IKV achter peiling verzet kernwapens SPECIAL REINIGING VAN UW KOSTUUM MET f2,50 KORTING NUBIJPALTHE Discussie homofiKe-discriminatie spitst zich toe Kritiek CDA op hulpbeleid Schoo Rustige anti-Bouterse bijeenkomst in A dam Politici: sluiting Lago onafwendbaar PALTHE stomerij MAANDAG 10 DECEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 Verzameling zoveel mogelijk handtekeningen UTRECHT (ANP) - De campagneraad van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) stemt ermee in dat volgend jaar een volkspetitionnement wordt gehouden om het verzet tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland te peilen. BREDA (ANP) - Terwijl bij steeds meer Nederlandse politiekorpsen wijkteams in het leven worden ge roepen om de criminaliteit te lijf te gaan, is onlangs in Breda besloten dat systeem weer af te schaffen. Het surveilleren in wijkteams heeft daar geen blijvend effect gehad, zo blijkt uit een zaterdag gepresen teerde nota. Aanvankelijk liep de kleine cri minaliteit terug, maar ging daarna weer met sprongen omhoog. Naar het zich laat aanzien zal het aantal aangiften waarmee 1984 wordt af gesloten, 15 procent hoger liggen dan het voorgaande jaar - ondanks de wijkgerichte surveillance. Bre da behoort daarmee tot de steden waar de criminaliteit het snelst toe neemt. Belangrijkste oorzaak is het snel Politie Breda schaft teams in wijken af toenemend druggebruik. Politie en justitie hebben de indruk dat Bre da een steeds belangrijker rol speelt in het nationaal en interna tionaal drugverkeer. Verslaafden stelen in Breda naar schatting voor 20 miljoen gulden aan goederen per jaar. Het aantal autokraken stijgt eveneens snel. De politie zegt onvoldoende mo gelijkheden te hebben om het cir cuit tussen dieven, helers en ko pers aan te pakken. Daartoe ont breken de mankracht en de wette lijke mogelijkheden. De indruk be staat dat veel van de in Breda ge stolen spullen elders in Nederland en in België worden verkocht. De beteugeling van de drugscri minaliteit hoopt de Bredase politie langs twee lijnen te verwezenlij ken: nog meer aandacht voor de handelaren in drugs en het terug dringen van de verslaving. Dat laatste moet volgens de nota via ge dwongen afkicken. Er zullen snel goede mogelijkheden voor dat af kicken moeten komen, willen jus titie en politie in Breda de strijd te gen de drugs niet definitief verhe zen, aldus de samenstellers van het rapport. Dit volkspetitionnement (de verza meling van zoveel mogelijk hand tekeningen) moet afgerond zijn op 1 november '85. Dan neemt de re gering een definitieve beslissing over de plaatsing van kruisraket ten. Dat bleek zaterdag tijdens de vergadering van de IKV-campag- neraad in Utrecht. In deze raad hebben vertegenwoordigers van zowel de kerken als de plaatselijke kernen zitting. Het Komitee Kruis raketten Nee beslist volgende week, of er een volkspetitionne ment wordt gehouden. Voorzitter Sienie Strikwerda van het comité het de leden van de campagneraad zaterdag weten, dat het dagelijks bestuur van het comité zal advise ren in te stemmen met een peihng van de mening van het volk. Het dagelijks bestuur van het IKV had de campagneraad voorge steld het volkspetitionnement niet uitsluitend te koppelen aan het ka binetsbesluit van 1 november. Vol gens het IKV-bestuur zou het volkspetitionnement zo georgani seerd moeten worden, dat het niet alleen van invloed is op het besluit van 1 november, maar ook op de behandeling in het parlement van het verdrag met de Verenigde Sta ten, waarin de plaatsing van de kruisraketten in Nederland wordt geregeld, en op de Tweede Kamer verkiezingen van mei 1986. De meeste leden van de campag neraad bleken het hiermee echter niet eens te zijn. De voorzitter van het IKV, Ben ter Veer, diende aan sinds 1977 voorzitter van het IKV het eind van de vergadering een is, kan deze taak niet langer combi- gewijzigd bestuursvoorstel in, neren met zijn functie van weten- waarin een koppeling werd gelegd schappelijk medewerker van het tussen het petitionnement en het polemologisch instituut aan de besluit van 1 november en gepleit Rijksuniversiteit te Groningen, werd voor een vervolg op deze pei- hng. Dit voorstel werd unaniem Financiële Situatie 3 DeaSmpagneraad nam geen be- Het bestuur van het IKV is niet sluit over de vorm waarin het ver meer van het moment waarop volkspetitionnement moet worden °Pm=Ï gegoten. De raad heeft de huis-a c iaau uccll in oktober ontslaan van medewerkers. Met n h«i« variant afppwp- deze woorden illustreerde Jan ter Het lKV bèstum suMerferfe Laak lid van het dagelijks bestuur een andere variant, waarbij aan elk Y3» heiïKV; saterdag de zorgelijke adres in Nederland een acceptgiro- financiële situatie van de vredesbe- kaart zou worden gestuurd. Als ie- mand de girokaart zou terugstu- Het h?d vong j!>ar een te- ren, zou hij of zij daarmee aange- kort van 325.000 gulden op een be- vpn tPirpn <?P nlflat^inp van krnisra. groting van ongeveer 1,5 miljoen kelten te zijn. Deze variant werd 8ulden' Voor dit w°.rdt on' echter door vele leden 'te onper- df*s, strenge bewaking soonlijk' genoemd, de kosten gerekend op een tekort van 140.000 gulden. Door deze te korten zijn de reserves bijna geheel opgesoupeerd. Eén dode bij ontploffing in ammoniakbedrijf AMSTERDAM (ANP) - Het CDA Tweede Kamerlid Van der Toorn heeft ernstige kritiek op het beleid van minister Schoo (ontwikke- lingssamenwerking). Hij .uitte die kritiek zaterdag op een discussie bijeenkomst van de Novib in Am sterdam. De opmerkingen van Van den Toorn schoten het kamerlid Weisglas (WD) danig Twee gewonden roofoverval bij keerde keelgat. Hij constateerde de VVD'er. Als Van den Toorn dat de CDA'er zich in zijn bijdrage daar bezwaren tegen heeft had hu op essentiële punten keihard afzet- <je uit het CDA getreden kamerle- te tegen het kabinetsbeleid op het deJ1 Scholten en Dijkman moeten volgen, aldus Weisglas. Volgens de CDA'er heeft de ont wikkelingshulp de laatste jaren een veel zakelijker karakter gekre gen. Het betrokken zijn bij de arm- sten van de armen is in het beleid aan het vervagen onder het mom van een discussie over de kwaliteit van de hulp, aldus Van der Toorn. Van den Toorn zei verder dat de herijking van het beleid door mi nister Schoo neerkomt op toetsing aan die verzakelijking van het be leid. In de praktijk, zo zei hij, halen wij niet de anderhalf procent van het nationaal inkomen, die wij vol gens afspraak aan ontwikkelings hulp horen te besteden. De christen-democraat verweet Nieuwe voorzitter Dr. J. van Putten, hoogleraar po liticologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, wordt vrijwel zeker de nieuwe voorzitter van het IKV. Dit werd zaterdag tijdens een ver gadering van de campagneraad be kend gemaakt. De negen lidkerken van het IKV hebben vorige week al unaniem ingestemd met de benoe ming van Van Putten. Zaterdag ging ook de campagneraad ak- SLUISKIL (GPD) - In de ammo- Tr n niakfabriek van de Nederlandse Van Putten wordt de opvolger stikstof Maatschappij (NSM) in van drs. B. ter Veer. Ter Veer, die Sluiskil heeft zich gistermiddag een zware ontploffing voorgedaan, waarbij één medewerker is ge dood. De schade wordt geraamd op minstens enkele miljoenen gul dens. Volgens de Regionale In spectie van de Milieuhygiëne zijn er geen schadelijke stoffen vrijge komen. De explosie deed zich voor in de afdeling Reforming C, waar een gasmengsel wordt geproduceerd voor de aanmaak van ammoniak. Eén van de zeven aanwezige werk- liep zware brandwonden hij vandaag is bezwe ken. Over de oorzaak van de explosie is nog niets bekend. Er wordt ge dacht aan een lek in een van de gasleidingen. Vandaag komen alle betrokken instanties (de gemeente, de arbeidsinspectie, de inspectie Milieuhygiëne en de Provinciale Waterstaat) op het bedrijf bijeen om de situatie op te nemen. Door de ontploffing kwamen brokstukken van de metalen op bouw op de omliggende landerijen terecht. De brand, die meteen na de explosie ontstond, werd al snel bedwongen door de bedrijfsbrand weer. Het vuur beschadigde leidin gen, bekabeling, isolatie en instru menten. gebied van ontwikkelingssamen werking. Weisglas meende dat van der Toorn voor eigen rekening sprak, punten niet overkomt met wat CDA-woordvoerders de afgelopen tijd in de Tweede Kamer hebben laten horen. Het beleid van minis ter Schoo is gericht op het uitvoe- het regeerakkoord, aldus Goedkope paasboter HILVERSUM (ANP) - Rond Pasen volgend jaar zal er op nieuw goedkope roomboter uit de koelpakhuizen van de EG op de markt komen om de bo terberg van de EG nog wat ver der te doen slinken. Minister Braks (landbouw en visserij) maakte dat zaterdag voor de VARA-radio bekend. Volgens Braks is het effect van de superheffing op een te grote melkproduktie al merk baar. De vermindering van de melkproduktie begint volgens de bewindsman al behoorlijk in de richting te gaan van de doel stelling van de EG. Volgens Braks moet de melkproduktie in Nederland met 6,1 procent omlaag. Daarvan is nu al ruim 5 procent bereikt. Volgens Braks moet worden vermeden dat het opruimen van de boterberg ten koste gaat van de normale markt. De con sument koopt immers de goed kope boter in plaats van de pakjes verse, maar duurdere roomboter, aldus Braks. Een pro-Bouterse aanhanger (midden) verhindert een gesprek tussen Walter de Hart (rechts), die strijdt voor herstel van de democratie in Suri name, en Rob Wormer, een aanhanger van het huidige bewind in Surina me. (foto ANP) UDEN (ANP) - De politie Uden heeft gisteren vier ma uit die plaats aangehouden. Ze worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij een overval. Daarbij raakten twee personen le vensgevaarlijk gewond. Zaterdagmiddag drongen vier gewapende en gemaskerde man nen een woning in Uden binnen, Zij eisten geld van de 80-jarige be woonster en haar twee zoons. Er de minister dat zij zich door colle- ontstond een schermutseling die ga-bewindslieden van financiën, uitmondde Daarbij raakte de schietpartij, landbouw en exportbevordering rouw en één steeds meer bevoegdheden van het bordje laat eten. Het bracht SCHIPHOL (ANP) - De Lago-raf- Nederland ten opzichte van de An- fïnaderij op Aruba gaat definitief tillen ten goede zal veranderen" levensgevaarlijk gewond. Ze zijn Weisglas tot de opmerking dat dit inmiddels beiden geopereerd i hun gezondheidstoestand is vol gens de politie nog ongewijzigd. dan in belangrijke mate door CDA- bewindslieden als Ruding, Braks en Van den Broek gebeurt. ADVERTENTIE inkl. gratis reiniging van uw stropdas (ook z,ide) DE STOMERIJ DIE ALLES BETER DOET Breesfroof 128 Depót: Hoge Rijndijk 184, Leiden I Passage Ridderhof 18, De Aarhof 40, Alphen a/d Rijn dicht. De pogingen van Antilliaan se politici om de eind oktober aan gekondigde sluiting van het bedrijf alsnog te voorkomen zijn op niets uitgelopen. Dat is meegedeeld door de Antilliaanse parlementaire delegatie, die zaterdagmorgen op Schiphol aankwam voor een be zoek van tien dagen aan Neder land. De delegatie, die onder leiding staat van Statenvoorzitter (parle mentsvoorzitter) Roy Markes, komt in Nederland praten over de financiële en sociaal-economische situatie die op de Antillen is ont staan door de sluiting van Lago en de moeilijkheden bij de Shell-raffi- naderij op Curacao. Op het programma staan onder meer besprekingen met Neder landse parlementariërs en met mi nister De Koning (Antilliaanse za ken). Doel van het bezoek is vol gens delegatieleider Markes „de Nederlandse gemeenschap op de hoogte te brengen van de ernst van de situatie zodat de houding van Aan de Nederlandse houding mankeert volgens hem nogal wat, terwijl „derden" wel bereid zijn „alle hulp en bijstand te geven". Hierbij doelde hij op Venezuela, dat enkele weken geleden de door Shell-Curacao gevraagde extra olieleveranties heeft toegezegd. Volgens Markes is het de delega tie niet in eerste instantie te doen om meer financiële steun van Ne derland. „Wij komen niet om te be delen", zo zei hij. „Het gaat om za ken die niet in geld zijn uit te druk ken. De bevolking van de Antillen moet een garantie voor een mini mumbestaan krijgen", aldus de de legatieleider. Op de Antillen is nogal wat kri tiek geleverd op de reis van de de legatie. Gezegd werd onder meer dat het bezoek weinig nut heeft omdat in januari een Nederlandse parlementaire delegatie naar de Antillen gaat en dat het bezoek niet goed is voorbereid. De Curacaose partij MAN heeft zich zelfs uit de delegatie teruggetrokken. AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer honderd mensen hebben zaterdag avond een herdenkingsbijeen komst gehouden bij het Surinaam se consulaat in Amsterdam. De bij eenkomst was georganiseerd door het comité 'herdenking slachtof fers 8 december', ter nagedachte nis van de vijftien vooraanstaande personen die in de nacht van 8 op 9 december 1982 in Suriname om het leven zijn gekomen. De bijeenkomst bij het consu laat, dat sinds enkele dagen met hekken is afgesloten, verliep vrij rustig. De pró-Bouterse aanhan gers achter de hekken bij het con sulaat probeerden de demonstratie wat te verstoren door hardop mu ziek te laten horen. Dit gebeurde echter pas aan het eind van de her denkingsplechtigheid omdat de geluidsapparatuur te laat was gear riveerd. Volgens Rob Wormer van de Unie van Volksdemocratie Surina me (pro-Bouterse), de man die vo rige week maandagavond betrok ken was bij de televisievechtpartij tijdens de Karei van de Graaf- praatshow, was de herdenkingsbij eenkomst puur bedoeld uit provo catie. „Ze proberen op deze manier de ontwikkelingshulp aan Surina me tegen te houden die mijn land juist nodig heeft", aldus Wormer vanachter de hekken bij het consu laat. Ook de bijeenkomst 's avonds ter gelegenheid van de 8 december- Provincie: stop verkoop Krugerrands HAARLEM (ANP) - Een meerder heid binnen het college van Gede puteerde Staten en Provinciale Staten meent dat Nederlandse bankinstellingen niet zouden moe ten meewerken aan de verkoop van Zuidafrikaanse Krugerrands. De Nederlandse Middenstands Bank (NMB) en de Algemene Bank Nederland dienen de verkoop van de Krugerrand dan ook te staken. Dat staat in een brief die GS van Noord-Holland vandaag aan beide banken heeft gestuurd. In de brief wordt verwezen naar resolutie 556 van de Verenigde Na ties, waarbij de regeringen van alle landen en ook organisaties worden opgeroepen de onderdrukte bevol king van Zuid-Afrika te helpen in haar legitieme strijd voor volledige uitoefening van haar recht tot zelf beschikking. moorden verliep rustig. „Mensen vermoorden kan, maar ideeën niet", aldus drs. H. Chin a Sen, voorzitter van de Raad voor de Be vrijding van Suriname, tijdens de manifestatie. Volgens hem is het na vijf jaar ervaring met het regime in Suriname naief om te geloven dat de militairen en hun handlan gers zullen meewerken aan de de mocratisering. "We moeten de gelederen sluiten en één vuist maken tegen de on derdrukkers. Te blijven filosoferen wie meer of minder schuld heeft aan het ontstaan van de huidige el lende in Suriname is heilloos. We zijn allemaal schuldig en moeten PELS BESPOTEN - Het Dierenbe- samen onze vrijheid herwinnen, vrydingsfront heeft in de nacht Het verzet is nu gezuiverd van ver- van zaterdag op zondag bij een raders, gelukzoekers en opportu- pelsdierenfokker in Vorden een nisten. We moeten het hoofd koel aantal nertsen met autolak bespo- houden en niet ingaan op provoca- ten. Hierdoor is de pels waardeloos geworden. Dat heeft het front gis teren bekend gemaakt. Groenen in Zuid-Holland samen verder (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Groen Zuid-Holland en het Groen Platform in Zuid- Holland hebben tijdens een verga dering in Leiden besloten om te fu seren. De nieuwe partij gaat voort als Groen Zuid-Holland en wil als zodanig streven naar een hergroe pering in de Nederlandse politiek. Samenwerking met EVP, FNP, PPR en Basisbeweging voor Vrede en Solidariteit liggen daarbij het meest voor de hand. Tot fusie werd besloten omdat een breuk tussen groen en groen averechts werkte. "Tijdens cam pagnes moest steeds weer worden uitgelegd wat het verschil was met die 'andere' groenen. Aan het veel wervender verschil met de drie grote partijen kwam je nauwelijks toe". 'Strengere regels voor beleggingen' AMSTERDAM (GPD) - De inval bij de van oorsprong Engelse be leggingsmaatschappij Trier Invest ments in Amsterdam bevestigt de noodzaak van een strengere wetge ving in Nederland op het gebied van beleggen. Dat is de mening van de Amsterdamse justitie- woordvoerder mr. Wooldrik. „Steeds meer buitenlandse be leggers die in eigen land niet uit de voeten kunnen, komen naar Ne derland, omdat ze hier door een veel te soepele wetgeving alle vrij heid van handelen hebben", aldus Wooldrik. Vorige week woensdag deed po litie en justitie op verzoek van Scotland Yard een inval iri het Am sterdamse kantoor van de interna tionale beleggingsmaatschappij Trier Investments. Een inval die gelijk verüep met een inval in het Engelse hoofdkantoor in Winches ter. De Britse politie arresteerde daar de directeur van de beleg gingsmaatschappij Bij de inval in Amsterdam wer den de acht medewerkers van het kantoor gehoord» maar niet aange houden. Wel werd de complete ad ministratie in beslag genomen. Deskundigen van Scotland Yard komen deze week naar Nederland om die administratie nader te be studeren. Maar voor een eventuele uitlevering van die gegevens is eerst nog een uitspraak van de rechtbank nodig. Trier Investments houdt zich vooral bezig met het werven van beleggers. Scotland Yard verdenkt het bedrijf van een omvangrijke fraude. Volgens mr. Wooldrik gaat het daarbij om gigantische bedra gen. TILBURG In Geertruidenberg heeft prins Bemhard zaterdag een monument onthuld ter nagedachtenis aan de slachtoffers die daar in de Tweede Wereldoorlog vielenHet monument geldt tevens als eerbetoon aan de leden van het verzet en de bevrijders. De onthulling werd opgeluisterd door Poolse en Belgische oud-strijders die van december 1944 tot juli 1945 in Geertruidenberg xterbleven. Het monument symboliseert de jcfnge generatie die onder grote druk van bui tenaf moet vechten voor het behoud van de vrede. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - Uit allerlei discussies is de laatste dagen dui delijk geworden dat de CDA-partij- raad komende zaterdag een moei lijk besluit wacht wat betreft de zo genoemde homofilieresolutie. De ontwerp-resolutie stelt dat de overheid zich niet dwingend mag mengen in het aanstellings- en ont slagbeleid van particuliere organi saties. Volgens die redenering mo gen bijvoorbeeld christelijke scho len homofiele leerkrachten weige ren met een beroep op hun levens beschouwelijke grondslag zonder dat hen discriminatie wegens ho mofilie kan worden verweten. Zo stonden zaterdag in VARA's Rooie Haan de jurist prof. dr. I. A. Diepenhorst (pas bij de Vrije Uni versiteit vertrokken) en de ethicus dr. G. Manenschijn (verbonden aan de VU) tegenover elkaar. Diepen horst vindt dat onder bepaalde om standigheden christelijke school besturen speciale bevoegdheden op dit terrein hebben; Manen schijn bestrijdt dit. Als het gedrag van een docent duidelijk in strijd is met de overtui ging van het schoolbestuur, dan heeft dit bestuur de bevoegdheid tot ontslag, zo betoogde professor Diepenhorst. Volgens zijn collega Manenschijn is dit lijnrecht in strijd met het grondwettelijke recht dat iedere Nederlander heeft om zijn geaardheid te beleven. Dan is sprake van discriminatie. Diepenhorst betwist of het hier gaat om een kwestie van geaard heid; het kan ook wel een verwor venheid zijn. Manenschijn meent dat het CDA zich zou moeten laten leiden door uitspraken van kerken, zoals die van de gereformeerde kerken in 1980. Maar Diepenhorst voerde aan dat er veel rooms-ka- tholieken in het CDA zitten, die het niet eens kunnen zijn met het toe laten van homofiele leerkrachten. Inmiddels heeft het Nederlands Juristencomité voor de Mensen rechten de CDA-partljraad ver zocht de ontwerp-resolutie af te wijzen. Het comité zegt dat de ge dachte die in de tekst is vervat in strijd is met de internationale ver dragen en met de Nederlandse grondwet. Ontslaan van leerkrach ten wegens homofiele geaardheid is strijdig met het grondwettelijke beginsel van gelijke behandeling, aldus het comité. Het argument dat met het af dwingen door de overheid van dit beginsel de vrijheid van gods dienst of onderwijs geweld wordt aangedaan, gaat volgens het comi té niet op. Deze beide grondrech ten zijn namelijk niet absoluut. Bij homofilie gaat het om een ei genschap van mensen die niet vrij willig is gekozen", stelt het NJCM. Daarom behoort discriminatie op grond van homofilie te worden ver worpen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5