'Have al pre 'Havo is op zich al probleemgeval' Islamieten winnen terrein in Libanon Premier Israel vóór joodse ontmoeting met paus Reportage Staatssecretaris Ginjaar-Maa Staatssecretaris Ginjaar-Maas geeft aanzet betere aansluiting op hbo VRIJDAG 14 DECEMBER 1984 Scholieren die met succes een havo-opleiding hebben afge sloten en vervolgens hun geluk in het hoger beroepsonder wijs (hbo) willen beproeven, blijken vaak te hoog te grijpen. De helft van hen faalt al in het eerste jaar. Van de vwo-ers raakt een op de vijf studenten in moeilijkheden en van de mbo-ers die doorstromen naar het hoger beroepsonderwijs, strandt er een op de drie. Maar dé problemen liggen bij de havisten. Deze cijfers komen uit een onderzoek van het Leids Inter disciplinair Centrum voor Onderwijs Research. Een onder zoek dat het LICOR uitvoerde in opdracht van de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs (SVO). Het probleem is al jaren oud. Toen tien jaar geleden de eer ste havisten het hoger beroepsonderwijs binnenstapten, trok ken de hbo-instellingen al vrij vlot aan de bel: de meeste stu denten met havo hadden te weinig kennis in huis om de hoge re beroepsopleiding tot een goed einde te brengen. De politiek deed er niets aan. Zodoende veranderde er ook niets. Nu - anno 1984 - kampt het hbo nog altijd met dezelfde problemen. Hoe lang nog? Mevrouw Nel Ginjaar-Maas, staatssecretaris van onderwijs, vertelt hoe die situatie is ont staan en wat zij er aan denkt te doen. Wat de hbo-instituten betreft: de oplossing kan niet snel genoeg komen. Het havo van nu moet anders worden ingericht. Uitgebreider worden. Een jaar langer studeren en vooral een zwaarder examen pakket. Wiskunde wordt een ver plicht vak. Dan moet de havist zijn weg in het hoger beroepson derwijs kunnen vinden. Staatssecretaris Ginjaar wil vaart zetten achter haar 'Ly ceumplan'. Een plan waaraan lang is gedokterd. Maar nu is het klaar. Binnen zes weken brengt de staatssecretaris het in de pu bliciteit. Het hbo heeft meer dan tien jaar geduld moeten opbrengen voor het zo ver was. En dat ter wijl het ministerie wist wat er aan de hand was. De hbo-institu ten hebben meer dan eens ge klaagd dat er van alles aan de ha- vo-opleiding schortte. Waarom moest het zo lang duren alvorens er een reactie kwam? Mevrouw Ginjaar: "Allerlei factoren hebben daar een rol in gespeeld. Een jaar of zeven gele den bracht men ook al ter sprake om de havo-studie met een jaar te verlengen. De Kamer stond daar niet positief tegenover. Veegde die gedachte als het ware onder de mat. Toch zaten er goe de dingen in. We hebben politie ke wisselingen gehad. Dus ook toen bleef het plan liggen. Alles bij elkaar heeft dat de vertraging behoorlijk in de hand gewerkt." Mevrouw Ginjaar voegt er in één adem aan toe dat zij de draad opvatte toen zij als staatssecreta ris op het ministerie van onder wijs kwam. Ze gebruikte het be staande plan als basis en paste het aan aan de wensen. Nu, al thans over goed anderhalve maand, kan haar idee over de ha- vo-in-een-nieuw-jasje naar bui ten worden gebracht. door Jan Westerlaken Breed jaar Hoe moet dat havo er in de toe komst uit zien? Kort gezegd konit het hier op neer: de studie wordt zes jaar (nu vijf jaar). Ver plichte examenvakken worden Nederlands, een vreemde taal, wiskunde, maatschappijleer en natuurkunde. Daarnaast is er een keuze mogelijk uit drie vakken. Het accent komt echter te liggen op het extra jaar. Een extra jaar dat in de plaats komt van het vierde leeijaar. De staatssecreta ris omschrijft dat jaar als een 'breed jaar'. Waarom? Mevrouw Ginjaar: "In de vierdè klas zullen de havo-leerlingen te maken krij gen met niet minder dan elf vak ken. Pas daarna kunnen de leer lingen aan de verplichte vakken hun keuzepakket toevoegen." Het ei van Columbus? Dat is nog maar de vraag. De staatsse cretaris beseft dat zelf ook. "Voor je eenmaal een samenhan gend plan op tafel hebt, komt er heel wat om de hoek kijken. Waar we niet omheen konden was de relatie met het mavo. Kandidaten met een mavo-diplo ma kunnen doorstromen naar 4- havo. Die mogelijkheid moet openblijven. Laatbloeiers meten de kans hebben om hoger onder wijs te gaan volgen. Maar juist dat vierde havo-jaar willen we 'breed' maken. Het probleem dat dan opdoemt is dat de mavo scholieren maar in zes vakken examen hebben gedaan. Op de een of andere manier zal je daar ook aan moeten sleutelen." Het havo en de overgang naar het hbo en de doorstroming van mavo-4 naar havo-4 zijn zaken waarvoor nu een oplossing wordt gezocht. Maar er speelt meer. De staatssecretaris: "Het havo is op zich al een probleem geval. Niet alleen is die doorstro ming naar het hbo moeizaam, in tern kloppen er een heleboel din gen niet. Zo kent het havo veel meer zittenblijvers dan andere vormen van voortgezet onder wijs. Bovendien zakt een veel te grootpercentage kandidaten voor het eindexamen. Kortom, het is een schooltype dat naar twee kanten zijn zwakke punten heeft. Om die feiten kunnen we niet heen en daar moet hoogno dig wat aan worden gedaan." Leren studeren De feiten liegen er dus niet om. Wat zijn de voordelen van haar Lyceumplan. Gaan die ook werkelijk verder dan alleen de doorstroming? Mevrouw Ginjaar laat er geen onduidelijkheid over bestaan. "Ja", zegt ze met nadruk. "Het havo-onderwijs moet zodanig worden georganiseerd dat het blijven zitten tot een minimum wordt beperkt. Voor de leerling wordt de studie op die manier een stuk interessanter. Als een bepaald vak de scholier niet lek ker ligt, heeft hij de neiging daar niet al te veel tijd aan te beste den. Dat wordt op den duur van kwaad tot erger. Het logische ge volg is dat zo'n leerling uiteinde lijk kan blijven zitten. Pakje die problemen direct aan, dan kan de scholier niet alleen met ple zier verder, maar zal er tevens de vrucht van plukken. Dan ben je in mijn ogen goed bezig. Het ha vo moet de leerlingen leren stu deren, leren hun tijd goed in te delen en leren de hoofdlijnen van de bijzaken te onderschei den. Daar mankeert het nu aan. hebben anders heb je geen toe gang tot de opleiding." Knelpunten Maijan van Dyck, de onderzoe ker van het LICOR, geeft haar fijn aan waar zich de havo-pro blemen voordoen. De aanslui ting klopt niet. Daar knapt de helft van de studenten in het eer ste jaar op af. Maar er zijn ook studenten die met een totaal ver keerd beeld aan een hbo-oplei- ding beginnen. De voorlichting van de instituten is ronduit ge brekkig. Conclusie van Maijan van Dyck? "Je kunt stellen dat er be hoorlijk wat leed is onder de stu denten in het vervolgonderwijs. Hét probleem is de aanpassing, het gat is gigantisch groot. Wat mij vooral verbaasd heeft is het feit dat de moeilijkheden zich ook in zachte (niet exacte) onder wijs voordoen. Met een zwaarder pakket zal je slechts een deel van de problemen oplossen, maar niet alles. Sleutelen aan het ni veau is een prima gedachte, maar ik denk dat er van het hbo ook wel wat mag worden verlangd. Op verschillende fronten moet er wat gebeuren." De Lyceumgedachte van staatssecretaris Ginjaar? "Ik vraag me af of die wel ver genoeg gaat. Wat dan wel de oplossing is? Daar heb ik geen concrete ge dachte over. Het is de bedoeling dat wij in de eerste helft van het volgend jaar een vervolg aan ons onderzoek geven. Wellicht kun nen we dat in een advies doen. Zo op het eerste gezicht zou je er aan kunnen denken om de stu dieduur uit te smeren over een langere tijd. Ik voeg daar gelijk aan toe dat dat een dure zaak zal zijn. De constatering die wij nu hebben gedaan is wel triest. Ei genlijk komt het erop neer datje met een havo-diploma bar wei nig kunt beginnen." Beamen Vooral de instituten waar exac te vakken de boventoon voeren beamen dat volmondig. De La- boratoriumschool in Leiderdorp bijvoorbeeld. Directeur C. de Jong: "Ik zie aankomen dat hbo- opleidingen waar de studenten schuld geeft aan het havo. Je kunt zelf ook een poging doen er het beste van te maken, 't Is wel roeien met de riemen die je hebt." Milder Milder is de kritiek van de Pe dagogische Academie (onderwij zer) in Leiden en de Leidse Rein- wardt academie (museummede werkers). Ineke de Vogel van Reinwardt: "Wat ons aangaat voldoet het ha vo wel. Ik moet daar wel direct aan toevoegen dat wij geen wis kunde in ons pakket hebben. Daarnaast stemmen wij de oplei ding af op wat de havist mee brengt. De andere kant: we heb ben sinds kort ook computer- kunde op het lesprogramma staan. Ja, en dan merkje toch dat de student die van het havo komt 'iets' mist. Maar voor de rest ge ven ze geen problemen." Reinwardt kent echter wel een selectieprocedure. Een middel bare opleiding is vereist. Als die kandidaat-student wat ervaring heeft met museumwerk of ooit eens iets in die richting heeft ge daan, dan krijgt hij voorrang bo ven de kandidaat die zich recht streeks vanaf het havo of het vwo aanmeldt. De Pedagogische Academie past haar stof eveneens aan. "Als leerlingen gemotiveerd zijn", legt directeur L. Erades uit, "dan heb je als school de plicht daar aan tegemoet te komen. Dat be tekent allerminst dat het niveau van de onderwijzer daaronder lijdt. Je bereikt er wel mee dat het zakpercentage drastisch wordt teruggeschroefd. Afvallers zijn er nauwelijks in het eerste jaar. Hooguit tien procent. Nee, dat kan me niet verontrusten." In het hbo wordt over een fusie gepraat. Of daar enig voordeel voor de toekomstige studenten uit te putten valt? "Ik heb mijn twijfels", zegt directeur De Jong van de Laboratoriumschool. "Je kunt misschien wat vakken gaan combineren die de opleidingen gemeen hebben. Gezamenlijk colleges geven. Maar dat bete kent wel datje dan aan het bezui nigen bent. Of dat nu zo'n beste zaak is wens ik te betwijfelen." Scholieren die met succes een havo-opleiding hebben afge sloten en vervolgens hun geluk in het hoger beroepsonder wijs (hbo) willen beproeven, blijken vaak te hoog te grijpen. De helft van hen faalt al in het eerste jaar. Van de vwo-ers raakt een op de vijf studenten in moeilijkheden en van de mbo-ers die doorstromen naar het hoger beroepsonderwijs, strandt er een op de drie. Maar dé problemen liggen bij de havisten. Deze cijfers komen uit een onderzoek van het Leids Inter disciplinair Centrum voor Onderwijs Research. Een onder zoek dat het LICOR uitvoerde in opdracht van de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs (SVO). Het probleem is al jaren oud. Toen tien jaar geleden de eer ste havisten het hoger beroepsonderwijs binnenstapten, trok ken de hbo-instellingen al vrij vlot aan de bel: de meeste stu denten met havo hadden te weinig kennis in huis om de hoge re beroepsopleiding tot een goed einde te brengen. De politiek deed er niets aan. Zodoende veranderde er ook niets. Nu - anno 1984 - kampt het hbo nog altijd met dezelfde problemen. Hoe lang nog? Mevrouw Nel Ginjaar-Maas, staatssecretaris van onderwijs, vertelt hoe die situatie is ont staan en wat zij er aan denkt te doen. Wat de hbo-instituten betreft: de oplossing kan niet snel genoeg komen. Het havo van nu moet anders worden ingericht. Uitgebreider door worden. Een jaar langer studeren lA/netarlaUor, en vooral een zwaarder examen- <Jan VV6SI6naK6n vooral een zwaarder examen pakket. Wiskunde wordt een ver plicht vak. Dan moet de havist zijn weg in het hoger beroepson derwijs kunnen vinden. Staatssecretaris Ginjaar wil vaart zetten achter haar 'Ly ceumplan'. Een plan waaraan lang is gedokterd. Maar nu is het klaar. Binnen zes weken brengt de staatssecretaris het in de pu bliciteit. Het hbo heeft meer dan tien jaar geduld moeten opbrengen voor het zo ver was. En dat ter wijl het ministerie wist wat er aan de hand was. De hbo-institu ten hebben meer dan eens ge klaagd dat er van alles aan de ha- vo-opleiding schortte. Waarom het van wis-, natuur- en schei kunde moeten hebben, straks bepaalde eisen zullen moeten gaan stellen. Wij hebben een keer een behoorlijk jaar ge draaid. Toen slaagde zestig pro cent van de leerlingen. Nou, we sprongen een gat in de lucht. Maar het jaar erop daalde dat percentage al weer tot veertig procent. Het probleem zit niet bij ons, maar bij het havo. Je kunt je eigen opleiding niet aanpassen. Waarom niet? Omdat je met je af nemers te maken hebt. Zij stel len hun eisen. Ons leerplan is in samenspraak met het bedrijfsle ven gemaakt. Ga je daar aan tor nen, dan z(jn de kandidaten die je aflevert minder inzetbaar. Weet je waar de problemen lig gen? De student met havo kan niet studeren. Hij duikt alleen in de boeken als er een proefwerk week voor de deur staat. Als ze een toets krijgen voelen ze zich overrompeld. Regelmatig stude ren is het parool. In een week kun je niet alles leren." Exacte vakken spelen ook een hoofdrol bij Vronestein, de Leid se academie die fysiotherapeu ten aflevert en de Rijks Hogere School voor Tuin- en Land schapsinrichting (tuinarchitec ten) in Boskoop. De ervaringen die men hier heeft zijn gelijklui dend aan die van het hbo in Lei derdorp. "De havisten missen wel wat capaciteiten", zegt Henk van der Leeden van Vronestein voorzich tig. "Iedereen die zich als stu dent aanmeldt, heeft dezelfde rechten. Wat ons betreft zijn schei- en natuurkunde de grote struikelblokken. Maar taalvaar digheid speelt ook een rol. We merken bovendien dat de stu denten zich moeilijk kunnen uit drukken." Vronestein biedt de studenten wel de helpende hand. Van der Leeden: "We mogen hen niet de dupe laten worden van een fa lend onderwijssysteem. Ik vind het niet terecht als ie alleen de Premier Peres van Israel is vóór een ontmoeting van een joodse delegatie met de paus als deze volgend jaar mei Nederland aandoet. Dat bleek tijdens een gesprek dat Peres bij zijn bezoek aan Frankrijk in Parijs had met een delegatie van het World Je wish Congress. Iri deze delegatie zat ook de voorzitter van het Ne derlands Israëlitisch Kerkge nootschap, dr. ir. E. M. Wikler. Op de vraag van dr. Wikler aan de premier wat hij van zo'n ont moeting zou denken gaf Peres ten antwoord: "Wij wensen er kenning van onze staat door het Vaticaan met officiële diploma tieke uitwisseling. Elke joodse gemeenschap, dus ook die van u, moet bij herhaling haar solidari teit met Israel tot uiting en in herinnering brengen, en blijven eisen dat het Vaticaan ons er kent. Daarom is het niet in ons belang, het Vaticaan te boycot ten. Elk contact tussen joden en het Vaticaari moet worden ge handhaafd en versterkt, dus ook met de chef van het Vaticaan, de paus". Het Nederlands Israëlitisch Weekblad voegt hieraan nog toe, dat een ontmoeting tussen joden en paus in Westerbork (waar in de oorlog een concentratiekamp was) van de baan is. Men vreest, dat duizenden uit het oosten en noorden daarheen zouden gaan om de paus toe te juichen. En dat acht men niet in overeenstem ming met het karakter van die plaats. Bovendien zou dit heen en weer reizen te veel tijd kosten. Een rooms-katholieke delega tie onder leiding van kardinaal Willebrands heeft naar aanlei ding van het pauselijke bezoek enige dagen geleden nog een ge sprek gehad met joodse functio narissen. Het ging vopral over er kenning van Israel door het Vati caan. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Alphen aan den Rijn- Oudshoorn (Oudshoornse kerk) H. J. ter Bals Amstelveen (voor heen predikant-directeur van het landelijke bureau van het oecu Als een havist het hbo-onderwijs instapt, dan duizelt het hem. Het vakkenpakket is vele malen gro ter dan hij in het havo gewend was. Weet hij daar geen weg mee, dan wordt het een chaos." De staatssecretaris kan dat wel willen, maar een school maakt, wat de organisatie betreft, wel zelf de dienst uit. Hoe denkt zij een vinger in de pap te krijgen? Mevrouw Ginjaar: "Inderdaad, ik kan niet voorschrijven hoe de scholen moeten organiseren. Er zal heel wat tact voor nodig zijn om de scholen zover te krijgen. Met praten en overleggen kun nen we elkaar een heel eind tege moet treden." Internationaal Het havo krijgt de zwarte piet toegespeeld, de opleiding zit niet goed in elkaar. Bewijzen vol doende. Maar moet het hbo ook niet wat water bij de wijn doen? De staatssecretaris: "Er klin ken inderdaad geluiden door dat de hogere beroepsopleiding zich ook moet aanpassen. Laat ik daar duidelijk over zijn: dat kan niet. Het hbo-onderwijs is inter nationaal erkend. Daar kun je niet zo maar veranderingen in aanbrengen. Het is een taak van de havist ervoor te zorgen dat hij voldoende capaciteiten en ken nis in huis heeft om het hbo aan te kunnen. Je kunt de hbo-oplei- ding niet aanpassen aan dat wat een student die van het havo komt in huis heeft. Ik weet dat er links en rechts hbo-instituten zijn die hun leerlingen extra be geleiden. Dat lijkt goed te werken. En dat is een goede zaak. Misschien moet er in het hoger beroepsonderwijs ook wel het een en ander worden bijge steld. Maar in principe moet de havist ervoor zorgen dat hij goed voorbereid aan zijn vervolgoplei ding kan beginnen. Als daar wat aan mankeert, kan hij niet ver langen dat er aan de inhoud van - in dit geval - het hbo veranderin gen worden aangebracht. Ik denk dat er voorschriften moe ten komen. Voorschriften waar mee een hbo kan zeggen als je bij mij wilt studeren moet je die en die vakken in je examenpakket menisch industriepastoraat en als predikant voor buitengewone werkzaamheden lid van de steungroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid), naar Ezinge-Feerwerd-Gamwerd-Oo- stum (Gr.) kandidaat R. Fortuin Ezinge; bedankt voor Hattem W. F. Teekens Bruinisse. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Haamstede kandi daat J. de Vries, de benoeming tot pastoraal werker te Wezep J. van Houweling, emeritus-predi kant te Kootwijk. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Uithuizen G. Gunnink Mussel; bedankt voor Dronten J. Kruidhof Har- denberg. - De zending van de Gerefor meerde Kerken in Nederland gaat dr. A. M. van Beek (28) uit zenden als docent praktische theologie en pastorale advisering aan de christelijke universiteit van Salatiga in Midden-Java. Van Beek, die theologie studeer de in Amsterdam en pastorale psychologie in de Verenigde Sta ten, werkt al sinds 1982 in Mid- den-Java in opdracht van een or ganisatie uit de Wereldfederatie van Christelijke Studenten. - De leraar wiskunde dr. J. J. Verdonck (56) uit Soest gaat de gereformeerde afvaardiging in het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) versterken. Hij is secreta ris van de gereformeerde com missie voor de bestudering van het oorlogsvraagstuk, maar in verband met zijn benoeming in het IKV legt hij deze functie neer. Waarschijnlijk krijgen de gere formeerden binnenkort een vijf de vertegenwoordiger in het IKV, naast ds. J. Faber (Kam pen), drs. H. B. Gerritsma (Win- sum), mevrouw A. C. Kuyvenho- ven (Utrecht) en dr. Verdonck. Dat wordt dan professor dr. J. van Putten, die vrijwel zeker het voorzitterschap van het IKV gaat overnemen van drs. B. J. ter Veer. - De doopsgezinde predikant E. van Straten (Leidschendam), secretaris van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, is be noemd tot lid van het bestuur van de Raad van Kerken in Ne derland, als opvolger van ds. J. W. T. Rapparlië (Amsterdam) van 'de Evangelische Broederge meente. De bestuursleden dr. R. J. Mooi (hervormd) en dr. H. J. Kouwenhoven (gereformeerd) werden voor twee jaar herbe noemd. - Gisteren heeft mevrouw W. de Ru-Schouten wegens pensio nering afscheid genomen als di recteur van persbureau van de Nederlandse Hervormde Kerk. Tien jaar is zij directeur daarvan geweest. Sinds kort is zij eindre dacteur van het blad voor her vormde ambtsdragers 'Woord en Dienst'. De heer J. A. Bijsterveld is op het persbureau haar opvol ger. De heer J. van Butselaar, al gemeen secretaris van de Neder landse Zendingsraad in Amster dam, promoveerde aan de Leidse universiteit tot doctor in de god geleerdheid op een proefschrift over de christelijke zending in BEIROET - Zelfs in een stad als Beiroet, met de vaak wrange, dage lijkse werkelijkheid van schietpar tijen en waanzin, is het schilderij op een hoek in de Hai Maghdi-wijk van West-Beiroet gruwelijk. Het is het best te beschrijven als een sjiie- tische versie van Dracula. Het drie meter hoge schilderij toont het verwrongen hoofd in een soort extase van marteling en leed, de mond is wijd open en van de scherpe slagtanden stroomt bloed. In de pupillen van de ogen van de ze schreeuwende griezel zijn kleine vlaggen van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie geschilderd, en de rechterkant van het hoofd wordt bedekt door de Britse vlag. „Zij hebben ons altijd onder drukt. Door hen hebben wij gele den en dit is een symbool daarvan. Maar wij zullen hen betaald zetten voor de misdaden die zij hebben begaan. Het Westen zal uit de isla mitische wereld gebrand worden. De revolutie is ook hier begon nen". Zoals de meeste leden van de mi litie in Libanon, is de man die ons toespreekt uit naam van de sjiieti- sche militie Hezbollah nog jong. Hoogstens 25 jaar oud, maar hij verzekert ons dat hij het in Hai Maghdi voor Hezbollah te zeggen heeft. Hezbollah betekent 'de partij van God' en gezien alle posters van ayatollah Chomeini en de Iraanse vlaggen die de muren van het par tijkantoor bedekken, is er weinig twijfel waaruit deze jongste Liba nese beweging zijn inspiratie put. Maar dat was eveneens al direct duidelijk na de jonge activist, die de naam Abdoellah draagt, ont moet te hebben. Het was niet slechts de volle, donkere baard, maar eigenlijk vooral de ogen. In die donkere ogen viel hetzelfde fa natieke geloof in het eigen gelijk en een door God zelf gegeven op dracht te lezen als bij velen in Te heran in de eerste jaren na de revo lutie. En zoals een westerse militai re attaché onlangs in Beiroet zei: „Het is moeilijk tegen mensen te vechten die denken dat zij God al machtig aan hun kant hebben staan". In de jaren sinds de islamitische revolutie in Iran hebben veel Liba- nezen en met name de experts op de politieke en sociologie-facultei- ten van de universiteiten, evenals de meeste buitenlandse waarne mers in Beiroet, voortdurend vol gehouden dat men niet hoefde te vrezen dat het islamitische funda mentalisme, zoals dat zich in Iran heeft ontwikkeld, naar Libanon zou overslaan. Iedereen in Liba non, wisten de experts te melden, begreep toch dat dit land een men gelmoes was van religies; een isla mitische republiek was hier onmo gelijk. Het zou uiterst voorbarig zijn over het ontstaan van een islamiti sche republiek in Libanon te spre ken. Zover is het nog lang niet, maar een fundamentalistische sji- ietische beweging is er zeker wel, vooral onder de sjiieten de ge loofsgenoten van de Iraniërs. Tijdens de jaren '70 was er al de Amal-beweging ontstaan. Een ont wikkeling die veel Libanezen vreesden, omdat de sjiieten zich nooit nadrukkelijk op het politieke niveau hadden ontplooid. Maar al hoewel Amal is uitgegroeid tot de grootste en machtigste moslim-mi litie, bleef het vooral een militie die uit was op sociaal-economische hervormingen die de armste delen van de bevolking, en dat zijn histo risch altijd al de sjiieten zelf ge weest, ten goede zou komen. Met de komst van de Iraanse re volutionaire gardisten in de zomer van 1982 naar de Oostlibanese Be- kaa-vallei, zogenaamd om de Sy- riërs en de Palestijnen bij te staan in de oorlog tegen de ook in Tehe ran gehate 'zionisten', is er lang zaam maar zeker een nieuwe bewe ging binnen de sjiietische gemeen schap gegroeid. In eerste instantie waren er allemaal verschillende groepjes - islamitische Amal, Da- wa, Joendallah, maar nu geven zelfs de leden van Hezbollah toe dat allen onder de vlag van Hezbol lah opereren. Veel meer wensen zij overigens niet te vertellen - van hun leiders zijn de namen niet be kend („Chomeini is voor ons de grootste leider", was het enige dat Abdoellah wenste te melden). En Afrika. Vele Afrikanen ontdek ken, zo stelt dr. Van Butselaar in zijn boek vast, dat in de jonge kerken de eigen waarde van de Afrikaan bevrijdend en heilzaam wordt erkend. Boodschap In een kerstboodschap vraagt de hervormde provinciale kerkvergadering van Zeeland de plaatselijke gemeenten, het vraagstuk van oorlog en vrede op gemeente-avonden en in ge- sprekskringen, prediking en voorbede aan de orde te (blijven) stellen. "Gesprekken hierover in de provinciale kerkvergadering zelf', schrijft het bestuur, heb ben geen resultaat opgeleverd waar we met een zekere tevre denheid op kunnen wijzen, maar we zijn wel met elkaar verbon den gebleven en niet vastgelo pen in polarisatie". "Geïnspireerd door de kerst boodschap van vrede op aarde mogen wij ons ook bezighouden met dit vraagstuk". "Het gaat daarin om de toekomst van ons en onze kinderen". ACHTERGROND door Aernout van Lynden hoe de organisatie precies georga niseerd is weet ook niemand. Wel geloven westerse veilig heidsagenten dat de terreurgroep Islamic Jihad (islamitische heilige oorlog), die vooral bekend is ge raakt door de zelfmoordaanslagen tegen de Amerikanen in Beiroet, deel uitmaakt van Hezbollah en dat de hele organisatie sterk wordt beïnvloed wordt door de regering in Teheran en de religieuze leiders in Beiroet. Het machtigste wapen dat door de duistere militie gehanteerd wordt, is dan ook de religie. „De ontwikkeling van Hezbollah moet worden gezien in het kader van de algehele opleving van een radicaal sjiietisch geloof in het Midden- Oosten", verklaarde onlangs de Li banese historicus Kamal Salibi. „Men gaat daarbij uit van religieu ze eerder dan van conventionele politieke doeleinden. En dat maakt het heel moeilijk voor meer gema tigde leiders om hen te bestrijden, want dat zou betekenen dat zij met het geloof zelf in strijd zijn", leden. De leider van Amal, de ge matigde advocaat Nabih Berri, heeft jarenlang juist getracht een politieke lijn uit te stippelen die verzoening met de christenen in Libanon mogelijk zou maken. Maar daardoor heeft hij, met name sinds hij lid is geworden van de huidige regering van nationale eenheid, wel steeds compromissen moeten sluiten zonder tot nu toe veel bereikt te hebben voor zijn ge meenschap. Hierdoor heeft hij aan steun verloren, Hezbollah aan steun gewonnen. In bepaalde wijken van Beiroet kom je nu een compleet andere we reld tegen dan in het vroeger altijd zo cosmopolitische Beiroet het ge val was. De vrouwen gaan ge sluierd, op alle muren is de ayatol lah uit het honderden kilometers verderop liggende Iran geplakt, en het hele leven lijkt in het teken van de islam te staan. Al maandenlang is er een bomcampagne gaande te gen alle bars of winkels die alcohol verkopen. Zoals een Libanese vriendin zei: „Beiroet is nu voor het eerst eigenlijk echt verdeeld - west is moslim, oost is christen. Ik betwijfel of die twee nog ooit echt in harmonie met elkaar zullen ku- nen leven". Hoewel de sjiietische clerus deze ontwikkeling heeft toegejuicht, is er hierdoor een nieuwe complice rende factor op het toch al zo ver warde Libanese toneel versche nen, wat de oplossing van het al bijna tien jaar oude conflict weer moeilijker maakt. Syrië, dat sinds het vertrek van de Amerikanen uit Beiroet eerder dit jaar, zijn invloed in Libanon heeft heroverd, tracht al maandenlang de leiders van de verschillende milities te dwingen met elkaar samen te werken om een terugkeer naar een normaal be staan mogelijk te maken. Maar juist op een moment dat het lijkt alsof Syrië langzamerhand zijn zin zal krijgen, is een nieuwe factor op het speelterrein versche nen die niet in de oorspronkelijke Syrische analyse was opgenomen. Als de groei van Hezbollah' de ko mende maanden voortduurt zoals nu het geval is, mag dan ook wor den verwacht dat niet alleen Ame rikaanse ambassades, Israëlische soldaten en Nabih Berri het de ko mende maanden hard te verduren krijgen, maar ook de Syrische plannen voor een beëindiging van de Libanese burgeroorlog. Naar de paus. Het staat nu wel vast, dat de Nederlandse Hervormde Kerk. de Gerefor meerde Kerken in Nederland, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Oud-Katholieke Kerk en de Evangelische Broedergemeente een uitnodiging voor de oecume nische ontmoeting met de paus (volgend jaar mei) op prijs zullen stellen. De doopsgezinden, de vrije evangelischen en de Neder landse Protestantenbond gaan niét. Het Leger des Heils, het Ge nootschap der Vrienden (Qua kers) en de Remonstrantse Broe derschap moeten nog beslissen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11