LEIDSCH DAGBLAD 'Ik deed het verkeerd' Voor een tientje véél Gevangene voortvluchtig na gijzeling van directrice Stop subsidie aan Holland Festival vl^ Minister met dood bedreigd 'DOOI' voorkomen DIT IS DE LEIDSE BOM Mededeling aan onze lezers en relaties Fraude met schoonmaak- contracten ministerie? Minister Van Aardenne geeft Kamer toe: Werkgroep Raad voor de kunst adviseert: Commissie wil kleine vergrijpen LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 18 DECEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37581 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: dra. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor W nrs zie colofon Van der Stoel (foto gpd> Nederlandse ambassadeur bij VN: "Dit is een huis vol bananenschillen". PAGINA 17 Kamer botst met kabinet over jeugdhulpverlening. PAGINA 5 FNV wil naar rechter stappen om wwv voor vrouwen af te dwingen. PAGINA 9 De Zweedse tennisinveste- ringen leveren nu rende ment op. PAGINA 13 Extra bewaking bij huis Van Aardenne DORDRECHT (ANP) - De in Dor drecht wonende minister Van Aar denne (economische zaken) wordt extra bewaakt door de politie van zijn woonplaats. Dat gebeurt na een telefonische bedreiging met de dood van de bewindsman. Een woordvoerder van de politie, die niet wilde ingaan op de aard van de extra veiligheidsmaatregelen, heeft dit vanmorgen meegedeeld. Men gaat er van uit, dat de be dreiging verband houdt met de uit komsten van het RSV-onderzoek en de rol die Van Aardenne in die zaak zou hebben gespeeld. In het telefoontje, aangenomen door de vrouw van de minister toen deze niet aanwezig was, is Van Aarden ne volgens de politie met de dood bedreigd. De politie neemt de bedreiging serieus en heeft inmiddels een on derzoek ingesteld. Tot dusver heeft zij nog geen dader kunnen achter halen. De politie verwacht de extra maatregelen voorlopig nog te moe ten aanhouden. Groot-Brittannië gold in Eu ropa lang als de trouwste bondgenoot van de VS. Dat veranderde nauwelijks toen president Reagan zijn intrek nam in het Witte Huis en de Sowjet-Unie een duivels rijk noemde. De Britse premier That cher nam die terminologie zelfs over en ontwikkelde zich als een groot aanhanger van Reagans kruistocht tegen het communisme. Het laatste jaar echter lijkt Groot- Brittannië steeds meer te hechten aan een eigen rol in de Oost-West verhouding. Thatcher bezocht Hon garije en ging kort daarop naar Mos kou om zelf de begrafenis bij te wo nen van de overleden leider Andro pov. Haar afkeer van het communis me zal er niet minder om zijn gewor den, maar opvallend is wel dat zij zich tegenwoordig wat meer laat leiden door het oude principe dat staten met verschillende politieke en sociale sys temen, vreedzaam naast elkaar moe ten kunnen leven. Een uitgangspunt dat jarenlang de hoeksteen is ge weest van de détente. Aan de vooravond van de agenda besprekingen die de ministers Gro- myko en Shultz in Genève over wa penbeheersing zullen voeren, is de tweede man in het Kremlin, Michail Gorbatsjov, in Londen ontvangen in een sfeer van toenadering. Gehar naste taal heeft aan beide zijden plaats gemaakt voor een ontspannen sfeer en dat is een signaal dat zowel de Sowjet-Unie als Groot-Brittannië inzien dat enige vertouwensbasis en enig wederzijds respect onontbeerlijk zijn voor de hervatting van onderhan delingen. Dat is temeer belangrijk nu vele be trokkenen zich afvragen wat het ef fect is geweest van de in het verleden gesloten akkoorden en er zelfs hier en daar openlijk wordt getwijfeld aan het nut van nieuwe besprekingen. De les dringt door dat het zinloos is met vijanden verdragen te sluiten, omdat vijandschap nu eenmaal samengaat met wantrouwen. Beide supermachten, en zeker niet in de laatste plaats Europa, dienen voordelen te zien in onderhandelin gen. Het getuigt van realisme dat Groot-Brittannië zich nu als laatste land in Europa openlijk verzet tegen een militarisering van de ruimte. In de VS circuleert de opvatting dat de Sowjet-Unie juist op dat terrein een akkoord wil sluiten, omdat de VS ver der zijn met de ontwikkeling van kost bare ruimtewapens. Het is heel goed mogelijk dat achterstand inderdaad de voornaamste prikkel voor Moskou is om tot een vergelijk te komen. Maar dat laat onverlet, dat juist de ontwikkeling van een totaal nieuwe defensie-strategie het eerst voor een 'halt' in aanmerking komt. Europa en de Sowjet-Unie zijn nu eensgezind en dat moet een belangrijk signaal zijn aan de VS dat de Star-Wars-plannen van tafel moeten. De Westduitse bondskanselier Hel- muth Kohl heeft tijdens zijn recente bezoek aan het Witte Huis geëist dat Europa bij eventuele nieuwe onder handelingen van dag tot dag op de hoogte blijft van hetgeen ter tafel komt. Thatcher heeft aangekondigd tijdens haar bezoek van komende vrijdag aan Washington hetzelfde te zullen doen. En ook dat is een be langrijke voorwaarde, want het blijft een merkwaardige situatie dat de Eu ropese partners niet aanwezig zijn bij onderhandelingen die voor een niet onbelangrijk deel de in Europa al ge plaatste en de nog te stationeren ra ketten als inzet hebben. Veel aanleiding tot hooggespannen verwachtingen is er helaas (nog) niet Er zijn heel wat verdragen nodig voordat Europa, de VS en de Sowjet- Unie zich veilig kunnen voelen. Niet temin stemt het hoopvol dat de 'dooi' is ingezet en het besef terrein wint dat het - om met Tsjemenko te spreken - tijd wordt om de mouwen op te stro pen en zaken te doen. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10), vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis NaamTel Adres PostcodePlaats U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941 UTRECHT (GPD) - De kleine cri minaliteit is alleen terug te dringen als verenigingen, scholen, wijkco- mités en bedrijven samen met de overheden en de burgers preven tieve maatregelen nemen. Pas in de tweede plaats zijn het de politie en justitie die deze vorm van crimi naliteit moeten bestrijden. Dat is de belangrijkste conclusie in een tussentijds rapport dat de com missie 'kleine criminaliteit' onder voorzitterschap van dr. H. J. Roet hof vanmiddag heeft aangeboden aan minister Korthals Altes (justi tie). De commissie schat, dat de di recte schade die jaarlijks wordt veroorzaakt door diefstal en vanda lisme meer dan twee miljard gul den bedraagt. De kleine criminali teit heeft zeer nadelige sociale en economische gevolgen en de kwa liteit van het bestaan wordt er ern stig door aangetast. Volgens de commissie zijn het allereerst de zwakkeren in de samenleving die er het slachtoffer van zijn. In haar rapport adviseert de commissie weer meer toezicht te gaan houden in het openbaar ver voer. Leraren moeten extra uren krijgen om op het gedrag van scho lieren te letten tijdens schoolfees ten, pauzes en tussenuren. Verder zouden leerlingen moeten worden betrokken bij het onderhoud van hun eigen schoolgebouw. Volgens de commissie moeten overheden aan subsidies voor het betaalde voetbal de voorwaarde verbinden dat de clubs de suppor ters zelf in de gaten houden. Ver koop van alcohol moet in de sta dions worden verbóden. Verder, aldus de commissie, moeten er normen komen voor het toezicht in de detailhandel, bijvoorbeeld voor het aantal personeelsleden per vierkante meter winkelruimte. Voetbalclubs en bedrijven die niet meewerken zouden geen aan spraak meer moeten kunnen ma ken op de politie. Ook beveelt de commissie aan dat de overheden samen met het bedrijfsleven bewaakte fietsenstal lingen openen. In door criminali teit geteisterde flats moeten con ciërges worden aangesteld. De commissie pleit overigens voor een landelijk geautomatiseerd registra tiesysteem voor vermiste goede ren. Vleugel verzegeld WORMERVEER (GPD) - Een Wormerveerse piano-pedagoog kan niet meer spelen op zijn kostbare concertvleugel. Het instrument, dat een waarde heeft van f 120.000, werd name lijk door de politie verzegeld. Dat gebeurde nadat metingen hadden uitgewezen dat spelen op de instrument meer dan het toegestane aantal decibels op leverde. Het onderzoek werd uitge voerd na herhaalde klachten van een buurvrouw, die zei 'he lemaal kierewiet te worden van dat ding'. LEIDEN - Leiden leeft in de ban van deze bom die morgen zal wor den gedemonteerd. Een amateur- fotograaf maakte na de ontdek king deze foto. het ontstekingsme chanisme is bij de graafwerkzaam heden direct afgedekt met een spe- ciekuip. Volgens de Explosieven Opruimings Dienst wordt het een recht-toe-recht-aan- karwei. (Zie ook Leidse pagina) Regen en wind Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur rond 2 gra- Middagtemperatuur ongeveer 7 gra- Krachtige zuidwesten wind. 19 december 1984 Zon op: 08.44 uur, zon onder: 16.29 uur. Maan op: 04.57 uur, maan onder: 14.13 Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 00.06 en 12.33 uur, laagwatcr om 08.26 en 20.39 uur. DEN HAAG - Het Holland Festival schiet in zijn huidige vorm ernstig tekort en moet niet langer door de overheid worden gesubsidieerd. Dat is de strekking van de voorlo pige tekst van de nota van de werk groep 'Festivalbeleid' van de Raad voor de Kunst, zoals die in het meest recente nummer van het to neelblad Toneel Teatraal wordt sa mengevat. GRONINGEN (GPD/ANP) - Een van de twee gedetineerden die gis termiddag anderhalf uur lang de adjunct-directrice van de strafin richting Esserheem in Veenhuizen mevrouw A. Dooremaal (52) gijzel den, is nog steeds voortvluchtig. De 36-jarige O.M. verdween giste- Een nota over de festivals in ons land wordt na 14 januari als onge vraagd advies aan minister Brink man van cultuur aangeboden. Of in die nota de opheffing van het Hol land Festival wordt geadviseerd is nog niet zeker. Eerst moet de kern raad (het dagelijks bestuur van de Raad voor de Kunst) zich erover uitspreken. Yvonne van Baarle, se cretaris van de Raad, wil voorals nog de inhoud van het advies ont ren op het terrein van het acade misch ziekenhuis in Groningen. Hij had een pistool bij zich met veertien patronen. De adjunct-directrice werd om streeks half twee door de twee ge detineerden op haar kamer met een vuurwapen bedreigd en ver volgens in een auto meegenomen. De auto was door de gedetineerden afgedwongen bij de directeur van de inrichting. Om kwart voor drie keerde de auto met een van de ge detineerden en de adjunct-directri ce in Veenhuizen terug. O.M. was onderweg uit de rijdende auto ge sprongen en het terrein van het academisch ziekenhuis opge- vlucht. De politie vermoedt dat de terug gekeerde gedetineerde door O.M. onder druk is gezet om aan de gij zeling mee te werken. Hij zou na dat O.M. de wagen had verlaten 'opgelucht' koers hebben gezet naar Veenhuizen. DOODGESTOKEN (ANP) - Een taxichauffeur heeft afgelopen nacht een 34-jarige Rotterdammer dood aangetroffen op de hoek Spuikade-Voornsestraat in de Maasstad. Volgens een woordvoer der van de Rotterdamse politie is de man vermoedelijk door een messteek in de borst om het leven gebracht. Over de toedracht is nog niets bekend. kennen noch bevestigen. De belangrijkste punten van kri tiek van de werkgroep zouden zijn: het Festival brengt in onvoldoende mate samenwerking tussen ver schillende kunstinstituten tot stand; de in opdracht van het Festi val gemaakte produkties zijn niet belangwekkend genoeg; de voor stellingen uit het buitenland, die tijdens het Festival naar ons land Op de heenweg naar Groningen werd de wagen vanaf Veenhuizen achtervolgd door twee surveillan cewagens van de Drentse rijkspoli tie die later assistentie kregen van de gemeentepolitie van Gronin gen. Na een korte rit door de Gro ninger centrum verliet de auto de stad in de richting Assen. De gedetineerden hebben gepro beerd de politie in de Groninger binnenstad van zich af te schud den. De achtervolging werd in de stad overgenomen door leden van een speciale aanhoudingseenheid die met kogelvrije vesten en spe ciale vuurwapens zijn uitgerust. De politie ging bij de achtervolging voorzichtig te werk, omdat vooral de 36-jarige O.M. als zeer gevaarlijk bekend staat. Hij was tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens overtreding van de opium wet en de vuurwapenwet, en zou in 1990 vrijkomen. Drie jaar geleden werd de direc teur van de strafgevangenis gegij zeld. Hij werd toen onder bedrei ging van een steekbeitel een uur lang door een Spaanse gedetineer de vastgehouden. De man poogde daarmee uitwijzing uit ons land te voorkomen. In juli 1982 was het opnieuw raak toen een Westduitser de adjunct-directeur en een tolk- vertaler met een mes bedreigde en hen dwong in een auto mee te rij den naar Amsterdam. Daar werd de gijzeling door de politie beëin digd. Ook deze man probeerde te voorkomen dat hij zou worden uit gewezen en uitgeleverd aan Justi tie in West-Duitsland. DEN HAAG (GPD) - Bij het mi nisterie van verkeer en waterstaat is al enkele weken een intern on derzoek gaande naar mogelijke on regelmatigheden met schoon- maakcontracten. De onregelmatig heden zouden bestaan uit het in re kening brengen van niet verrichte werkzaamheden. Het onderzoek wordt gehouden in opdracht van de secretaris-generaal van het mi nisterie, drs. Den Besten. worden gehaald, zijn niet van vol doende niveau. De werkgroep van de Raad voor de Kunst zou er ook bezwaar tegen maken dat het Holland Festival zich de laatste jaren vrijwel uitslui tend in Amsterdam afspeelt. Daar om zou worden gepleit voor een herverdeling van de subsidie voor het Festival over provinciale orga nisaties. DEN HAAG (GPD) - Mi nister van economische za ken drs. G. van Aardenne heeft in de Tweede Kamer toegegeven dat hij indertijd onjuist heeft gehandeld toen hij de Tweede Kamer informeerde over de afwik keling van de Rotterdamse Offshore en Scheepsbouw- combinatie door RSV. In zijn vanmiddag in de Kamer af gelegde verklaring zegt hij: „Alles thans overziende is het mij duide lijk dat ik in het belang van het ge meen overleg tussen ministers en Staten-Generaal, waartoe betrouw baarheid van de gegeven inlichtin gen voorwaarde is, naar andere we gen had dienen te zoeken dan de weg die ik toen heb menen te moe ten volgen". De minister vraagt de Kamer „nota te willen nemen van mijn verklaring, dat elke opzet tot mis leiding van de Kamer mij vreemd is geweest en dat ik in de toekomst in soortgelijke gevallen wegen zal zoeken de Kamer op de juiste wijze te informeren". De minister vervolgt: „Ik zeg dat mede omdat naar mijn opvatting - ik ben tenslotte acht jaar lid van de Kamer geweest - inderdaad het gemeen overleg de essentie is van het parlementaire stelsel". Hij rea geert daarmee op de opmerking van de voorzitter van de parlemen taire enquêtecommissie die bij de presentatie van het eindrapport over het RSV-debacle zei dat de minister aan de fundamenten van de parlementaire democratie had gemorreld. Van Aardenne: „Ministers heb ben verantwoording af te leggen je gens de volksvertegenwoordiging. Ik onderschrijf dan ook de stelling van de enquêtecommissie dat er in aangelegenheden als de onderhavi ge, wegen moeten zijn te vinden om de Kamer op vertrouwelijke wijze te informeren. Wij moeten uit het verleden lering trekken voor de toekomst. Ik ben daartoe vastbe sloten". Van Aardenne zegt bij de debat ten over de afwikkeling van de ROS in april 1980 voor een groot dilemma te hebben gestaan. „Dit dilemma kwam voort uit het span ningsveld dat bestond tussen mijn verantwoordelijkheid voor het be lang van de Staat die beschermd diende te worden tegen hoge scha devorderingen enerzijds, en mijn informatieplicht jegens de Kamer anderzijds". „Toen ik op 16 april 1980 de Ka mer meedeelde dat over de kosten die het bedrag van 330 miljoen gul den te boven zouden gaan gepraat zou moeten worden, was dat op dat moment in zoverre niet onjuist, dat op dat ogenblik nog geen definitie ve regeling was getroffen. Op 24 april heb ik echter deze medede ling herhaald. En toen was die niet juist. Er was inmiddels een aanvul lende regeling overeengekomen". „Om de Staat en RSV tegen schuldeisers te beschermen heb ik toen de Kamer niet correct inge licht. Dit heb ik niet gedaan om de Kamer tot een ander oordeel te brengen of - zoals de commissie het noemt te misleiden. Hoezeer ik onderken dat thans dit vermoe den kon ontstaan, was dat uitdruk kelijk niet mijn bedoeling", aldus Van Aardenne. Volgens een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat gaat het om aanzienlijke bedragen, "maar het loopt niet in de miljoenen". Tussen prijs en prestatie van de particulie re schoonmaakbedrijven bestond „hier en daar een wanverhouding", aldus de zegsman. Indien nodig zal Justitie worden ingeschakeld. Het is nog niet bekend wanneer het on derzoek zal zijn afgerond. In verband met de demontage van de bom moeten wij morgen rekening houden met een ernstige vertraging bij de bezorging van uw krant. Onze drukkerij en redactie aan de Witte Singel liggen immers in de zogenaamde B-zone. Wij kunnen dus pas de bezorging beginnen zodra het sein VEILIG is gegeven. Onze telefooncentrale is extra bezet (071-144941). Wij hopen dat u begrip zult hebben voor deze overmacht. Directie Leidsch en Alphens Dagblad UTRECHT - De kerstdrukte op de postkantoren is inmiddels duidelijk merkbaar. In het nieuwe districtspost kantoor in Utrecht werden gisteravond bergen wenskaarten geselecteerd. In totaal verwacht de post dit jaar 120 miljoen kaarten te verwerken. (foto ANP(

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1