Steeds Gemeente dreigt met opzegging rekening bij Middenstandsbank Gesprek tussen politie en sympathisanten krakers Balken verrot van Koornbrug Politie treedt actiever op tegen leden Jeugd Front Als verkoop Krugerrand doorgaat Raadslid wil muziek- VeUighe!d tent in Leidse Hout KERST- EN NIEUWJAARSPOST M w PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 18 DECEMBER 1984 Commissie keurt optreden bij ontruiming Breestraat 122 goed LEIDEN - Er komt een gesprek tussen de Leidse politie en mede werkers van het kraakspreekuur over het optreden van de politie bij. kraakacties. Gisteravond overhan digden 'een aantal medewerkers van het kraakspreekuur' de raads leden van de commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden (ABA) een brief, waarin om een dialoog werd gevraagd. Plaatsver vangend commissaris Mostert had ook al eens een gesprek voorge steld om de kritiek van de krakers te bespreken. Gisteravond deed hij gelijk zaken door een telefoon nummer te vragen, zodat er bin nenkort contact kan worden ge legd. De raadscommissie behandelde gisteravond in een extra vergade ring rapporten van burgemeester Goekoop en commissaris Van Voorden over de ontruiming van Breestraat 122, het voormalige pand van Gerard de Lange, en de incidenten die na de gemoedelijke ontruiming plaatsvonden in de Ke- telboetersteeg en voor het politie bureau. Bij een vechtpartij in de Ketelboetersteeg trokken twee po litiemannen hun pistool, een van hen loste een waarschuwingsschot toen hij met een sympathisant van de krakers op de grond lag. De extra vergadering was bijeen geroepen op verzoek van de PSP/ PPR. Deze partijen hebben veel kritiek op het politieoptreden en die behielden ze gisteravond ook na de bespreking. Het raadslid De la Mar vond vooral de beschrijving van de vechtpartij in de Ketelboe tersteeg onjuist. Daarbij werd een agent die een arrestant overbracht belaagd door een groep jongeren. Een te hulp gesnelde brigadier werd daarna in een heupworp ge nomen. De beschrijving van dit deel staat "lijnrecht tegenover de uitspraak van de rechter", aldus De la Mar. De rechter veroordeelde de man tot een week cel, maar achtte niet bewezen dat de man de brigadier had geslagen. Dat staat wel in het rapport van Van Voor den. De la Mar vroeg zich verder af waarom de andere arrestanten nog niet voor de rechter waren ge bracht wegens mishandeling van de agent. Die hadden een zwaarder vergrijp gepleegd, omdat de agent een week ziek thuis moest blijven. Volgens Van Voorden liggen de za ken van twee arrestanten nog bij de officier van justitie, die een be slissing moet nemen over eventue le vervolging. Vier arrestanten worden niet vervolgd. 'Schandalig' Voorden en Goekoop gingen niet echt in op de kritiek van De la Mar. Van Voorden zei wel "dat we nog niet eerder zijn geconfronteerd met het feit dat een agent een ar restant niet honderd meter over straat kan voeren, zonder dat ie voor z'n poten wordt geschopt". De commissaris noemde de aanval van de jongeren op de agent "een schandalige zaak". Dat de brigadier zijn pistool trok en een waarschuwingsschot loste, was begrijpelijk, aldus Van Voor den. De situatie was schietwaardig, zo was zijn conclusie en die werd gedeeld door de officier van justi tie. Maar het PvdA-raadslid Ge- radts was het daarmee niet eens. "Het was een vrij routinematige zaak. Die loopt iets uit de hand, maar dat is eigen aan het politie werk. Als je op het kadaster werkt, gebeurt dat niet. Waar ik tegen wil waarschuwen is dat je niet te snel het punt bereikt dat je zegt: het is schietwaardig. Laten we dan el kaar liever een paar kleunen uitde len", aldus Geradts. Het PvdA-raadslid erkende wel dat de vraag of zo'n situatie schiet waardig is door de officier van jus titie moet worden beoordeeld en niet door de gemeenteraad. Hij pleitte echter voor een zeer terug houdend beleid bij het gebruik van een vuurwapen. Geradts steunde verder het politie-optreden, even als CDA en WD. Van Voorden zei op een vraag van De la Mar dat er wel degelijke maatregelen zijn genomen om her haling van uitlokking door agenten te voorkomen. Een agent had na een charge voor het Leidse politie bureau tegen de krakers geroepen: "Kom maar, kom dan". Van Voor den betreurde dat en zei dat de "openbare afkeuring ook wil zeg gen dat het door het korps wordt opgepikt". Alle raadsleden toon den zich daarover tevreden. Aanval De WD'er Zonnevylle ging ech ter nog een stapje verder en deed een persoonlijke aanval op het PSP/PPR-raadslid De la Mar. "Ik pas er voor om voor dit soort zaken steeds naar de commissie ABA ge Commissaris Van Voorden: aan val schandalige zaak. (foto Holvast» roepen te worden", zei hij tegen De la Mar. Hij verweet zijn collega raadslid alleen in de commissie aanwezig te zijn als er kritiek kan worden geleverd op de politie en er niet te zijn als de commissie spreekt over het politiebeleid in het algemeen. De la Mar pareerde de aanval door te wijzen op de ziekte van zijn partijgenote Middelkoop: "U weet dat net zo goed als ik. Anders had zij deze zaak gedaan. Ik ben niet eens lid van deze commissie". Zon nevylle wees er op dat Middelkoop wel aanwezig was bij het slot van de begrotingsbehandeling tijdens de stemmingen. "Het is de afwe ging die je maakt", zei hij, er aan toevoegend: "Opportunisme". Maar volgens De la Mar is het heel wat anders of je een kwartiertje aanwezig bent bij stemmingen, vooral ook omdat die ene stem doorslaggevend kon zijn, dan bij een volledige commissievergade ring. De la Mar werd overigens bij gevallen door zowel CDA als PvdA. Zonnevylle had echter nog meer kritiek op het PSP/PPR-raadslid. Volgens hem had De la Mar nooit aanwezig mogen zijn in het ge kraakte pand. "Je kunt niet meer objectief oordelen als je observant bent geweest. Welke rol speelt hij nou", wierp de WD'er op. Hij noemde het "van twee walletjes De la Mar was het wederom niet eens met die kritiek. "Als ik kri tisch volg wat er in Leiden gebeurt - en dat dien ik te doen - komt Zonnevylle met z'n verhaal: Daar heb je De la Mar weer. Meneer Zonnevylle", richtte hij zich direct tot de WD'er, "misschien is het wel handig als u zelfs eens een keer in een kraakpand gaat zitten. Dan raakt u het enge idee dat u over krakers heeft misschien kwijt". LEIDEN - De politie gaat actief optreden tegen het Nationaal Jeugd Front dat de laatste weken Leiden al twee keer heeft bezocht. Ook justitie zal snel tot vervolging overgaan. Die mededeling deed burgemeester Goekoop gister avond tijdens de vergadering van de commissie algemene bestuurlij ke aangelegenheden na vragen van het PvdA-raadslid Geradts. Geradts had bij geruchte ge hoord dat de politie niet direct kwam opdagen na telefoontjes van mensen over het NJF, een organi satie die is verbonden met de NVU van Glimmerveen. Anderhalf week geleden werden NJF-leden op het station tegen gehouden en terugge stuurd. Afgelopen zaterdag bereik ten ze wel de binnenstad en gingen 'op bezoek' in het PSP-pand en bij de linkse boekhandel 'Manifest'. Geradts wil dat de politie onmid- deUijk ingrijpt als de NJF-leden Leiden wederom met een "onwel kom bezoek" vereren. Burgemees ter Goekoop beloofde dat en zegde een "zeer actief optreden" van de politie toe. LEIDEN De gemeente Leiden overweegt op 1 maart 1985 haar rekening bij de Neder- landsche Middenstandsbank (NMB) op te zeggen als deze bank niet stopt met de verkoop van de Zuidafrikaanse Krugerrand. Een grote meerderheid van de Leidse gemeenteraad (slechts vijf WD'ers stemden tegen) besloot gisteravond hiertoe. Het PvdA-raadslid Van Meijgaar den diende onlangs een motie in om de bank te verzoeken de ver koop van de gouden munt te stop pen. Met de opbrengsten va Krugerrand wordt de Zuidafri kaanse apartheidspolitiek recht streeks ondersteund, aldus de tie. Alle partijen in de Leidse ge meenteraad wilden die motie dertekenen, alleen de WD-fractie niet. WD Slechts vier WD'ers, de raadsle den Zonnevylle, Elzenga en Bak ker en wethouder Schoute, gingen akkoord met de motie. Het feit dat de WD de motie niet wilde onder tekenen, betreurde Van Meijgaar- den: "Met spijt moet ik constateren dat de WD de motie niet heeft on dertekend. Als het op concrete stappen tegen de apartheid aan komt, geeft de WD steeds niet thuis". De WD ontkende dat. Zowel de tegenstemmers als de voorstem mers betoogden dat de WD wel degelijk tegen apartheid is. De te genstemmers vonden echter dat het niet op de weg van de gemeen te ligt daar daadwerkelijk iets te gen te doen. Het beleid moet lande lijk worden bepaald, aldus de WD'er Van der Nat. Hij vond ook "het op andere wijze druk uitoefe nen" onaanvaardbaar. Zijn fractiegenoot Bakker, die namens de voorstemmers sprak, bekeek het anders. De gemeente opereert in deze zaak niet als ge meente, maar geeft als klant van een bank haar mening, zo stelde hij. Voor de gehele WD-fractie ging een toevoeging aan de motie te ver. PSP/PPR wilden aan de motie de consequentie verbinden dat de re kening van de gemeente op 1 maart 1985 zal worden beëindigd, indien de bank doorgaat met de verkoop van Krugerrands. De PvdA ging welwillend in op deze wijziging, maar CDA en WD we zen dat af. De motie was duidelijk genoeg als "signaal", vonden de twee partijen. En het is onduidelijk of bij de enige bank die geen Kru gerrands verkoopt, de Bondsspaar bank, de gemeente Leiden onder dezelfde voorwaarden een reke ning kon afsluiten. Ook B en W vonden dit te ver gaan. ADVERTENTIE COMMISSIE VOLKSHUISVESTING De vergadering van donderdag 20 is verschoven naar woens dag 19 december a.s. om 20.00 uur in de koffiekamer van het stadhuis. Voor meer informatie kunt u bellen telefoon 254235. In een korte schorsing werd ech ter een compromis gevonden. De zinsnede "zal de gemeente de reke ning opzeggen" werd veranderd in "overweegt de gemeente de reke ning op te zeggen". Deze verande ring was voor het CDA en de vier WD'ers aanleiding de gehele mo tie te ondersteunen, zodat zij met 27 stemmen voor en vijf tegen werd aangenomen. Wethouder Bordewijk maakte overigens duidelijk dat als de NMB niet stopt met de verkoop de ge meente ook echt overstapt naar de Bondsspaarbank, mits de voor waarden hetzelfde zijn. Bordewijk zag maar een bezwaar: "Als je ja renlang een bepaald rekeningnum mer hebt gehad, is het niet zo ver standig om dat in één keer op te zeggen". Maar hij ondersteunde, evenals de overgrote meerderheid in het college, het uiteindelijke doel van de gemeentelijke stap: het stopzetten van de verkoop van Krugerrands bij de NMB, zodat het Zuidafrikaanse regime op die ma nier niet meer wordt ondersteund. WD-wethouder Fase (economi sche aangelegenheden) was de eni ge in het college, die tegen het raadsbesluit was. Inbraak bij Docos LEIDEN - Uit een winkel aan de Groenesteeg werd in het afgelopen weekeinde voor 2500 gulden aan rookartikelen en levensmiddelen gestolen. Uit het clubgebouw van tafeltennisvereniging Docos aan de Hoge Morsweg werd in het afge lopen weekeinde een enorme hoe veelheid drank ontvreemd; 28 liter jenever, 12 liter citroenjenever, 12 liter bessenjenever, 24 liter whis key, 21 flessen martini en 24 pak ken koffie. Lezers schrijven LEIDEN - Het D'66-raadslid Hoekema wil dat de muziektent terugkeert in de Leidse Hout. Hij diende daarom gisteravond tijdens de gemeente raadsvergadering een voorstel in dat door B en W deels werd overgeno men. Voorlopig gaat het college alleen onderzoeken of een muziektent betaalbaar is en niet de kans loopt binnen de kortste keren te worden gesloopt. Hoekema hield zijn pleidooi voor de muziektent tijdens de behandeling van een nieuwe beheersvorm voor de Leidse Hout. Tot nu toe is een stichting verantwoordelijk voor het onderhoud van het park dat als werk verschaffing werd aangelegd door Leidse werklozen in de crisisjaren. De gemeente gaat nu het beheer van het park op zich nemen. Het D'66-raadslid wil verder dat het openluchttheater in het park meer wordt gebruikt. Dat voorstel kreeg brede steun in de raad en werd ook door wethouder Peters welwillend ontvangen. Hij zal er een notitie over laten schrijven, evenals over de muziektent. De notities worden in fe bruari behandeld. Laat ik voorop stellen het eens te zijn met de veiligheidsmaatregelen rond de bom, maar om het een op te heffen en het ander in te stellen, roept grote vraagtekens op. Wat is nl. het geval? In de omleiding van de bussen wordt genoemd Lange- gracht-Korte Mare-Haarlemmer- weg, d.w.z. dat de brug over de Ma re- en Rijnsburgersingel openge steld zal worden. Deze brug is om veiligheidsredenen (zou in slechte staat verkeren) afgesloten. Als deze brug wérkelijk onveilig is, is zij dat ook voor één dag, zelfs voor één uur. Hoe zijn de mensen verzekerd in een bus op deze route? Hoeveel risico neemt de NZH? J.H. Belt Haarlemmerweg 39 Leiden ADVERTENTIE verzenden via STADSPOST LEIDEN is geld besparen! Envelop 45 cent; kaart 40 cent. Naar 165 plaatsen! Ma.-vr.: 9-21 uur. Nieuwe Rijn 61a, Leiden. Tel.: 133980. Zes jaar na restauratie De Koornbrug, die in 1978 werd gerestaureerd. LEIDEN - De Koornbrug die in 1978 werd gerestaureerd, is weder om aan een grote opknapbeurt toe. De in 1978 geplaatste balken zijn voor een groot deel nu al verrot, zo heeft de gemeente geconstateerd. "Dit kan niet en mag niet", aldus PvdA-wethouder Peters, volgens wie de schade ongeveer dertigdui zend gulden bedraagt. Het verrotten van de balken, die aan de binnenzijde van de brug on der het plafond zitten, komt omdat er geen beschermende laag is aan gebracht. De balken hadden met een impregneermiddel moeten worden behandeld, opdat vocht wordt geweerd. Dat is niet ge beurd, zo is uit onderzoek van de gemeente gebleken. Op dit mo ment wordt onderzocht of de archi tect, die toezicht hield op het werk, alsnog aansprakelijk kan worden gesteld. Volgens wethouder Peters mag een dergelijke schade na zo'n korte tijd niet optreden. Het CDA-raadslid Bleyie heeft inmiddels schriftelijke vragen over deze kwestie gesteld. Bleijie: "Bij het verlenen van de kredieten in 1977 en 1980 is steeds gesteld dat 'het plan voorziet in een grondig herstel van dit voor Leiden zo ka rakteristieke monument'. Het tota le krediet bedroeg 692.000 gulden". Het CDA-raadslid wil weten of de ontstane schade nog onder de garantie valt. Ook wil hij uitge zocht hebben hoe de gerestaureer de brug is opgeleverd. En of er nog meer gebreken aan de brug zijn te verwachten. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Bom-informatie Een stapeltje plastic lag gisteren in het informatiecentrum te wachten op 'zij van zone A'. Daarmee moet aanstaande woensdag het mogelijk nood weer buiten gehouden worden als de ramen lekker tegen elkaar open kunnen. 'Schützt vor Far- be, Nasse Schmutz' staat op het plastic. Zo heeft een Duits bedrijf veertig jaar later toch nog baat bij het bombardement. Een A-zoner komt in het cen trum aan de Morsweg een paar vierkante meter plastic ophalen. Over de bom: "Als-ie veertig jaar geleden al niet afging, waarom zou hij dan nu af gaan". Hij is niet bang: "Voor mijn part zet je 'm op een vrachtwagen en breng 'm maar naar Katwijk. Zet 'm maar ergens in het duin". O ja, hij heeft ook nog een brief gehad van het buurtcentrum Mierennest. Wat moet-ie daar nu mee, vraagt hij aan een hulpver lener. Dat moet hij zelf weten, maar als de hulpverlener een oordeel mag geven: "Een beetje opruiend". Het weerbarstige optreden van het Mierennest tegen de bom-- operatie valt niet bij iedereen even goed. Marry Buiks van het informatiecentrum: "Volgens mij hebben de mensen hier een hekel aan het buurthuis. Het is natuurlijk een eerste indruk, maar ik denk dat het meer een actiecentrum dan een buurtcen trum is". Collega Paul van Kampen, bei den zijn normaal maatschappe lijk werker bij de sociale dienst, is het daar niet mee eens: "Nee, ik kan dat niet onderschrijven. Die indruk heb ik de afgelopen dagen toch niet gekregen". Una niem zijn ze in hun lof voor de Turken, van wie ze de ontmoe tingsruimte dezer dagen in ge bruik hebben. "Die werken echt fantastisch mee". Buiks en Van Kampen zijn content over het functioneren van het informatiecentrum. "We zijn toen bij elkaar geroepen en dat centrum was er eigenlijk al heel snel. Iedereen is heel gemo tiveerd en het draait prima. Dat geeft je echt een goed gevoel". Een personlijke indruk die de medewerkers bevestigd zagen door de commandant van de EOD die de operatie leidt. "Ja, die was ook heel tevreden. Echt vol lof'. Het informatiecentrum wordt vooral veel bezocht door bejaar den. "Die komen dan een praatje maken. Praten over de bom, ja". Juist bij de ouderen heeft de aan staande ontmanteling alle tra giek van de bezetting naar boven doen borrelen. "Het roept nare herinneringen op. Sommigen slapen slecht en er vloeien heel wat dikke tranen". Wel is iedereen in de buurt er van overtuigd dat ingegrepen moet worden. "Eigenlijk alle buurtbewoners werken goed mee". Van één persoon weten Buiks en Van Kampen dat hij dwars lag. "Die zei: al doe je me een kort geding aan, ik ga mijn huis niet uit. Maar daar is toen een heel gesprek mee gevoerd en we hebben hem gelukkig kun nen overhalen". Zo'n 170 mensen uit'zone A zullen morgen gebruik maken van de opvang in de Vijf Meihal. Vijftig bejaarden brengen de dag door in Roomburg. En mocht de bom onverhoopt exploderen? "Dan treedt het B-plan in wer king. In een paar uur hebben we dan opvang voor langere tijd georganiseerd". Met het plastic in de hand op het heetste gedeelte van de grond in '.one A. Links Marry Buiks en rechts Paul van Kampen. (foto Holvast» Otter (1) Het zijn verhalen die je op straat hoort, een tijdje onthoudt en dan gewoon weer vergeet: vertelsels waaruit overigens wel blijkt hoezeer de mensen in de ban vön de bom zijn. In deze ru briek een kleine bloemlezing. De verhalen hebben, zoals gezegd, allemaal betrekking op de bom. Gerommel in de marge; dat lijkt ons een mooie titel. We beginnen met de otter, ei gendom van een mevrouw die het infocentrum bezocht met de vraag: wat moet ik met m'n otter doen? De aanwezigen dachten aanvankelijk dat er iets aan hun oren mankeerde. Een otter? Me- "Wat moet ik met m'n otter doen?" Wat bleek: deze dame, woonachtig in zone A, houdt een otter als huisdier. Nu is dit dier niet altijd even vriendelijk en om die reden woont het in de schuur. Mevrouw was bang dat er on gelukken zouden kunnen gebeu ren als één van de agenten het in zijn hoofd zou krijgen om de schuur te gaan inspecteren. "Voor je het weet ben je een stuk arm of been kwijt". Haar werd geadviseerd om thuis te blijven, zodat ze de politie desnoods een handje - nou ja - kan helpen als het moet. Dan het bruidspaar. Ook zij kwamen tamelijk zenuwachtig naar het infocentrum. Een beetje in de zenuwen omdat ze op woensdag trouwen en de hele dag al in het water zagen vallen. "Alles is besteld. Hoe moet dat nou als we de deur niet uit kun nen?" Een slechter begin van een huwelijk is nauwelijks denk baar. Maar het tweetal had te voorbarig geoordeeld, zo bleek. Men boog zich over de kaarten. Hun huis viel niet in één van de zones. Opgelucht konden de trouwlustigen het infocentrum even later verlaten. Otter (2) komt de lichte waanzin waarmee de ontmanteling van de bom ge paard gaat mooi tot uitdrukking. Hoofdpersoon is een bootbe woner. Volgens politievoorlich- ter Dick Graveland ligt de boot van de man in het Kort Galgewa ter. Tot zo ver niets aan de hand, maar nu komt het: de man is een grensgeval. Het valt niet te zeg gen of de boot tot zone A dan wel zone B moet worden gerekend. Met andere woorden: de ene helft ligt in A, de andere in B. Wat nu? De man mag natuurlijk in het deel van de boot dat in zone B ligt, gaan zitten. Maar ja: stel je voor dat hij tijdens de ontmante ling even naar A gaat omdat hij de verleiding niet kan weerstaan of simpelweg het toilet in deel A zit. Stel je voor dat hij zich net in A bevindt als de bom afgaat, wat God overigens moge verhoeden? "Dat risico kunnen we natuurlijk niet nemen, dat zou onzorgvul dig zijn", meent voorlichter Gra veland. "Dus hebben we de man aangeraden om zijn boot een klein stukje te verslepen. Dan kan hij gewoon thuisblijven". En aldus geschiedde.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4