Kamer verwerpt wijziging wwv Geen concessies. 'Nederland heeft zeer humaan rechtssysteem' Cultuurbeleid aantal gemeenten in de knel VRIJDAG 14 DECEMBER 1984 De Graaf zal dinsdag antwoorden DEN HAAG (ANP/GPD) De Tweede Kamer heeft gisteren het kabinetsvoorstel ver worpen om de wet werkloosheidsvoorziening (wwv) te wijzigen. Het kabinet wilde het individuele recht op een wwv-uitkering (een EG-voorschrift) realiseren door voortaan alleen kostwinners (zowel mannen als vrouwen) een wwv-uitkering te geven. Een over grote meerderheid van de Kamer - inclusief VVD en een deel van het CDA - stemden tegen dit plan. LEEUWARDEN (ANP) - De pro- cureur-generaal bij het gerechtshof in Leeuwarden, mr. W.R. Rosingh, heeft gisteren in hoger beroep le venslange gevangenisstraf geëist tegen de 34-jarige A.P. en zijn 26- jarige echtgenote J.P. uit Gronin gen wegens de moord in juni 1982 op het 9-jarige meisje Digna van der Roest. Het echtpaar werd in mei van dit jaar tot dezelfde straf veroordeeld door de rechtbank in Groningen. Man en vrouw waren tegen dit vonnis in beroep gegaan. De procureur-generaal achtte evenals de rechtbank het echtpaar schuldig aan moord op het meisje, met wie zowel de man als de vrouw eerst meerdere malen ontucht heb ben gepleegd. Het stoffelijk over schot van het meisje werd uitein delijk op aanwijzing van de vrouw, Levenslang geëist wegens moord meisje die wroeging had gekregen, gevon den. Naar het kind was vijftien maanden lang gezocht. Op 7 juni 1982 had de vrouw het meisje bij haar school bij de Oos- terhoogebrug in Groningen wegge lokt met het verhaal dat ze bij haar thuis jonge poesjes mocht bekij ken. In de woning kreeg het kind pornografische lectuur te zien. Vervolgens werd haar limonade met een slaapmiddel toegediend. Nadat beide verdachten ontucht Vier en zes jaar met het meisje hadden gepleegd, besloten zij het kind om het leven te brengen. Ze namen haar in hun j auto mee naar een parkeerplaats CCl VOOI* IllOOrCl bij Ruinen, waar de vrouw, nadat de man het kind nogmaals mis bruikte, haar met een nylonkoord wurgde. Ze groeven een gat waarin ze het stoffelijk overschot legden. op Noordier rp- - j j - L0.;n„j0 ROTTERDAM (ANP) - De Rotter- damse rechtbank heeft g,sieren twee Rotterdammers met straffen een psychiater van het Pieter Baan Centrum, het psychiatrisch obser vatiecentrum in Utrecht, dat beide verdachten volledig toerekenings vatbaar waren. Gezien het gevaar van herhaling achtte hij een maxi male straf volledig op zijn plaats. Een zenuwarts, die op verzoek van de verdachten contra-expertise had nitppvnprd advispprdp tprhe- woning gekneveld met een prop in 4 jaar en tbr en 6 jaar tot aan zienlijk lagere gevangenisstraffen veroordeeld dan de 12 jaar die de officier van justitie had geëist. Het tweetal, dat geld nodig had voor heroïne, had een Noordier afgelo pen zomer na beroving in diens Het wordt nu voor Nederland bui tengewoon moeilijk om te voldoen aan de EG-verplichting dat vanaf 23 december mannen en vrouwen gelijke rechten hebben op een wwv-uitkering. Volgens de huidige wet hebben alleen mannen altijd recht op een wwv-uitkering, terwijl vrouwen deze alleen krijgen als ze kostwinner zijn. Om aan de Europese voorschrif ten te voldoen had de regering voorgesteld de kostwinners-eis voortaan ook voor mannen te laten gelden. De meerderheid van de Ka mer was het daar niet mee eens en vond het een vorm van indirecte discriminatie. Oplossing budgetproblemen gezocht DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Van Amelsvoort (binnenland se zaken) gaat na of het mogelijk is om alsnog een bedrag van 3,3 mil joen gulden over te hevelen uit het Provinciefonds naar het Gemeen tefonds. Hiermee wil de bewinds man de financiële zorgen van een tiental gemeenten met voorzienin gen op het gebied van muziek, to neel, opera en ballet verlichten. Momenteel verkeren deze ge meenten in grote budgettaire moeilijkheden die sterke vermin dering van het culturele aanbod en zelfs sluiting van schouwburgen en concertzalen tot gevolg zullen hebben. Het gaat hierbij met name om Leiden, Dordrecht, Zaanstad, Gro ningen, Apeldoorn, Nijmegen, Maastricht, Eindhoven, Tilburg en Haarlem. Met ingang van 1 januari 1985 neemt de rijksoverheid de (fi nanciële) verplichtingen op zich voor de belangrijkste orkest- en theaterinstellingen. De provincies houden de verantwoordelijkheid voor de kunstspreiding en de ge meenten voor de accommodaties. Het gevolg van deze centralisatie 'Menselijke vergissing': bijna verkeerd pand ontruimd EINDHOVEN (ANP) - Politie en gemeentewerkers zijn gisteren in Eindhoven bij de ontruiming van negen gekraakte woningen met ge weld een verkeerd pand binnenge drongen. De bewoner lag op dat moment ziek te bed. Volgens een woordvoerder van de gemeente, die dit bevestigde, was er sprake van een „menselijke vergissing". Het huisnummer van het pand dat ten onrechte werd binnengedron gen, was hetzelfde als. dat van één van de te ontruimen panden. Het lag echter wel in een andere straat. De gemeente heeft de bewoner inmiddels excuses aangeboden. De aangerichte schade wordt op kosten van de gemeente hersteld. is dat het rijk geld opeist (in totaal 56 miljoen gulden) van provincies en gemeenten via respectievelijk het Provincie- en het Gemeente fonds. Aanvankelijk wilde het ka binet dit bedrag verdelen in 23 mil joen uit de provinciepot en 33 mil joen uit de gemeentepot. Na protesten vanuit de provincies be sloot de Tweede Kamer op voorstel van de PvdA dit voorjaar tot een andere (voor de provincie voordeli ger) verdeling: 13 miljoen van de provincies en 43 miljoen van de ge meenten. Deze extra korting op het Ge meentefonds van 10 miljoen dreigt de gemeenten die altijd een actief kunstbeleid hebben gevoerd in grote financiële problemen te brengen. In overleg met de vaste kamercommmissies van welzijn en cultuur en binnenlandse zaken deed de PvdA'er Hummel gisteren een voorstel om de nadelige effec ten van de kortingen op het Ge meentefonds zodanig te beperken, dat er 3,3 miljoen beschikbaar komt voor de gemeenten die de meeste pijn lijden. Dit geld moet er volgens Hummel komen door een andere verdeelsleutel te hanteren bij het toepassen van de Financiële Verhoudingswet. Het zou er dan op neerkomen dat rond 700 kleine gemeenten zonder of met minima le kunstvoorzieningen minder geld krijgen ten gunste van de grotere gemeenten. De socialist kreeg voor zijn voor stel de steun van alle grote fracties en de CPN. Maar staatssecretaris Van Amelsvoort wilde niet op het plan ingaan („er komen brokken van"), omdat de nadelen voor de kleine gemeenten onevenredig groot zouden worden. Wél was hij na beraad met minis ter Brinkman (WVC) tenslotte be reid het bedrag van 3,3 miljoen uit het Provinciefonds te lichten en toe te voegen aan de begroting van WVC. Eerder had de minister na melijk verklaard dat zijn begroting geen ruimte voor het gevraagde be drag over laat. Bovendien is het geld niet weg te halen uit de wacht geldregelingen voor musici en to neelspelers, zo zei Brinkman. Van Amelsvoort benadrukte dat zijn „idee" moet worden goedgekeurd door de minister van financiën. Het kabinet buigt zich dit weekein de over de kwestie. De linkse oppositie deed giste ren nog een uiterste poging om door een wijziging het wetsvoor stel te redden. PvdA-woordvoer- ster Dales diende een door alle linkse partijen ondertekend voor stel in om vanaf 23 december vrou wen die dan in aanmerking zouden komen voor een wwv-uitkering (de zogenaamde nieuwe gevallen) die uitkering ook te geven. De WD had echter bezwaar tegen een der gelijke wijziging, omdat er geen dekking voor de extra uitgaven was aangegeven. De regering wil aan een uitbrei ding van de rechten van vrouwen niet denken omdat de schatkist er jaarlijks 450 miljoen gulden extra door kwijt zou zijn. Omdat volgend jaar juli een nieuwe werkloos heidsregeling moet ingaan (waarin de ww en de wwv zullen opgaan), worden de verplichtingen van de schatkist weliswaar beperkt tot ten hoogste 80 miljoen, maar ook dat is de regering te veel. Bovendien zou de 450 mihoen blijven dreigen als de nieuwe werkloosheidswet niet tijdig gereed zou komen. Staatssecretaris De Graaf zegde toe dat hij - na beraad van het ka binet - volgende week dinsdag zal laten weten wat de reactie op het besluit van de Kamer zal zijn. Gis teren zei hij al dat hij niet meer op tijd met een nieuw voorstel kan ko- Als het kabinet aan zijn stand punt wil vasthouden, rest weinig anders dan de Europese Commis sie te vragen om verlenging van de termijn waarbinnen de aanpassing tot stand moet zijn gekomen. Zulk uitstel zou kunnen samenvallen met het moment waarop de nieuwe werkloosheidsregeling ingaat. Actie Ban de bout wil konijnenleed aanpakken DEN HAAG (GPD) - De stichting Lekker Dier wil met de kerst dagen in zicht proberen de consumptie van konijnebout tegen te gaan. Vanaf 15 december wordt in 34 steden van ons land een week lang een actie gevoerd, die de consumptie van konijnevlees drastisch moet verminderen. „Het dier-kwellende karakter van de fabrieksmatige konijnenhouderij geeft daar meer dan voldoende reden toe", aldus de actievoerders. Een week lang zal Lekker Dier onder het motto „Ban de bout" met een rijdende „konijnenfabriek" door het land trekken. Deze omgebouwde gebakkraam bevat naast een aantal gevulde batterij- kooien informatiemateriaal, dat het konijnenleed moet duidelijk maken. Volgende week dinsdag staat de kraam in Leiden. In ons land worden jaarlijks in ongeveer 800 fokkerijen rond de 3 miljoen mestkonijnen in batterijen geproduceerd. De consump tie van deze dieren is rond de kerstdagen geconcentreerd. Uit we tenschappelijk onderzoek is komen vast te staan dat de dieren in hun kooien nog geen stukje ruimte hebben van 20 bij 20 cm. Doordat de kooien te laag zijn, zijn de dieren niet in staat recht op te zitten, waardoor vergroeiingen plaatsvinden. Bovendien is natuurlijke beweging niet mogelijk. Er treden onder de dieren ook veel ziekten op, waardoor volgens het onderzoek een kwart van de dieren vroegtijdig sterft. Een andere klacht van Lekker Dier is dat detaillisten een tam konijn het predikaat wild geven. De keuringsdienst van waren heeft vastgesteld dat bij geïmporteerd konijnevlees een te hoog aantal overblijfselen van bestrijdingsmiddelen, waaronder DDT, aanwezig is. DEN HAAG - Het ministerie van buitenlandse zaken In Den Haag ver huist deze week naar een nieuw pand aan de Bezuidenhoutseweg. Dat vraagt veel kunst- en vliegwerk van de verhuizers die in de smalle straten van de Haagse binnenstad nauwelijks uit de voeten kunnen. Deze verhui zer moest gisteren in een paal klauteren, omdat de verhuiswagen dreigde klem te raken. Een ondersteunende hand van een collega, wat duwen en trekken, en de wagen kon weer verder. (foto and SATANSKERK - Het Haagse ge rechtshof is van oordeel dat de Sa tanskerk belastingplichtig is. Dat blijkt uit het gisteren openbaar ge maakte vonnis in het kort geding dat de Satanskerk had aangespan nen tegen de fiscus. had uitgevoerd, adviseerde terbe schikkingstelling van de regering. Het hof wijst 27 december arrest. Aanrander blijft op vrije voeten AMSTERDAM (ANP/GPD) - De 28-jarige Amsterdammer J.E.R., die heeft bekend zes vrouwen te hebben aangerand, blijft voorlopig op vrije voeten. De rechtbank in Amsterdam besloot gisteren eerst een psychiater te laten zoeken die R. wil - en kan - behandelen, zoals door het Pieter Baan-centrum in Utrecht is geadviseerd. De officier van justitie mr. W. Franken van Bloemendaal eiste gisteren dezelfde straf als enkele maanden geleden: achttien maan den cel en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de rege ring. De rechtbank vond indertijd dat R. eerst psychiatrisch moest wor den onderzocht. Het Pieter Baan- centrum achtte hem verminderd toerekeningsvatbaar. Een voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering, gekoppeld aan therapie leek het centrum voldoen de om de kans op herhaling van zijn vergrijp te voorkomen. Omdat nog geen psychiater voor de man is gevonden, besloot de rechtbank gisteren de zaak nogmaals aan te houden, nu tot half februari vol gend jaar. Het uitstel van de uitspraak tot februari betekende een grote schok voor de slachtoffers van de man. „Ik ga nooit meer naar justi tie. Als me dit nog een keer over komt, zoek ik de dader op en ik vermoord hem", riep een van hen gisteren verbitterd uit. Johan R. is in januari van dit jaar, na drie weken hechtenis, vrij gelaten wegens cellengebrek. De aanrander, die zijn slachtoffers met zorg uitkoos nadat hij hun doen en laten wekenlang had geobser veerd, drong indertijd met een smoes bij hen binnen. R. terrori seerde zijn slachtoffers met behulp van een hond of een mes. De trau matiserende ervaring achtervolgt de zes vrouwen nog steeds, aldus hun advocaat. de mond achtergelaten, waarop de man de verstikkingsdood is gestor ven. De hoogste gevangenisstraf was voor de 22-jarige D.M.C. uit Rotter dam, die al eerder voor geweldsde licten was veroordeeld. Zijn mede dader, de 31-jarige J.F.C., werd ge deeltelijk toerekingsvatbaar ver klaard en moest zich daarom ook onder psychiatrische behandeling laten stellen. Volgens rechtbankpresident mr. C. Lensink-Bosman waren de twee mannen niet van plan geweest de Ier te doden. „Zij hebben echter in verregaande mate het voor het doel, de diefstal, gebruikte middel uit het oog verloren. Het knevelen en de manipulatie met kampferspi- ritus van het slachtoffer was vol strekt onnodig", aldus de recht bankpresident. Joseph Mcbride had de twee mannen meegenomen naar zijn woning, na zijn wekelijkse stap avond in het centrum in Rotter dam. Nadat hij zijn gasten op eten en drinken had getrakteerd, begin gen zij hun misdaad met de voor de Ier fatale gevolgen. KKN besluit tot petitionnement AMSTERDAM (ANP) - Het Komi- tee Kruisraketten Nee zal in de maanden september/oktober 1985 een volkspetitionnementverzoek- schrift tegen de plaatsing van kruisraketten organiseren. Dit heeft het KKN gisteren besloten. Het KKN meent dat „na de twee demonstraties dit volkspetitionne ment het beste middel is om men sen te mobiliseren en te activeren tegen de plaatsing van kruisraket ten". De voorbereiding voor dit volks petitionnement zal in het voorjaar van 1985 starten met een landelijke bijeenkomst van de ruim 500 plat forms op 16 maart. Een werkcomi té zal zich buigen over de prakti sche uitwerking van het volkspeti tionnement. In het KKN zitten vredesbewe gingen, politieke partijen en de FNV. Eerder ging het IKV al ak koord met het instellen van een volkspetitionnement. Amerikaanse rechter verbaasd na bezoek: ADVERTENTIE La Paz W ilde Havana, puur tabak, per 5,10,20 en 50 stuks, 56 ct. per stuk. DEN HAAG Nederland lijkt eerst te kijken of er ruimte is in de gevangenissen, en bepaalt daarna pas de straf. Met enige verbazing in haar stem noemt de Amerikaanse rechter Maxine F. Thomas dit een van de meest opmerkelijke erva ringen die zij tijdens een studiereis van drie weken door ons land heeft opgedaan. De rechter, die op uitnodiging van een Amerikaans-Nederlandse vriendschapsorganisatie hier werd rondgeleid, weet haar onthutsing in vriendelijke woorden te verpak ken. Als 'Chief Judge' bij het Los door Louis Burgers Angeles County Court -met 74 rechters het grootste van de Ver enigde Staten- weet ze waar zij over praat. „Veel besluiten over het wel of niet opsluiten van veroordeelden lijken in Nederland gebaseerd te zijn op de afweging dat er toch geen ruimte is. Ik heb begrepen dat er plannen zijn om het aantal cellen uit te breiden. Maar dan blijft de vraag wat je in de tussen tijd moet doen. In buitengewone gevallen zul je dan mogelijk toch moeten bèsluiten om meer perso nen in een cel onder te brengen." Maar na haar verblijf maakt de 37-jarige rechter ook geen geheim van haar bewondering voor de wij ze waarop gevangenen in Neder land behandeld worden. Alleen, soms lijkt de Nederlandse justitie wel wat erg nadrukkelijk de belan gen van de verdachte of de veroor deelde in het oog te houden. Als voorbeeld wijst ze op de zes voudige aanrander uit Amsterdam, die nog steeds vrij rondloopt om dat er geen cel vrij is. Voor dergelij ke zware gevallen zou gewoon ruimte gemaakt moeten worden, vindt ze. Overigens behoeven ook de lichtere gevallen in Amerika niet te rekenen op een uitstel van de gevangenisstraf. Verder niets dan lof voor het Ne derlandse rechtsbestel en het ge vangenisstelsel. „Jullie systeem is waarschijnlijk het meest menselij ke dat mogelijk is". De straffen zijn lichter, gevangenen worden beter behandeld, hebben zelfs recht op privacy -ook als zij gasten ontvan- Rechter Maxine F. Thomas: 'har de aanpak misdaad geen succes'. (foto GPD) gen- en de gevangenissen zijn niet overbevolkt, zoals in de VS. Bewondering, vermengd met enige twijfel, is er ook voor de Ne derlandse aanpak van het drugs probleem. Dat geldt vooral voor het plan om gratis heroine te ver strekken aan een aantal zwaar ver slaafden in Amsterdam. Zelf zou zij het niet hebben durven voor stellen, maar de rechter sluit niet uit dat het voornemen succes heeft. Thomas is de eerste donkerge kleurde vrouw die (in 1986) gedu rende een jaar op zal treden als 'president' van de County Court. Tot nu toe hebben niet meer dan drie zwarte mannen deze functie bekleed, en zeven vrouwen. Alle anderen presidenten waren blank en van het mannelijk geslacht. Het komende jaar krijgt ze, als 'assis tent presiding judge', de kans zich op haar tijdelijke, vooral admini stratieve,taak voor te bereiden. Als gast van het Atlantic Ex change Program, een organisatie die zich tot doel stelt de relatie tus sen de VS en Nederland te verbete ren, bezocht ze de afgelopen we ken onder meer de Bijlmerbajes, rechtbanken en de Tweede Kamer. Daarbij sprak ze met advocaten, rechters en officieren van justitie. Het viel rechter Thomas op dat in veel van haar gesprekken vooral bezorgdheid doorklonk. Twijfels over de vraag welke richting inge slagen moet worden nu de mis daad blijft groeien. Dergelijke dis cussies kwamen haar niet onbe kend voor: ook in de VS stijgt net als in Nederland het aantal misdrij ven. De veel hardere aanpak van de misdaad in haar-moederland lijkt geen effect te hebben op de groei' van de misdaad, net zo min als de zachtmoediger aanpak hier. Har dop denkend vraagt ze zich dan ook af of het streng straffen van misdadigers wel nodig is. Mis schien, zegt ze voorzichtig, zou er in haar eigen land wat meer geëx perimenteerd kunnen worden met lichte straffen. In Amerika, net als in Nederland, wint de gedachte veld dat de justi tie veel dichter bij de mensen zou moeten staan. Met dit doel voor ogen heeft Los Angeles enkele ja ren geleden speciale avondrecht banken opgericht, die een avond per week zitting houden. Behalve rechtbanken voor de kleine kwesties (burenruzies, me ningsverschillen over de teruggave van waarborgsommen, auto-onge lukken), die binnen enkele weken aan de rechter kunnen worden voorgelegd, functioneren dergelij ke 'courts' inmiddels ook voor klei ne civiele zaken en verkeersover tredingen. Als een van de bijkomende voor delen van de avondrechtbanken noemt mevrouw Thomas de ver mindering van de achterstand bij het County Court. Vaak kiezen kla gers voor een avondbehandeling, vanwege de snelheid waarmee ge werkt wordt en de korte duur van een zaak. En ook de rechters vin den het behandelen van eenvoudi ger zaken plezierig. Het Atlantic Exchange Program biedt journalisten, politici en on dernemers uit de Verenigde Staten en Nederland de kans om geduren de enkele weken in eikaars land rond te reizen. De organisatie, waarin een aantal grote bedrijven, politieke partijen en parlementaire journalisten uit beide landen sa menwerken, probeert op deze wij ze het onderling begrip te verbete ren en vertegenwoordigers van de ze sectoren met elkaar in contact brengen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5