Plotseling schudde de grond. Geen collectieve verzekering voor diefstal of regen Bombardementen troffen Leiden in december 1944 KERST- EN NIEUW JAARSPOST 'Terug naar de stad, maar dan iets doen aan bereikbaarheid' ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN - "In het begin van de vori ge week is de stad Leiden eenige malen door Anglo-Amerikaansche terreurbommenwerpers aangeval len, aldus meldt het A.N.P. Naar tot dusver is vastgesteld zijn daarbij al leen onder de burgerbevolking 46 dooden te betreuren. Bovendien werden, behalve talrijke woonhui zen, het Museum voor Volkenkun de en het Natuurwetenschappelijke Museum door bomtreffers ernstig beschadigd". Een bericht uit Het Vaderland van 18 december 1944. Niet zo opvallend in die tijd. De luchtbombardemen ten en oorlogshandelingen tijdens de Tweede Wereldoorlog richtten in tal van steden en dorpen in ons land omvangrijke schade aan. Leiden mag nog van geluk spreken. Verge leken met de verwoestingen in an dere steden (Rotterdam, Middel burg) is deze gemeente lang ge spaard gebleven en er betrekkelijk goed afgekomen. Pas op zondag 10 en maandag 11 december 1944 werd Leiden het doelwit van aanvallen van de geal lieerde luchtmacht en werden de omgeving van de Stationsweg en Haverzaklaan en de Alexander- straat/Sophiastraat zeer ernstig ge troffen. Het doel waren de opslag plaatsen van de beruchte VI en V2 raketbommen in de ommiddelijke nabijheid van het hoofdstation en het toenmalige station aan de He rensingel ('t Spoortje'). De ernstigste aanval had plaats op maandag 11 december op het hoofd station. Het stationsgebouw werd zelf niet getroffen, maar ruim vijftig huizen aan de Stationsweg en aan de Haverzaklaan en omgeving wer den totaal verwoest. Talloze wonin gen in de buurt werden zwaar be schadigd. Een minder ernstige aanval had de dag tevoren plaatsgevonden op het station aan de Herensingel, dat evenmin werd geraakt, maar waar bij veel huizen aan de Alexander- straat, Sophiastraat en omgeving ernstige schade opliepen. Beide aanvallen eisten een groot aantal doden en gewonden. De berichtgeving in die dagen was slecht of bestond in het geheel niet. Over alles wat gebeurde, werd door de Duitsers heel geheimzinnig ge daan. Overlevenden van het bom bardement kunnen zich die dagen echter nog goed herinneren. De ont manteling van de vliegtuigbom, op het terrein aan de Morssingel, en de voorzorgsmaatregelen die daarmee gepaard gaan heeft bij veel oudere Leidenaars die herinnering weer naar boven gehaald. Wat gebeurde er precies die twee dagen in december 1944? Welk dra ma voltrok zich in de Leidse Sta- tionsbuurt? En wat waren de gevol gen? Het bombardement... Zo zag de Stationsweg er uit na de bomaanval van 11 december 1944. De huizen en winkels waren zwaar beschadigd. Rechts op de foto zien we het pand waarin het café-restaurant Eigenzorg is gevestigd. Uiterst links staan de panden waarin momenteel De Leidse Post en een dancing zijn gehuisvest. De gebouwen in het midden van de foto hebben inmiddels plaats gemaakt voor een nieuw bankgebouw. (foto b. b. m. Jansen) door Jan Rijsdam LEIDEN - Het was een maandag middag rond een uur ot' twaalf toen het luchtalarm door de Leidse stra ten klonk. Balt Jansen was juist op weg naar huis voor het nuttigen van de middagboterham toen hij ter hoogte van de Breestraat plot seling de grond voelde schudden. Ongetwijfeld het gevolg van bom men die in de nabije omgeving moesten zijn ingeslagen. Het duur de, hooguit, een paar minuten. Even later, zo meldt het politierap port uit die dagen, zouden de brandweer en politie uitrukken in verband met bominslag en brand. Jansen was toentertijd werk zaam bij de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM), in een kan toor op de hoek Stationsweg/Ha verzaklaan, daar waar de weg een flauwe bocht maakt. De Haverzak laan liep evenwijdig aan de spoor lijn, over het huidige parkeerter rein, en mondde uit op de Stations weg naast het pand Stationsweg 32. Het gebied tussen de Morssin gel en Stationsweg was letterlijk volgepropt met kleine arbeiders woninkjes en enkele bedrijfsge- bouwtjes. Om half twee moest Balt Jansen terug zijn op kantoor. Toen hij op zijn flets over de Blauwpoortsbrug reed passeerde hij een Leidenaar die uitriep dat zijn huis in brand stond. Op dat moment drong tot hem door dat het wijkje achter de Stationsweg moest zijn getroffen door een bomaanval. Op de Stationsweg aangekomen, bleek de straat te zijn afgesloten. Jansen had als waterleidingambte- Een bord met schuifjes dat in het Leidse stadhuis werd gebruikt om het sein 'luchtalarm' te geven. (foto Holvast) naar een bewijs waarmee hij door mocht. Bij zijn kantoor aangeko men, drongen de gevolgen van de bominslag zich in volle omvang aan hem op. Er stonden huizen in brand en de luchtdruk had alle rui ten van het LDM-gebouw vernield. Het was een enorme ravage. Uren lang was hij met zijn collega's be zig de glasscherven en andere brokstukken op te ruimen en bui ten op een hoop te gooien. Kantekoek Toen het LDM-personeel een paar uur later, uitrustend van de vermoeienissen, bijeen zat, haalde de directeur een kantekoek te voorschijn die als noodvoorraad lag opgeslagen in de kluis van het gebouw. Balt Jansen had net één hap genomen toen hij in de verte vliegtuigen hoorde naderen. De pa niek sloeg toe. Er moest ijlings een goed heenkomen worden gezocht. De kluis in het LDM-gebouw was groot genoeg om alle personeel een schuilplaats te bezorgen, maar Balt Jansen had angst om in de kluis opgesloten te worden en besloot te maken dat hij weg kwam. Het duurde even voor hij buiten was omdat de draaideuren die toe gang gaven tot het LDM-gebouw met een enorme snelheid rond draaide en mensen naar binnen voerden die net als hij een goed heenkomen zochten. Het vliegtuig geronk was nu duidelijk hoorbaar. Vanuit de toestellen werd gescho ten op alles wat bewoog. Eenmaal buiten gekomen, schui felde Balt Jansen langs de gevels van de Stationsweg, in de richting van de Morssingel. Op de hoek van de singel stak hij over. Een enorm stuk hout scheerde rakelings langs hem. Later kwam hij er achter dat het stuk hout, terwijl hij overstak, door een vliegtuigbom van de goot was geslagen. Die bom kwam niet tot ontploffing. Maar andere exem plaren richtten op het zelfde mo ment wel grote verwoestingen aan. Aan de overkant van de Stations weg dook Jansen een portiek in waar hij met ingehouden adem bleef staan. De grond trilde. Er ge beurde iets verschrikkelijks. Het buurtje achter de Stationsweg werd getroffen door zware bom men. Aan de andere kant van de straat en in de Haverzaklaan ston den huizen in brand. Daar woon den werknemers van de LDM en er stonden een watertoren en een me terwerkplaats van de LDM. De bommen hadden van de meeste percelen een smeulende ruïne ge maakt. Toen de vliegtuigen over waren, had Balt Jansen de hap snijkoek nog steeds achter zijn kiezen. Hij moest eerst op adem komen voor dat hij de koek kon doorslikken. Er kwamen weer mensen op straat, schreeuwend, om hulp roepend. De brandweer was weldra in de weer om uitslaande branden te blussen. Een groot aantal huizen was na een voltreffer in elkaar ge stort. De ravage was enorm. Met collega's van de LDM was Balt Jansen nog uren in de weer om mensen te helpen, onder het puin vandaan te halen. Omstreeks half negen die avond zou het academisch ziekenhuis meedelen dat tijdens en na het bombardement 19 personen waren overleden en 38 gewond. Mannen, vrouwen, kinderen en 'ouden van dagen' waren het slachtoffer ge worden. Velen gezinnen waren dakloos. De gevolgen zouden nog ernstiger zijn geweest als alle men sen die in de dicht opeengepakte huisjes aan de Haverzaklaan woon den ook thuis waren geweest. De meeste van de bewoners waren echter naar het platteland getrok ken. op zoek naar voedsel "De middag van het bombarde ment kwamen mensen net terug van de hongertochten", herinnert Balt Jansen zich nog. Ze troffen smeulende puinhopen aan op de plek waar ze gewoond hadden. An deren waren het slachtoffer gewor den van houtrovend publiek en waren allerlei huisraad of hun per soonsbewijs kwijt geraakt. Met een fototoestel van een colle ga maakte Jansen die middag, van uit het LDM-kantoor, een foto van de zwaar beschadigde huizen aan de overkant van de Stationsweg. Offer? De reacties die het gebeurde on der de Leidse bevolking teweeg bracht waren heel verschillend. De een meende dat dit de offers waren die voor de bevrijding moesten worden gebracht. Anderen noem den deze wijze van bombarderen lichtvaardig en zinloos en zeiden dat de Duitsers ons lieten verhon geren. maar onze bondgenoten hier de boel kapot kwamen gooien. Bij de meeste mensen overheer ste echter het gevoel dat het een offer was en dat al deze ellende door de Duitsers over hun hoofd was uitgestort. "Ondanks alle leed was je blij als die rotmoffen een slag was toegebracht", zegt een buurtbewoner nog steeds over tuigd. Balt Jansen meent dat de bom aanval rond het middaguur een waarschuwing was voor het zwaar dere bombardement dat later die middag zou volgen. "Die waar schuwing is niet door de mensen begrepen". De opgave waarvoor de betrok ken vliegeniers stonden, was ook uiterst moeilijk, aangezien de bei de doelen gelegen waren temidden van drukbevolkte woonwijken van de stad en in een zeer dichte be bouwing. Tot ieders teleurstelling bleek dat de doelen waren gemist maar dat vele woningen en gebou wen waren vernield in de Alexan- derstraat, Sophiastraat, Prinsen straat en in de Stationsweg. Steen straat. yaverzaklaan en Rijn en Schiekade nabij de ambachts school. Wel was het gelukt het aca demisch ziekenhuis, aan de andere kant van het station gelegen, te sparen. Was de bomaanval op Leiden niet de verwachten? De toenmalige Leidse wethou der M.G. Verwey schrijft in een boekje over 'Leiden in bezettings tijd' dat de de geallieerden te we ten waren gekomen dat op het em placement nabij het hoofdstation, en op het station aan de Herensin gel, het zogenaamde 'geheime V2- wapen' werd gelost. Vanaf de bei de stations werden de wapens naar de startbanen in Wassenaar en om geving vervoerd. "Het lag dus voor de hand dat te zijner tijd deze los- en transportplaatsen het doelwit van de geallieerde luchtmacht zou den zijn". Toch waren omwonenden niet echt bevreesd vooreen bomaanval. "Je leefde van de éne in de andere dag", vertelt een oude buurtbewo ner die het bombardement heeft meegemaakt. "We hadden al ge noeg te doen om in leven te blijven. Ik had mijn handen vol om aan eten te komen. Er gingen zoveel mensen dood, dat je op een gege ven moment dacht: als ik het over leef ben ik een spekkoper". Om hulp en steun aan de slacht offers te verlenen werd daags na het bombardement een rampcomi té in het leven geroepen. Op zon dag 17 december werd in de ker ken opgeroepen om door middel van geld en goederen het leed te helpen verzachten. Zwarte Kerst Kerstmis 1944. Het was stralend winterweer en het vroor. In gewo ne tijden zou het ideaal weer zijn geweest voor een familiefeest bij de warme kachel. Voor Leiden werd dit jaar een "zwarte kerst". Er werd honger en kou geleden en ve le Leidenaars treurden om het dra ma dat zich had voltrokken. Het dodental ten gevolge van de bomaanvallen steeg uiteindelijk naar 46 en er waren tientallen ge wonden, onder wie velen ernstig. Ongeveer honderd gezinnen waren dakloos geworden en hadden hun bezittingen geheel of gedeeltelijk verloren. De bomaanvallen en beschietin gen hebben ook de levensloop van veel Leidenaars die de verschrik kingen overleefden zeer beïnvloed. Een bejaarde bewoner van D' Ou de Morsch vertelt dat hij een meis je kende uit de Haverzaklaan dat bij beschietingen om het leven is gekomen. "Een heel aardig meis je". weet hij nog. "Ik was mis schien wel met haar getrouwd". Een foto van de Haverzaklaanrond 1900, gezien in de richting van de Stationsweg. Dit buurtje werd in de Tweede Wereldoorlog zwaar getroffen en zo goed als van de Leidse kaart weggevaagd. Momenteel is dit gebied, gelegen tussen de flatgebouwen aan de Stationsweg en Morssingel, in gebruik als parkeerterrein. (foto Gemeente-Archief Leiden) LEIDEN - De gemeente zal geen collectieve verzekering afsluiten voor eventuele schade door dief stal, regen of storm in leegstaande woningen tijdens het demonteren van de vliegtuigbom. Een woord voerder van de gemeente deelde gistermiddag mee, dat geen enkele assuradeur dit risico wil dekken. AZL In verband met het het demonte- Demontage bom niet uitgesteld DEN HAAG/LEIDEN - Het de monteren van de bom aan de Mors singel wordt niet uitgesteld. De voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State heeft gistermiddag een verzoek van twee Leidenaars daartoe afgewezen.-Hij heeft hun verzoek om het besluit van burgemeester Goekoop niet ontvankelijk verklaard. De Leide naars T. H. Kerkvliet en W. B. de Voogd, hadden tegen alle daarbij te treffen maatregelen, zoals ont ruiming en afzetting van het ge bied, bij de Raad geprotesteerd. Als argumentatie geeft de afde ling rechtspraak van de Raad van State dat het hier een besluit van algemene strekking betreft en dat daartegen niet bij de Raad kan worden geprotesteerd. Dat kan wel als een bestuursmaatregel zich richt tegen een individueel per soon of een andere individuele rechtspersoonlijkheid als een ver eniging. Dat is hier niet het geval omdat de getroffen maatregelen zich tegen een ieder richten. De uitspraak is gedaan zonder een zitting waarin de partijen zijn gehoord. ren van de bom aan de Morssingel ontkomt ook het Academisch Zie kenhuis niet aan bepaalde maatre gelen. Zo zal woensdag de weg tus sen Heelkunde/Orthopedie en de gebouwen van de technische dienst, keuken, centrale dienst in terne verzorging, huisdrukkerij en hoteldienst/desinfectie zijn afge sloten. Ook rondom de nieuwbouw moet het werk worden gestaakt. Wel kan binnen de gebouwen wor den gewerkt, zij het met ramen en deuren open. Patiënten en hun familieleden die woensdag in het ziekenhuis moeten zijn wordt geaviseerd een ruime marge in hun reistijd aan te houden in verband met verkeers- omleidingen. Het ziekenhuis is het best te bereiken via de ingang aan de Wassenaarseweg. De musea De Lakenhal en Molen De Valk zullen woensdag de gehe le dag gesloten zijn in verband met het ontmantelen van de bom. PRESENTATIE - Het Leids Aka- demisch Kunscentrum (LAK) pre senteert morgenavond onder het motto 'Tussen de schuifdeuren' drama-cursussen en een literaire workshop. Aanvang 20.00 uur. L LEIDEN - Het stadhuis is gisteren op diverse fronten kunstzinniger ge worden. In de hal bij het trappenhuis is een schilderij geplaatst van de kunstschilder D. Nijland (zie foto Holvast). Dit schilderij (voorstellende een silhouet van Leiden) werd in 1940 vervaardigd in opdracht van de Leidsche Vereniging van Industriëlen. Bij de ingebruikneming van het stadhuis werd het schilderij aangeboden aan het gemeentebestuur. Door voor de gemeente nog onduidelijke oorzaak kreeg het kunstwerk nimmer een plaats in het stadhuis. Onlangs werd het werk teruggevonden in het gebouw van de Kamer van Koophandel. Na restauratie heeft het schilde rij dus eindelijk zijn plek op de eerste etage van het stadhuis gekregen. Tegelijkertijd werd gistermiddag de geslaagde restauratie gevierd van drie intarsia's (inlegwerken van verschillend gekleurde houtsoorten), ge maakt door de beroemde gradicus M C. Escher. Ze bevinden zich in de kamer van burgemeester en wethouders. Ze waren in de loop der jaren aangetast door droogte en ouderdom en verdienden daarom een opknap beurt. ADVERTENTIE verzenden via STADSPOST LEIDEN is geld besparen! Envelop 45 cent; kaart 40 cent. Naar 165 plaatsen! Ma.-vr9-21 uur. Nieuwe Rijn 61a, Leiden. Tel.: 133980. Stichting Leidse Binnenstad: LEIDEN - Als de provincie haar streven om de steden hun belang rijke functie terug te geven, wil waarmaken, zal er eerst iets aan de bereikbaarheid van de Leidse bin nenstad moeten worden gedaan. Daar komt de reactie op neer die de Stichting Leidse Binnenstad heeft gegeven op het voorontwerp voor de herziening van het streek plan Zuid-Holland West. Het motto van dit voorontwerp luidt: 'Terug naar de stad'. De stichting, belan genbehartiger van hét bedrijfsle ven in de binnenstad, merkt op dat de "slechte verkeers- en parkeersi tuatie" in het Leidse centrum "ten onrechte geen enkele aandacht krijgt in het voorontwerp". "De regionale functie van de Leidse binnenstad valt of staat met een goed werkend verkeers- en LAK Het Leids Academisch Kunst centrum (LAK) presenteert zon dagavond onder het motto 'tus sen de schuifdeuren' drama-cur sussen en de literaire workshop. Aanvang acht uur. Toneel Kindertheater Ploef geeft van middag een voorstelling voor kinderen van het stuk 'De droom reis van Klingeling Foe'. Over de avonturen van een Chinees in het buitenland en een melkman. Ploef speelt hetzelfde stuk zon dagmiddag nogmaals, om twee uur in de aula van De Valkenier aan het Valkenpad. Volksmuziek In De Zaailing, Hooigracht 41, is vanavond Ierse en Schotse volksmuziek te horen, verzorgd door Kees Bakker (diverse soor ten fluiten en slaginstrumenten) en Julia Stegeman (keltische harp en zang). Aanvang zes uur. Kerstviering Werkgemeenschap De Ratel houdt zondagmiddag de kerst viering in de aula van de meao- school aan het Lammenschans- park 4. Het programma bevat onder meer een uitvoeringen van het zangkoor van het Leidse Volkshuis onder leiding van Ca thy Dernee, verhalen rond de kerst door Yvonne Cobben en He- leen de Vroedt, kerstconcerten door leerlingen van de Streekmu- ziekschool onder leiding van Piet Kunst en een samenzang. Aan vang drie uur. parkeersysteem waarin naast openbaar vervoer en langzaam ver keer ook de auto een belangrijke rol speelt", aldus de stichting. Zij vindt dat het beleid de laatste jaren niet evenwichtig is geweest en dat met name aan het economisch be lang van een goede bereikbaarheid en parkeerruimte te weinig aan dacht is geschonken. In de brief van de stichting, on dertekend door vice-voorzitter J. van Egmond, wordt geconstateerd dat de economische sector bij stadsvernieuwing te weinig aan bod komt. Het uitgangspunt om op voorhand verkeersaantrekkende bedrijven zo mogelijk te verplaat sen vindt de stichting een te nega tieve benadering. Gemeente koopt Medisch Archief LEIDEN - De gemeente koopt het voormalig Medisch Archief van het ministerie van defensie, dat eerder dit jaar werd gekraakt. B en W heb ben een voorstel van deze strek king aan de gemeenteraad voorge legd. Het pand Oude Varkenmarkt 18- 22 werd in mei van dit jaar door zes personen gekraakt, nadat het een jaar had leeg gestaan. Het is de be doeling van de gemeente het groot ste deel van het gebouw te slopen Daarvoor in de plaats moeten elf woningen worden gebouwd, zo mogelijk volgend jaar al. Ook wordt er een onderdoorgang ge maakt naar het Noordeinde, ter hoogte van Nova Passage. De krakers hadden andere plan nen met het pand: als woonruimte, huisvesting voor bedrijven en ver enigingen en voor buurtactivitei- ten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3