Het Kerstvoordeel NOVO zit op rozen in voUeybalstrijd Universiteitsraad weer in botsing met bestuur Lugdunum kansloos in zaal 5 Alsof ïk een misdadiger Dikke nederlaag bij FC Grovo (7-0) Roethof verdrongen Charles Veldhoven snelste in Leidse ijshal Over bestaansrecht Baskisch 'Ontworteld' Super-sportlieden kunnen niet gekweekt worden in laboratoria DINSDAG 18 DECEMBER 1984 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - ln de interregionale zaalvoetbalcompetitie ging Van der Plas gisteravond in een ener verende partij op het laatste mo ment onderuit tegen Ceverbo (6- 7). Lugdunum was in dezelfde af deling kansloos tegen FC Grovo. De Maas deelde de punten met Datarex (2-2). Een gunstige uit slag derhalve voor de Leidse ver tegenwoordiger Ju/De Singel. In de hoofdklasse klopte THB Boys in Katwijk Cleijn Duin. Van der Plas-Ceverbo 6-7 De Katwijkers waren gister avond zeer dicht bij een verras sende overwinning, maar op het laatste moment sloeg Arie Rie- dijk voor de ploeg uit Dordrecht toe: 6-7. Binnen een tijdbestek van ongeveer vijftien minuten keek Van der Plas tegen een 0-4 achterstand aan. Een aantal spe lers van de thuisploeg verscheen wel een paar keer voor het vijan delijke doel, maar telkens mis lukten de doelpogingen. Daar kwam na de doelwisseling veran dering in. De achterstand leek hopeloos, maar Jaap van Duyn (liefst 4x), Koos Schoonewille en Gert Zwaan zorgden er voor dat Van der Plas vlak voor het einde op gelijke hoogte kwam met Ce verbo, dat tussen de bedrijven door ook mog twee keer had raak geschoten: 6-6. Marco van der Plas had hierna de 7-6 op zijn schoen liggen, maar de speler van Quick Boys knalde de bal tegen het lichaam van de Ceverbo-doelman. Aan de andere kant mikte Riedijk, na een uitgelokte overtreding van Frans Bouwman, wel raak: 6-7. FC Grovo-Lugdunum 7-0 Waar de prestaties op het veld met de week beter worden, daar laat Lugdunum het in de zaal af weten. De ploeg leek zich van te voren al te hebben neergelegd met een nederlaag. Althans, Lug dunum speelde futloos en toon de nimmer de intentie een goede prestatie neer te willen leggen. Na een 3-0 ruststand werd het uiteindelijk 7-0. Ron Bekooy (3x), Jan van Rijn (2x) en Kees Fransen (2x) waren verantwoor delijk voor de produktie. Hoofdklasse Cleijn Duin-THB Boys 1-2 THB Boys had de punten har der nodig dan de thuisclub en dat bleek ook in het veld. Aad Koelewijn zette Cleijn Duin wel op voorsprong, maar Gerard van Beek en Ed Griffien draaiden de rollen na de pauze om. WK dammen voor junioren AMSTELVEEN (ANP) - De Surinaamse jeugdkampioen Ronald Roet hof is gisteren in de zevende ronde van het wereldkampioenschap dam men voor junioren in Amstelveen van zijn gedeelde eerste plaats verdron gen. De Nederlander Johan Krajenbrink bracht hem zijn eerste nederlaag toe. De Nederlander Hendrik van der Zee handhaafde zich samen met de Russische kampioen Valneris aan de kop van de ranglijst. De drie achter volgers hielden het verschil tot één punt beperkt. De uitslagen van de zevende ronde zijn: Krajenbrink (Ned) - Roethof (Sur) 2-0; Michel (Fra) - Valneris (Sov) 0-2; Van der Zee (Ned) - L Manzana (Ita) 2-0; Delhom (Fra) - Keisels (Sov) 0-2; Wesselink (Ned) - Hubner (Bel) 2-0; Sysel (Tsj) - M. Manzana (Ita) 2-0. De stand is nu: 1. Van der Zee en Valneris 11; 3 Krajenbrink. Wesselink. Keisels 10; 6. Roethof 9; 7. Sysel 7; 8. Michel, Delhom en Hubner 4; 11. L. Manzana 3; 12. M. Manzana 1. LEIDEN - De gevestigde volley balorde bleef zowel bij de mannen als de vrouwen gemakkelijk op de been in de eerste klasse van het rayon Leiden. Alleen het tweede mannenteam van DAC speelde ge lijk tegen Leython 3. Koploper NO VO is daardoor onderhand op ro zen komen te zitten. In Alphen aan den Rijn verloor DAC 2 tegen de verwachting in de eerste en tweede set van Leython 3. De Leidenaren, die tegen sterke tegenstanders doorgaans beter voor de dag komen dan tegen zwakke broeders verstoorden met een lastige serve de aanvalsop bouw bij DAC, dat twee keer ver twijfeld naar het scorebord keek: 4—15 en 12—15. Vervolgens gingen de Alphenaren echter beter spelen. Bovendien wisten zij de zwakke plekken bij Leython te vinden, waardoor het gebeuren toch nog met een sisser afliep: 15-6 en 15—3. LUSV klopte het tweede team van Orion in Hazerswoude met 1-3 (8-15, 2-15, 15-13 en 9-15). De grotere aanvalskracht aan Leidse kant gaf in dit duel de door slag. Alleen in de derde set verslap te de aandacht bij LUSV. Orion overigens kon niet beschikken over Freek Durieux, de enige aan valler van betekenis die de ploeg heeft. Zoals het een koploper be taamt maakte NOVO 2 korte met ten met het onderaan staande DAC 3. In de Alphense Rijnstreekhal spraken de setstanden duidelijke taal: 3-15, 9-15 en 6-15. SKC-WVC was een heel wat span nender aangelegenheid. Het wis selvallige Warmondse gezelschap speelde een van de betere wedstrij den van dit seizoen. Geleid door uitblinker Mat Phillippens pakte WVC de tweede en derde set: 8-15 en 11-15. SKC, dat over een goede aanval beschikt maar in mentaal opzicht nog wel het een en ander te leren heeft, eiste de eerste (15—4) en vier de set (16-14) voor zich op. Donar 2-VCS, een duel tussen twee degra datiekandidaten, eindigde in 1—3. Donar moest het doen zonder Rob Bokshoorn, een van de betere aan vallers, maar had desondanks ze ker een punt binnen bereik. In de vierde set (15-17) verspeelde de ploeg bijvoorbeeld een voordelige 12—9 stand. De overige setstanden waren 8-15, 15-6 en 11-15. RW en Ridderveld kwamen in Rijns burg een puntendeling overeen. De setstanden hier waren 14-16, 15-8, 15-8 en 10-15. In de eerste klasse van het rayon Haarlem verloor het Nieuwkoopse Waterlanders 2 kansloos met 0-3 van Atalante. Setstanden: 5-15, 8-15 en 3-15. De derby in de Goudse eerste klasse tussen de mannenteams van Agon en Kars- sen/VSTS eindigde onbeslist: 2-2. Het tweede mannenteam van Be Fair klopte in dezelfde afdeling IJsselmeervogels in een uitwed strijd met 1—3. Vrouwen Orion, met Jolande Parlevliet als uitblinkster, versloeg bij de vrou wen RW met 3-0 (15-10, 15-13 en 15—6). De stijlvol opererende ploeg uit Hazerswoude trof een RW tegenover zich dat vele Dun- ten cadeau gaf door misverstan den. Vooral in de Rijnsburgse aan val zat weinig lijn. Ridderveld maakte korte metten met Blok '77, dat slechts in de eerste set (1-8 voorsprong) even mocht hopen op een positief resultaat. Het tech nisch duidelijk meer onderlegde Alphense team wenste evenwel geen enkele set af te staan: 15-9, 15-11 en 15-8. S'70 versloeg Liusna met 3—0. De formatie uit Lisse maakte een zwakke indruk. Het Woubrugse team deelde na een redelijke start in de malaise en kwam in de derde set zelfs met 1-8 achter te staan. Uiteindelijk werd dit laatste spel- deel door S'70 nog net aan gewon nen (16—<14). Liusna is na een voor spoedige start trouwens bezig aan een duidelijk mindere periode. Het tweede vrouwenteam van DAC trok de opgaande lijn door in de uitwedstrijd tegen Gemini/Kange- roes 3. De Alphense équipe won vrij gemakkelijk met 0-3 (9-15, 14-16 en 9—15). In het tweede be drijf moest DAC een 14-9 achter stand inlopen. Gemini/Kangeroes 4 en Leython 4 speelden tegen elkaar gelijk. In Voorschoten won Gemini de twee de (15-7) en vierde set (15-11). Leython, met de juniore Liesbeth van Loon in de gelederen, pakte de eerste (12-15) en derde set (15-17). leython 3, met Jacqueline Lager- weij als meest opvallende speel ster, zegevierde met 3—1 over WVC: 15-10,15-12, 4-15 en 15-7. Het tweede vrouwenteam van Be Fair tenslotte verloor in de eerste klasse van de afdeling Gouda met 3-0 van koploper Jupiter. Velde en Walter Koeken. Ingrid sloeg Jan Hoogeveen Lard Koeken de en derde. Marcusse uit Katwijk was de snel- en Michel Veldhoven. Zijn broer De titels bij de pupillen gingen ste vrouw. Zij klopte Marja Schip- Frits klopte Marcel Bliek en Barry naar Claudia Wolvers (zij klopte per en Nicoline Ammerlaan. Rotmensen. Brenda Rotmensen en Marion De strijd bij de jongens C en D Ellen van der Geest was de rap- Borst) en Alexander Velzeboer die De Oegstgeestenaar werd beheerst door de gebroeders ste bij de meisjes C/D. Marie-José Peter Grimbergen en Rob Onder- werd kampioen vóór Peter van der Hoogeveen. In de C-klasse ver- Borst en Carole Vink werden twee- water te vlug af was. LEIDEN - In de Leidse IJshal is de strijd om de clubttitels van de Indoor Hardrij Club Leiden (IHCL) verreden. Charles Veldho ven toonde zich de sterkste bij de LEIDEN - De zaal bomvol, maar even zo vrolijk pauzeerden de kantonrechter en de officier van justitie omstreeks kwart voor elf. Nauwelijks een kwartier waren ze bezig met de openbare zitting. door Wim Brands Waarom? De heren wilden even in alle rust een kopje koffie drinken. Is ze gegund, die koffie. Maar: is het nodig dat voor dat genot de zaal wordt ontruimd? Kunnen de heren niet van de koffië genieten terwijl iedereen aanwezig is? Sterker nog: geniet je juist niet meer als vele gedachten smach tend je bewegingen volgen? Tijdens de pauze hadden som mige mensen wel een verklaring voor dit gedrag. Het schijnt on gepast te zijn: rechters die koffie drinken tijdens de zitting. Van daar de pauze. Het is maar watje ongepast noemt. Dialoog Rechter: "Wat doet u voor de kost?" Verdachte: "Ik werk". Rechter: "Wat voor werk doet u nu?" Boeven De verdachte had op de Steen- straat gereden. Een politieauto had de weg versperd. Daarom had de automobilist maar even getoeterd. Hij was overigens niet gestopt, maar had een soort uit wijkmanoeuvre gemaakt. "En toen moest ik dus goed op letten dat ik een paar fietsers niet zou raken". Volgens de agenten had hij tij dens het passeren niet alleen ge toeterd, maar ook een armbewe ging gemaakt. Zo'n beweging waarmee je de andere wegge bruikers duidelijk maakt dat ze geen hersens hebben, om het maar eens vriendelijk te zeggen. "In elk geval kwamen ze ach ter me aan, die agenten". Op het Kort Rapenburg werd hij aange houden, dat wil zeggen: volgens de verdachte sleurden de agen ten hem uit z'n auto en smeten hem min of meer in de politiewa gen. "Alsof ik een misdadiger Hij had de agenten nog eens proberen uit te leggen dat hij toch niks verkeerds had gedaan, daar op die Steenstraat. "Maar ze luisterden niet. Volgens mij wa ren die jongens gewoon over hun toeren en werd ik daar de dupe Van het een komt in zo'n geval natuurlijk het ander. Toen de verdachte de agenten het advies had gegeven om boeven te gaan vangen, werden de wetsdienaars er dan ook niet vrolijker op. Maar wie had er nou gelijk, de agenten of de verdachte, die be weerde dat hij correct had ge handeld en alleen maar een paar onvriendelijke dingen had ge zegd omdat de politie zo verve lend deed? "De agenten hebben een ambtsedig proces-verbaal opge maakt", zei de officier van justi tie met een dikke stem, "en ik heb dan ook geen enkele reden om te twijfelen aan wat zij heb ben opgeschreven". Zestig gul den boete eiste hij. De rechter was het met hem eens. "U hebt veertien dagen de tijd om in hoger beroep te gaan", zei deze nog. "Prima", antwoordde de verdachte. Advocaat De verdachte, een buschauf feur, had een advocaat bij zich. Doorgaans probeert zo iemand op alle mogelijke manieren te redden wat er te redden valt. De ze advocaat had echter niet veel te vertellen. Inderdaad, de chauf feur had een botsing veroorzaakt "en zoiets mag niet gebeuren als je al vele jaren op de bus zit; het is een vergissing geweest, laten we het daar maar op houden en verder kan ik hierover niets zeg gen". Honderdvijftig gulden boe te kreeg de chauffeur. ADVERTENTIE V* SLAGROOM dagvers, beker n AVk 1/4 liter Êa*T& KAMPIOEN GOEDKOOP HUISHOUDEN LEIDEN - De gemeente Leiden heeft aangifte gedaan van diefstal en vernieling van parkeermeters op de Hooigracht. Eén parkeerme- ter werd geheel uit de grond ge trokken en meegenomen door de vernielers; een andere meter werd ook 'ontworteld' maar werd later wel terug gevonden. LEIDEN - De universiteitsraad is gisteravond voor de zoveelste maal in aanvaring gekomen met het col lege van bestuur over zijn be voegdheden. Buiten-universitair raadslid Kohlbeck verliet, nadat een besluit van de raad door mr K.J. Cath (voorzitter college van bestuur) niet uitvoerbaar werd geacht, voortijdig de zaal. Het raadslid meldde woedend zijn tijd wel iets beter te kunnen besteden. Het conflict ontstond na een lan ge en verwarde dicussie over het bestaansrecht van de studierich ting Baskisch. De raad was van mening dat Baskisch moest blijven bestaan, al was het alleen maar vanwege de bescherming van het gekwalificeerde onderzoek. Na schorsingen en veel onduidelijk heid werd tenslotte met overgrote meerderheid het besluit aangeno men dat de huidige omvang en het onderwijsaanbod van Baskisch moet blijven gehandhaafd. Cath zei daarop: "Net als Sin terklaas, beiden komen uit Spanje en bestaan niet echt". Na enige hi lariteit en navraag bleek hij te be doelen dat het besluit voor het col lege van bestuur niet bestond. Kohlbeck vond dit antwoord te gek voor woorden. Collegelid Koornstra probeerde daarna het een en ander nog in goede banen te leiden door te zeggen dat het colle ge het besluit zal bekijken op uit voerbaarheid en in een brief erop terug zal komen. Druppel Eigenlijk was dit conflict de druppel die de emmer deed overlo pen. Al eerder op de avond bij de aanvaarding van de profilerings plannen Duits en Slavisch vond Cath dat de raad buiten zijn be voegdheden was getreden. Hij riep toen uit dat de raad net zo goed kon stellen dat de zon morgenoch tend om drie uur moet opgaan. Dit keer ging het over het personeels beleid. De raad nam unaniem de besluiten aan dat er bij de vak groep Duits naar collectief deeltij dontslag moet worden gestreefd en dat er bij Slavisch zoveel mogelijk moet worden geprobeerd nieuwe functies in deeltijdaanstellingen te vervullen. Cath meende dat de raad hier mee probeerde het college klem te rijden. "Daarmee zijn jullie op de verkeerde weg", sprak hij drei gend. Toen was het de beurt aan het collegelid Van der Meer om de zaak weer recht te breien. Hij ver klaarde dat de besluiten zeker als randvoorwaarden zouden worden meegewogen. "Ze mogen natuur lijk geen doel op zich worden. Raadslid Kohlbeck - woedend weggelopen. (archieffoto» Kwaliteit op het gebied van onder wijs en onderzoek staat nog altijd voorop". Vorige week had Cath, nadat er ook conflicten waren gerezen, de raad al uitgenodigd om onder het genot van een goed glas wijn bui ten de strikte vergaderdiscipline van een raadsvergadering van ge dachten te wisselen. Onder het mom van: "Met strijd over be voegdheden is niemand gediend". Dit gsprek is gepland op 21 januari. ZEILMAKERSTRAAT 6 KATWIJK RIJKSSTRAATWEG 336 WASSENAAR Kerstconcert Harmoniekapel Werkmans Wilskracht en Bloks dameskoor geven woensdagavond in het An- tonius Clubhuis aan de Lange Mare een kerstconcert dat om acht uur begint. De muziek voor dit speciale optreden is voor koor en orkest bewerkt door H. de Zee. Bloks dameskoor trad tot nu toe voornamelijk op in bejaarden huizen. Literatuur Onder het motto 'Maak kennis met onbekend talent' organiseert het Literair Café van de studen tenvereniging SSR (Hogewoerd 108donderdag een Leids proza en poëzie-festival. Vanaf 20.00 uur zullen 17 amateur-schrijvers uit Leiden en omgeving uit eigen werk voorlezen. Aanvang is 20.00 uur en tussendoor is muziek te be luisteren. Hooigracht draait donderdag de Zweedse film 'Liliane'. Aanvang 21.00 uur. Spelletjes De Jongerenbeweging houdt donderdag een spelletjesavond met onder meer de mogelijkheid tot tafeltennisen en dammen. Aanvang 20.30 uur. plaats van handeling Koppenhinksteeg 2. Breehuys Vrouwenhuis ln het Vrouwenhuis ln het Breehuys aan de Bree straat is donderdag van 20.00 tot 23.00 uur weer het scholierencafè. Zaterdag is 's middags van 15.00 tot 17.00 uur electric boogie en 's avonds hard rock. Muziek De Leidse folkclub Horus heeft vrijdag een flamenco-avond op het programma staan in Aniba's Muziekkamer. Guy van Duinen speelt vurige melodieën. Aan vang 21.00 uur. Koud buffet ln clubhuis Matxlo (Zaan- straatwordt vrijdag een koud buffet georganiseerd. Behalve dat is er die avond muziek van 'The Atlantics' en een playback- show Inschrijven voor deze avond kan bij W. Hensing (tel 413184) of bij het clubhuis (412515). Samenzang Het Emoenakoor organiseert vrijdag om 20.00 uur een kerstsa- menzang in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan. Veel beken de kerstliederen en carols passe ren de revue. Het geheel staat on der leiding van Gerard Middel koop. KEULEN (S1D/ANP) - Nieuwe po gingen super-sportlieden in labo ratoria te kweken zullen geen suc ces hebben. Dat is de mening van de Westduitse professor Manfred Steinbach. De Westduitser, die als eerste atleet in zijn land de grens van acht meter bij het verspringen passeerde, reageerde op berichten uit de Verenigde Staten, dat Olym pische kampioenen van Los Ange les hun zaad ter beschikking zullen stellen van sperma-banken om su per-atleten te kweken. Volgens professor Steinbach is de erfelijkheidsleer nog lang niet zo ver, dat deze effect kan hebben voor de sport. In een discussie ter gele genheid van het Orwell-jaar 1984", waarin uitwassen in de sport een van de onderwerpen was, bevestigde Steinbach dat het er tien jaar geleden naar uitzag, dat su per-talenten in een laboratorium gekweekt zouden kunnen worden. Intussen is bewezen dat verande ring van chromosomen en het on derzoek van de spiervezels, de zoge naamde biopsie, geen belangrijke rol spelen. Steinbach is van me ning, dat het verschil in prestatie niveau tussen Oost en West vooral veroorzaakt wordt door de manier, waarop de training is georgani seerd en wordt uitgevoerd en veel minder door verderfelijke en ver werpelijke wetenschappelijke me thoden. Manfred Steinbach gelooft, dat de sportlieden rond de eeuwwisse ling voortdurend op reis naar wed strijden zullen zijn en dat de pres taties van de topsporters erg dicht bij elkaar zullen liggen. De West duitse sportarts vindt dat de open bare mening een halt moet toeroe pen aan uitwassen in de sport. Sportlieden, trainers, nationale bonden en sommige artsen zijn, jammer genoeg, tot alles bereid als het om verbetering van de presta ties gaat." Koos Crama gaat weg bij DOCOS LEIDEN - Docos en trainer Koos Crama gaan aan het einde van dit seizoen uit elkaar. De Leidse der deklasser heeft voor Crama, die aan zijn vierde jaar in de Mors be- zi& is, nog geen vervanger op het oog. De twee wereldkampioenen wegrace met zijspan, Egbert Streuer (staan de, rechtsen Bernard Schnieders (staande, links) zijn door de lezers van een motorblad gekozen tot 'Motorsportmannen van 1984'. De wereldkam pioen 'Enduro', Henk Poorte (links) en crosser Kees van der Ven(r) wer den tweede en derde. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15