Burgerraadslieden: 'uitbreiden zonder voorwaarden vooraf actief in I vrije tijd Universiteitsraad heeft zich mond dood laten maken Vrouw door drie mannen veria-acht Actie Jongeren Front verhinderd Nog geen spoor in moordzaak Jaarlijkse manifestatie Amnesty International Inbrekers koffietent na autodiefstal gegrepen MAANDAG 10 DECEMBER 1984 Pakken gekleurd papier - nog nooit een kopieermachine in de avonduren zo oververhit bezig gezien; lange vergaderingen met zogenaamde 'discussies op ni veau'. Onder ons gesproken: pa pierverspilling en oeverloos ge zwets. Inderdaad, we verlaten hiermee het academische pad. Toch mag dit worden gedrukt, want met het zo aardige spreek woord 'veel geschreeuw en wei nig wol', zou je de sprekers in de raad gewoon te kort doen. Het was misschien niet ieder een meteen duidelijk, maar het gaat hier om de universiteits raad. Een democratisch orgaan, waarvan de leden de laatste tijd nogal veelvuldig bij elkaar ko men omdat minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) alle bezuinigingsplannen zo graag voor het einde van dit jaar in zijn bezit heeft. Klucht Met een beetje inlevingsver mogen en een positieve instel ling kun je van een avondje uni versiteitsraad heel wat maken. Maandagavond? Oh, dan ga ik naar het theater om een klucht te aanschouwen, waarin het college van bestuur zich gedraagt als een god en doet alsof het voortdu rend de zaak onder controle heeft. Behalve op het goede mo ment; het moment dat een on derwerp uit de hand dreigt te lo pen. Dan grijpt de voorzitter van het college, K.J. Cath, als een tweederangs acteur woedend de microfoon en schreeuwt door al les heen. Zulk ietwat boertig ge drag van een oudere bestuurder wordt, ondanks alles, hooglijk gewaardeerd en is altijd goed voor een daverende lach. De raadsleden, de paladijnen, menen daarentegen heel sluw te handelen. Toch trappen ze als een domme August telkens in de val. Op gezette tijden vragen zij een schorsing aan om stelling te gen het college te kunnen ne men. In de wandelgangen speelt zich dan een heus strijdtoneel af. Er wordt dan zo gehannest met concept-besluiten, moties en amendementen dat na verloop van tijd het totale overzicht wordt gemist, waardoor eerder gedane kritische opmerkingen door één stemming genadeloos teniet worden gedaan. Harmonie Tot zover het decor; nu de in houdelijke kant van de zaak. Het college van bestuur en de univer siteitsraad schijnen ooit eens te hebben afgesproken volgens het harmoniemodel met elkaar op te trekken. Dus wanneer maar het minste of geringste vermoeden bestaat dat er uit een bepaalde si tuatie een conflict zou kunnen ontstaan, wordt er al ingehouden gereageerd. De universiteitsraad heeft zich met dit 'heren-ak koord' in feite monddood ver klaard. In tegenstelling tot het college van bestuur. Dat denkt zich maar van alles te "kunnen permitteren. Nog voordat een motie in stem ming is, wordt er al gedreigd met door Saskia Stoelinga "die motie leggen we naast ons neer. Dit behoort niet tot de be voegdheden van de raad" of een vage belofte als "indien u van de ze amendementen (wijzigings voorstellen) moties maakt, zullen wij het opnemen in de randvoor waarden". En de collegeleden glimmen pas echt van oor tot oor bij een rustig debat, waarbij vooral zij voldoende aan het woord komen en de raadsleden zonder flauwekul hun voorstel steunen. De taakverdelingsoperatie of liever gezegd de bezuinigings plannen waarover de universi teitsraad de komende weken een besluit gaat nemen, dat alles is een wassen neus geworden. Van beslissen is geen sprake; het komt neer op goed luisteren naar wat het college van bestuur te vertellen heeft en dat vooral niet tegenspreken. De plannen die per faculteit zijn uitgewerkt - er wordt ook wel gesproken over profileringsplannen of deeluit- voeringsplannen - moeten er ge woon in snel tempo doorheen worden gejast. En dat moet de raad afgelopen maandag ook donders goed hebben gemerkt. Het hele spel berust op schijnde- mocratie. Juristen Het is toch betreurenswaardig dat op de avond zelf nog moet worden gesproken over de in vloed van de raad op de plannen. Een brief daarover van het colle ge van bestuur kwam op zo'n laat tijdstip binnen dat zelfs de uni versitaire commissie voor onder wijs en wetenschapsbeoefening er slechts een half uurtje voor had kunnen uittrekken. Dat had al tien vergaderingen eerder moeten worden vastgesteld. Dan hadden de juristen, waarvan er toch genoeg in de raad zitten, zich daarover eens terdege kun nen buigen. Een vlammend be toog - en dat had moeten lukken, want de indeling van de raadzaal lijkt wel iets op die van een rechtszaal - zet de gemoederen in beweging. Een universiteitsraad is toch niet in het leven geroepen om met zich te laten soDen? In omgeving Beestenmarkt LEIDEN Een 32-jarige Leidse vrouw is in de nacht van vrijdag op zaterdag door drie mannen op bru te wijze verkracht en mishandeld. De vrouw liet, omstreeks half twee die nacht, haar hondje uit in de omgeving van de Beestenmarkt toen zij door de drie mannen werd beetgepakt en meegenomen naar het nabijgelegen Fokkestraatje tussen de Lammermarkt en Oude Singel. In het straatje werd de vrouw door het drietal, in de leef tijd van 20 tot 25 jaar, verkracht en mishandeld met een riem. De Leid se liep striemen op over haar gehe le lichaam. De vrouw heeft zich vanaf het begin hevig tegen haar aanvallers verzet. Zij heeft de zijn onder meer: poppen maken, patchwork, doorstopwerk, kerst kaarten maken, werken met klei of brooddeeg, houtbewerking, enz. Wie belangstelling heeft kan morgenmiddag eerst eens komen kijken. Mannen en vrouwen zijn welkom. De contributie bedraag f 3,50 per maand, exclusief mate riaalkosten. Men kan zich opge ven bij mevrouw Van Hooven, te lefoon 140239, of bij mevrouw Van Slingerland. telefoon 131788. BOA De Boycot Outspan Aktie houdt morgenavond een voorbe reidende vergadering over de in formatie- en donatiecampagne die in maart volgend jaar zal plaats hebben. De bijeenkomst begint om acht uur en wordt ge houden in het BOA-kantoor, Ou de Vest 79, Leiden. schopt en geslagen en het hondje moet de mannen enkele malen hebben gebeten. Hoewel de vrouw om hulp heeft geschreeuwd en mensen zich op korte afstand in de buurt bevonden werd er niet op het geschreeuw gereageerd. De vrouw werd na verkracht te zyn door de mannen bedreigd om haar voorlopig stil te houden. Zij moest zich later die nacht onder doktersbehandeling laten stellen. De daders, vermoedelijk bezoekers van cafés uit de omgeving, zijn nog op vrije voeten maar de politie zegt over een redelijk signalement te beschikken. Gehoopt wordt de mannen spoedig aan te kunnen houden. Steekpartij in broodjeszaak LEIDEN - De Leidse politie heeft in de afgelopen nacht een 22-jarige Leidse knaap aangehouden die de eigenaar van een broodjeswinkel aan de Haarlemmerstraat met een mes in de hand had gestoken. De jongen kwam na sluitingstijd de zaak binnen en wenste nog be diend te worden. Toen dat werd ge weigerd en de late klant na her haald verzoek de winkel niet wilde verlaten werd hij naar buiten ge duwd. De knaap zag daarbij kans een mes te grijpen en de eigenaar van de winkel daarmee in de hand te steken. Hij kon later door de politie wor den aangehouden. De knaap zal poging tot zware mishandeling ten laste worden gelegd. Onafhankelijkheid moet voorop staan LEIDEN - Het Instituut Burgerraadslieden (IBR) wil er graag een derde kracht bij hebben, maar niet onder de voorwaarden die B en W onlangs hebben gesteld. Voorop moet staan dat het IBR een onafhankelijke instelling blijft en onderdeel van de Stichting Welzijn. De begeleidingscommissie van het IBR schrijft dat in een reactie aan de gemeen teraad. B en W besloten vorige week vrij dag het instituut voorlopig voor een jaar een derde kracht toe te kennen. In dat jaar zou een onder zoek moeten worden uitgevoerd naar de werkzaamheden en de af splitsing van de Stichting Welzijn. Op voorhand bepaalden B en W dat de problematiek van schuldsa nering en geschillen van ambtena ren niet meer tot de werkzaamhe den van het IBR zouden behoren. Met de uitbreiding gaat de bege leidingscommissie van het IBR ak koord, mits het een blijvende ver sterking van het instituut is en niet slechts voor een jaar. Bovendien moet het nieuwe burgerraadslid op dezelfde hoogte worden inge schaald als de twee huidige hulp verleners. Anders is het niet moge lijk een kwalitatief geschikt per soon te vinden, staat in de reactie. Alle andere voorwaarden worden door de begeleidingscommissie af gewezen. Het IBR is wel bereid tot een on derzoek, dat door de directie maat schappelijke dienstverlening zou moeten worden uitgevoerd, maar vindt niet dat B en W dat als bin dende voorwaarde voor de uitbrei ding in het voorstel mogen opne men. Volgens het IBR wordt met deze voorwaarde gesuggereerd dat de bereidheid tot samenwerking met de gemeente in het verleden niet aanwezig was. Het IBR wijst er op dat er vele malen schriftelijke informatie naar de gemeente-is ge gaan over de werkzaamheden en de toegenomen hulpvraag, maar daar "hebben wij niet of nauwe lijks respons op gekregen van de zijde van de gemeente". Inbreuk Er is bovendien geen enkele aan leiding de werkzaamheden van het IBR te veranderen, schrijft de be geleidingscommissie in de brief aan de gemeenteraad. B en W ma ken met dit voorstel "een inbreuk op de onafhankelijkheid van het IBR" en beperken "het vrije recht om hulp te zoeken van de burger waar hij dat wil". De twee zaken die B en W uit het takenpakket willen lichten (suïdsa- nering en geschillen van ambtena ren) lijken "vrij lukraak gekozen". Geschillen van ambtenaren wor den slechts zelden aan het IBR voorgelegd, maar op het gebied van schuldsanering krijgen de bur gerraadslieden steeds meer hulp vragen. Vaak omdat de mensen bij de betreffende instanties, de kre dietbank en de sociale dienst, nul op het rekest hebben gekregen. Het IBR biedt deze mensen de mo gelijkheid ook elders advies in te Ook de afscheiding van de Stich ting Welzijn ziet het IBR niet zit ten. B en W willen dat het instituut een zelfstandige organisatie wordt, maar dat betekent volgens het IBR wel dat de werkzaamheden toene men. Financiële zaken, bestuurlij ke kwesties en dergelijke worden nu door de stichting uitgevoerd. Ten slotte staan de burgerraads lieden wel positief tegen een meld punt voor dicriminatie-activitei- ten, mits daar personele uitbrei ding tegenover staat. Want alleen het registreren van zaken vinden de burgerraadslieden niet voldoen de. Klachten moeten ook worden behandeld en belangen behartigd. Jazz-week in januari LEIDEN - De jaarlijkse Leidse jazz-week wordt in 1985 in de pe riode van 12 tot en met 20 januari gehouden. Slotstuk is het traditio nele (zesde) Key Town Jazz Festi val op 19 januari in de Stadsge hoorzaal. Tot de optredende artiesten be horen dit maal de Chris Barber Jazz- en Bluesband, Rita Reys, het trio Pim Jacobs, de hotclub Waso, Rosa King, Lillian Boutté, de Pas- sadena Dreamband, Batida Salsa en Toon Roos. Het festival, waarvoor de voor-, verkoop inmiddels is begonnen (o.a. bij VW en K&O) duurt van acht uur 's avonds tot vier uur 's nachts. Op woensdag 16 januari is de ge bruikelijke jazzkroegentocht, waaraan ditmaal bijna veertig ca fés meedoen. Verder is er die week een rechtstreekse uitzending van uit de Waag van het radioprogram ma TROS-sesjun, een jazzmarkt en op zondag ter afsluiting een go spelconcert in de Pieterskerk. LEIDEN - De Leidse recherche heeft nog geen spoor van degene die de 36-jarige Ben Juffermans vorige week maandag in zijn wo ning aan de Sitterlaan heeft dood geschoten. Een team van 21 rechercheurs, uit Leiden en andere gemeenten, heeft het gehele weekend aan de zaak doorgewerkt om enige lijn te brengen in de stroom van reacties die uit onderzoek en naar aanlei ding van een oproep in de Leidse kranten zijn binnengekomen. Uit de enorme hoeveelheid reacties blijkt, volgens een politiewoord voerder, dat de pastoraal werker een man met enorm veel contacten in de werk- en privé-sfeer moet zijn geweest. "Dat maakt het onder zoek ontzettend moeilijk", aldus de politie. Uit de sectie die op het stoffelijk overschot is verricht is gebleken dat Juffermans door zes kogels, af komstig uit een pistool met kaliber 9 mm, is getroffen. Vaststaat ook dat de pastoraal werker, die woens dag dood in zijn woning werd aan getroffen, maandagmiddag voor het laatst contact heeft gehad met de buitenwereld en in de namid dag of avond van het leven moet zijn beroofd. Motief en toedracht van de moord zijn vooralsnog on duidelijk. Mishandeling op Hoge Rijndijk LEIDEN - Een 18-jarige jongen uit Zoeterwoude is omstreeks tien uur vrijdagavond, op de Hoge Rijndijk, zonder enige aanleiding mishan deld door vijf mannen. Hij moest zich na het pak slaag in het Elisa beth Ziekenhuis laten behandelen aan een hoofdwond. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. LEIDEN - De Leidse werkgroep van Amnesty International hield zaterdag in de Waag een manifesta tie die in het kader stond van de 'dag van de rechten van de mens'. Om twaalf uur begon het program ma dat zes uur later eindigde met een optreden van de Turkse band 'Özlem'. De Leidse werkgroep organi seerde deze middag in de Waag omdat op 10 december 1948 door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties 'de universele verklaring van de rechten van de mens' werd aangenomen, een ver klaring waarop Amnesty zich ba seert bij haar werk. De manifestatie begon met de prijsuitreiking van de tekenwed strijd waaraan bijna tweehonderd kinderen uit de hoogste klassen van de lagere school hebben mee gedaan, onder het motto: vrij teke nen voor Amnesty. De prijzen wer den uitgereikt door de kinderboe kenschrijfster Anke de Vries. Uit slag van de eerste zes: 1 Sabine van Nimwegen, 2 Martin Meester, 3 Reinier Balt, 4 Saskia Sanders, 5 Pepijn Egels, 6 Natascha Raap horst. Hierna traden verschillende ar tiesten op in de Waag, onder wie het Lak-poppentheater, The tem porary Coyotes en de Leidse dich ter Rik van Boeckel. Na zaterdag wordt op drie mid dagen nog een platenmarkt gehou den in De Waag. Op deze wijze hoopt de Leidse werkgroep van Amnesty International geld te ver krijgen voor de bekostiging van de activiteiten in Leiden die het ko mende jaar moeten plaatsvinden. Schrijfster Anke de Vries en de zes winnaars van de tekenwedstrijd. Pamfletten in beslag genomen LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdag pamfletten in beslag ge nomen van het Jongeren Front Ne derland (JFN) waarin wordt ge pleit voor solidariteit met de blan ken in Zuid-Afrika. Een demon stratie van dit front ging niet door omdat de jongeren hiervoor geen vergunning hadden. De politie heeft de jongens na verhoor op de trein naar huis gezet. De plannen van het JFN waren uit gelekt, zodat ongeveer dertig men sen van het comité Leiden tegen fascisme, het Leidse Vrijetijdscen trum en de Leidse Werkgroep Ho moseksualiteit de groep bij het sta tion opwachtten, voorzien van ma teriaal voor een tegendemonstra- tie. Tot een confrontatie is het niet gekomen. De JFN-leden durfden, volgens de tegen-demonstranten, na hun aankomst in Leiden het sta tion niet te verlaten. In een persbericht laat het comité Leiden tegen Fascisme weten dat het JFN een neo-fascistische orga nisatie is, die nauw verbonden is het de Nederlandse Volksunie. Het front zou in de pamfletten spreken GEWOND - Drie inwoners van Leiden zijn zaterdag gewond ge raakt bij een ongeluk in de Haar lemmermeer. De drie (13, 14 en 52 jaar oud) zaten in een personenau to die op de Weteringweg in bot sing kwam met eem andere perso nenauto. Het ongeluk gebeurde doordat de Leidse automobilist bij het inrij den van de Weteringweg te weinig ruimte gaf en in daardoor in bot sing kwam met een auto, bestuurd door een 65-jarige Badhoevedor per. LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdag een 21-jarige Leidenaar in zijn woning aangehouden die vori ge week, in gezelschap van ande ren, met een gestolen auto een kof- fietent/annex snackbar aan de Zoe- terwoudse Singel was binnengere den. De man kon worden aangehou den nadat hij in de nacht van vrij dag op zaterdag een auto had ge stolen op de Kaasmarkt. Politie agenten zagen de hen bekende Lei denaar in de auto rijden, waardoor de man later kon worden aange houden. Tijdens het verhoor be kende de Leidenaar ook de koffie tent geramd te hebben. Een twee de knaap die bij deze inbraakpo ging betrokken was, meldde zich later op het bureau. De politie ver wacht nog een derde aanhouding te zullen verrichten. De Leidse politie heeft zaterdag middag, na een achtervolging op de fiets, een 22-jarige man uit Die- men aangehouden in de Steen- straat die even tevoren had inge broken in een woning aan de Narmstraat en gepoogd had in te breken in een een woning aan de Oude Vest. De 22-jarige werd bij de inbraak poging aan de Oude Vest door voorbijgangers gesnapt waarna hij het hazepad koos. Thema-avond, De Nederlandse Ambulance Vereniging organiseert van avond een thema-avond over 'de verpleegkundige/medische aspec ten van het vervoer en de behan deling van drugspatiënten c.q. slachtoffers' in het Academisch Ziekenhuis, gebouw 30, college zaal Interne Geneeskunde. In sa menwerking met de gemeentepo litie Leiden, G.E. de Windt, coör dinator acute opname AZL, en A. Kerkhof, directeur GG en GD Lei den zal over dit onderwerp wor den gesproken. De avond begint om half acht. LAFV De Leidse Amateur Fotografen Vereniging houdt vanavond om acht uur een clubavond in het Bruggehoofd, Steenschuur 11 Leiden. Dienstencentrum Op dinsdagmiddag 11 decem ber om twee uur wordt in het buurthuis hoek-Groenesteeg- Kaarsenmakersstraat een crea tieve groep gehouden o.l.v. Ria de Ruiter. De activiteiten, die be doeld zijn voor oudere bewoners van Noordrijnevest en omgeving. van 'de blanke broeders in Zuid- Afrika die een zegerijk apartheids bewind voeren'. Uit het JFN-blad zou blijken dat de leden van deze groep de oud-SS'er Rauff verheer lijken. Rauff wordt beschuldigd van de moord op 97.000 joden in de Tweede Wereldoorlog. Het JFN zou tevens de moord op de joden überhaupt ontkennen. Het comité roept alle Leidenaars op waakzaam te zijn tegen het op-1 rukkend fascisme. Als fascistische groepen worden gesignaleerd in de I stad wil het comité dit via telefoon nummer 214654 zo snel mogelijk horen. Tevens kan de gemeente raad vragen over het beleid bij der gelijke voorvallen verwachten, beslag genomen en dekjongens van het front op ae trein naar huisgezet.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3