m 'Dit is een huis vol bananenschillen' Raad van Kerken wil hoorzitting over Jordaanoever Nederlands vruchtbare werk in de Veiligheidsraad Vooroordelen over de nieuwe armoede OPINIE DINSDAG 18 DECEMBER 1984 PAGINA 17 NEW YORK - "Dit", verzuchtte de Neder landse ambassadeur bij de Verenigde Naties Max van der Stoel, „is een huis vol bananeschil- len". De gezichten ston den plotseling weer zor gelijk in zaal 8 van 's we relds vergadergebouw aan New Yorks East Ri ver: misschien zou het toch niet lukken met de resolutie tegen wapen handel met Zuid-Afrika, die de kroon moest zijn op twee jaar werk in de Veiligheidsraad. door Henk Kolb De terugkeer van Neder land in 's werelds enige or gaan voor 'crisis-manage ment' was onder Van der Stoels voorganger Schelte- ma reeds gevierd alsof het een olympische gouden me daille betrof. Eindelijk zou het Haagse buitenlandse beleid weer wereldomspan nende betekenis krijgen. Diplomatieke arbeid Vorige week, twee jaar later, was het duidelijk dat tussen droom en daad nog Opper-Vol- ta in de weg stond, of, zoals het tegenwoordig heet Burkina Fasso: het "Land der Dappe ren". De plaatselijke ambassa deur Leandre Bassole vond dat Zuid-Afrika niet als enige op de sprekerslijst zou mogen staan. Van der Stoel gaf ijlings op dracht nog maar eens de rede voering van bisschop Tutu te voorschijn te halen: 'Die kun nen we tegen Zuid-Afrika ge bruiken". Het uitzicht op een geruisloze formele afhandeling van ruim een jaar 'diplomatieke arbeid, waarin voor de Nederlandse re gering veel binnenlands en bui tenlands politiek belang was vervat, leek te vervliegen. Er werden weer allerlei slagen om de arm genomen. Van der Stoel dronk gehaast nog een slok uit een juist aangedragen kop kof fie, klemde 'de stukken' onder de rechter bovenarm en snelde met korte passen, kaarsrecht terug naar de vergaderzaal. „De Sowjet-Unie heeft mij net tot opschieten gemaand", zei hij nog, „en ik heb mijn geachte collega voorgehouden dat niets mij beter zou uitkomen". Concrete stap Het bleek allemaal loos alarm. Na een minuut of tien heen en weer praten stond een Nederlandse zegepraal nu vrij wel onomstotelijk vast: voor het eerst sedert 4 november 1977 zou de Veiligheidsraad weer een concrete stap tegen Zuid-Afrika en zijn aparts- heidspolitiek ondernemen. Veiligheidsraad-resolutie 418 stelde een verplicht wapen-em bargo tegen Zuid-Afrika in, nummer 558, zeven jaar later roept 'alle landen van de we reld' op niet alleen aan Pretoria geen wapens te 'leveren, maar die daar ook niet te gaan kopen. Want niet-gebonden landen (en die behoren in grote meerder heid tot de zogenaamde Derde Wereld van ontwikkelingslan den, die apartheid van nature bestrijdt) weten Pretoria snel te vinden als het om discrete wa penleveranties gaat. Die namiddag in de Veilig heidsraad nam Max van der Stoel glunderend de loftuitin gen in ontvangst van de Brit, de Pakistani en de Indiër voor zijn gedegen en subtiele arbeid. Zal VN-ambassadeur Van der Stoel: 'op bescheiden schaal iets bereikt'. ooit, dachten sommigen, na een omwenteling in Zuid-Afrika nu ook in Pretoria of Johannes burg naar hem een straat wor den genoemd? Het lijkt niet waarschijnlijk. Op knarsende toon verzekerde de Zuidafri- kaanse ambassadeur van Oos tenrijkse afstamming Kurt Ro bert Samuel von Schirnding dat Nederland er spijt van zal krijgen. In Pretoria speelt men reeds boos met de 'gedachte Ne derland te treffen met een af breken van handelsbetrekkin gen op het gebied van machine onderdelen. „Misschien", zo zei een diplo maat, „kost dit geintje ons een paar honderd miljoen". Tijdens twee jaar van Nederlands lid maatschap en veel geleuter in officiële stukken over 'een brugfunctie' die onder auspi ciën van de beambten aan het Plein te Den Haag zou kunnen worden vervuld, zijn ruim der tig resoluties in behandeling geweest. Bij herhaling hebben de goed geoefende Nederland se diplomaten in New York zich ingespannen om een 'wa penfeit' tot stand te brengen, dat ons land onvergetelijk zou moeten maken. Compromis Nu het is gelukt geen feest, maar wel tevredenheid. Een sluitstuk is bereikt en Van der Stoel heeft een weddenschap gewonnen met een collega, die zei dat het hem nooit zou luk ken de Veiligheidsraad zonder tegenstemmen achter de reso lutie te krijgen. „Echter", zo zegt men bij de VN, „de diplo maat ruikt hier niet naar after shave, maar naar compromis". De resolutie kwam er dus en volgens de schatting van Van der Stoel heeft hij op het oor spronkelijke ontwerp zo'n vijf tien procent moeten inleveren, omdat de naleving niet ver plicht werd gesteld. De een stemmigheid telde ook in die orde van grootte. De in de inter nationale wereld gestaalde en geëerde Van der Stoel zegt dat de strijd om resolutie 558 er door te krijgen, een van de meest bevredigende episodes uit zijn loopbaan is, als hij het slagveld nog eens overziet. „De Veiligheidsraad", aldus Van der Stoel, „heeft weliswaar geen internationale problemen kunnen oplossen, maar kan wel conflicten indammen". Het be droeft hem dat Nederland er niet in is geslaagd tijdens de maand van zijn voorzitterschap in december 1983, geen verge lijk te hebben kunnen treffen dat de oorlog tussen Irak en Iran had kunnen beëindigen. Maar hij wijst trots op het feit dat dank zij Nederlandse actie het gebruik van gifgassen nog eens werd veroordeeld. „Want als dat niet was gebeurd zou het gebruik van dergelijke che mische waipens in de oorlog tussen Iran en Irak hebben kunnen leiden tot proliferatie van zulke wapens, dan zouden andere landen die ook zijn gaan maken". Van der Stoel: „In deze twee jaar is constant de begrenzing van de Oost-West tegenstelling voelbaar geweest. Maar op be scheiden schaal hebben wij iets bereikt. Toen Nederland het voorzitterschap had, hebben wij onder VN-vlag de evacuatie van Arafat uit Tripoli kunnen regelen waar de PLO onderling slaags was en de stad dreigde te worden vernietigd. Met unanie me steun van de Veiligheids raad hebben wij een gevaarlij ke crisis kunnen bezweren op Cyprus, waar het door de Tur ken bezette deel tot onafhanke lijke staat was uitgeroepen". Actief Van der Stoel benadrukt dat het in vele gevallen niet zozeer gaat om de tekst, maar om de genen die er achter staan. Ne derland is een van de actiefste delegaties geweest tijdens zijn lidmaatschap. Nederland heeft in de belangrijkste debatten een initiërende rol gespeeld met eigen teksten. Brugfunc tie? „Ik weet niet of dat wel het juiste woord is", zegt Van der Stoel, „het gaat om een vertrou wensrelatie met zowel de niet- gebonden landen als de drie grote landen van het Westen. Wat Zuid-Afrika betreft wisten de niet-gebonden landen dat wij een oprechte poging deden en de westelijke machten dat wij naar hun problemen zou den luisteren en er rekening mee zouden houden". „Wij wisten dat Den Haag er veel betekenis aan hechtte. Wij hebben met alle delegaties via bilateraal overleg tenminste driemaal overleg gepleegd en als ik de telefoongesprekken meetel met de Britten en de Amerikanen zeker wel veertig tot vijftig keer. Het heeft ons de les geleerd dat bilateraal over leg de kansen op succes ver groot". Leidt dat niet tot zwakke tek sten? „De niet-gebonden lan den wilden een sterke tekst, de Britten en de Verenigde Staten stonden op een niet te scherpe formulering, onder meer van wege Namibië. De meeste westelijke landen aarzelen te genover mandatoire maatrege len". Wandelgangen Dit is een andere Van der Stoel dan de ambassadeur die mij bij de aanvang van deze bij na afgelopen Algemene Verga dering thuis ontving. „Kijk", zei hij toen, wijzend op een beeldje van een clown met puntmuts en viool, „dat is het beeld Nederland in de Veilig heidsraad". „Dat was scherts", zegt hij nu. Dat ging om Nederland, om Nederlanders. Om goedwillen de maar enigszins wereld vreemde lieden, die door het buitenland met bevreemding worden aangestaard. "Maar wij zijn wel degelijk voordurend met serieuze standpunten op de proppen gekomen". TVee jaar Veiligheidsraad heeft de Nederlandse diploma tie dus een positieve balans op geleverd en een aantal teksten waarmee minister van buiten landse zaken Van den Broek in de Tweede Kamer niet veel kwaad kan. Hoewel de VN een 'Tante Truus-effect' niet valt te ontzeggen blijken al die bilate rale overlegjes op de witte ban ken van de 'Indonesian Loun ge' of enkele stappen verder in de 'Chinese Lounge' toch wat op te leveren. Het is een kwes tie van steeds maar weer 'voor koken', van telkens opnieuw beraadslagen in het door de Westduitsers ingerichte voor vertrek van de zaal waar de Vei ligheidsraad vergadert, van overleg ook met het door de Zuidafrikanen genadeloos ver volgde Afrikaans Nationaal Congres. Het meeste werk wordt in de wandelgangen gedaan: char mant, hardnekkig, argwanend altijd en voorzichtig. Het zal een generatie duren voordat Nederland wederom in de Vei ligheidsraad zit. Opmerkelijk genoeg, is Nederland iets ge lukt waarin wat Zuid-Afrika betreft sedert 1977 geen ander land nog was geslaagd. Hoewel, in de New York Times, een krant die het VN-gebeuren zeer zorgvuldig registreert, stond een dag na Van der Stoels triomf, dit verslag: „Verenigde Naties, N.Y., 13 december - De Veiligheids raad heeft vanavond met alge mene stemmen beslist het wa penembargo tegen Zuid-Afrika uit te breiden, met een oproep aan landen om weerstand te bieden aan het kopen van wa pens van die natie en aan het verkopen van wapens daar- Zes kranteregels. Summiere neerslag van veel diplomatieke inspanning tegen apartheid, hoewel terzelfder tijd toch in een reeks Amerikaanse steden vooraanstaande burgers wor den gearresteerd bij demon straties tegen het Zuidafrikaan- se beleid en zelfs Ronald Rea gan apartheidspolitiek 'afsto tend' heeft genoemd, nadat hij Nobelprijswinnar bisschop Tu tu eenmaal op bezoek had ge had. De Algemene Vergadering is bijna teneinde. De parlementai re delegatie en de toegevoegde ambtenaren uit Den Haag kun nen weer naar huis. Nederland, geen lid meer van de Veilig heidsraad na 1 januari, opereert weer in de marge, waar nauwe lijks glorie te behalen valt. Dat zal even wennen zijn. In de dierenwereld geldt de wet dat de sterkste wint en overleeft. Als er niet voldoende voedsel is, zal een dier het sterkste jong voe den en het zwakste verstoten. „Survival of the fittest", noemde Darwin dat. De mens onderscheidt zich van het dier onder meer door het besef dat de zwakkeren meer zorg en aandacht dan de sterken behoeven. Het is onmenselijk de zwakkeren bij de sterken achter te stellen. Maar hoe menselijk is in dit opzicht het gezicht van de Neder landse politiek en de samenleving? Tot de zwakkeren in onze samen leving behoren de uitkeringsge rechtigden. Zij zijn in de meeste gevallen niet voor niets op een uit kering aangewezen. Als groeperin gen van belanghebbenden zijn zij zwak georganiseerd. Zij missen machtsmiddelen die anderen be zitten. Zij kunnen niet staken zoals de werknemers of met ontslagen dreigen zoals de werkgevers. Deze ongelijke machtsverdeling werkt door in het regeringsbeleid ten aanzien van de inkomensverde ling. Over de nieuwe armoede van de uitkeringstrekkers vallen verschil lende geluiden te beluisteren. Sommigen lijken te denken dat zelfs de „genieters" van de sociale minima in een paradijs leven. An deren signaleren bij hen een groeiende financiële nood. Men spreekt van een tweedeling van de maatschappij tussen werkenden en niet-werkenden. Premier Lubbers verklaarde on langs dat het een misverstand is te denken dat het peil van de sociale minima in Nederland asociaal laag is. Vergeleken met twintig jaar ge leden en met het buitenland is het sociale minimum hier volgens hem hoog. Dat zegt mij weinig, want bij armoede gaat het vooral ook om de verhoudingen binnen de bestaan de samenleving. Minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) zei on langs dat het nettoverschil tussen een modaal werknemersinkomen en een minimum-inkomen tot f 150 a f 250 per maand kan teruglopen. Ook dat zegt mij niet veel, want de minister vertelt er niet bij in hoe veel procent van de gevallen dit ge beurt. Bovendien is modaal (f 38.000 per jaar) voor een gezin ook geen weelde. Tegenover de uitlatingen van de ministers staan ook andere gelui den. Uit het rapport 'Minima zon der marge' blijkt dat ongeveer de helft van de huishoudens met een minimum-uitkering gebukt gaat onder hoge vaste lasten en schul den. De Vereniging van directeu ren van sociale diensten (Divosa) heeft zich onlangs uitgesproken te gen aantasting van de sociale mini- Het vermoeden rijst dat de zon nige voorstelling die sommige be windslieden van het inkomen van uitkeringstrekkers hebben, bein- vloed is door hun politieke voor oordelen. Premier Lubbers en mi nister De Koning zijn voorstanders van een aanzienlijke vergroting van de afstand tussen de lonen en de sociale uitkeringen. Zij veron derstellen, op overigens omstreden gronden, dat dit goed voor de eco nomie zal zijn. Dat kleurt hun gun stige voorstelling van de inko menspositie van de niet- werkenden. Tegenstelling Goed wetenschappelijk onder zoek kan de feiten op tafel brengen en een heldere blik door de ideolo gische wolken werpen. Uit de on derzoeken van het Centraal Bu reau voor de Statistiek naar de leef situatie van de Nederlandse bevol king in 1980 en 1983 blijkt bijvoor beeld het volgende. De tegenstel ling in de leefsituatie tussen werkenden en niet-werkenden is tussen 1980 en 1983 in verscheide ne opzichten vergroot. Zo is bij personen in huishoudens met een niet-werkend gezinshoofd de inko mensdaling groter, de vrije tijdsbe steding sterker versoberd en de ge zondheid ten opzichte van de werkenden gedaald. Van de huis houdens met een werkend gezins hoofd behoorde in 1980 vijf pro cent en in 1983 14 procent tot de laagste inkomensgroep. Bij de niet-werkenden steeg dit percenta ge van 37 naar 49 procent. door Andries Hoogerwerf Het merkwaardige is nu dat som mige bewindslieden niet veel voor wetenschappelijk onderzoek naar de nieuwe armoede lijken te voe len. Van betrouwbare zijde heb ik vernomen dat onderzoek naar de gevolgen van bezuinigingsmaatre gelen voor het welzijn van de bur gers door de politieke top van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur is verboden. Men had aan dergelijk onderzoek geen behoefte, omdat men nu een maal wil bezuinigen. In dit patroon past ook dat staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) on langs in een brief aan de Tweede Kamer heeft geweigerd een bud getonderzoek te laten instellen om meer gegevens te krijgen over de bestedingsmogelijkheden van mensen die met een sociaal mini mum moeten rondkomen. De staatssecretaris wil volstaan met het CBS-onderzoek naar de feitelij ke bestedingen. De hoogte van het sociale minimum is een politieke keuze, zegt de bewindsman. Inder daad, maar dan wel een politieke keuze die op goede gronden moet worden gedaan. Verkiezingskoorts Het een en ander staat niet los van de reeds opkomende verkie zingskoorts in Den Haag. Voorlich tingsmensen van diverse departe menten hebben opdracht gekregen hun bewindslieden duidelijker te profileren. Bij verkeer en water staat moet zelfs een 'werkgroep zaai- en oogstgoed' zijn ingesteld die nagaat wat de bewindsperso nen op gang hebben gebracht en wat er van terecht is gekomen. De pluspunten kunnen dan in de voor lichting naar voren worden ge haald. Als het kabinet toch graag taken van de departementen naar het particulier initiatief wil overdragen ('privatisering'), zou het de verkie zingscampagne meer aan de poli tieke partijen kunnen overlaten. En als reclame van de omroepver enigingen via betuttelende voor schriften aan banden wordt ge legd, zou men iets dergelijks ook voor de departementale voorlich ting kunnen overwegen. Over de vraag wat een goed be leid is, kan men in verscheidene opzichten van mening verschillen. Maar er zijn ook heel oude en fun damentele uitgangspunten voor overheidsbeleid die in een brede kring worden aanvaard. Eén zo'n uitgangspunt wil ik hier citeren. „Een rechtvaardige overheid her kent men aan haar zorg voor het beschermen van armen en zwak ken tegen rijken en machtigen. So ciale wanorde is in de eerste plaats daar aanwezig waar de arme ver acht en de zwakke verdrukt wordt". Wie zou dit gezegd heb ben? Karl Marx? Nee, het was de zestiende eeuwse reformator Jo hannes Calvijn. Als ook op sociale uitkeringen moet worden bezuinigd, dan moet dat in elk geval niet gebeuren op basis van een kille boekhouders mentaliteit en sociaal-darwinisti sche vooroordelen, maar in het ka der van rechtsbeginselen en op grond van een zorgvuldig onder zoek naar de feiten. (De schrijver is hoogleraar in de af deling bestuurskunde van de TH Twente.) De Raad van Kerken heeft de Tweede Kamer voorgesteld, een hoorzitting te houden over de si tuatie van de mensenrechten op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. Hij schrijft dit aan de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken naar aanlei ding van de notitie 'Bezette ge bieden tegen de achtergrond van de Midden Oosten-problematiek' van minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken. De brief van de raad is nu in de openbaar heid gebracht door het Centrum voor Informatie en Documenta tie Israël in Den Haag. Het voorstel is een van de aan bevelingen van de delegatie van de Raad van Kerken die dit na jaar een bezoek aan het Midden- Oosten bracht. Bij dat bezoek werd de delegatie van verschil lende kanten ingelicht over schendingen van mensenrechten die op de westelijke Jordaanoe ver zouden gebeuren. Bij terug keer uit het Midden-Oosten zei ds. W. R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken, het als 'schokkend' te ervaren, dat de si tuatie van de mensenrechten in Israël aanleiding geeft om vra gen te stellen bij de Israëlische politiek. Hij doelde op de aparte rechtspleging voor Joden en Arabieren op de westelijke Jor daanoever, onteigening van hui zen van Palestijnen, collectieve straffen en de toestand in de ge vangenis van Nabloes waar veel Palestijnen gevangen zitten. Voor een hoorzitting, zo sugge reert de Raad van Kerken, zou den naast Israëlische getuigen ook mensen van de Jordaanoe ver uitgenodigd kunnen worden. Het voorstel van de raad ge tuigt, volgens het Centrum voor Informatie en Documentatie Is raël, van een 'ongenuanceerde anti-Israëlische stellingname'. "Er bestaat geen enkele reden op het gebied van de mensenrech ten om Israël te isoleren van zijn omgeving, tenzij de Raad van Kerken zich laat leiden door de politieke belangen van Arabi sche landen of organisaties, die zelf de mensenrechten met voe ten treden". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Oosterwolde-Fochteloo (Fr.) H. Brouwer Denekamp, te Kat wijk aan Zee W. Chr. Hovius Apeldoorn; benoemd tot hulp prediker te Buurmalsen A. Diep- eveen, bijstand in het pastoraat te Scherpenzeel en Eist; aange nomen naar Lichtenvoorde F. A. Gijzel Uithuizen, naar Rijswijk (ZH) kandidaat mevrouw K. van Bergen Krimpen aan de IJssel. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Hazerswoude P. Huisman Leeuwarden. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Dalfsen P. M. de Wit Lelystad. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Rotterdam-West in combinatie met 'Dovenzorg' R. Boogaard Leiden, die bedankte voor Amersfoort; bedankt voor Katwijk aan Zee J. Mijnders Veenendaal, voor Groningen J. J. van Eckeveld Zeist. Remonstrantse Broeder schap: aangenomen naar Ooster beek (deelwerk) kandidaat J. D. Noest Tiel. Niet en wel naar paus. De Re monstrantse Broederschap zal volgende jaar mei niet deelne men aan de ontmoeting en ge bedsdienst in Utrecht met de paus. Zolang het oecumenische gesprek op het niveau van de Wereldraad van Kerken weinig voortgang heeft, zou zo'n ge sprek op nationaal niveau een suggestie wekken die niet waar gemaakt kan worden, schrijft het bestuur van de Broederschap. Bovendien zou een oecumenisch gesprek op landelijk niveau moe ten gebeuren in de Raad van Kerken. Het bestuur is ook bezorgd over het feit dat bij dit bezoek geen plaats kan worden inge ruimd voor rooms-katholieken die de leer van Rome niet ten vol le kunnen onderschrijven. "Als vrijzinnig-protestants kerkge nootschap voelt de Remon strantse Broederschap zich bij deze ontmoeting dan ook niet op haar plaats". - Het Leger des Heils maakt straks met drie afgevaardigden wél zijn opwachting bij de paus. "Wij zijn zeer geïnteresseerd in een goede oecumenische samen werking met de Rooms-Katho- lieke Kerk", antwoordde het Le ger. - Na een stormachtige verga dering heeft het bestuur van het 12.000 leden tellende Neder lands-Israëlitisch Kerkgenoot schap met 12 tegen 11 stemmen een motie aangenomen waarin het zenden van een vertegen woordiging naar de paus in mei 1985 aan strenge voorwaarden wordt gebonden. De voornaam ste is wel, dat de paus Israël moet erkennen. Een andere voorwaar de is dat de paus zich uitspreekt over de medeverantwoordelijk heid van zijn kerk voor jodenver volgingen gedurende 2000 jaar en met name over het uitblijven van een openbare reactie van kerkelijke zijde in de Tweede Wereldoorlog. Het blad 'Dia', een discussie blad binnen de Christelijke Ge reformeerde en de Nederlands Gereformeerde Kerken, is opge heven. De openhartige manier waarop het blad 'hete hangijzers' in deze kringen aanpakte deed veel stof opwaaien. Gevolg was dat de synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken de subsi die in de vorm van steunabon- nementen voor de kerkeraden - introk. Professor dr. J. P. Versteeg (Apeldoorn), voorzitter van het stichtingsbestuur van 'Dia', be treurt de opheffing. Er werden, zo schrijft hij in het laatste num mer, onderwerpen aan de orde gesteld die anders onaangeroerd zouden zijn gebleven. In een kerk moet ruimte zijn voor dis cussie. Anders wordt ze een sek te. Reis. Het Vaticaan vindt het onjuist, dat de reis van zeven Ne derlandse religieuzen begin dit jaar naar Nicaragua is gebeurd buiten de officiële organisaties van religieuzen en de Nederland se en Nicaraguaanse bisschop pen om. Dat blijkt uit een brief aan de Stichting Nederlandse Priesterreligieuzen en de Stich ting Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen. De zeven (vier zusters en drie paters) verbleven een maand in Nicaragua op uitnodiging van de conferentie van Nicaraguaanse religieuzen. Bij terugkeer uitten zij kritiek op de 'grove en schan delijke' manier waarop de bis schoppen van dit land en de op positie geruchten over kerkver volging gebruiken tegen de san dinisten. De Vaticaanse brief gaat overigens niet in op de hou ding van de religieuzen tegen over het sandinistische bewind.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17