Lissenaar op zoek naar postzegels Provincie ziet noodzaak bouw zuiveringsinstallatie niet in Wellicht toch afsluiting Hoofdstraat 'PvdA houdt soms te weinig met christenen' ns te weinig rekening Vigron wil toch zelf machtiging Voor verzending aan gehandicapte en bejaarde verzamelaars Intrekken vergunning LDM overwogen Noordwijks college houdt vast aan nota Kamerlid len Dales op discussiebijeenkomst in Katwijk: VRIJDAG 14 DECEMBER 1984 PAGINA 25 NOORDWIJK - De Vereniging Initiatief Groep Radio Omroep Noordwijk (Vigron) wil toch pro beren zelf een zendmachtiging te verkrijgen. Een voorstel van bur gemeester en wethouders van Noordwijk om de streekomroep Rijnland een zogenoemde repre- sentativiteitsverklaring te geven, is daarom gisteravond ingetrokken. Die verklaring is nodig wil een omroep in aanmerking komen voor een zendmachtiging van de minister. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de Vigron een zelf standige lokale omroep binnen de streekomroep Rijnland zou wor den. De Vigron zou daarbij zend tijd 'lenen' van Rijnland voor haar programma's. De Vigron wil de zaak echter om draaien en Rijnland Noordwijkse zendtijd lenen voor het uitzenden van streekprogramma's. Wethou der J. Bedijn (PvdA) bleek gisteren niet al te optimistisch te zijn over de kans van slagen van dit initia tief. "Rijnland heeft veel meer mo gelijkheden voor het maken van programma's", aldus Bedijn. CHLOOR In een groot deel van Noordwijk wordt het drinkwater nog steeds gechloreerd. Het chloor wordt aan het water toegevoegd om een bacteriologische verontrei niging die in het water zit te bestrij den. Hoewel de verontreiniging min der is geworden, is de bacterie nog steeds niet definitief de kop inge drukt. Het water dat door het Noordwijkse waterleidingbedrijf zelf wordt gewonnen - maar dat slechts een klein gedeelte van de waterbehoefte dekt is niet verontreinigd. LISSE - P.H. van der Zaal uit Lisse heeft postzegels nodig. Al 12 jaar lang helpt hij gehandicapten en oudere postzegel verzamelaars aan zegels. Als vrijwillig medewerker van het landelijk bureau van de stichting 'Ons Trefpunt' in Leeuwar den verzendt de Lissenaar maandelijks postzegels naar een groot aantal verzamelaars in ons land. De Lissenaar (58) dreigt nu niet meer aan de steeds groeiende vraag om zegels te kunnen voldoen. Bedrijven en particulieren schenken steeds minder postzegels aan Ons Trefpunt. De verzamelaars laten Van der Zaal per brief weten wat zij uit de voorraad wensen. Als de ge vraagde zegels in het 'magazijn' van Van der Zaal aanwezig zijn, 'krijgen zij het thuis gestuurd. Daaraan zijn voor de verzame laars, buiten de portokosten, geen verdere kosten verbonden. Wel moeten zij lid zijn van de stichting. Van der Zaal, die zelf lichame lijk gehandicapt is, werkt al sinds het onstaan voor 'Ons Tref punt'. De stichting helpt gehan dicapten en ouderen kosteloos aan materiaal voor hun verzame ling. Zo zijn onder meer verza melaars van munten, kerkkaar- ten, lucifermerken, sigarenband jes en stickers lid van 'Ons Tref punt'. Het wordt echter moeilijker voor Van der Zaal om aan de wensen van de verzamelaars te voldoen. Steeds meer gehandi capten en ouderen gaan verza melen. Het aanbod van vooral postzegels blijft daarbij achter. De kans bestaat dat Van der Zaal vaker nee moet gaan verkopen aan de verzamelaars. Assistentie Voor de Lissenaar, die als ge- door Kees van Kuilenburg volg van zijn handicap sinds 1967 niet meer werkt, is zijn arbeid voor de leden van 'Ons Trefpunt' bijna een dagtaak geworden. Van 60 'klanten', in de eerste ja ren is het aantal gehandicapten of ouderen dat maandelijks een beroep op hem doet gestegen tot 250. Het is een bezigheid geworden waaraan Van der Zaal zijn han den meer dan vol heeft. Sinds kort heeft hij dan ook assistentie van P.V. van der Ham uit Den Haag. Van der Zaal maakt de zendingen klaar en zijn Haagse collega verzorgt deze verder. "Die hulp werd hoog tijd", zegt hij, "als gevolg van mijn handi cap gaat mijn gezondheid steeds verder achetruit. Het kost mij de grootste moeite om dit werk te blijven doen. Maar toch wil ik blijven doorgaan. Vooral omdat ik weet hoeveel plezier de men sen aan de maandelijkse zending postzegels beleven. Maar ook voor mijzelf. Als ik bezig ben, heb ik geen tijd om op iets an P.H. van der Zaal: "Als de voorraad postzegels niet wordt aangevuld, wordt het moeilijk de gehandicap te en bejaarde verzamelaars te helpen. (foto pri ders te letten. Daardoor vergeet ik dan de pijn". Door het uitblijven van postze gels dreigt Van der Zaal in de problemen te komen. Tot voor kort bezocht de Lissenaar nog zelf een aantal bedrijven in de streek. Deze bedrijven schonken Van der Zaal postzegels voor zijn werk. Nu hij niet meer zo goed uit de voeten kan, is het niet meer mogelijk de 'boer op te gaan' en laten sommige bedrij ven het afweten. "Het lijkt wel: uit het oog uit het hart. Een tele foontje is kennelijk niet voldoen de. De mensen willen je zien en dat kan helaas niet meer. Dat is een trieste ervaring. Vooral voor de mensen die de kans lopen hun postzegeltjes te missen", aldus de Lissenaar. Contacten Toch is er een aantal bedrijven in de streek dat Van der Zaal niet in de steek laat. Medewerkers sturen de Lissenaar op geregelde tijden een partijtje buitenlandse zegels. "Daar moet de stichting het toch van hebben", vindt Van der Zaal. "Voor gehandicapten en bejaarden is er vrijwel geen enkele gelegenheid om ruilbeur zen af te gaan om op die manier hun verzameling uit te breiden" Het gaat Van der Zaal vooral om buitenlandse postzegels. Daar kunnen verzamelaars di rect mee geholpen worden. "Er zijn zoveel bloembollenexport- bedrijven in de streek. Die krij gen ontzettend veel post uit alle delen van de wereld. Als die eens aan de stichting willen denken. Dat zou ons voor een flink deel uit de problemen halen". Maar ook Nederlandse postze gels zijn welkom bij de Lisse naar. "Die worden in de meeste gevallen aan het buitenland ver kocht. Van dat geld wordt een deel van de kosten betaald die de stichting heeft". De postzegels kunnen opge stuurd worden naar P.H. van der Zaal. Vivaldistraat 35 in Lisse. Ton subsidie van provincie voor woonwagenkamp De Krom DEN HAAG/KATWIJK/NOORD- WIJK Het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de pro vincie, heeft besloten om 100.000 gulden subsidie toe te kennen voor de inrichting van een woonwagen kamp in het gebied De Krom op de grens van Katwijk en Noordwijk. De beide gemeenten, die geza menlijk het kamp zullen opzetten, kwamen dit bedrag tekort omdat staatssecretaris Brokx van volks gezondheid, ruimtelijke ordening en milieubeheer niet heeft inge stemd met het beoogde aantal van 25 aan te leggen standplaatsen. De bewindsman staat slechts een woonwagenkamp van 15 stand plaatsen toe. NOORDWIJK - De kans bestaat dat de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee geheel of gedeeltelijk wordt afgesloten voor autoverkeer. Volgens wethouder C. van Duijn (CDA) worden in januari voorstel len van burgemeester en wethou ders besproken in de raadscom missie voor verkeer. Tevens is het de bedoeling dat de gemeenteraad die maand daarover besluiten neemt over de Hoofdstraat. Wethouder Van Duijn weigerde gisteren tijdens de behandeling van de gemeentebegroting al 'een tipje van de sluier op te lichten'. Volgens hem moeten de plannen eerst nog binnen het college wor den besproken. De plannen die nu in de maak zijn, wijken volgens hem echter niet zo veel af van de discussie-nota die de gemeente eerder dit jaar het licht deed zien. Daarin werd voorgesteld de 'kop' van de Hoofdstraat af te sluiten voor auto's en de rest van de straat 'verkeersluw' te maken. Boven dien zouden er ongeveer 250 par keerplaatsen in het gebied rond de ze belangrijke winkelstraat in Noordwijk aan Zee moeten wor den aangelegd. Om deze parkeer plaatsen te kunnen verwezenlij ken, zou de gemeente wel onder meer het huidige terrein van het busbedrijf Beuk moeten aanko pen. Als er voldoende parkeergele genheid is rond de Hoofdstraat, zou deze straat zelfs volledig 'auto vrij' moeten worden gemaakt. Zomerseizoen Het is overigens ook niet uitge sloten dat het college zal voorstel len de kop van de Hoofdstraat al leen tijdens het zomerseizoen af te sluiten. Enkele partijen voelen wel iets voor deze silggestie van de WD. Het D'66-raadslid A. van Rijn berk verbaasde zich erover dat B en W al volgende maand uitspra ken wil van de gemeenteraad. Hij Overigens gaat het college van GS ervan uit dat in een later sta dium alsnog tien standplaatsen in De Krom kunnen worden aange legd. Zowel het Woonwagenschap rayon Leiden als de gemeenten Leiden, Katwijk en Noordwijk hebben al aangekondigd tegen de beslissing van de staatssecretaris om minder standplaatsen toe te staan in beroep te gaan. Het college van GS verwacht dat hiervan alsnog een groter woonwa genkamp het gevolg zal zijn. Het beschouwt de nu toegezegde 100.000 gulden, bedoeld om de noodzakelijke grondaankopen mee te bekostigen, dein ook als een vorm van voorfinanciering tot het volledige plan kan worden verwe zenlijkt. Wethouder C. van Duijn L'DAJ: "Plannen zullen niet drastisch van de discussienota afwijken". (archieffoto) vroeg zich af of niet eerst de bevol king en de winkeliers moeten wor den gehoord over de uiteindelijke plannen. Van Duijn voelt hier vooralsnog weinig voor. Over de voorlopige nota hebben zowel on dernemers als de leefbaarheidsver eniging Kritisch Noordwijk uitge breid hun mening kunnen geven. En aangezien de 'definitieve' plan nen niet veel afwijken van de maat regelen die in de nota worden voor gesteld, ziet de wethouder niet de noodzaak van een extra inspraak ronde. "We moeten er voor oppas sen van inspraak naar inspraak te gaan zonder beslissingen te ne men", aldus Van Duijn. Hij voegde er aan toe dat de verschillende be langhebbenden nog voldoende ge legenheid krijgen hun mening te geven over onderdelen van de plannen voordat die worden uitge voerd. KATWIJK - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland overwegen de aan de Leid- sche Duinwatermaatschap pij verleende vergunning voor de bouw van een nieu we voorzuiveringsinstalla tie in Katwijk of Valken burg in te trekken. In een gisteren aan diverse instan ties verzonden 'ontwerp be sluit' zeggen GS de nood zaak van een nieuwe water zuiveringsinstallatie niet in te zien. Het schrijven volgt op een eerder deze week uitgegane brief, waarin GS bezwaar maken tegen de aan leg van buizen (drains) in het Kat- wijkse duingebied. De LDM, die inmiddels met de aanleg van de drains is begonnen, wil met de bei de activiteiten de uitbreiding van haar capaciteit mogelijk maken. Volgens het provinciaal bestuur vermeldt het in 1983 verschenen rapport integraal onderzoek drink watervoorziening Zuid-Holland onder meer dat uitbreiding van de totale capaciteit oppervlakte-infil- tratie - waarbij water via buizen aan duinmeertjes wordt onttrok ken - niet gewenst is. Bovendien wordt in dat rapport aanbevolen gebruik te maken van bestaande overcapaciteit elders in het land. GS wijzen erop dat de regering (in het tweede structuurschema drink- en watervoorziening) en de provincie dit onderschrijven. KATWIJK - "Ten Hove heeft een te grote politieke broek aan. Hij moet nog veel leren. De politieke visie moet niet worden verkon digd op een wijze van: ik al leen weet het. Niemand heeft de wijsheid in pacht. We moeten met elkaar in to lerantie tot iets komen". Die terechtwijzing aan het adres van de fractievoorzitter van de RPF in Katwijk deed oud-wethou der H. Haasnoot gisteren tijdens een discussie over 'geloof in de po litiek'. Hij raakte met zijn uit spraak de stelling van PvdA-Twee- de Kamerlid len Dales, die eerder op de avond al had gezegd dat de ideale partij niet bestaat. Haasnoot en Dales meenden dat de ideeën van de PvdA het meeste aansluiten op hun christelijke waarden. De discussie verliep in een goed gevulde zaal van Tripodia iets an ders dan de organisatoren zich hadden voorgesteld. Dales was vanwege de politieke beroering in de Tweede Kamer rond de wwv ge noodzaakt tijdig terug te keren naar Den Haag. Haar bijdrage aan de discussie beperkte zich daarom tot een korte inleiding. Dales, zelf actief binnen de Her vormde Gemeente, zei verder on der meer dat het niet zo moet zijn dat wanneer iemand tot een be paalde kerk behoort hij ook voor een bepaalde politieke partij dient Voor de LDM betekent het nieu we beleid dat de nadruk zal moe ten worden gelegd op die diepte- infiltratie, waarbij het water diep in de grond wordt gepompt en na verloop van tijd elders weer naar boven wordt gehaald. Uit brieven van de provincie blijkt echter dat het nog lang niet vast staat of voor de diepte-infiltratie wel toestem ming zal worden verleend. Volgens het provinciaal bestuur is het wel mogelijk een koppeling te maken tussen Scheveningen (dat deel uitmaakt van het Haagse waterleidingbedrijf) en Katwijk, te kiezen. Naar haar zeggen is een belangrijk aantal PvdA-leden christen. Met Dales was de Kat- wijkse PvdA'er H. Telkamp het eens dat met christenen binnen de partij misschien wel eens te weinig rekening wordt gehouden. 'Daar heb je die rot-christenen weer' is volgens Telkamp een uitspraak die niet juist is, wanneer over een be paalde politieke opponent wordt gesproken. Rechtvaardigheid Vragen werden gisteren even eens gesteld over de betekenis van de C in het CDA. J. Haasnoot (PvdA) merkte op dat het CDA niet het alleenrecht heeft de C te clai men. CDA'er A. Berkheij ant woordde Haasnoot dat zijn partij de C niet claimt, maar daarop wel kan worden aangesproken. "Ook al weetje datje misschien soms in de fout gaat". Al eerder vond Haasnoot dat wethouder J. Bergman (CDA) in zijn toespraak te veel de nadruk had gelegd op de sfeer bij de door hem open gehouden samenwer king met 'geestverwante vrienden van de PvdA'. Haasnoot: "Het gaat toch om wat er uitkomt. Dèt moet worden beoordeeld". In dat ver band noemde hij zijn eigen partij ook christelijk omdat rechtvaar digheid hoog in het vaandel staat. Een der aanwezigen merkte op dat het bekeren van heidenen een karwei voor christenen is, maar het bekeren van christenen een hei zonder dat daarbij hoge kosten worden gemaakt. Daarmee zou dan tevens worden ingespeeld op de door de provincie beoogde sa menbundeling van waterleiding bedrijven. De bouw van een nieuwe voor- zuiveringsinstallatie zou het opti maal benutten van bestaande in stallaties alleen maar in de weg staan, menen GS. De vraag of die installatie in Katwijk, dan wel in Valkenburg moet komen speelt daarbij nauwelijks een rol, zo blijkt verder. De LDM wilde in eerste in stantie een installatie neerzetten dens karwei is. Hij vond dat elke partij het recht heeft om op grond van een politieke keuze sociaal zwakkeren extra te belasten. "Een christelijke partij die dat doet, mag zich echter niet langer christelijk noemen", zo vond de spreker. H. Hietkamp (PvdA) zei dat het in Katwijk bijna een vanzelfspre- aan de Wassenaarseweg in Kat wijk. Op een in het verleden door de provincie geuite wens is de LDM ook bereid de installatie bij de zandwinplaats in Valkenburg te bouwen. De Duinwaterleiding 's Graven- hage heeft de provincie inmiddels laten weten dat zij bereid is het wa ter tegen een zodanige prijs te leve ren dat dit geen gevolgen heeft voor de afnemers van de LDM. Volgens GS lijdt de LDM door het intrekken van de vergunning bo vendien geen schade, ook al omdat met de bouw nog niet is begonnen. LDM-directeur C. de Jong zal de zer dagen met zijn commissarissen de brief van de provincie bespre ken. In een eerste reactie zegt hij zeer verbaasd te zijn over het voor nemen van GS, temeer daar gede puteerde S. Noorland onlangs nog zou hebben beweerd dat aan de vergunningen niet zal worden ge tornd. De Jong bestrijdt dat de koppe ling aan het net van Den Haag geen kendheid is dat rekening wordt ge houden met de christenen, maar dat dit andersom niet zo is. "En dat stoort mij", aldus Hietkamp. De opmerking viel in een korte discus sie over de zondagsrust en de ko mende 5-meiviering. Overigens krijgt de thema-avond extra kosten met zich zal meebren gen. Alleen het 'verpompen' van het water van de Andelse Maas naar Leiden kost al meer dan de aanleg van een nieuwe installatie, aldus de directeur. Hij vreest dat de inwoners uit de Leidse regio daar de dupe van zul len worden omdat zij, wanneer de provincie haar zin krijgt, mede zul len moeten opdraaien voor het ver lies dat de waterleiding in Den Haag lijdt. De LDM voelt er dan ook niets voor het water via Sche veningen te betrekken. "Het is zeker niet onze bedoeling meer winst te maken", haakt De Jong in op een verwijt van de stich ting Duinbehoud. "De winst die wij nog maken blijft binnen het be drijf en daarmee drukken wij ver volgens de kosten voor de bevol king", zo zegt hjj. Mocht de provin cie niet tot inkeer komen dan zal de LDM daar in elk geval bezwaar tegen maken. "Zo nodig tot bij de hoogtse instantie", aldus de LDM- directeur. over geloof in de politiek, bijge woond door door vertegenwoordi gers van nagenoeg alle politieke partijen in Katwijk, wellicht op korte termijn nog een vervolg. Ka merlid Dales liet het gezelschap weten dat zy bereid is nog eens te rug te komen. De zaal stelde dat zeer op prijs. NOORDWIJKERHOUT De rijkspolitie in Noordwijkerhout heeft gis teravond in de wijk Zeeburg vuurwerk in beslag genomen. Politiemen sen betrapten twee Noordwijkerhouters (20 en 33 jaar oud) op het mo ment dat zij vuurwerk in een auto aan het laden waren. Er werden 4000 'strijkers' en zeven pakketten siervuurwerk in beslag genomen. Op het bureau gaf een van hen toe al vuurwerk in de gemeente te hebben verkocht. Waar het vuurwerk vandaan komt is nog niet be kend. Na verhoor en het opmaken van proces-verbaal zijn de Noordwijker houters weer vrijgelaten. Wethouder J. Bergman (midden) was in een van de deelnemers aan de discussie over geloof en politiek die gisteren in Katwijk werd gehouden. -.A.-:

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25