Vanenburg: tegenvaller 'Ajax terug op nulpunt i PSY redt competitie 'Alweer een vorm van competitie-vervalsing' Winst verkleint tussentijdse transferkans van Ernie Brandts LEIDSCH DAGBLAD Niet in Oranje Berger nog twee jaar bij Groningen [QBBBBESilppi Walter Meeuws: De Mos trapt in tactische val MAANDAG 17 DECEMBER 1984 Quick boys verbitterd over nieuwe reis amateurteam KATWIJK - Quick Boys toont zich met verscheidene andere amateurclubs verbolgen over de aangekondigde reis van het Ne derlands amateurteam naar Irak. "Opnieuw wordt door de KNVB met onze belangen gesold", spuwt voorzitter Arie, Guyt van de Katwijkse eersteklasser zijn gal over deze "nieuwe onderbre king van de èompetitie". Eerder werd de competitie in oktober gedeeltelijk stil gelegd. Een inderhaast uit de grond ge stampt Nederlands amateurelf tal, geformeerd uit spelers van verenigingen die kampioen wa ren geworden in de hoogste klas sen van het zaterdag- en zondag voetbal, reisde toen naar Singa pore. Het door Ron Groenewoud geleidde elftal, waarvan de Rijns- burgsers Manuputty, De Kroon en Marcel van der Blom deel uit maakten, presteerde met een derde plaats opmerkelijk goed, wat tot een nieuwe invitatie uit Irak leidde. In de periode tussen 2 en 10 januari aanstaande speelt het amateurteam daar twee wed strijden. Dat kwam Arie Guyt en zijn se- cretaris Huug Ouwehand vorige week woensdag ter ore bij een hearing voor de clubs uit de hoogste zaterdagafdeling. "Het kwam min of meer toevallig naar buiten. Het werd niet officieel meegedeeld", aldus Arie Guyt. "Alwéér een nieuwe onderbre king van de competitie, denk je danj Alwéér een vorm van com petitie-vervalsing en alwéér wordt zoietp beslist zonder in spraak van de belanghebbende verenigingen. Ons wordt niets Quick Boys is wat betreft le verantie van spelers niet direct bi.i de reis van het Nederlands elftal betrokken, maar een trip als die naar Singapore had toch duidelijk invloed op het compe titie-verloop van de Katwijkse ti- telpretendent. De competitie kraker tegen het sukkelende Rijnsburgse Boys moest worden uitgesteld. Nu is dat opnieuw het geval. Aangezien de clubs die in ternationals leveren vrijgesteld worden van competitieverplich tingen, kan het ditmaal voor 5 ja nuari geplande duel geen door gang vinden. "Ik denk dat Rijnsburgse Boys-Quick Boys volgend jaar augustus pas wordt gespeeld", schertste bestuurslid Jaap Sip. Er kon dus nog om gelachen worden, al is het Quick Boys, en ook verscheidene andere ama teurverenigingen bittere ernst. Guyt: "Dat Irak een land in oor log is, is nog maar van secundair belang. Ook de kans op ziekte verschijnselen die spelers lopen door in de winter naar een land met zón klimaat te gaan. Primair staat wat ik net al heb gezegd. Nu al staan er clubs met 13 gespeel de wedstrijden, maar ook met pas 9. Dat wordt alleen maar er ger". 5 DT AMSTERDAM (GPD) - Rinus Michels heeft zijn selectie van twintig teruggebracht naar zestien en heeft van de mogelijkheid om een speler toe te voegen geen gebruik gemaakt. Na de zwakke partij van Ronald Spelbos in de topper tegen Ajax en de sterke wedstrijd van PSV's centra le verdediging Huub Stevens-Ernie Brandts adviseerde Jan Reker de bondsmanager Stevens alsnog toe te voegen aan de Oranje-selectie. „Als Michels slim is belt hij vanavond nog naar Stevens. Met Brandts vormt hij het sterkste centrale duo van Nederland, perfect op elkaar inge speeld", zei Reker, die geert contact opgenomen heeft met Michels over het al dan niet kiezen van Stevens. „Michels heeft 85 jaar meer ervaring dan ik, hij selecteert. Ik weet alleen dat de centrale verdediging Spelbos- Brandts niet klikt". Volgende week zondag als Nederland op het eiland in de Middellandse Zee zijn derde kwalificatiewedstrijd speelt, komt Oranje in ieder geval niet in dezelfde opstelling in het veld als tegen Oostenrijk. Michels schrapte rechtermiddenvelder Lokhoff van zijn lijst en dat lot ondergin gen ook Edo Ophof, Gerald Vanenburg en Dick Schoenaker. Voor Schoe naker was de teleurstelling het geringst, bij Edo Ophof was een blessure oorzaak van zijn verwijdering uit de selectie. Gerald Vanenburg had er vast op gerekend dat hij na twee Fifa-wed- strijden schorsing weer in de Oranje-familie opgenomen zou worden. Bij Kees Rijvers, die rond de Utrechter zijn vriendenploeg bouwde, zou dat zeker gebeurd zijn. Michels ziet Vanenburg echter vooral als rechtsbuiten en niet als centrale figuur op het middenveld. Voor de positie op rechts heeft hij Ruud Gullit en René van der Gijp. Tegen Jan Heintze kon Van enburg gisteren bovendien niet bewijzen in vorm te zijn. De Ajacied vernam via de televisie dat hij zijn koffers niet behoeft te pakken. Vanenburg: „Een behoorlijke tegenvaller, maar ja, ik zal in mijn carrière meer van deze teleurstellingen moeten verwerken". Gerald Vanenburg zal ook niet meespelen in Jong Oranje. „Ik heb erg veel last van mijn rug. Morgen laat ik in het ziekenhuis foto's maken. Als Michels mij wel geselecteerd had was het lang niet zéker geweest dat ik meegegaan was naar Cyprus". Ton Lokhoff debuteerde tegen Oostenrijk, werd vervangen in de twee de helft door Mario Been. Het lijkt het einde van een kortstondig verblijf binnen Oranje. Michels: „Lokhoff heeft voldaan in de wedstrijd tegen Ajax, maar hij past niet in de strategie voor de partij tegen Cyprus. Ro nald Koeman kan ik in mijn plannen beter gebruiken". Voor de PSV-middenvelder betekent het besluit van Michels een week je extra vakantie, pas 2 januari begint PSV de voorbereiding op de twee de competitiehelft. „Liever had ik naar Cyprus gegaan. Na de wedstrijd tegen Oostenrijk heb ik van de bondscoach niet gehoord dat hij ontevre den over me was, hij heeft toen alleen wat algemene opmerkingen ge maakt. Vorige keer was het een verrassing dat ik gekozen werd, nu is het een teleurstelling. Vanmiddag was ik dolgelukkig met die 4—1 overwin ning, dit is een domper op het succes, maar het leven gaat verder, volgen de keer beter". De plaatsen van Lokhoff en Kieft, die van Pisa geen vrijaf krijgt, wor den ingenomen door de Feyenoorders Ben Wijnstekers (absent tegen Oostenrijk vanwege een blessure) en Peter Houtman. De volledige selectie, die uit drie clubmootjes van vijf spelers plus Adrie van Tiggelen van FC Groningen bestaat, ziet er als volgt uit: Spel bos, Boeve, Silooy, Van Basten, Koeman (Ajax). Van Breukelen, Van der Gijp, Brandts, Van de Kerkhof, Valke (PSV), Hiele, Wijnstekers, Gullit, Been, Houtman (Feyenoord) en Van Tiggelen (FC Groningen). GRONINGEN (GPD) - Han Ber ger blijft nog twee jaar trainer van FC Groningen. Met een radiomi crofoon onder de neus na afloop van het duel tegen NAC bereikte hij zaterdagavond overeenstem ming met voorzitter De Vries, hoe wel er dinsdag nog een gesprek tussen alle partijen was gepland. Het speelde zich ongeveer als volgt af. De Vries: „Het zijn slechts de tails waarover we het nog eens moeten worden". Berger: „Maar we hebben dinsdag nog een ge sprek". De Vries: „Als je al zo dicht bij elkaar zit, dan mag het niet meer mislopen. Daarom durf ik nu ook wel te zeggen (en De Vries stak zijn hand uit naar Berger), dat Ber ger nog twee jaar bij ons blijft. Ge feliciteerd, Berger". Berger wist vanzelfsprekend niet hoe hij het had. Bij het naar profes sionalisme strevende FC Gronin gen werd de contractverlenging zo wel op een uiterst merkwaardige manier bezegeld. Een stralende Berger: „Hier ben ik hartstikke blij mee. Ik had nog wel wat andere contacten, maar FC Groningen is voor Nederlandse begrippen een uitstekende club. Wat kan ik me dus nog meer wensen? Het is bo vendien de eerste club die met een gericht beleid de top wil halen. En daar wil ik graag aan meewerken". ADVERTENTIE ZEG MAAR i TEGEN 'Nv KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions .kietoök voor kamsteeg zekerheid! j AMSTERDAM (GPD) - Op de spelersbank bij PSV werd al geg- niffeld toen de wedstrijd tegen Ajax enkele seconden oud was en nog niets wees op een drama tische afloop voor de Amster dammers. Aad de Mos kwam van de bank naar de zijlijn en gaf cen trale verdediger Frank Rijkaard opdracht door te schuiven naar het middenveld. Hij moest zich daar belasten met de bewaking van Eindhovens teruggetrokken spits Michel Valke. En dat was nu precies wat Jan Reker wilde. De trainer reisde in het kielzog van manager Ploegs- ma naar Wenen en zag in de in terland tegen Oostenrijk dat Ro nald Spelbos als laatste man een mislukking is. En vorige week in de door Ajax met 3-1 gewonnen wedstrijd tegen Volendam kreeg tribuneklant Reker een bevesti- ging van die mening. Spelbos is een voortreffelijke i mandekker, die het vermogen mist om passes te versturen. Het was de bedoeling van PSV de i lange verdediger zoveel mogelijk aan de bal te laten komen. Om dat te bereiken hield men de twee spitsen Kenneth Brylle en René van der Gijp op de vleugels en speelde Hallvar Thoresen te ruggetrokken tegen Schoenaker. Zonder PSV'er in de buurt vul de Spelbos het hart van de defen sie, de gedisciplineerd voetbal lende Eindhovenaren beperkten de afspeelmogelijkheden en dus bleef er voor de Ajacieden wei nig anders over dan het leer in de voeten te schuiven van de immer vrijstaande Spelbos. Bovendien kon de trage verde diger nooit meer aan de zijkant komen als PSV's aanvalsduo de bewakers Edo Ophof en Sonny Silooy afgeschud hadden. Re- kers tactiek was afgestemd op de beperkingen van Spelbos en op de problemen die de Amster dammers in de Europa-Cupwed strijd tegen Bohemians hadden toen de Tsjechen „de beuk" als twaalfde speler inzetten. „Tech nisch is Ajax verder dan wij, maar wat betreft mentaliteit en scherpte in de duels winnen wij het De wil om te overleven is bij ons groter", zei Reker. Verder leven met de gedacnte dat het tweede deel van de com petitie afgesloten kan worden met een landskampioenschap of voor spek en bonen meehobbe- len, dat waren voor PSV de twee mogelijkheden. Verlies had bo vendien betekent dat Jan Reker nog maar één mogelijkheid op verlenging van zijn contract over had. Reker: „PSV wilde dit jaar eindelijk weer eens een prijs bin nenhalen. Daar zijn de investe ringen op afgestemd. Drie ron des in de Europa Cup, het win nen van de KNVB-beker en het landskampioenschap, een van de drie moet het worden anders gaat Reker op zoek naar een nieuwe club, dat heb ik vooraf gezegd. Ik heb daar geen moeite mee, ik besef echt wel dat de helft van mijn salaris gevaren- geld is". De drie rondes in de Europa Cup haalde Reker niet. En had de partij tegen Ajax verloren ge gaan dan had ook de competitie nog slechts een troostprijs kun nen opleveren en was de strijd om de KNVB-beker als enige hoop overgebleven. PSV speelde dit seizoen 45 wedstrijden, verloor alleen uit te gen Vorwarts in de eerste ronde van de Europa Cup en in een vriendschappelijke partij tegen Anderlecht. Het produceerde in al die partijen 220 goals. Met de overwinning van gisteren (het eerste succes in Amsterdam na zes jaar) redde PSV de competi tie. PSV deed dat in een supe rieure partij, met voetbal dat de Eindhovenaren op het lijf ge schreven is, de counter. „We konden zo spelen", zei een gelukkige Reker na afloop", om dat de verdedigers op de flanken in het centrum goed bij de les waren. Ons enige probleem was eigenlijk de opkomende Edo Op hof. Moesten we Brylle achter hem aan laten gaan of moesten we Brylle voor laten. We hebben voor het laatste gekozen, kwam Ophof door dan ving Brandts hem op en belastte Huub Ste vens zich met de bewaking van Marco van Basten. Ik kan niet anders zeggen dan dat het per fect is gegaan". PSV beging in zijn strijd op Te ven en dood' dertig overtredin gen en 'won het ruim van Ajax (12). Topscorer was René van der Gijp met zeven overtredingen. Een bewijs van zijn agressiviteit. Reker: „In een dergelijke am biance presteert Van der Gijp al tijd, hij heeft zich voor meer dan honderd procent gegeven, ik zag hem zelfs slidings maken". AMSTERDAM (GPD) - Wanneer Ajax net zoveel lering trekt uit de door PSV gegeven voetballes, als Walter Meeuws gisteren deed, dan kunnen de Amsterdammers nog veel winst overhouden aan de op zienbarende 4—1 nederlaag tegen PSV. Anders dan trainer Aad de Mos, die niet verder kwam dan te constateren dat er sprake was van „een slechte beurt, die je in een sei zoen altijd wel een keer hebt", stel de Meeuws simpel vast dat Ajax weer terug is waar het vier maan den geleden begon: op het nul punt. Voordat PSV de Amsterdam mers, maar vooral ook zichzelf had overtroffen, had de Belg al gecon stateerd dat „Ajax meer systemen moet uitproberen, omdat het te eenzijdig ingesteld is". Gistermid dag kreeg Meeuws, die De Mos on bewust de les las, volledig gelijk, hetgeen hij zelf nog eens bena drukte: „Vanmiddag heeft Ajax op dezelfde manier gevoetbald als in de voorgaande wedstrijden. Tot vandaag ging dat goed. Nu bleek die speelwijze ontoereikend. Ajax had dan ook iets anders moeten be denken, maar er gebeurde niets. Daarom kan ik alleen maar zeggen dat Ajax in feite weer aan het begin van het seizoen staat". De tot 3 januari geschorste Wal ter Meeuws weigerde overigens aan die onvolkomenheden de con clusie te verbinden dat hij nu veel eerder zijn competitie-debuut bij Ajax zal maken dan was gepland. De Mos had laten weten dat wan neer Ajax van PSV zou winnen en daardoor al bijna kampioen zou zijn, de opstelling na de winterstop gehandhaafd zou blijven. Nu Ajax is gedegradeerd uit de 'klasse apart', waarin de spelers zich al waanden, en de competitie door PSV is gered, lijkt de oefenmeester er verstandig aan te doen om Meeuws volgend jaar direct op te stellen. Zeker nu Spelbos als libero door de mand is gevallen. „Ach, daarvoor zeg ik het niet. Ik speel eerst nog een oefenwedstrijdje op 8 januari met het eerste tegen Hera cles en verder twee bekerduels met het tweede. Daarvan hangt af of ik er op 13 januari uit tegen Den Bosch bij ben". Ontnuchterd Een week, nadat Ajax feestvier de vanwege het veroveren van de 'herfsttitel', is de ploeg in ieder ge val weer volledig ontnuchterd. PSV, dat verantwoordelijk was voor de chaos, de onzekerheid en de eerste nederlaag van Ajax dit seizoen, steeg daarentegen (even?) boven zichzelf en zijn critici uit. Door de rollen in De Meer in alle opzichten volledig om te draaien verraste het Ajax met zijn eigen wapens. De Eindhovenaren ver borgen hun kwaliteit niet, zoals an ders in uitwedstrijden, in een ui terst defensief systeem. Waar mo gelijk werd de aanval gezocht en dat gebeurde dan op de zelfbewus te en agressieve manier, die van Ajax was verwacht. Terwijl de Am sterdammers bij gebrek aan fanta sie en afspeelmogelijkheden nogal eens achteruit voetbalden, werkte PSV bijna constant in voorwaartse richting. Het toppunt van ironie vormde daarbij het feit dat PSV met de door Ajax tweeëneenhalf jaar gele den geïntroduceerde 'Celtic-va riant' nog veel meer succes had dan de Amsterdammers destijds in Glasgow. Ajax wist zich van meet af aan geen raad met de twee bui tenspelers (Brylle en Van der Gijp) en de ogenschijnlijk onbezette punt van de aanval, waar bij toer beurt Valke, Lokhoff en Thoresen opdoken. Meeuws: „Toen Rijkaard als voorstopper werd weggetrok ken door Valke had Ajax met een verdedigende middenvelder moe ten gaan werken om het gat op te vullen, maar niemand is op dat idee gekomen. Dat bedoel ik nou als ik zeg dat deze ploeg niet kan omschakelen". Omdat ook De Mos niet ingreep en PSV even brutaal speelde als zijn trainer Jan Reker zich meestal manifesteert (zonder daarbij overi gens de discipline overboord te gooien) werd Ajax negentig minu ten lang duidelijk gemaakt dat het zijn eerste plaats in Nederland lan ge tijd vooral te danken heeft ge had aan het feit dat het beter op de 'kleintjes' (AZ, Fortuna) pleegt te letten dan de Brabanders. Met een hermetisch gesloten defensie, waarin het centrale duo Stevens/ Brandts excelleerde, een midden veld, waarop Van de Kerkhof liet zien dat 'oude stofzuigers' het best functioneren, en een aanval, waar in Van der Gijp dingen deed, die zelfs Reker verrasten („Ik heb hem slidings zien maken die ik nog nooit van hem heb gezien") veegde PSV zodanig de vloer aan met Ajax dat De Mos achteraf „blij was dat het geen debêcle" was geworden. „Een score van 0-7 heeft er zelfs in gezeten. PSV was vanmiddag veel beter. Wil je, zoals wij dat ge wend zijn, aanvallend voetballen, dan moetje de zaak op het midden veld en in de verdediging onder controle hebben. Dat was vanmid dag niet zo. We zijn geen moment in ons normale spel gekomen. Wat ongeorganiseerd was, bleef zo. In de rust waren de koppies al om laag. Toen wist ik al dat er voor ons deze keer helemaal niets in zat", al dus De Mos. Waar bij het favoriete Ajax ieder een (met uitzondering van Koe man) ook nog eens tegen zichzelf voetbalde, daar speelde PSV vrij uit. Daarbij hadden de Eindhove naren ook nog eens het voordeel dat zij in die schaarse gevallen, waarin zij werden 'overdonderd' (gedeeltelijk ook als gevolg van het optreden van de F-sidesupporters voor rust achter het doel van Van Breukelen) assistentie kregen van hun tegenstanders. Een van die 'hulpverleners' was Schoenaker, die eenmaal van dichtbij in riante positie hoog overkopte. Dat ge beurde bij de stand 0-1, nadat Brandts uit een grote collectie mo gelijkheden, die PSV kreeg, een keuze had gedaan. Daarna werd Ajax bij vlagen weggespeeld, wat in de score (Van der Gijp, twee maal, en Valke) onvoldoende tot uitdrukking werd gebracht. Ajax, dat vorig seizoen op eigen veld op een vergelijkbare manier werd vernederd door Haarlem (0-3), mocht via invaller Bosman nog iets terugdoen, maar met die tegentreffer zullen de Amsterdam mers niet vrolijker aan het kerstre ces zijn begonnen, of zoals De Mos stelde: „Ik ben blij dat de winter stop nu is aangebroken. Anders hadden we nog meer schade opge lopen". AMSTERDAM (GPD) - Sinds de inter land tussen Nederland en Schotland op het WK van 1978 rijn Ernie Brandts en Gordon McQueen vrienden. Ze kunnen binnenkort ook concurrenten zijn. McQueen is centrale verdediger van Manchester United en voor die positie komt ook de Nederlander in aanmer king als de bestuurders van beide ver enigingen tot overeenstemming komen over een tussentijdse transfer. Brandts zelf wil graag, de uitstekénde wedstrijd die hij tegen Ajax speelde, heeft de interesse verhevigd bij de spio nerende Manchester-manager Atkin son. Vandaag heeft de voorstopper een gesprek met het PSV-bestuur, dat zich vervolgens buigt over de vraag of het de verdediger wil laten gaan. Het advies van trainer Jan Reker is duidelijk: „Brandts moet blyven. Wil je internatio naal meetellen dan moet je dergelijke voetballers niet verkopen". Manager Ploegsma en het bestuur de len dat standpunt vermoedelijk. Hoewel voor hen de verleiding groot is met de wetenschap dat de voorstopper van het Zweedse nationale elftal (Hysen) op de reservebank zit. United zou bereid zijn 1,1 miljoen gulden neer te tellen. Veel geld, maar de kans dat Brandts mag ver trekken is aanzienlijk afgenomen nu PSV weer volop meedoet in de titel strijd. Deze zomer loopt het contract van Brandts af en een transfer naar United lijkt dan niet tegen te houden. In zijn contract is een clausule opgenomen dat hij voor 50 procent meedeelt als PSV meer dan 600.000 gulden ontvangt. Willy van de Kerkhof viert feest, samen met zijn trainer Jan Reker. "Het is perfect gegaan". (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13