'Demonteren van bom is rechttoe-rechtaan werk' iiHii Inlichtingen over BOMOPRUIMING optelevisie en per telefoon TELEVISIE TELEFOON Kans op ontploffing niet uitgesloten Agenda opruimings dienst zit 'bomvol' DINSDAG 18 DECEMBER 1984 LEIDEN Hév'As fin ff Tiüee deskundigen van de Explosieven Opruimingsdienst, Schoots (r) en Van Gerwen (op de achtergrond rechts) hielden vanochtend een oogje in het zeil tijdens het uitgraven van de bom. Morgen zullen beide heren het projectiel onschadelijk maken (foto Holvast) slagpin kan in het slaghoedje zijn gevallen. Bovendien bestaan er bij na talloze verschillende ontste kingsmechanismen, variërend van complete uurwerken tot vernuftige constructies met zuur. In het laatste geval barst door de inslag een ampul met zuur. Het zuur moet een celluloid plaatje ver teren en dan pas ontploft de bom. Deze zogenaamde 'vertraagde' ont steking kan er een week over doen voordat de bom ontploft. Boven dien is deze ontsteking beveiligd. Een poging het mechanisme uit de bom te draaien heeft ook tot gevolg dat de bom barst. In de verschillende oorlogen is daarenboven een groot aantal ver schillende bommen gebruikt. Schoots: "Ik had gisteren een Frans bommetje, dat was gebruikt door de Duitsers. De Duitsers heb ben vóór de oorlog munitie in aller lei landen gekocht: zowel in Frank rijk als bijvoorbeeld Tsjechoslowa- kije". Van Gerwen: "Deze week vond ik een mortiergranaat uit 1817, met een houten ontsteker. Nog zo goed als nieuw. Je kunt echt van alles tegenkomen". De EOD beschikt daarom ook over een uitgebreide documentatie over alle mogelijke soorten explo sieven. In internationaal verband wordt deze informatie ook uitge wisseld. "Die samenwerking is erg belangrijk, want alle deelnemende landen kampen met hetzelfde pro bleem", aldus Sprangemeijer. Toch kan men desondanks voor verrassingen komen te staan. "Ik heb indertijd een vernielingslading bij de hand gehad die uit de Waal haven werd opgevist. Dat bleek een geïmproviseerde lading te zijn, waarvan er in de Tweede Wereld oorlog maar twee zijn gemaakt". ADVERTENTIE lil l IP Hliüf ttfWIIIIIIIIIIIII'lMfllfflWI llfllllllllllll ttWttttttttllllilllllll Hfi llill dinsdag 18 december a.s. om 22.00 uur kunt u via kanaal 34 van TV 5 een informatief programma zien, dat in opdracht van de gemeente is gemaakt door Omroep Rijnland. - woensdag 19 december kunt u vanaf 08.00 uur via kanaal 34 van TV 5 de gehele dag een kabelkrant raadplegen, waarin mededelingen worden gedaan over de bomopruiming, het verkeer, etc., etc. oye1 jsA» 0*^" L ^-4-1 Informatiecentrum Stadhuis - woensdag 19 december vanaf 08.00 uur is het informatiecentrum gevestigd in het Stadhuis. U kunt daar alléén naar telefoneren. De volgende nummers zijn beschikbaar: 133834 of 214021 U-c-l. UjUJjiLiJl .JJI - 18 AraIik Sali aksami saat 22.00'da kanal 34 TV5 den Bomba hakkinda Belediyenin hazirlattigi bir programi seyredebilirsiniz. 19 Aralik Carsamba günü saat 08.00 den itibaren gene ayni kanaldan Televiziyon gastesinden, bomba hakkinda son haberleri seyredebilirsiniz Information on television - Tuesday 18th December at 22.00 hours you can watch a public information broadcast on channel 34 of TV 5 station. This programme will recapitulate the main information concerning the bomb removal. Wednesday 19th December from 08.00 hours on, you can consult a cable journal all day on the same channel (TV 5). All important information about the progress of the operation will be passed on through this medium. r I L,l ..I L J Lc "i IfSJ L tJ I 8 mI11 j 1 9 "SI 214021 -,l - 133834- Belediye Yardim merkezi. - Car$amba 19 Aralik günü yardim merkezi Belediyededir. Buraya o gün yanliz telefon edebilirsiniz. Tel: 133834 214021. Information centre Town Hall - Wednesday 19th December, the information centre will be situated in the Town Hall, and can only be reached by telephone. The numbers are 133834 or 214021 In het fort 'Werk aan het Spoel' in Culemborg is de ongeveer tachtijg man tellende EOD gevestigd. Ongeveer de helft hiervan is dagelijks actief om bommen, mortieren en granaten onschadelijk te maken. De EOD heeft meer werk dan ze aan kan. Sommige gemeenten wachten al sinds 1977 op het onschadelijk maken van oorlogstuig. De gemiddelde wachttijd is in middels opgelopen tot drie jaar, spoedgevallen uitgezonderd. De agenda van de EOD zit letterlijk bomvol. Formeel is de hoofdtaak van de EOD om explosieven in een volgende oorlog op een veilige manier onklaar te maken. Het demonteren van aller lei tuig uit voorbije oorlogen en van explosieven in de terroristische sfeer, heeft de dienst er bij gekregen, omdat daaraan grote behoefte bleek te bestaan. Ironisch genoeg is de EOD een legeronderdeel dat het ook in vredesüjd verschrikkelijk druk heeft. Per jaar krijgt de dienst ongeveer 4000 meldingen binnen, waarvan sommige een aantal bommen tot zelfs hele putten vol betreffen. De dienst heeft dag en nacht een noodteam klaar staan om bij uiterst dringende meldingen direct op te treden. Alle ruimers zijn beroepsofficieren. Ze kiezen op de militaire school voor munitietechniek, een opleiding van ongeveer twee jaar. Een man die daarin slaagt, moet zelf kenbaar maken dat hij bij de EOD wil. Een selec tie uit deze groep mensen komt bij de dienst in de opleiding: zes maan den lang met een zwaar praktijkexamen. Dan gaat hij een aantal jaren als assistent '2' met een 'ervaren' ruimer mee. De EOD'er moet in dezelfde tijd zes opleidingen in de verschillende landen volgen. Dan kan hij zelf standig als ruimer op pad. De opleiding van een explosieven-expert gaat door tot zijn pensioen, een leeftijd die de meeste EOD'ers halen. De laatste dode had Culemborg in 1976 te betreuren. Het laatste ongeluk deed zich enkele jaren geleden voor. De betrokken militair was voor dertig procent in de tweede graad verbrand. "Daar praatje niet over", zegt Sprangemeijer. De man in kwes tie verschijnt even later overigens in levende lijve, gezond en wel, in de kantine. De EOD-ers werken altijd in een team. Deze teams worden ook voort durend gewisseld. Routine en sleur zijn voor de ruimers levensgevaarlijk. Een vaste teamsamenstelling brengt met zich mee dat beide kaars fouten over het hoofd kunnen zien. Kerstmannen en Glippertje door centrum LEIDEN - Vier kerstmannen gaan donderdag- en vrijdagavond met een arreslee door de Leidse bin nenstad. De gezamenlijke winke liersverenigingen, verenigd in 'Lei den Leeft', hebben de kerstman nen ingehuurd. Om zeven uur begint de rondrit van de arreslee op de beide koop avonden. Het vertrekpunt is het Stadhuisplein, waarna de vier kerstmannen door de hele binnen stad sleëen. Tijdens hun tocht zul len ze surprises uitdelen. Donderdag, vrijdag en zaterdag kunnen bezoekers van Leiden bo vendien gebruik maken van gratis openbaar vervoer, als ze in het 'Glippertje' stappen. Dit treintje op wielen rijdt die dagen van het Ir. Driessenplein via onder meer de Haarlemmerstraat door het cen trum naar molen De Valk (en om gekeerd). Het stopt op verzoek. Het Glippertje is de bijnaam voor een tram die vroeger door Leiden reed. De ondernemersvereniging Pro motion Haarlemmerstraat en om geving haalde het treintje vorig jaar voor het eerst naar Leiden en herhaalt deze actie nu. Reclame op alle wagens brandweer LEIDEN - Op alle wagens van de Leidse brandweer komt zeer waar schijnlijk reclame van het Leidsch Dagblad te staan. De brandweer en deze krant hebben overeenstem ming bereikt over de reclame op de wagens voor een periode van een jaar. De overeenkomst moet nog worden goedgekeurd door de Leidse gemeenteraad. De uitgeversmaatschappij be taalt 7.500 gulden per jaar voor de reclame, die "de goede naam en eer van zowel het brandweerkorps als het Leidsch Dagblad niet in ge ding" mag brengen. De brandweer vindt het bedrag niet al te hoog, maar hoopt op deze manier "ande re beter betalende sponsors" aan te trekken. Actiecentrum van bomcomité LEIDEN - Het zogenaamde bom comité richt morgen in buurthuis Brandewijn (Vrouwenkerkkoor- steeg) een actiecentrum in. Bewo ners van de zones A en B die klach ten of vragen hebben, kunnen daar de hele dag terecht. Comitélid De Voogd raadt iedereen aan alle mo gelijk benodigde papieren bij de ontruiming mee te nemen. Hij hoopt dat de klachten gelijk die dag binnenkomen, "zodat we di rect en gezamenlijk actie kunnen ondernemen". Eredoctoraat voor Leidse hoogleraar LEIDEN - De Katholieke Universi teit Leuven heeft prof. dr. J.J. van Rood. hoogleraar in de inwendige geneeskunde in Leiden, een ere doctoraat toegekend. Prof. Van Rood is al eredoctor van universi teiten in Santiago, Lyon, Turijn, Rome en Maastricht. Hij heeft baanbrekend werk ver richt op het gebied van de herken ning van weefselstructuren, het geen van groot belang is voor het succes van transplantaties. Prof. Van Rood was de initiatiefnemer tot de oprichting van de Stichting Eurotransplant die bemiddelt bij nier- en andere transplantaties in Nederland, Duitsland, België en Oostenrijk. DIERENMISHANDELING - Een 53-jarige bewoner van de Juliana- kade heeft aangifte gedaan van die renmishandeling Op de kat van de man werd in de brandpoort ge schoten met een luchtbuks. Het dier raakte verlamd en zal vermoe delijk moeten worden afgemaakt. CULEMBORG/LEIDEN - "Als ze boven de poort niet open doen heb je geluk ge had", zegt sergeant-majoor P. Schoots van de Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) verwijzend naar de hemelpoort. "Maar als je aan het werk bent sta je niet met het zweet in je handen. Je denkt er niet aan dat het mis kan gaan. Daar heb je geen tijd voor". door Raymond Peil Schoots en diens collega sergeant H.C.J. van Gerwen zijn twee van de drie teamleden die morgen de Leidse duizendponder aan de Morssingel/Morsweg onschadelijk zullen maken. "Het demonteren van de ontsteking van deze bom is gewoon recht-toe-recht-aan-werk zegt Schoots. "Maar er kan van al les mis zijn. Het grote probleem is dat je dat pas kunt constateren als je aan de gang bent", doet kapitein A.P.G. Sprangemeijer, comman dant van het uitvoerende perso neel van de EOD en de derde ge sprekspartner een duit in het zakje. Als de halve Leidse binnenstad verlamd ligt en de ruimers aan het werk gaan, beginnen ze met een 'klemschijf. Die wordt in dit geval op het achtereinde van de bom ge plaatst, een uitstekende ring op de ontsteking, het zogenaamd 'staart- pistool'. De ingenieuze doch sim pele klemschijf stelt de EOD'ers in staat de ontsteking er op afstand 'uit te tikken'. Met behulp van een touw bedie nen ze een draaischijf met een veer. Door aan het touw te trekken wordt de veer strak gestrokken. Als men het touw loslaat schiet een uitstekende nok op de schijf tegen het op de bom geklemde gedeelte. Na een aantal tikken draait de klemschijf de ontsteking uit de bom. Daarna moet het slaghoedje wor den verwijderd. Dat gebeurt meestal met de hand en heel voor zichtig. Als de slagpin namelijk in het slaghoedje valt dan ontploft de bom. Schoots: "Na de verwijdering van het slaghoedje is de bom in zo verre onschadelijk dat we hem kunnen vervoeren". Voorbereidingen De voorbereidingen voor de de montage van de bom stellen niet zo veel voor. Vorige week is een bar rière van de containers om het ter rein opgesteld. Indien nodig moe ten de pompen op tijd in werking worden gesteld, om te voorkomen dat de put die gegraven is onder water loopt. Verder bekijken de heren nog waar ze zullen gaan zit ten met hun touw. Gedacht wordt aan een stekkie achter de bunker aan de Morsweg. Waarom de Leidse bom niet in de oorlog is ontploft, is nog niet te zeggen. Het is mogelijk dat het pro jectiel te vroeg is ingeslagen. Daar door zou bijvoorbeeld de staartpro- pellor van de bom, die tijdens de val draait waardoor na een aantal omwentelingen de ontsteking wordt geactiveerd, nog niet aan het einde van de rit kunnen zijn. Defi nitieve uitspraken zijn pas moge lijk als de ontsteking is gedemon teerd. De afmeting van de bom is onge veer 1.10 meter lang en 44 centime ter in doorsnee. De duizendponder is één van de zwaarste types uit de erfenis van de Tweede Wereldoor log. Er zit ongeveer 300 kilo spring stof in, een mengsel van TNT en RDX. Als een dergelijk gevaarte ontploft komt er een grote hoeveel heid gas vrij, om de scherven van de bom te verspreiden. De gevolgen van een ontploffing in Leiden zijn vrijwel niet te over zien, vooral omdat de bom in een dichtbebouwd en -bevolkt gebied ligt. In het gebied tot 300 meter van het gevaarte zullen gebouwen in storten. In de tweede zone, tot 600 meter is er kans op rondvliegend puin, brekend glas en rondvliegen de scherven. Hoe ver schokgolven zich in de weke grond zullen voort planten is op voorhand niet te zeg gen. De noodzaak om de bom zo snel mogelijk onschadelijk te maken wordt door Sprangemeijer niet be twijfeld. "De kans op ontploffing is niet groot. Maar die kans is ook niet nul. Je kunt gewoon geen risi co nemen. De vraag in hoeverre de explosieven op scherp staan is pas achteraf te beantwoorden. Op het moment dat we weten wat er in grond zit, moet het onschadelijk worden gemaakt". Gaaf Nadat de bom onschadelijk is ge maakt wordt het gevaarte afge voerd naar Culemborg. De spring stof wordt vervolgens in de Hars kamp tot ontploffing gebracht. In handzame pakketten, want de complete lading explosieven is te groot om in één keer de lucht in te laten vliegen. Het Leidse projectiel lijkt nog re delijk gaaf. Door de val van de bom kan echter van alles aan het projec tiel zijn beschadigd: het staartpi- stool kan zijn afgebroken of de Een doorsnede van de ontsteking. In het bovenste gedeelte bevindt zich de slagpin. Het buisje in het onderste stuk is het slaghoedje. Zo ziet de achterkant van de bom er uit. Onder de 'groene ring' bevindt zich de ontsteking. Op de ring wordt de klemschijf gezet.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3