Onderwij sbonden hekelen Deetman 'ik vraag Nederland iets goed te maken' 'Onderwijs bijna kapot bezuinigd' Risico hartoperaties groter bij vrouwen Ook werkloze krijgt voordeel bij verhuizen Besluit kerncentrales wellicht pas in januari BB-ambtenaren klagen van Amelsvoort aan Armeniër vraagt verblijfsvergunning voor zijn familie ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) De onderwijsbonden hebben gisteren op hun jaarvergaderin gen forse kritiek geuit op het onderwijsbeleid van het kabinet. „Dit kabinet en deze minister hebben kans gezien het onderwijs bijna kapot te bezuinigen", aldus ABOP- voorzitter Van den Bosch tijdens zijn rede in Amsterdam. De vier grootste onderwijsvakbon- den, ABOP, PCO, KOV en NGL houden momenteel op vier plaat sen in het land hun jaarvergaderin gen. Gisteren was de eerste dag. Sommige investeringen zijn niet omkeerbaar en moeten worden voltooid om het rendement ervan niet verloren te laten gaan. Dit geldt ook voor de basisschool, al dus voorzitter Snel van de Katho lieke Onderwijs Vakorganisatie in Veldhoven. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is gisteren niet tot een besluit ge komen over het plaatsen van nieu we kerncentrales. Volgens premier Lubbers is het ook niet waarschijn lijk dat de regering het daarover volgende week zal eens worden. In verband met het kerstreces kan een besluit op z'n vroegst in janua ri worden genomen. De premier ontkende dat het uit stel over een beslissing om nieuwe kerncentrales te gaan bouwen, te maken heeft met de moeilijke poli tieke positie van minister Van Aar- denne (economische zaken), de eerste verantwoordelijke minister voor een dergelijk besluit. Van Aardenne zal zich volgende week eerst in de Tweede Kamer moeten verantwoorden over de, volgens de enquêtecommissie RSV, „mislei dende informatie" over de verlies- regeling voor de grote scheeps bouw in 1980. Wel is het volgens Lubbers door de ruzie tussen Tweede Kamer en Van Aardenne om praktische rede nen niet zo' waarschijnlijk dat het kabinet komende week een beslis sing zal kunnen nemen over kern energie. Ook zei hij tijdens de pers conferentie na afloop van het rege- ringsberaad gisteren het niet zo hoffelijk te vinden met een derge lijk besluit te komen op het mo ment dat Kamer en regering met kerstreces gaan. Lubbers ontkende dat de be sluitvorming zou zijn opgehouden door een 'harde' nota van minister Ruding (financiën) over de extra bijkomende kosten van nieuwe kerncentrales. Ook volgens de woordvoerder van minister Ru- ding is er geen sprake van een har- Volgens Snel hebben de leer krachten zich over het algemeen bereid getoond hun bijdrage aan de investering in de basisschool te leveren en zijn zij dat nog. Maar van de overheid wordt dan wel ver wacht dat deze zorgt voor rust op het gebied van de rechtspositie, voor kleinere groepen in het onder wijs, ruimere huisvesting en meer gelegenheid om de taken van de schoolleiding waar te maken. Ook zijn nieuw geld en nieuwe mensen de nota. Volgens de woordvoerder is deze nota een uitwerking van de bijkomende kosten, die over de verschillende departementen zal moeten worden verdeeld. Het meest saillante punt daarin zou zijn dat in de gemeenten waar een nieuwe kerncentrale wordt ge bouwd de politie moet worden uit gebreid. De permanente bewaking zal moeten worden opgevoerd evenals de incidentele inzet van bewaking, in geval van demonstra ties. Volgens Ruding kost dat on geveer 1 miljoen gulden per jaar per lokatie, hetgeen zal moeten drukken op de begroting van Bin nenlandse Zaken of van Justitie. Ook andere departementen zul len een (vrij geringe) bijdrage moe ten leveren aan de extra-kosten die de bouw van een nieuwe kerncen trale met zich meebrengt, aldus de woordvoerder. Gezien de politieke problemen rond Van Aardenne en het meningsverschil tussen de mi nister van economische zaken en zijn collega van milieu, Winsemius, over het aantal nieuwe kerncentra les lijkt deze notitie van Ruding nauwelijks een rol te spelen in de traagheid van de besluitvorming. Van Aardenne wil eigenlijk, wanneer er toch wordt besloten tot nieuwe kerncentrales, het liefst vier laten bouwen. Zijn collega en partijgenoot Winsemius vindt één of twee voldoende. Na 'suggesties' van Lubbers zijn de beide be windslieden en de regeringsfrac^ ties in de Tweede Kamer het in principe eens geworden over twee grote of drie kleinere kerncentra les. In het compromis wordt de lo katie van de nieuwe kerncentrales echter opengehouden. nodig voor een verantwoorde in voering van de basisschool, aldus de KOV-voorzitter. Wat de werkloosheid in het on derwijs betreft sprak Snel van een rampzalige ontwikkeling: van 700 werklozen in 1970 tot 47.200 in 1984. Sinds 1982 groeide de werk loosheid in het onderwijs met 62 procent vergeleken met een stij ging van de algemene werkloos heid met 45 procent. RABOP-voorzitter Van den Bosch hekelde het regeringsbeleid in het algemeen en dat van minis ter Deetman (onderwijs) in het bij zonder. Hij voerde aan dat er spra ke is van onvolledige herbezetting na arbeidstijdverkorting in het on derwijs. Voorzitter Van den Maagden burg van het Nederlands Genoot schap van Leraren noemde het on derwijsbeleid van de afgelopen twintig jaar eerder afbrekend dan opbouwend. Hij vreesde dat de huidige ontwikkeling binnen het onderwijs (met een overheid die zich in de eerste plaats met de kos ten daarvan bemoeit en de kwali teit „vergeet") regelrecht leiden tot vooroorlogse toestanden. ABOP en CNV weren leden Centrumpartij AMSTERDAM (ANP) - Het lid maatschap van de Centrumpartij of aanverwante groeperingen is on verenigbaar met het lidmaatschap van de ABOP. Dat voorstel werd met zeer grote meerderheid van stemmen aanvaard tijdens de alge mene vergadering van de ABOP gisteren. De bond wil met dit be sluit voorkomen dat zelfs niet door het lidmaatschap van één enkel lid de ABOP in verband gebracht kan worden met de Centrumpartij. Ook het CNV acht het lidmaat schap van een politieke partij die discrimineert zoals de Centrum partij onverenigbaar met het lid maatschap van het CNV. „Onze uitgangspunten en doelstellingen maken het onmogelijk dat iemand lid is van het CNV en vervolgens via een politieke partij discrimina tie nastreeft". Dat zei CNV-voorzit- ter Harm van der Meulen vandaag op een door het CNV georganiseer de ontmoetingsdag met buitenlan ders in Woerden. ALMELO - „Ik heb indertijd geen woord van excuus gehad. Ik vraag nu de Nederlandse staat om alsnog iets goed te maken door mijn ouders en mijn zuster snel als vluchteling toe te laten. Ik vind dat de staat mij dat per soonlijk ook schuldig is". Hüsnu Göl (26) een Armeense vluchteling uit Almelo, hoopt dat justitie binnenkort met de nodi ge soepelheid zal beslissen over het verzoek van zijn bejaarde ou ders (resp. 78 en 63 jaar oud) en zijn zuster om als vluchteling te worden toegelaten. door Jan van Nus Hüsnu Göl kwam in juli 1983 in het nieuws toen de politie hem op zeer hardhandige wijze arres teerde. Een kniewond die hij toen opliep is nu nog steeds niet genezen. De aanhouding gebeur de op verzoek van de Belgische politie die Göl ervan verdacht een paar dagen eerder in Brussel een geslaagde aanslag op een Turkse diplomaat te hebben ge pleegd. Hoewel er twijfels waren over de schuld van Göl die be weerde op het moment van de aanslag in Parijs te zijn geweest, werd hij toch aan België uitgele verd. Daar kwam de justitie na enige tijd tot de conclusie dat Göl de dader niet kon zijn en zo kwam de man in februari van dit jaar - na een voorarrest van zeven maanden weer op vrije voeten. De jonge Armeniër is sindsdien werkloos - iemand anders had zijn baantje bij een Almelose plasticfabriek gekregen - en zag een eis voor schadevergoeding door de Nederlandse Staat afge wezen met de argumentatie dat hij daarvoor in België diende te zijn. Sindsdien moet Göl met zijn vrouw en twee kleine kinderen rondkomen van een minimum uitkering. Voor de Turkse pers en de Turkse autoriteiten is Göl nog al tijd de dader van de aanslag. Zijn vrijlating werd indertijd in de Turkse pers beschreven als het op vrije voeten stellen van een moordenaar. Göl: „We zijn ook nog steeds bang voor wraak van Turkse zijde. Mijn familie in Al- AMSTERDAM (ANP) - Vrouwen lijken bij hartoperaties meer risico te lopen dan mannen. De leeftijd schijnt daarentegen van minder belang. Dit blijkt uit een onder zoek naar de resultaten van de 776 „bypass"-operaties die tussen no vember 1982 en november 1984 zijn uitgevoerd in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam. De gegevens werden gisteren be kendgemaakt op een bijeenkomst die was georganiseerd omdat het 25 jaar geleden is dat in dit zieken huis de eerste open hartoperatie werd uitgevoerd. Een kleine 10 procent van de pa tiënten was ouder dan 70 jaar en het percentage vrouwen was 21,5. Van de geopereerde vrouwen viel bijna 20 procent in de groep van 70 APELDOORN - In Apeldoorn woedt momenteel een nieuwe rage: het verzamelen van auto-merken. Gewapend met mes of schroeve- draaier gaat de jeugd op pad om merken van auto's te slopen. Op de foto tonen twee politiemannen op het Apeldoornse politiebureau een deel van de 'oogst' van drie 15-jari- ge jongens. (foto anpj V akbondsleider kandidaat voor Nobelprijs HILVERSUM (ANP) - Amerikaan se en Canadese universiteiten, vak bonden en Europese mensenrech: tenorganisaties hebben de Salva doraanse vakbondsleider Hector Bernabe Recinos, die momenteel in Nederland woont, kandidaat ge steld voor de Nobelprijs voor de vrede 1985. Dit is gisteren bekend gemaakt door het Internationaal Comité Marianella Garcia Villas voor vrede in Midden-Amerika, dat de kandidatuur eveneens onder steunt. melo heeft na mijn arrestatie pro blemen gehad. Andere Arme niërs ontweken hen uit angst. Men was bang en daardoor raak te de familie geisoleerd. En nog steeds hebben we angst dat er van Turkse zijde wraak komt omdat men daar de leugens in de Turkse kranten zonder meer ge looft. Voor hen ben ik een moor denaar, nog steeds". Maar niet alleen de familie van Göl in Almelo had het moeilijk. Ook zijn bejaarde ouders die met nog een zoon en een dochter in Istanboel woonden, ondervon den de naweeën van de arresta tie. Het gevolg was dat de ouders en de dochter onlangs Turkije hebben verlaten en via veel om wegen uiteindelijk in Almelo zijn gearriveerd met de bedoeling vandaag officieel bij de politie in Almelo een aanvraag te doen om als vluchteling te worden toege laten. Hüsnu Göl: „Mijn ouders, broer en zuster zijn sinds mijn ar restatie geterroriseerd door de Turkse politie. Een paar dagen na mijn aanhouding zijn zij door de politie opgehaald en twee da gen vastgezet in een koud ver trek. Mijn oude vader is in die twee dagen twee keer wegens hartklachten naar het ziekenhuis gebracht. Er is huiszoeking ge daan. Alle familiefoto's zijn mee genomen en nooit teruggegeven. Na de vrijlating ging de politie door. Mijn familieleden werden geschaduwd. Mijn broer Isken- der (29) die een winkel heeft in borduurwerk, kreeg regelmatig agenten op bezoek die geld eis ten en dat in eigen zak staken. Of ze namen zomaar speelgoed mee uit mijn ouderlijk huis". „Aanvankelijk moest mijn broer zich elke dag bij de politie melden, later werd dat wekelijks. jaar en ouder, van de mannen maar 5 procent. Elf patiënten stierven binnen dertig dagen na de operatie. De sterfte was onder de ouderen (1,6 procent) niet veel hoger dan onder de jongeren (1,3 procent). Veel gro ter zijn de verschillen tussen man nen en vrouwen: de sterfte, gemid deld 1,4 procent, was bij de man- DEN HAAG (GPD) De minister raad is gisteren akkoord gegaan met een wetsvoorstel om de orga nisatie Bescherming Bevolking op te heffen. Dit voorstel van staatsse cretaris van Amelsvoort (binnen landse zaken) vormt een onderdeel van de plannen tot reorganisatie van de rampenbestrijding in ons land. Bij deze nieuwe opzet gaat het kabinet ervan uit dat brandweer, ambulancediensten en politie de taak van de BB (uitsluitend gericht op de bescherming van de bevol king in oorlogstijd) overnemen. In buitengewone omstandigheden kan ook een beroep worden ge daan op het Korps Mobiele Colon nes en het Nederlandse Rode Kruis. De ongeveer 420 ambtenaren die bij de BB werkzaam zijn, zullen bij voorrang in aanmerking komen voor de 270 functies die in de nieu we rampenbestrijdingsorganisatie beschikbaar komen. Een groot deel van de BB-ambte- naren heeft inmiddels bij de Euro- De familie raakte helemaal geiso leerd in de buurt omdat vooral de Turkse buren geloofden dat ik een moordenaar was. Bovendien bleef de eigen familie weg en als die al kwam moest dat bij de po litie worden gemeld" De familie Göl kwam al snel tot de conclusie dat men het bes te Turkije kon verlaten. Maar zo eenvoudig was dat niet. De voor een paspoort benodigde identi teitspapieren waren door de poli tie ingenomen. Het was hen ver boden het land te verlaten. Via een corrupte politieman lukte het dan eindelijk een paspoort te verkrijgen. Dat was begin juni van dit jaar. Via dezelfde agent werd - opnieuw tegen betaling - een douanier bereid gevonden nen 0,6 en bij de vrouwen 4,2 pro cent. Prof. dr. A.G. Brom, hoogleraar hart- longchirurgie aan de rijksuni versiteit Leiden schetste de moei lijke start van de open hartchirur- gie waarbij ziekenhuisdirecties en chirurgen vanwege de hoge kosten tegenover elkaar kwamen te staan. De chirurgen willen hun patiënten zo goed mogelijk behandelen met pese Commissie voor de Rechten van de Mens een aanklacht inge diend tegen Van Amelsvoort. De BB'ers vinden dat de staatssecreta ris hun inkomen op discrimineren de wijze aantast. Zij verwijten hem dat hij hen niet wil laten overgaan naar een andere overheidsinstan tie, ook al blijven de taken bestaan. Volgens de BB-ambtenaren heeft Van Amelsvoort de normale rechtsregels die bij reorganisaties gelden in hun geval niet toegepast. BUSJE OVER DE KOP - Tien in woners van Almelo zijn gisteren gewond geraakt door een verkeers ongeval in Wierden. Het gaat om negen vrouwen van rond de dertig en een man. Zij zaten in een busje, bestuurd door de man, dat bij het invoegen na een inhaalmanoeuvre van achteren werd aangereden door een vrachtwagencombinatie en enkele keren over de kop sloeg. De gewonden zijn opgenomen in de twee ziekenhuizen van Almelo. Twee vrouwen zijn er volgens de rijkspolitie ernstig aan toe. vader, moeder en dochter Göl te laten passeren op het vliegveld. Op 25 november werd het vlieg tuig naar Rome genomen. Ondertussen werd via Vluchte lingenwerk Twente getracht de familie snel naar Nederland te halen. De politie in Almelo ont ving een telegram met het ver zoek een machtiging tot een voorlopig verblijf te geven en het ministerie van justitie kreeg een telex met de vraag om de Belgi sche autoriteiten te verzoeken om de familie via Brussel toe te laten. Want Brussel zou het vol gende tussenstation op weg naar Nederland zijn. Maar telegram en telex bleven tot nog toe onbeantwoord. De ouders en dochter konden daar- de modernste middelen. Daar tegenover staat een groep bestuur ders die niet wordt geconfronteerd met het individuele lijden van de hartpatiënten. Zij zien slechts kos ten en een dreigend faillissement van hun ziekenhuis, aldus prof. Brom. Hij voorspelde dat de chirurgen steeds meer zullen handelen vol gens de regel „als je overtuigd bent dat iets goed en nuttig voor de pa tiënten is, vraag dan geen toestem ming van directie of bestuur, doe het en maak -indien nodig- later je excuses." Hij prees de oprichter van de Hartpatiënten Vereniging, Henk Fievet, die er met zijn acties voor heeft gezorgd dat er in 1974 plotseling geld beschikbaar kwam voor de hartchirurgie. Huizenhandelaar weer gegijzeld HAARLEM (ANP) - De Haarlemse rechtbank heeft de gijzeling gelast van de 43-jarige M.D. uit Vogelen zang, de ex-directeur van beleg gingsmaatschappij Finance Servi ce. De man wordt ervan verdacht nog tonnen uit het failliete bedrijf achter te houden. De ex-huizen- handelaar is voortvluchtig. De man werd al eerder ruim an derhalf jaar in gijzeling gehouden om hem aan het praten te krijgen over het faillissement van zijn be leggingsmaatschappij. Die gijze ling werd eind vorig jaar opgehe ven, omdat de Haarlemse recht bank toen geen aanleiding meer zag hem nog langer vast te houden. DEN HAAG (GPD) - Ook werklo zen, die moeten verhuizen om een baan te aanvaarden en die tevens een eigen huis bezitten, kunnen een deel van de opbrengst van hun huis aftrekken van de belastingen. Tot nu toe werd ervan uitgegaan dat de regeling, die volgend jaar van kracht moet worden, alleen zou gelden voor werkenden. Premier Lubbers kondigde ech ter gisteren na afloop van de weke lijkse ministerraad aan dat hij 'ze ker een pleidooi' zou houden om deze verbetering in het wetsvoor stel op te nemen. De minister-president zei dit in reactie op het kabinetsbesluit dat werknemers die een eigen huis moeten verkopen omdat zij elders gaan werken, met ingang van vol gend jaar in aanmerking komen voor een extra aftrekpost in de loon- en inkomstenbelasting. De regeling, die al was aangekondigd in de Miljoenennota, kost jaarlijks ongeveer f 50 miljoen. Alleen in het eerste jaar zijn de kosten lager: on geveer f 25 miljoen. Het wetsvoorstel stelt voor dat werknemers, die verhuizen onder bepaalde voorwaarden tien pro cent van de verkoopprijs van het huis mogen aftrekken. Dat is be doeld als compensatie voor nota- riskosten, overdrachtsbelasting en makelaarscourtage. De aftrek moet worden toegepast in het kalender jaar waarin de notariële levering van de verkochte woning plaats vindt. op geen ticket naar Brussel krij gen omdat ze geen visum had den, zodat ze een paar dagen in een vertrek op het vliegveld van Rome moesten verblijven. Daar werd de vader opnieuw ziek van alle emoties en spanningen. Via de paters Karmelieten in Twente werd gezorgd voor bijstand van een medebroeder in Rome. Deze zorgde ervoor dat een dreigende uitzetting naar Turkije niet door ging en de familie kon doorvlie gen naar Wenen. Daar is men ondergebracht in een hotel en is Amnesty Interna tional ingeschakeld voor de op vang. Bovendien heeft het hoge commissariaat voor de vluchte lingen in Wenen op verzoek Ne derland benaderd voor toelating, maar dat had geen resultaat. Op 4 december is de familie doorge vlogen naar Brussel, waar men het land in mocht om asiel te vra gen. Een dag later was men bij zoon Hüsnu in Almelo waar de vader vanwege de doorgestane ellende nog steeds het bed moet houden. Dick Turk van Vluchtelingen werk Twente die de familie met vele anderen bijstaat: „De tra giek is dat de Nederlandse staat een groot aandeel heeft gehad in het ontstaan van deze situatie en dat diezelfde Staat niet de soe pelheid kan opbrengen deze mensen snel toe te laten. Dit is echt een noodgeval waarvoor justitie best een uitzondering kan maken. Hier is sprake van pure vervolging. Iedereen werk te tot nog toe mee. Amnesty In ternational, de paters Karmelie ten, politici en vele particulieren, alleen justitie niet". WASSENAAR - Het eerste Groot Woordenboek van Hedendaags Neder lands is gisteren gepresenteerd op Kasteel De Wittenburg in Wassenaar. Het eerste exemplaar was voor minister Brinkman (WVC). Eerder deze week werd het woordenboek in Antwerpen aangeboden aan de Belgische gemeenschapsminister van cultuur Poma en de minister van onderwijs Coens. Het boek krijgt als roepnaam Hedendaagse Van Dale. Het is het eerste dat in zo'n omvang - 1569 bladzijden - is gemaakt. Het feitelijke woordenboek is aangevuld met lijsten van de meest gangbare spreekwoorden, aard rijkskundige namen en hun afleidingen, en van niet-talige tekens en sym bolen, alsmede met een alfabetisch geordende samenvatting van de gram matica. Het woordenboek kost 120 gulden. Bij de foto: het exemplaar werd overhandigd door dr. P.Sterkenburg (links). <foto GPD) AFTREKMOGELIJKHEDEN.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5