Onbegonnen Werk Een auto is luxe, maar van fietsen word je niet links Oppositie krijgt toch brief over burgerraadslieden Bewonersadviseurs onzekerheid blijft Binnenkort vergadering over functioneren raad Raad: snel goede voorzieningen gas en licht op Trekvaartplein PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 14 DECEMBER 1984 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Termen De bom. Wie oud genoeg is, weet nog hoe het vlak na de bevrijding sche ring en inslag was dat dergelijke projectielen werden verwijderd of onschadelijk gemaakt. Bij erg schadelijke dingen waarschuwde men een paar da gen tevoren de bewoners in de straten er vlakbij dat ze hun hui zen uit moesten. Wat agenten, ze ker geen horden, hielden de wacht op het moment dat er aan de bom werd gesleuteld. Gejat werd er zelden of nooit om de een voudige reden dat er niets te jat ten viel. Iedereen was zo arm als een kerkrat. In het gebied wat verder van de bom af, ging ie mand langs de panden met het advies dan-en-dan de ramen open te zetten. Die eenvoud Veertig jaar en enkele revolu ties in het welzijnsspraakgebruik later zie je wat er allemaal over hoop moet worden gehaald om hetzelfde karwei te klaren. Die térmen. Zone A en zone B. Informatie- en crisiscentrum. Beleidsstaf. Opvangcentrum. Enquêteformu lieren met nationaliteit, wel of geen huur betalend, gezinsgroot te en of je een dieet hebt. En het kon natuurlijk niet uit blijven: een bomkomitee dat er gens vóór is, waar de autoritei ten tegen zijn. En dan al die adviezen en ge dragsregels. Je moet in je huis met je lijf aan de schaduwzijde van de bom blijven. Een raadslid stelde woensdag zelfs voor men sen, die naar het opvangcentrum gaan er op te wijzen dat ze er ver standig aan doen een schone handdoek en een tandenborstel Aan alles lijkt te zijn gedacht. Aan alles? Het spijt ons maar we missen vooralsnog toch een fa cet dat kenmerkend is voor deze tijd. De echte ndzorg. Lawaai Er is tijdens de begrotingsbehan deling in de Leidse raad wat af- gebakkeleid over de wijze waar op het dagelijks bestuur van de gemeente (burgemeester en wet houders) de oppositiepartijen van informatie voorziet. Dat die later worden bediend dan de z.g. collegepartijen (PvdA en WD) werd in de debatten niet bestre den, maar zo lang de oppositie de stukken maar krijgt voordat de zaken gaan spelen in commissie- en raadsvergadering hebben ze niet te klagen, aldus PvdA en WD. Het is logisch, zo werd van die kant betoogd, dat wethouders en college-fracties tevoren goed overleg plegen. Wethouder Borde- wijk (PvdA) zei gelijk een hau taine bosuil dat de collegepartij en "resultaatvoetbal" spelen, "wat niet leuk is voor de publieke tribune" en ook "gebrek aan le vendigheid" in de raad geeft, maar wèl goed is voor de besluit vorming en daarom ook goed voor de stad. Die Bordewijk. Klamt zich vast aan het rotste in de voetbalsport om zich in het politieke milieu staande te houden. Heeft mis schien ooit een blauwe maandag in pakweg het dertiende van Laakkwartier gespeeld en waant zich nu de Michels van de ge meenteraad. ("Politiek is oor log"). Waar moet dat héén. Niet naar Mexico natuurlijk. Het ging uiteraard niet om de lol op de publieke tribune en evenmin om redelijk overleg tus sen wethouders en hun fracties. Van dat laatste kan een kind be grijpen dat het gebeurt. En ook moet gebeuren. Waar het om ging, was dat Walenkamp (CDA), Van Lint (PPR), De la Mar (PSP) en Hoekema (D'66) met voorbeelden kwamen dat in formatie niet of nauwelijks tijdig naar de overige raadsfracties was gegaan. Walenkamp, Van Lint en De la Mar, pestkoppen die ze kunnen zijn, maakten er af en toe een mooie hengstenshow in de prairie van, maar een altijd redelijk raadslid als Hoekema bracht in alle rust precies dezelf de bezwaren naar voren. Pvda en WD liepen wat ge makkelijk langs die voorbeelden heen. Als vooroverleg als redelijk werd aanvaard, waar zeurde men dan nog over, zo leken ze te denken. Met name de PvdA kon of wilde maar niet zien dat als vooroverleg via nota's en stukken de vorm van een raadje apart gaat aannemen, hevige irritatie bij de anderen verklaarbaar is. Want elke openlijke politieke dis cussie gaat zo meteen het i de gehele gemeenteraad zijn toe bedeeld. Geen moment kon Bor dewijk het uit zijn strot krijgen dat hij en zijn collega-wethou ders er voor dlie raadsleden zit ten. Wat PvdA en WD samen goed vinden, is goed voor de stad, zegt Bordewijk, als je alle wolligheid rond zijn redenering wegpelt. Zou de liefde zo blind maken? Herendebat Van grote schoonheid was het gesteggel, woensdagavond, tus sen burgemeester Goekoop en CD A-fractieleider Walenkamp over wéér de informatievoorzie ning van de oppositie in de raad. Walenkamp herinnerde er aan dat Goekoop bij het begin van zijn burgemeesterschap ver- ge zijn (Goekoops) taak tot het strikt door de wet voorgeschreven deel heeft teruggebracht en dat Walenkamp voor dit aspect dus bij de wethouders moet zijn. Dat deed Goekoop ook wel, maar door te roepen dat Walenkamp nim mer met een klacht bij hem was geweest, deed hij de deur weer op een kier. En Walenkamp zette daar zijn grote voet tussen, met de kracht van iemand die met kleedjes langs de deur gaat. Bitter gehakketak van twee he ren van stand. Als bijvoorbeeld De la Mar maar half zo vaak zijn natuurlijke tegenstander, wet houder Tesselaar, had geïnter rumpeerd, zou Goekoop als raadsvoorzitter meteen tussen beide zijn gekomen. Nu hij zelf in de hitte van het debat zat, ver zuimde hij zijn hamer te gébrui- Walenkamp en Goekoop als kemphanen van stand tegenover elkaar. Misschien moeten ze maar eens op len zaterdag in een leeg stadhuis tegen elkaar schreeuwen. (foto's Reinout van Gullek» Hoe zou dat nou komen? In de zes jaar dat PvdA en WD met elkaar gaan is een inti miteit, een cultuur van besturen ontwikkeld die kennelijk nog maar in beperkte mate rekening houdt met plaats en taak die aan wachtingen had gewekt door te verklaren dat hij de belangen van de minderheid in de raad in het oog zou houden. Daar was weinig van terechtgekomen, vond Walenkamp. Goekoop nam dat hoog op. "Heeft u mij ooit wel eens aange sproken dat u niet aan uw trek ken komt? Nee!", zei hij met de geladen stem van de magistraat die zich op zijn ambtsketen ge trapt voelt. Walenkamp hield hem voor dat hij dat wel eens had gedaan in een commissie-vergadering en toen door de burgemeester was verwezen naar de begrotingsbe handeling. Goekoop ontkende dat. (Later liet de CDA-fractie ten bewijze van haar gelijk de notulen van die vergadering circuleren). In tijd van even vlogen de ver wijten over en weer. Nu zijn de kopstukken in de raad over het algemeen behoor lijke acteurs. Dat moeten ze ook wel zijn, want het politieke be drijf kan nu eenmaal niet zonder schouwtoneel. Maar dit keer was het duidelijk menens. De burgemeester had de discus sie simpel lam kunnen leggen door er op te wijzen dat het colie- ken. (Dit roept even de vraag op: wie handhaaft de orde als de or dehandhaver zelf in de vuurlijn belandt?). De raad luisterde ademloos toe bij deze act voor twee heren. Zou den ze elkaar gaan slddn? Zover kwam het niet. De herten haak ten hun geweien tijdig uit elkaar. Gisteravond, tijdens het ver volg van het debat, stuitten de beide heren wederom op elkaar. De sfeer was aanmerkelijk rusti ger. Er kon nu een glas cognac bij geschonken worden. De matado- ren bleven overigens onvermurw baar. Goekoop vond dat Walen kamp zijn aantijgingen moest staven en Walenkamp vroeg steeds wat de burgemeester ooit echt voor de minderheid had ge daan. Dit kan zo nog jaren doorgaan. Misschien moeten ze maar eens met z'n tweeën op een regenachti ge zaterdagmiddag in hét dan le ge stadhuis krachtig tegen elkaar gaan staan schreeuwen. Of een ouderwets duel uitvech ten. Schoute Ook wethouder Schoute (WD) van maatschappelijke aangele genheden geraakte in onprettig vaarwater. Het betrof de langza merhand beruchte zaak van het Instituut Burgerraadslieden (IBR). Men kent de voorgeschie denis: het IBR had om een derde functionaris verzocht en in het verlengde daarvan had de afde ling maatschappelijk werk van de Sociale Dienst een nota ge schreven om in Leiden tot meer samenwerking te komen van in stanties op het gebied van de rechtshulp. Niets aan de hand, zo leek het. Raadsleden van PvdA en WD kregen de nota eerder dan de an dere partijen en ze kregen ook méér: een copie van een vertrou welijke brief van de Sociale Dienst (GSD), gericht aan de wet houder, waarin een mogelijke strategie rond de nota uit de doe ken werd gedaan. Voor alles wenste de GSD greep op het IBR te krijgen en via manipulaties met de derde functionaris reken de men er op die op den duur ook te krijgen. Deién uit die brief werden in deze krant gepubliceerd en-de op positie verzocht daarop ookin het genot van dat schrijven te worden gesteld. Wethouder Schoute legde woensdagvond uit dat dat niet kon. Geen denken aan. Het betrof een vertrouwelijke brief die door een betreurenswaardig misver stand was verspreid. Dat PvdA en WD hem hadden, was nog geen reden hem ook aan de ande re raadsleden te geven. Hij sprak steeds in hoekige termen als "ab soluut niet", "volstrekt niet". Het was "politiek niet relevant", im mers slechts de privé-mening van een ambtenaar. Op prikacties van de oppositie reageerde hij nogal geïrriteerd en soms gepikeerd. Dat was wat vreemd, want Schoute heeft het tenslotte allemaal aan zichzelf te wijten. Dan past niet de toon van de haan die merkt dat hij kak aan zijn poten heeft. Natuurlijk horen vertrouwelij ke adviezen van ambtenaren ge heim te blijven, maar in dit geval kan de brief politiek niet meer worden losgezien van de nota. Het is de dubbele bodem van de nota. De GSD mag dan netjes zijn excuses hebben aangeboden aan het IBR, dat betekent niet dat de ideeën in de brief niet door anderen kunnen worden opge pakt. Absoluut niet en volstrekt niet, maar een dag later verklaarde Schoute "na ampele overwegin gen" de brief vertrouwelijk aan de oppositie ter inzage te zullen geven. Iemand met enige juridi sche kennis zal hem wel van de onhoudbaarheid van zijn positie hebben overtuigd. Door de brief vertrouwelijk te overhandigen doet de wethouder zo op het oog een gewiekste zet. Brief en nota kunnen zo nooit ge zamenlijk openbaar worden be handeld. Maar het is allemaal 'volstrekte' flauwekul, want de essentie van de brief heeft nota- bene al in de krant gestaan. Wie-o-wie overtuigt Schoute er van dat kinderachtigheid haar grenzen heeft? Uitspraken 'Een boeketje uitspraken tij dens de begrotingsbehandeling. Hans de la Mar (PSP): "Als ik wethouder Tesselaar was, zou ik nu zeggen: wat een gelul. Maar ik ben Tesselaar niet. Dils zeg ik: tsjonge, tsjonge, wat een zwakke verdediging". Marietje v.d. Molen (PvdA): "Ik moet soms even denken waar ik nog progressief ben en waar ik rechts word". Nogmaals Marietje v.d. Molen: "Een auto is luxe". Cor Vergeer (SP) ook over de auto: "Van minister Ruding mo gen we niet bij tante Truus zit ten, van mevrouw Van der Molen mogen we niet eens naar tante Truus toe". Wethouder Peters (PvdA): "Een auto is relatieve luxe". Hans de la Mar (PSP): "Mijn vriendin heeft een auto, maar dat was geen reden om uit elkaar te gaan". Ook van hem: "Meneer Kuijers wordt niet links, omdat hij af en toe op een fiets rijdt". Jan Brands (communist): "Voor mij is parkeerbeleid wat anders dan links beleid". Maar alleen vertrouwelijk LEIDEN - Wethouder Schoute (WD) geeft de geheime brief over het Instituut Burgerraadslieden (IBR) alsnog vertrouwelijk ter in zage aan alle raadsleden. De brief was eerst alleen onder de PvdA- en WD-raadsleden verspreid. De op positie neemt geen genoegen met het besluit van Schoute en gaat proberen de brief via een bezwa renprocedure openbaar te krijgen. De oppositie probeert al enige tijd de brief te krijgen die door ambtenaren van de directie maat schappelijke dienstverlening/ge meentelijke scoiale dienst is ge schreven. De collegepartijen, PvdA en WD, hebben de brief wel gekregen. Nadat de brief was uit gelekt naar deze krant eisten de op positiepartijen dat zij betrokken werden bij de discussie. Uit de brief bleek dat de ambtelijke op stellers het IBR maar lastig vond. Daarom moest de gemeente greep krijgen op de onafhankelijke in stelling. Schoute kwam gisteravond de oppositie tegemoet door de brief toch nog aan de oppositie te geven, maar alleen ter inzage en vertrou welijk. "Na ampele overweging heeft het college besloten de brief ter inzage te leggen in de geheime trommel", zei Schoute. Zijn stap was opvallend omdat hij woensdagavond nog pertinent weigerde de brief te geven. Schou te beschouwde de brief als "een strikt persoonlijke beleidsopvat ting die volstrekt niet naar buiten had moeten komen. Ook niet naar de PvdA- en WD-fractie". Hij wees er toen op dat het een misver stand was van de ambtenaar die de stukken naar de fracties had ge zonden. Desgevraagd weigerde Schoute concreet in te gaan op de overwe ging die toch tot verstrekking van de brief aan alle raadsleden had ge leid. In de wandelgangen werd echter duidelijk dat het voorne men van de oppositie om gebruik te maken van de Wet Openbaar heid van Bestuur de doorslag had gegeven. Na overleg met een jurist was het wethouder Schoute duide lijk geworden dat hij een beroeps procedure zou verliezen, waarop het college besloot de brief toch de geven, zij het vertrouwelijk. De oppositie ging daar echter niet mee akkoord. Zij wil dat de brief betrokken wordt bij de open bare discussie rond het Instituut Burgerraadslieden. Zij handhaven dan ook hun bezwaren en gaan een procedure aanspannen via de Wet Openbaarheid van Bestuur. Burgemeester Goekoop zei dat hij het "persoonlijk" ook niet eens was met dit besluit van het college. Hij vindt het niet juist dat de brief nu aan alle raadsleden wordt ver strekt zonder dat de ambtenaar die hem geschreven heeft daarmee ak koord gaat. Normaliter worden ambtelijke adviezen nooit open baar gemaakt om ambtenaren de mogelijkheid te geven in alle vrij heid te adviseren. Schoute weigerde gisteravond opnieuw zich te distantiëren van de inhoud van de brief. Hij ver wees naar zijn opmerking van woensdagavond toen hij zei: "Ik ben niet bereid de brief publieke lijk te bespreken". Dat hield hij ook gisteravond staande. Een daar toe strekkende motie van de oppo sitie werd door PvdA en WD, een meerderheid in de gemeenteraad afgewezen. Woonwagens op het Trekvaartplei LEIDEN - Op het woonwagen- centrum aan het Leidse Trekvaart plein moet op korte termijn de vaste standplaatsen gas- en elektriciteitsvoorziening worden aangelegd. Als op 1 maart 1985 nog geen duidelijkheid is over de vermindering van het aantal standplaatsen moeten deze voor zieningen ook voor de tijdelijke plaatsen worden aangelegd. De Leidse gemeenteraad heeft dat gis teravond uitgesproken. PSP/PPR hadden in eerste in stantie een motie ingediend om al le woonwagens te voorzien van een deugdelijke gas- en elektriciteits voorziening, omdat er nu een le vensgevaarlijke situatie bestaat. Het woonwagenschap, een interge meentelijk orgaan dat het centrum beheert, heeft al twee jaar geleden geld voor deze voorzieningen be schikbaar gesteld. Maar tot uitvoe ring is het nooit gekomen, omdat alleen de vaste standplaatsen - on geveer tweederde van het totaal - gas en elektriciteit moeten krijgen. Wethouder Tesselaar (PvdA), te vens bestuurder van het woonwa genschap, wilde dan ook niet ak koord gaan met de motie, vooral omdat volgens hem binnenkort woonwagens zullen vertrekken naar nieuw aan te leggen kampen in Katwijk/Noordwijk, Voorscho ten en Warmond. Deze standplaat sen zijn op korte termijn te realise ren en daarom is het nu overbodig om voor de overbezetters gas en elektriciteit aan te leggen, rede neerde Tesselaar. PSP/PPR delen dat optimisme van wethouder Tesselaar niet en pasten daarom hun motie aan. Op korte termijn moet er worden ge streefd naar gas en elektriciteit voor de woonwagens die blijven en als op 1 maart 1985 nog geen zicht is op vertrek van de overbezetters moeten zij ook veilige voorzienin gen krijgen. Deze motie kreeg wel steun van Tesselaar en de gehele gemeenteraad. LEIDEN - Het voortbestaan van de Technisch Bewonersadviseurs (TBA) is nog niet definitief gere geld. Een voorstel van de gehele oppositie om de TBA's de komen de driejaar subsidie te geven kreeg net één stem te weinig om het te halen, gisteravond tijdens de be handeling van de begroting 1985. Vooral PSP en PPR deden ver woede pogingen om een subsidie op langere termijn voor de TBA's los te krijgen. En dat lukte ook bij na, want drie PvdA-raadsleden (Boot, Fallaux en De Vreeze)ën het WD-raadslid Driessen steunden hun voorstel, evenals CDA, D'66, SP en de communist Brands. De la Mar (PSP/PPR) verweet B en W de TBA's op termijn "de nek om te draaien". B en W hadden in eerste instantie voor de bewoners- adviseurs helemaal geen geld in de begroting gereserveerd. Daarom waren zij gedoemd te verdwijnen, omdat in april 1985 de provinciale subsidie zou worden stopgezet. Onder druk van alle partijen en de publieke opinie (inmiddels zijn er al 65 brieven binnengekomen om de TBA's te handhaven) besloten B en W toch een regeling te treffen voor 1985. Het grote probleem is echter dat een adviseur werkt op basis van de Wet Sociale Werkvoorziening. Als hij een baan krijgt aangeboden - en dat is al gebeurd - moet hij die ac cepteren en hebben de TBA's geen 84 uur, maar slecht 44 uur per week tot hun beschikking. De la Mar en alle andere oppositiepartijen wil den daarom nu al deze WSW'er in vaste dienst nemen, zodat het voortbestaan van de TBA's zeker werd gesteld. PvdA-wethouder Peters wilde voortzetting van de TBA's bete- LEIDEN - Het functioneren van de Leidse gemeenteraad zal worden besproken in een gezamenlijke vergadering van de commissies al gemene bestuurlijke aangelegen heden en organisatie. Burgemees ter Goekoop zegde dat toe op ver zoek van de volledige oppositie in de gemeenteraad. De oppositie klaagt al tijden dat toezeggingen niet worden nageko men, procedures verwateren en dat daarom het functioneren van de raad zeer moeilijk wordt ge maakt. Dat komt ook omdat PvdA en WD alles van tevoren in beslo tenheid regelen, zo zegt de opposi tie. Daardoor is de discussie in de gemeenteraad eigenlijk overbodig geworden. CDA-fractieleider Walenkamp stelde daarvoor, mede namens alle andere oppositiepartijen, ook bur- wijk verantwoordelijk voor ae juis te gang van zaken. gemeester Goekoop verantwoor delijk. Maar de laatste die verant woordelijkheid af, omdat hij geen bevoegdheden heeft om tegen der- De wethouder en met hem PvdA gelijke zaken op te treden. In het en WD wezen een motie van de college is PvdA-wethouder Borde- oppositie op dit gebied af. De op positiepartijen willen dat zij gelijk tijdig over dezelfde informatie be schikken als de twee collegepartij-r en. Dat weigerden PvdA en WD, omdat politiek vooroverleg in be slotenheid mogelijk moet blijven. Dat ontkenden de oppositiepartij en ook niet, maar "het moet geen automatisme zijn om complete no ta's en voorstellen in het geheim voor te leggen aan de PvdA- en WD-fractie", aldus De la Mar. Ondanks de eensgezindheid van de oppositie konden PvdA en WD niet worden overtuigd. Wel kreeg de oppositie de toezegging dat de discussie kan worden voortgezet in de raadscommissies. kende en geen halvering zoals De la Mar beweerde. Wat er moest ge beuren als de WSW'er een vaste baan kreeg aangeboden, wist Pe ters nu nog niet. "Dat zien we dan wel weer", zei de PvdA-wethouder. "Maar als deze WSW'er weg gaat, is er niemand in de WSW die hem kan vervangen. Daar weigert u steeds op in te.gaan", zei De la Mar tegen Peters. Hij verweet PvdA en WD het werk van de bewonersad viseurs wel met woorden te onder steunen, maar niet met daden nu het op stemmen aankwam. "Het werk van de TBA's wordt op zich ook niet aangevallen. Wat er ge beurt, is dat PvdA en WD achter het voorstel van het college gaan staan. Maar er wordt niet hardop gezegd dat het een halvering van de TBA's is"/ Het betoog van De la Mar had wel invloed, want vier leden van de collegepartijen steunden uiteinde lijk zijn voorstel. PSP/PPR en SP tegen begroting '85 LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond de begro ting 1985 vastgesteld met de stem men van PSP/PPR en SP tegen. De PSP/PPR en de SP gingen niet akkoord met de begroting omdat in de begroting te weinig rekening wordt gehouden met de zwakke ren in de samenleving. De SP stemde vooral tegen de begroting omdat de tarieven worden ver hoogd. Het raadslid Van Lint (PSP/ PPR) zei dat de begroting geen links beleid tot doel had. "Wij ra ken er steeds meer van overtuigd dat het niet het monsterverbond tussen PvdA en WD is, maar de meerderheid in deze partijen die niet willen opkomen voor de zwak keren", aldus Van Lint. Hij zei verder dat alle voorstellen van klein links tot aanpassing van het beleid door de meerderheid van de gemeenteraad waren ver worpen, ondanks het feit dat er een goede financiële dekking voor was gevonden. De communist Brands ging wel akkoord met de begroting, omdat er volgend jaar niet wordt bezui nigd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4