5 QT Visitekaartje van 'nieuw' Lugdunum UVS 'demonteert' bom op de valreep Verona sterk zonder vedetten Moeizame zege Duitsers Goed spel tegen Zeeburgia Gelijkspel bij Nieuwenhoorn Everton geeft Nottingham pak slaag Heracles pakt periodetitel Wormen kraken grasmat Zaaltweetal maakt indruk in Limburg MAANDAG 17 DECEMBER 1984 PAGINA 15 LEIDEN - Het is e\ voor 'de massa' om Lugdunum bij vlagen aantrekkelijk te zien voet ballen. Immers, vooral in opdracht van Ruud de Groot, die de ploeg tot halverwege 1982 onder zijn hoe de heeft gehad, is het pubhek sys tematisch de Kikkerpolder uitge jaagd. En juist op het moment dat door de vele afgelastingen weer eens wat meer mensen dan gebrui kelijk langs de lijnen stonden, be haalden 'de kikkers' niet alleen een royale 3-0 overwinning op Zeebur gia, maar toonden zij ook nadruk kelijk hun nieuwe visitekaartje. Tot ergernis van het Leidse pu bhek opereerde Lugdunum jaren lang als een defensief geprogram meerde 'homecomputer' van een angstige oefenmeester. Het heeft de voor dit seizoen aangetrokken 'programmeur' Clement Koster dan ook vele maanden gekost om een programmawijziging in te voe ren met als doel het terugwinnen van spelvreugde en tribuneklan ten. Getuige het optreden van zijn spelers in het 'vierpuntenduel' met Zeeburgia hjkt het eerste doel be reikt. Bovendien wisten zij de Lei- denaars, die gistermiddag aarze lend, dus op het allerlaatste mo ment, de tribunes beklommen, voorlopig aan zich te binden. Door tegen de Lugdunum-tradi- tie in met drie spitsen te gaan spe len, zegt Clement Koster zijn hoofd in de strop te hebben gestoken. "Het heeft aanvankelijk verschrik kelijk veel gepraat, gescheld en ge vloek geskost om zo te gaan spe len", herinnert Koster zich. "Maar gelukkig sprokkelden we in het be gin toch wat puntjes bij elkaar waardoor de argwaan bij de spelers verdween en zij steeds meer ple zier en vertrouwen in het aanval lende spelletje kregen". Moeras Zoveel plezier zelfs dat de als las tig bekend staande Lugdunum-se- lectie zonder te morren al uren voor het belangrijke duel tegen Zeeburgia (beide ploegen behoor den met negen punten uit elf wed strijden tot de staartploegen) bij el kaar kwam en de opdrachten van de ambitieuze trainer stevig in de oren knoopte. En dat niet alleen, maar die op drachten ook voorbeeldig uitvoer de. Geheel volgens plan werden de jonge en technisch vaardige Am sterdammers van meet af aan fel op hun huid gezeten en kregen een (te) hoog tempo opgedrongen. De over het algemeen wat zwaardere Zeeburgia-verdedigers hadden dan ook letterlijk en figuurlijk de grootste moeite zich op het lood zware veld staande te houden. Daarentegen konden de Leidse spitsen Henri van der Weyden (op rechts), Gijs Collé (in het centrum) en Albert Siera (op links) in de modder uitstekend uit de voeten. De thuisploeg buitte dit 'wend baarheidsvoordeel' optimaal uit. Alleen Siera viel in de Leidse aan- valslijn enigszins uit de toon, voor al omdat hij in Bart Lochies de eni ge Amsterdamse verdediger tegen over zich trof die in het moeras van de Kikkerpolder het hoofd koel openingsfase van het soms aller aardigste duel was de linkerspits, na een fraaie steekpass van Aad van Tongeren, zijn bewaker te snel af. Maar in kansrijke positie schoot Siera de bal voor het doel van Leon van Dekker langs. Even later redde de Amsterdam se doelman met de voet nadat hij met een foutieve doelschop Henri van der Weyden in een kansrijkse positie had gebracht. Na een kwar tier was hij evenwel kansloos op een schuiver van diezelfde Van der Weyden, die evenwel net geen'doel trof. Bij een derde doelpoging van de rechterspits, na een half uur, wist Van Dekker de bal nog juist buiten de palen te duwen. Genadeklap Daarna leek Zeeburgia zich aan de druk van Lugdunum te ontwor stelen. Voorzichtig schoven de Amsterdamse verdedigers naar vo ren, maar toen aanvoerder/libero Peter Deen wat al te nadrukkelijk inschoof, was het meteen raak. De pijlsnelle Gijs Collé speelde vijf minuten voor de pauze zijn directe tegenstander Marco Hoogerman uit en dook de vrije ruimte in, speelde precies op tijd af aan de meegesprinte Henri van der Wey den, die Van Dekker omspeelde en beheerst de 1-0 binnenschoof. "En toen was het natuurlijk kat in 't bakkie", besefte Clement Kos ter, "omdat die jongens toen hele- méal moesten komen én Gijs en Henri nog meer ruimte kregen". Maar de Lugdunum-trainer ver zuimde op te merken dat de Am sterdamse gelijkmaker in de lijn van de verwachtigingen lag op het moment dat Collé diep in de twee de helft de genadeklap toediende. Met opportunistisch voetbal drukte Zeeburgia na de pauze de tegenstander achteruit. Koster mocht na afloop opmerken dat het de verdienste van Zeeburgia was dat Lugdunum het in het eerste deel van de tweede helft soms knap benauwd kreeg, feit was dat Lugdunum het zichzélf lastig maakte. Wim Eradus trad in de lucht onzeker op en Hans van As, die al een keer op de lijn had moe ten redden na een foutje van Era dus, werkte in de zestigste minuut de bal bijna in eigen doel. Aan de overzijde loerden Henri van der Weyden en Gijs Collé op de kans die zich twintig minuten vor tijd aandiende. De voor de moe ge streden Aad van Tongeren ingeval len Jeroen Brussee lanceerde Collé die door Glenn van Termeij in het strafschopgebied tegen de hielen werd getikt. Wim Ligtvoet benutte de terecht toegekende penalty feil loos. Vijf minuten later rondde Van der Weyden een prachtige combinatie met Collé op identieke wijze als bij zijn eerste treffer af (3- 0). Tot grote vreugde van vooral Clement Koster, die bij het aanbre ken van de winterstop in de pretti ge wetenschap verkeert dat hij zijn spelers in de tweede competitie helft nog wat vrijer en dus aantrek kelijker kan laten voetballen. JAAP VISSER NIEUWENHOORN - De seconden tikten weg. Nog even, en dan zou de vreugdebom in Nieuwenhoorn ontploffen. Als laatste redmiddel stuurde UVS—bevelhebber Melbi Ra- boen zijn meest begaafde demontageteam naar de plek des onheils om de 2—1 achter stand ongedaan te maken. De tijd was inmiddels verstreken, maar arbiter Van Rooijen wenste de 'knop' nog niet in te drukken. De leidsman gunde de Leidenaars nog enkele blessure-minuten om hun operatie te doen slagen. Aanvoerder Bert Jansen stormde voor de zoveelste keer naar voren. Deze aanvalspoging móest slagen, anders was 'Leiden in last'. Bert Jansen: laatste redmiddel Juist voordat de tijdklok het ont ploffingsmechanisme in werking zou stellen, 'demonteerde' UVS de bom. Een voorzet van Jansen werd door René Ista in de zestienmeter met de handen beroerd; een actie die spelleider Van Rooijen met een penalty bestrafte. Vanaf de stip zorgde Rob Vermeer voor de overi gens dik verdiende gelijkmaker (2—2). De linksback voorkwam daarmee een vreugde—uitbarsting op Voorne en Putten en hield de rust in de blauwwitte gelederen. Want om de reserves niet tegen zich in het harnas te jagen, moet de LA VALETTA (DPA/SID) - Malta mag de reputa tie van voetbaldwerg bezitten, in eigen hoofdstad is het altijd een moeilijk verstaanbare tegenstander. Dat ondervonden gistermiddag de Westduitsers in hun tweede wedstrijd in groep 2 van het kwalifica tietoernooi voor het eindronde van het wereldkam pioenschap 1986 in Mexico. Met moeite zagen de Westduitsers kans de voetbaldreumes te verslaan: 2-3 (1-1). Malta, dat vorig jaar Nederland uit de eindronde van het Europees kampioenschap hield door in Se- vila met 1-12 te verliezen van Spanje, overdonderde op de nieuw aangelegde grasmat in het TaQali-sta- dion in La Valetta de rustig opende Westduitsers. In de tiende minuut kreeg Busutil, een van de twee spitsen in het thuis-elftal, de bal op de rand van het strafschopgebied aangespeeld, omspeelde libero Herget met een vlotte schijnbeweging en passeer de doelman Schumacher met een laag schot in de linker benedenhoek: 1-0. Pas twee minuten voor het rustsignaal trok West- Duitsland op fortuinlijke wijze de stand in even wicht. Een kopbal van voorstopper Karl-Heinz För- ster uit een voorzet van Brehme leek een gemakke lijke prooi te worden voor doelman Mifsud, opvol ger van de na het Spaanse echec verguisde Bonero. De 24-jarige doelman, die zijn tweede interland speelde, blunderde op verschrikkelijke wijze. Hij liet de bal door zijn handen glippen en gaf de kost bare voorsprong weg: 1-1. In de pauze paste Franz Beckenbauer zijn elftal aan de defensieve tactiek van de tegenstander aan. Libero Ditmar Jakobs van HSV moest het veld rui men voor Olaf Thon van Schalke'04. De 18-jarige debutant toonde geen sporen van plankenkoorts en schiep als aanvallende linkermiddenvelder ein delijk ruimte voor de aanvallers Allofs, Voller en Rummenigge. De bij Inter Milan spelende aanvoer der trof vijf minuten na de rust de lat. Zijn af standsschot vormde de inleiding van een heftig of fensief van de Westduitsers. Malta bood fanatiek tegenstand, hanteerde daar bij grove middelen (gele kaarten voor Muscat en Woods), en bezweek in de 68e minuut. Een gave voorzet van Rudi Voller werd door de topscorer in de Bundesliga, Klaus Allofs, onberispelijk inge kopt: 1-2. Vijftien minuten was de speler van FC Köln opnieuw attent bij een actie van Rummenig ge. 'Der Kalle' omspeelde een paar tegenstanders en legde de bal op het hoofd van Uwe Rahn, wiens inzet de lat raakte. Allofs was ter plekke en scoor de: 1-3. Vier minuten voor het einde kwam West-Duits- land opnieuw even in moeilijkheden door toedoen van Ray Xuereb, die van twintig meter de bal on houdbaar achter Schumacher deponeerde: 2-3. keuze-elf van Melbi Raboen een prestatie van formaat neerzetten. Althans, zo verwoordde de oefen- meester vorige week zijn werksi tuatie met 16 gelijkwaardige spe lers. Op de na matig spel verkregen 1-1 tegen Oud Beijerland kon de voetbaldocent een weekje 'teren', na de 2-2 van gistermiddag kan de Hagenaar zich alvast verheugen op een prettige kerst en een feestelijk uiteinde. Niet dat de Leidenaars een 'we reldpartij' op de Zuidhollandse ei landen afleverden, zeker niet, maar het elftal toonde wel inzet en men taliteit. Die ingrediënten willen bij UVS nog wel eens ontbreken. In zijn wanhoop verzuchtte Raboen nog onlangs: "We hebben een ge brek aan boefjes". Gisteren hoefde hij die kreet niet te slaken. UVS toonde zijn tanden en werd voor die instelling beloond. Uitblinkers Vreemd genoeg kende het Leid se team in Mario Faber en Hans van Leeuwen zijn uitblinkers. Bei den waren zaterdagavond in Lim burg nog voor het nationaal zaal voetbalteam actief. Geen ideale voorbereiding voor een toch niet onbelangrijke wedstrijd, maar de clubleiding had een oogje dicht ge knepen. "Omdat het een eenmalige gebeurtenis op de zaterdagavond betrof', verduidelijkte voorzitter Bart van Leeuwen, vader van Hans. "Als onze spelers worden ge selecteerd, gaan zij in het vervolg alleen op woensdag spelen". Aan de 'verkeerde' voorberei ding zal in de Kikkerpolder geen woord worden vuilgemaakt, als de 'zalers' eenzelfde prestatieniveau bereiken als tegen Nieuwenhoorn. Het tweetal was sterk aan de bal, speelde gëmakkelijk de directe te- ROME (Reuter/ANP) - Ook zonder zijn buitenlandse ster ren is Hellas Verona vooralsnog onkwetsbaar in de Ita liaanse eerste divisie. Gisteren behaalde de koploper op de twaalfde speeldag zijn achtste overwinning. In Rome werd Lazio met 1-0 verslagen. Torino bleef de lijstaanvoerder goed volgen. In Turijn werd het laag geklasseerde Como met 3-1 huiswaarts gestuurd. Opvallend is de opmars van boven wist te houden. Alleen in de AS Roma, dat zijn derde overwinning in successie behaal de. In een met emoties overladen duel werd thuisclub AS Napoli met 2-1 geklopt. ALMELO (GPD) - Tien jaar nadat Heracles voor een legendarische stunt zorgde door Ajax uit het be kertoernooi te stoten was het giste ren eindelijk weer eens echt feest op het veld aan de Bornsestraat, omdat de Almelose formatie zich via het veroveren van de tweede periodetitel voor het eerst in de ge schiedenis plaatste voor de nacom- petitie. De moeizaam tot stand gekomen 1-0-triomf op RBC (doelpunt van Rudolph Metz) was illustratief voor de manier waarop Heracles zich deze periode heeft gemanifes teerd. Voetbal-technisch behoort de ploeg weliswaar tot de betere van de eerste divisie, aan stoot kracht in de voorste linie ontbreekt het de Almeloers ten ene male en de ploeg won de meeste wedstrij den dan ook slechts met een doel punt verschil. Zonder ook maar een keer echt negatief te spelen tra den de Almeloers wel vaak vrij voorzichtig in het voetlicht en steunde de ploeg op een ijzersterke verdediging. Bij Verona ontbraken de Deen Elk- jaer-Larsen en de Westduitser Briegel. Larsen is geblesseerd, Briegel speelde met West-Duits- land op Malta. Ondanks het gemis van zijn vedetten was Verona in het Olympisch stadion van Rome (60.200 kijkers) de betere ploeg. Galderisi scoorde in de tweede helft de enige treffer: 0-1. Verona is nog altijd zonder ne derlaag in dit seizoen. AS Roma opende er mee, waarna acht gelijke spelen volgden plus drie overwin ningen. De laatste was zwaar be vochten en werd zwaar bewtist. Scheidsrechter Bergamo moest na afloop van het duel tussen AS Na- poli en AS Roma onder politie-be- geleiding het veld af. Hij had in het met 90.000 toeschouwers uitver kochte stadion de moed getoond de openingstreffer van Caffarelli van Napoli af te keuren. Tien mi nuten later gaf de Braziliaan Fal- cao Roma de leiding: 0-1. Nog voor de rust maakte de Argentijn Berto- ni voor de thuisclub gelijk. Ook daarbij speelde Bergamo een om streden rol. Roma-doelman Tan- credi raakte door het toekennen van het doelpunt tijdelijk over stuur. Hij wist pertinent zeker, dat de bal de lijn niet was gepasseerd, maar Bergamo bleef onvermurw baar. Na de rust verraste Roma- verdediger Nela de gehele Napoli- defensie, inclusief doelman Castel- lini, met een afstandsschot: 1-2. PERUGIA (DPAJANP) - De op bescheiden Italiaanse niveau spelende voetbalclub FC Perugia worstelt al sinds het begin van het seizoen met een ongewoon probleem. Een leger regenwormen heeft het hoofdveld van de vereniging tot woonoord gekozen. Zeer tot ongenoegen van de voetballers in de hoofdstad van Umbrie, die elke zondag een omge ploegd veld aantreffen. Het terrein wordt nu behandeld met kalk-sul- faat. Het zout dwingt de wormen naar de oppervlakte, waar de illegale bewoners aan koude en vorst ten onder moeten gaan. Causio Inter Milan miste Rummenigge, maar had in zijn vervanger, de 'ou de' Causio, en de Ier Liam Brady voldoende in zijn mars om hekke- sluiter Cremonese met 1-2 te ver slaan. Brady scoorde 1-0 na zes mi nuten en bediende Causio op maat voor Inter's tweede doelpunt. Door de zege behield Inter de derde plaats, drie punten achter Verona. Bij AC Milan maakte Mark Hateley zijn rentree. De Engelse spits was een maand uit de roulatie door meniscus^operatie. Tegen Atalanta inspireerde hij zijn medespelers vijfenveertig minuten tot grootse daden: 2-0 door doelpunten van Virdis. Na de rust zakte het peil bij de thuisclub met de minuut, waar van Atalanta gebruik maakte: 2-2. Torino behield op geruisloze wij ze zijn plaats in de kopgroep. De Turijnse club overvleugelt mo menteel stadgenoot Juventus, dat in Florence tegen Fiorentina zijn zesde gelijke spel (0-0) noteerde. Torino daarentegen heeft een vrij jeugdige ploeg, die de toeschou wers vermaakt met fris en energiek aanvallend voetbal. Como had er gisteren geen verweer tegen. Zac- carelli opende de score en jeugdin- ternationals Serena en Dossena voegden beiden er één treffer aan toe (3-1). Spanje In de Spaanse eerste divisie leed Barcelona op de zestiende speel dag zijn eerste nederlaag. In Bas kenland was landskampioen Ath letic de Bilbao beter opgewassen tegen de emotionele toestanden rond en in het veld. Door een (doel punt van Salinas in de 72e minuut verloor het technisch beter spe lend Barcelona onverdiend. Door de nederlaag bleef Barcelo na hersftkampioen. De voorsprong slonk tot drie punten door de over winning van Real Madrid op Va lencia (1-0). Real, gesterkt door de 6-1 van afgelopen woensdag tegen West Ham Uniteds Dave Swindlehurst wordt door twee verdedigers i genomen. Anderlecht, nestelde zich door de zege definitief op de tweede plaats. Valencia, voor het duel nog derde, haakte af. Real Madrid werd op eigen veld door het publiek met een ovatie ontvangen. De 90.000 toeschou wers waren nog steeds razend en thousiast over de Real-stunt tegen Anderlecht. Tegen Valencia liepen de combinaties aanmerkelijk min der vlot. Behalve in de 23e minuut. Toen passeerde Butragueno drie Valencia-verdedigers, legde de bal terug op aanvoerder Santillana, die in plaats van zelf te schieten de bal doorschoof naar Valdano, die voor een vrij doel stond: 1-0. Na de rust zakte het tempo zienderogen en kwam Real in de slotfase met de schrik vrij, toen twee schoten van Valencia-spelers op de paal spat- Engeland Everton heeft Nottingham Fo rest bedankt met een pak slaag. Vorige week hield Forest Everton aan de kop van de ranglijst door tegen Manchester United een ach terstand van 0-2 om te buigen in een overwinning van 3-2. Zatefdag moest Forest bij Everton op be zoek. De lijstaanvoerder in de En gelse competitie was de laatste we ken matig op dreef. Juist tegen het service-verlenende Nottingham Forest hervond Everton de top vorm. De uitslag werd 5-0. Forest verliet Liverpools Goodison Park niet alleen met lege handen, maar ook met blessures van Mills en Ri ley en een op handen zijnde schor sing voor Fairclough, die voortij dig naar de kleedkamer werd ge stuurd na een gemene overtreding tegen Sharp. Forest beëindigde het eenzijdige duel tegen de koploper met negen spelers. Sharp, Sheedy en Steven zorgden al voor de rust voor de beslissing. Na rust ver hoogden Reid en Sharp de score tot 5-0. Fortuna Sittard, van wie trainer Bert Jacobs nog niet kwam kijken, is alvast gewaarschuwd. genstander uit en was bereid om mee te verdedigen. Beiden hadden evenwel geen bemoeienis met de eerste Leidse treffer, die al na 5 mi nuten werd afgeroepen. Gedegen De snelle score was een gevolg van een gedegen Leidse spelwijze. 4-4—2 met Ton Kamphues als 've ger' op het middenveld, en het krampachtig acteren van opponent Nieuwenhoorn. Terwijl de thuis club de 'poppetjes' nog moest kop pelen, had Leon Meijs, na een slim me pass van Leen de Goey, al op schitterende wijze voor 0-1 ge zorgd. Een onverwachte meevaller, want de Leidse ploeg had, gezien zijn voorzichtige opstelling, een sterker Nieuwenhoorn verwacht. UVS was echter de formatie die heerste, die ook kansen kreeg, maar hopeloos faalde voor de boomlange sluitpost Cees Heydra. Hennie Koet en Hans van Leeu wen hadden UVS in de eerste fase van de wedstrijd al een vervroegd kerstcadeautje kunnen bezorgen. Het kwam er niet van en toen Nieu wenhoorn tegen de verhouding in de 25ste minuut op 1-1 kwam, wa ren de krachtsverhoudingen snel verwisseld. Na de treffer van Ger- rie Wieleman brak er paniek uit in de Leidse gelederen. Toen bleek dat de Leidse ploeg achterin kwetsbaar is en bij de eerste de beste tegenslag het hoofd verliest. Cor Oostdijk onderstreepte het in de 36ste minuut. De voorstopper maakte na een slim genomen vrije trap gebruik van de ruimte die de Leidse defensie hem bood. De te laat uit zijn doel gesnelde doelman Peter Selier kon de tweede tegen treffer niet meer voorkomen. Tot de rust moest UVS een stevig of fensief van Nieuwenhoorn door staan. Omdat de defensieve taken beter werden uitgevoerd, bleef de Leidse ploeg een grotere achter stand bespaard. Na de rust stuurde Melbi Raboen zijn ploeg met een wat aanvallen der opdracht de goed bespeelbare Bert Jansen van achteruit nog a ker naar voren mocht oprukken. Het eenrichtingsverkeer naar doel man Heydra bracht veel opstop pingen in het Nieuwenhoornse strafschopgebied teweeg, maar weinig uitgespeelde kansen. De Leidenaars waren derhalve afhankelijk van een gunstige 'kluts'. Tot drie maal toe kregen de blauwwitten in een wirwar van voetballers de mogelijkheid om de verdiende gelijkmaker binnen te schieten. Kamphues, Faber en Meijs zagen evenwel geen kans het leder achter Heydra te deponeren. De doelman moest voorts twee keer handelend optreden bij ge richte schietpogingen van Hennie Koet. De seconden tikten evenwel door. Het liet het zich derhalve aanzien dat er in Nieuwenhoorn vreugdevolle uitbarsting zou plaatsvinden. UVS demonteerde de born echter juist op tijd. ROB ONDERWATER Door de grote overwinning bleef Everton één punt voor Tottenham Hotspur, dat de Noordlondense derby tegen Watford met 2-1 won. Manchester United en Arsenal hielden de competitie in de Engel se eerste divisie in hoge mate inte ressant door met overwinningen op respectievelijk Queens Park Rangers (3-0) en West Bromwich (4-0) de achterstand op Everton tot twee punten te beperken. De overwinning van Manchester United was veel hoger uitgevallen als doelman Hucker van QPR niet zon uitermate sterke dag had. Hij hield de onmogelijkste ballen uit zijn doel en stopte zelfs een straf schop van Strachan. Uniteds ver dedigers Gidman en Duxbury moesten voor de doelpuntenpro ductie zorgen. Spits Brazil nam het derde doelpunt voor zijn rekening. Bij Tottenham was de aanvalsli- nie wel productief. In de uitwed strijd tegen het naburige Watford scoorden Falco en Crooks ieder eenmaal. GELEEN - Mario Faber en Hans van Leeuwen zijn goed voor de dag gekomen bij de oefenwedstrijd van het Nederlands zaalvoetbalteam tegen Bouwfonds, dat uitkomt in de interregionale klasse. Althans, bondscoach Evert Theunissen toonde zich na afloop tevreden over de Leidenaars, die ieder drie doelpunten scoorden. Het duel in Geleen eindigde overigens met 10- 4 in het voordeel van Oranje. Jan Schoen, coach van het Leid se afdelingsteam en zaterdag bege leider van het duo verwacht dan ook dat de twee in maart van het volgend jaar een goede kans ma ken om deel uit te maken van de ploeg die een officiële interland speelt tegen Spanje. "Want ze hebben het allebei goed gedaan", aldus Schoen. "Uit de di verse districtswedstrijden zullen nu ook nog spelers naar voren ko men. Wellicht dat Hennie Koet er nog bijkomt. Dat zij voor Leiden natuurlijk heel aardig zijn".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15