Israël vreest kabinetscrisis Overleg EG-begroting nog vast Taalstrijd laait weer op in Voeren Godsdiensttwist moeilijk te bezweren Zweden regelt kunstmatige bevruchting EG-voedselhulp aan Afrika vrijwel rond Griekse troepen straks naar grens met Turkije Thatcher zal Reagan onder druk zetten DINSDAG 18 DECEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 TEL AVIV Het is nog steeds onzeker of het Israëlische kabinet van nationale eenheid over 24 uur nog bestaat. Het ontslag dat minister zonder portefeuille en leider van de religieuze Sjas-partij, Jitzak Peretz, vorige week indiende, wordt vandaag van kracht en het dreigement van de regerende Likoed-partij bij het terugtreden van Peretz ook te zullen opstappen, is de afgelopen dagen alleen maar aangescherpt. STOCKHOLM (UPI) - Het Zweed- se parlement heeft gisteren als eer ste in West-Europa een omvangrij ke wet aangenomen over kunstma tige bevruchting. Zo is onder meer bepaald dat het kind van een sper madonor het recht heeft de naam van zijn biologische vader te ken nen, wat door een aantal artsen als "stompzinnig terrorisme" wordt beschouwd. De wet, die op 1 maart 1985 in werking treedt, werd aangenomen met een verschil van 87 stemmen, 184 stemmen voor en 97 tegen. Kinderen die na kunstmatige be vruchting zijn geboren, krijgen het recht de naam van de biologische vaders te kennen wanneer zij meerdeijarig zijn. Een groep artsen binnen de Zweedse gynaecologische vereni ging, beschouwt dit recht echter als "stompzinnig terrorisme" dat an zal weerhouden do- nor te worden. "Er zal zeker een soort zwarte markt ontstaan" aldus dokter Lars Manberger van het be kende Karolinska-ziekenhuis in Stockholm, 'e'en van de instellin gen waar kunstmatige bevruchting wordt verricht. Jaarlijks worden in Zweden tus sen de 250 en 300 kinderen geboren als gevolg van kunstmatige insemi natie. Tot nog toe was de identiteit van de spermadonor beschermd door een afspraak met de zieken huizen. wet bepaalt ook dat een vrouw getrouwd moet zijn voordat zij kunstmatig kan worden bevrucht. Het moet gebeuren in een ziekenhuis en de donor is niet bekend bij de ouders. Alle ingevro ren spermavoorraden in de zieken huizen moeten wanneer de wet in werking treedt worden vernietigd en er mag geen sperma worden in gevoerd uit het buitenland zonder toestemming van de nationale so ciale raad die toestemming kan verlenen voor bepaalde etnische groeperingen. Gegevens van ziekenhuizen waarin de identiteit van de biologi sche vader is opgenomen, moeten tenminste 70 jaar geheim blijven. Zoals in de praktijk al gebeurt kie zen de artsen een geschikte donor maar mogen zij geen speciale wen sen van de ouders in aanmerking nemen, noch eigenschappen of ta lenten van donors. De kabinetscricis gaat dit keer niet om een van de talrijke echte strijd punten op het Israëlische politieke toneel, maar om een godsdienstt wist tussen twee kleine religieuze partijen, die aan de coalitie van na tionale eenheid meedoen. De Sjas- partij van hoofdzakelijk oriëntaal se jodën wil, als zij het ministerie door Tacó Slagter van binnenlandse zaken aan vaardt, de zeggenschap houden over de financiering van joods- godsdienstige instellingen. Maar de Nationale Religieuze Partij (NRP) van de politieke veteraan Josef Burg, die het van het depar tement van binnenlandse zaken af gesplitste ministerie van religieuze zaken op zich heeft genomen, eist de verantwoordelijkheid van alle godsdienstkwesties op. Sjas-leider Peretz neemt echter onder geen voorwaarde genoegen met een ministerspost, waar hij als rabbijn niets te vertellen krijgt over zaken, waarvoor hij heeft doorgeleerd en waarvoor hij, naar zijn zeggen, uitsluitend de politiek is ingedaan. De betrokkenheid bij de ruzie BRUSSEL/NEW YORK/DEN HAAG (GPD/DPA/UPI/AFP) - De tien EG-landen zijn het vrijwel eens over de financiering van de extra voedselhulp aan de honge rende bevolkingen van Ethiopië, Mali, Mauretanië, Tsjaad, Niger en Soedan. Voor 500.000 ton graan ex tra is een bedrag van 430 miljoen gulden nodig. Daartoe wordt 200 miljoen ge haald uit de pot voor noodvoedsel- hulp van de Europese Gemeen schap; 125 miljoen gulden wordt gevonden door een meevaller op de EG-begroting, en de rest wordt van allerlei posten 'bijeen gesprok keld'. De ministers van buitenland se zaken hopen hierover deze week in Brussel een besluit te kunnen nemen. Vier gewonden door granaat in Tel Aviv TEL AVIV (GPD) - Bij een bus halte in de buurt van het centraal busstation van Tel Aviv is gister avond een handgranaat ontploft. Vier personen raakten daarbij ge wond. Ooggetuigen zagen een man met de granaat van achteren een muurtje naar de halte gooien, waar op dat moment een bus stopte, Politie en militairen zetten de omgeving af en onderzochten mi nutieus de talrijke nauwe straten op zoek naar de dader van de aan slag. Maar er zijn nog geen ver dachten aangehouden. Volgens een politiewoordvoerder gaat het vrijwel zeker om terroristen van Arabische afkomst. Het centrale busstation in Tel Aviv is bij Israëli's een gevreesde plek voor bomaanslagen. Het is een zeer druk punt waar talrijke winkeltjes en een groentemarkt in het oude verpauperde zuidelijke stadsdeel. Per dag verwerkt het busstation tienduizenden reizigers. Reservisten bewaken deze plaats intensief. De Onafhankelijke Commissie voor Internationale Humanitaire Vraagstukken (ICIHI) heeft giste ren de volken en de regeringen in de wereld opgeroepen de uitda ging van de honger in Afrika aan te gaan. De commissie deed ook aan bevelingen om dergelijke hongers- rampen in de toekomst te voorko men. Dit staat in een verklaring die gisteren in Den Haag werd uitgege ven aan het eind van een driedaag se vergadering. In de commissie zitten leidende personen met veel ervaring in humanitaire kwesties. De humanitaire commissie om schreef de huidige hongersnood in Afrika, die 35 miljoen mensen in meer dan dertig landen bedreigt, als een van de grootste menselijke tragedies in de geschiedenis. Inza melingsacties voor geld en goede ren voor de hulpverlening aan Afri ka noemde de commissie een zeke re bemoediging. Maar een echt hu manitair antwoord vereist meer dan pogingen getroffen mensen eenvoudig te helpen naar de vol gende oogst, aldus de commissie. De commissie wijst erop dat de huidige droogte niet alleen een na tuurramp is, maar net zo goed het gevolg van menselijk handelen. Het kappen van bomen in de onop houdelijke zoektocht naar brand hout, het overbegrazen door vee van kwetsbare grasvlakten, de druk van uitdijende bevolkings centra, vernietigende landbouw- praktijken - hebben alle geleid tot woestijmsering (desertification). Daardoor wacht Afrika nu een on zekere en dreigende toekomst, al dus de commissie. Ook de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, vindt dat de hulp aan de door honger en economische pro blemen getroffen landen in Afrika drastisch moet worden opgevoerd. Hij zei dit op een speciale confe rentie van de VN die aan de honger in Afrika is gewijd. Hij kondigde aan dat de VN een organisatie in het leven hebben ge roepen die bij hulpacties een cen trale rol kan vervullen. Elk donor land kan van de faciliteiten van de organisatie gebruik maken. De nieuwe VN-organisatie zal worden geleid door de Amerikaan Brad ford Morse. van de 'grote broers' in de coalitie, de Arbeiderspartij en het Likoed- blok, ligt op het vlak van de belof ten, die er bij de formatie van het nationale kabinet zijn gedaan. De Arbeiderspartij kreeg de NRP aan haar zijde door het ministerie van religieuze zaken Burg in het voor uitzicht te stellen en de Likoed deed hetzelfde met de Sjas-partij. De socialistische premier Peres heeft tot nog toe veel geprobeerd om de eenheid in het kabinet te be waren. Om de Sjas-partij erbij te houden, of eigenlijk Likoed niet de gelegenheid te geven de coalitie vaarwel te zeggen, ging de minis ter-president het afgelopen week einde op bezoek bij de nauw aan Sjas verbonden rabbies van de ex treem-orthodoxe Raad van Wijzen in de Tora (Bijbel, red.), hetgeen forse kritiek uitlokte bij de Arbei derspartij in de media, omdat de leider van de Raad tevens rechter is van een rabbinale rechtbank en volgens de Israëlische wet zich buiten de politiek moet houden. Peres hoopte er echter mee te be reiken dat de rabbies van de Raad de Sjas-leider zouden adviseren zijn ontslag in te trekken. Maar de Raad steunde minister Peretz in zijn besluit. Vice-premier David Levi en Jit zak Sjamir van de Likoed eisten gisteravond dat de NRP water bij de wijn moet doen om het politieke gezicht van Sjas te redden. „An ders stappen we op", aldus David Levi voor het Israëlische televisie journaal. De afgelopen dagen hebben zo wel de ministers van de Likoed als die van de Arbeiderspartij elkaar in deze kwestie beschuldigd het kabinet van nationale eenheid voor zoiets 'onbelangrijks' op het spel te zetten. Beide partijen beschuldig den elkaar er tevens van de politie ke godsdienstperikelen uit te bui ten om een reden te hebben het pas drie maanden oude kabinet te la ten ontploffen en op eigen kracht verder te gaan. Politieke waarnemers in Jeruza lem menen dat geen van de partij en het zich kan permitteren het ka binet uiteen te laten vallen; nu er een begin is gemaakt met de door de voorgaande regering alsmaar uitgestelde aanpak van de diepe economische crisis in Israël. Maar godsdienstkwesties en ze ker als ze op het politieke vlak lig gen, kunnen in Israël de normale gang van zaken verlammen en zelfs onder de huidige omstandig heden tot een kabinetscrisis lei den. MOSKOU - Op het vliegveld van Moskou arriveerde gisteren de Ethiopische leider Mengistoe voor een vriend- schapsbezoek aan de Sowjet-Unie, een land waarmee zijn regering nauwe banden onderhoudt. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door Grigori Romanov (links) een van de leidende figuren in het Politbureau. (foto Tassi Mode-ontwerper Laug overleden ROME (UPI) - De Zwisterse couturier André Laug, een in ternationaal bekende ontwer per van elegante kleding voor vrouwen, is gisteren plotseling in Rome overleden. Hij was 53 jaar. Laug kwam in de jaren zestig uit Parijs naar Rome, waar hij een atelier opende. Zijn crea ties hadden over de hele wereld succes, in het bijzonder in Amerika. Hij zou in januari in Milaan zijn vooijaars- en zo mercollecties presenteren. Drugs LONDEN (AFP) In Engeland is gisteren een leraar die drugs verkocht tot zeven jaar gevan genisstraf veroordeeld. De man leverde onder andere LSD en hasj aan scholieren. Een half jaar geleden maakte een 16-jari- ge jongen aan wie hij LSD had verkocht een dodelijke sprong van een balkon van een fiatge bouw in Londen. ATHENE - De Griekse regering- Papandreou zal begin volgend jaar een plan uitwerken om haar defen siestrijdkrachten aan de Bulgaarse grens te verplaatsen naar die met Turkije, zo heeft een regerings woordvoerder gisteren verklaard. Een en ander zal geschieden in het kader van een nieuwe, door Pa- pandreou af te kondigen defensie- door Frans van Hasselt doctrine die de anti-communisti sche Truman-doctrine moet ver vangen die in 1947 aan Grieken land is opgelegd (en die ook voor Turkije geldt, al werd dit er niet bij gezegd). Even buiten Athene's stadscen trum staat al ruim 20 jaar Trumans standbeeld, en van tijd tot tijd gaan er in het linkse kamp stemmen op, dit maar eens op te ruimen. Men kan zich nu afvragen of Papand- reou van plan is, deze ceremonie inderdaad te gaan voltrekken. Al verscheidene malen heeft de Griekse premier verkondigd dat het ware gevaar voor zijn land niet uit het noorden komt, maar uit het oosten. Met Bulgarije bestaat een slepend conflict over het gebruik van het water van de rivier de Nes tos, maar zulke geschillen zijn nor maal tussen buurstaten, het heeft niets met het Warschau pact te ma ken, zo heet het hier. Turkije daar entegen heeft 'expansionistische aspiraties' tegenover Griekenland, al wordt dat door het huidige Turk se regime gedurig tegengesproken. Het is nu opvallend, dat de Griekse regering met haar bekend making komt juist nu er een ak koord in de maak lijkt tussen de Griekse en Turks-Cyprische bevol kingsgroepen dat, indien gesloten, stellig tot verbetering van de Grieks-Turkse betrekkingen zou kunnen bijdragen. Papandreou wil met de bekendmaking vermoede lijk betuigen dat hij geen pakket oplossingen in NAVO-verband met Turkije voorbereidt, waarbij ook de Egeische Zee zou worden betrokken. HO CHI MINHSTAD (AFP) - Vijf Vietnamezen zijn vanmorgen door een rechtbank in Ho Chi Minhstad (het vroegere Saigon) ter dood veroor deeld wegens hoogverraad en spionage. Het vonnis was conform de giste ren gestelde eis van het openbaar ministerie. Het tribunaal besliste dat de vijf „de hoogste straf moeten krijgen". Zij hadden plannen om met steun van China, Thailand en de Verenigde Staten het bewind in Hanoi omver te werpen, aldus het vonnis. Op die beschuldiging staat in Vietnam de doodstraf. In het proces, dat vijf dagen duurde, stonden in totaal 21 personen terecht. Drie personen kregen levenslang en de overigen werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van acht tot twintig jaar. De veroordeelden maakten deel uit van een groep van 100 personen die sinds 1981 zijn gearresteerd na infiltratie in Vietnam. Volgens de Vietna mese autoriteiten wilden zij buitenlanders in Vietnam doden of ontvoe ren en terreur en verwarring zaaien om uiteindelijk het regime omver te werpen. VOEREN (GPD) - Wat gister avond in de Vlaamse gemeente Voeren - ten zuiden van Maastricht - een raadsvergadering had moeten zijn, is in werkelijkheid uitge groeid tot een zelden aanschouwd tumult. Openlijke beschuldigingen en verkapte dreigementen waren niet van de lucht. door Hans de Bruijn Hoofdrolspeler was de leider van de Franstalige meerderheidsfractie in de raad van Voeren, Nico Droe ven, die in het gemeentehuis van 's-Gravenvoeren een frontale aan val deed op de aanvoerder van de Vlaamse raadsoppositie, Hubert Broers, en gouverneur Vander- meulen van Belgisch Limburg. Droeven verklaarde dat zijn frac tie niet 'met een dief in het midden' wilde vergaderen. Dit sloeg op Broers, die er eerder door de fel omstreden Waalse burgemeester van Voeren, José Happart, van be schuldigd was gemeentedocumen ten te hebben 'ontvreemd'. Het ging om notulen van een vergade ring die Broers niet wilde doorge ven omdat hij het er niet mee eens was dat niet exact melding was ge maakt van het stemgedrag der Vlaamse oppositie. Broers werd toen met door Happart gewaar schuwde rijkswachten per boeven- wagen afgevoerd. „Wij zullen ervoor zorgen dat de ze dief uit de gemeenteraad wordt gezet", riep Droeven gisteren on der luide bijval van zijn supporters op de publieke tribune, waarop met uitzondering van Happart de hele Franstalige raadsfractie had plaatsgenomen. Ook gouverneur Vandermeulen, die vorige week alle 16 besluiten van de laatstgehouden raadsverga dering (10 november) wegens be wezen onregelmatigheden had ver nietigd, kreeg ervan langs. Droe ven beschuldigde hem van 'partij digheid en machtsmisbruik' Diezelfde gouverneur werd na dien door een fel terugslaande Hu- bert Broers de hoogte in geprezen. De Vlaamse oppositieleider felici teerde de heer Vandermeulen, die 'op consequente wijze de wet had toegepast'. Belangrijk vond hij dat de Vlamingen in de Voer „aan de winnende hand zijn en zij weldra de gemeente zullen besturen". On der Vlaamse bijval en Waals ge scheld vanaf de zijlijn riep Broers met vertrouwen uit te zien naar de uitspraak van de Raad van State (in de zaak tegen Happart - red.) en zei hij er zeker van te zijn dat de gemeente spoedig bevrijd zal zijn van een burgemeester die het ge weld naar de Voer heeft gebracht. Tussen de woordenstroom door klonken in het raadszaaltje de on afscheidelijke strijdliederen, hier 'De Fiere Vlaamse Leeuw', daar het Waalse 'Compagnons Fouron- Wegens gebrek aan raadsleden de acht Franstalige leden bleven immers koppig op de publieke tri bune zitten - gelastte Happart de raadsvergadering af. Steunend op desbetreffende reglementen, liet oppositieleider Broers toen het oudste nog aanwezige raadslid, de Vlaming Theunissen, de aange kondigde raadsvergadering ope nen. Die duurde welgeteld vijf mi nuten en werd gevuld met een tweede 'speech' van Broers. Die ging over recht en wet. Op 27 december wil de raad nog eens bijeenkomen. Het verloop van die zitting is eveneens vol strekt onvoorspelbaar. Want op de agenda staan een paar hoogst ex plosieve punten. De Franstalige meerderheid wil namelijk zowel gouverneur Vandermeulen als op positieleider Broers gerechtelijk vervolgen. De eerste wegens 'ten onrechte vernietigde gemeentebe- sluiten, machtsmisbruik en smaad', en de tweede, omdat hij een dief is, die zich bovendien heeft gezondigd aan 'eerroof en, al weer, smaad'. Dam bij Wenen fel omstreden WENEN (Rtr) - Enkele duizenden demonstranten hebben verhinderd dat gisteren in de buurt van de Oostenrijkse hoofdstad Wenen een begin werd gemaakt met de aanleg van een stuwdam in de Donau. De betogers hebben een tentenkamp ingericht en zijn niet van plan te vertrekken, zo hebben ze laten we ten. De Oostenrijkse regering heeft vorige maand opdracht gegeven te beginnen met de voorbereidende werkzaamheden. De betogers wil len echter dat premier Sinowatz het referendum afwacht dat in maart over de kwestie wordt ge houden. De Oostenrijkse regering vindt de aanleg van de stuwdam noodza kelijk nadat de bevolking zich in een referendum had uitgesproken tegen het gebruik van kernenergie. De enige kerncentrale in Oosten rijk, in Zwentendorf, is als gevolg van de uitslag van het referendum buiten gebruik. De demonstranten betogen dat de aanleg van de stuwdam de ver dwijning zal betekenen van het enige Oostenrijkse rivierdalbos van betekenis. Dit bos, het Au- wald, is één van de laatste oor spronkelijke rivierdalbossen in Europa. De voorgenomen aanleg van de stuwdam heeft ook buiten landse protesten uitgelokt. Het Au- wald staat bekend om zijn unieke flora en fauna. LONDEN (AFP/DPA/UPI/ANP) - Londen en Moskou zijn het erover eens dat er minder kern- en geen ruimtewapens moeten komen. Dit is de uitkomst van twee dagen poli tiek overleg met de Britse rege ringstop in Londen door het voor aanstaande politburolid Michail Gorbatsjov. Het overleg werd gis teren afgesloten door de Britse mi nister van buitenlandse zaken Geoffrey Howe. Zondag had Gor batsjov gesproken met premier Margaret Thatcher. Vaststaat dat zij, wanneer zij za terdag president Reagan spreekt in Camp David in Maryland, opnieuw zal aandringen op een moratorium op de ontwikkeling van ruimtewa pens. Zo'n moratorium dient naar Brits oordeel in tegenstelling tot wat tot dusverre de Sowjet-visie terzake was niet als voorwaarde vooraf te gelden voor onderhande lingen over wapenvermindering in het algemeen. Het moet volgens Londen het re sultaat zijn van een gezamenlijk akkoord tussen Washington en Moskou te sluiten op het moment waarop nieuwe serieuze wapenon derhandelingen beginnen. Moskou liet eerder zijn harde eis van een moratorium als voorwaarde vooraf vallen, maar zou dit toch nog wel als concessie van Washington vooraf willen. Veel hangt af van het komende overleg tussen de Amerikaanse en de Sowjet-minister van buiten landse zaken, George Shultz en Andrei Gromyko. Deze betrekken op 7 en 8 januari in Genève ook de kwestie van ruimtewapens in hun gesprekken, waarin zij de mogelijkheden na gaan voor nieuwe onderhandelin gen over wapenvermindering. Daarin zou over de verschillende wapenkwesties ook in hun onder ling verband moeten worden ge sproken. Bij kernwapens ging dit tot dusverre gescheiden tussen Eu ro- en strategische raketten (INF- en START-onderhandelingen. Van Britse zowel als Sowjet-zijde wees men vandaag na het einde van het politieke overleg in Lon den vooral op de ontspannen en za kelijke sfeer ervan. Maar de in Lon den verschijnende „The Times" schreef dat de nieuwe vriendelijk heid van de Sowjet-Unie na een jaar van ijzige betrekkingen een techniek is die ten doel heeft de ontwikkeling van ruimtewapens tegen te houden, die Reagan wil. BRUSSEL - Nederland en West- Duitsland verzetten zich tegen het vervroegen van de datum waarop de Europese Gemeenschap over meer eigen geld kan gaan beschik ken. Daardoor konden de minis ters van buitenlandse zaken van de tien landen van de EG het gisteren nog niet eens worden over de op lossing van de financiële proble men, als gevolg van de verwerping van de Europese begroting door het Europese Parlement, vorige week. door Hans de Bruijn Acht van de tien landen zijn be reid de datum te vervroegen waar op de EG de beschikking krijgt over 1,4 procent van de btw-in- komsten, in plaats van 1 procent nu. Nederland en Duitsland blij ven die uitbreiding van de eigen middelen echter koppelen aan de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG, die voor 1 januari 1986 is Het Europese Parlement ver wierp vorige week in Straatsburg de begroting voor 1985 omdat daar in de uitgaven slechts tot en met oktober zijn gedekt. De regeringen hadden zich bereid verklaard de uitgaven na die tijd via aanvullen de begrotingen te dekken, maar daar wilde het Parlement niet aan. De Europese ministerraad moet nu aangeven hoe hij op een andere manier aan het ongetwijfeld extra benodigde geld denkt te komen. De Ierse voorzitter van de raad heeft gisteren in Brussel drie mo gelijkheden voorgesteld: eerdere verhoging van de eigen middelen, het dekken van het tekort via extra na-betalingen door de lidstaten, of een mengvorm van beide Nederland en Duitsland zijn voorlopig slechts bereid tot de tweede oplossing. Zy vrezen dat vervroegde vergroting van de EG- gelden, het pas enkele weken gele den genomen besluit om de EG- uitgaven voortaan strakker in de hand te houden, zal ondermijnen. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) zei dat vergroting „het moeilijker zal maken een strakke begroting goedgekeurd te krijgen". Hij wees er bovendien op dat meerdere landen de uitbrei ding van de eigen middelen steeds aan de toetreding van Spanje en Portugal hebben gekoppeld. Gisteren bleek dat Groot-Brit- tannië eventueel ook bereid is het systeem van de extra na-betalin- gen te volgen. Maar daar speelt ei genbelang een grote rol, omdat de Britten nog 2,5 miljard gulden van de EG tegoed hebben, en vrezen dat de uitbetaling daarvan anders in de problemen kan komen. Minister Van den Broek zei ove rigens wel bereid te zijn tot soepel heid ontrent de datum van de mid delen-vergroting, indien ondubbel zinnig vast staat dat en wanneer Spanje en Portugal zullen toetre den. Dat is op dit moment echter nog lang niet het geval. In Brussel werden gisteren be sprekingen gehouden tussen de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, en delegaties uit Spanje en Portugal. Daar bleek dat vooral Spanje grote moeite heeft met het pakket aan voor waarden dat de Gemeenschap de twee Iberische landen heeft voor- Volgens de Europese ris Natali, die de besprekingen voerde, was men gisteravond 'op een dood punt' aangeland. Spanje heeft grote bezwaren tegen de be perkingen die de EG de eerste tien jaar wil opleggen aan de import van Spaanse groenten en fruit, ter wijl ook de voorstellen voor de re gulering van de Spaanse olijfolie en wijnproduktie bij de Spanjaar den in het verkeerde keelgat zijn geschoten. De Spaanse staatsse cretaris van buitenlandse zaken Marin heeft de voorstellen 'geen basis voor gesprek' genoemd. Bij dit alles ligt nog steeds het 'Griekse probleem' op tafel. De Grieken hebben hun instemming met de toetreding van Spanje en Portugal afliankelijk gesteld van uitbreiding van de steunmaatrege len voor vooral de zwakke Griekse landbouw. Volgens minister Van den Broek lag die, al enkele weken geleden in Dublin uitgesproken, reserve nog steeds op tafel. Maar zijn Griekse collega Panga- los heeft gisteren wel verklaard dat wat hem betreft de onderhandelin gen met Spanje en Portugal moe ten doorgaan. „Ik denk dat het uit eindelijk niet zo hard gespeeld wordt", aldus Van den Broek De Britten zijn dezer dagen in de ban van de char mes van het echt paar Gorbatsjov. Kranten dichten de tweede man in het Kremlin grote intellectuele ca paciteiten toe en een zonnig karak ter, terwijl zijn vrouw (links), op de foto met mevr. Howe, opvallend gekleed zou gaan.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7