m Open bouwen: huis op maat voor iedereen Veranderingen in Franse regering Synodes regelen 'Samen op weg' Reportage Proef in Haarlemmermeer met koop- en huurwoningen MAANDAG 10 DECEMBER 1984 PAGINA 9 De tijd dat iedereen zelf kan beslissen hoeveel slaap kamers hij in zijn huis wil hebben, hoe groot de woonkamer, de gang, en de keuken moeten worden en wéér die moeten komen, is wellicht niet ver weg meer. Voor zo'n tweehonderd Haarlemmermeerse gezinnen is die toekomst zelfs vlakbij. Tenminste, als de plannen van die gemeente doorgaan om in het Hoofddorpse plan Overbos een project volgens het principe van de 'open bouw' te realiseren. Als het aan de Stichting Open Bouw ligt, kan trouwens over een aantal jaren iedere Nederlander zijn intrek nemen in zijn eigen 'droomhuis'. Wethouder De Vrey-Vringer: "Open bouw heeft oog voor de toekomst". (archieffoto Holvast» Het principe van open bou wen dateert van 1965, toen professor Habraken pleitte voor een scheiding van het dragende deel van de wo ning en het inbouwgedeel- te. Dat was de oplossing voor de volkshuisvestings problemen van toen, stelde hij. En, zegt de kersverse Stichting Open Bouw, het is ook de oplossing voor de bouwproblematiek anno 1984. door Sjaak Smakman Want dat probleem is in we zen niet zoveel veranderd. Het gaat nog steeds om de vraag: hoe bouw ik voor een redelijke prijs goede woningen die ook op de langere termijn aantrek kelijk blijven? De huidige so ciale woningbouw biedt geen antwoord meer: gemeenten merken in de dagelijkse prak tijk dat er voor huurwoningen van meer dan vijf-, zeshonderd gulden per maand bijna geen liefhebbers meer zijn. Van der Valk, hoofd woonruimteverde ling van de gemeente Leiden, vatte het onlangs kernachtig samen: "Je krijgt een nieuw schaarsteprobleem dat je niet meer kunt oplossen door nieuwbouw. Goedkope drie- of vierkamerwoningen is wat we nodig hebben, maar dat lukt niet meer. Een huur van tussen de drie- en vierhonderd gulden, en dat zoeken we, is in de nieuwbouw niet meer haal baar". Daar komt nog de vraag bij of de woning van 1984 nog wel ge schikt is voor de woonwensen over twintig jaar. Wie had in 1964 kunnen voorzien hoe de Nederlander tegenwoordig leeft? Maar woningen blijven wél gemiddeld zo'n honderd jaar staan. Wie wil bouwen met het oog op de toekomst moet er dus voor zorgen dat de nieuw bouw daaraan kan worden aan gepast. Ook al omdat, zegt de Haarlemmermeerse wethouder De Vrey-Vringer van volks huisvesting, in de toekomst steeds minder wordt nieuw ge bouwd. Nieuwe woonwensen moeten dus steeds meer in be staande woningen kunnen wor den gerealiseerd. Goedkoper bouwen en dan zo dat woningen aantrekkelijk blijven. Kan dat? Ja, zei profes sor Habraken in 1965. Ja, zegt de Stichting Open Bouw, een club van instellingen en perso nen uit de bouwwereld. De grondgedachte van open bouw is de scheiding van het dragen de deel van de woning en de in bouw. De bewoner kan dan in principe, met uitzondering van elementen als de trap en de lei dingenkoker, zelf uitmaken hoe hij zijn huis wil indelen. Komen er kinderen, dan kan hij bovendien zonder veel pro blemen een extra slaapkamer maken. Gaan ze het huis uit, dan verdwijnt die gewoon weer. En iedere nieuwe bewo ner kan het huis inwendig aan passen aan zijn of haar woon wensen. In Rotterdam is het principe al toegepast in een bejaardente huis: alle bewoners kregen een vel ruitjespapier waarop ze hun 'droomhuis' konden uitteke nen. In een proefhiimte kon De gecombineerde vergade ring van de hervormde en gere formeerde synode - die in Amersfoort bijeen waS - heeft met grote meerderheid een rege ling aangenomen voor de verkie zing van ambtsdragers in samen gevoegde gemeenten. Ouderlingen, diakenen en pre- dikanten worden gekozen door de stemgerechtigde leden (die belijdenis hebben gedaan en op wie geen tuchtmaatregel is toe gepast). De kerkeraad stelt de kandidaten voor. De verkiezing wordt dus niet meer voor zes jaar aan de kerkeraad overgelaten. Kandidaten voor het ambt van ouderling of diaken kunnen ook door tien stemgerechtigde leden worden voorgesteld. Ouderlin gen en diakenen worden voor vier jaar gekozen. Herverkiezing is maar één keer mogelijk. De leeftijdsgrens van 70 jaar komt dus te vervallen. Om de twee jaar den ze vervolgens met ver plaatsbare wanden en deuren het eigen idee levensgroot uit zetten. Vervolgens werd hun met behulp van een computer voorgerekend hoeveel een der gelijke woning zou kosten. Zo konden ze dus voor een deel zelf de huur bepalen. Standaardmaten Waarom duurt het dan toch twintig jaar voordat het idee opnieuw wordt opgepikt? Vol gens stichtingsvoorzitter R. de Groot in de eerste plaats omdat bouwers en architecten het nooit eens zijn geworden over de invoering van standaardma ten voor allerlei 'onderdelen' van een huis, de zogeheten mo dulaire coördinatie. "En juist dat is zo verschrikkelijk be langrijk. Nu is het nog meestal zo, dat één architect en één bouwer om de tafel gaan zitten en dan met veel improvisatie aan het bouwen slaan", aldus De Groot. Een tweede obstakel is de overheid. In de loop der jaren is er een verstikkende hoeveel heid voorschriften voor de so ciale bouw gekomen die open bouw al bij voorbaat om zeep helpt. Om voor subsidie in aan merking te komen moet een woning aan een groot aantal ei sen voldoen, ook op het gebied van de indeling. Dat betekent dat menige huurder wordt op gescheept met een woning waarin voorzienigen zitten die hij helemaal niet wil en die vaak onnodig kostenverho gend werken - zowel naar het rijk als naar de huurder toe. Het ministerie van volkshuisves ting is echter wel degelijk geïn teresseerd in deze nieuwe ont wikkeling en zit als waarnemer by de stichting. Open bouwen past immers mooi in het plaatje van decentralisatie en deregu lering. En, zoals rijksvertegen woordiger Richter stelde op een onlangs in Hoofddorp ge houden symposium over open bouwen: "De overheid dient in zijn technische regelgeving in- novatie-vriendelyk te zijn, waarbij risico voor de bewoner wordt vermeden". Er zitten natuurlijk meer ha ken en ogen aan open bouwen. Is open bouw bij eigen wonin gen nog wel te realiseren, moei lijker wordt dat in huurwonin gen. Daar is de bewoner im mers niet de eigenaar en hoe moet je het beheer van die wo ningen dan regelen? Volgens Richter moet de koopsector een voortrekkersrol vervullen bij open bouwen. Maar voor de huursector zijn er volgens wet houder De Vrey wel degelijk mogelijkheden, al zal er wel stevig gestoeid moeten worden om de zaak van de grond te krijgen'. Open bouw biedt vol gens haar bijvoorbeeld de mo gelijkheid om een koop/huur woning te maken: de bewoner huurt de 'buitenbouw' van een woningbouwvereniging en koopt dan zelf de inbouw. Ook het huren van zowel ombouw als inbouw moet mogelijk zijn. In het project Overbos 14, waar tweehonderd huizen moeten komen, wil de gemeente Haar lemmermeer de proef op de som nemen met zowel koop als huurwoningen. Een voor deel voor de gemeente is dat de huurwoningen daar onder be heer komen van het gemeente lijk woningbedrijf en niet van een woningbouwvereniging. De proef is des te interessanter omdat Haarlemmermeer een groeikern is en tot 1995 nog 15.000 woningen gaat bouwen bij de kernen Hoofddorp en Vijfhuizen. Tijdens het symposium kwam ook nadrukkelijk het ruimtelijke-ordeningsaspect aan de orde. Van begin tot eind duren bestemmingsplanproce dures vaak zes tot zeven jaar en moet al in het begin bijna alles - hoeveelheid woningen, soorten woningen, winkels en dergelij ke - minutieus worden vastge legd. De stichting wil een ande re benadering, waarbij van groot naar klein wordt toege werkt: eerst de grove lijnen vastleggen en via de lijn stads- deel-wyk-bouwblok-woning de plannen detailleren. Dank zij de open bouw kunnen bestem mingen van panden bj wijze van spreken bij de aanvang van de bouw nog worden aange past, aldus de stichting. Proce dures kunnen daardoor sneller verlopen én toekomstige bewo ners kunnen nog inspraak krij gen in de uiteindelijke vormge ving van hun wijk. Maar worden die nieuwe wij ken - als er landelijk met stan daardmaten wordt gebouwd - niet nog eenvormiger dan ze nu al zijn? Nee, denkt een Haar lemmermeerse stedebouwkun- dige, zeker niet wanneer open bouw wordt gecombineerd met de zich hiertegen keerde, werd dit voorstel verworpen. De gecombineerde synode nam ook een regeling aan van predikantstraktementen en -pen sioenen voor gefedereerde ge meenten. In de nieuwe regeling die geleidelijk wordt inge voerd - zijn de traktementen ge koppeld aan de overheidssalaris- sen. Voor de hervormde predi kanten betekent dit in het alge meen een lichte verbetering, voor de gereformeerde een gerin ge achteruitgang. De pensioenen worden ingebracht in het 'Pen sioenfonds voor de Gezondheid. het nieuwe fenomeen van de groeiwoning. Groeiwoningen zijn betrekkelijk kleine huizen waarbij bouwtechnisch al reke ning is gehouden met een aan tal uitbreidingen. "Ook binnen vaste maatafspraken hoeft het gevelbeeld dan zeker geen een heidsworst te worden", denkt hij. Goedkoper Het is nog niet duidelijk hoe veel goedkoper open bouw is. Dat het goedkoper is, laat zich eenvoudig raden: bij standaar disering van bouwcomponen- ten kunnen deze in grote series worden gemaakt, wat de prijs drukt. De stichting wil zich vol gens De Groot daarnaast ook nadrukkelijk richten op het buitenland omdat de Neder landse markt gezien de teruglo pende nieuwbouw te klein is. Een tweede kostenbesparen de factor is de kortere bouw tijd. De bouwers werken in principe steeds met dezelfde elementen waardoor die steeds sneller gemonteerd kunnen worden. Op langere termijn spaart open bouw nog veel meer geld uit: renovatie wordt een kwestie van onderdelen vervangen. Volgens wethouder De Vrey kan de bouwprijs met Geestelijke en Maatschappelyke Belangen'. In de gemeenschappelijke raad voor 'Samen op weg' wer den aan hervormde kant herbe noemd: ds. C. B. Roos (Amster dam), ds. J. A. Eekhof (Leiden), ds. R. Holwerda (Apeldoorn) en ir. J. van der Graaf (Huizen). Nieuw zijn: ds. W. K. van Deur- sen (Haaksbergen), dr. D. Lissen- burg (Rotterdam) en ds. J. Mon- teban (Zelhem). Aan gerefor meerde kant werden herbe noemd: dr. H. J. Kouwenhoven (Vlaardingen), ds. D. N. Wouters (Amsterdam), mevrouw W. Bis- schop-Tigchelaar (Naarden) en 'enkele tientallen procenten' dalen. Over de vraag hoe groot de kans is dat open bouwen werkelijk de grote vlucht gaat nemen die de stichting ervan verwacht, toont voorzitter De Groot zich optimistisch. Tij dens de Bouw-RAI in mei pre senteerde de stichting (toen nog in oprichting) zich met een symposium. Met tussen de acht- en negenhonderd belang stellenden overtrof de belang stelling verreweg de verwach tingen. Vorige maand werd de stichting officieel opgericht en per 1 januari wordt een 'aktie- centrum', hoogstwaarschijnlijk in Rotterdam, in gebruik geno men. En, aldus De Groot, in middels telt de stichting al 150 leden 'en dat aantal groeit nog steeds'. Wethouder De Vrey is in elk geval gewonnen voor het idee: "Open bouw heeft oog voor de toekomst én voor het belang van de consument. Bovendien kun je veel beter inspelen op al lerlei nieuwe maatschappelijke ontwikkelingen en is de wo ning ook Financieel een pro- dukt waar iedereen beter mee af is. Ik denk datje hiermee een woning bouwt die zeker op de langere termijn meer toekomst heeft". ds. J. C. van iialsema (Hilver sum). Nieuw zyn: mr. P. Ingwer- sen (Zandvoort), mevrouw W. Hamberg (Amsterdam) en de heer C. Jongsma (Leusden). De drie nieuwe hervormde le den zijn allen predikant (gemid delde leeftijd 58 jaar). De drie nieuwe gereformeerde leden zijn geen van allen predikant en heb ben een gemiddelde leeftijd van net boven de 30. Ingwersen is ad vocaat, mevrouw Hamberg be stuurskundige en Jongsma eco noom. Besloten werd, niet over te gaan tot samenvoeging van her vormde en gereformeerde clas ses (regio's) zolang de zaak op De oprichter-directeur van de 'Club-Mediterranée' maakt voor taan deel van de regering uit als „gedelegeerde van de eerste minis ter speciaal belast met de nieuwe opleidingen". De 64-jarige Gilbert Trigano zal moeten uitvinden hoe de jeugd het best kan worden inge voerd in de moderne computersys temen en data-banken. Trigano heeft geen minister willen worden omdat hij anders de leiding van zijn Club had moeten opgeven, die zyn oogappel is en een jaaromzet boekt van zo'n drie miljard frank. Ruim een miljoen vakantiegangers benutten de beroemde 'club' om in vreemde landen bruin te worden en er in het nette de vrije liefde te beleven. door Rudolph Bakker Trigano is altijd een aanhanger van president Mitterrand geweest en hij is bij de president gunstig opgevallen door zijn werk bij het opleiden van werkloze jonge men sen in de computertechnieken en bij het organiseren van vakantie kampen voor verloren jeugd uit stedelijke randgebieden. Trigano heeft nog veertien maanden de tijd om de computeropleidingen in Frankrijk te hervormen. Dan vol gen de parlementsverkiezingen en ziet het er naar uit dat het huidige bewind de macht aan de oppositie zal moeten afstaan. Trigano ziet er uit als veertig en hij slaapt maar vier uur per nacht. Dat heeft hij gemeen met de nieu we woordvoerder van de regering, de vrouwelijke minister voor socia le zaken Georgina Dufoix. Georgi- na is de dochter van een garage houder uit Nimes en ze is een van de opkomende sterren in de direc te omgeving van de president. Ze heeft een man en vier kinderen, werkt van 's-morgens zes tot 's- avonds acht, houdt niet van mooie woorden en is daarmee wellicht de eerste geslaagde poging in een reeks van mislukkingen om de grillige regeringspolitiek via de te levisie aan de bevolking uit te leg gen. Gilbert Trigano (foto anp» Over het toch nog overhaaste vertrek van de minister van buiten landse betrekkingen meldt Le Monde dat Cheysson zijn koffers al stond te pakken om te vertrekken naar Afrika toen hij hoorde dat hy door zijn 'minister voor Europese zaken' Roland Dumas was opge volgd. President Mitterrand heeft Cheysson tot zondebok uitgekozen voor zyn mislukte Afrika-politiek, en van opvolger Dumas staat in ie der geval vast dat hij niet - zoals Cheysson - zijn hart voor op de tong draagt. Dumas is sinds onheuglijke tij den een vertrouwde vriend van Francois Mitterrand en diens raad gever en advocaat in tal van pro cessen waarin de politicus-Mitter- rand verwikkeld raakte. Dumas was woordvoerder van de regering nadat de romancier Max Gallo zich tot lid van het Europese parlement had laten verkiezen. Zyn capacitei ten op het terrein van de buiten landse politiek worden hoger aan geslagen dan die van zijn voorgan ger, al zal hij hoofdzakelijk de uit voerder van de wensen van de pre sident zyn. Topconferentie President Mobutu van Zaire heeft onder druk van president Mitterrand alsnog besloten deel te nemen aan de topconferentie van francofoon-Afrikaanse landen in Bujumbura. De Franse president brengt een staatsbezoek aan Zaire op weg naar de topconferentie en 'maarschalk' Mobutu had hem in een slecht humeur ontvangen. De voornaamste reden voor dit ongenoegen was de manier waarop president Mitterrand het probleem provinciaal niveau niet is gere geld. Brief aan paus. In een 'open brief aan de paus pleiten twaalf leden van pastorale raden uit alle Nederlandse bisdommen (behal ve Roermond) voor meer ruimte voor gelovigen "die hun christe lijke idealen zelf gestalte willen geven". "Vaak missen deze mensen de broodnodige bemoediging en stuiten zy op een naar hun idee beklemmende en levensvreemde houding van de kerk", schrijven de twaalf. Oprechte gelovigen voelen zich door leerstellige uit spraken (vooral over seksualiteit, huwelijksbeleving, ongehuwd samenwonen en afwijkende ge aardheid) geremd. Dat is niet bevorderlijk voor de werfkracht van de kerk. De brief is voortgekomen uit informeel overleg tussen leden ACHTERGROND van de Libische en Franse troepen in Tsjaad had pogen op te lossen. Zonder de leider van het vroegere Belgische Kongo op de hoogte te stellen, die eveneens een contin gent troepen in Tsjaad gelegerd had, kwam het zogenaamd Frans- Libische akkoord over het terug trekken van de Libische en Franse troepen in Tsjaad tot stand. Ook Zaire had echter troepen in Tsjaad, om de Fransen erby te helpen de opmars van kolonel Khadaffi tegen te houden. Niets wat president Mitterrand op het ogenblik op buitenlands ge bied onderneemt wordt ook maar met enig succes bekroond. On danks de komst van Mobutu in Bu jumbura zullen president Hou- phouet-Boigny van Ivoorkust en onder meer president Kountché van Niger er weg blijven. Boven dit alles zweeft de mislukking van Mitterrands Tsjaad-politiek en daarmee die van Frankrijks rol als militaire beschermer van de zwart- francofone landen in Afrika. Mobutu was ook boos by de aan komst van president Mitterrand omdat madame Mitterrand het op het laatste moment had laten afwe ten. Zij had gemeld om gezond heidsredenen van de reis te heb ben afgezien, een excuus dat door niemand serieus wordt genomen. Een verslaggever van Le Monde in Kinshasa had dan ook vlak voor de aankomst van de Franse president niets aan spandoeken waargeno men dan in een kruidenierswin kels de aankondiging dat de nieu we Beaiyolais was gearriveerd. Ontheven Terwyl de twee uur voor zijn meereizen naar Kinshasa van zijn post ontheven minister van buiten landse betrekkingen Cheysson in francofoon Afrika verantwoorde lijk wordt gesteld voor de mislukte Tsjaad-politiek, verwachtte men er zondagavond de aankomst van de inderhaast overgevlogen opvolger Roland Dumas. Hij zal ook op de verwaterde top in Bujumbura aan wezig zijn. Het satirische weekblad Le Ca nard Enchainée meldde dat de pre sident zijn Afrikaanse reis in een speciale supersonische Concorde maakt, wat niet wegneemt dat de officiële presidentiële Mig-50 er leeg achteraan blijft vliegen. Een tweede Concorde staat in Parijs op scherp, voor als er wat gebeurt. Eveneens volgens Le Canard En chainée heeft de Franse regering vijftig nieuwe Renaults-25 naar Bujumbura gezonden, om te ver hinderen dat de francofone staats hoofden in hun Duitse Mercedes- sen zouden verschijnen. Een aantal van deze voertuigen werd echter voor de opening van de conferentie al door Afrikaans personeel be proefd, zodat ze ogenblikkelijk re paraties behoefden door speciaal uit Parijs overgevlogen technici. Een ander deel van de Renaults had geen reparatie meer nodig, al dus de 'Canard', want die waren tij dens voortijds gebruik in een ra vijn gevallen. van de pastorale raden over ge meenschappelijke vraagstuk ken. De strekking ervan is in de meeste raden besproken. Eerst zou de brief in de tweede 'Paus- krant' komen, maar omdat die zich er niet voor leende besloten de opstellers hem rechtstreeks naar de paus te sturen. is er een verkiezing, waarbij de helft aftreedt. Tegen de voorstellen werd een hele reeks amendementen inge diend, die echter alle werden ver worpen. Zo stelde de hervormde predikant R. H. Kieskamp voor, de predikanten door de kerke raad te laten verkiezen, wat nu in de hervormde gemeenten regel is. Hij kreeg steun van 24 van de 50 aanwezige hervormde synode leden, terwijl de gereformeerden allen tegenstemden. De her vormde synodeleden waren wel voor een plaatselijke regeling, die het mogelijk maakt dat de kerkeraad de predikant kiest. Doordat de gereformeerde syno

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9