Ook landbouwoorlog dreigt Weinig animo voor de handel Japanners zijn de grootste spaarders van de hele wereld 'Te harde eisen bedreigen democratie Latijns-Amerika' Staalconjlict EG en FS sleept zich voort ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 „In een bejaardentehuis kun je niet leven als een mens. Vier, vijf personen op een kamer, geen pri vacy. Nee, daar wil ik nooit te rechtkomen". Yoko Akimoto, 34 en moeder van een dochter van vijf, zal er ook wel voor zorgen dat het niet zover komt. Net als het gros van de Japanners leggen de Akimoto's een groot deel van hun inkomen opzij voor de oude dag en onvoorziene tegenslagen. Een gemiddeld Japans gezin heeft 6,45 miljoen yen (ruim 90.000 gulden) op de spaarbank staan, 6,6 procent meer dan vorig jaar. Van het totale gezinsinko men wordt 15 procent gespaard, zo blijkt uit een onderzoek van het ministerie van financiën. Dat is meer dan in enig ander land ter wereld. door Ruud Kreutzer „De noodzaak om te sparen is groot in Japan", zegt Hitomi Ku- rada, vice-voorzitter van de afde ling spaarbevordering van de na tionale bank. Het land wordt ge regeld getroffen door natuurram pen, zoals aardbevingen, tyfonen en overstromingen, terwijl de meerderheid van de huizen van hout en dus brandgevaarlijk is, aldus Kurada. Een recent opinieonderzoek naar het Japanse spaargedrag liet zien dat de meeste gezinnen zich zo willen beschermen tegen ziekte en ongelukken, gevolgd door de oude dag, en uitgaven voor onderwijs en huwelijk van de kinderen. De kosten van een volledige schoolopleiding, tot en met de universiteit, komen voor de ouders op een slordige hon derdduizend gulden, terwijl een huwelijk met alles erop en eraan gemiddeld 80.000 gulden kost. De familie Akimoto heeft tot nu toe nog niet zoveel kunnen sparen, hoewel Sadakatsu Aki moto tot de gelukkige minder heid behoort die een „baan voor het leven" heeft bij een van de grote handelshuizen. De woning van de Akimoto's is onlangs zeer ingrijpend verbouwd vanwege de komst van oma en opa. Het is nog altijd een vrij nor male zaak in Japan, dat (hulpbe hoevende) grootouders bj hun zoon in huis wonen. Dat leidt niet zelden tot grote spanningen, omdat zoonlief zelf nooit thuis is en zijn echtgenote opgescheept zit met haar schoonouders. Van daar dat vooral de grootouders zelf er zo aan hechten, dat zij in hun eigen onderhoud kunnen voorzien. De gemiddelde Japan ner heeft er een broertje dood aan de hand te moeten ophou den. Oude dag Het spaartegoed neemt snel toe met de leeftijd. Terwijl een gezin waarvan de vader begin dertig is ongeveer 40.000 gulden opzij heeft gezet, is dat opge klommen tot 140.000 gulden wanneer het hoofd van het huis houden tussen de 55 en 59 jaar oud is. Dat is een duidelijke aan wijzing dat sparen in de eerste plaats bedoeld is om te zorgen voor een onbezorgde oude dag. Iets meer dan 80 procent van alle ondervraagden boven de 60 jaar bleek in het onderzoek van het ministerie van financiën van me ning te zijn dat zij voldoende hadden gespaard. Een getrouwde man die dertig jaar lang in een groot bedrijf heeft gewerkt, krijgt vanaf zijn 60ste tweederde van het gemid delde basisloon als pensioen. In dat basisloon zijn niet meegere kend de bonussen die in augus tus en december worden betaald en die samen tussen een kwart en de helft van het jaarinkomen kunnen uitmaken. Wordt dat meegerekend, dan komt de ge pensioneerde beneden de helft van het daarvoor verdiende ge middelde loon uit. Voor de meer derheid die bij een kleiner be drijf gewerkt heeft en de kleine zelfstandige is de situatie nog minder rooskleurig. Sparen is geen luxe in Japan, ook al omdat geld lenen tegen een redelijke rente bijna onmo gelijk is. Wie plotseling geld no dig heeft, zal zijn heil moeten zoeken bij een van de duizenden 'sarakin' - geldschieters - die al gauw 50 procent rente per jaar rekenen. Terwijl iedere Japanner verze kerd is voor ziektekosten, bete kent een ernstige ziekte (met zie kenhuisopname) toch altijd een zware aderlating voor het gezin, zeker wanneer de kostwinner niet bij een van de grote bedrij ven werkt. Anders dan in Neder land is de patiënt zelf verant woordelijk voor zijn eigen ver zorging. Wassen, bed opmaken, voeden als dat nodig is, vallen niet onder de verzekering. Tenzij er een familielid de hele dag kan zijn, is de zieke verplicht een be roepsverzorger te nemen, die per etmaal 150 tot 200 gulden vraagt. Opa Akimoto, voormalig ge meenteambtenaar en dus goed verzekerd, moest toch nog 1700 gulden meebetalen voor zijn ka mer in het ziekenhuis waar hij zestien dagen had gelegen. Dat is exclusief de kosten voor de ver zorging. Zou hij een nierdialyse moeten ondergaan, een behande ling die buiten de verzekering valt, dan zou hem dat duizend gulden per behandeling kosten, twee keer per week. Sociale voorzieningen zijn in Japan de laatste jaren vooruitgegaan, maar nog ver achter bij het ni veau dat in West-Europa wordt gehanteerd. Voordelig Sparen is in Japan ook voorde lig. De belastingwetgeving is gunstig voor spaarders en inves teerders. Via het zgn. maruyu- systeem kan een gezin van vier ruim anderhalve ton sparen zon der belasting te betalen over de rente, die momenteel op 6 pro cent staat. De regering heeft plannen om hier verandering in te brengen, maar dat stuit op gro te weerstand binnen de regeren de liberaal-democratische partij, die bang is dat de kiezers in op stand zullen komen. Als sparen minder aantrekke lijk wordt gemaakt, zal het ook invloed kunnen hebben op de hoeveelheid spaarcenten die mensen op de bank zetten. En dat zou voor de Japanse econo mie nare gevolgen hebben. Het feit dat de gemiddelde burger zo veel geld opzij heeft gezet, drukt de kosten van financiering van de overheidstekorten en zorgt dat er voor de bedrijven genoeg kapitaal is .om te investeren. En dat alles in een tijd waarin Japan (in navolging van West-Europa) grote sommen geld in de Ver enigde Staten heeft geinves- teerd. Dank zij het spaargedrag van de Japanners heeft dat geen stijging van de rentevoet tot ge volg, en dat is een hoeksteen van het Japanse economische sue- Ut&llBirl'l "D^nv»r.TTT^rxlr yBEgjp imi.. W3-» oeursweeK: Bj door ÜK t-fa a 4"f li. Q C. Wagenaar Het internationale beurswezen voor effecten stond deze week in het teken van een ongeanimeer de stemming. De handel kwam nergens op gang. Winstnemin gen blokkeerden telkens een krachtig herstel na de forse ver liezen van voorgaande weken op vooral de effectenbeurzen van Tokio en New York. Daarbij neemt de neiging beurszaken af te handelen en beursposities af te bouwen nu het jaarultimo na dert, sterk toe. Amsterdam vormde daarop geen uitzonde ring. Op onze beurs gebeurde al bijzonder weinig en de dagelijk se koersverschillen bleven ge ring. Na vier dagen handel stond de index van het Algemeen Beursgemiddelde nog vrijwel op hetzelfde niveau als vorige week vrijdag. Wall Street begon niet onver dienstelijk. In de eerste twee da gen van de week herstelde het sterk aangeslagen koerspeil zich met 15 punten op de Dow Jones- index waarna echter weer een reactie intrad. Donderdag liet de beurs nog eens zes punten vallen op het nieuws dat de detailhan delsomzetten in november fors zijn gestegen. Rentedaling De aanvankelijk wat betere stemming werd toegeschreven aan de koersstijging op de obli- gatiemarkt door verwachtingen van een lagere geldhoeveelheids- omvang. Deze was in de tweede helft van november met niet minder dan 9 miljard dollar ge stegen. Maar zou nu met twee tot drie miljard dollar zijn inge krompen En dat zou dan positief kunnen werken op het bestuurs college van de gezamenlijke Amerikaanse banken. En alsnog tot een milder kredietregime kunnen leiden. Met natuurlijk, want daar gaat het om, een toe nemende kans op verdere rente daling. Donderdag werd bekend dat de daling alle verwachtingen had overtroffen en zelfs tot het enor me bedrag van 7 miljard dollar was opgelopen. Wall Street wordt nog steeds geteisterd door drie grote onzekerheden. Over de komende rente-ontwikkeling, over het conjunctuurbeloop en de eventuele wijzigingen in het belastingstelsel. Aangenomen wordt dat deze drie tot na nieuw jaar het beursbeeld zullen blij ven bepalen. Het ministerie van financiën in het Capitool blijft actief, want na het lanceren van het meest revolutionaire belas- tingsvoorstel sedert vele jaren, berichtte minister Regan nu dat een meer ondergeschikte positie van de FED het bestuur van de gezamenlijke centrale banken, aan de regering wordt overwo gen. Amerika is nog het enige land, aldus deze zegsman waar de centrale bank volkomen af hankelijk. Alleen inzake het be noemingsrecht van de bankpre- sident, die thans Paul Volcker is, heeft het Witte Huis het laatste woord. Daarna moet ook Ameri- ka's eerste burger maar afwach ten wat de centrale bank voor be leid uitstippelt. Ook hier dus weer een onzekerheid die niet bevorderlijk is voor Wall Streets rust. Want het sterke anti-inflatiebe- leid van de FED en het enorme gezag dat Paul Volcker in finan ciële en congreskringen bezit, is al jaren een vaste basis van groot beurs vertrouwen. Behalve de effecten markten deden ook de valutamarkten het deze week kalmpjes aan. Zelfs de dollar deed niet veel en bleef op hoog niveau rond f 3,50 hangen, zelfs ondanks nieuwe pogingen van de Westduitse centrale bank de prijs met dollarverkopen op de markt omlaag te krijgen. En zolang dat niet lukt en de dollar niet flink inzakt, zullen zowel West-Duitsland als ons land, zo luidt de opvatting in financiële kringen het officiële disconto niet omlaag kunnen brengen. Er viel dan ook niet veel te be leven op de obligatiemarkt van het Damrak. De index liep gelei delijk aan terug en ook hier ont hielden grote kopers zich van za kendoen. Wel werden op de hy- pothekenmarkt de rentetarieven hier en daar nog wat verlaagd. Op de beurs blijken nu nieuwe leningen op 7,5 procent nog al tijd voldoende aantrekking te hebben om te kunnen slagen op circa 100 procent. Een interessante ontwikkeling deed zich weer voor op de inter nationale oliemarkt. Noorwegen, dat al eerder dit jaar voor verras singen heeft gezorgd, nam nu weer het voortouw in het besluit zijn officiële olieprijzen te gaan baseren op de prijs van de vrije oliemarkt van Rotterdam. Aan gezien die al geruime tijd bene den de officiële OPEC-olieprijs ligt, betekent dit opnieuw een soort olieprijsverlaging, een ont wikkeling die zich deze week ook in de Verenigde Staten heeft voorgedaan. Engeland heeft na dien aangekondigd het voor beeld van Noorwegen te volgen, zodat de zorgen van de OPEC die deze maand haar grote jaarlijkse beraad houdt, aanmerkelijk zijn toegenomen. Ongunstig De koers van Koninklijke Pe troleum, nog altijd ons hoofd fonds, kwam hierdoor onder druk, hetgeen de andere interna tionals meetrok. Deze index ver loor dan ook van alle beursgroe- pen het meeste terrein, hetgeen ook het algemeen beursgemid delde ongunstig beinvloedde. Dit wil echter niet zeggen dat al les in Amsterdam flauw terzijde lag. Er bestond een geselecteer de belangstelling voor industrië le aandelen en de banken lagen zelfs vast met voor ABN een stij ging van f 10. Ook Audet en Schuitema liepen tot f 10 winst op terwijl Hoek en Aegon f 5 aan trokken. Een uitschieter, door een fraai winstbericht, was Rommenhöl- ler met een stijging van f 30. Vijf gulden verloren daarentegen Borsumij, Westland-Utrecht Hy potheekbank, Macintosh en Amev. Ook de Europese Optiebeurs kon zich niet onttrekken aan de geringe lust beurszaken te doen. Het totaal aantal weekcontracten van nog geen 50.000 stuks tegen nog 62.000 in de week daarvoor, behoorde tot de laagste omzetten van dit jaar. Philips was aan de call-kant weer nummer één, ge volgd door Akzo en op verre af stand Koninklijke Petroleum. Nu en dan flikkerde de belang stelling voor KLM iets op. EEN VERTROUWD ADRES BRUSSEL De economische banden tussen de Europe se Gemeenschap en de Verenigde Staten komen onder druk te staan, nu na de dreigende handelsoorlog over Eu ropese staalprodukten ook een flinke botsing over de land bouw in de lucht hangt. Dat bleek gistermiddag in Brussel na het jaarlijkse overleg tussen een zware Amerikaanse delegatie on der leiding van minister van bui tenlandse zaken George Shultz en de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Gemeenschap, onder leiding van haar voorzitter Gaston Thorn. door Hans de Bruijn De Amerikanen stelden zich in het overleg hard op. Zij zijn niet bereid de invoerstop voor Europe se stalen buizen en pijpen op te heffen, en kondigden ook aan op de wereldmarkt de concurrentie strijd aan te gaan met de zwaar ge subsidieerde Europese landbouw- produkten. Gelijke munt De staalstrijd brak enkele weken geleden los toen de Amerikanen weigerden akkoord te gaan met de vrijwillige beperking door de EG- landen van hun export van buizen en pijpen naar de Verenigde Sta ten. De EG bood aan haar export bijna te halveren, maar de Ameri kanen eisten, ten gunste van hun eigen staalindustrie, een nog ver dere beperking. De EG overweegt nu de Ameri kanen met gelijke munt terug te betalen door invoerbeperkingen toe te passen op Amerikaanse pro- dukten. Maar eerst doet de EG nog een poging de zaak te regelen via een procedure bij de GATT, de al gemene overeenkomst inzake han del en tarieven. Gaston Thorn sprak in een toe spraak tot Shultz en diens delega tie zijn zorgen uit over de Ameri kaanse houding. Hij sprak van een „groeiende protectionistische druk" ip de Verenigde Staten en voorspelde, gezien het Amerikaan se handelstekort van 130 miljard dollar, „ernstige moeilijkheden in de nabije toekomst". Grotere kans hartinfarct bij continudienst ARNHEM (GPD) Werken in continudienst is een zeer ongezon de zaak. Het vergroot de kans op een hartinfarct aanzienlijk. Men sen die in continudienst werken hebben 180 procent meer kans op een hartinfarct dan mensen die 15 tot 20 jaar op regelmatige tijden hebben gewerkt. Dat meldt „Zwe den vandaag", een uitgave van de Zweedse ambassade in ons land. Een en ander is gebleken uit een onderzoek onder 504 werknemers van een papiercellulosefabriek in het noorden van Zweden. Het was het eerste grote onderzoek naar continuwerk. De resultaten, vast gelegd in een rapport, zijn onlangs besproken op het jaarcongres van het Zweedse Genootschap van Art- Internationaal bestaat er grote belangstelling voor het rapport. De samenstellers bevelen voor men sen die regelmatig in de nacht dienst werken kortere werkweken aan. Zij adviseren zelfs een verbod om twee nachten achtereen te werken. Al na twee tot vijfjaar con tinudiensten ligt het risico op een hartinfarct 50 procent hoger dan voor mensen die alleen maar dag diensten draaien. Na zes tot tien jaar is de kans al twee keer zo groot. EG-staalcommissaris Etienne Davignon constateerde na afloop van het overleg „een duidelijk ver schil in beoordeling". President Reagans speciale handelsvertegen woordiger William Brock verklaar de dat zijn regering wel gedwon gen was maatregelen te nemen toen zij er niet in slaagden met de EG tot een akkoord te komen. Hij zei geen enkele reden te zien voor Europese vergeldingsmaatregelen, en zei de procedure bij de GATT met vertrouwen tegemoet te zien. Bezuinigd DEN HAAG (ANP) - De belangstelling voor het begin deze week gepubli ceerde RSV-rapport is groot. Dat blijkt uit de verkoopcijfers van de eer ste twee banden, waarin de opkomst en ondergang van het RSV-concern worden beschreven. De indruk van de boekhandels is dat vooral het bedrijfsleven de boeken koopt, „tot lering ende vermaak". De oplage van het rapport is volgens een woordvoerder van de staatsdrukkerij fors voor een ambtelijk rapport: van de eerste twee banden zijn 12.000 exemplaren verschenen, de banden 3 tot en met 16 zijn 2.700 maal gedrukt. Deze bevatten alle bijlages en de complete getuigenverhoren. Van de miljoe nennota („een bestseller") verschijnen jaarlijks 8.000 exemplaren in druk. Somber Over de ontwikkeling van de we reldhandel was Schmidt nogal somber gestemd. Volgens hem vol doet nog maar veertig procent van de internationale handel aan de re gels van de Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel (GATT). Bij de rest zijn subsidies en andere protectionistische ver- GOUWESTRAAT60A, 2407 BC ALPHEN A/D RIJN. TELEFOON01720 - 7 5155. BINNENWEG 2-4, 2411 NA BODEGRAVEN. TELEFOON01726 -193 41. Alleen bedrijfswagens. DEN HAAG (ANP) - Als er aan La- tijns-Amerika te harde eisen wor den gesteld inzake het oplossen van schuldproblemen dreigt het gevaar dat het werelddeel weer ten prooi zal vallen aan militaire dicta turen. Dit heeft de voormalige Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt vrijdag verklaard in een toespraak ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan van het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren. Schmidt wees erop dat een aan tal landen in Latijns-Amerika als gevolg van de grote financiële pro blemen balanceert op de rand van ernstige sociale conflicten. De in bankkringen wel gehoorde kritiek dat zij hun schuldproblemen aan zichzelf hebben te wijten wees hij van de hand. Er zijn tal van externe oorzaken aan te wijzen. Opgedroogd Eén daarvan is het feit dat de stroom van oliedollars die in het verleden met graagte door de ban ken werden doorgesluisd naar ont wikkelingslanden is opgedroogd. Een aantal oliestaten heeft op het ogenblik zelfs te kampen met een tekort op de betalingsbalans. Verder krijgen de landen in de Derde Wereld aanzienlijk minder dan vroeger voor hun exportpro- dukten. De Latijns-Amerikaanse koffielanden bijvoorbeeld (Costa Rica, Colombia, Brazilië) moeten op het ogenblik twintigmaal zoveel koffie exporteren om genoeg dol lars te krijgen voor een vat olie als tien jaar geleden. De Dominicaan- De bijeenkomst maakte voorts duidelijk dat de Amerikanen op de wereldmarkt de strijd zullen aan gaan met de Europese landbouw- produkten. President Reagan heeft een nieuw landbouwbeleid aange kondigd, waarin stevig wordt be zuinigd op de overheidsbijdragen aan de Amerikaanse boeren. Het doel daarvan is hen te stimuleren hun produkten tegen lagere prij zen op nu nog door de EG-landen gedomineerde markten aan te bie den. De huidige hoge subsidies zouden de wil om te exporteren be lemmeren. Om te voorkomen dat zij subsidies kwijtraken, zullen de Amerikaanse boeren hun prijzen flink moeten verlagen, soms tot een kwart beneden het huidige ni veau. Als gevolg daarvan hoopt de regering-Reagan dat de Ameri kaanse landbouwprodukten aan trekkelijker voor de export zullen worden. De Amerikaanse landbouwmi nister John Block deed het giste ren voorkomen alsof de nieuwe Amerikaanse politiek niets met de EG te maken heeft. „Wat wij wil len, is een gezonde politiek die goed is voor de Amerikaanse boe ren en die de kosten van de land bouwprogramma's voor de belas tingbetaler verminderen", zei hij. Volgens Block zullen er ook geen invoerbeperkingen voor land bouwprodukten komen. „Deze hervorming is nodig omdat ons verdere produktiesysteem niet werkt", aldus Block. „Onze pro- duktiebeperkende maatregelen hebben alleen maar tot verlies aan afzetmarkten geleid. De Ameri kaanse regering gaat nu nieuwe markten openen voor haar boe- De Amerikanen klagen al jaren over het feit dat de EG de Europe se boeren bij hun export flink sub sidieert, wat volgens hen tot con currentievervalsing heeft geleid. EG-landbouwcommissaris Dalsa- ger maakte zich voorlopig niet druk om de nieuwe Amerikaanse politiek. Hij wees de Amerikanen erop dat de EG-subsidies al zijn verlaagd. En een nieuwe Europese Commissie die begin januari aan treedt, zal met nieuwe (ongetwij feld lagere) prijsvoorstellen ko men. CONCERTGEBOUW (ANP) Het Japanse bedrijfsleven is bereid een subsidie te verstrekken voor de restauratie van het Amsterdamse Concertgebouw. Hoe hoog het be drag zal zijn staat nog niet vast.Dit heeft M. Uemura leider van de Ja panse missie die deze week Neder land heeft bezocht, vrijdag in Den Haag gezegd.Voor de restauratie van het Concertgebouw is 35 mil joen gulden nodig. Hiervan is on geveer 22 miljoen gulden binnen. RSV-rapport verkoopt goed Tijdens de bijeenkomst ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Genootschap van Hoofdredacteuren wordt Helmut Schmidt verwelkomd door vice-voorzitter A. Abram. (foto anp> Schmidt geeft oorzaken schuldproblemen aan se Republiek is moet 25 30 keer meer suiker uitvoeren om de olie- import te bekostigen. schijnselen in het spel. De GATT dreigt door deze ontwikkeling steeds verder te worden uitgehold, aldus Schmidt. Geen maatstaf Een andere belangrijke oorzaak van de problemen is volgens Schmidt het economische beleid van de Verenigde Staten. Het enor me tekort op de Amerikaanse be groting heeft geleid tot een forse stijging van de dollarkoers en de rentetarieven, wat voor de schul denlanden ernstige gevolgen heeft. De omvang van het Amerikaanse begrotingstekort gaat volgens Schmidt het menselijk bevattings vermogen te boven. Gemeten als percentage van het bruto nationaal produkt is het niet veel hoger dan in andere landen, maar dat is naar de mening van de voormalige bondskanselier geen juiste maat staf. Het gaat erom hoe het tekort zich verhoudt tot wat er wordt ge spaard, want daaruit dient het te worden gefinancierd. In de VS bedragen de besparin gen slechts vijf procent van het bnp. In de meeste Westeuropese landen is dat meer dan tien procent en in Japan zelfs twintig procent. Het gevolg is dat het Amerikaanse tekort voor een groot deel met bui tenlands geld moet worden gefi nancierd. Dat kan ook dank zij de zuigkracht van de hoge rente. Een en ander heeft wel onaange name gevolgen voor andere lan den. Volgens Schmidt is de grote werkloosheid in Europa voor een deel te wijten aan het hoge niveau van de dollarkoers en de Ameri kaanse rente. Voor Europese on dernemingen is het aantrekkelij ker hun winsten in de VS te beleg gen dan te investeren in eigen land. VONDELLAAN 45, 2332 AA LEIDEN. TELEFOON: 071-769303. FUSTWEG 2, HOEK OUDE WEG, 2031CJ HAARLEM. TELEFOON: 023-319288. Alleen bedrijfswagens. R1JNSBURGERWEG 132, 2231 AG RIJNSBURG. TELEFOON01718 - 2 25 00. HOOFDSTRAAT 81, 2171 AS SASSENHEIM. TELEFOON02522 -19124.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9