'Lot Van Aardeime zal me worst zijn' 'Gebedsdienst met paus niet eerlijk' Interview (CPN) kwam op idee enquête Evelien Eshuis Zwemmen/oren Gij sen PAGINA 6 MAANDAG 17 DECEMBER 1984 door Hans Laroes „Het was behoorlijk erger dan ik had gedacht, zelfs voor mij als gehard communiste. Ik had niet zo heel veel vertrouwen in de RSV-top zelf, want ik dacht: het zal toch wel niet deugen. Maar vooral de rol van de Kamer en van het departement heeft mij te leurgesteld. Dat is erg scherp naar voren gekomen. Toch, zoals bij RSV, al die incompetentie, halfslachtigheid en dwaasheid. Dat is erger dan je je voorstelt. En ze zeggen wel: dit is RSV en je mag er geen algemene conclu sies aan verbinden, maar het is wél zo dat dit allemaal 12 jaar lang is doorgegaan, zonder dat iemand iets aan al die blunders deed. 't Is geen incident, 't is structureel". Niet frScÜEvelien Eshuis vindt de RS V-affaire te complex om één schuldige of groep van schuldigen aan te wijzen. De rol van de commissarissen, de toe zichthouders op de bedrijfstop dus, acht zij echter niet fraai. „Het zijn van die old boys-net werken, hè. Ze kennen elkaar al lemaal. Als jij mij een schou derklopje geef, dan geef ik er jou ook een. Er is onvoldoende kri tisch vermogen. En het is opval lend dat topmensen van de ban ken vele commissariaten vervul len en in allerlei commissies zit ten. Dat onttrekt zich aan iedere controle". „De vraag is natuurlijk hoe je die controle kan verbeteren. Naar mijn mening kan je door de ondernemingsraad serieuzer te nemen al wel wat bereiken. En natuurlijk moeten wij alle steun- brieven die aan bedrijven wor den gesteund krijgen, en moeten er toetsen zijn om te controleren of steun zo wordt gegeven zoals wij dat bedoeld hebben. Dan moet er maar een modus gevon den worden om bedrijfsinforma tie vertrouwelijk te houden". - Had het inschakelen van de ondernemingsraad het RSV-de- bacle kunnen voorkomen? „Nee, dat is onzin. Net zoals er niet één schuldige partij is, is er óók geen groep die dit had kun nen voorkomen. Maar er moet beter naar de OR geluisterd wor den, en de OR moet misschien wel meer van zijn bevoegdheid gebruik maken om een eigen on derzoek te laten instellen". - U bent lid van de Kamer commissie voor economische za ken. Daar was op een gegeven moment bekend hoe het zat met die blanco cheque voor RSV. „Ja. Maar dat is mij volstrekt ontgaan. Ik kan natuurlijk als ex cuus aanvoeren dat ik nog maar net in de Kamer zat en de porté hiervan helemaal niet heb over zien. Maar dan nog: dat alles doet niet af aan het feit dat het hoogst merkwaardig is dat dit even ont huld wordt op een achternamid dag." - Misschien wisten de fracties pecialisten het, maar vonden ze het wel best zo. De RSV-parlementaire enquete is langzaamaan, zeker nadat de openbare verhoren startten, het geestelijk eigendom geworden van voorzitter Van Dijk en zijn beide plaatsvervangers Van Dam en Joekes. Maar zij hebben de enquete niet verzonnen. Het idee is afkomstig van het CPN- Kamerlid Evelien Eshuis. Wel iswaar ging D'66-leider Maarten Engwirda er snel met haar idee van door, maar het was uitein delijk het voorstel-Eshuis dat de Tweede Kamer aanvaardde, en niet het voorstel-Engwirda, want dat werd terzijde gescho ven. Het is uw enquete. „Ja. We zijn er trots op in de fractie", zegt Evelien Eshuis. enig vrouwelijk lid van de RSV- enquete commissie. „Wij gelo ven dat de enquete er gekomen is door de weg die wij gekozen hebben. Die affaire met D'66 was wel vervelend, maar ik wil er niet al te veel over zeggen. Ik ben erg tevreden over de wijze waarop het is gegaan. Politiek stuntwerk was het per sé niet". Zijn die afgelopen twintig maanden een soort van 'culture shock' voor u geweest, of heeft u het altijd al gedacht? Evelien Eshuis met rechts van haar CPN-fractievoorzitter Ina Brouwer. "We zijn er trots op in de fractie". zonder toestemming van de mi nisterraad, dan zijn zowel de commissie als de Kamer afhan kelijk van de interpretatie van Van Dijkdie als enige de notu len van de ministerraad heeft ge lezen. Aarzelend: „Nou... nee. Ik neem het Lubbers wél kwalijk dat hij niet vlot gereageerd heeft toen de commissie vroeg méér commissieleden de notulen te la ten lezen. Maar afgezien daarvan: we hebben wel de lijst met be sluiten die de ministerraad heeft genomen, en in die besluitenlijst komt die blanco cheque niet voor. En er is een brief van Lub bers die ons bevestigt dat er geen andere besluiten zijn genomen. Dat is keihard. We hebben niet eens de notulen en de visie van de voorzitter nodig". - Maar de context waarin de ministers hebben gesproken kan wêl de kant van de blanco cheque op wijzen. „Dat is de verzachtende om standigheid die je zou kunnen aanvoeren, en dat blijkt ook uit de brief waarin Andriessen dat zegt. Maar tegelijkertijd zegt die zelfde Andriessen: het zou om 180 miljoen gaan, en niet méér. - De commissie acht het on aanvaardbaar dat Van Aarden- ne de Kamer heeft misleid. Een dodelijk etiket. „Ja. Er zijn in die hele RSV-af- faire natuurlijk ontzettend veel dingen die tegen de grens aanzit ten, maar dit, dit ging er grof overheen. Ik ben er zelf trots op dat dit is gebeurd. Het hele cir cuit heeft ons met argusogen be keken: zullen ze wel kritisch ge noeg zijn over de politiek? Ik ben inderdaad trots dat we kritisch zijn over het bedrijf, maar ook over de Kamer, de fracties, mi nisters en kabinetten. We heb ben over de RSV-top harde oor delen. Alleen, het zijn geen poli tieke oordelen". „Ten aanzien van minister en parlement gebruik je de termen gebeurt verder niets, dan is dat erg". - Stel: er komt een motie, waarin precies zoals het in het eindrapport is geformuleerd dat de minister de Kamer heeft mis leid en dat dat onaanvaardbaar „Ik kan mij niet voorstellen dat dat, met uitzondering van Kort hals, welk lid van de commissie dan ook tégen die^ motie zou stemmen. Er is op* dit gebied géén voorbehoud gemaakt bin nen de commissie. Het ergste is: er is op het gebied van de scheepsbouw nog steeds geen beleid. Er is nog steeds overcapa citeit en we weten nog steeds niet hoe we off-shore binnen moeten halen. Daar gaat het om. Daar moeten we aan werken, en we moeten ervoor zorgen dat een nieuwe RSV-affaire wordt voor komen. En dan zal 't me worst wezen wat er met Van Aardenne gebeurt. Dat is het slotstuk van het debat, niet het begin". - Heeft uw lidmaatschap van de enquêtecommissie uw eigen werk veranderd? „Ik ben altijd wat cynisch over de vraag of hier iets serieus ge beurt. Dat klinkt heel negatief, maar de parlementaire democra tie is wél het beste systeem dat wij hebben. Deze zaak echter is een toetssteen: als het eindrap port de weg volgt van iedere an dere nota, dan wordt het voor mijzelf heel moeilijk door te gaan met het knokken voor verbete ring van de democratie. Er zijn een heleboel dingen waar ik nog geen antwoord op heb, maar ik zet wél vraagtekens bij de opstel ling die we zelf als fractie hebben ingenomen ten aanzien van steunverlening aan bedrijven.' Het belangrijkste is dat de Ka mer nu ons eindrapport serieus behandelt. Want in Heyplaat in Rotterdam, waar door de RSV- zaak heel wat mensen werkloos zijn geworden, zeggen ze nu al: gooi die enquete maar in de plomp". „Dat kan wel. Er zijn natuur lijk arbeidsplaatsen in het ge ding, en maar weinig mensen kunnen en durven de verant woordelijkheid aan om beslissin gen te nemen met het oog op de lange termijn, want dan krijgen zij de zwarte piet toegeschoven. Het probleem was echter datje 'als Kamer alleen maar aan de rem kon gaan hangen. Je wist onvoldoende en er was geen echt industriebeleid waaraan je alles kon toetsen. Je moet als Kamer natuurlijk wél zeggen: zo willen we het, de ze industriële sectoren zijn be langrijker, en voor die en die ac tiviteiten willen we steun geven. Op zich is het wel dramatisch als werven dicht gaan, maar als er tegelijkertijd alternatieven te genover staan, dan wordt dat al weer een stuk minder. Dan nog is het verdwijnen van arbeids plaatsen pijnlijk, maar dan is het de taak van de overheid, inclu sief de Kamer, te zien hoe dat moet worden opgelost". Als het gaat om de constate ring dat minister Van Aardenne de blanco cheque heeft verleend die hier van toepassing zijn. Het onaanvaardbaar is een. moreel oordeel dat je uitspreekt. De RSV-top heeft niet onbehoorlijk in de zin van de wet gefunctio neerd; het waren gewoon een stelletje klungels. Maar hier was een competente minister die de Kamer niet wilde inlichten. Er is lang gestoeid over de formule ring, maar er kwamen geen ter- 'men die beter waren. Dit is de mening van de commissie, die deze zware beoordeling geeft. Het gaat dan niet aan daarop af te dingen". - Moet de minister aftreden? „De Kamer zou dat oordeel moeten overnemen en op aftre den aandringen. Ik vind het ern stig dat de commentaren in de richting gaan van: hoe kunnen we ons eigen falen goedpraten, en dat er vervolgens gekissebis ontstaat over Van Aardenne. Ik vind niet dat als Van Aardenne niét aftreedt, alles dus mislukt is. Het is vooral afhankelijk van de vraag of de Kamer ons eindrap port serieus neemt, en bekijkt hoé zo'n affaire voorkomen kan worden. Als hij wég gaat,Nen er Stikker: het waren gewoon een stelletje klungels. (foto anp» ter het uitgangspunt dat men zich veilig voelt in het water en in staat is zichzelf op jeugdige leeftijd te redden. Niet jong leren zwemmen vaak le vensgevaarlijk Deze variatie op de uitspraak van de Katwijkse huisarts en het raads lid Ten Hove "jong leren zwem men, vaak oorgevaarlijk" kan men uitleggen zo men wil. Het artikel in deze krant bevatte echter meer, ogenschijnlijk een bedekte waar schuwing (gezien het chloorgehal- te) tegen het leren zwemmen op jeugdige en zelfs zeer jeugdige leef tijd, anderzijds een afwijzing van het schoolzwemmen. Het gebruik van chloor- bleekloog als desinfectie- en oxy- datiemiddel is algemeen bekend. Het is eveneens bekend dat dit middel vooral door de verbindin gen in mindere of meerdere mate de slijmvliezen kan prikkelen. De ze prikkeling en de daardoor ont stane irritatie of in een aantal ge vallen zelfs een daarmee gepaard gaande ontsteking heeft echter met meer factoren te maken dan de door de heer Ten Hove beschreven situatie. Niet alleen de verstopping in de buis van Eustachius ontstaan door irritatie heeft er mee te maken, maar eveneens de stand ten op zichte van de neusholte. Dit laatste nu is en individuele zaak en zeker niet algemeen geldend. tot op heden is er geen enkel be wijs geleverd, ook niet door de arts Ten Hove, dat oorklachten meer voorkomen bij zwemmertjes in binnenbaden dan bij niet-zwem- mertjes. Een recent vooronderzoek door de Landbouw-Hogeschool in Wageningen heeft, zij het voorlo pig, uitgewezen dat chloorverbin dingen onder meer leidend tot am- moniakvérbindingën, wel eens de grote boosdoener kan zijn en niet het 'chloor' zoals in het artikel wordt gesteld. De ammoniakver- binding komt tot stand door de contraties van zweet en urine. Het lijkt mij juist dat de resulta ten van deze onderzoekingen die nen te worden afgewacht eer men tot dergelijke uitspraken komt. De afwijzing van het school zwemmen baseert het raadslid Ten Hove op zijn zienswijze ten aanzien van het onderwijs. Hij stelt name lijk "een kind gaat naar school om die dingen te leren die zijn ouders hem niet kunnen bijbrengen". De ze uitspraak lijkt mij wel een erg simpele uitleg van de doelstellin gen van het basisonderwijs. Bin nen het kader van het bewegings onderwijs krijgen de kinderen te maken met gaan lopen, klimmen, klauteren enzovoorts. Vanuit de optiek van dit raadslid zijn deze zaken eveneens door de ouders bij te brengen en zou je de gevolgtrekking kunnen maken dat het gehele bewegingsonderwijs zou kunnen vervallen. Iedere ou der is bovendien in staat om te re kenen en kan dit aspect dus best aan zijn kinderen bijbrengen, enzo voorts. Vele ouders die noodgedwongen hun eigen kinderen zelf onderwijs hebben moeten geven weten uit ei gen ervaring dat het'grote inspan ning vergt om dit op een juiste wij ze te doceren en te doseren. Wan neer echter een raadslid dergelijke ongenuanceerde uitspraken doet over het schoolzwemmen is het goed enige informatie te verstrek ken omtrent de situatie in de ge meente Alphen aan den Rijn. Wellicht is dan een genuanceer der oordeel mogelijk. 1. De gemeenteraad heeft reeds in 1970 het besluit genomen om het schoolzwemmen in de eerste klas sen van het basisonderwijs te ge ven. Deze beslissing was geba seerd op het gegeven dat kinderen in de derde of vierde klassen gro tendeels reeds konden zwemmen. Gezien de waterrijke omgeving en dit uitgangspunt is nog steeds van toepassing - heeft men deze verplichting aanvaard. Bovendien bereikt men door dit uitgangspunt alle kinderen en niet alleen de kin deren wier ouders bereid en in staat zijn zo'n 350,- te betalen voor zwemlessen om het diploma A te behalen. 2. Het is een volslagen misvat ting om te veronderstellen dat ie dere ouder in staat is zijn eigen kin deren voldoende watervrij te ma ken en bovendien ook nog een zwemslag te leren. Het tegendeel is waar, slechts weinig ouders zijn hiertoe in staat. 3. De resultaten van het school zwemmen in de gemeente Alphen aan den Rijn zijn zeer goed te noe men. Door talloze oorzaken, waar onder later op school komen, lang durige ziekte en andere motieven is slechts 10% niet in het bezit van één of meerdere diploma's. Be langrijker dan het diploma is ech- 4. De opmerkingen over het ba by-zwemmen zijn op geen enkele wijze gebaseerd op enige kennis omtrent het spelen met baby's in het water. Juist de arts Ten Hove weet dat er geen sprake is van een grote irritatie via de keel-neusholte omdat de baby's hun mond en neus afsluiten (reflex). De activiteiten in de Alphense zwembaden die eertijds en vooral in de laatste jaren zijn ontwikkeld, ik noem u onder mee het baby- en zwangerschapszwemmen, zijn pas gestart na overleg met juist de me dische en de para-medische we reld. Ouders, natuurlijk prikkelt te sterk gechloreerd water in grotere mate, natuurlijk zijn er kinderen, maar eveneens oudere, die in meerdere of mindere mate last hebben van het normale 'chloor'. U zult echter dienen te beslissen, met daarbij de opmerking dat bij een verhoogde irritatie of bij een hogere frequentie van verkoud heid u of uw kind de uitzondering is die de regel bevestigd. G.H. van Winsen directeur Alphense Sportstichting Naar aanleiding van het bericht op de frontpagina van uw krant van 11 december j.l. onder de titel "Onge huwd samenwonen even erg als diefstal" wil ik graag het volgende opmerken. Als iemand het misdrijf diefstal pleegt is hij een dief en men kan dan zeggen dat hij een misdadiger is. Als ongehuwd sa menwonen even erg is als diefstal zal men kunnen zeggen dat samen wonenden misdadigers zijn. Ik ben van mening, dat het een logisch uit het ander volgt. Met an dere woorden: bisschop J. Gijsen beweert in een brief aan al zijn gelovigen in het bisdom Roer mond, dat alle samenwonenden misdadigers zijn. Ik kan het in geen eenvoudiger taal uitleggen omdat ik het niet anders kan zien. In deze uitspraak zie ik een bele diging van een niet onbelangrijk grote groep van de bevolking. In ieder geval voel ik mij persoonlijk beledigd en ik denk velen met mij. Want een uitspraak als die van Gij sen bereikt over de hoofden van "zijn gelovigen" ook anderen, gelo vigen en niet-gelovigen. Een logische conclusie uit het bovenstaande is, dat ik van mening ben dat Gijsen door de uitgespro ken belediging zich aan een mis drijf schuldig maakt. Een en ander is geregeld in de 16e Titel van het Wetboek van Strafrecht (de titel belediging) en wellicht valt het door hem gepleegde misdrijf mede onder de 5e titel (misdrijven tegen de openbare orde). Daar moet ik nog eens over nadenken. Op de ju ridische bijzonderheden zal ik hier niet ingaan. Dat zal in ongetwijfeld wèl doen in de klacht van beledi ging die ik tegen Gijsen bij de Jus titie zal deponeren. Wellicht omdat ik geen theoloog ben zal ik ook niet diep ingaan op de arrogante houding van de bis schop ten aanzien van wat al ge noemd is de "aanscherping van de etiketten". Ten slotte nog wel even dit: men zou kunnen twijfelen aan de waar de van mijn kritiek. Daar is een ie der vrij in. We leven immers in een vrij land. Maar dat wil niet zeggen dat je alles maar moet slikken, ook niet als een priester buiten zijn boekje gaat. Wat zou Gijsen ervan zeggen als ik beweer dat honger en dood voor het grootste deel wor den veroorzaakt door overbevol king, met name in Afrika en Azië. En wat zou hij ervan zeggen als ik in het openbaar beweerde, dat priesters die de geboortebeperking bij hoog en bi) laag veroordelen, voor een belangrijk deel schuld hebben aan de dood van vele kin deren omdat ze te groot in aantal zijn om ze allen te kunnen voeden? Dan zou ik in het openbaar be weren dat die priesters potentiële moordenaars zijn. Dus onthoud ik mij van die uitspraak en ik eis van een priester dat hij dezelfde fat soensnormen in acht neemt en niet een bevolkingsgroep als misdadi gers bestempelt. Dat wilde ik even kwijt. G.A.N. Cornelisse Melchior Treublaan 58 Leiden De Christelijke Gereformeerde Kerken zullen geen afgevaardig den sturen naar de oecumeni sche gebedsdienst met de paus volgend jaar mei in de Utrechtse Pieterskerk. In de brief die deze afwijzing argumenteert schrijft de com missie 'Vertegenwoording der kerken', dat eerlijkheid en op rechtheid tegenover God en el kaar een eerste vereiste is bij een dergelijke dienst. De reformato rische belijdenis houdt een ver oordeling in van diverse rooms- katholieke leeruitspraken. Daar om is het niet eerlijk om - met verdoezeling van deze feiten een gezamenlijke dienst van Woord en gebed te houden. De brief is ondertekend door de predikanten M. C. Tanis (Slie- drecht) en J. Brons (Urk). Dovenzorg. Op 22 december zal ds. D. Hakkenberg (Lisse) af scheid nemen als geestelijk ver- zorger en eerste voorzitter van 'Dovenzorg der Gereformeerde Gemeenten'. Van 1962 af is hij bij het dovenwerk betrokken ge weest. Ds. R. Boogaard (Leiden) zal hem als eerste voorzitter op volgen, maar blijft predikant van de Leidse gereformeerde ge meente, die hij sinds 1969 dient. De synode van 1980 gaf 'Doven zorg' toestemming om een spe ciale predikant voor het doven werk aan te trekken, gecombi neerd met een kleine gemeente. Het is tot nu toe niet gelukt zo'n man te vinden, hoewel toch een aantal beroepen werd uitge bracht. Kerstconcerten. De kerst concerten van het Katwijkse mannenkoor 'Jubilate' zijn dit jaar op dinsdag 18 en woensdag 19 december, morgen en over morgen dus, respectievelijk in de Grote Kerk van Noordwijk-Bin- nen en de Dorpskerk in Katwijk aan den Rijn. Medewerkenden zijn de kozak Viktor Klimenko (die nu in Lapland woont) en de pianist-organist Louis van Dijk. Beide concerten beginnen om 8 uur. Koor. Het 'Interkerkelijk Pe tra-jeugdkoor' in Leiden heeft zijn naam veranderd in 'Petra- Gospelkoor'. Een belangrijk ar gument was de gestegen gemid delde leeftijd van de koorleden. Daarnaast vindt het koor, dat de nieuwe naam beter aangeeft "wie we zijn en wat we doen". De samenstelling en de muziek van het koor blijven onveranderd. Zowel zondagmorgen als de daaropvolgende maandagavond (kerstnacht) werkt het gospel koor mee aan de dienst in de Pe- trakerk in Leiden-Noord. Jubileum. Op 1 januari is Henk Walvaart 25 jaar cantor-or ganist van de hervormde Dorps kerk in Voorschoten. Dit wordt op zondag 6 januari gevierd, 's morgens in de gewone dienst en 's middags om 3 uur met een con cert in de Dorpskerk, waaraan enkele organisten, de cantorij van de Dorpskerk en de cantorij van Noord-Hofland zullen mee werken. Na afloop wordt een re ceptie gehouden. In 1955 werd Henk Walvaart (die hoofd is van de Gevers Dey- noot-school in Voorschoten) or ganist van de hervormde kerk in Sassenheim. Vijf jaar later volg de zijn benoeming in Voorscho ten, als opvolger van de heer A. Vroegop. Afscheid. Dr. Philip Potter heeft in Bern afscheid genomen van de Zwitserse protestantse kerken en hun organisaties. Hij gaat binnenkort weg als secreta ris-generaal van de Wereldraad van Kerken om in zijn geboorte land Jamaica zijn werk als predi kant en theoloog weer op te ne men. Potter prees de Zwitserse ker ken voor hun 'grootmoedige steun aan de opbouw van de We reldraad'. "Hier hebben wij de vrijheid om de wereld te die- Document. De Braziliaanse bisschoppen willen, dat het Vati- caan het nieuwe document over de zogenaamde 'bevrijdingstheo logie' pas publiceert na hun ver gadering van april 1985. De lei ding van de bisschoppenconfe rentie heeft het Vaticaan ge vraagd, voorlopig geen docu ment over dit onderwerp uit te geven. Wordt dit voorstel aanvaard, dan zal het Vaticaan geen nieuwe veroordeling van bepaalde as pecten van de 'bevrijdingstheo logie' uitspreken vóór de reis van de paus naar Zuid-Amerika (eind januari gaat de paus naar Vene zuela, Ecuador, Peru en Trinidad en Tobago). In Braziliaanse kringen leeft de vrees dat het nieuwe docu ment weinig zal verschillen van dat van september, waarin onder meer staat dat de 'bevrijdings theologie' een 'totalitaire metho de' gebruikt en daardoor onver enigbaar is met het christelijke mensbeeld.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6