Steun Thatcher Gorbatsjov voor Kommentaar overbodig. Gematigde koers Spaanse socialisten Opleving terreur van Rode Brigades Toelichting Mitterrand op buitenlands beleid 'Gken wapenwedloop in ruimte' 'Meer aandacht nodig voor positie kinderen' VS: Polen mag weer bij het IMF 1 Ij Sowjet-leger 1 'barbaars' in Afghanistan Wereldhandel groeit snel Rechts wint in Belize MAANDiG 17 DECEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN - Een bewapeningswedloop in de ruimte moet worden voorkomen. Daarover zijn <e Britse premier mevrouw Thatcher en de tweede man in het Kremlin, Michail Gorfatsjov, het gisteren eens geworden tijdens besprekingen in Chequers, het buitenver blijf ran de premier. Woordvoerders vai That<her haastten zich gisteren hierain toe te voegen dat deze ver- docr Henk Dam klaring niet betekent dat de Britse premier afstand neemt van de Amerikaanse president Reagan, die bij verschillende gelegenheden de ontwikkeling van „Star Wars" technologie heeft voorspeld. Gorbatsjov, die algemeen wordt gezien als de meest waarschijnlijke opvolger van de Sowjet-partijlei- der Tsjernenko, is met een zware delegatie sinds zaterdag in Enge land op bezoek, en zal daar een week blijven. Het is zijn eerste be zoek aan een westers land sinds zijn succesvolle trip naar Canada DEN HAAG (ANP) - De onafhan kelijke Internationale Commissie voor Humanitaire Vraagstukken (ICIHI) wil betere waarborgen voor de positie van het kind bij ge wapende conflicten, tegenover honger en armoede en uitbuiting door bijvoorbeeld misbruik voor arbeid of pornografie. Dit bleek za terdagmiddag in het Vredespaleis in Den Haag tijdens de eerste werkzitting van de internationale Humanitaire commissie, die werd bijgewoond door koningin Beatrix en prins Claus. De commissie tracht de gaten in de internationale humanitaire wet geving te dichten en te helpen de internationale hulpverlening bij door mensenhand veroorzaakte rampen of natuurlijke calamiteiten beter te coördineren. Dit verklaar de prins Sadruddin Aga Khan, me de-voorzitter van de commissie en oud-VN Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen. De commissie telt 24 leden, internationale per soonlijkheden met een uitgebreide ROME - TVee mislukte roofover vallen in Rome en Bologna gaven afgelopen vrijdag het signaal van een heroplering van het terrorisme in Italië. In Rome ontstond een schietpartij in een drukke winkel straat toen drie personen het vuur openden op Iwee gewapende bege leiders van ten geldtransport, die juist de dagtpbrengst van een su permarkt hmden opgehaald. door Hein tenKortenaar De twee bewakers werden zwaar gewond, naar schoten terug en doodden en van de overvallers. De tweede,een jonge vrouw, werd gewond er kon gearresteerd wor den, terwij de derde, na het leeg schieten vm zijn Kalashnikov, in de verwaning wist te ontkomen. Van de tieitallen toevallige voor- bijgangerswerd er maar een licht gewond. De gewmde vrouw verklaarde zich 'politek gevangene' en wei gerde inlihtingen te geven over haar idenfteit, maar in de loop van de nacht k>n de politie haar identi ficeren all de 30-jarige Cecilia Mas- sara, naa' wie al jaren werd ge zocht. Zr wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de moorden WASHINGTON (Rtr/UPI) - De Verenigde Staten slikken hun be zwaren tegen het hernieuwde lid maatschap van Polen van het In- ternationile Monetaire Fonds (IMF) in. Regeringsambtenaren in Washington hebben dit tijdens het weekeinde gezegd. Het tegenhouden van het Poolse lidmaatschap van het IMF was een van de sfneties die de'VS drie jaar geleden instelden als uiting van ongeno^en over het optreden van de regeling in Warschau tegen de vakbeweging Solidariteit. Over blijvende Amerikaanse sancties zijn eeP verbod op leningen van staatswege aan Polen en de ont houding aan Polen van de status van mdest begunstigde natie in het handelsverkeer door de Verenigde Staten. Het IMF-lidmaatschap maakt voor Polen de weg vrij om gemak kelijker aan krediet te komen. Het land heefteen buitenlandse schuld van naar schatting 122 miljard gul den. op een kapitein van de Carabinieri in juli 1979, op een rechter in maart 1980 en op twee politieagenten bij de overvallen op het Romeinse partijkantoor van de christen-de mocraten in maart 1979. Deze iden tificatie werd zaterdag bevestigd door een telefonische boodschap van de Rode Brigades aan een pri- vé-radiostation in Milaan. De gedo de terrorist was Antonio Bustini, ondergedoken sinds 1982, maar volgens de politie pas sinds kort in- geijfd bij de 'vuurtroepen' van de Rode Brigades. In Bologna werd door twee vrou wen een overval gepleegd op een juwelier. De man doodde Laura Bartolini (volgens de politie die hem heeft aangehouden, in koelen bloede, nadat hij haar al hadden ontwapend), en verwondde Lucia Franculacci, die werd gearres teerd. In dit geval was er geen be vestiging van enige organisatie, maar beide vrouwen stonden bij de politie bekend om hun relaties met terroristen. Toch aarzelen de on derzoekers zich hierover uit te spreken, zoals ook over de overval van zaterdag op een postkantoor in Rome, deze keer wel geslaagd (de buit bedroeg 700 miljoen lire), waarbij de daders uitriepen: „Wij zijn terroristen". Hier denkt de po litie eerder aan gewone misdadi gers, die zich voordeden als terro risten om het onderzoek te bemoei lijken. In elk geval wakkerden al deze gebeurtenissen de bezorgdheid aan die onlangs werd geuit door 36 rechters die zich met het terroris me hebben beziggehouden en in en gezamenlijke brief waarschuw den dat het nog niet dood is en ie der ogenblik weer kan opvlam men. Ook minister-president Craxi verklaarde in het parlement, dat er nog 300 terroristen voortvluchtig zijn en dat er tekenen zijn die erop wijzen dat zij zich aan het herorga niseren zijn. in mei 1983. Britse officials hebben van tevo ren groot belang gehecht aan het bezoek van Gorbatsjov, vooral het met oog op de verkennende be sprekingen tussen de Russische minister Gromyko (buitenlandse zaken) en diens Amerikaanse ambtgenoot Shultz die volgende maand in Genève plaats hebben. Die besprekingen zullen moge lijk het begin van een nieuwe on derhandelingsronde over wapen- beperking zijn. Vele waarnemers hebben de afgelopen weken de hoop geuit dat Gorbatsjov met nieuwe Russische voorstellen naar Londen (als sleutellid van de EG en indirect kanaal naar Washing ton) zou komen. AJs dat al zo is, dan moet Gor batsjov die voorstellen gisteren hebben gedaan tijdens een lunch met mevrouw Thatcher, die alles bij elkaar vijf uur in beslag nam veel langer dan gepland. De be sprekingen werden door Britse re geringswoordvoerders „vriende lijk, ontspannen en constructief' genoemd. Behoudens de verklaring over ruimtebewapening werd gisteren weinig over de besprekingen naar buiten gebracht. Woordvoerders van mevrouw Thatcher meldden nog wel, dat zij Gorbatsjov heeft gevraagd naar Russische hulp voor de stakende mijnwerkers. Gorbats- Koningin Beatrix woonde zaterdag i jov heeft daarop geantwoord dat ken werd vooral over een verbetering vi naar zijn weten de Sowjet-Unie geen geld heeft gestuurd naar de vakbond van de mijnwerkers, de NUM, aldus deze woordvoerders. ervaring op humanitair gebied. Lid zijn verder onder andere Simone Veil, de Australische oud-premier Geoff Whitlam, aartsbisschop Arns van Sao Paolo, kroonprins Hassan van Jordanië en de Saoedische prins Talal Al Saud. De commissie besteedde veel aandacht aan de onmenselijke si tuatie in Afrika. Daar worden in de huidige crisis de volgens de com missie fundamenteelste rechten van het kind, vrijheid van honger, van armoede en onderdrukking en kans op onderwijs, het zwaarst ge schonden. Prins Sadruddin wees erop dat de commissie tijdens de vorige vergadering, in Amman, waarschuwde voor de aanstaande hongersnoodramp op het conti nent. De commissie wil enerzijds bijdragen aan het coördineren van de hulpverlening, en anderzijds maatregelen voorstellen om ont bossing en woestijnisering aan te pakken met het doel dergelijke rampen in de toekomst te voorko men. Daartoe hoopt zij vandaag te komen met aanbevelingen aan de Verenigde Naties, privé-hulpverle- ningsinstellingen zoals het Rode Kruis en Terres des Hommes en de regeringen in de wereld. Dr. David Owen, de Britse oud minister van Buitenlandse Zaken, wees erop dat kinderen bij rampen en oorlog de eerste en zwaarst ge troffen slachtoffers zijn. „Er be staat geen internationale bescher ming van het kind en geen controle op het gedrag van regeringen", zei hij, pleitend vooreen apart interna tionaal kinderrecht. Ook prins Sadruddin vroeg zich af of regeringen die in internatio nale conflicten of oorlogen met af scheidingsbewegingen zijn ver wikkeld, wel de Geneefse conven ties naleven. „Menselijker normen moeten worden nagestreefd", zei hij. De commissie besprak ook hoe de rechten van het kind beter kun nen gewaarborgd tegenover ge dwongen arbeid, misbruik voor pornografie, bij verdwijningen van kinderen (vooral in Latijns-Ameri- ka), gewapende conflicten en ge dwongen verplaatsing. Ook de po sitie van straatkinderen (volgens het VN-kinderfonds Unicef leven 80 miljoen kinderen op straat) en ontheemde kinderen werd behan deld. i Den Haag de bijeenkomst van de internationale commissie bij. Gespro- n de positie van kinderen. (foto anpi Griekse tanker geraakt in Golf BAHRAIN (Rtr.) - Na een raket- aanval is zaterdag op een Griekse tanker brand uitgebroken. Het schip bevindt zich 90 mijl ten PARIJS De Franse president zuiden van het Iraanse olietermi- Mitterrand heeft gisteravond in nal op het eiland Kharg. een ingelast televisie-interview van De tanker, de in Griekenland ge- een uur zijn buitenlandse politiek, registreerde 111.688 ton metende met name ten aanzien van Tsjaad, „Ninemia", riep via de radio op tot verdedigd. Volgens Mitterrand kan hulp en meldde dat de machineka- pas na verloop van langere tijd een mer in brand staat. Het is nog niet oordeel worden geveld. „Men mag bekend of er slachtoffers aan de film niet op een enkel beeld boord zijn. De „Ninemia" is tot nu beoordelen", aldus de president, toe het 46e grote koopvaardijschip dat door een aanval in de Golf wordt getroffen. dOOr Irak heeft zich voor de aanval verantwoordelijk gesteld. Een Iraakse militaire woordvoerder zei dat Iraakse oorlogsvliegtuigen twee „grote maritieme doelen" hebben geraakt, waarvan er een werd omschreven als „erg groot". Alle vliegtuigen zouden weer op hun basis zijn teruggekeerd, zo voegde hij eraan toe. Scheepvaart- bronnen konden de tweede aanval echter niet bevestigen. Rudolph Bakker Aan de hand van een vijftal kaar ten van de voormalige Franse kolo nie Tsjaad maakte Mitterrand dui delijk dat er in de toestand „aan zienlijke verbetering was ingetre den sinds hij zijn ambt in mei '81 had aanvaard". Op dat moment was Tsjaad bijna helemaal in de GENEVE (DPA/Rtr.) - In 1984 is de wereldhandel sneller toegeno men dan de verwachting was. Dat schrijft de Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel (GATT) in haar jongste jaarverslag. Aanvankelijk was gerekend op een reële groei van vijf tot zeven pro cent maar nu voorziet de organisa tie - die waakt over het goede ver loop van de handel - op grond van de gegevens over de eerste negen maanden van dit jaar een stijging van ten minste acht procent. In 1983 nam het volume van de wereldhandel met ongeveer twee procent toe ten opzichte van het voorgaande jaar en bereikte aldus weer de omvang van 1980 en 1981. De achteruitgang van de handel in delfstoffen ging vorig jaar door. waarbij die in olie en olieproduk- ten acht procent zakte tot het laag ste peil sedert 1970. Het volume van de handel in agrarische pro- dukten steeg één procent. Naar hoeveelheid werd die in eindpro- dukten vier procent groter maar naar waarde (in dollars) gerekend slechts eenhalf procent groter. Ruim anderhalf jaar na het eind van de langste economische inzin king na de Tweede Wereldoorlog is het beeld van het herstel van de wereldeconomie zeer wisselend. Blijkens het GATT-verslag beleef de Noord-Amerika, vooral de Ver enigde Staten, een onverwacht sterke uitbreiding van de produk- tie zonder dat de successen met de bestrijding van de geldontwaar ding werden aangetast. Enkele ontwikkelingslanden in Zuidoost- Azië hebben de laatste tijd blijk ge geven van een bevredigende eco nomische ontwikkeling. In West- Europa en in kleinere mate ook in Japan is de groei van de produktie evenwel achtergebleven bij de „maatstaf van vroegere herstelbe wegingen". In grote delen van de Derde Wereld, in het bijzonder in Afrika en Latijns-Amerika, blijft de economische bedrijvigheid vol gens de GATT gedrukt. macht van Libische kolonel Gad dafi, aldus Mitterrand, die op zijn kaarten aanwees dat die macht zich nu beperkte tot een aantal gar nizoenen in „het barre en on vruchtbare", dat wil zeggen poli tiek niet interessante noorden van het land. De Franse president ver klaarde ten overvloede dat „Frank rijk niet de gendarme van Afrika" Mitterrand verdedigde zijn om streden ontmoeting met de Libi sche kolonel Gaddafi op Kreta, op 15 november jl., met te zeggen dat hij van de kolonel wilde weten of hij van plan was zijn afspraken na te komen. De socialistische presi dent wees erop dat zijn voorgan ger, president Pompidou, de Libi sche kolonel op het presidentiële paleis had ontvangen, en dat vroe gere eerste-ministers, zoals de hui dige oppositieleider Jacques Chi rac, naar Libië waren gereisd om er door Gaddafi te worden ontvan gen. Het waren ook zijn voorgan gers geweest, aldus Mitterrand, die via genereuze contacten de Libiërs van „harde aanvalswapens" had den voorzien. De Franse president erkende dat sinds het vertrek van de Franse troepen uit het zuiden van Tsjaad in het land van Hissène Habré on lusten waren uitgebroken, waarbij onschuldige slachtoffers vielen. Zijn omstreden bezoek aan de Syrische machthebber Hafez El Assad verklaarde de president met te zeggen dat Frankrijk door ont moetingen als deze toont „een vrij land" te zijn en dat het door zijn bemiddelingsrol aan status en daarmee aan aanzien en politieke doeltreffendheid wint. „Frankrijk is het enige land dat telt in het Mid den-Oosten", aldus de president. „In de Israëlische Knesset heb ik de letters PLO uitgesproken", al dus de Franse president, „en in Sy rië heb ik het over Israël gehad". Op de vraag of hij PLO-leider Ara fat wil ontmoeten, antwoordde de Mitterrand echter dat Arafat, als leider van een „klandestien leger" en omdat hij niet een erkende staat vertegenwoordigt", voor een der gelijk bezoek niet in aanmerking komt. Over de toestand in Nieuw-Cale- donië, waar de speciale afgezant Pisani orde op zaken poogt te stel len na een onafhankelijkheidsactie van de autochtone Kanaks, wilde de president zich niet uitlaten, om „monsieur Pisani niet in de wielen te rijden". Mitterrand achtte de ju ridische minderheid van Kanaks toch belangrijk genoeg om naar hun eisen te luisteren. Ten aanzien van de ophanden zijnde ontmoeting tussen de Ame rikaanse minister van buitenland se zaken Shultz en diens Sowjet- collega Gromyko merkte de Fran se president op, dat zijn politiek er op gericht is „het evenwicht tussen de machtsblokken te bewaren". Als er 700 atoomladingen vanuit de Sowjet-Unie op West-Europa ge richt staan, kan men Europa niet met lege handen laten", aldus de president in zijn tv-interview. NEW YORK (Rtr.) - Het optreden van Sowjet-troepen in Afghanistan en samenwerkende Afghaanse re geringstroepen tegenover burgers op het platteland wordt geken merkt door „meedogenloze bar baarsheid", die in steden wordt geëvenaard door „willekeurig ar resteren, martelen, opsluiten en executeren". Dit staat in een gisteren versche nen rapport „Tranen, Bloed en Schreeuwen - Mensenrechten in Afghanistan sinds de invasie - 1979/84", van de „Helsinki Watch Committee". Deze organisatie werd in 1979 opgericht in de VS om de naleving te controleren van de akkoorden van Helsinki over mensenrechten tussen Europese landen. „Elke mogelijk denkbare vorm van schending van mensenrechten doet zich voor in Afghanistan en wel op een enorme schaal", zo con cludeert de organisatie op grond van gesprekken met Afghaanse vluchtelingen in de Pakistaanse gresnplaats Peshawar. Moeders worden gedwongen om te zien hoe hun kinderen elektrische schok ken krijgen en mannen idem om te zien hoe hun vrouwen seksueel worden gemolesteerd in „martel kamers". De „misdaden van blinde oorlogsvoering" gaan gepaard met de „ernstigste excessen van onge breideld, door de staat gesanctio neerd geweld tegen burgers", al dus het rapport. BELIZE (AFP) - De Verenigde De mocratische Partij, een conserva tieve oppositiepartij, heeft een ma gistrale overwinning behaald in de verkiezingen die vrydag zijn ge houden in Belize. Zy is gaan strij ken met 21 van de 28 zetels. Dit is zaterdag officieel bekendgemaakt. Het succes van de conservatie ven zou tot ingrijpende verande ringen kunnen leiden, zoals op het terrein van de internationale be trekkingen van het 23.000 vierkan te kilometer grote land dat leeft on der de theoretische bedreiging van een inval uit Guatemala, dat Belize integraal deel van zijn grondgebied acht. In de nieuwe premier Manuel Esquivel zouden de Verenigde Sta ten een groter bondgenoot kunnen hebben dan in Price. ADVERTENTIE MADRID - Het dertigste congres van de Spaanse socialistische Ar beiderspartij zal de geschiedenis in gaan als het congres waarop de Spaanse PSOE definitief en ferm de weg \an de Europese sociaal- democrafe is ingeslagen. In verge lijking m»t voorgaande congressen vertoondï de slotzitting van giste ren daanan het beste bewijs: over wegend colberts en stropdassen (meer dai een derde van de con- gresgangrs vervult momenteel functies a het lokale, regionale of nationale overheid), terwijl de In- ternationae overwegend geneu ried werd in vooral de partijleiding het teken -an de gebalde vuist am per of slehts schuchter durfde te maken. door Gerrit-Jw Hoek Kritiek verd er volop geuit op het congrs (op de ommezwaai in de NAVOkwestie, op het te libera le econorische beleid, op het ge brek aan tynamisering van de par tij vanuitle top van het partij-ap paraat). mar geen van de kritische sectoren, 'socialistisch links', de vakbond UGT, noch de socialisti sche jeugdorganisatie, waagde het de netelige aangevochten kwesties op de spits te drijven. Vakbonds leider Nicolas Redondo verwoord de de gereserveerde en ingetogen opstellingen van de kritische sec toren simpel en duidelijk: „Mo menteel is er noch binnen het kabi net, noch binnen de partij een poli tiek alternatief voor Felipe Gonza lez voorhanden". Afgestemd Toch moest partijleider Felipe Gonzalez diverse keren afdalen tot het spreekgestoelte om voor de of ficiële partijlijn ongunstige resolu ties tegen te houden. Zaterdag slaagde Gonzalez er slechts na een interventie van ruim een uur in de commissie buitenlandse politiek in, de resolutie van de oppositie over de NAVO een halt toe te roe pen. Slechts met 60 tegen 56 stem men werd de resolutie van de UGT, gesteund door 'socialistisch links', verworpen waarbij een ac tieve campagne van de partij voor het uittreden van Spanje uit de NAVO werd voorgesteld. In de ple naire zitting van zaterdag werd de ze motie ten slotte met 394 tegen Gonzalez: ingrijpen. 266 stemmen (met 26 onthoudin gen terwijl 80 gedelegeerden hun geweten of politieke carrière bui ten de grote zaal probeerden te sus sen of veilig te stellen) afgestemd. Ook op het nieuwe partijbestuur (dat van 25 leden tot 17 werd terug gebracht) wist de officiële sector van premier Gonzalez zijn stempel te drukken. Meest opmerkelijke uitverkiezing in het uitvoerende comité vormde die van de Bask Txiki Benegas, die met zijn porte feuille van partij-organisatie offi cieus gepromoveerd is tot de derde man in de partij-hiërarchie na Feli pe Gonzalez en Alfonso Guerra. Premie Toch bleken de critici achteraf niet ontevreden over het verloop van het congres. 'Socialistisch links' slaagde er bijvoorbeeld in negen zetels in het invloedrijke fe derale comité te verwerven, als een soort premie voor de gevoerde ideologische oppositie. De overwinning van de gematig de lijn-Gonzalez op bijna alle fron ten betekent overigens niet dat alle kritische sectoren in de toekomst braaf in het gareel gaan lopen. UGT-leider Redondo gaf welis waar zijn steun aan Gonzalez en het kabinet, maar liet tevens door klinken geen afstand te willen doen van de rol van het kritische geweten van de partij te zijn: „Ver kiezingsoverwinningen zijn funda menteel, noodzakelijk om verande ringen door te voeren. Maar de re gering moet niet vergeten dat staatsinstellingen slechts een mid del zijn en geen doel op zich, en dat sociale veranderingen nooit uitge- Prima kwaliteit kleurenfilm. 100 ASA. 24 kleinbeeld of pocket kameraopnamen. In het bekende zwarte Dixons- voerd kunnen worden zonder par ticipatie van de werknemers en hun vakbonden". Ook op het punt van de NAVO kondigde Redondo aan, dat de UGT als vakbond campagne zal blijven voeren tegen de NAVO en voor een actieve campagne om te pleiten voor uittreding van Spanje uit het Noordatlantisch bondge nootschap. Alleen al daardoor zijn foto's die u laat afdrukken Ook dat doet maakt met Dixons film dubbeltjes Dixons goed en héél voordelig, voordeliger Per foto! En dat is de En snel, want vandaag brengen is moeite van het proberen waard. overmorgen klaar. En niet geslaag- Zéker als u uw foto's ook bij Dixons de foto's betaalt u niet Doen! maakt uw foto dubbeltjes goedkoper!

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7