Evengoed preken in spijkerbroek als toga Leids predikant koos voor witte 'gebedsmantel' Verliest 'basisbewegiii^ tweede generatie? Forse schulden na pausbezoek ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 PAGINA II D. Schouten ....joods-christe lijk, gewaad.... (foto Holvas LEIDEN— Niemand zal de Leid- se gereformeerde predikant H. E. Schouten (38) ooit in de traditio nele zwarte toga zien. Hij voelt zich op de kansel geen rechter of wetenschapper, maar alleen voorganger. Bovendien is zwart geen bijbelse kleur. "Wit is de kleur van Gods genade". Schouten doet zijn gemeente (vroegere Zuiderkerk) met een stukje in het kerkblad uit de doe ken, waarom hij ter kerke in het wit gaat. Om te beginnen is het kleed dat hij draagt geen toga maar een 'gebedsmantel'. Een toga is zwart met fluweel. Daarbij horen een bef en een ba ret. Ze is pas in de negentiende eeuw in gebruik geraakt, zij het onder veel protest. Vóór die tijd droegen de predikanten een ge waad dat meestal een paar mo des achterliep. Er waren wel een paar redenen voor predikanten om net als de rechter en de hoogleraar een zwartfluwelen toga aan te trek ken. Ten eerste diende een dominee in functie zich te onderscheiden LEIDEN- Het gevaar van een randkerkelijke beweging ('basisbe weging') voor de bestaande kerken is, dat deze een 'soort voorhoede' kwijtraken. "Niet ten onrechte zien mijn plaatselijke collega's met ver driet aan, dat allerlei mensen met een alternatieve visie en een geheel eigen inbreng zich uit het plaatse lijke kerkelijke werk terugtrekken om uit te wijken naar een basisge meente". Ziehier een 'bekentenis' van de Leidse gereformeerde studenten- predikant dr. Herman Wiersinga, die in het blad 'Voorlopig' de mo tieven achter de basisbeweging be licht én de gevaren waaraan zij blootstaat. Zelf is Wiersinga zowel ten opzichte van de kerken als van de basisbeweging een 'binnen staander'. De Leidse Studen- tenkklesia, waaraan hij namens de Gereformeerde Kerken is verbon den, kent een soort 'dubbel lid maatschap'. De 'Vereniging Basisbeweging Nederland' werd in mei 1979 op een landelijke bijeenkomst van kerkelijke basisgroepen en kriti sche gemeenten officieel opge richt. Mensen uit diverse kerken begonnen daar min of meer 'voor zichzelf soms binnen hun eigen plaatselijke gemeente of parochie, maar meer toch daarbuiten. Motieven Wiersinga noemt twee soorten motieven voor het ontstaan van de ze groepen: cultureel en maat- schappelijk-politiek. Cultureel: het verlangen naar zelfontplooiing. "Wij als basismen sen meten de waarde van iets af naar eigen behoefte, eigen bele- van zijn gemeenteleden. Een an der motief was, dat de man op de kansel 'recht' spreekt namens God. En ten derde is bijbel verklaring ook een vorm van we tenschap. De romeinse toga van de rech ter en van de hoogleraar stond dus model voor de predikan- tenkleding. Afstand De gereformeerde voorgangers wilden daar lange tijd niet aan. Zij droegen meestal een jacquet of een zwart pak. Pas in de jaren 40 kwam ook daar de toga in zwang. Toch kiezen nog steeds veel gereformeerde dominees voor een gewoon pak. Dat schept naar hun gevoel minder afstand naar de gemeente, zegt Schouten. "Het is waar, je kunt evengoed preken in een spijkerbroek als in een toga. Johannes de Doper had een mantel van kamelenhaar". Jarenlang heeft de predikant van Leiden-Zuid - eerst was de Midden-Betuwe zijn werkterrein in een gewoon pak de kerk- ving en eigen zingeving. Wij willen als méns niet worden overgeslagen door geloofssystemen of moraalpa- tronen. De theologie verandert van een verticale in een horizontale. De relatie met God nadert de relaties met medemens en maatschappij zózeer, dat ze elkaar raken". Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot En maatschappélijk-politiek: doelbewust streven naar een zoda nige verandering van kerk en maatschappij, dat daardoor ge rechtigheid en vrede worden ge diend. Hier ligt, volgens Wiersinga, het beslissende breekpunt tussen de kerken en de basisbeweging. "De basisgroepen zien het voor- zich-uitschuiven van een keuze in sociaal-ethische kwesties als ver raad aan de ons door het evangelie gevraagde partijdigheid voor ar men en bedreigden. De beweging stelt zich maatschappijkritisch op: tegen ons technologisch-kapitalis- tische systeem en vóór verande ring in socialistische zin, niet par tijpolitiek verengd, maar evenmin alles onder één paraplu waar links én rechts zich thuis voelen". "Het verantwoordelijkheidsbe sef voor de wereld was in de mees te gevallen de directe aanleiding om de breuk met de plaatselijke gemeente te riskeren. Theologie wordt bevrijdingstheologie, reflec tie op de concrete politieke prak tijk. De erediensten nemen een an dere kleur aan, die van een samen zwering. Geloven wordt van we reldbeschouwing een handelings patroon". In de lucht Maar er zijn ook gevaren voor de basisgroepen. Wiersinga noemt er een paar. Deze groepen worden voor een groot deel gedragen door mensen van één generatie, die de jaren 60 en 70 bewust meemaakten en zich inzetten voor democratisering, emancipatie en derde-wereld-ac ties. Is deze inzet nog wel over te dra gen aan een jeugd die zich moet aanpassen en het eigenbelang laat gelden om nog aan de slag te kun nen komen? Als eerste gevaar ziet dr. Wiersinga, dat de basisbewe ging deze tweede generatie verliest en daardoor in de lucht komt te hangen. Daar komt bij, dat basismensen grotendeels tot de middenklasse behoren. "Taalgebruik en leefstijl verraden het goed-opgeleide en fi nancieel vrij safe milieu. Ze zijn hooguit woordvoerder en voor vechter van de eigenlijke basis, de onderlaag hiér en de verpauperde massa's in de Derde Wereld". Zo'n vertegenwoordigende rol brengt voor de beweging een bij zonder gevaar mee, zegt Wiersinga. "Je voelt je voortdurend schuldig, omdat jij tot een redelijk veilige klasse behoort. Maar tegelijk ver schrikkelijk verantwoordelijk voor 'anderen'. En dat brengt dan weer bevoogding mee naar de onder drukte groepen én betweterigheid naar andersdenkende klasse-geno ten". Hij waarschuwt voor 'ontwaar ding van de basisgroepen tot clubs van gelijkgezinden'. De beweging moet meer gelijkgericht dan gelijk gezind zijn. De groepen moeten vooral open blijven. "Vóór je het weet belemmeren secundaire groepskenmerken het toetreden van gelijkgerichten". Bondgenoot De studentenpredikant uit Lei den zou graag zien, dat basismen sen het belang van structuren wat meer inzagen, ook van een goede eigen organisatie. "Voor een alter natieve stem naar kerk en maat schappij toe is binding en verster king (van de stem) via coördinatie en secretariaat geen luxe". De beweging moet ook wat min der 'moralistisch reageren'. "Maat schappelijke structuren verander je niet met verwijten aan personen, maar via stelselmatige analyse". Een andere wens van Wiersinga is, dat de beweging meer bondge nootschappen zou aangaan met ge lijkgerichten in de samenleving (politiek, vakbonden, onderwijs en de artistieke wereld). "Christelijk heid is geen voorwaarde voor ge lijkgerichtheid". Ten slotte heeft hij nog een wens wat betreft de verhouding tot de kerken. Wiersinga pleit voor een 'zuinig zijn op de nog bestaande communicatiekanalen', zoals de Raad van Kerken, "wil onze kritiek trefzeker en vruchtbaar zijn". Hij ziet de basisbeweging nog steeds als een 'noodoplossing'. Ze is geen kerk in zichzelf. "In hoop op betere tijden. In verwachting van ander weer. Zowel voor de sa menleving als voor de 'officiële' kerken". diensten geleid. Na heel lang aar zelen en zoeken koos hij pas in februari van dit jaar voor de 'ge bedsmantel'. "Als je dan kiest voor een spe ciaal gewaad in de kerkdienst - maar dat is niet per se nodig kies dan wat mij betreft niét voor een van oorsprong romeins maar voor een oorspronkelijk joods- christelijk gewaad". Zo is hij tot zijn - in protes tantse kringen - nogal ongewo ne verschijning gekomen. De kleurige stola's die hij over zijn lichte mantel draagt dienen al leen ter verfraaiing. Maar ze heb ben wel betekenis. Ze duiden op de kleur van het kerkelijke jaar. Wel is het aantal predikanten dat hun zwarte toga met deze kleuren opsiert de laatste jaren beduidend toegenomen. Schou- tens hervormde collega Nauta heeft ook voor deze tussenvorm gekozen. De witte stola wordt gedragen met Kerst en Pasen, paars tij dens de voorbereiding op die feesten - advent en lijdenswe ken rood met Pinksteren en groen in de tussenliggende 'feestloze' tijden. De Rooms-Katholieke Kerk in Ca nada moet nog ongeveer 25 van de ruim 50 miljoen gulden opbrengen om de kosten van het pausbezoek (9 tot 20 september van dit jaar) te dekken. Een woordvoerder van de bisschoppen deelde mee, dat de bisdommen waar de paus op be zoek is geweest, en de bisschop- Kerststal. In het rijksmuseum 'Het Catharijneconvent' in Utrecht (Nieuwegracht 63) is van 22 december tot en met 20 januari de Napolitaanse kerststal te be- zichtigsen. De uit de achttiende eeuw daterende groep bestaat uit een veertigtal figuren, die in een natuurgetrouw landschap zijn op gezet. De kerststal staat in de midde leeuwse kelder van het museum. Bij de inrichting van de stal - die werd gemaakt in de Italiaanse stad Napels - is geprobeerd de opzet van toen zoveel mogelijk te benaderen. In een landschap van heuvels, bomen en struiken ziet men herders en inwoners van Bethlehem druk in de weer met hun dagelijkse bezigheden. Om hen heen grazen schapen en gei ten. En dan zijn er de 'drie konin gen', in deze groep rijke tapijthan delaren uit het oosten. De kerstgroep in 'Het Catharij neconvent' is de enige van deze omvang die in Nederland is te zien. Het museum is open van dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 5 en op zaterdag, zondag en feestdagen (ook de twee kerstda gen) van 11 tot 5 uur. Op de maan dagen en op 1 januari is het dicht. Cantatedienst. Morgenavond om half 7 wordt in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp een cantatedienst gehouden waar in het Leiderdorpse Kamerkoor delen zingt van 'The Messiah' van Handel. Vocale solisten zijn Anke Zuithoff, alt, en Aijan Liesker, ba riton. Het Leiderdorps Kameror kest en Aart Bergwerff, clavecym- bel, verzorgen de instrumentale begeleiding. penconferentie zelf dit bedrag moeten bijeenbrengen. De kosten die de regering voor de paus moest maken zijn niet in deze f. 50 mil joen begrepen. Het verblijf van de paus heeft f. 7 fniljoen meer gekost dan was ge raamd. En de opbrengst uit giften Carols. Uitgaande van de ang licaanse kerk is er morgenavond om half 8 in de oud-katholieke kerk aan de Zoeterwoudsesingel 49 in Leiden een kerstzangdienst. Het zingen van bekende Christ mas-carols wordt afgewisseld met kerstteksten uit het evangelie. Voorganger is ds. G. Allen. Ieder een is welkom. Hervormde Kerk: beroepen te Vleuten W. Lamfers Maartensdijk (deelgemeente 'Advent'), te Assen L. Lingen Klooster ter Apel (bui tengewone wijkgemeente). Gere formeerde Kerken: beroepen te Lekkerkerk N. A. Riemersma Am sterdam. Studie. Het bestuur van de Raad van Kerken in Nederland gaat zijn afdeling 'Geloofsvragen' verzoeken een theologische studie te maken over de belofte van het land Kanaan aan het joodse volk en de betekenis daarvan nu. Aan leiding is het verslag van het be zoek dat een delegatie van de raad onlangs bracht aan het Midden- Oosten en de Raad van Kerken daar. Jodendom. Uit een onderzoek is gebleken, dat in kerkelijk mate riaal voor de catechese de joodse werkelijkheid geheel of nagenoeg geheel ontbreekt. Bijna nergens wordt vermeld dat het Oude Testa ment het boek van de synagoge is gebleven. Doordat joden alleen in verband met het Nieuwe Testa ment worden genoemd, ontstaat de indruk dat het jodendom een overleefde godsdienst is. Alleen het meest recente catechesemate riaal besteedt nog enige aandacht aan de jodenvervolgingen. Tot deze conclusie komt een rap port dat is gemaakt in opdracht van de Raad voor de verhouding van Kerk en Israel en de Raad voor de Katechese, beide van de Her vormde Kerk. Het rapport draagt als titel: 'Het beeld van joden en jodendom in catechetische metho den. Een onderzoek ten behoeve van predikanten, catecheten en producenten van catechetisch ma teriaal'. Aan het onderzoek is twee jaren gewerkt. Dertien methoden wer den daarbij uiteengerafeld. Doel was: vooroordelen te bestrijden. Het feit dat de joodse godsdienst indirect als 'overleefd' wordt afge beeld, bevestigt de nog wijd ver breide opvatting dat de kerk in re latie tot God de plaats van Israel heeft ingenomen, schrijven de on derzoekers. en de verkoop van souvenirs viel erg tegen. Toch zijn de bisschop pen niet ongerust. Zij verwachten, dat binnen een jaar alle schulden zullen zijn afgelost. Kardinaal Car ter van Toronto heeft de opbrengst, van zijn jaarlijkse kardinaalsdiner (180 gasten, f. 330 per persoon!) voor dit doel bestemd. Dr. Herman Wiersinga (Leiden) ziet gevaren ..eredienst als 'samenzwering'... LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Nauta, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Smit, Hil- Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Mostert (evang.-luth) en pastoor v. Well, 1115 ds. Mostert (met koor); Bethlehemk. (Driftstr.) 10 kand. T. Kris pijn; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggraven!) 10 mevr. ds. De Waalse kerk (tijdel. Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs. Jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 dienst te verzorgen door het L. des Heils; Diakonessenhuis 10.30 ds. Panne- koek, elke zat. 10.30 rk. dienst; Ende geest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Vredeskerk 10 mevr. ds. De Mey; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Veenstra; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Mgranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hem mes, O.geest; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. mevr. J. Falken- burg. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 ds. Kamp huis, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur); 10 en 5 prof. dr. v. 't Spijker. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. v. 't Hof, ziekenhuispred., wo. 19 dec. 7.30 kerstwijding. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.). 10.30 ds. Veen, Rijs wijk. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Reiling, Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 evang. Koehorst, Mijdrecht. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe terw.singel 21): 5 hr. v. Diggelen. EvangeLiecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 hr. Zijlstra, wo. 19 dec. 8 kerstzang avond. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5): 4 Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. Riekerk. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg): 10 heiligingssamenk., 7 verlos- singssam. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christelijke Wetenschap (Steenschuur 6): 10.30. De Christengemeenschap (beweging tot religieuze vernieuwing): zat. 22 dec. 9.45 in oud-kath. k. Zoeterw.singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. In oud-kath. kerk (Zoeterw.singel) om 7.30 nam.: The Story of Christmas told and sung in a service of Nine Lessons and Carols, anglicaanse gemeente, voorg. G. G. Allen en Y. Roosjen, ieder een welkom. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Bergsma. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Groenendijk, Scheveningeh, 7 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 10 ds. v. Es, Hoofddorp, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Wallet, Sliedrecht, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 5 ds. Moll, met gehandicapten; Kruiskerk 10 ds. De Graaf, H.woude; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bogers; G. Herderk. 10 ds. Taselaar, 6.30 ds. Moll; De Bron 9.30 dr. Dirksen, L.dorp, 10.15 ds. Mol! 6.30 ds. Mulder; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam. ds. Hane- maayer; Oudshoornse kerk 10 dr. A. Cramer, Delft; Sionskerk (Planetensin- gel) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Koele- wijn. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Haspels, A.dam; Salv.kerk 10 en 6.30 ds. Stolk. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 ds. Mosterd, 5 ds. Veldman. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. De Jong, 4.30 ds. De Lange. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2 ds. Beek huis, wo. 7,30 ds. v.d. Ent. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Koekkoek, 6.30 (in Bonifaciuskerk) ds. Koekkoek, mmv Gert en Hermien. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 ds. A. v.d. Berg, 6.30 hr. Jongejan. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. H. Lijzinga. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30, De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN. Herv Gem. 9.30 ds. Exalto, 6 ds. Baas, Molenaarsgraaf. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Rothfusz, H.gom, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wie- Bethl.kerk 10 ds. v. Hensbergen, Erme- lo, 6.30 ds. Richter. Geref. Kerk: 10 ds. Elderman, 6.30 ds. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Geref. Gem. (Stationsweg 17): 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem.: 9 ds. Allan, Heer- Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30 en 10. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 5 ds. v.'t Hoff. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. J. de Jong, Veenendaal. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 7.30 ds. v.d. Net. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Boo, Uitwijk, 6.30 ds. De Graaf, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 ds. Welbedacht, 5 ds. Hassefras, Maasdijk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Elgersma, Noord- wijk, 5 oecum. vesperdienst, ds. Roth fusz en pastoor Harding. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk. Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Sma ling; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 da. rt, Niel; 'De Wiek' 10 ds. Hemstede, L.dorp. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 10 ds. Koster, 5 ds. Ver doorn, Wadd.veen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Ravesloot, Westerhaar, 6 ds. De Jong; O. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Teyge- ler, Scheveningen; Ichthusk. 10 ds. Vroegindewey, 5 ds. Driebergen: Pniëlk. 9.30 ds. v. Roon, 6 ds. Visser; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. De Jong; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; 'De Hoek steen' (Burgersdijkstr.) 10 ds. Franken, Zeist, dovendienst. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 10 ds. v. Waasber- gen, Wassenaar. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 hr. Brouwer, 5 ds. v. Breevoort; Triumfatork. 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16): 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 ds. v. Loenen, L.dorp, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref Kerk Dorpsk. 10 mevr. ds. Westera, 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen, ha, 6.30 volkskerstzang. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wjjkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Jonge, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Bui- kema, Zw.dam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 prof. dr. v.d. Beek, Val kenburg, 7 ds. Biemond, West-Grafdijk, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 ds. Boswijk, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 8.45 ds. De Putter, 2.45 ds. Boxman. Ned. Geref. Kerk: 10.30 ds. Janse, Kat wijk, 7 ds. Biewenga, Z.meer, beide diensten in chr. geref. kerk. Chr. Geref. Kerk: zie Ned. Geref. Kerk. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, 6.30 dr. Haitsma. Geref. Kerk: 9.30 dr. v.d. Kamp, Wasse naar, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 leesdienst. Remonstr. Gem.: 4.30 ds. v. Gelder, kerstfeest voor jong en oud, na afloop soep met brood en.... een mandarijn toe. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedy! 33): 9.30. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 kand. v.d. Scheer, Utrecht, jeugddienst Geref. Kerk; 9.30 hr. De Bruin, 7 ds. v.d. Linden, Den Haag. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bergsma, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Wijngaar- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze, ha. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 ds. Hoogen- raad, Zeist, 7 ds. Hanenburg, Voorburg. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. J. Vroegindewey; zie ook geref. kerk; Hoofdstr. (Zee) 10 en 5 ds. Keuning, ha. Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. De Jong,.Lei- Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kui per, ha; zie ook herv. gem., Vinken! (Binnen) 10 ds. v.d. Woude, Wassenaar, 7 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. Bach, A.dam. Ned. Prot. Bond (aula O Zeew.) 10.30 mevr. ds. Bosman, O.geest. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v. Achterberg, Leiden; De Zilk 10 mevr. ds. v.d. Mey. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST. Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman, oecum. dienst; Pauluskerk 10 ds. Da Costa, Gemeentecentrum (Lijtw.) 10 30 dr. J. Balkestein, 7 ds. Veenstra, Leiden Geref. Kerk. 10 ds. Bovenberg, Leiden. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 10.30 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 ds. De Lange, 4 ds. De Jong, Alphen. Van Wijckerslooth: 4 ds. A. J. de Jong, Endegeest: 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. Broer. Remonstr. Gem.: 10 ds. Cossee. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem, 9.30 dr. De Kruijf, R.dam, 7 ds. v. Soest, R.dam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Romein, R.dam, jeugd dienst, 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Snel, 5 hr. M. de Ridder, S.heim, Imm.kerk 9 en 10.30 ds, Baayen, 5 ds. Ribberink; Mar.kerk 9.30 hr. De Ridder, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut ter. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 5 ds. Wal let, Sliedrecht. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. v. Gemeren, H.woude. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10,30. RIJPWETERING Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 hr. Hoffenaar, Voorhout, 7 zie geref. kerk. Geref Kerk: 10 ds. Baas, 7 jeugd-kerst- zangdienst (zonder predikant). Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Aarnoudse Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 1! TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg, 6.30 dr. De Kruijf, R.dam. Geref. Kerk. 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Jas pers Focks. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 prof. dr. v.d. Beek Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Echten, Schie dam, 6.30 ds. Damsma. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45 VOORSCHOTEN Herv. Gem Dorps kerk 10 ds. Blanken, 7 zie geref. kerk; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zeeuw; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. v. Leusden. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-eollege, Beeth.laan): 9.30 ds. v. Schoonhoven, Giessendam, 4.30 ds. Droogers, Werkendam. Geref. Kerk. 10 ds. De Zwart, 7 ds. Wol- thaus, Zoeterwoude. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. British School in "Hie Netherlands (Jan van Hoof! 3): 10.15-anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv, Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 7 ds. Goossen; Hoeksteen 9,30 ds. Roetman, 3 ds. Maas land, aangepaste dienst, 6.30 ds. Kom- Bethelk. 9.30 dienst, 5 ds. Roetman; Imm.kerk 10 ds. De Moor, 5 ds. J. Sierat [Leiderdorp). Geref. Kerk' Kruisk. 9.30 ds. v. Dalen, Den Haag, 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 ds. Hulst. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. De Jonge, Gouda. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR; Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Snoei, Scherpen- zeel; Kievietk. 10 mevr. A. F. Schlimmer, Den Haag; Messiask. 10 ds. Hartzheim, Schevenin- Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. Oegema, Valkenburg, 5 ds. Rullmann, Den Haag; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Vlijm, V.schoten. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE Herv. Gem 9.30 ds. Koelewijn, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. ^.d. Kooi, Leimuiden. Ned. Prot. Bond (De Wijk): 7 nam. dr. Vleijering. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN. Herv. Gem. 9.30 ds. Nicolai, Nieuwendijk. Geref. Kerk. 9.30 ds. Fluyt, Gouda, 7 ds. Dronkert, Gouda. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 5 adventsvesper in Emmaus- Rk Kerk: St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30 en 11; Thr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Ryndyk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM Herv. Gem. 10 ds. Kielder. Vianen, 6.30 ds. Eysenga. Geref Kerk: 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Aalders.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11