Verstappen trekt spoor van onbegrip door zwemgelederen Nancy Kijk inde Vegte vestigde laingrecord Bokspartij van Krijgsman eindigt in 'onbeslist' Hoopgevende tijden Van Gennip en Visser Pool slaagt TREFPRUS». 179- TREFPRIJS... 8.951 TREFPRUS». 3.501 TREFPRUS.» 0.95 VROOM^DREESMANN sr Zesde plaats Grimbergen Ruitenberg houdt het hoofd erbij MAANDAG 17 DECEMBER 1984 i SPORT PAGINA 21 LEIDEN - Een kringrecord en en kele opmerkelijke prestaties waren in het afgelopen weekeinde in Uden het resultaat van een groot nationaal zwemevenement, dat be zocht werd door de Leidse afvaar digingen van LZ'86 en de Zijl LGB. De wedstrijden die zaterdag en zondag 10 uren duurden leverden onverwacht meer op dan gedacht werd. Trainster Barnhoorn van LZ'86 zaterdag: "Na 9 uren ben ik doodmoe. Je kunt van de kinderen nu niet verwachten dat ze nog goed presteren; er hangt geen 'spatje' sfeer meer in het zwembad". Kortom de organisatoren van dit evenment in Uden zullen volgend jaar andere maatstaven moeten hanteren, anders kon dit hier wel eens het laatste toernooi zijn. Het kringrecord kwam op naam van de 10-jarige Nancy Kijk inde Vegte (LZ'86). Op de 100 meter schoolslag voor meisjes jonger dan 10 jaar tikte ze als derde aan. Haar kringrecordtijd 1.30.1. lag eentien- de van een seconde onder de oude toptijd. Nancy zelf vond het na zeven uur zitten nog wel meevallen "Vorig jaar moest ik zelfs nog finales zwemmen. Nu waren er recht streekse finales en dan valt het wachten nog wel mee", aldus Kijk inde Vegte. Gisteren scoorde zij op de 100 meter vlinderslag in dezelfde leef tijdsklasse dezelfde tijd als haar concurrente uit Alkmaar. De kam prechters beslisten in het nadeel van Kijk inde Vegte. Met 1.19.6. werde de tweede. Op de 100 meter rugslag werd ze en passant nog derde in 1.22.2. Dat Paulien Stastra (LZ'86) het lange zitten wel parten speelden DORDRECHT - De bokspartij van Leidenaar Jacob Krijgsman te gen de uit Gouda afkomstige Schouten (die de partij begon met een 4-0 staat van dienst) is gisteren in een onbeslist geeïndigd. Het was voor de Leidenaar zijn laatste par tij voor de in januari van start gaan de Zuidhollapde kampioenschap pen. bleek zaterdag tijdens haar finale op de 100 meter rugslag voor meis jes jonger dan 12 jaar. Zij was als zesde in de finale ge komen met een tijd van 1.16.8. In de finale na ruim 9V2! uur zitten zwom ze ruim 1 seconde langzamer 1.17.9. (eveneens een zesde plaats). Bij de jongens jonger dan 12 jaar scoorde Niels Ouwerkerk op de 100 meter vlinderslag 1.12.85. Hoe wel hij als derde in de finale was gekomen, wist hij zich toch nog een plaatsje op te werken. Daarvoor had Ingrid van Veen, eveneens de Zijl/LGB, op hetzelfde nummer bij de meisjes een derde plaats veroverd. Haar tijd was 1.12.81. In de series was ze met 1.12.64. net iets snelller geweest. Mireille Correljé had zich in de series een vijfde plaats verschaft op de 100 meter schoolslag voor meisjes jonger dan 14 jaar in de tijd van 1.19.35. In de finale werd het 1.24.60., zesde. Of dit met de duur van het programma of de motivatie had te maken werd door haar schouderophalend beantwoord. Zondag, toen er alleen een LZ'86 afvaardiging in Uden aanwezig was, zwom Antoin van Weerden op de 200 meter schoolslag voor jon gens jonger dan 16 jaar een prima persoonlijke toptijd. Zichtbaar blij met zijn 2.32.5. wist Van Weerden te melden dat hij hierop ook een NJK-limiet had gehaald en "Ik heb me nu eindelijk eens leeg gezwommen op dit num mer; ik zwom vlak boven het kringrecord (1 sec. EM). Helaas zal ik dit wel niet meer halen, want in januari zal ik onder de senioren uit komen". Winnie van Deelen verraste door in de series beslag te leggen op een derde plaats op de 100 meter vrije slag voor meisjes jonger dan 12 jaar. Zij zwom tevens een persoon lijk record. In de finale wist ze op deze plaats stand te houden, echter haar tijd was een fractie langza mer: resp. 1.05.00. en 1.05.06. De zwemploeg van de Zijl/LGB werkte zondag in Alphen a/d Rijn lange baan wedstrijden af. Weder om zwom Robert Janssen een kringrecord. Nu was het de 400 meter vrije slag jongens jonger dan 12 jaar wel ke deze Leidenaar bijstelde. De nieuwe toptijd werd 4.44.8. Jans sen viel niet in de prijzen omdat hij in een andere leeftijdsklasse uit kwam. Marco Blokpoel zwom op dezelf de afstand een NJK-limiet voor jongens geboren in 1971. Zijn tijd was 4.42.1. EDWARD MAASDIJK vuur uc eju.1 ut itet oeiyeft. uoio fl BERGEN (ANP) - Als een 'Jantje huilt, Jantje lacht' heeft Annema- rie Verstappen dit weekeinde in het pitoreske Noorse Bergen een spoor van onbegrip getrokken door de internationale zwemgele deren. De Brabantse begon zater dag kokhalzend en met bonzende hoofdpijn en dito resultaten aan de jaarlijkse Europa-cupwedstrijd, die extra prestige ontleende aan het feit, dat het hier de eerste Oost- West confrontatie op zwemgebied betrof na de communistische boy cot van de Olympische Spelen in Los Angeles. „Ik had gewoon medelijden met haar, dat zij onder die omstandig heden het water in moest", aldus ploegarts Elzerman. Maar zie... Na de 200 meter vrije slag en de 100 meter vlinderslag, waarin Anne- marie troosteloos achteraan dob berde, werkte het hoofdpijnpilletje als een wondermiddel. Nog geen kwartier na de tweede bedroeven de afgang, ging ze in de estafette als herboren door het water. Die tussentijd van 55,9 seconden, evenaarde ze zondag op het per soonlijke nummer, waarmee ze zorgdroeg voor de enige Westeuro- pese zege bij de dames en alsof dat niet genoeg was sleurde zij in het allerlaatste nummer, de wisselslag estafette, hoogstpersoonlijk de Ne derlandse ploeg van de vierde naar de tweede plaats. De tijd, waarin dat ging: 54.79 was waarschijnlijk de beste prestatie van de twee daagse. Want de Olympische verza diging van het westen en de boy cotkater van het oosten bedorven goeddeels de goede intenties van de deelnemers. De Sowjetrussische mannen- ploeg, die bij de alternatieve Olym pische Spelen van Moskou bijna onverslaanbaar leek, moest Oost en West-Duitsland voor laten gaan. Waarbij de Oostduitsers pas in het laatste nummer: de 4 x 100 meter vrije slag Michael Gross en de zij nen voorbij staken om uiteindelijk met één punt verschil beslag te leg gen op de eerste plaats: Oost- Duitsland 255, West-Duitsland 254 en de Sowjet-Unie 240 punten. De verzwakte Nederlandse heren- ploeg kwam niet verder dan de tiende plaats met 133 punten. In de Sowjetrussische ploeg ont brak onder meer Vladimir Salni- kov. Het fenomeen van de lange af stand wil om persoonlijke redenen voorlopig geen wedstrijden meer zwemmen. Naar verluidt is zijn te rugkeer pas volgend jaar voorzien bij de universitaire kampioen schappen in het Japanse Kobe, waarvoor hij zelfs de Europese kampioenschappen van Sofia wil laten schieten. Oost-Duitsland zette uiteraard de overwinningenreeks bij de vrouwen voort, maar maakte daar bij gebruik van aankomende zwemsters: de 15-jarige Grit Rich ter uit Halle, die de 200, 400 en 800 meter vrije slag won, de evenoude Suzanne Boernike op de school slag, de 14-jarige Heike Friedrich op de vrije slagsprint en de 15-jari- ge Manuele Stelmach voor de esta fettes. Officieel heette het dat de eerste garnituur gespaard werd voor de open Amerikaanse korte- baankampioenschappen volgende maand in Fayetteville (Arkansas). Bij navraag bleek dat echter maar gedeeltelijk het geval. Vrijeslag-ve- dette Kirsten Otto werd er bij de selectiewedstrijden in Rostock uit- gezwommen. Schoolslagwereldre- cordhoudster Sylvia Gerasch moet een operatie aan de voet onder gaan. Joergen Woithe heeft de bof gehad en de Europese kampioenen Ina Kleber, Ines Geissler en Petra Schneider zijn gestopt. Alles bij el kaar een behoorlijke aderlating. Desondanks handhaafde de Oostduitse zwemstertjes zich ge makkelijk: 250 punten tegen de Sowjet-Unie 189,5, West-Duitsland 185 en Nederland 165 punten. Maar het dient gezegd: het ging vooral dankzij de geringe tegenstand van de concurrentie. Vooral van Neder landse zijde. „Olympisch kampioe ne worden is heel wat anders dan een Olympische status ophouden", verzuchtte bondscoach Ruud Bee- le bij het weinig geïnspireerde zwemmen van Jolanda de Rover en Petra van Staveren. De rugslagkampioene eindigde tweemaal als derde en had nog de meeste voldoening van het feit dat de Oostduitse winnares van de Vriendschappspelen Katrin Zim- mermann ook nu niet binnen de 2.12.38 kwam, waarmee De Rover Olympisch kampioene werd. Daar door blijft de Amstelveense eerste op de seizoenranglijst. Petra van Staveren ging in de finale van de 100 meter schoolslag langzamer dan in de series en reikte niet ver der dan een zesde plaats. GRONINGEN (GfD) - De harde hand waarmee Tjaart Kloosterboer zijn schaatsvrouwen heeft aange spoord in de training, is op dit mo ment duidelijk zichtbaar. Het is een beetje voorbarig om een spec taculaire opmars van de Oranje- rijdsters te voorspellen, maar wat Yvonne van Gennip en in haar voetspoor Ria Visser in het afgelo pen weekeinde op de winderige Groninger ijsbaan lieten zien was zeer hoopgevend. In de zeer een voudig gewonnen interland tegen drie zwakke Scandinavische teams blonk het tweetal uit op de drie en vijf kilometer. Ondanks het slechte weer bleef Van Gennip op de lang ste afstand nog geen twee secon den (7.51.73) verwijderd van Vis sers nationale toptijd. De 3000 meter van de beide top- rijdsters was praktisch van Oost duitse allure. In de DDR is in het amper begonnen seizoen haast niet harder gereden dan de 4.35 waar mee Van Gennip en Visser een klasse apart vormden. De harde en koude wind had een negatieve in vloed op de prestaties, maar duide lijk werd dat de in de versukkeling geraakte Nederlandse damestop over een groter fysiek vermogen is gaan beschikken. De landenontmoeting was op zich onbeduidend omdat de Scan- dinaviërs door het wegvallen van de gestopte Noorse Bjorg-Eva Jen sen geen goede graadmeter meer zijn. Voor de Nederlanders was de onderlinge volgorde van groter be lang, want er gaat momenteel geen schaatswedstrijd voorbij zonder selectie-sores. Als overduidelijke nummers één en twee zijn Van Gennip en Visser nu al verzekerd van het Europees titeltoernooi, dat over vier weken eveneens in Gro ningen op het programma prijkt. Wat Kloosterboer betreft mag de BCK (Begeleidings Commissie Kernploeg) die zekerheid ook al aan Thea Limbach geven, terwijl voor de vierde plaats alleen Marie ke Stam en Grietje Mulder in aan merking komen. De commissiele- LEIDEN - De Leidse Sonja Pool van Teakwondovereniging Leiden is het afgelopen weekeinde in Put ten geslaagd voor het examen tweede dan. De oud-Europees kampioene, die wordt getraind door Gerard van den Berg, is een van de weinige Nederlandse vrou wen die in het bezit is van de twee de dan. Polyether of interieur matras Goede kwali- Kanten torselet Maten B en C 75 t/m 85. Geloof, Hoop en Liefde 16 Veel gevraagde Vendor Firenze breigarens Mohair/acryl/ Philips gloeilampen Met normale grote fit ted tegen zeer lage prijzen. 140x200 cm Met verstelbare bandjes. In de kleuren wit. luisterhederen.0.a.MiekeTelkamp,Gert& polyamide. In diverse kleuren. Looplengte ting Keuze uit 25.40.60,75 of 100Watt 299.- 90x200 cm 199.— 80x190cm rood en zwart Met bijpassende slip49^5 Hermien, S. van Marion. LP of MC^LOC 100 meter. Per bol van 50 grammee Philips adviesprijs per stuk vanaf 1.95 Extra openingstijden: Koopavond tot 21.00 uur op woensdag 19, donderdag 20 en vrijdag 21 december. Maandagmorgen 24 en 31 december zijn wij geopend vanaf 9.00 uur. Beurs Amsterdam L la 0 =gl Noteringen van maandag 17 december 1984 (tot 12:28 uur) AANDELEN binnenland doorlopend 196,00 196.3C 200,70 200.60 252.50 253.5C 170.50 170.00 191.00 229.50 3.34 159.00 260.00 8270 27.00+ 127.00 230.00 B 3.39+ 1300.00 1350.00 B schuppen 222.00 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen bng bg1lV48 bg 10^4 8 bg 8'yfe 84II-09 106.5 bedrijfsleven 112.30 109.60 106.70 bvg 10 83-93 107.20 102.50 102.50 102.50 102.50 nmb 7^4 83-92 101. nmb s 8% 78 167.' nwb 8-V4 84-03 107 nwb8'£ 84-04 105.' phi 4 84-94 83 php 8*4 83-93 105.1 pandbrieven indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Goud en zilver Beursoverzicht KLM gevraagd De koers van de aandelen KLM is vanochtend op de Amsterdamse effectenbeurs aardig omhoog ge gaan. Door optimistische geluiden in onder andere het personeelsor gaan van deze luchtvaartmaat schappij ontstond vraag naar deze aandelen en tegen de middag was de notering met iets meer dan een gulden opgelopen. De beurs als geheel was niet on-, vriendelijk maar Koninklijke Olie viel hierbij wat uit de toon. Door de onrust over de ontwikkeling van de olieprijzen stonden de oliewaarden wat onder druk maar het verlies dat bij de start van de handel nog werd geleden was tegen de middag weer weggewerkt. Akzo, Philips en Unilever deden het rustig aan maar Hoogovens lag redelijk goed in de In de financiële sector was er weer winst voor Aegon dat nu krap tegen de in februari bereikte hoogste jaarkoers van f 147 aan zit. Bij de banken was NMB vriendelijk ge stemd met een vooruitgang van ruim anderhalve gulden. Ook Gist-Brocades mocht zich in de gunst van de beleggers verheu gen en de notering van dit fonds ging bijna twee gulden naar boven. Bij de uitgeversfondsen werd Else- De obligatiemarkt opende vanoch- den buigen zich deze week over het voorstel van Kloosterboer, die op eenvoudige wijze werd verlost van een hereniging met Alie Boors- ma. De Friezin is in een lange rij de zoveelste die niet op eigen houtje de kernploeg weet binnen te drin gen. Een slechte 500 meter maakte van Boorsma al een kansloze, want des te langer de afstanden des te meer terrein ze moest prijsgeven. Boorsma, die alleen op de sprint nog internationaal kon meedoen, klaagde over moeheid, waarvan ze al voor het toernooi last had en toonde zich nauwelijks teleurge steld. Kloosterboer merkte slechts op dat er ten onrechte hoge ver wachtingen waren gewekt die Boorsma onmogelijk kon waarma ken. „Dat ze het op de drie en vijf kilometer niet zou redden kon je vantevoren al zien aankomen". Binnen de eigen gelederen was voor Kloosterboer alleen Stam een tegenvaller. GRONINGEN - Jolanda Grimber gen is bij de schaatsinterland voor junioren op een zesde plaats geëin digd. De Rijnsburgse leverde op de 3000 meter haar beste prestatie. Zij vestigde een tijd van 4.54.28 en werd daarmee derde. Bij de 1500 meter eindigde overigens Grim bergen als vierde met een tijd van 2.20.89. Op de 500 meter werd zij met een tijd van 45.26 zevende, op de 1000 meter belandde de Rijns burgse met 1.33.60 op een negende plaats. Winnares werd Grietje Mul der, die onbetwist de sterkste was op de lange afstand. ALKMAAR (ANP) - Naast het be heersen van het klassieke pootje- over dient een marathonschaatser ook behoorlijk te kunnen rekenen. Zeker tijdens de zesdaagse, waar mee de wedstrijdenreeks om de KNSB-beker ook dit seizoen werd onderbroken. Henri Ruitenberg, kopman van het reguliere mara thonpeloton, toonde zondag in Alkmaar aan eveneens in reken kundig opzicht met de besten mee te kunnen. Via drie tussensprints maakte de 27-jarige rijder uit Olde- broek de achterstand in het klasse ment op Gert Jakobs en Jos Pronk, de winnaar van vorig jaar, meer dan goed. De dagprijs ging op de kunstijsbaan De Meent naar de voor de eindzege al uitgeschakelde Jos Niesten. Mede door het zware gewicht dat de organisatoren hechtten aan pre miesprints, was wat er zich achter de rug van Niesten afspeelde be langrijker dan de indrukwekkende verrichtingen van de Heemsker ker, die de voltallige top van de lange afstand op drie ronden reed. Jakobs, die zaterdag in Amster dam zijn kandidatuur voor de Zes daagse had gesteld, ontbrak het in de gecompliceerde slotfase aan de rekenknobbel, toen hij een twintig tal volgers van Niesten aan een ronde voorsprong wilde helpen. Dat zou de marge in het klasse ment tussen hem en Ruitenberg al leen maar hebben vergroot. Ruitenberg bleek in de slotetap pe van de Zesdaagse, waarin Lei denaar Alex Jansen zich naar een verdienstelijke vierde plek reed, de spieren van de om principiële rede nen op zondag altijd afwezige Dries van Wijhe niet nodig te heb ben. In ruil voor af en toe een over winning is streekgenoot Van Wijhe altijd bereid het vuile werk op te knappen. Ruitenbergs cijferwerk was echter voldoende om de klas sementszege op te eisen. „Ik wist dat ik deze reeks op sprintkracht kon beslissen. Jakobs verrekende zich door de nutteloze aanval te kiezen. Al moet ik bekennen dat ik ook niet helemaal precies wist hoe de zaken ervoor lagen". Ruiten berg nam geen genoegen met de Zesdaagseprijs alleen. De rijder mocht ook nog een 'zilveren bier pul' in ontvangst nemen omdat hij vrijdag in Haarlem op de klassieke afstand van 42 kilometer en 135 meter de beste tijd had genoteerd (1.38,31). Het ingewikkelde tactische spel moet een groot gedeelte van het publiek zijn ontgaan. Alle aan dacht ging uit naar Niesten; zonder een goed ingevoerde administra teur kon het wedstrijdverloop niet op zijn merites worden beoor deeld. Het gecompliceerde karak ter geeft de organisatie aanleiding de gekozen formule te herzien. Ze ker is wel dat deze experimentele zesdaagse volgend seizoen een nieuwe editie beleeft. Volgens de sponsor is het aantal toeschouwers van 14.000 over zes avonden „be vredigend" te noemen. Vorig jaar waren er 10.000 belangstellenden. De sponsor stak 75.000 gulden in het project. Bij de vrouwen ontbraken echte strijd en derhalve wiskundige vraagstukken die daarvan het ge volg zijn. Ineke Kooiman won zon dag in Alkmaar de etappe en de Zesdaagse. Haar enige rivale, Coby Borst die de eerste twee dagen de beste was, moest het wegens ziekte laten afweten. Nieuwkomer Lilian van Pol eindigde in het eindklasse ment als tweede, Atje Keulen werd derde.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21