Homo-standpunt haalt het net tfAO mk 't tl Kerstbomenstunt loopt uit op chaos RPF-leden willen crisis bezweren em™ Politie treedt op tegen groepen demonstranten WD-congres zwijgt over RSV Wilt u weten of u ook in aan merking komt voor de Veilige Rijders Polis van 't Hooge Huys die u op de tv gezien hebt? VEILIGE RIJDERS POLIS LEASING? MAANDAG 17 DECEMBER 1984 PAGINA 5 CD A-partij raad: 125 tegen 115 stemmen ARNHEM (GPD) - De CD A-partij raad heeft zaterdag met krappe meerderheid uitgespro ken dat organisaties op levensbeschouwelijke grondslag - scholen, ziekenhuizen en der gelijke - homofielen moeten kunnen weren. Een voorstel om deze 'uitzonderingspassage' in de zg. homofilie-resolutie van het partijbestuur te schrappen, werd met 125 tegen 115 stemmen verworpen. AMSTERDAM (ANP) - Vooral be jaarden zijn het slachtoffer van on gevallen in en om het huis. Jaar lijks komen zeker 1800 bejaarden in hun directe leefomgeving om het leven, dat is 75 procent van het totale aantal slachtoffers van dode lijke ongevallen in en om het huis. Dit meldt de Sichting Consument en Veiligheid in haar laatste bulle tin. Bij eerdere onderzoeken is al ko men vast te staan dat vier van de vijf ongelukken, waarbij mensen van boven de 65 jaar betrokken zijn, niet ontstaan door aanwijsba re gebreken in de directe omge- Vooral ouderen slachtoffer ongevallen in en om huis ving, maar door onveilig gedrag. Het verouderingsproces vraagt wat dat betreft regelmatig zijn tol, al dus de stichting. Lichamelijke vermogens nemen af tijdens het ouder worden en juist die spelen zo'n belangrijke rol bij ongevallen. Situaties waarbij het aankomt op scherp zien, ruiken en horen, op evenwichtsgevoel en coördinatie van bewegingen, kun nen voor de ouderen ernstige geva ren inhouden. Gezien de ernst van de zaak gaat de stichting de achtergronden van het verschijnsel dat juist vele be jaarden het slachtoffer zijn van on gelukken in en om het huis met voorrang onderzoeken en zal zij in het najaar van 1985 een grote lan delijke campagne voeren onder de titel „Veilig op leeftijd". Uiteindelijk stemden 171 partij- raadsleden voor de resolutie en 43 tegen. In de resolutie wordt uitge sproken dat de overheid bij benoe mingen en ontslagen geen acht mag slaan op homofiele geaard heid en overeenkomstige levens wijzen. De uitzonderingspassage komt erop neer dat de overheid dit echter niet mag afdwingen bij par ticuliere organisaties. Partijvoorzitter Bukman opende de discussie over de resolutie za terdag met een verwijt aan de te genstanders. „Als je de resolutie goed leest - en er zijn mensen die dat niet gedaan hebben - dan blykt dat het een uitgesproken an ti-discriminatoir karakter draagt". Volgens de partijvoorzitter moet de discussie vooral gaan over de grens van het overheidsoptreden. Het CDA vindt dat de overheid geen bepaald gedrag mag afdwin gen, aldus Bukman. „Zelf maakt het CDA geen on derscheid. Maar het behoort tot de maatschappelijke realiteit dat er wel mensen zijn die op grond van hun geloofsovertuiging anders denken". Daarmee moet het CDA rekening houden, zei Bukman. Hellend vlak De daarop volgende discussie 'PvdA partij van doemdenken' ARNHEM (GPD) - De Partij van de Arbeid is de partij van het doemden ken en de ontevredenheid geworden, terwijl in dezelfde periode het CDA het vertrouwen en het geloof heeft hervonden dat de sociaal-economi sche crisis kan worden overwonnen. Premier Lubbers zei dit zaterdag in zijn toespraak tot de CDA-partijraad in Arnhem. De premier zei dat het kabinetsbeleid resultaten begint op te leveren: minder werkloosheid, daling van het financieringstekort en een terug keer van economische groei. Maar tegelijk onderstreepte hij er dat de «.«umucuurai komende twee jaar nog veel moet gebeuren. De werkloosheid moet nog wordt gezet Daarom ontraai de hij de uitzonderingsbepaling. ging vrijwel uitsluitend over het onderdeel over de particuliere in stellingen. Veel sprekers maakten duidelijk dat iedereen de strekking van de resolutie - geen discrimina tie - onderschreef. Maar juist van wege het consequente karakter van het bestuursvoorstel kan er geen sprake zijn van uitzonderin gen, zo zeiden vertegenwoordigers van een aantal afdelingen. Volgens de afdeling Haarlem wordt via de achterdeur weer de discriminatie binnengehaald, die er door de voordeur is uitgegooid. „We begeven ons met deze bepa ling op een hellend vlak. Particu liere instellingen staan niet boven de algemene rechten van de mens", zei de voorzitter van deze afdeling. Een Haags partijraadslid, werk zaam in het onderwijs, verklaarde dat het bestuursvoorstel veel on rust had veroorzaakt in kringen van homofielen. "Ik heb homofiele leraren die fantastisch in hun werk functioneren en die ik voor geen goud zou willen missen. Ook het CD A-Tweede-Kamerlid Van Dam zei te vrezen dat de deur naar dis criminatie door de resolutie op Opvallend was de verdeling tus sen voor- en tegenstanders van de bepaling over particuliere instel lingen. De noordelijke provincies en de kamerkringen uit Zuid- en Noord-Holland en Utrecht steun den voorstellen van de afdeling Haarlem en de CDA-jongeren verder dalen evenals het financieringstekort, zei hij Lubbers schatte dat hiervoor een economische groei van twee procent gedurende een langere reeks van jaren nodig zal zijn. Bovendien moeten maatregelen worden genomen om de groei in Nederland minder afhanke lijk te maken van het buitenland zodat als het daar weer inzakt, Neder land niet opnieuw wordt meegetrokken naar de diepte. Ook CD A-fractieleider De Vries had geen goed woord over voor de PvdA. „De PvdA volgt een even behendige als onoprechte koers", zei hij. Volgens De Vries verwerpen de sociaal-democraten elk jaar de kabinets- uu wm plannen, maar nu de verkiezingen dichterbij komen lijkt het dat al die dT^ bëpali'ng^te^hxappen^^Öwr- schandelijke maatregelen dankbaar worden geïncasseerd. „De kiezers ijssel, Gelderland Brabant en Lim- die uit pure wanhoop in de armen van de PvdA-partijvoorzitter Max van burg'stemden voor de bestuursre- den Berg zijn gevlucht, zullen straks ontdekken dat zijn mond groot en soiutie. Diverse afdelingen (Am- zyn portemonnee leeg is", aldus De Vries. sterdam, Rotterdam, Friesland) stemden verdeeld. Onaanvaardbaar De Nederlandse vereniging tot integratie van homosexualiteit (COC) noemt de uitspraak van het CDA onaanvaardbaar. Zij betekent een fundamentele aantasting van het non-discriminatiebeginsel, dat is vastgelegd in artikel 1 van de grondwet. Het COC noemt het ui termate bedenkelijk dat het CDA met de resolutie het beginsel heeft aanvaard, dat rechtsregels moeten wijken voor het argument van godsdienstige opvattingen en ge voelens. Een dergelijk oprekking van het grondrecht van gods dienstvrijheid betekent een ge vaarlijke aanval op onze rechtsor de, aldus het COC. De homogroep van de organisa tie van christelijke onderwijzers zegt dat het CDA homoseksuele leerkrachten dwingt tot het leiden van een dubbelleven. ARNHEM (GPD) - De Arnhemse politie heeft zaterdag twee charges uitgevoerd tegen demonstranten die zich tijdens de vergadering van de CDA-partijraad buiten de zaal hadden verzameld. Bij de politie actie waren ook agenten in burger van de Groep Bijzondere Opdrach ten betrokken. De groep van ongeveer 150 voor al jonge actievoerders protesteerde tegen het kabinetsbeleid waarvoor het CDA verantwoordelijk werd gesteld. De politie greep in toen de demonstranten een vlag van het CDA wilden verbranden. Toen een andere groep bij V en D 'proleta risch' wilde gaan winkelen trad de politie opnieuw hard op. Met de wapenstok werd de doorgang naar het tegenover de schouwburg gele gen warenhuis afgegrendeld. Ook werden demonstranten uit het schouwburggebouw gewerkt. Er werden geen arrestaties verricht. Zaterdagmorgen demonstreer den enkele tientallen homofielen voor het gebouw waar de partij raad vergaderde. Deze vreedzame demonstratie richtte zich tegen het onderwerp waar de partijraad zich die dag in hoofdzaak mee bezig hield: de homofilieresolutie van het partijbestuur. Spookrijdster na 25 kilometer aangehouden AMERSFOORT (ANP) - De po- litie van Amersfoort heeft in de nacht van zaterdag op zondag „na veel moeite" de aanhou ding verricht van een automo biliste, die als spookrijder bijna 25 kilometer op de A 28 (Zwol- le-Amersfoort) had gereden. De vrouw, die bij haar aanhouding onder invloed bleek te verke ren, was bij Putten een uitrit opgereden. Haar man lag naast haar te slapen. Volgens de politie hebben enkele tegemoetkomende au to's de spookrijder met moeite kunnen ontwijken. Een van de tegenliggers kwam door zo'n uitwijkmanoeuvre in de berm terecht. Niemand raakte ge wond. De politie zegt dat het vanwege het nachtelijk tijdstip niet druk was op de weg en dat mede daardoor geen ernstige ongelukken zijn gebeurd. Bij haar aanhouding ver klaarde de vrouw dat ze steeds had uitgekeken naar verkeers borden, maar dat die maar niet kwamen. Ze heeft proces-ver- baal gekregen en haar rijbewijs is ingenomen. Kerstboomhandelaren waren niet gelukkig met een actie van super markt Bas van der Heijden om kerstbomen voor 1,50 te verkopen. Boos kochten ze de bomen op en liepen vervolgens de winkel in waar ze met de bomen artikelen uit de schappen maaiden. Daarop greep de politie in. (foto ANP) ROTTERDAM (ANP) Op ver schillende plaatsen in Zuid-Hol land is de politie en de Economi sche Controle Dienst zaterdag in actie gekomen tegen een verkoop- stunt van superkruidenier Bas van der Heijden met kerstbomen voor de prijs van f 1,50. In Dordrecht nam de ECD een partij kerstbomen in beslag, omdat die in strijd met de wet op het ca deaustelsel werden verkocht aan mensen die eerst voor 350 gulden aan boodschappen in de super markt hadden besteed. Deze gang van zaken was al eerder door de rechter in Dordrecht verboden. De superkruidenier moest zijn bomen voor één gulden vijftig aan ieder een aanbieden, meende de rechter. In Bolnes leidde de kerstbomen stunt tot een chaos. Eerst moest men aan de kassa van de super markt een bon kopen. Vervolgens kon de klanten buiten een boom uitzoeken. Kerstboomverkopers kwamen tegen dé door hun als „broodroof' bestempelde stunt- verkoop in actie door massaal de BfiB8VVIMuvv WW l'lïSl MVUVVis tii M A PHi.tivn-i. UMUtS 'taT i kV, 'V.' L^J® ji m lip HHHirr.-i 1 asiSi iü ®J CDA-staatssecretaris Van Zeil (rechts) passeert een aantal demonstran ten op weg naar de partijraad van de christen-democraten in Arnhem. ADVERTENTIE Dat kan! Vlak bij u in de buurt woont een adviseur/adviseuse, die u alles over de Veilige Rijders Polis kan vertellen. Ook hoeveel u even tueel op uw autoverzekering kunt besparen. Het enige dat u hoeft te doen is even ons bijkantoor in Den Haag te bellen, of onderstaande bon in te vullen en aan ons op te sturen. U betaalt geen cent meer dan nodig is! I L4T Tel. 070-682856 DORDRECHT (GPD) - De WD heeft op haar partijcongres afgelo pen zaterdag de RSV-zaak vrijwel geheel genegeerd. De enquête en de positie waarin minister Van Aardenne (WD, economische za ken) verkeert kwamen niet aan de orde. Na éen duidelijke oproep van voorzitter Kamminga hield de le denvergadering zich uitsluitend nog bezig met kwesties van huis houdelijke aard. Er werd zelfs geen poging gedaan de kwestie alsnog aan de orde te stellen. Kamminga maakte al bij aan vang van het congres duidelijk dat een discussie over RSV en de posi tie van de eigen bewindsman niet in dank zou worden afgenomen. Hij wees erop dat het congres van administratieve aard was, en dat pas bij een volgende gelegenheid de politiek weer aan de orde zou komen. In de wandelgangen echter werd over niets anders gesproken dan het rapport en de conclusies van de commissie. Daarbij stond de loyali teit ten opzichte van de minister buiten kijf: slechts een enkel par tijlid uitte twijfels over het aanblij ven van de bewindsman. Vragen over Albeda De coalitiepartijen CDA en WD willen alsnog antwoord op de vraag of oud-minister Albeda (so ciale zaken) op de hoogte was van de misleidende uitlatingen van mi nister Van Aardenne over RSV. Woordvoerders van de twee frac ties bevestigden gisteren de RSV- commissie hierover om ophelde ring te zullen vragen. Commissie voorzitter Van Dijk zei in een zater dag verschenen dagbladinterview dat de commissie het niet nodig had gevonden om Albeda te onder vragen. Zoals Van Dijk vorige week heeft verklaard, besloot de com missie behalve Van Aardenne geen andere oud-ministers uit het kabi net-Van Agt-Wiegel te ondervra gen. Daartoe werd besloten omdat in de enquêtewet is vastgelegd dat de zittende premier om ophelde ring kan worden gevraagd over de beraadslagingen in een vorig kabi net. Op verzoek van de commissie gaf minister-president Lubbers commissievoorzitter Van Dijk ge legenheid de notulen van de minis terraad in te zien. In het interview, dat zaterdag in NRC-Handelsblad verscheen, zei Van Dijk dat de commissie de vraag 'niet relevant' vond of Albe da (CDA) op de hoogte was. Vooral de WD heeft zich opgewonden over deze opmerking, maar ook het CDA wil uitleg over deze kwestie. De liberale fractieleider N ij pels sprak zaterdag van een „heel merk waardige gang van zaken". Hij ge looft dat de commissie behalve Van Aardenne ook andere minis ters uit het kabinet-Van Agt I had moeten ondervragen en hij zal hierover schriftelijke vragen aan de commissie stellen. Ook CDA- fractieleider De Vries liet desge vraagd weten hierover schriftelijke om opheldering te zullen vragen. PUTTEN (ANP) - Een groot aantal leden van de Reformatorische Po litieke Federatie (RPF) heeft zater dag op de federatieraad in Putten gepleit voor een extra vergadering om alsnog te pogen de crisis bin nen de partij te bezweren. Zij vrezen dat het lang slepende conflict over de koers van de partij, dat in november leidde tot het op zeggen van het vertrouwen in het kamerlid Wagenaar, onvermijde lijk leidt tot een breuk, mogelijk zelfs tot de ondergang van de RPF. Het bestuur zal zich over het voor stel van een extra bijeenkomst be raden. De verontruste leden stellen dat Wagenaar op de vergadering van 17 november ten onrechte tot zon debok in het conflict is gemaakt, en dat er op oneigenlijke argumen ten een eind aan zijn politieke car rière wordt gemaakt. De federatie- raad stelde zich toen achter het be- stuursstandpunt dat met Wagenaar niet verder valt te werken, en dat hij voor de komende kamerverkie zingen geen verkiesbare plaats meer moet krijgen. Met het bestuur koos een meer derheid van de federatieraad toen de zijde van fractievoorzitter Leer ling. De verontruste leden menen nu dat die meerderheid zich toen heeft laten overtuigen zonder over voldoende inzicht in de werkelijke gang van zaken te beschikken. Ge tuigen zijn met tegenstrijdige ver klaringen gekomen, Wagenaar heeft volstrekt te weinig gelegen heid gehad zich te verdedigen, kortom de hele procedure rommel de aan alle kanten en de raad dient op de eerder genomen besluiten te rug te komen, zo vindt de Wage naar-aanhang. Het lang slepende conflict tussen Leerling en Wagenaar heeft in de RPF-kamerfractie tot een onwerk bare situatie geleid. Leerling be hoort tot de zogenoemde evangeli- RPF-kamerlid Wagenaar. (foto GPD) sche stroming, die meent dat de RPF bij politiek bedrijven de „evangelische getuigenis" voorop moet stellen. Wagenaar, die de re- formatorischen vertegenwoordigt. bomen aan te kopen. Hierop plaat sten zij de bomen in supermarkt- wagentjes en gingen zij de winkel Toen de actievoerders met de kerstbomen de uitgestalde artike len uit de winkelschappen veeg den, kwam de politie in actie. Aan het eind van de ochtend werd de kerstboomverkoop in Bolnes op last van de politie stopgezet, toen een vrachtauto met „verse aan voer" door actievoerders en grote aantallen wachtende klanten werd leeggeroofd. Volgens een woord voerder van de politie dreigden ac tievoerders bovendien met het in brand steken van een berg kerstbo- Tegen het filiaal in Bolnes is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de winkelslui tingswet - er werd voor negen uur al met de verkoop begonnen - en wegens het feit dat de opgeslagen bomen vanaf de openbare weg zichtbaar waren. Bij het filiaal van Bas op de Groene Hilledijk in Rotterdam- Zuid nam de politie de bomen in beslag, omdat die zonder de vereis te vergunning op straat werden uit gevent. Bovendien dreigde ook hier de openbare orde in gevaar te komen doordat zich drommen mensen bij de winkel verzamel den. De Economische Controle Dienst, die zich al sinds half no vember met de kerstbomenstunt bezig houdt, vindt het een vreemde zaak dat Bas van der Heijden het zover heeft laten komen. „Wij heb ben ervoor gewaarschuwd dat met deze actie de handel tegen de ha ren in gestreken wordt. Bovendien vinden wij dat een kruidenier zich met levensmiddelen moet bezig houden en niet met kerstbomen", aldus een woordvoerder van de ECD, die zegt te hopen dat de su perkruidenier nu iets geleerd heeft. Overigens is op een viertal ande re plaatsen in Rotterdam en omge ving de kerstbomenverkoop wel doorgegaan, omdat hier de wet niet werd overtreden. Volgens de ECD is door de verboden koppelver koop van de kruidenier de omzet aanzienlijk gestegen. „Veel men sen hebben zich laten lokken door de advertenties en hebben 350 gul den aan boodschappen gehaald om zo goedkoop aan een boom te ko- geeft daarentegen de voorkeur aan het zakelijk politiek opereren, zij het wel vanuit een christelijke maatschappijvisie. Afgezien van die tweespalt bo tert het ook persoonlijk niet opper best tussen de heren. Leerling stel de dit najaar zelfs dat Wagenaars hele levenshouding hem niet zint. Het conflict binnen de RPF was op de federatieraad van zaterdag officieel niet aan de orde, maar tus sen de bedrijven door bleek in soms emotionele taferelen dat een meerderheid nog steeds kiest voor de lijn-Leerling. Dat kwam tevens naar voren bij de verkiezing van de huidige secretaris Visser tot opvol ger van de voorzitter P. Langeler. De voorsprong van bestuurskandi- daat Visser op tegenkandidaat P. Sneep, die volgens ingewijden neigt naar de hoek-Wagenaar, was overigens al een stuk minder riant dan vorige maand by de eerste ver kiezingsronde. Vrouw mag pas trouwen op 18-jarige leeftijd DEN HAAG (ANP) - Vrouwen mo gen met ingang van 1 januari 1985 pas trouwen wanneer ze 18 jaar zijn. Nu geldt voor hen nog een leeftijdsgrens van 16 jaar. Dit is een van de belangrijkste wijzigingen die een aantal wettelijke ongelijk heden tussen man en vrouw in het personen- en familierecht weg neemt. Deze wijzigingen worden op 1 januari van kracht. Wanneer de huwelijksafkondi ging voor 1 januari heeft plaatsge vonden, geldt voor vrouwen nog de oude leeftijdsgrens. Wanneer een vrouw van 16 jaar of ouder zwanger is of al een kind heeft, mag ze voor haar achttiende jaar in het huwelijk treden. Een andere wijziging houdt in dat de doorslaggevende stem van de vader bij de uitoefening van de ouderlijke macht vervalt. Geschil len over de ouderlijke macht kun nen door de ouders of door één van hen aan de kinderrechter worden voorgelegd. Sociale premies wellicht hoger DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (financiën) sluit niet uit dat het kabinet de komende maanden zal moeten besluiten de sociale premies op 1 juli 1985 alsnog te ver hogen. Dat kan noodzakelijk wor den als gevolg van tegenvallers op de begroting tot een bedrag van ongeveer 1 miljard gulden. De bewindsman zei voor de AVRO-radio, dat de tegenvallers in 1985 vooral het gevolg zijn van uit stel en vertragingen bij het door voeren van bezuinigingen in de so ciale zekerheid. Daarom zullen vooral de sociale fondsen door de tegenvallers worden getroffen. Ru- ding kon nog niet zeggen hoe groot de kans is dat de premies echt om hoog gaan, omdat dat afhangt van de verdere ontwikkeling van in komsten en uitgaven van de fond- Het gat in de begroting zal onder meer ontstaan doordat de invoe ring van de voordeurdelersnorm in de bijstand wordt uitgesteld tot 1 april (f 45 miljoen). Overige oorza ken zijn het niet doorgaan in oor spronkelijke vorm van de wijzi ging van de wwv (f 25 miljoen), uit stel van de ziektewetmaatregel tot 1 april (f 225 mihoen), het niet doorgaan van de inkomensafhan kelijke aow (f300 miljoen) en in de gezondheidszorg uitstel van de op heffing van de vrijwillige- en de be jaardenverzekering 250 miljoen). Reuzekei in Winterswijk WINTERSWIJK (ANP) - In de buurtschap Meddo bij Winterswijk is zaterdag de grootste zwerfkei ge vonden die ooit in Nederland aan de oppervlakte werd gebracht. De steen, die een lengte heeft van on geveer 3.30 meter en een doorsnee van 2.80 meter, weegt naar schat ting ruim 40.000 kilogram. Het gevaarte werd onlangs bij toeval in een akker ontdekt, toen een boer er met de ploeg op stuitte. Zaterdag is de steen met behulp van zware machines uitgegraven. Wat er verder mee gaat gebeuren, is op dit moment nog niet bekend. De zwerfkei is volgens geolo gisch deskundige drs. W. Peletier uit Winterswijk zo'n 150.000 jaar geleden in de Ijstijd door een grote ijsmassa's uit Scandinavië in Win terswijk afgezet. Melk twee cent duurder DEN HAAG (ANP) - De minimum melkprijs wordt in de eerste week van 1985 verhoogd met 2 cent per liter. Volle melk gaat door de verho ging minimaal 1,22 cent per liter kosten en halfvolle melk 1,01 cent per liter. Voor karnemelk en afge leide produkten als yoghurt en vla geldt geen minimumprijs. ADVERTENTIE Alle grote merken Altijd 'n uitleenauto Voorzien van Europa- Servicepas. 01720-21521

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5