'Plastic gebruiken om spullen te beschermen' Aangepaste diensten treinen en bussen Weer Kerst-In van drie dagen bij Augustinus Advies aan bewoners te ontruimen gebied Vliegen is ook verboden Spoorwegen mijden Leiden-centraal groot deel van woensdag Auto maakt diergeluiden Inbraak in wasserij aan Hoge Rijndijk Zes illegalen melden zich 'Gastschrijver' aan universiteit MAANDAG 17 DECEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN - Bewoners van het ge bied rond Morssingel en Morsweg, dat woensdag wordt ontruimd in verband met de demontage van een Engelse bom uit de Tweede Wereldoorlog, doen er goed aan plastic te gebruiken om hun spul len tegen eventuele schade te be schermen. Dit advies krijgen zij van burge meester Goekoop die zich in een tweede brief heeft gewend tot de bewoners en bedrijven van het te ontruimen gebied (de zg. zone A) en van de straten daaromheen (zo ne B). Ter voorkoming van schade wordt bewoners van het te ontrui men gebied geadviseerd grote meubelstukken bij de ramen weg te halen, meubels en vloer af te dekken met plastic en openstaan de ramen af te dichten met dun, doorzichtig en ongekleurd plastic (dat verkrijgbaar is bij het informa tiecentrum aan de Morsweg 10). Op deze wijze zouden de bewo ners van zone A de schade door slecht weer zoveel mogelijk kun nen beperken. Zij moeten namelijk woensdag de deuren en ramen van hun woningen en bedrijven open laten staan en zelf vertrekken. Ter voorkoming van diefstal wordt KAMER VAN KOOPHANDEL - Het gebouw van de Kamer van Koophandel aan de Stationsweg zal komende woensdag gesloten zijn. Dit in verband met de ont manteling van de vliegtuigbom aan de Morssingel. LEIDEN - Er is woensdag ook geen vliegverkeer boven Leiden toegestaan. Een uitzondering geldt voor één helicopter. Van daaruit houdt de politie het gebied in de gaten. Ook zal de politie woensdag gebruik maken van een hoogwer ker om daken te inspecteren. hun aangeraden geld en kleine kostbaarheden mee te nemen en grote kostbaarheden in een afsluit bare kast te doen. Het is de gemeente niet gelukt een collectieve verzekering af te sluiten tegen de schade. Met uitge breide veiligheidsmaatregelen hoopt men die te voorkomen. Be drijfsschade en diefstal ten gevolge van de ontruiming worden door de gemeente beschouwd "als een per soonlijk of bedrijfsrisico van bewo ners en bedrijven", zo blijkt uit de brief van de burgemeester. "Even tuele schade zou een gevolg zijn van een noodzakelijk en rechtma tig overheidsoptreden". De ge meente, zo laat Goekoop weten, is wel verzekerd tegen alle schade die het gevolg is van een eventuele ex plosie, voorzover de eigenaar of be woner daar zelf niet tegen verze kerd is. Het gemeentelijk opvangcen trum. de Vijf Meihal aan de Bos- huizerlaan 3, gaat woensdagoch tend om half acht open. Het is be stemd voor bewoners van zone A, die zelf niet voor een tijdelijke ver blijfplaats hebben kunnen zorgen. Tot dinsdagavond acht uur kun nen bewoners die naar deze sport hal willen worden vervoerd, zich opgeven bij het informatiecentrum aan de Morsweg. Van de bewoners wordt verwacht dat ze zelf hebben ontbeten; koffie en een lunch in de Vijf Meihal worden door de ge meente verzorgd. Het aangrenzen de zwembad mag woensdag gratis worden gebruikt door degenen die in de Vijf Meihal zijn onderge bracht. In deze hal kunnen ook be woners terecht van zone B, die bij voorbeeld van hun werk thuisko men en nog niet in het afgezette bied mogen komen. Op diverse plaatsen in de stad zijn vandaag dranghekken gearriveerd die dienst zullen doen bij de ontmante ling van de vliegtuigbom komende woensdag. Hoeveel er zullen komen, is niet duidelijk. De rijkspolitie draagt in elk geval zorg voor twaalfhonderd dranghekken. Op de foto worden hekken op het terrein van Van Gend l- LOOS uitgelaten. (foto Holvast) LEIDEN - Het onschadelijk ma ken en opruimen van de bom aan de Morssingel heeft woensdag ook een aantal gevolgen voor het open baar vervoer. Het centraal station valt namelijk in het te ontruimen gebied. De Nederlandse Spoorwegen gaan er vanuit dat Leiden centraal van 8.36 tot 18 uur niet per trein bereikbaar zal zijn. Intercity- en in ternationale treinen rijden tot tien uur het station Leiden zonder stop pen voorbij en worden daarna om geleid via Gouda. Stoptreinen uit de richting Haar lem rijden tot Lisse en uit de rich ting Schiphol tot Nieuw-Vennep. Uit de richting Den Haag rijden de treinen niet verder dan Voorscho ten. Tussen Lisse en Voorschoten en tussen Voorschoten en Nieuw- Vennep rijden bussen via de A44. Bij het Rijnzichtviaduct in Oegst- geest maken deze bussen een tus senstop. Passagiers kunnen daar op de stadsbus overstappen. Trei nen uit de richting Woerden rijden niet verder dan Leiden-Lammen- schans, waar de inzittenden per stadsbus hun reis kunnen vervol gen. NZH Ook de NZH en de andere bus maatschappijen moeten woensdag afwijken van de gebruikelijke dienstregeling. Na 7.55 uur mogen er geen bussen meer komen op het Stationsplein en in de Breestraat. Ook rijden er geen bussen over de Vondellaan en de Witte Singel. Ten behoeve van treinreizigers rijdt er een pendelbus tussen de halte Ter- weepark (tegenover de NZH-gara- ge aan de Rijnsburgerweg) en het Rijnzichtviaduct. De routes door de stad zijn woensdag voor een aantal NZH-lij- nen gewijzigd. De wijzigingen lui den als volgt. Lijnen 13/14. Het eind/begin punt vanuit/naar richting Kooi- park wordt verplaatst naar het ga rageterrein van de NZH aan de Rijnsburgerweg. Het eind/begin punt vanuit/naar richting Mors- kwartier wordt verplaatst naar Muiderkring. Passagiers vanuit het Morskwartier naar de omgeving van het Academisch Ziekenhuis kunnen op de Dr. Lelylaan over stappen op de omgelegde lijnen 15/ 16 of 30. Lijnen 15/16. Deze rijden van Koppelstein tot en met het Dia mantplein normaal. Daarna luidt de route: Dr. Lelylaan-Haagse Schouwweg-Wassenaarseweg-Rij- nsburgerweg-garageterrein NZH- Willem de Zwijgerlaan-Kooilaan- Ir. Driessenstraat-Hooigracht-Le- vendaal en verder normaal. Vanuit Leiderdorp rijden deze bussen via Levendaal-Hooigracht-Lange- gracht-Haarlemmerweg-W. de Zwijgerlaan-garage NZH en verder volgens bovenstaande route naar Koppelstein. Lijn 30. Deze rijdt in beide rich tingen via Boshuizerkade-Haag- weg-Churchillbrug-Dr. Lelylaan- Haagse Schouwweg-Wassenaarse- weg-Rijnsburgerweg-garageter- rein NZH en verder normaal. Lijnen 31-40-41-42-45-46-48-49- 170. Alle lijnen rijden via Lammen schansweg-St. Jorissteeg-Hooi- gracht-Langegracht-Haarlemmer- weg-W. de Zwijgerlaan-garageter rein NZH en vervolgens normaal. Terug via de W. de Zwijgerlaan- Kooilaan-Ir. Driessenstraat-Hooi- gracht. Lijnen 43-111-112. Route rich ting station via Ir. Driessenstraat- Langegracht-Haarlemmerweg-W. de Zwijgerlaan-garageterrein NZH. Terug van het garageterrein via W. de Zwijgerlaan-Kooilaan- Surinamestraat en verder normaal. Lijnen 32-50-51-145. Het eind/ beginpunt van deze lijnen wordt verplaatst naar het garageterrein van de NZH. De NZH adviseert reizigers rich ting Den Haag zoveel mogelijk ge bruik te maken van de bestaande, rechtstreekse snel-busdiensten. LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar, die de aandacht van twee agenten in een surveilancewagen trok, is zaterdagavond omstreeks twaalf uur aangehouden in de Roosevelt- straat. Hij reed zigzaggend met zijn auto over de weg. Uit een bloedproefje bleek dat de Leidenaar te veel gedronken had. Nader onderzoek maakte duidelijk dat ook de automobiel te veel van het eén en ander had. In de auto waren behalve een normale claxon ook sirenes ingebouwd en een dubbeltonige hoorn. De bestuur der kon bovendien diverse dierge luiden ten gehore brengen en er was een omroepinstallatie in de au to ingebouwd waarmee de Leide naar diezelfde avond nog bewo ners van de Hogewoerd en omge ving had gesommeerd om binnen te blijven. De wagen is voor tech nisch onderzoek naar het bureau overgebracht. LEIDEN - Twee Leidenaars, bei den twintig jaar oud, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aan gehouden na een inbraak in een wasserij aan de Hoge Rijndijk. Het tweetal was de wasserij bin nengekomen door het forceren van een deur. Bij de inbraak ging even wel een alarm over. Toen de politie ter plekke kwam, wilden de twee er juist, met een gering bedrag aan geld, vandoor gaan. Uit een woning aan de Constan- tijn Huygensstraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag een bedrag van omgeveer 7000 gulden gesto len. De inbrekers zijn de woning bin nengekomen door de openslaande deuren aan de achterzijde van de woningen te forceren. Bij een inbraak in een schoenen winkel op de Hogewoerd is, in de nacht van zaterdag op zondag, een grote winkelruit vernield. De in brekers deden evenwel geen ge lukkige greep in de etalage. Ze maakten zeven linker damesschoe nen en zeven linker dameslaarzen buit. LEIDEN Precies weet ze het niet, maar het zal toch al gauw de vijftiende keer zijn dat in Augusti nus een Kerst-In wordt gehouden. Krijgt de jongerenvereniging er zo langzamerhand geen genoeg van? Nee is het stellige antwoord van Claar-Els van Delft. Zij maakt deel uit van de zogenaamde 'kerngroep' die de kerstinstuif komende week gestalte geeft. "Die organisatie wordt elkaar door anderen gedaan, dus eigenlijk is hét elke keer weer nieuw", zegt ze. "En ik vind het zelf ook één van de leukste evenementen bij Augus tinus". De Kerst-In is in de loop der ja ren dan ook min of meer uitge groeid tot het visitekaartje van Au gustinus aan de Leidse gemeen schap. Vorig jaar brachten zo'n 1.800 mensen een deel van hun Kerstmis door in het gebouw aan het Rapenburg. Van Delft: "Veel alleenstaanden natuurlijk, maar ook gezinnen. Oudere mensen jon geren. Het is echt heel gemengd. Ja, ook veel buitenlanders". De Kerst-In is er dus voor ieder een, maar ook bij deze vijftiende editie wil Claar-Els van Delft hét misverstand nog een keer uit de weg ruimen; voorzover het natuur lijk nog bestaat. "De Kerst In is niet alleen een aangelegenheid van studenten en is ook niet alleen voor studenten bedoeld. Het is ook niet louter een Augustinus-activi- teit. Er wordt door veel instanties aan meegewerkt. Het Breehuys bij voorbeeld, de gemeente, de Stich ting Buitenlandse Werknemers is er bij betrokken en nog allerlei an dere liefdadigheidsinstellingen". LEIDEN - Bij de Leidse politie hebben zich vrijdag zes illegaal in Leiden verblijvende Surinamers gemeld. Tot 15 december was een rege ling van kracht waarbij illegaal in ons land verblijvende rijksgenoten zich bij de politie konden melden om voor verblijfsvergunning in aanmerking te komen. BEROOFD - Een 35-jarige bewo ner van de Lopsenstraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag be roofd van een portemonnee met in houd. De man werd, toen hij de sleutel van zijn woning uit de por temonnee wilde halen, door een onbekende jongeman aangevallen die er na een korte worsteling met de portemonnee, inhoud 25 gul den, vandoor ging. Met geld van de universiteit, ge meente èn Augustinus zelf is er weer een flink programma in el kaar getimmerd. Dat begint al op kerstavond (maandag). Dan is het gebouw (Rapenburg 24) van 20.00 tot 24.00 uur geopend. Eerste Kerstdag kunnen kerstvierders van 10.00 tot 1.00 bij Augustinus te recht en Tweede Kerstdag zelfs een uurtje langer: tot 2.00 uur. Het gebouw is die dagen, naar de aard van het programma in een aantal ruimten verdeeld. Zo is er de herberg ("Een beetje huiskame ridee", zegt Van Delft), de theezol der ("Vooral voor de buitenlan ders, een Oriëntaals sfeertje"), De 'Ster van Betlehem' (voor kinde ren) en de 'Engel' (voor jongeren). Uiteraard speelt ook de mensa weer een belangrijke rol in de Kerst In. Op beide kerstdagen kan er voor ƒ8,50 een kerstmaaltijd worden genuttigd. Het programma ligt nog niet pre cies vast, maar er zijn wel een paar krenten uit de pap op te noemen: in de herberg wordt geklaverjast en is er tweede Kerstdag een optre den van de Leidse zanger George Julien. Op de theezolder is er 25 de cember Turks toneel en 26 decem ber Marokkaans toneeh In de 'Ster van Betlehem' komt Tweede Kkerstdag het poppentheater De Kantjil; eerst een optreden en later helpt het gezelschap met het ma ken van poppen. En in de 'Engel' zijn er optredens van de popgroe pen Munk en Compact Sign en wordt tweede kerstmiddag een play back-show gehouden. Wie aan dat laatste mee wil doen, kan zich nu al opgeven bij Augusti nus (tel. 121531 of 140690). Die twee nummers kunnen ook gedraaid worden door kandidaten voor een tekenwedstrijd die gedurende de Kerst In wordt gehouden. Van de inzendingen zal een expositie wor den ingericht en worden tweede kerstdag de beste uitgezocht. Medewerkers Even traditioneel als de Kerst In is het gebrek aan medewerkers. Van Delft: "Er is zo ontzettend veel te doen. We hebben nog dringend mensen nodig die willen helpen. Bij allerlei dingen". Houders van een rijbewijs die met de kerstda gen een auto tot hun beschikking hebben, kunnen zich daarbij ook zeer verdienstelijk maken. Zij kun nen mensen ophalen die om wat voor reden dan ook zelf niet in staat zijn de reis naar het Rapen burg te maken (kosten worden ver goed). Geïnteresseerden kunnen bo venstaande nummers draaien en vragen naar Esther Koolwaaij. Zij is ook thuis te bereiken: 760539. De organisatoren van de komende Kerst In voor het pand aan het Ra penburg: Links voor Claar-Els van Delft. (foto h LEIDEN - Aan de universiteit zal in de loop van volgend jaar een 'gastschrijver' worden benoemd. Dit naar voorbeeld van universitei ten in Engeland en Amerika waar het fenomeen 'writer in residence' al bestaat. Een Nederlandstalige schrijver zal gedurende een half jaar (september-maart) werkgroe pen en colleges geven. Het idee van een 'gastschrijver' is een gezamenlijk idee van de fa culteit der letteren en de Vereni ging voor Onderwijs, Kunst en We tenschappen. Van de schrijver wordt verwacht dat hij of zij drie werkcolleges per week zal geven: twee voor studenten Nederlands en één voor overige belangstellen den. Ook zal de gastschrijver vier hoorcolleges geven over een lite rair onderwerp, waarvan de vereni ging voor OKW vervolgens een boek zal samenstellen. Komende maand verschijnt een advertentie waarin kandidaten worden opgeroepen te solliciteren. Begin april is de benpeming te ver wachten. BINNENBRANDJE - De Leidse brandweer heeft in de nacht van zaterdag op zondag een binnen brandje geblust in een studenten woning aan de Vollersgracht. Tij dens een feestje in het pand heb ben door een brandende kaars de gordijnen vlam gevat. Bingo De speeltuinvereniging Rond om de Maredijk houdt vanavond in het clubhuis een bingo. Aan- vag acht uur. Film. De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia ver toont vanavond de Frans-Ita liaanse speelfilm 'Vincent, Fran cois, Paul en de anderen" op vi deo. In deze film van Claude Sautet zien we de drie mannen, die elkaar al sinds hun jeugd kennen en nog steeds met hun fa milies een hechte groep vormen, ondanks de standverschillen. Hoofdrollen worden gespeeld door Yves Montand en Gerard Depardieu. Aanvang acht uur Plaats van handeling Rapen burg 100/102. Homeopathie In het restaurant De Zaailing begint morgenavond een lezin gencyclus over homeopathie. De arts-homeopaat C. Baars, ver bonden aan het Centrum voor Klassieke Homeopathie te Eind hoven, zal in de cyclus vooral aandacht besteden aan de zelf hulp met homeopathische midde len. De eerste lezing begint mor genavond om acht uur. Voor meer informatie over de gehele cyclus kan men terecht bij De Zaailing, Hooigracht 41, tel. 146917. Vereniging van Belangstellen den in het Spoor- en tramwegwe zen wordt georganiseerd. Aan vang acht uur. Kerststukjes Gezondheid In de serie informatie-avonden over gezondheid organiseert het clubhuis Morschwijck morgen een avond over gezonde voeding. Hannie Scheffer vertelt, demon streert en geeft recepten. De aan vang is half negen, de plaats Topaaslaan 19. Blauwe tram De Delftse professor dr.H. Du- pare houdt woensdagavond in Wienerwald, Steenstraat 2, een lezing met dia's over de Blauwe tram en dan met name over de lijn tussen Amsterdam en Zand- voort die in 1957 werd opgehe ven. Ook oud-NZH-trambestuur ders zijn aanwezig op deze avond die door de Nederlandse De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde heeft woensdagavond weer een avond georganiseerd waar men kerst stukjes kan maken. De mensen dienen een scherp mesje, een snoeischaar en een tangetje mee te nemen, evenals iets om het kerststukje op te maken. Materia len zijn tegen betaling verkrijg baar, tijdens de avond die wordt gehouden in het Rijksherbarium, Schelpenkade 6. Het begint alle maal om acht uur. Jeugdfilm In het K&O-gebouw, Oude Vest 45, wordt woensdagmiddag de kinderfilm 'Het mysterie van de ijshockey puck' vertoond. De film gaat over twee kinderen, die zien dat er diamanten in een puck worden gestopt. Zij besluiten zelf er achteraan te gaan. Toegangs kaarten zijn te koop bij K&O, tel. 141141. Vrijwilligers De Stichting Telefonische Hulpdienst Leiden zoekt vrijwil ligers. Mensen die zich enthou siast willen inzetten, bereid zijn een training te volgen en zich voor minstens twee jaar aan de hulpdienst willen verbinden, worden verzocht zich aan te mel den postbus 495, Leiden). Dubbel succes vogelvereniging De Zanger LEIDEN - De tentoonstelling die De Zanger het afgelopen weekein de in buurthuis 't Spoortje organi seerde, was in dubbel opzicht een succes. De 'Eerste Leidsche Ver- eeniging van Vogelliefhebbers' mocht vooral gisteren veel belang stellenden ontvangen. Maar boven dien greep de jubilaris - de vereni ging bestaat zestig jaar - ook nog de eerste prijs bij het clubkam pioenschap in de categorie exoten. De gewestelijke tentoonstelling was dit jaar trouwens ook in het kader van dat jubileum in Leiden. Uit de hele provincie waren de fraaiste kamervogels naar de Bern- hardkade overgebracht. Een jury koos er in diverse categorieën de kampioenen uit. Bij de harzers werd dat meester zanger J.W. Schimmel. Watersla gers: meesterzanger H. van Zwie- men; kleurkanaries: A. v.d. Laar; postuurkanaries: J.F. Barneveld; exoten: J. Dijkstra; grasparkieten: M.J. Rasser sr.; grote parkieten: A.A. van Overdam.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3