LEIDSCH DAGBLAD Israëlische actie tegen de sjfiten 'Veteranenziekte' te lijf met heter water Voor een tientje véél wijzer De Betuwe wil 60 man kwijt WWV Molecular Genetics en Centocor naar Leidse Leeuwenhoek BANDENSERVICE OS-AUTOWARENHUIS DONDERDAG 13 DECEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37577 Directeur. G Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PosthusM 2300 AB Leiden Voor tet nrs. lie cololon Leidenaar zwendelde met bv's: 2V2 jaar cel LEIDEN/DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft vanoch tend een 38-jarige Leidse zakenman veroordeeld tot tweeënhalf jaar ge vangenisstraf wegens omvangrijke zwendel met besloten vennoot schappen en oplichting. De officier van justitie had een jaar meer geëist. Samen met een 37-jari- ge Rotterdammer dreef de Leidenaar een schijn- handel tussen steeds wis selende bv's in Neder land en België. Zo kon er btw worden terugge vraagd op goederen die alleen op papier beston den. Zij verscholen deze handel bij bonafide be drijven die de officiële export van de goederen op zich namen met het vooruitzicht op een ste vig aandeel in de „winst". Tegen de tijd dat de be lastingdienst onraad be speurde, verruilden de twee hun bv voor een an dere. Een 37-jarige commis sionair uit Zaandam, die voor het tweetal contac ten legde met bedrijven, werd veroordeeld tot tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. Restaurant AC L'dorp 's nachts gesloten? (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP - Ahold in Zaandam overweegt het AC-restaurant aan de Leiderdorpse Persant Snoepweg 's nachts te gaan sluiten. Momenteel wordt binnen deze over koepelende organisatie van de AC-restaurants beraad gevoerd over deze mogelijke sluiting. De gebeurtenis van 20 november van dit jaar, toen de Voorschotense krantendistributeur C.A. Heikoop op de parkeer plaats van AC om het le ven werd gebracht, is een van de achterliggende re denen. Om het nachtrestau rant te mogen sluiten, is toestemming nodig van Rijkswaterstaat. Die aan vraag is nog niet de deur uit, zo deelde een woord voerder van de restau rantketen vanmorgen desgevraagd mee. De sluiting zou alleen het beperkte gedeelte dat 's nachts geopend is be treffen. Overdag en 's avonds blijft het res taurant geopend. Dierenpark verrast door gift kamerlid (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - Dieren park Wassenaar is volle dig verrast door het plan van ex-Centrumpartijlid Janmaat om zijn schade loosstelling van 50.000 gulden aan de noodlij-, dende dierentuin te ge ven. Directeur J.M. van Dooyeweert zei in een eerste reactie gistermid dag eerst eens de kat uit de boom te willen kijken. "Natuurlijk kunnen we dat geld heel goed ge bruiken. En tja, een gege ven paard kun je natuur lijk niet in de bek kijken. Maar eerst wil ik er de achtergronden eens van weten. Heeft die man dat geld zelf niet nodig?". Het secretariaat van Janmaat laat desge vraagd weten dat het ka merlid het geld liever weggeeft dan het in eigen zak te steken. "Want als hij het houdt, blijft er na aftrek van de belasting niets over", legt zijn geestverwant Vierling uit. Dat de keuze juist op het dierenpark valt schrijft zijn medewerker toe aan het feit dat hij 'gek op beesten is'. BEIROET (Rtr/UPI) - Israëlische troepen zijn vanoch tend vroeg een grote militaire actie begonnen tegen ze ven sji'itische dorpen in het zuiden van Libanon. Daarbij kwamen twee mensen om het leven en raakten er tien gewond. De dorpen werden door de Israëli's omsingeld en bezet. Een aantal inwoners werd in hechtenis geno men voor ondervraging, zo meldde de Libanese staatsra dio. GARGES LES GONNESSES - Zeven personen kwamen gisteravond om het leven toen vlak voor de landing op het Parijse vliegveld Le Bourget in dichte mist verongelukte. Onder de slachtoffers waren vier Franse journalisten. Ze bezochten op uitnodiging van een vereniging vooi volwassenenonderwijs Turijn en Genève. Ook de piloot en de co-piloot van het vliegtuigje kwamen om het leven. Op de foto twee brandweerlieden bij een deel van het veróngelukte toestel. (fotoAP) Volgens politieke vormt deze actie een bedreiging voor de tiende ronde van onder handelingen tussen Israël en liba- non over terugtrekking van de Is raëlische troepen. Al eerder wer- den de onderhandelingen tien da- Piper Cheyenne fe" opgeschort nadat Israël rekening moet nemen als de Israë lische troepen zijn vertrokken, het Libanese leger of de troepen van Unifil. Directeur Edy de Wilde neemt afscheid van Stede lijk Museum met 'La Gran de Parade'. PAGINA 23 Jaarlijks honderd miljoen schade door vandalisme. PAGINA 5 Van den Broek spreekt Shultz tegen: 'Rakettenbe- sluit niet schadelijk'. PAGINA 7 Overheidstekort fors ge daald door economische recessie. PAGINA 9 'Meer Nederlanders moe ten naar Anne-Frankhuis komen'. PAGINA 11 Leidse internist Meenhorst: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De legionella-bacterie. Internist Meenhorst, verbonden i de afdeling infectieziekten die veteranenziekte veroorzaakt, het Academisch Ziekenhuis Lei kan worden verdreven als de tem- den, nam de proef op de som. Vo- peratuur in centrale warmwater- ngjaari; i het AZL het hele filter systemen tot ten minste zestig gra- ne waterleidingnet herzien den wordt verhoogd. Bij de ziekte warmwatertemperatuur opge- treedt longontsteking op. De ziekte voerd. Het resultaat heeft niets te maken met leeftijd, zoals de naam misschien doet ver moeden. DODEN DOOR BOM (AFP/UPI) - Twee kinderen kwamen om het leven en vijf voetgangers raakten gewond toen gisteren in het cen trum van Bagdad een bom ontplof te- Volgens het minis terie is de aanslag het werk van Iraanse en Syrische 'agenten'. Achtste huwelijk van Liz Taylor NEW YORK - De Britse filmactri- ce Elizabeth Taylor gaat binnen kort waarschijnlijk voor de achtste keer trouwen. Ze heeft een huwe lijksaanzoek van de Newyorkse za kenman Dennis Stein aanvaard. Tot vijf maanden geleden was de 52-jarige actrice verloofd met de Mexicaanse zakenman Victor Lu- na. Eerder was zijn gehuwd met Richard Burton (2x), Nicky Hilton, Michael Wilding, Nike Todd, Eddie Fisher en senator John Warner. Plaatselijk regen In de nacht en ochtend plaatselijk re gen. 's Middags van het westen uit pe rioden met zon. Minimumtemperatuur rond drie, middagtemperatuur ongeveer zes gra- i zuidoost 14 december 1984 Zon op: 08.41 uur, zon onder: 16.28 uur. Maan op: 23.17 uur, maan onder: 13.03 digend: slechts één patiënt werd dit jaar nog besmet, terwijl zich in '82 in één maand al vier gevallen voordeden. Nauwelijks sneeuw voor wintersport ARNHEM (GPD) - Winter sporters kunnen een witte Kerst vrijwel zeker vergeten. Het is in de sneeuwgebieden veel te warm. In de Tessiner Al pen in zuid-Zwitserland werd gisteren zelfs nog gewaar schuwd voor bosbrandgevaar. In Beieren is skiën alleen op de Zugspitze mogelijk. De tradi tionele Oostenrijkse winter sportgebieden hebben hun „Wedelwochen" moeten afge lasten. In de Oostenrijkse winter sportgebieden maken de hotel houders zich grote zorgen. Stiermarken, Tirol en het Salz- burgerland zijn, in tegenstel ling tot andere jaren, nauwe lijks in de belangstelling. In de meeste wintersportge bieden ligt onvoldoende sneeuw om te skiën. Ook de verwachtingen zijn ongunstig. Ardennen, Sauerland, Eiffel en Harz zyn nog volkomen sneeuwvrij. In het Duitse,, Oostenrijkse, Zwitserse, Fran se en Noorditaliaanse Alpenge bied is het ook mis. Slechts in Saas-Fee ligt op grote hoogte een sneeuwdekentje van 15 tot 150 centimeter. Voor de waterleidingbedrijven in ons land zou deze ontdekking een reden kunnen zijn om zieken huizen, bejaarden- en verpleeghui zen aan te raden het water in de boiler boven de zestig graden te houden. Vooral bij mensen met een verminderde weerstand slaat de legionella-bacterie, die via het water in het lichaam terechtkomt, toe. Er zijn tot nu toe nauwelijks gevallen bekend van gezonde men sen die de veteranenziekte thuis hebben opgelopen. Enige weken geleden heeft de Gezondheidraad een commissie geinstalleerd, die in 1985 advies hoopt uit te brengen aan de minis ter van volksgezondheid. Volgens P.L. Meenhorst, de ontdekker van de legionella-bacterie in Nederland (1978), kunnen er dan pas landelij ke maatregelen worden verwacht om de bacterie uit te bannen. Meenhorst is vandaag gepromo veerd op een onderzoek dat hy in 1978 begon naar de ziekte. (Zie verder pagina Leiden) leiders van de radicaal sji'itische AMAL-beweging had gearres teerd. De Israëlische militairen, die Zuid-Libanon bezet houden sinds de invasie in juni 1982, verhinder den dat de vredestroepen van de Verenigde Naties (Unifil) die in het sji'itische gebied zijn gestatio neerd, de dorpen konden binnen gaan. Woordvoerder Timor Goksel van Unifil verklaarde vanochtend dat de Israëli's ook posities van de Franse Unifil-eenheid hebben om singeld. Waarom de Israëlische troepen hun actie waren begonnen, was vanochtend nog niet duidelijk. De autoriteiten in Israël hulden zich in stilzwijgen. De Israëli's vielen de dorpen binnen enkele uren vóór de besprekingen tussen de militaire delegaties van Israël en Libanon zouden worden hervat in de Liba nese grensplaats Naqoura. Radio Beiroet sprak aanvanke lijk van vier dorpen die door de Is raëli's waren bezet, in het gebied ten oosten en ten noorden van Tyr, en dat de militaire operatie om 5 uur plaatselijke tijd was begonnen. Later bleek het om zeven dorpen te gaan. De Libanese staatsradio noemde de actie een 'onderdeel van Israëls onderdrukkingsmaat regelen tegen de bevolking van Zuid-Libanon'. De radio berichtte verder dat de gespreksronde van vandaag, die om tien uur had moeten beginnen, waarschijnlijk zou worden uitge steld, omdat de Libanese delegatie door het slechte weer niet per heli kopter van Beiroet naar Naqoura zou kunnen reizen. De besprekin gen, die op 9 november begonnen en nu in een impasse verkeren, handelen over de vraag wie de vei ligheid van Zuid-Libanon voor zijn (Van e r verslaggevers) Bel voor de scherpste prijzen HOGE RIJNDIJK 5, LEIDEN. TEL. 071 120248. (Direkt naast Het Motorhuis). LEIDEN - De twee Amerikaanse bedrijven die zich in het Leidse ge bied de Leeuwenhoek gaan vesti gen zijn Centocor (pharmaceuti- sche produkten) en Moleculair Ge netics (DNA-technieken voor za den en gewassen). Hun komst is naar Leiden is vandaag officieel in Den Haag bekend gemaakt. De belangrijkste redenen voor de Amerikaanse bedrijven om zich in Leiden te vestigen zijn de weten schappelijke kennis op het gebied van de bio-technologie in Neder land en de gunstige overheidsfaci- Zie pagina 10 liteiten vanwege het aandachtsge- biedenbeleid van het ministerie van economische zaken. Zo kreeg de op dit gebied leidinggevende firma Gist-Brocades onlangs een subsidie voor research van onge veer 100 miljoen gulden. Het nieuwe Nederlandse bedryf Centocor Europe BV heeft een vrij optimistische verwachting over de werkgelegenheidsperspectieven in de regio. Na een begin in 1985 met acht medewerkers zouden dat er in 1988 al 82 zyn en in 1990 is er be hoefte aan 235 werknemers. De dochter van Molecular Genetics in Nederland, Mogen BV, verwacht in 1988 ongeveer 25 mensen in dienst te zullen hebben, voor drie kwart academici. De contacten met de beide be drijven zijn gelegd door het Com missariaat voor Buitenlandse In vesteringen van het ministerie van economische zaken, terwijl ook de Leidse professor Schilperoort, te vens voorzitter van de programma commissie bio-technologie, een be langrijk aandeel heeft gehad in het besluit van de bedrijven om zich in het 'Plan Leeuwenhoek' in Leiden te gaan vestigen. Het kabinet Lubbers zal vandaag in de Tweede Ka mer geen meerderheid kun nen vinden voor een wetsontwerp in zake de wwv-uitkering, een ontwerp dat zou moeten voorzien in een gelij ke behandeling van mannen en vrou wen die werkloos zijn geworden. Vol gens een Europese richtlijn is discri minatie op basis van sekse in de so ciale verzekering niet toegestaan, zo dat het kabinet zich genoodzaakt zag de bestaande praktijk, waarbij vrou wen worden gediscrimineerd, te wijzi gen. Het voorstel van het kabinet had veel weg van een goedkope truc, want de gekozen oplossing leidde er niet toe dat een einde werd gemaakt aan de achterstelling van de vrouw, nee, de man werd teruggedrukt naar hetzelfde niveau als de vrouw. Man en vrouw even slecht af, dat is ook gelijkheid, moet het kabinet heb ben gedacht. Maar die oplossing is meer in overeenstemming met de let ter van de Europese richtlijn dan met de geest ervan. Bij emancipatie denkt de burger, ongeacht zijn of haar sek se, immers eerder aan het opheffen van achterstanden dan aan het extra naar beneden drukken van een spe cifieke groep, in het onderhavige ge val de mannen. De beide fracties die het kabinet ondersteunen, CDA en WD, zijn er niet in geslaagd het wetsontwerp zo danig te wijzigen, dat het vandaag de eindstreep zou kunnen halen. Een wijziging ten gunste van de vrouwen en niet ten nadele van de mannen zou ongeveer 80 miljoen gulden kos ten, terwijl het kabinet met het eigen voorstel uitkwam op een bezuiniging van 20 miljoen. De beide regeringspartijen blijken niet bij machte een uitweg te vinden uit de ontstane impasse, waarbij ook verschillen van inzicht over de rol van de vrouw en het gezin een niet onbe langrijke rol spelen. In het CDA be staat nog grote huiver om de positie van de vrouw, al dan niet als kostwin ner, aanzienlijk te verzelfstandigen. De WD daarentegen mikt, evenal de linkse oppositie, juist heel sterk op die zelfstandige en gelijkwaardige positie van mannen én vrouwen. Als het kabinet en de beide rege ringspartijen zich niets gelegen laten liggen aan nadere wijzigingsvoorstel len van de oppositie, dreigt het ge vaar dat de huidige, discriminerende praktijk nog een jaar blijft voortbe staan. Duizenden vrouwen mogen dan hun recht gaan zoeken bij het Europese hof van justitie. Het kabinet zal dan in de tussentijd iets anders en beters moeten bedenken. Er wordt al jaren hard gewerkt aan en gestu deerd op een herziening van het ge hele stelsel van sociale zekerheid, zodat het probleem met de wwv daar bij In één moeite door kan worden meegenomen. Voorlopig blijkt het kabinet echter een groter belang te hechten aan be zuinigingen dan aan de emancipatie, en dat is buitengewoon spijtig. Bestand met kerst in El Salvador SAN SALVADOR (AP) - De Salva doraanse regering heeft ingestemd met een staakt-het-vuren rond Kerstmis en Nieuwjaar. Dit is gis teren bekendgemaakt nadat de linkse opstandelingen in El Salva dor een dag eerder hadden aange kondigd dat zij van 23 tot 26 de cember en van 30-december tot 3 januari een bestand in acht zullen nemen. Het is voor het eerst dat beide partijen akkoord gaan met een kerstbestand. Tegelijk met de aankondiging van het bestand liet de guerrillabe weging 43 gevangen genomen sol daten van het regeringsleger vrij. Zowel het regeringsleger als het verzet zal zich rond de feestdagen beperken tot wat genoemd wordt 'verdedigingsactiviteiten'. ZES DODEN BIJ BRAND - By een brand in een woning ten zuiden van Las Palmas op de Cana- rische Eilanden zijn vanochtend i het leven gekomen. Ja. ik wil deze komplele krant over wereld, stad e voor 10.- op proef in de Dus ontvangen. Daarna beslis ik over e i land oraaa 4 weken definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. TIEL (ANP) - De directie van de Koninklijke Maatschappij De Be tuwe in Tiel ("Flipje") wil 60 van de 180 arbeidsplaatsen kwyt. De reor ganisatie is nodig om kosten te drukken, waardoor het bedrijf zich beter kan handhaven op de afzet markt. Op het gebied van jams en vruchtensappen is sprake van een scherpe concurrentie, aldus de di rectie van De Betuwe. In 1977 werkten er bij het bedryf nog ruim 500 personen. De afgelo pen jaren werden bij deze Unile- ver-dochter enkele reorganisatie plannen doorgevoerd. De ondernemingsraad van 'Flip je' is gisteren over de voorgeno men opheffing van 60 arbeidsplaat sen geïnformeerd. Districtsbe stuurder J. Dijkman van de Indus triebond FNV kon vandaag nog geen reactie geven omdat hij de uitslag van een reorganisatie-on derzoek bij Flipje, waarop de be drijfsleiding haar plannen baseert, nog niet kent. Volgens Dijkman zijn de proble men bij het bedrijf vooral toe te schrijven aan een "jarenlange in competente bedrijfsleiding". U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van da bon op te aturan, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1