Kamer kritiseert snoeien jeugdhulp Kamer wil kustwacht Getouwtrek rond Emm a kiiiderzie kenhuis Botsing met staatssecretarissen Particuliere bedrijven niet altijd goedkoper Bijeenkomst over bevolking Irian Jaja Marechaussee: steeds vaker schijnhuwelijken 'Verwijt Sowjet-Unie onjuist' Ter bescherming Noordzee en Waddenzee DINSDAG 18 DECEMBER 1984 PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer, inclusief de regeringspartijen CDA en WD, is gisteravond opnieuw in conflict gekomen met het kabinet over de bezuinigingen op het gebied van het jeugdwelzijn. Dat bleek in het debat met de staatssecretarissen Korte-van Hemel (justitie), Van der Reijden (volksgezondheid) en Van Leijenhorst (onderwijs), die een groot aantal voorstellen hebben gedaan om in de jeugdhulpverlening te snoeien. De regeringsfracties CDA en WD lijken slechts bereid de bezuini gingsvoorstellen van staatssecreta ris Korte-van Hemel voor de jaren '85 en '86 te volgen indien extra aandacht wordt geschonken aan ernstige knelpunten in de jeugd hulpverlening. De oppositiepartij en vinden dat de bezuingingsvoor- stellen moeten worden teruggeno men en dat de regering met nieuwe plannen moet komen. Het verlangen van CDA en WD is vastgelegd in een motie, waarin de regering wordt gevraagd een be drag van vijf miljoen gulden be schikbaar te stellen voor de oplos sing van knelpunten in de provin cies die het zwaarst door de bezui nigingen in de instellingen worden getroffen. Dat geldt vooral voor Gelderland. Staatssecretaris Korte-van He mel noemde de motie 'niet posi tief. Haar ambtgenoot Van der Reijden sprak zelfs het 'onaan vaardbaar' uit, maar zijn collega Van Leijenhorst deelde na afloop van de commissievergadering mee dat 'die vijf miljoen er wel zullen komen'. De PvdA diende een motie in om te bereiken dat de voorstellen voor de beddenreductie bij vakinterna ten zoals de Leo-stichting in Bor- culo worden teruggenomen. In plaats daarvan zouden de bewinds lieden met nader uitgewerkte plan nen moeten komen voor de toe, komstige positie van de instellin gen. Maar de regering wijst deze motie af. DEN HAAG (GPD/ANP) - Privati sering, het uitbesteden van over heidsdiensten aan particuliere be drijven, hoeft niet goedkoper te zijn. Een betere bedrijfsvoering van een overheidsdienst kan zo veel besparingen opleveren dat uit besteding niet of nauwelijks lo nend meer is. Tot deze conclusie komt het or ganisatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (ODRP), in een vandaag versche nen brochure „De kunst van reke nen en vergelijken". De brochure is bedoeld als tegenwicht tegen de roep om meer privatisering en uit besteding van overheidsdiensten, aldus de samenstellers. In de brochure heeft het organi satiebureau de gemeentelijke rei nigingsdienst doorgelicht van een stad met 60.000 inwoners. Omdat de gemeente geheimhouding op prijs stelde, kreeg de stad de fictie ve naam Lommer. Na het onder zoek kwam het bureau met een reorganisatievoorstel dat een be sparing zou opleveren van rond de 855.000 gulden vergeleken met de huidige situatie, waarin de dienst de gemeente bijna 3,5 miljoen gul den kost. Zou Lommer de reini gingsdienst uitbesteden, dan zou de gemeente nog altijd 5000 gulden duurder uit zijn, aldus direkteur W. Hendriks van het organisatiebu- Volgens directeur Hendriks ma ken gemeenten alleen maar een vergelijking tussen hun huidige kosten en de offerte van een parti culier bedrijf. Die vergelijking is echter maar één kant van de me daille. De gemeente zou er bij moe ten betrekken hoeveel de eigen dienst kost wanneer er efficiënt zou worden gewerkt. Zo reden in de onderzochte gemeente de vuil niswagens een zodanige route dat ze slechts voor tweederde vol naar de stortplaats gingen. Zakenman dood na schietpartij DEN HAAG (ANP) - De 39-jarige Hagenaar Martinus Fens is giste ren in de hal van een kantoren- en appartementencomplex aan de Haagse Anna Paulownastraat door een onbekende in het hoofd ge schoten en later in een ziekenhuis aan zijn verwonding overleden. Fens was volgens de politie met zijn 27-jarige broer voor een zake lijke afspraak naar het gebouw ge komen. De broer werd in de schou der geschoten. Hij kon na behan deling in een ziekehuis naar huis. De dader is er vandoor gegaan. De Haagse politie kon nog niets over het motief achter de schiet partij zeggen. WD in te willigen om voor vol gend jaar 20 procent minder te be zuinigen en de gevolgen daarvan naar 1986 door te schuiven, zodat het vastgestelde bezuinigingsbe drag van 56 miljoen gulden over de periode '84-'86 niet in gevaar komt. De moties komen donderdag in stemming. 'Pijnlijk' Korte-van Hemel erkende dat de gehele bezuinigingsoperatie op het gebied van de jeugdhulpverlening als 'pijnlijk' kan worden aange merkt. Korte-van Hemel: „Ik geef toe dat de bezuiniging littekens na laat, maar het is zeker niet zo dat we de instellingen de nek omdraai en. Er resteren na de operatie nog altijd zo'n 10.000 plaatsen". Vol gens de staatssecretaris kan de be zuinigingsoperatie niet onverant woord worden genoemd, omdat in de meeste tehuizen een leegstand is die tussen de zes en acht procent ligt. Staatssecretaris Van der Reijden benadrukte gisteren dat 'het zeker niet de bedoeling is om de vakin ternaten af te schaffen'. „Maar", zo voegde hij eraan toe, „het gaat ons er wel om een verschuiving aan te brengen in de richting van de am bulante zorg". De pleegzorg is en blijft volgens hem een 'reëel alter natief voor de internaatsplaatsen. Staatssecretaris Van Leijenhorst zei 'goed' naar de Kamer te hebben geluisterd. Van Leijenhorst: „We hebben getracht de effecten van de bezuinigingsoperatie zoveel moge lijk te verzachten. Vanuit die ver antwoordelijkheid heb ik ook ge handeld toen ik besloot om het me rendeel van de onderwijsvoorzie ningen die aan de Leo-stichting zijn verbonden, te handhaven". De drie bewindslieden slaagden er echter niet in de onvrede in de Ka mer weg te nemen. JAKARTA (GPD) - De Indonesi sche regering zal volgend jaar fe bruari een internationale conferen tie houden om de problemen van de verhuizing van Indonesiërs naar Irian Jaja, het vroegere West-Irian, te onderzoeken. Aan die conferen tie zullen alle leden van de Inter gouvernementele Groep voor In donesië, IGGI, meedoen. Dat seskaders, waarover haar collega van buitenlandse zaken Van den Broek begin dit jaar in Jakarta aan de bel trok, zei mevrouw Schoo dat 'we de laatste maanden weinig over de mysterieuze moorden meer horen. Ik heb echt de indruk dat dat probleem op dit moment niet onze actieve zorg behoeft'. Evenals haar vorige bezoeken zal SCHIPHOL (ANP) -- De Koninklij ke Marechaussee op Schiphol komt de laatste maanden steeds vaker in aanraking met vrouwen uit de Dominicaanse Republiek die door middel van schijnhuwelij ken met Nederlandse mannen in ons land prostitutie willen gaan be drijven. Volgens de plaatsvervan gend commandant van de brigade Schiphol, adjudant P. Verdonk, gaat het hier om mensenhandel waartegen nauwelijks iets valt te doen. In de maand december heeft de marechaussee zeven vrouwen uit de Dominicaanse Republiek na aankomst op Schiphol de toegang tot ons land geweigerd. Het ging om vrouwen die kort voor hun ver trek naar ons land met Nederland se of Antilliaanse mannen in het huwelijk waren getreden. Het grootste probleem voor de marechaussee is volgens Verdonk het leveren van het bewijs dat het om schijnhuwelijken gaat. Bij uit zondering bekennen de betrokke nen de bedoelingen van de komst naar ons land. Zo kwamen begin december twee Dominicaanse vrouwen aan, in gezelschap van hun kersverse Nederlandse echt genoten. De mannen, 20 en 23 jaar oud en beiden afkomstig uit Roer mond, bekenden naar de Domini caanse Republiek te zijn gereisd om daar met een vrouw die zij nooit eerder hadden gezien in het huwelijk te treden. Na terugkeer in Nederland zouden de huwelijken worden ontbonden en de vrouwen prostitutie gaan bedrijven. De be loning voor de echtgenoten: vier duizend gulden en het retourtic ket. De marechaussee heeft de vrouwen teruggestuurd. De man nen gaan vrijuit. De organisator van de schijnhuwelijken is nooit gevonden. Antillen Volgens Verdonk is gebleken dat de weg van de Dominicaanse vrou wen dikwijls loopt via de Neder landse Antillen, waar zij in het hu welijk treden om dan later alleen met een Nederlands paspoort naar Nederland te reizen. Als niet kan worden aangetoond dat de komst alleen tot doel heeft in de prostitu tie te gaan kan de marechaussee weinig anders doen dan de vrou wen de toegang tot Nederland te verschaffen, zei Verdonk. Dit on danks het wantrouwen dat in vele gevallen tegen de komst van deze vrouwen bestaat. Wel wordt daarbij gekeken of de vrouwen over voldoende middelen van bestaan beschikken. Maar ook daar vinden de organisatoren van deze reizen volgens Verdonk wel iets op. Toen eveneens kort gele den twee Dominicaanse vrouwen, gehuwd met Nederlanders, door de marechaussee werden aange houden voor nader onderzoek meldde zich de Nederlandse afha ler. Deze vroeg of de vrouwen de paar duizend gulden die zij hadden ontvangen om de marechaussee te tonen dat zij over een 'middel van bestaan' beschikten, maar terug wilden geven. Aldus geschiedde, de vrouwen werden daarop terug gestuurd en de afhaler kon zijns weegs gaan. Coördinatie Nederland als bestemming heb ben, maar ook doorreizen naar West-Duitsland. Hij pleitte voor een veel betere coördinatie tussen de vreemdelingendiensten van de politiekorpsen en de marechaus see. „Nu is het zo dat wij de vreem delingendiensten inlichten als we met dergelijke gevallen worden ge confronteerd. In Amsterdam bij voorbeeld geeft dat problemen na vijf uur 's middags en in de week einden, omdat de vreemdelingen dienst daar dan niet bereikbaar is. Het zou omgekeerd moeten zijn. Vreemdelingendiensten die lucht krijgen van dit soort activiteiten zouden ons moeten waarschuwen, zodat wij op Schiphol op de hoogte zijn van de eventuele komst van vrouwen, al dan niet vergezeld van hun echtgenoten". Een woordvoerster van het mi nisterie van justitie zei desge vraagd deze wens van de mare chaussee niet haalbaar te achten, omdat vroegtijdige opsporing van dit soort praktijken zeer moeilijk is. Zij vertelde dat de nieuwe wet op het Nederlanderschap een rem zal betekenen op het sluiten van schijnhuwelijken, omdat een hu welijk tussen een buitenlandse vrouw en een Nederlandse man dan niet meer automatisch leidt tot het Nederlanderschap van de vrouw. De vrouw moet daar bij de nieuwe wet drie jaar op wachten. klaarde minister Schoo (ontwikke- zij ook met mensenrechtenorgani- lingssamenwerking) gisteren tij- saties in Indonesië spreken. Een dens haar tiendaags bezoek aan In- van de Indonesiërs, die zich voor donesië, dat zij vandaag afsluit. de mensenrechten inzet, is de di- De minister verklaarde dat zij in recteur van de LBH, het instituut de besprekingen met de Indonesi- voor rechtkundige hulp aan Jakar- sche autoriteiten de zorg van het ta, Mulya Lubis, die voor een ge parlement over de gevolgen voor sprek is uitgenodigd. Lubis heeft de Papoea's, die in de verdrukking een reisverbod opgelegd gekregen, dreigen te komen, heeft overge- omdat hij een aantal mensen, dat bracht. Het was haar overigens ge- onlangs is opgepakt na de bloedige bleken, dat de Indonesische rege- rellen in Tjyoing Priok, wilde ver- ring op de hoogte is van wat er in dedigen. De minister zegt nadruk- het Nederlandse parlement aan be- kelijk dat de informatie, die zij zorgdheid over dit onderwerp heeft verkregen via allerlei kana- leeft. len, erop wijzen dat er geen stand rechtelijke executies meer worden Over de activiteiten van de dood- gepleegd. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het CDA-Tweede-Kamerlid Frinking en zijn WD-collega Voorhoeve vinden het verwijt van de Sowjet-Unie dat het Nederlandse kernwapenbeleid zich niet onderscheidt van de officiële NAVO-koers onjuist. Frinking noemt het 'huichelachtig' en Voorhoeve spreekt van 'gezochte kritiek'. „Het Nederlandse uitstel van het besluit over de even tuele plaatsing van kruisraketten is een signaal voor wapenbeheersing en als dat in Moskou wordt ontkend is dat flauwekul", aldus Frinking. De kamerleden reageerden gisteren op het verwijt van Moskou dat het Nederlandse beleid 'ongeloofwaardig' is en dat Nederland niet de moeite heeft genomen het uitstel van de besluitvorming in Moskou toe te lich ten. Een verslaggever van deze krant tekende dit op tijdens gesprekken met hoge functionarissen in de Sowjet-Unie. Het CDA had graag gezien dat minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zelf in Moskou een uiteenzetting had gegeven, maar toonde zich later tevreden met het ge sprek dat Van den Broek in de wandelgangen van de VN met zijn ambt genoot Gromyko had. Frinking en Voorhoeve twijfelen er niet aan dat Moskou goed op de hoogte is van de Nederlandse visie. Beide kamerleden menen dat de Sowjet-Unie erop uit is tweespalt te zaaien in de NAVO en noemen het Nederlandse rakettenbesluit een bijdrage aan wapenbeheersing. Arrestaties in verband met gif in dancing GEFFEN (ANP) - De politie heeft een 19-jarige jongen uit Nuland die ervan wordt verdacht zondag avond een giftige stof te hebben gegooid in een bar-dancing in Gef- fen. Daardoor raakte een groot aan tal mensen onwel. Zes van hen lig gen in het ziekenhuis. Twee slacht offers zijn er ernstig aan toe. Bovendien heeft de politie nog drie andere jongens aangehouden, die nog worden verhoord. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie gisteren meegedeeld. Zondagavond werden elf men sen in het ziekenhuis in Oss opge nomen met ademhalingsmoeilijk heden. Van hen konden er gisteren vijf naar huis. Twee slachtoffers zijn er ernstig aan toe. Het gaat om een 18-jarige jongen uit Oss en een 16-jarig meisje uit Geffen. Het laat ste slachtoffer zakt volgens de poli tiewoordvoerder regelmatig weg in een coma. Beide slachtoffers lig gen op de afdeling intensive-care en worden met apparatuur bea demd. De politie weet nog steeds niet om welke giftige stof het gaat. AMSTERDAM - De politie heeft gisteren een einde gemaakt aan de bezetting van het kantoor van de Amsterdamse Federatie van Wo ningbouwcorporaties in de Vincent van Goghstraat in Amsterdam. De ongeveer zestig actievoerders wer den uit het pand gehaald en over gebracht naar een politiebureau, aldus een woordvoerder van de po litie. De ontruiming verliep volgens hem rustig. De actievoerders waren tot de bezetting overgegaan uit protest tegen de manier waarop de woningbouwverenigingen probe ren hun achterstallige huur binnen te halen. Een woordvoerder zei dat de corporaties concept-dagvaar dingen naar mensen met een huu rachterstand hebben gestuurd met de dreiging hen voor de rechter te slepen. <f0to anp» SUBSIDIES (ANP) - Alle inko mens die in een gezin binnenko men moeten worden meegeteld voor de hoogte van subsidies en bijdragen als schoolgeld en gezins verzorging. Dit heeft minister Ru- ding (financiën) gisteren geschre ven aan de Tweede Kamer. Hij on derschrijft hiermee de aanbevelin gen van een interdepartementale commissie over de zogenoemde in- komensprijzen. Bij inkomensprij- zen gaat het om overheidssubsi dies aan particulieren en eigen bij dragen voor het gebruik van be paalde voorzieningen. DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer wil de vorming van een na tionale kustwacht. Deze dienst moet zich met patrouillevliegtui gen en -schepen vooral bezig hou den met de milieubescherming en de opsporing van strafbare feiten die op de Noordzee en de Wadden zee worden gepleegd. Mogelijk kan dat in de loop der tijd naar Ameri kaans model worden uitgebreid met andere politietaken, reddings diensten, verkeersregeling en be- loodsing. Momenteel doen allerlei ver schillende (rijks)instanties dit werk, vaak ondoelmatig en met on eigenlijke middelen. Zo voert de Koninklijke Marine viscontroles uit. Bij andere zaken, zoals red dingacties, zijn er teveel betrokke nen, wat de doeltreffendheid niet verhoogt. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) zegde gisteren in de Tweede Kamer tijdens de behan deling van nota harmonisatie Noordzeebeleid een inventarisatie toe van de diverse operationele diensten. Volgens haar maken de groei en spreiding van de diensten een onderzoek naar de doelmatig heid en doeltreffendheid noodza kelijk. Een interdepartementale com missie voor Noordzee-aangelegen- heden onder leiding van oud-pre mier Biesheuvel brengt daarbij in het komend voorjaar een advies over de kustwacht uit. Voor Smit- Kroes zal dit advies zwaarwegend zijn. Het is niet gezegd dat deze com missie uitkomt by de vorming van een kustwacht. Het is ook mogelijk dat de commissie aanraadt hoe de diensten moeten gaan samenwer ken of dat er een centraal coördina tiepunt zal komen. Smit-Kroes zei gisteren dat er nu al wordt gewerkt aan een betere coördinatie bij de aankoop van ma teriaal en ook wordt aangestuuurd op een samenhangende benade ring bij de opsporing en vervolging van strafbare feiten. De minister dacht dat meer mogelijkheden denkbaar zijn. CDA en PvdA willen eventueel al een eigen Nederlandse kust wacht die in de toekomst kan op gaan in een Europese Noordzee- kustwacht. De WD vindt een na tionale kustwacht onhaalbaar en werkt alleen mee aan een dienst in Europees verband. Op het verzoek van de PvdA om hogere straffen te zetten op over tredingen van de regelgeving voor de Noordzee, antwoordde minister Smit-Kroes daarvan geen resultaat te verwachten. Zij verwacht meer effect van een verhoging van de pakkans door een efficiënte inzet van personeel en materieel bij de opsporing. De minister zegde een overzicht toe van het aantal strafrechtelijke vervolgingen door vervuilers van het Noordzeemilieu. De Tweede Kamer vreest dat het hiermee slecht is gesteld als gevolg van de vele schijven waarover de behan deling van een overtreding loopt. De meerderheid van de Tweede Kamer had gisteren zware kritiek op de nota harmonisatie Noordzee beleid. PvdA, CDA, PPR, PSP stel den dat het rapport niet meer dan een inventarisatie is van het ge bruik van de Noordzee en dat dui delijke beleidskeuzes ontbreken. De WD-fractie was de enige die op dat punt tevreden was. AMSTERDAM - Het Emmakin- derziekenhuis in Amsterdam moet verdwijnen. De bouwkundige staat van het ziekenhuis is zo slecht dat op korte termijn beslist moet wor den over vervanging van het zie kenhuis. Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) zal waarschijnlijk in maart volgend jaar een beslis sing nemen. door Huub Klompenhouwer Ondertussen is het touwtrekken om het kinderziekenhuis in alle he vigheid losgebarsten. Vooral bin nen het ziekenhuis zelf. Een deel van medische staf heeft zijn voor keur uitgesproken voor het onder brengen van het Emma in het Aca demisch Medisch Centrum, het AMC. Het bestuur van hèt Emma- kinderziekenhuis, gesteund door onder meer de ondernemingsraad, strijdt voor nieuwbouw in de tuin van het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit. Het AMC is een ziekenhuis van de Gemeen telijke Universiteit van Amster dam. Het Emmakinderziekenhuis ge niet landelijke bekendheid. Het kinderziekenhuis, heeft meer dan een Amsterdamse of regionale functie, met name door de zwaar dere medische speciaüsaties op ve lerlei terrein. Maar de gebouwen waarin het ziekenhuis gevestigd is, zijn zo goed als afgeschreven. Nog net geen bouwval, toch dermate slecht, dat vervanging dringend gewenst is. Inmiddels is ook het beddenbeleid van het kabinet ur gent geworden. En daaruit is af te lezen dat de regio Amsterdam een grote overcapaciteit aan kinder bedden heeft. Volgens de ministeriële richtlij nen moet het aantal kinderbedden in 1990 van 632 tot 325 verminderd zijn. Zou het Emmakinderzieken huis dan nog met 130 bedden als zelfstandig ziekenhuis blijven be staan, zo heeft een ambtelijke werkgroep berekend, dan zouden er naast de topklinische genees kunde in de twee academische zie kenhuizen van Amsterdam, die ook minimaal 120 plaatsen opei sen, voor de overige ziekenhuizen in de regio Amsterdam nog maar 75 kinderbedden te verdelen zijn. En dat is, uit oogpunt van sprei ding, vc te zaak. In wat simpeler bewoordingen komt het erop neer dat een werk- Het Emmakinderziekenhuis groep van ambtenaren van rijk, provincie en gemeenten, tot de slotsom komt dat het Emma inge past moet worden in een van de twee academische ziekenhuizen. Of in het academisch ziekenhuis HflPH van de universiteit van Amster- de commissie een slech- dam, of in het academisch zieken huis van de Vrije Universiteit. Voor beide universiteiten spelen er dus belangen mee. (foto GPD) Het bestuur van het Emmakin derziekenhuis houdt nog steeds vast aan een zelfstandige vestiging in de tuin van het VU-ziekenhuis,* op basis van een beginselovereen komst met het bestuur van dit zie kenhuis. Het Emmakinderzieken huis heeft nu nog 130 bedden. In een eerste opzet zou het nieuwe ziekenhuis 180 bedden tellen, waarbij het bestaande aantal kin- derbedden in het VU-ziekenhuis wordt meegerekend. Die nieuw bouw zou een bedrag vergen van ongeveer 40 miljoen gulden. Een deel van de medische staf van het Emma meent echter dat het van weinig realiteitsbesef ge tuigt als wordt vastgehouden aan zelfstandigheid van het Emma. Maar, voor alle duidelijkheid, alle partijen in het Emma zijn het er over eens dat, welke oplossing ook wordt gekozen, er altijd sprake zal moeten zijn van een verhuizing van de hele groep analytisch perso neel, verpleegkundigen en specia listen. Een van de kinderartsen: „De goede naam, de deskundigheid van het Emmakinderziekenhuis is niet te danken geweest aan het ge bouw, of aan de specialisten, maar aan het gehele team zoals het hier werkt. Een eerste voorwaarde voor welke oplossing dan ook is dat die hele eenheid mee overghaat en by elkaar kan blijven". De oplossing om het Emmakin derziekenhuis onder te brengen in het AMC is een veel goedkopere oplossing dan de eigen nieuwbouw bij de VU. Binnen het AMC kan een verdieping geheel worden be stemd voor het Emma. Met inrich ting mee zou dat neerkomen op een bedrag van rond de 7,5 miljoen gulden. Een oplossing, die ook de voorkeur van de Amsterdamse wethouder, mevrouw Tineke van den Klinkenberg heeft. Er is dan plaats voor 130 kinderbedden. Bo vendien biedt die oplossing de mo gelijkheid op korte termijn te wor den gerealiseerd. Binnen het Emmakinderzieken huis werken artsen en specialisten van heel gemengde afkomst. Er zijn er die nauwe relaties onder houden met het VU-ziekenhuis en anderen hebben weer die relatie met het AMC. Deze samenwer kingsverbanden brengen dus ook hun eigen belangen mee. Ook de provincie Noord-Holland moet over de keuze nog een stand punt innemen. Gedeputeerde Kor- ver heeft al laten blyken een voor stander van de goedkopere AMC- versie te zijn en in de commissie Gezondheidszorg zijn meer gelyk- denkenden te vinden. Toch voelt algemeen directeur mr. J. J. Witteveen van het Emma nog veel voor de VU-variant. „Het is de enige variant waarin Amster dam een voor de regio echt kinder ziekenhuis kan behouden. Als het naar het AMC gaat is er geen spra ke meer van een kinderziekenhuis, maar van een kinderafdeling".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5