Warmond: zes zenders erbij Boer bang voor vervuiling grond door komst sloperij Oegstgeest heeft er straat bij Ruitervereniging morgen voor derde keer opgericht 'Hinderlijk' bedrijf krijgt ander plekje Insluiping via balkon Lezers schrijven Til 'Rijndijkers' hebben al eigen arts Gewond door de alcohol? Kaars brandt te enthousiast Auto slaat over de kop op Hoge Rijndijk Discriminatie OSL-racisme PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 10 DECEMBER 1984 OEGSTGEEST - Nu bekend is geworden hoe de toekomstige flat voor studenten en werkende jongeren in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk ontsloten zal worden, is ook de straatnaam bekend geworden. De 'melkfabriek' - zoals het bouwwerk in de volksmond al heet - wordt doorsneden door het Thorbec- kehof. Deze straat loopt van oost naar west tussen de gebouwen door. De 'melkfabriek' (vanwe ge de buizen en leidingen die langs de buitenkant zullen ko men) zal in februari of maart zijn voltooid. Het gebouw ligt in de driehoek Haaswijklaan/ Cleveringalaan/Kleyn Proffijt- laan. Ondanks protesten raadslid Vreeken WARMOND - Op de Warmondse kabel worden volgend jaar twaalf programma's doorgegeven. Zes meer dan nu, maar zes minder dan de kabel na een aanpassing kan hebben. De raadscommissie voor financiën voelde vrijdagavond veel voor dit B en W-voorstel, dat de ge meente 367.000 gulden kost. Alleen het onafhankelijke commissielid Vreeken lag dwars. Hij vindt dat het college van bur gemeester en wethouders zich schuldig maakt aan onzorgvuldig bestuur door "in een paar dagen tijd een zo belangrijk voorstel er doorheen te persen". Immers, tij dens de commissie financiën, eind november werd voor het eerst ge-, praat over het een uitbreiding. Drie dagen daarna lag bij de raadsleden een voorstel op de mat voor de (ka- beflvergadering van vrijdagavond. Zeer triest is ook dat tijdens de vergadering niet werd ingegaan op vragen die waren gesteld tijdens de commissie van eind november, al dus Vreeken, samen met de VVD. Vreeken had bijvoorbeeld voorge steld om vrijblijvend inlichtingen in te winnen bij de Casema. Wel licht kan dit bedrijf goedkoper werken dan het gemeentelijke CAI-bedrijf. En WD-burgerlid Co- rijn vroeg zich af of glasfiber wel licht de (kabel)toekomst heeft. Opzeggingen Hoewel de WD niet erg geluk kig was met de gang van zaken, voelde de fractie weinig voor het voorstel van Vreeken om te wach ten met de uitbreiding totdat meer duidelijkheid is over de verschil lende kostenplaatjes. De liberalen vrezen namelijk dat nog meer War- monders zullen opzeggen wanneer de gemeente lang wacht met de uitbreiding. Mevrouw Saris (WD): "Het afgelopen jaar hadden we al zeven procent minder aansluitin gen. Dat zet wel aan het denken". Na de uitbreiding worden de vol gende zenders doorgegeven: Ne derland 1 en 2, Belgie Vlaams 1 en 2, België Frans 1, Duitsland 1,2 en 3. TV5, BBC 1 en 2 en ITV. De kans bestaat dat op de ITV-zender ook regionale uitzendingen worden doorgegeven. De Warmonders moeten hiervoor 1,30 gulden per maand meer betalen. Van dit geld wordt echter niet de uitbreiding betaald, maar de extra kosten die BUMA/STEMRA vanaf 1 juli 1884 in rekening brengt. ZOETERWOUDE - De lande lijke ruitervereniging Jeanne d'Arc uit Zoeterwoude wordt voor de derde keer opgericht. Nu de gemeente garant staat voor een lening van achtdui zend gulden kan een oefenbak nabij het Molenpad worden aangelegd. Bij de oefenbak komt een tijdelijk verenigings gebouwtje te staan. Op 5 april 1951 is Jeanne d'Arc voor het eerst opgericht. Na een aantal jaren verdwenen de paardenbezitters en daalde de belangstelling voor de ver eniging. In 1972 pikten een aan tal enthousiaste paardenlief hebbers de draad weer op. Na dat aan de Hoge Rijndijk de manege van De Jong werd op gericht, was ook het tweede le ven van Jeanne d'Arc ten ein de. De manege aan de Hoge Rijn dijk is inmiddels ter ziele. Mede daarom onderneemt een groep Zoeterwoudenaren morgen een derde poging om Jeann d'Arc te laten voortbestaan. In zalen centrum Don Bosco begint om acht uur de heroprichtingsver gadering. Zeventig potentiële leden telt de vereniging inmiddels. Vijf entwintig van hen hebben ei gen paarden. Het is de bedoe ling dat in de oefenbak (die toe gankelijk is vanaf het Molen pad) ook paardrijlessen worden gegeven. Veertig lessen zullen tweehonderd gulden kosten. Het lidmaatschap van de ver eniging kost 120 gulden. Mede- heroprichter A. van Bennekom hierover: "We zijn er niet op uit om geld te verdienen, het is meer het scheppen van een mo gelijkheid om te kunnen paard rijden in Zoeterwoude". DEN HAAG/WASSENAAR - "Mijn land ligt weliswaar niet in een waterwingebied, maar het is toch zeker wel een melkwingebied en daarvoor moet de grond ook brandschoon blijven". Aldus de Wassenaarse veehouder A.C.J. Knijnenburg vrijdag bij de Raad van State in Den Haag waar hij de hinderwetvergunning aanvocht die de gemeente had verleend aan een aan zijn land grenzende autos loperij aan de Rijksstraatweg/ Maaldrift. Volgens Knijnenburg is het on vermijdelijk dat olieresten de grond zullen vervuilen, ook al ligt er een betonnen vloer onder de slo perij. Hij twijfelde eraan of de ge meente wel voldoende controle WARMOND - Het Warmondse transportbedrijf Keijzer en zonen ver huist in de eerste helft van volgend jaar van de Herenweg naar het indus trieterrein. B en W hebben afgesproken met het bedrijf dat de gemeente de be drijfswoning met grond in de dorpskern aankoopt voor 140.000 gulden. De grond in het industrieterrein doet zij voor 115 gulden per vierkante meter van de hand. Warmond krijgt voor de operatie een subsidie van de provincie van 179.827 gulden. Het geld komt uit de pot 'bijdrageregeling sanering van milieuhinderlijke bedrijven in de woonomgeving'. Zelf betaalt ze 40.000 gulden. Wanneer de gemeenteraad deze maand 'ja' zegt tegen het akkoord, kan de firma snel verhuizen. Bij de operatie wordt de garage die nu nog aan de Herenweg staat, verplaatst naar het industrieterrein en wordt bij de vestiging op het industrieterrein een tweepersoonswoning gebouwd. De ruimte die aan de Herenweg vrijkomt door het vertrek van de gara ge wordt niet gebruikt voor woningbouw. De voormalige bedrijfswoning van Keijzer wél: hierin komt een erkend woningzoekende. Overigens moet de gemeente nog onderzoeken of iets moet worden gedaan met de grond aan de Herenweg. Deze is name'lijk vervuild met olie en benzine, zo verklaart de gemeentesecretaris. uitoefent op de deugdelijkheid van die vloer en wees erop dat de puin laag waarop die rust in de loop der tijd kan gaan zakken en scheuren in het beton kan veroorzaken. Hierdoor zou bodemvervuiling kunnen ontstaan. Olieresten kun nen via het grondwater in de sloten terechtkomen en het slootwater vervuilen dat zijn koeien drinken, luidde zijn redenering. Bovendien pompt hij voor huishoudelijk ge bruik ook grondwater op. Staatsraad Van Schaik leek ech ter niet erg onder de indruk van de klachten van de Wassenaarse vee houder. Herhaaldelijk liet hij hem blijken voor klachten over het op pervlaktewater bij het Hoogheem raadschap en niet bij de Raad van State te moeten zijn en bovendien had Van Schaiks adviseur gemeldt dat er door de autosloperij vol doende voorzorgen tegen vervui ling van de grond waren genomen. De gemeente voegde hieraan nog toe dat er geregeld wordt gecontro leerd op de sloperij of de bepalin gen van de hinderwetvergunnin gen wel behoorlijk worden nage- leevd. Ook de gemeentelijk woord voerder wees erop dat over zorgen betreffende de kwaliteit van het oppervlaktewater de Raad van Sta te niet de instantie is waar Knij nenburg terecht kan. De sloperij heeft overigens een zuiveringsin stallatie die het afvalwater behan delt voordat het in de sloot wordt geloosd. MAANDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Exterieur Nuit' van Jacques Bral, 20 en 22.15 uur. Lage Morsweg 14a - Spiritisch Genoot schap Leiden, 20 uur. AZL gebouw 30 - thema-avond over de verpleegkundige/medische aspecten van het vervoer en behandeling van drugspatiènten c.q. slachtoffers, 19.30 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, club avond Leidse Amateur Fotografen Ver eniging, 20 uur. Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad, informatie avond over Amnesty International, 20 Leiderdorp Hollandsehe Tuyn - Hoofdstraat, kust- café m.m.v. Leidens saxofoonkwartet, 20 uur. K&O-gebouw - Splinterlaan, kerstkaar ten maken. 20 uur. DINSDAG Buurthuis - hoek Groenesteeg/Kaarsen- makersstraat, creatieve middag voor ou dere bewoners van Noordrijnevest en omgeving, 14 uur, inl. 140239/131788. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, volksdans- instuif voor mensen van 50 jaar en ou der, 14 uur. Bar Scheppingskerk - inmoetingscen- trum werklozen, 10.30-12.30 uur. APOTHEKEN Dc avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 7 tot vr 14 decem ber door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Voorschoten, tel. 2525. LEIDEN/LEIDERDORP - Een om vangrijk gevaarte doorkruiste vanmorgen even na tien uur de we gen in Leiden en Leiderdorp. Het betrof het tweede zware transport van de Leidse Holland Constructie Groep (HCG) van de Zoeterwoud- seweg naar Energiebedrijf Rijn land (EBR). Een honderd ton we gend ketelblok moest naar de nieu we plaats van bestemming worden gebracht. De klus werd extra be moeilijkt omdat de route langs de opgebroken Hoge Rijndijk ging. Het gevaarte bracht echter niet al teveel opstoppingen teweeg. Wel deed vervoerder Mammoet, die met een geheel nieuwe aangedreven platformwagen werkte, er ruim twee uur over om van zuid-west via Leiderdorp naar de Willem de Zwijgerlaan te komen.. Vannacht zal de allerlaatste ketel worden vervoerd. Omdat deze nog zwaar der is (160 tonzal de rit bijna beslag wordt een snelheid drie kilometer per uu Gemiddeld van twee tot r bereikt. Op Idaarlichte dag ingebroken in Voorschoten VOORSCHOTEN - In de Bernard Zweerslaan in Voorschoten is gis teren op klaarlichte dag een in braak gepleegd. Sieraden, een geldkist met documenten en een filmcamera werden gestolen. Een deel van de buit werd dezelfde avond in Amsterdam teruggevon den. De eigenaar kreeg een tele foontje dat zijn papieren in de hoofdstad waren gevonden. De dieven kwamen binnen door de voordeur te forceren. VOORSCHOTEN - Bij een inslui ping via het balkon is dit weekein de in de Voorschotense Rem- brandtlaan een gouden ring, een gouden horloge, honderddertig gulden en een pakje sigaretten ge stolen. Een doosje lucifers lieten de bandieten liggen. ZOETERWOUDE - Inwoners van Zoeterwoude-Rijndijk hebben ein delijk hun eigen dokter. Sinds het begin van deze maand heeft de Lei- derdorpse huisarts J. van der Le den op maandag en vrijdag tijd voor patiënten uit Zoeterwoude- Rijndijk. Hij behandelt ze op af spraak in multifunctioneel cen trum De Eendenkooi. Met name ouderen uit Zoeter woude-Rijndijk zullen blij zijn met de huisarts in De Eendenkooi. Zij hoeven nu niet meer de brug langs de rijksweg over om in Leiderdorp naar de dokter te gaan. Het voor deel van werken op afspraak is vol gens huisarts Van der Leden dat men minder lang hoeft te wachten. Winkel 'bezocht' VOORSCHOTEN - Bij bijouterie Pepijn aan de Schoolstraat in Voorschoten is zaterdagnacht de etalageruit ingetrapt. De scherven brachten geen geluk, want de die ven namen zestien horloges mee Het signalement van de dader is bekend. VOORSCHOTEN - Met een gat in zijn hoofd lag een 61-jarige Voor schotenaar vannacht in zwaar be schonken toestand op het trottoir van de Paganinidreef in zijn woon plaats. Zijn auto stond in de buurt. De man is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. OEGSTGEEST - Een gewaar schuwd mens telt voor twee. Met de Kerstdagen voor de deur is het oppassen 'geblazen' met kaarsen. In Oegstgeest bleek zaterdagmid dag wat er kan gebeuren als je een kaars voor het raam zet. De gordij nen werden in een woning aan de Prinsenlaan dichtgeschoven en brand was het gevolg. De bewoner reageerde alert en trok de branden de gordijnen van de rails. Buiten doofde hij de binnenbrand, de schade aan zijn huis bleef hierdoor beperkt. De man hield lichte ver wondingen aan het brandje over. ZOETERWOUDE - Twee vrouwen uit Vlaardingen zaten gisteravond om kwart over zes in deze wagen, toen een 30-jarige Zoeterwoudenaar vanaf de parkeerstrook aan de Hoge Rijndijk de rijbaan op wilde rijden. De bestuurster, komend uit de richting Alphen aan den Rijn, raakte de flank van de auto van de Zoeterwoudenaar. Het gevolg was dat de inzittenden met hun auto over de kop sloegen. De 24-jarige bestuurster kwam zonder kleerscheuren uit de auto. Haar 22-jarige passagier werd met ernstige verwondingen aan het. hoofd naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De Hoge Rijndijk was als gevolg van het ongeluk anderhalf uur gestremd. Kerstkaarten K O Leiderdorp organiseert deze maand een aantal avonden in kerstfeer. Te beginnen bij van avond, dan kunnen er kerstkaar ten worden gemaakt door toepas sing van sierknipkunst. Aanvang acht uur in het gebouw aan de Splinterlaan 91 in Leiderdorp. Kerststukjes maken kan morgen avond (kwart voor acht) en woensdagochtend (half tien) voor negen gulden, exclusief mate riaal. Verder staan nog avonden op stapel over kaarsen en kerst stukjes maken. Voor informatie en aanmelding: telefoon 411732, tussen half tien en half twaalf 's morgens. Waterloo In het Voorschotense jongeren centrum de Lindehoeve vindt morgen een optreden plaats van het Waagtheater uit Delft. Uitge voerd wordt 'Wachten op Water loo' van Patty Stenger. Deze voor stelling valt onder de i ziektheater, waarbij gebruik wordt gemaakt van spel, muziek en beweging. Cor van Rijn speelt Napoleon. Het theater begint morgenavond om half negen. En tree vijf gulden. Volksdansen De deuren van de Leiderdorpse Muzenhof (Gordijnsingel 4) staan morgen weer wijd open voor alle volksdansllefhebbers boven de 50 jaar. Deze volksdansinstuif staat onder leiding van Pieteke de Boer. Aanvang twee uur, toegang twee gulden. Amnesty-info Het Vrouwentrefpunt Zoeter woude organiseert vanavond een informatie-bijeenkomst over Am nesty International. Iedereen is welkom op deze bijeenkomst, die in 'Ons Huis' aan het Kosterspad wordt gehouden. Er zijn enige mensen van Amnesty aanwezig om iets over deze organisatie te vertellen. Ook wordt er een film vertoond: 'De stem van de vermis ten'. Na de film is er gelegenheid tot het stellen van vragen en het schrijven van brieven voor ge vangenen. Entree vanavond een rijksdaalder. Naar aanleiding van het stukje 'Discriminatie van Warmondse middenstand' in deze krant van 3 december het volgende. Markt kooplieden die op vrijdag en zater dag op het pleintje bij de pomp in Warmond staan zullen aanzienlijke bedragen moeten gaan betalen in de toekomst om daarmee door te gaan. Dat is het plan van de WD en de heer Vreeken. Waar deze 'politiekelingen' aan voorbij gaan is volgens mij het vol gende: de Dorpsstraat is aantrek kelijk om te winkelen, wanneer er een gezellige drukte heerst. En op het pleintje is het vaak gezellig. Zo wel op vrijdag als op zaterdag. Wel ke Warmonder kent het bezoekje aan Jaap de Visboer op vrijdag avond niet? Ee viskraam die er ge lukkig nog steeds is. Waar moeten de Warmonders anders hun schol, haring of lekkerbekkie kopen. Een viswinkel is er niet in Warmond. Natuurlijk, je zou naar Sassenheim of Oegstgeet kunnen gaan. Makke lijk wordt het dan om daar gelijk je boodschappen te doen. Nee, van discriminatie van de Warmondse middenstand door het toelaten van deze kramen voor al leen maar een ventvergunning en niet voor een hoge standplaats yan de kraam, kan geen sprake zijn. Wanneer deze plannen van de WD en de heer Vreeken zijn inge geven door een oprechte zorg voor Warmonds middenstand, dan zijn zij naar mijn idee op het verkeerde pad. Want met hoge kosten ver dwijnen ook deze kramen en wordt de Dorpsstraat er jammer genoeg nog saaier op, en daarmee nog min der aantrekkelijk om er doorheen te lopen en er je boodschappen te doen. Bram Schavemaker Warmundastraat 38 Warmond In een reactie op het artikel over de nieuwe werkgroep 'Leiderdorp te gen Fascisme' verscheen in het LD van 16 november een brief van F. Kromhout van het OSL-CJN Lei den. De heer Kromhout beklaagde zich in zijn brief over het feit dat de Leiderdorpse werkgroep in het OSL (vroegere Oud Strijders Le gioen) fascistische/racistische ten- denzen bespeurt en het OSL ver wijt het apartheidsregime in Zuid- Afrika te steunen. Volgens de heer Kromhout worden deze verwijten niet door feiten ondersteund. Als voorzitter van Leiderdorp te gen Fascisme wil ik enkele misver standen hierover uit de weg rui men. Natuurlijk heb ik in het inter view mijn stellingen onderbouwd. Het LD kan echter niet alles wat ik heb gezegd afdrukken, evenmin kan men verwachten dat alle gepu bliceerde citaten letterlijk zo zijn gezegd door degene die ze in de mond gelegd krijgt. Zo ook hier. Daarmee neem ik overigens niets van de inhoud van het artikel te rug! Heeft het OSL racistische of fas cistische tendenzen? Laat ik die vraag beantwoorden met (letterlij ke!) citaten uit het OSL-blad Sta vast. Over buitenlandse werkne mers en Surinamers: 'Deze men sen horen hier niet' (Stavast 10-'79, pag. 448/449); 'Telkens en telkens weer verschijnen zware misdadi gers voor de strafrechter en onder hen komen opvallend veel buiten landers voor' (Stavast 10-'79, pag. 685); 'Nederland is zo langzamer hand ontaard in één groot honden toilet (..)kunnen daarvoor de werk loze gastarbeiders niet ingescha keld worden? (Stavast ll-'80„ pag. 647); 'Moeten wij dan de komst van 'oneigenlijke Nederlanders' naar Nederland zo bevorderen dat wij financieel leeggezogen worden, maar straks geen plaats meer heb ben om veilig te kunnen leven?' (OSL-voorzitter Ego in Stavast 10- '79, pag. 587-589). Steunt het OSL Zuid-Afrika? Stavast 12-'80 geeft te lezen: 'In fei te is het een jong en energiek land met een democratische regering'. Zoals bekend steunt die 'democra tische regering' op verkiezingsuit slagen waarbij 67 procent van de bevolking (namelijk de zwarten) geen inspraak heeft. Maar, vindt de heer Kromhout, die blanke rege ring is beter dan het zwarte bevrij dingsfront ANC, want dat is terro ristisch en marxistisch. Mijn vraag is dan: Zijn de razzia's in zwarte sloppenwijken, de prak tijken in de martelkamers géén ter rorisme? Bovendien heeft het ANC geen marxistische grondslag, al is er binnen de beweging een vrij sterke marxistische stroming. Ten slotte iets over de OSL-visie op- fascisme: daaronder verstaat men, behalve het nazisme van Hit- Ier en het fascisme van bijvoor beeld Mussolini, ook communis me, wat het OSL 'rood fascisme' noemt. Zelf met de verschrikkin gen van het communisme in Tsje- choslowakije geconfronteerd, con stateer ik echter hemelsbrede ver schillen met het fascisme. Is fascis me per definitie nationalistsch, communisme is internationaal geörienteerd. Streeft fascisme naar macht door eendracht, communis me wil klassenstrijd. Is communis me gebaseerd op een rationele theorie (of die nu goed is of slecht), fascisme is een door irrationele emoties bepaalde denkwijze. Met alle respect voor alle niet- discutabele standpunten van het OSL, als het zelf blijkbaar niet weet wat fascisme is, en boven staande citaten publiceert, wat blijft mij dan nog over dan in het OSL fascistische en racistische tendenzen te bespeuren? Rest mij nog te verantwoorden waarom ik het OSL gevaarlijker vind dan de Centrumpartij. Omdat, in tegenstelling tot de CP, die haar standpunten over met name bui tenlanders openlijk uit, het OSL zich vooral opwerpt als pro-NAVO, pro-USA, pro-Oranje en voor sta tionering van kruisraketten op Woensdrecht. Daarmee werft de OSL veel sympathisanten onder goedwillende jongeren die óók voor plaatsing zijn, maar geenszins fascistisch denken, en deze jonge ren vervolgens confronteert met en doortrekt van ideeën zoals die spreken uit genoemde citaten uit Stavast. Namens Leiderdorp tegen Fas- LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Directie: G. Koopman Adj.dir.: N Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W E Metselaar Adj Hoofdredacteur: Commentare H. v d. Post (plv) W F. J. Wirtz (bin. buit./eco.) P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) Aangesloten bij de chappelijke it met eigen Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2