Leuke en betaalbare kunst PODIUMBLIK BBK keurt weggaan van voorzitter af Bond wil actie tegen samengaan orkesten Tilly Bouwmeester (91) overleden WÊÊÊ Jan Peerce overleden Onderhoudend gitaarrecital DINSDAG 18 DECEMBER 1984 PAGINA 23 LEIDEN - Het Leidse theaterle ven staat in deze donkere decem berdagen vlak voor en ook na de kerst op een laag pitje. Afgezien van een aantal aan het kerstfeest gewijde voorstellingen van 'Im perium' in het eigen Micro-thea ter, biedt slechts de Leidse Schouwburg onder de tijdelijke maar onverdroten leiding van waarnemend directeur Kees Hoogeveen, die overigens lof ver dient voor de sterk verbeterde op stelling van een aantal stoelen in de baignoire, in de laatste helft van deze maand nog enkele voor stellingen. Circus Zo keert op zaterdag 22 en zon dag 23 december het Nationale Wintercircus terug naar het thea ter aan de Oude Vest, nu echter met een nieuw programma, dat de titel 'Circuskristallen' heeft meegekregen. Als speciale stunt wordt het optreden van de Roe meense jongleur Sorin Munteanu aangekondigd, wiens ster al hoog aan de circushemel gerezen schijnt te zijn. Het wonderkind onder de jongleurs, zo wordt hij in elk geval genoemd. Maar er zullen ook weer veel dieren, waaronder een groep tijgers, op het podium verschijnen, evenals trouwens een aantal vrolijke clowns. Het programma ver meldt bovendien het optreden van een stel acrobaten. Voor de begeleiding zorgt een 'echt' cir- Redactie Pleter C. Rosier cusorkest. Voor wie meent dat de sfeer van het circus alleen in een tent beleefd kan worden, geldt de opmerking dat de toneeltechni sche mogelijkheden van een cir cusvoorstelling in het theater be ter kunnen worden uitgebuit. Een voorstelling voor het hele ge zin, die zaterdag resp. om 15.00 en 20.15 uur begint en op zondag resp. om 13.00 en 16.00 uur be gint. Melkwoud De groep DRAM, waarvan o.a. de jonge acteurs Huub Stapel en Sjoerd Pleysier deel uitmaken, doet vrijdagavond 28 december de Leidse Schouwburg aan met Dylan Thomas' 'Onder het Mel kwoud'. Het stuk 'Under Mil- kwood' is, in de vertaling van Hugo Clausgeregisseerd door Canci Geraedts. Het beschrijft het dagelijkse leven van een klei ne plaats in Wales, van de ene nacht in de andere ,met de dro men en dagdromen van de bevol king als rode draad. Wintercircus met de Roemeen se jongleur Sorin Munteanu (foto pr» Dylan Thomas, die in 1953 overleed, behoorde destijds tot de meest omstreden figuren van de moderne literatuur. Zijn afkeer van elk intellectualisme en zijn spectaculaire levenswijze bezorg den hem bij het Amerikaanse pu bliek een grote populariteit, die culmineerde tijdens de voor dracht van het als hoorspel ge schreven 'Under Milkwood' (1953). Ook als toneelstuk oogste deze geestige en poëtische kalei- doscoop van het leven in een De groep DRAM met o.a. Huub Stapel (tweede Pleysier (rechts) klein vissersplaatsje in Wales een groot succes. De verbale virtuosi teit, verwant aan het werk van dichters als Blake en Hopkins, maar minder hermetisch, komt in dit stuk het meest tot haar recht. Thomas had overigens moeite met de plot en kon aan het stuk nauwelijks of geen einde maken. 'Under Milkwood' leent zich volgens de jonge toneelgroep uit stekend voor een persoonlijke theatervoorstelling. 'Waar taal op schrift in zijn beeldspraken verhelderend kan werken, schept zij in toneelsituaties eerder ver warring. Het klinkt paradoxaal, maar door aan de overweldigen de rijkdom van klanken, woor den en beelden een waarde (di mensie) toe te voegen, moet het mogelijk zijn tot een essentie te komen, die geen afbreuk doet aan het ritme van het geheel en de toeschouwer in staat te stellen het spel te ondergaan'. De voor stelling is volgens DRAM een po ging om aaar verder te gaan waar het de auteur fysiek onmo gelijk werd het stuk dramatisch te vervolmaken. 'Het stelt de ma kers er toe in staat zich een eigen melkwoud te scheppen'. Scrooge Scrooge en Marley: geesteskin deren van Charles Dickens, on verbrekelijk verbonden met het kerstfeest. 'A Christmas Carol'. Een tot een traditie uitgegroeide kerstvertelling. Een verhaal zon der stal en kribbe, maar een ver haal met een kerstgedachte. De vrekkigheid van de hoofdper soon, de zakenman Scrooge, is het voornaamste gegeven. Zijn om geving reageert op verschillende manieren. Maar zijn hand blijft op zijn beurs. Dan komt de geest van zijn overleden compagnon Marley een woordje meespreken. Waneer dan de geest van Marley Scrooge meevoert door zijn jeugd, en verdere leven, komt aan het eind een gelouterde Scrooge ons een goede kerst en een gelukkig nieuwjaar wensen. Imperiums eigen Ans Alting regisseerde het stuk voor de to neelvereniging, die zij al zo vele jaren lang trouw is. Voor Scrooge en Marley kan men op vrijdag avond 21, zaterdagavond 22 en maandagavond 24 december in het Microtheater aan de Oude Vest terecht. Er worden ook op 4 en 5 januari nog twee voorstellin gen gegeven. AMSTERDAM (ANP) - De buitengewone ledenvergadering van de Be roepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) in Amsterdam heeft zich gisteren in meerderheid achter het zittende bestuur geplaatst. Tege lijkertijd werd het plotselinge aftreden van voorzitter Bart Houtkamp en vice-voorzitter Henk Willigendael eind november scherp afgekeurd. Het vertrek van de twee bestuursleden was de aanleiding tot de buiten gewone landelijke ledenvergadering, waar de uitspraak werd gedaan dat de twee met hun aftreden de BBK gr.ote schade hebben berokkend. Het tweetal had laten weten dat zij niet langer op hun post konden functione ren omdat het „onmogelijk is samen te werken met een kern onder lei ding van oud-voorzitter Henk Rijzinga, die absoluut niet bereid is ge sprekken aan te gaan met een overigens kunstonvriendelijke overheid". Volgens het zittende bestuur was de opvatting van de twee afgetreden bestuursleden dat de nadruk moet worden gelegd op overleg met de overheid volgens het harmoniemodel. Het zittende bestuur is van mening dat harde actie voor de belangen van de kunstenaars voorop moet staan. Henk Rijzinga treedt op als waarnemend voorzitter tot de volgende lan delijke ledenvergadering begin 1985. AMSTERDAM (ANP) - Als het Amsterdamse Philharmonisch Orkest, het Utrechts Symfonie Orkest en het Nederlands Kamer Orkest worden opgeheven en tot één orkest worden samengevoegd en overleg met de Nederlandse toonkunstenaarsbond (NTB) daarover nog langer wordt ge weigerd zal de bond daar actie tegen ondernemen. Dat zei NTB-voorzitter Wil Beer gistermiddag in Amsterdam tijdens een receptie ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van deze organisatie van musici. De Internationa le Federatie van Musici is gevraagd om een mogelijke internationale actie tegen het Stadhuis/Muziektheater (Stopera) in Amsterdam in dat geval. Volgens Beer zal de gedwongen fusie van de drie orkesten 76 arbeids plaatsen kosten. Hij uitte zijn kwaadheid erover dat de NTB, die in deze drie orkesten de meeste leden telt, buiten het overleg over de fusie wordt gehouden. Er wordt volgens hem slechts onderhandeld met orkestverte- genwoordigerSsZonder enige status of met een verzonnen status. Tilly Perin-Bouwmeester AMSTERDAM (ANP) - De actrice Tilly Perin-Bouwmeester is gister avond in een Amsterdams zieken huis overleden. Zij is 91 jaar oud geworden. Tilly Bouwmeester werd op 11 maart 1893 in Nieuwer Amstel ge boren. Ze was een dochter van Louis Bouwmeester. Haar carrière begon in het toenmalige Neder- lands-Indië. Later speelde ze een rol in het cabaret- en toneelgezel schap dat ze samen met haar echt genoot Piet Perin leidde. In 1948 stichtte Tilly Perin-bouwmeester de Kleine Komedie waarvan ze di rectrice werd. In 1960 keerde ze het toneel de rug toe, maar ze speelde nog wel kleine rollen in tv-produk- ties zoals 'De Kleine Waarheid' en 'Dagboek van een herdershond'. Tilly Bouwmeester was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De laatste jaren was zij secretaresse van de Bejaardenpartij 65-plus waarvoor zij in 1974 kandidaat was voor de gemeenteraadsverkiezin gen in Amsterdam. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest geeft morgenavond onder lei ding van Edo de Waart het laatste Meesterserie-concert van dit jaar. Op het programma staan Mozart's Vioolconcert in G K.V. 216 met Vera Beths als soliste, Beethovens Zesde Symfonie bijgenaamd de Pastorale, LEIDEN De piccolo, het klein ste en hoogst spelende instru ment in het symfonie-orkest, is als solo-instrument een onge bruikelijke verschijning op ons concertpodium. Beethoven ge bruikte het instrument voor het eerst in zijn Vijfde Symfonie als versterking van de fluitpartij, en sedertdien heeft de piccolo zijn plaats in het symfonie-orkest be houden, soms meer, maar vaker minder op de voorgrond tre dend. Hoe kan Vivaldi, tijdge noot van Bach, dan een concert voor dit instrument geschreven hebben? Het raadsel is gauw opgelost: de 'flauto piccolo' in de Barok was de naam van een instru ment, dat een Parijse instrumen tenbouwer rond 1580 had ge maakt, een soort blokfluit met zes gaten, vier aan de voorzijde en twee aan de achterkant. Oor spronkelijk kreeg het de naam 'flageolet', naar een fluittype dat in de Middeleeuwen populair was, en te oordelen naar het gro te aantal dat bewaard is gebleven moet het een zeer populair in strument geweest zijn, vooral in de volksmuziek. Als flauto picco lo kon het in het Barokorkest voor de hoogste partijen ge bruikt worden. Handel, en later Mozart pasten het in sommige van hun werken toe. Van Vivaldi is bekend dat hij zeer graag experimenteerde, niet alleen op het gebied van zijn ei gen instrument, de viool, maar ook met andere instrumenten. Dankzij die experimenteerlust ontwikkelde hij nieuwe speel- en mmnrvin r strijktechnieken voor viool en dernam hij tal van concertreizen cello. Vanuit zijn woonplaats Ve- in eigen land, maar ook naar We- netië waar hij als vioolleraar, di- nen en Amsterdam. Als violist rigent en componist werkte, on- was hij wereldberoemd, en ook als componist werd hij alom geëerd. Bach bestudeerde Vival di's werken nauwkeuring, ko pieerde ze voor zijn studie en maakte er bewerkingen van; het concert voor vier violen van Vi valdi in a kl.t. werkte Bach om tot een concert voor vier klavie ren. Als componist schreef Vivaldi naast 49 opera's en veel kerkmu ziek vooral instrumentale mu ziek: concerti grossi, concerten en sonates voor alle denkbare in strumenten. Daarbij waren de in zijn tijd gangbare instrumenten als viool, cello, fluit, hobo, fagot en viola d'amore, maar ook min der gebruikelijke instrumenten vormden een uitdaging voor zijn componeerdrift: werken voor één en twee mandolines, voor de éénsnarige trombetta marina of 'nonnenviool', en een zestal so nates getiteld II pastor fido voor viool, hobo, en het volksinstru ment bij uitstek, de draailier. Hoe groot die internationale erkenning voor Vivaldi's talen ten ook was, in Venetië, waar hij de bijnaam 'de rode priester' droeg wegens zijn felrode haar èn wegens het feit dat hij het priesterschap met een vurig lief deleven combineerde, werd die waardering minder naarmate zijn onvermogen om met geld om te gaan duidelijker werd. In 1740 vestigt Vivaldi zich in We nen, waar hij in 1741 sterft. Een indrukwekkende hoeveelheid composities is zijn muzikale na latenschap. Voor de flauto piccolo schreef Vialdi drie concerten. Wim Steinmann, die als fluitist en pic colo-speler aan het Rotterdams Philharmonisch Orkest verbon den is, beschouwt het als een uit daging nu eens met dit instru ment voor het voetlicht te tre den. Hij bespeelt de hedendaag se piccolo in een ongewijzigde versie van Vivaldi's concert. MIES ALBARDA. NEW YORK (AFP) - De Ameri kaanse tenor Jan Peerce, één van de favoriete zangers van dirigent Arturo Toscanini, is zaterdag op 80-jarige leeftijd in een Newyorks ziekenhuis overleden. De in 1904 als kind van Russi sche immigranten geboren Peerce debuteerde als beroepssolist bij een plaatselijk radiostation in New York. Hij werd aanbevolen aan Ar turo Toscanini, die bij de omroep- maatschappij NBC een orkest had opgericht en een tenor zocht voor de 9e symfonie van Beethoven. Daarna zong hij rollen in stukken van de hand van Puccini, Verdi en Donizetti. In 1941 ging Peerce over naar de Metropolitan Opera in New York, waar hij zich op het Italiaanse re pertoire toelegde. Hij maakte ver scheidene buitenlandse tournees mee en zong in 1956, als eerste Amerikaan na de oorlog, in het Bolsjoi-theater in Moskou. Tot 1968 bleef hij bij de Metropolitan Opera. Zijn tenorcarrière beëindig de hij pas in 1982. Pluche Plastic met revuette' NOORDWIJK De groep 'Pluche Plastic' treedt zaterdagavond in het Lido-theater in Noordwijk op. Dit gezelschap uit Oss was onlangs nog in het nieuws omdat een bijna gelijknamig Gronings gezelschap, het Pluche Orkest, eiste dat de groep haar naam zou veranderen. Pluche Plastic brengt in 'Dro men op donderdag' een mengeling van muziek, dans en theater, waar voor de beaming 'revuette' is be dacht. Met dat programma werd AVRO's 'Nieuwe Oogst' en dit jaar een Zilveren Harp verdiend. Het Lido theater zal voor deze voorstel ling worden veranderd in een ou derwets café chantant. Het pro gramma, waarbij zo'n honderd kostuums worden gebruikt, begint om 20.30 uur. ADVERTENTIE wijn en gedistilleerd TeL 015)569324 Galerie Le Pigeon i. t/m za. van 12-16.30 u LEIDEN Begint Leiden dan toch een beetje een galeriestad te worden? Mochten we onlangs nog de oprichting van de profes sioneel opgezette galerie in de Burchtzalen meemaken, nu is er wéér een bijgekomen: Le Pigeon aan het Rapenburg. Een verzorg de ruimte met even verzorgde, alleszins aardige en laag geprijs de kunst. De naam van de galerie is geïn spireerd op het even verderop gelegen 'duifhuis', waarvan uit tijdens de Spaanse bezetting postduiven zouden zijn opgela ten. De galerie wordt beheerd door Jeanne van Rosmalen-Kar- ni, voor sommigen wellicht be kend van de Mexicaanse winkel El Camillo waar zij vroeger werk te. Haar initiatief om een galerie voor 'betaalbare kunst' op te zet ten lijkt alleszins prijzenswaar dig. Onder 'betaalbaar' wordt hier verstaan: prijzen die varië ren van 15 tot 50 gulden, soms uitlopend tot zo'n 100 gulden. Dit zal onvermogende kunstliefheb bers en hen die een 'cultureel ca deautje' zoeken, aangenaam in de oren klinken. Welke criteria hanteert de gale riehoudster precies bij haar keu ze van kunstenaars? Jeanne van Rosmalen: "Ik zoek mooi, en te gelijk technisch en artistiek ver antwoord werk. "Wel, daar is geen woord Frans bij. De door haar geselecteerde werken wor den zowel in wisselende exposi ties getoond - op het ogenblik sfeervolle kleurenfoto's van Lei den door Frans Rombout - als in mappen en kasten opgeslagen. Behalve de genoemde foto's van Rombouts die zeker getui gen van vakmanschap en gevoel voor schoonheid, zijn er veel soortige stukken kleine sier- en gebruiksceramiek te zien van Liesbeth de Reiger en Cor Slooff. Verder zijn er verzorgd uitge voerde etsjes van Gerda Boers- ma en van Nel Schuil-Tilbus- scher, de meeste illustratief en luchtig van aard. Van Wim van der Mey, een degelijk geschoolde kunstenaar, zijn op zeer klein formaat getekende en geëtste im pressies van het Zuidhollandse landschap te bekijken. Te noe men zijn nog de fantasievol ge vouwen, kleurige verzendkaar- ten van Désiree Münzenmayer en originele Mexicaanse 'amates' (naïef beschilderde boombast- vellen). ANTOON ERFTEMEIJER Gitaarconcert door Peter Hendriks en Frits Kuin met werken van Zara- zate, Caruili, Scarlatti, Granados, Giuliani, Van Schayk-Lambermont en LaufTensteiner. Gehoord: 17 de cember, Kapelzaal, K&O-Gebouw, Leiden. LEIDEN In de Kapelzaal van K&0 gisteravond een uitvoering, die het karakter droeg van een huisconcert. Twee amateur-gita risten Peter Hendriks (rechter) en Frits Kuin (psychotherapeut) speelden de hele avond zeker niet virtuoos, maar wel onder houdend een gevarieerd pro gramma van meestal bewerkte composities. Na een aardige 'So nata a Liuto Prima et Secundo' van W.J. Lauffensteiner, (hoofd- luitist aan het hof van Prins Fer dinand van Oostenrijk), met een niet onberispelijk gespeeld slot, kwamen de gitaristen pas op gang in de 'Sonata VIII' van A. Vivaldi. Een vrolijk en muzikaal gespeelde Corrente werd ge volgd door een Duo in G gr. terts, opus 34 van F. Caruili. Deze com ponist, autodidact, geboren in Napels, componeerde ongeveer 400 werken voor gitaar. Het Lar go en Rondo werden mooi even wichtig en luchtig pretentieloos gespeeld (en deden sterk denken aan de pianosonatines van de menti. Na de pauze 'Contrasts' (1984) van Herma van Schaik, opgedra gen aan Peter Hendriks en Frits Kuin. Hierin telkens weerkeren de schrille motieven, afgewisseld door liefelijk melodische, ver smeltend tot een uitstervende strophe. Tot slot 'Tema con variazioni concertanti per due chitarre, opus 130' van M. Giuliani, ge componeerd voor zijn beste leer linge, zijn zusje, en geschreven in een tijd van virtuozen, zoals Pa- ganini. Prachtige arpeggio's, lange pauzes gaven dit werk spanning en schoonheid. Als toegift een bewerkt thema van een Argen tijns volkslied, dat een exotisch eind maakte aan een genoeglijke avond. LIDY VAN DER SPEK Kerstklanken in Leidse kerken LEIDEN - Kerstklanken overspoelen de komende dagen stad en streek. Zo geeft de Leidse Cantorij onder leiding van de organist Joop Brons op zondagavond weer een adventsconcert in de Hooglandse Kerk. Het (elfde) programma is samengesteld uit Christmas carols (En gels en Frans) en diverse hymns. Het bevat ook het Magnificat Nunc Dimitis in D van Charles Wood, vooral in Engeland een bekend compo nist van Anglicaanse kerkmuziek. De koorzang wordt afgewisseld door enkele orgel- en fluit-intermezzi, de laatste verzorgd door Mijke de Ru. De leiding van het koor is op deze avond grotendeels in handen van Hans Brons jr., waarbij Joop Brons de orgelbegeleiding voor zijn reke ning neemt, zowel op het historische De Swart/Hagerbeer-orgel als op het kabinet-orgel, waarvan de restauratie deze week werd voltooid. Voorafgaand aan de slotprocessie is ook dit jaar plaats ingeruimd voor samenzang. De kerk zal worden verwarmd. De toegang tot het concert, dat om kwart over acht begint, is vrij, maar aan de uitgang wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten van deze avond. Ook het Alma Materkoor laat zich zondag niet onbetuigd. Het gaat in dit geval om een middagconcert (aanvang 14.30 uur) in de St. Lodewijks- kerk. Het concert, eveneens gratis, geeft het publiek gelegenheid om kennis te maken met de nieuwe dirigent Piet Jasperse, die sedert oktober de leiding van het koor op zich heeft genomen. Afgewisseld door samen zang en orgelspel door Richard Bot worden werken uitgevoerd van Schröter, Gallus, Praetorius en Franck. Als slot zal het eigentijdse Magni ficat van Andriessen ten gehore worden gebracht. Kerstklanken voorts in de Pieterskerk op dinsdag 25 en op woensdag 26 december. Twee kerstconcerten waarvoor de Stichting Evenemen tenfonds, de Stichting Orgelstad Leiden en de Stichting Pieterskerk verantwoordelijk zijn. De .toegang is ook hier gratis hoewel er na af loop van de concerten zal worden gecollecteerd ter bestrijding van de onkosten en voor de restauratie van het orgel van de Pieterskerk. 'Het vorig jaar zijn genoemde concerten als een bom ingeslagen', zo melden de organisatoren niet zonder gevoel voor de actualiteit van de dag. Beide concerten beginnen 's-middags om drie uur. Op eerste kerstdag zal de organist Ben Fey het orgel van de Pieters kerk bespelen met werken van Renooy, Andriessen en Monnikendam. Hij zal ook improviseren op bekende kerstklanken. Eveneens zal op deze middag optreden het ensemble Pagliaccio, bestaande uit Hendrik Jan Brethouwer, hobo, Rolf Utermöhlen, fluit, Wilma van der Wardt, cello en viola da gamba, en Carien van de Beid, clavecimbel. Het en semble zal werken vertolken van Bach en Telemann. Op tweede kerstdag zal de organist Jan Schmitz het orgel van de Pieterskerk bespelen met werken van Bach, Franck, Gigout en Balba- stre. Het Gheselscap Goet ende Fyn onder leiding van Robbert van Lint zal deze middag optreden met een speciaal kerstprogramma 'Rondom Midwinter', een programma van oude Nederlandse en Vlaamse kerst liederen, muzikale gedichten en volksgebruiken. Het Oegstgeester kamerkoor Good Company o.l.v. Theo Goedhart zal op zaterdagmiddag 22 december een kerstprogramma uitbrengen in de St. Agathakerk in Lisse. Er zal muziek uit de periode van de Middeleeu wen tot heden worden uitgevoerd. Het programma bevat behalve de na men van Bach en Schütz ook die van minder bekende componisten. De toegang is vrij, maar er zal worden gecollecteerd voor het orgelfonds. Edo de Waart

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23