Actie maakt eind aan kapingsdrama Groenen laten alles open Gijzeling kostte 2 Amerikanen het leven Israël dreigt gesprek met Libanon te stoppen Dodental in Baskenland stijgt na bomaanslag Baccara in Casino Scheveningen nu tot 6 uur in de ochtend. Bedrijf geeft 3 miljoen voor slachtoffers giframp Institute Neerlandais beschadigd door bom Poolse vakbondsman Lis uit gevangenis Congres niet vóór of tegen samenwerking met SPD MAANDAG 10 DECEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 TEHERAN (Rtr/AFP/UPI) - Iraanse commando's, verkleed als schoonmakers, hebben gisteravond tegen middernacht plaatselijke tijd een einde gemaakt aan het kapingsdra ma op de luchthaven van Teheran. Met een snelle actie, die zonder bloedvergieten ver liep, overmeesterden zij de vier terroristen en bevrijdden de laatste gijzelaars die zich nog in hun macht bevonden. Onder de gijzelaars bevonden zich nog de twee Koeweiters, van wie de terroristen hadden gezegd dat zij door hen "geëxecuteerd" wa ren. Het drama heeft wel het leven gekost aan twee Amerikanen. Dinsdag werd Charles Heggna, een medewerker van het Amerikaanse Agentschap voor Internationale Ontwikkeling USAID, gedood. Twee dagen later werd zijn collega William Stanford doodgeschoten. Naar het Iraanse persbureau Irna meedeelde hadden de kapers ge vraagd arbeiders te sturen om de rommel in de Airbus op te ruimen. Terwijl als. gevolg van een "sto ring" de verlichting op het vlieg veld uitviel, posteerden comman do's zich onder het toestel en gin gen als schoonmakers verklede mi litairen de trap van het vliegtuig op. Een van de kapers die hen daar opwachtte om de gebruikelijke fouillering te verrichten, werd van de trap gegooid en door de onder de Airbus verscholen militairen overmeesterd. De "schoonmakers" haalden hun vuurwapens tevoorschijn, wierpen enkele traangasgranaten naar binnen en drongen vervol gens het vliegtuig binnen, waar de overige kapers door de snelle actie totaal overbluft waren. Zij boden geen verzet en gaven zich onmid dellijk over. Met de handen in de lucht werden zü naar buiten ge bracht, gevolgd door de overgeble ven gijzelaars. De gijzelaars bibberden op dat moment nog van de zenuwen om dat de kapers duidelijk voorberei dingen hadden getroffen het vlieg tuig met zichzelf en de gijzelaars op te blazen. Eerder op de dag lie ten de kapers aan de verkeerstoren, weten dat zij hun testament had den gemaakt en hun laatste gebed hadden gedaan. Eis Het einde van het drama kwam bijna zes dagen nadat de Airbus van Kuwait Airways werd gekaapt. Het toestel was met 161 mensen aan boord uit Dubai, in de Verenig de Arabische Emiraten, vertrok ken met bestemming Karatsji, in Pakistan. De vier kapers dwongen de gezagvoerder naar Teheran te vliegen. Daar volgden dagenlange onderhandelingen met de piraten, die de vrijlating van een aantal in Koeweit gevangen zittende kame raden eisten. Een eis waaraan de regering van Koeweit niet wilde toegeven. Naar eigen zeggen van de terroristen hadden zij vier pas sagiers gedood - twee Amerikanen en twee Koeweiters. Na afloop van het gijzelingsdrama bleek dat de twee Koeweiters zich onder de laatste gijzelaars bevonden en nog in leven waren. De terroristen hebben diverse malen groepen gijzelaars vrijgela ten. Zaterdag kwamen er nog zes tien mensen uit het toestel. Toen gisteren de bemanning, op een pi loot na, het toestel mocht verlaten, bevonden zich nog negen gijze laars in de macht van de terroris ten, die Arabisch spraken. De gijzelaars in de gekaapte Koe weitse Airbus dachten "om de mi nuut" dat ze gingen sterven. Dat verklaarde de Britse ingenieur Neil Beeston gisteravond in een vraag gesprek, kort nadat hij met zes an dere passagiers was vrijgelaten. Enkele momenten later werd een eind aan de kaping gemaakt. "Het was een verschrikkelijke ervaring", aldus Beeston. "Wij heb ben daar gewoon zeven dagen in een koker gezeten. De kogels vlo gen ons om de oren, we werden be dreigd en niemand hielp ons, nie mand". Honderd schoten De Britse ingenieur zei meerdere malen te zijn bedreigd door een man die hard schreeuwde en hem met een vuurwapen in de rug of achter het oor stak. Het ene afschu welijke moment volgde het andere op, de spanning nam niet af, zo zei hij. Volgens hem werden in de tijd dat hij in het toestel was ongeveer honderd schoten gelost John Costa, een van de twee Amerikanen die tot het moment van de bevrijding met de gijzelaars in het vliegtuig werd vastgehou den noemde de actie "uitstekend", zo meldde het Iraanse persbureau IRNA. "De operatie ging zo snel en was zo onverwacht dat ik niets heb gemerkt", aldus Costa vanuit het medisch centrum van het vliegveld in Teheran, waar hij werd ver pleegd aan blauwe plekken rond zijn ogen. Eerder vrijgelaten passa giers hadden gezegd dat de kapers sommigen van hen hadden gesla gen en gedwongen te smeken om hun leven. Een jonge vrouw wordt getroost door haar broer en moeder nadat ze dit weekeinde werd vrijgelaten door de kapers van hun vliegtuig (foto ap> JERUZALEM (UPI) - De Israëli sche premier, Shimon Peres, heeft gedreigd de onderhandelingen met Libanon af te breken indien niet binnen twee weken resultaten wor den geboekt, dit heeft de Israëli sche staatsradio gisteren gemeld. De Israëlische premier en minis ter van defensie Yitzhak Rabin ver klaarden tijdens een onderhoud met de speciale Amerikaanse afge zant Richard Murphy dat Israël op eigen houtje zal handelen als Liba non blijft weigeren afspraken te maken over Israëls veiligheidsei sen ten aanzien van zijn noord grens na terugtrekking van de Is raëlische troepen uit Zuid-Liba- non. De radio voegde eraan toe dat Peres in het verleden heeft gespro ken over een gedeeltelijke terug trekking van de Israëlische troe pen. Vakbonden: geen extra kolen naar Engeland LONDEN (GPD) - Vakbondslei ders uit ons land, België en West- Duitsland hebben de overkoepe lende Britse vakfederatie TUC za terdag beloofd hun uiterste best te doen om ervoor te zorgen dat er ge durende de staking van de mijn werkers geen extra kolen naar En geland worden verscheept. Kees Marges van de Vervoers- bond FNV zei na afloop van de be sprekingen: "We zullen proberen om de import van kolen uit Neder land te beperken. Dat zal om aller lei redenen niet meevallen, maar we hebben verschillende ijzers in het vuur". De NUM en de TUC, die de mijn werkers alle steun hebben toege zegd in de taaie en langdurige strijd met de Nationale Kolen Raad (NCB), maken zich ernstige zorgen over de Britse import van kolen via havens in Nederland, België en West-Duitsland, die dit jaar sterk is toegenomen. Alleen al de eerste negen maan den van dit jaar hebben de Britse autoriteiten 64 procent meer kolen geimporteerd dan in dezelfde pe riode van het vorige jaar. Dit on dermijnt zeer de staking van de kompels, die wachten op het mo ment waarop de elektriciteitscen trales in het land zonder kolen ko men te zitten. BILBAO (AFP) - Twee militairen en een burger zijn gedood en elf personen gewond geraakt bij een aanslag die vrijdagmiddag in Gal- dacano (in de Baskische provincie Biskaye) met een autobom is ge pleegd op een militair konvooi. Dit is uit welingelichte bron verno- De drie doden zijn een onderlui tenant, een luitenant en een leger- kok die zaterdagmorgen aan zijn verwondingen is bezweken. Een particuliere auto waarin zich 25 kilo springstof bevond explo deerde bij het passeren van het konvooi dat bestond uit een mili taire bus en twee begeleidende jeeps. De bus brandde volledig uit. De Baskische afscheidingsbewe ging ETA heeft gisterochtend de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag. De aanslag werd opgeëist middels telefoontjes naar Baskische nieuwsmedia. ADVERTENTIE Op veler verzoek: Elke avond om 9 uur verzamelt zich een aantal mensen rond een bijzondere speel tafel om een bijzonder kaartspel te spelen. Baccara (Chemin de fer). In plaats van tegen de bank, spelen ze tegen elkaar, onder het toeziend oog van een behulpzame croupier. Het gaat erom wie met 2 of 3 kaarten op 9 punten of het dichtst erbij komt Datis'alles', maar voor wie meedoet genoeg om er fors de span ning in te houden. Voor Baccara worden wat uitzonde ringen gemaakt: het wordt in een aparte zaal gespeeld, er mogen drankjes worden geserveerd en als er genoeg animo is wordt er doorgegaan tot 6 uur in de och tend. Meer informatie en spelregels bij de receptie. Roulette en Black Jack is er elke dag van 2 tot 2. Legitimatie is verplicht, kor- rekte kleding ook. NEW DELHI (Rtr/AFP) - De Ame rikaanse multinationale onderne ming Union Carbide, eigenaar van de chemische fabriek in Bhopal, heeft gisteren bekendgemaakt dat zij 850.000 dollar (zo'n 3 miljoen gulden) ter beschikking heeft ge steld voor de slachtoffers van de gasramp in Bhopal, waarbij vol gens niet officiële cijfers meer dan 2.500 mensen op het leven zijn ge komen. In een verklaring van Union Car bide wordt verder aangekondigd dat de onderneming een weeshuis in Bhopal gaat bouwen. De onder neming zal hierover contact opne men met de deelstaatregering van Madhya Pradesh. "De bedrijfsleiding van Union Carbide hoopt oprecht dat de po gingen van het bedrijf het lijden kunnen verzachten dat door de tra gedie is veroorzaakt", aldus een verklaring. De president-directeur van de Amerikaanse multinationale on derneming Union Carbide, Warren Anderson, die op op borgtocht vrij kwam na te zijn gearresteerd, is gisteren uit India vertrokken. Hij had zaterdag een onderhoud met de Indische minister van buiten landse zaken, M.K. Rasgotra. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in New Delhi noemde het een 'langdurig en vriendelijk gesprek' waarbij 'de hele kwestie' (van de gifraifip, red.) aan de orde is geweest. De plaatselijke regering heeft za terdag de verkoop van vis in Bho pal verboden en de bevolking ont raden vlees te eten, nadat weten schapsmensen hadden verklaard dat het maandag ontsnapte gifgas mogelijk het voedsel heeft aange tast. Uit medische bron verluidt dat als gevolg van de ramp 100.000 besmet zijn geraakt. De politie heeft de twee belang rijkste vismarkten van de hoofd stad van de deelstaat Madhya Pra desh met 800.000 inwoners opge dragen, de verkoop van hun pro- dukten te staken. Groenten zijn nog wel te koop en vrijdag serveer den de hotels hun gasten nog kip. Plaatselijke functionarissen had den eerder verklaard dat het ont snapte gas niet leidt tot uiterlijke vervormingen. „Het gaat om een onmiddellijke bescherming. We werken aan een plan op langere termijn om de mensen te behoeden voor de mogelijke gevolgen van de ramp", aldus een federale ambte naar. De inwoners van Bhopal zijn bang dat de lucht boven de stad vervuild is en dat bepaalde gevol gen zich pas over weken zullen openbaren. TOKIO Scheepjes met demonstranten zwermen rond het Amerikaanse vliegdekschip Carl Vinson dat giste ren de haven van het Japanse Yokosuka binnenliep. Er werd geprotesteerd tegen de aanwezigheid van een schip met kernvoortstuwing <fol° anp» PARIJS/DEN HAAG (ANP) - Bij de bomaanslag gisteroch tend vroeg tegen het hoofd kwartier van de neo-gaullisti- sche oppositiepartij Rassem- blement pour la République (RPR) in Parijs is ook aanzien lijke schade toegebracht aan het Institute Neerlandais, dat ernaast ligt. Tevens werd de au to van de curator van de Lim burgse universiteit, professor H.C. Hemker, zwaar bescha digd. Dat heeft een medewer ker van de Nederlandse ambas sade in Parijs gistermiddag desgevraagd bevestigd. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. Niemand heeft zich voor de bomaanslag verantwoordelijk gesteld. Zes auto's voor het ge bouw werden zwaar bescha digd en vele ruiten sneuvelden. De secretaris-generaal van de RPR, Jaques Toubon, zei dat de bom „onderdeel is van het algemene klimaat van onveilig heid en een toeneming van ge welddadige incidenten in ons land". Hij zei dat hij hoopte dat deze explosie „de ogen van de regering zal openen" voor een nieuwe golf van geweld van se paratisten in op Corsica en op de Franse kolonie Nieuw-Cale- donië. WARSCHAU (AFP) - Bogdan Lis, de 32-jarige 'tweede man" van de ondergrondse leiding (TKK) van het Poolse vakverbond Solidari teit, is zaterdagmiddag uit de Ra- kowiecka-gevangenis in Warschau vrijgelaten. Dit is van zijn familie vernomen. Duizenden Polen be reidden de vakbondsleider een warm welkom na zijn vrijlating. De Poolse televisie had vrijdag omgeroepen dat bij onderzoek niet is komen vast te staan dat Lis en zijn medewerker Piotr Mierzewski, die ook is vrijgelaten, zich aan hoogverraad hebben schuldig ge maakt. Vanwege deze verdenking was het tweetal uitgesloten van de amnestie, waarbij in juli verreweg de meeste Poolse politieke gevan genen op vrije voeten kwamen. Vakbondsleider Lech Walesa zei over Lis' vrijlating "gelukkig te zijn dat een zo groot strijder weer in ons midden is", maar voegde er aan toe dat hij zes maanden on schuldig vast heeft gezeten. Ook zitten volgens Walesa nog veertig mensen vast, waarna hij zei: "Ik schaam me voor mijn vaderland". In diplomatieke kringen in de Poolse hoofdstad viel te vernemen dat de vrijlating van beide mannen de opheffing van Westelijke sanc ties tegen Polen dichterbij zouden kunnen brengen. De Verenigde Staten hebben tot nu toe gezegd dat de sancties, waaronder een boycot van het lidmaatschap van Polen van het IMF, niet kunnen worden opgeheven voordat de am nestie volledig is uitgevoerd. Stakende Poolse scholieren heb ben voor de tweede maal binnen een jaar een schoolgebouw bezet uit protest tegen het verwijderen van kruisbeelden uit de klasloka len. Ongeveer 300 van de in totaal 700 leerlingen van een technische school in Wloszczowa, 240 kilome ter ten zuiden van Warschau, hou den sinds een week het gebouw be zet. Zij eisen dat de 17 kruisbeel den zij op 1 december in de lokalen hebben opgehangen en die nog de zelfde dag op bevel van de school directie werden verwijderd, terug komen. Volgens een partijblad in Kielce bevinden zich ook twee priesters onder de bezetters. De bezetting wordt door veel ouders van leerlin gen en door geestelijken uit de om geving gesteund. De tweede „kruisbeeldenoorlog" heeft de spanningen tussen kerk en staat in Polen weer verscherpt. AANVAL - De Iraakse lucht macht heeft gisteren een „groot maritiem doel" aangevallen ten zuiden van het belangrijkste Iraan se olielaadstation, het eiland Kharg in de Perzische Golf. Dit heeft een Iraakse militaire woordvoerder in Bagdad gezegd. „Een groot maritiem doel werd nauwkeurig en effectief getroffen" door Iraakse gevechtsbommen werpers, die daarna veilig op hun basis terugkeerden, zo zei de mili taire woordvoerder. EG haalt hulp Ethiopië weg bij andere hongerlanden BRUSSEL De extra voedselhulp die de regeringsleiders van de EG vorige week toezegden aan de hon gerende landen in Afrika, gaat ten koste van de hulp aan andere noodlijdende gebieden. Van een echte extra-inspanning is daardoor nauwelijks sprake. Dat is in Brussel duidelijk ge worden nadat de besluiten van de topconferentie van de regeringslei ders in Dublin waren geanaly seerd. In EG-kringen is hierover consternatie ontstaan. Het Euro pees Parlement zal deze week in Straatsburg ook over de voedsel hulp praten. De regeringsleiders besloten vo rige week 1,2 miljoen ton graan be schikbaar te stellen voor de ergste hongerlanden, Ethiopië, Soedan, Mali, Mauretanië, Niger en Tsjaad. Dat is 500.000 ton meer dan in de bestaande hulpprogramma's voor deze landen. De kosten daarvan zouden meer dan 1,2 miljard gul den bedragen. Maar achteraf is gebleken dat de 500.000 ton op tafel kwamen door een zelfde hoeveelheid graan vrij te maken uit de hulpprogramma's van de EG voor landen als Bangla- desj, Egypte en andere die net bo ven de hongergrens zitten. Het gaat daarbij vooral om EG-hulp via het wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties. Het extra-hulpprogramma voor Ethiopië en de Sahellanden kwam tot stand op sterke aandrang van de Ierse voorzitter Fitzgerald. De meeste regeringsleiders bleken in Dublin echter niet bereid de extra gelden (450 miljoen gulden) ook op tafel te leggen. In hun verklaringen na afloop van de topconferentie wekten de diverse regeringsleiders ten onrechte de indruk dat de EG had besloten tot extra hulp aan hongerend Afrika. "De hulp wordt weggenomen bij de hongeren en gegeven aan de stervenden", zei een betrokkene afgelopen week in Brussel. In Brussel wordt al openlijk gespro ken van 'schijnheilig gedrag' van de tien regeringsleiders. De Britse premier Margaret Thatcher liet vo rige week al weten dat het geld voor de 'extra' hulp niet uit de EG- begroting zou moeten worden be taald, maar uit afzonderlijke bij dragen van de EG-lidstaten. VRIJGELATEN - Drie leiders van de anti-apartheidsorganisatie UDF die zonder aanklacht werden vastgehouden onder bepalingen van de Zuidafrikaanse veiligheids wetgeving, zy'n vandaag op vrije voeten gesteld. Casino Scheven ingen Kurhaus, tel. 070-512621 HAMBURG - Het partijcongres van de Groenen in Hamburg heeft besloten dat er, althans op dit mo ment, geen mogelijkheid is om met de sociaal-democratische SPD sa men te werken. Tegelijkertijd werd echter met 342 stemmen vóór en 264 tegen vastgesteld dat de beslis- door Hans Amesz sing om eventueel later met andere partijen samen te werken, moet worden overgelaten aan de zoge naamde plaatselijke basis. Kort om: de Groenen hebben alles opengelaten. Een motie van het partijbestuur, waarin stond dat de Groenen, hoe dan ook, nee moeten blijven zeg gen tegen elke vorm van samen werking met de 'gevestigde' poli tieke partijen, haalde het niet. Het partijbestuur was bang dat door een dergelijke samenwerking de geloofwaardigheid van de milieu beschermers tot op het bot zou worden aangetast. Aan de andere kant voelde het partijcongres ook niets voor een voorstel van de 'rea listen', onder wie de bondsdagaf gevaardigden Otto Schily en Joschka Fischer, waarin werd ver woord dat de Groenen zich niet als 'sekte' kunnen opstellen en beter met de SPD kunnen samenwerken om 'iets' te bereiken. Nadat ongeveer bekend was hoe de stemming zou verlopen, beslo ten Schily en Fischer hun voorstel in te trekken ten gunste van de mo tie van Elke Schroder, die er in fei te op neerkomt dat de Groenen niet nu maar pas vlak vóór de bondsdagverkiezingen van 1987 moeten besluiten of ze eventueel met de SPD in zee gaan. Die motie werd dus aangenomen. SPD-woordvoerder Wolfgang Clement kondigde na het congres in Hamburg aan dat zijn partij „al les rustig zal afwachten". Volgens de secretaris-generaal van de CDU en minister van familiezaken en gezondheid Heiner Geissler is meer dan eens duidelijk geworden dat de Groenen 'politieke neander- thalers' zijn die door hun politieke doelstellingen 'duizenden arbeids plaatsen' op het spel zetten. Heftige discussies In het moderne en luxueuze con grescentrum in Hamburg is twee dagen lang heftig gediscussieerd over de toekomstige politieke koers van de Groenen. Rudolf Bah- ro, tot gisteren lid van het partijbe stuur en voormalig dissident in de DDR, legde in een twintig minuten durende toespraak uit hoe fataal het voor de Groenen zou zijn als ze zouden meewerken aan de huidige politiek van de SPD. Volgens Bah- ro bestaat er geen alternatief. Hij zei dat de enige manier om een ein de te maken aan de bestaande structuren in West-Duitsland een volksopstand is. Daar moet vol gens Bahro naar worden gestreefd. Hij zei dat elke vorm van samer werking met de SPD tot de hel leidt. Bahro riep dat de Groenen 'ver domd goed' moeten oppassen, om dat zij op precies dezelfde manier een belangrijke partij aan het wor den zijn als de nazi-partij. Hoewel sommige afgevaardigden, onder wie het bondsdaglid Joschka Fi scher, met 'verstikte stem' eisten dat Bahro deze vergelijking zou in trekken, deed hij dat uiteindelijk niet. „Zo'n politieke zelfmoord bin nen de Groenen kan ook de winst van het leven zijn", aldus Bahro. Ondanks alle interne tegenstellin gen bestaat de indruk dat de 'mi lieubeweging' er niets voor voelt om zich zogenaamd te corrumpe ren. Zoals de bijna 80-jarige Au gust Hausleiter het uitdrukte: met de SPD kunnen wij niets bginnen. Want: de SPD is geen milieupartij („Zij is voor de snelle kweekrector in Kalkar), is geen arbeiderspartij, is eigenlijk geen sociale partij (de besparingen op de sociale uitgaven begonnen bij Schmidt), is geen an ti-kapitalistische partij (zie Flick) en is geen pacifistische partij (want voor de NAVO). Vrouwen Hausleiter kreeg meer applaus dan de overige sprekers in het con grescentrum. Ook fractiewoord voerder Antje Vollmer vond dat de SPD geen partner voor de Groenen kan zijn. „De ervaring leert dat hoe dichter wij ons in de buurt van de SPD bewegen, hoe erger, het wordt. De positie van ons, vrou wen, kunnen we dan wel verge ten". Argumenten van de, zoals het in het Groenen-jargon heet, funda mentalisten (Fundi's) kwamen op het congres niet aan bod. Dat gold bijvoorbeeld de bewering dat het "nog altijd beter is als rood (SPD) en groen samenwerken dan dat er nog een keer, zoals in de periode 1966-1969, een grote coalitie van SPD en CDU-CSU komt". Het feit dat het congres van de Groenen zich niet met dit soort argumenten onledig hield, maakt dat de alter natieve gedelegeerden althans in dit opzicht te vergelijken zijn met de congresgangers van de door de Groenen zo luidkeels van kritiek voorziene 'gevestigde partijen'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7