Investering levert rendement op xm Post 'indringer' in schaatsploeg Zweden wint Davis Cup Boete Connors Groenewoud kiest Manuputty Historische zege Cyprus Karpov en Kasparov remiseren DINSDAG 18 DECEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 - >-■ ÏP"; DOOR RUUD PAAUW Wie het Engels als moedertaal heeft, bezit over het algemeen niet geringe voordelen. Je vindt je weg in de wereld heel wat gemak kelijker dan andere stervelingen, want waar je ook bent, er is al tijd wel iemand die vijf woorden Engels spreekt om je op het goede spoor te zetten. Een enkele keer werkt het nade lig dat ze je overal verstaan. Op de eerste dag van de Davis- Cupfinale Zweden-V.S. liep de Amerikaan Jimmy Connors eerst een strafpunt op wegens het ge bruik van onwelvoegelijke taal en later werd zelfs een heel spel voor hem verloren verklaard, toen hij zich onchristelijk uitliet over de kwaliteit van de baan. De pech voor Connors was dat hij een Engelsman als scheids rechter had, maar al zou het een Nederlander of Zwitser zijn ge weest, het milieu waaruit tennis- scheidsrechters voortkomen is voldoende met de Engelse taal op de hoogte om te weten waar het gebruik ervan niet langer meer geschikt is voor de oren van vor stinnen en pensionaatsnonnen. Maar als een Zweed nu eens in zijn moedertaal over de schreef zou zijn gegaan? Die kans is vrij gering, want dat land schijnt al leen intens-keurige tennisspelers af te leveren. Björn Borg mis droeg zich nooit. Als een lijnrech ter er heel erg naast zat, keek Borg hem even aan met de blik van een gletscher, maar iets zeg gen, laat staan iets onwelvoege- lijks zeggen nee. Zijn woede koelde meteen in zijn eigen ijs- water. Hij 'borg' het op. Wilander, Sundström, Jarryd, Nystrom, Simonsson - ze lijken uit het hout van dezelfde eeuwig zingende bossen te zijn gesneden. Maar goed, stel nu toch eens dat Sundström in zijn partij te gen McEnroe even het hoog- Zweeds had vergeten en zich hoorbaar in termen, ontleend aan de godsdienst, de goot of de schaamstreek, had uitgedrukt: "Noch une keire, göteverdörrie, an i schöpfe hiem unbedörlich vör ze klötsies". Ik weet óók niet wat daar staat, maar laten we aannemen dat het een eind te ver gaat. Die Engelse, Zwitserse of Nederland se scheidsrechter die op de stoel zit, zal op zijn hoogst denken: heeft-ie het nou krachtig maar liefdevol over zijn moeder of loopt-ie onreglementair op mij te kankeren? Zweedse coach erbij gehaald. "Coach, wat zei-ie?" Zweedse coach: "Nou, hij heeft het er over dat hij zich wel eens gelukkiger heeft gevoeld". "Maar toch wel netjes?" Coach: "Binnen de cultuur van zijn generatie kun je daar, de omstandigheden in aanmerking genomen, wel een positief oordeel over hebben, ja. Kort en goed, Zweden kunnen zeggen wat ze willen, er kraait nooit een haan naar. Van Swieten Vorige week las ik in de krant dat scheidsrechter Van Swieten op het matje moet komen bij de scheidsrechterscommissie voor uitlatingen die hij heeft gedaan tijdens een COC-bijeenkomst in Amsterdam. Van Swieten, die van zijn ho- mosexualiteit geen geheim maakt, zo stond er, had onlangs gezegd dat hij tijdens de ruim een jaar geleden gespeelde wed strijd Haarlem-Ajax (3-3) bij de stand 0-3 Jesper Olsen een straf schop had onthouden. "Ik vind Jasper een verschrikkelijk aardi ge jongen. Door geen penalty te geven, wilde ik de schijn vermij den dat ik hem erg graag mag", aldus de arbiter, geciteerd uit het krantebericht. Dit is natuurlijk voer voor mensen die op dit gebied met rui me hand over vooroordelen be schikken. Speelde 's mans sexuele ge aardheid hier een (wat ingewik kelde) rol? Misschien. Het hoeft niet. Er zijn ongetwijfeld ook he- terofiéle arbiters die, een enkele keer, op basis van vriendschap, sympathie of antipathie een strafschop wel of juist niet geven. Ik heb eens een al lang gepensio neerde arbiter gesproken die ronduit toegaf dat hij in zijn tijd 'klieren' niet gauw een penalty verstrekte als ze zelf in het straf schopgebied werden gevloerd. "Dat was mijn manier om wat te rug te doen". Zoiets is niet goed. Het verdient afkeuring. Natuurlijk. Scheids rechters behoren voor alles zon der aanzien des persoons te oor delen. Maar het zijn nu eenmaal geen computers. De hemel mag weten op wat voor vreemdsoorti ge kronkelmanieren strafschop JIMMY CONNORS pen soms worden gegeven of niet gegeven. Scheidsrechteren is feil baar mensenwerk. Dat weten we allemaal. Het enige wat scheids rechters daarom moeten doen is hun kop houden over dit soort za ken. Er is niets en niemand mee gediend om er over te praten. Ze brengen er alleen maar zichzelf en hun collega's mee in de proble men. Dat is wat je Van Swieten in dit geval moet verwijten. Het geval-Van Swieten brengt mij een merkwaardig voorval in de kunst rij wereld in herinne ring. Vele jaren geleden waar deerde een jurylid bij Europese en wereldkampioenschappen een rijdster voortdurend aanmerke lijk hoger dan zijn collega's de den. Op een dag ontbood de voor zitter van de jury hem en vroeg wat de reden was van zijn vreemde becijferingen. Na enig heen en weer gepraat, kwam het hoge woord er uit: "Die meid heeft zulke juweeltjes van benen, daar geef ik gewoon wat extra Men heeft hem maar niet meer voor internationale wedstrijden uitgenodigd. Leidato-prijs Afgelopen vrijdag werd het Leidato-herendiner weer gehou den. Dat is voor de juty die jaar lijks de sportman/vrouw/club van Leiden moet aanwijzen al tijd het teken dat men de werk zaamheden die verbonden zijn aan de Leidato-prijs ter hand dient te nemen. (De prijsuitreiking is, zoals ge bruikelijk, op de nieuwjaarsre ceptie van de Dienst Sport en Re creatie, dit keer op 11 januari in de kantine van Lugdunum). Aan de dis zitten behalve de ju ryleden, van wie er elk jaar één aftreedt, bestuursleden van de Leidato, een vertegenwoordiger van de 3-October Vereeniging en enige genodigden uit de Leidse sportwereld. Nog nimmer in het 15-jarig be staan van de prijs is een vrouw in de jury gekozen. Toch eens kij ken hoe lang deze herenburcht standhoudt. De sfeer aan het diner is meest al genoegelijk, al kan ik mij één keer herinneren dat er harde woorden vielen. Maar ach, in de beste families is wel eens wat. Jan van Zijp van de Leidato. anders de opgeruimdheid zelve, opende het maal nu met een vrij ernstig toespraakje. Hij vroeg zich af in welke mate de prijs leefde. Je hoorde er maar weinig over, vond hij. "Gaat er wel een stimulans van uit voor het Leidse sportleven", zo wilde hij weten, want dat had de Leidato beoogd, toen zij destijds met het idee kwam. "In elk geval", aldus Van Zijp, "zullen we de prijs nog vijf jaar in stand houden". Een vanzelfsprekendheid is de prijs dus niet, dat wilde hij ken nelijk even kwijt. Tja, wat is nu de waarde van de Leidato-bokaal? Is het een sti mulans voor de Leidse sport? Ik denk niet dat het zo precies wordt ervaren. Individuen en clubs streven ook zonder een dergelijke onderscheiding naar het hoogst haalbare in hun tak van sport. Verder kun je ook zo je gedachten hebben over een prijs die voetbal, zwemmen, atletiek e.d. met el kaar vergelijkt. Nee, het belang van die hele verkiezing zit hem in de wijze waarop zij de Leidse sport bij eenbrengt. Iedereen kijkt er met een zekere nieuwsgierigheid naar uit. De nieuwjaarsreceptie zou een dood ding zijn zonder de uitreiking van de prijs. Hij ver leent er sfeer en cachet aan. Eén dag per jaar functioneert de Lei dato-prijs als bindend element in het Leidse sportleven. Ddt is haar traditie geworden. Het is mis schien niet precies wat de initia tiefnemers voor ogen stond, maar het is zeker niet gering. Boek De Olympische Sportbiblio theek is, waar het zijn speciali teit betreft: het uitgeven van Olympische werken, nooit zo snel. Andere uitgeverijen zijn na de Spelen veel eerder op de markt met een Olympisch boek. Dat is in de meeste gevallen ook aan de kwaliteit te merken: alle sporen van haastwerk en weinig diep gang in de tekst. De Olympische Sportbiblio theek neemt er wat meer de tijd voor en levert dan iets uitzonder lijks af. Zo ook nu. "Los Angeles 1984" (niet via de boekhandel verkrijgbaar, er zijn andere ka nalen gekozen) is weer een impo sant boekwerk geworden. Het is een co-produktie van een groot aantal nationale Olympische co- mité's in west-Europa, o.a. het Nederlandse, en hel biedt een weelde aan informatie en goed geschreven artikelen. Jammer dat niet alle bijdragen vertaald zijn, want vooral de Duitse ver dienen dat ten volle. In elk geval wordt uitgebreid aandacht besteed aan alle Neder landse prestaties van formaat: Ria Stalman, Stephan v.d. Berg, Jolanda de Rover, Petra van Sta veren en Arnold Vanderlijde. Daarbij vergeleken komt de da- meshockeyploeg er een tikje be kaaid af. Wat het werk van uitzonderlij ke klasse maakt is de uitgebreide kleurenfotografie. De aandacht daarbij voor kleine, sprekende details is treffend. Sport op zijn schoonst. Van de vele Olympische boeken over de Spelen van 1984 die mij onder ogen zijn gekomen, is dit duidelijk de beste en de mooiste. ("Los Angeles 1984", uitgege ven door de Olympische Sportbi bliotheek, Kastelenstraat 112, Amsterdam. Prijs f98.) GOTHENBURG (GPD) Björn Borg blijkt niet alleen als voorbeeld te fungeren voor Zweedse tennisers. Zijn 'ko pieën', zoals ze worden genoemd, beginnen nu ook steeds nadrukkelijker in de voetsporen van de legendarische grootmeester te treden. Borg leidde zijn land in 1975 voor het eerst naar de Davis-Cupfinale, die toen tegen Tsjecho- slowakije (32) winnend werd afjgesloten, en gisteren kwam de zilveren bokaal opnieuw in Zweeds bezit. Zeer verrassend zorgde het koppel Jarryd-Edberg gisteren voor een niet meer in te lopen 3O-voorsprong door de Ameri kaanse combinatie McEnroe-Fleming in een zenuwslo pend gevecht te verslaan: 75, 57, 62, 75. McEnroe reageert zich af. Op een moment dat het weer eens niet liep zoals het zou moeten lopen, gebruikt de Amerikaan een werktuig van een ballenjongen om zijn agressie kwijt te raken. (foto AP) GOTHENBURG - Wegens het ma ken van zogeheten „obscene geba ren" is de Amerikaan Jimmy Con nors gisteren in Gothenburg be straft met een geldboete van twee duizend dollar (ruim zesduizend gulden). Connors was zondag in zijn partij tegen de Zweed Mats Wi lander in het kader van de Davis- bekerfmale over de schreef ge gaan. De Amerikaan brengt zijn to taal aan geldstraffen in de laatste twaalf maanden op 5750 dollar. Volgens de reglementen wordt een tennisser, die binnen een jaar 7500 dollar boetes aan de broek krijgt, geschorst. Hij kan kiezen tussen een schorsing van 21 dagen voor al le tennisgebeurtenissen dan wel een uitsluiting van 42 dagen voor Grand-Prixtoernooien. Verrassend, omdat het duo uit de Verenigde Staten, het land dat voor de 54e keer in de eindstrijd stond en reeds 28 maal won, onge naakbaar leek. Sinds 1979 was het tweetal 14 Davis-Cupdubbels lang ongeslagen gebleven en werden er maar liefst zes Grand-Slam- en Masters-titels binnengehaald. Zweden had echter lak aan die in drukwekkende reputatie en profi teerde, na eerder vijf ontmoetingen met Amerika verloren te hebben, maximaal van de speciaal aange legde gravelpiste in de Gothen- burgse Scandinaviumhal. Na de overwinningen van Wilan der (tegen Connors) en de stunt die Sundström uithaalde ten koste van McEnroe bevestigde ook het nog onervaren dubbel Jarryd-Edberg het was pas hun derde Davis-Cu- poptreden - dat het Zweedse ten nis in elk geval in de breedte on geëvenaard sterk is. Een blik op de wereldranglijst spreekt wat dat be treft boekdelen. Want de Scandina- viërs bevinden zich momenteel bij de eerste honderd, van wie zich zelfs vier tot de beste tien mogen rekenen. De Zweedse 'bende' won dit jaar gezamenlijk 13 Grand-Prixtoer nooien, meer dan McEnroe. Bo vendien is de oudste van de veelbe lovende lichting, Anders Jarryd, nog maar 23 jaar. Grote held en ook degene die de klasse van Borg het meest kan benaderen, is echter Mats Wilander. Hij vervulde op zijn beurt weer een voorbeeldfunctie door in 1982 tijdens de open Franse kampioenschappen in Parijs de hoofdprijs voor zich op te eisen, om meteen de jongste (17) Grand- Slamwinnaar in de tennishistorie te worden. Uit iedere leeftijdscategorie wor den telkens groepjes van twaalf ta lenten gepikt, die nog verder wor den opgeleid in een van de 1500 indoorbanen waarover Zweden be schikt. Een gedegen scholing, want daar gaat het toch uiteinde lijk om als je niet een „eeuwige be lofte" wil blijven, die voor een be langrijk deel z'n beslag krijgt dank zij de steun van de bouwfirma SIAB. Die steekt jaarlijks 400.000 gulden in het van de Zweden be kende groepsgewijs verkennen van het internationaal rondreizen de tenniscircus. ZEIST (ANP) - Bondscoach Ron Groenewoud heeft voor de trip van het Nederlands amateur- elftal van 2 tot en met 10 januari naar Irak één speler van Rijns- burgse Boys uitgenodigd. Het gaat om aanvoerder Jack Manuputty, die eerder al de trip naar Singapoure meemaakte. Jo- han de Kroon, Marcel van der Blom en Huug Aandewiel, die aanvankelijk ook deel uitmaak ten van de groep, zijn afgevallen. Van de zeventien spelers moet er nu nog één afvallen. Het amateurelftal speelt in Irak twee wedstrijden tegen het nationale team en tegen het Olympisch elftal. Morgenavond komt de selectie in Barendrecht uit tegen de lokale eersteklasser. De ploeg speelt daarna nog erén oefenduel. De selectie: Arno de Kleine, Marius Met horst, Peer Schepoers en Rob Meulendijks (Geldrop), Peter de Jongste, Peter Knoop, Nico Hoogwerf en Leon Beider (NSW), Freddy Prins en John Neuteboom (Zwolsche Boys), Jack Manuputti (Rijnsburgse Boys), René Versteeg, Ton Nor- bart, Oege Boonstra, Chusi Reglero en John van Rooyen (Elinkwijk) en Erik Joore (Ba rendrecht). Körver Met ingang van 1 januari 1985 treedt Frans Körver in dienst van Roda JC. Körver en de eredivi sieclub uit Kerkrade zijn een ver bintenis van anderhalf jaar over eengekomen. Körver is de opvol ger van Hans Eijkenbroek, die onlangs werd ontslagen. Roda JC en Körvers werkgever, DS '79, kwamen tot een vergelijk over de afkoopsom, die de Dordtse eerste-divisieclub zal ontvangen. Volgens Körver is die som minder dan vijftigdui zend gulden. Happel Met de hulp van een weten schapper zal Ernst Happel zijn club Hamburger SV op de twee de helft van het seizoen in de Bundesliga voorbereiden. Voor het trainingskamp, dat de Noordduitse club van 5 tot 16 ja nuari in Orvault bij Nantes in Frankrijk afwerkt, heeft Happel zich verzekerd van de diensten van de biomechanicus Rolf Gee se van de universiteit van Göttin- gen. Geese heeft in de Bondsre publiek een zekere faam gekre gen met zijn voorbereidingen van de Westduitse tienkampers, polsstokhoogspringers en tur- Het eerste SIAB-team bestond uit Wilander, Jarryd, Nystrom en Hans Simonsson, waarmee de 'ge- zelschapsaanpak' volledig tot zijn recht is gekomen. De nieuwe selec- tiegroep bevat onder meer een naam van de jonge Kent Carlsson, onlangs nog smaakmaker op het Hilversumse Melkhuisje. Tennis kan in Zweden dus werkelijk een volkssport worden genoemd. Sub sidie van de staat maakt mogelijk om de contributies met name voor jeugdleden bijzonder laag te hou den. Voor een tientje kunnen kin deren al een heel jaar lang spelen. De aantrekkingskracht van ten nis zal er na gisteravond alleen maar groter op geworden zijn. An ders Jarryd en Stefan Edberg maakten in een uitverkochte hal puur propaganda voor hun sport tegen hun geroutineerde tegen standers. Opvallend detail was dat de laatste, door zijn aanvallende speelstijl toch een buitenbeentje en normaal gesproken bepaald niet op zijn gemak op gravel, als enige zijn opslag niet verloor. De andere Zweden putten daar kennelijk moed en inspiratie uit, want er vond een massale door braak plaats. Sundström en Jarryd waren het afgelopen seizoen reeds in de top te vinden, dit jaar begon nen Edberg en Nystrom aan een duidelijke opmars. Vooral de pro gressie van laatstgenoemde mag opmerkelijk worden genoemd. In 1984 vier toernooizeges, tweede plaats in Barcelona, maar verlies tegen Wilander en dus een finke sprong in de mondiale computer- rangschikking. De 21-jarige Nystrom staat mo menteel achtste, maar was toch slechts Davis-Cupreserve. Dat te kent eveneens de Zweedse kracht, waarvan het geheim steeds minder goed bewaard blijft. Op de onge veer 300.000 actieve beoefenaars in een land met acht miljoen inwo ners, zijn er in totaal zo'n 9000 ten- nisleraren, van wie er 25 in full-ti- medienst zijn bij de bond. Daar steekt de situatie in Nederland, waar de KNLTB werkgever is van slechts twee man (straks zelfs één), wel erg schril bij af. Ene Birger Folke houdt zich in Zweden met de jeugdopleiding be zig. Hij weet dat „het talent overal zit, je moet het alleen weten te vin den". En Zweden slaagt daar meer dan behoorlijk in. Zo is typerend dat zowel Wilander als Jarryd en Edberg, die elkaar gisteravond bij na huilend van vreugde om de hals vielen, afkomstig is uit een provin cieplaatsje. Zij werden ooit gese lecteerd tijdens de nationale jeugd kampioenschappen, waar rond 1200 spelers aan meedoen, en dat zodoende het grootste toernooi ter wereld is. NICOSIA (Reuter/ANP) - Zes da gen voor het treffen met het Neder lands elftal hebben de voetballers van Cyprus in Nicosia een histori sche overwinning geboekt. Voor het eerst in negen jaar zegevierde de nationale ploeg in een thuis wedstrijd. De geslaagde generale repetitie ging ten koste van Lu xemburg: 1-0. Het enige doelpunt kwam in de 52e minuut van het hoofd van Soti- ros Tsikkos. In het Makarios-sta- dion waren duizend kijkers. Aan vankelijk was het vriendschappe lijke duel vastgesteld op zondag. Als gevolg van hevige regen werd de ontmoeting een etmaal uitge steld. In 1975 versloeg Cyprus Griekenland met 1-0. Sindsdien waren de Cyprioten het winnen op eigen eiland verleerd. UTRECHT (ANP) - Egbert Post heeft zich als enige buitenstaander gedrongen in de schaatsploeg voor de jaarlijkse landenwedstrijd tegen Noorwegen en Zweden, op 29 en 30 december in Oslo. De 26-jarige rij der uit Klazienaveen, vorig seizoen uit het beschermde groepje gezet, eindigde gisteren in Utrecht als tweede. Met zijn in Eindhoven (zondag) op de 5000 meter gelegde fundament was die verrichting ruim voldoende voor een plaats in de zes rijders tellende ploeg. Ook in de sprintploeg, die met vier rijders de Scandinaviers tege moet treden, is een indringer van buitenaf (Sies Uilkema) opgeno men. Zijn afvaardiging heeft ech ter een louter numerieke achter grond, omdat de gezamenlijke kernploeg slechts drie sprinters telt. Post wenste na de geslaagde on derneming op het ijs niet van wraakgevoelens te spreken, wel van genoegdoening. Desondanks plaatste hij enkele kritische kantte keningen bij de keuze van de tech nische leiding van toen en nu. „Ik had als onervaren rijder in de kern ploeg mijn vertrouwen gesteld in Henk Boer, de vroegere kernploeg- trainer", aldus de Drent. „Door een voorhoofdsholte-ontsteking maak te ik een slecht jaar door. De dom per kwam in de zomer van 1983, toen ik hoorde, dat ik was afgeval len voor de kernploeg. Boer is, wat mijn persoontje betreft, door de rooie gegaan". Ook de verkiezing van Emiel Hopman in de kern ploeg stak Post. „Niets kwaads over Hopman, maar hij werd zo maar gekozen. Dat is onbillijk, ook voor andere rijders uit het gewest", ploegen (BCK). „We begroeten ie dere getalenteerde rijder met open armen. Maar het moet wel in de be groting passen". Het bolwerk van de gezamenlij ke kernploeg bleef ondanks de har de wind in Utrecht stokstijf over- Van een terugkeer van Post in het beschermde keurkorps van de schaatsenrijdersbond is nog geen sprake. „Een centenkwestie", al dus Dick van Zanten, de voorzitter van de begeleidingscomissie kern- eind, waardoor de BCK nauwelijks problemen kende bij het samen stellen van de ploeg voor de lan denwedstrijd. Dat is in het verle den wel eens anders geweest. De wedstrijden om de Dom-trofee, dit jaar gewonnen door Hein Vergeer (allrounders) en Ben van der Feltz (sprinters) waren door het selectie ve karakter vaak een bron van rel len. Dit keer viel geen wanklank te beluisteren. Even leek Harm van der Pal nog een discussiepunt te worden voor de BCK, die verantwoordelijk is voor het aanwijzen van de num mers 5 en 6 voor Oslo, waar de se lectie voor de Europese titelstrijd plaatsvindt. Maar dat probleem loste zich zelf op. Van der Pal, be zig aan een terugkeer op het hoog ste niveau na een ernstige nekbles- sure, ondervond opnieuw hoe moeilijk het is om een bres te slaan in de muur, die kern ploegleden en buitenstaanders scheidt. De schaatsvriend van Hilbert van der Duim kreeg op de drie kilometer een enorme inzinking, waardoor Robert Vunderink, de nationale re cordhouder op die afstand, de ach terstand van 6,54 seconden in het tussenklassement te niet deed: 4.21,03 om 4.31,37. De omstandigheden in Utrecht waren gisteravond slecht. De mie zerige regenval en de straffe wind voorkwamen uitschieters als de handgestopte tijd van Hilbert van der Duim op de vijf kilometer (7.09,4), een dag eerder in Eindho ven. Desonranks sneuvelde er een baanrecord. Verantwoordelijk daarwoor was Hein Vergeer. De oude toptijd op de 1500 meter, in het bezit van Van der Duim (2.01,91), stelde evenwel nauwe lijks iets voor en bovendien al drie jaar oud. Vergeer klokte 2.01,67. De allround-ploeg voor de lan denwedstrijd tegen Noorwegen en Zweden ziet er als volgt uit: Hilbert van der Duim, Hein Vergeer, Ro bert Vunderink, Emiel Hopman, Egbert Post en Frits Schalij. Reser ve is Eric Stecher. De sprintploeg: Jan Ykema, Geert Kuiper, Ben van der Feltz en Sies Uilkema. Reserve is Harm van der Pal. MOSKOU (AFP/RTR) - Na een paar vrije dagen hebben Anatoli Karpov en Gari Kasparov gisteren in Moskou hun marathon om de wereldtitel schaken voortgezet. Opnieuw kwamen beide groot meesters remise overeen. Zeker na zijn eerste zege afgelopen woens dag, is uitdager Kasparov uitge groeid tot de lieveling van het nog steeds in groten getale opkomende publiek. Met een staande ovatie werd de 20-jarige schaker begroet. Titelverdediger Karpov moest het ook dit weer doen met een plicht matig applaus. Kasparov leek na zijn overwin ning het risicoloze spel dat in zo veel partijen op het bord kwam. van zich af te hebben gegooid. Hij zette met zwart de partij scherp op en verwierf ook enig voordeel. Na veertien zetten had Karpov al ruim twee keer zoveel tijd gebruikt als zijn tegenstander. De titelverdedi- ger hield echter het hoofd koel. In het middenspel was er sprake van volledig evenwicht. Na de 20e zet van wit volgde het 25e remise- voorstel van Kasparov dat door Karpov direct werd geaccepteerd. Hij heeft nog steeds een winstpar tij nodig om zijn titel te prolonge- Timman Jan Tim man heeft gisteren de tweede partij in de tweekamp met de Hongaar Lajos Portisch gewon nen. Met zwart zegevierde de Am sterdamse grootmeester in een Nimzo-indische partij. De eerste ontmoeting was in remise geëin digd. De toeschouwers in de KRO- studio in Hilversum kregen waar voor hun geld. Portisch, van nature een sterke positiespeler, offerde een pion in ruil voor een open g-lijn. Zijn aan- valskansen leken veelbelovend, maar Timman slaagde er in het tempoverlies in tegenactie om te zetten. Spoedig werd duidelijk, dat het op gevoel gebrachte offer on toereikende compensatie bood. Portisch besloot vervolgens tot een wanhoopsactie, in plaats van over te gaan tot een langdurige en uitzichtloze verdediging. Al op de 32e zet gaf de Hongaar zich over.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13