S D T Bayern München herfstkampioen Wilander "op herhaling' Van Marie in mineur Frankrijk klopt DDR Italië in oefenduel langs Polen Knokpartij bij Everton Vloeken Tweede Australische titel voor Zweed verboden Wereldcup voor Independiente PAGINA 14 MAANDAG 10 DECEMBER 1984 ZEIST (ANP) - Het is de KNVB in de afgelopen twintig jaar niet goed gegaan. Bondsvoorzitter Jo van Marle liet het duidelijk door schemeren in zijn toespraak tijdens het jaarfeest van de 95-jarige bond. „Twintig jaar geleden bij het 75-jarig bestaan van de bond, werd gesteld dat de kwaliteit van het Nederlandse voetbal zou blijven stijgen, gezien de aanwas van jeugdleden. Het is echter anders gelopen, de straat behoort als kweekvijver voor jong talent tot het verleden, het jeugdvoetbal is in een andere fase gekomen, het Jeugdplan Nederland zal de grondslag moeten leggen voor het voetbal van morgen." Van Marle stipte de terugloop van het aantal leden aan, vroeg zich af hoe de ontwikkeling van het betaalde voetbal zich zal vol trekken, noemde het vandalisme en verbond de jeugdopleidingen aan de vraag of de KNVB zijn plaats aan de internationale top zou kunnen heroveren. De voorzitter bepleitte een voortzetting van de samenwerking tussen het amateur- en het betaald voetbal en be treurde het stijgende aantal korte gedingen waarmee de bond de laatste tijd wordt geconfronteerd. EREDIVISIE FC Twente-NAC 2-0 (1-0). 34. Koopman 1-0, 59. Carbo 2-0. Scheidsrechter: Bosman. Toe schouwers: 8100. Gele kaarten voor Carbo (FC Twente) en Van den Dungen (NAC). PSV-Excelsior 2-0 (0-0). 74. Van de Boogaard 1—0,90. Van de Boogaard 2—0. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 14.000. Feyenoord-Fortuna S. 4-0 (0-0). 47. Houtman 1-0, 50. Houtman 2-0, 62. Been 3-0, 81. Gulit4-0. Scheidrechter: Keizer. Toeschouwers: 12.042. Volendam-Ajax 1-3 (0-1). 39. Spelbos (strafschop) 0-1, 50. Blanker (strafschop) 1-1, 74. Koeman 1-2, 82. van Basten 1-3. Scheidsrechter Geurds. Toeschouwers: 17.000 (uitver kocht). Gele kaart: Mühren (Vo- lendam) en Van Basten (Ajax). Haarlem-Sparta 0-0. Scheids rechter: Van Ettekoven, toe schouwers: 6000. FC Utrecht-FC Den Bosch 3-2 (0—1). 38. Schouwenaar 0-1, 55. Kaiser 0-2, 66. Rietveld 1-2, 86. Van Loen 2—2, 90. Rietveld 3-2. Scheidsrechter: Hobé. Toe schouwers: 2500. Gele kaart: Vermeulen en Bennet (MW), Wiggemansen (PEC Zwolle). PSV-Excelsior 2-0 (0-0). 74. Van den Boogaard 1-0. 90. Van den Boogaard 2-0. Scheidsrech ter: Thomas. Toeschouwers: 14.000. PEC Zwolle—MW 0-0. Scheidsrechter: Bakker. Toe- schowuers: 2500. Gele kaart: Vermeulen en Bennet (MW), Wiggemansen (PEC Zwolle). Roda JC-AZ'67 4-2 (1-1). 11. Loggie 0-1,18. Van Geel 1-1, 61. Trost 2-1, 72. Hofman 3-1, 81. Kist 3-2 (strafschop), 90. Hof man 4-2. Scheidsrechter: De Munnik. Toeschouwers: 4.000. EERSTE DIVISIE SC Cambuur-Eindhoven 4-0 (1-0), 45. Boere 1-0, 58. Boere 2-0, 70. Peltzer 3-0, 90. Boere 4-0. Scheidsrechter: De Wit. Toeschouwers: 6100. Gele kaart: Nederlof (Eindhoven). FC VW-Helmond Sport 3-1 (1-0). 1. Taihuttu 1-0, 48. Jans sen 2-0, 72. Van Breemen 2-1, 90. Verlijsdonk 3-1. Scheids rechter: De Schepper. Toeschou wers 5500. Gele kaart: Edel- bloedt en Van Breemen (Hel mond Sport). Wageningen-Heracles 0-1.91. Lalopua 0-1. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 6100. Gele kaart: Tukker (Hera cles). De Graafschap-Heerenveen 1-0. 26. Booij 1-0. Scheidsrech ter: Verhoef. Toeschouwrs: 3500. Gele kaarten: Partijk en Gatink (beiden Heerenveen). Vitesse-Veendam 1-0 (0-0). 50. Thijsse 1—0. Scheidsrechter: Van der Laar. Toechouwers: 1600. SW-Telstar 1-1 (1-0). 27. Könemann 1-0, 73. Buma 1-1. Scheidsrechter: Van Vliet. Toe schouwers: 750. Gele kaart: Van Kapel (SW). RKC-FC Den Haag 2-2 (0-2). 13. Rontberg 0-1, 35. Smeets 0-2, 55. Lammers 1-2, 76. Van Gelder 2-2. Scheidsrechter: Bannet. Toeschowers: 4000. NEC—DS'79 2-0 (0-0). 68. Hoekman 1—0, 86. Vievermans 2-0. Scheidsrechter: Van de Leek. Toeschouwers: 2500. Gele kaarten: Van de Wiel, Lems en Van der Steene (allen DS'79). RBC—Willem II 0-0. Scheids rechter: Dolstra. Toeschouwers: 3500. Gele kaart: Dijkstra (Wil lem II, derde). Rode kaarten: Schenk (RBC, na twee keer geel) en Wilson (Willem II). Frankrijk behaalde zaterdagavond in Parijs de twaalfde achtereenvol gende overwinning van 1984 en de derde in groep 4 van de voorron den van het wereldkampioenschap 1986. De Haantjes versloegen in het uitverkochte Pare des Princes, Oost-Duitsland voor 48.000 toe schouwers met 2-0. Eerder versloe gen de Fransen Luxemburg en Bulgarije. Ook tegen Oost-Duitsland werk te het magische kwartet op het middenveld: Michel Platini, Alain Giresse, Luis Fernandez en Jean Tigana naar behoren. De Oostduit sers werden vanaf het beginsignaal in het defensief gedrongen. Het duurde echter tot de 32ste minuut eer spits Yannick Stopyra één van ,de vele kansen benutte. Invaller Philippe Anziani voegde daar in de laatste minuut nog een tweede doelpunt aan toe. De stand In groep 4: 1. Frankrijk 3 3 0 0 6 7-0 2. Joegoslavië 2 1 1 0 3 3-2 3. Bulgarije 3 1 1 1 3 4-1 4. Oost-Duitsl. 3 1 0 2 2 7-5 5. Luxemburg 3 0 0 3 0 0-13 PESCARA (AFP) - Wereldkam pioen Italië heeft zaterdag een oe feninterland tegen Polen moei zaam met 2-0 gewonnen. De tref fers voor de Italianen vielen pas in de 77e en 90e minuut via Altobelli en Di Gennaro. Voor zo'n 30.000 toeschouwers maakten de Italia nen weinig indruk tegen de zich hard verzettende Polen die het grootste gedeelte van de tweede helft met tien moesten spelen. In de 49e minuut stuurde de Schotse scheidsrechter Valentine de Pool se verdediger Wdowczyk van het veld na een harde overtreding op de Italiaanse middenvelder Bagni. In de eerste helft had Wdowczyk al een gele kaart gekregen van Valen tine. Grootste sta in de weg voor de Italianen, die geregeld werden uit gefloten door het publiek, was de Poolse doelman Kazimierski die een aantal maal voortreffelijk red de^ KOPENHAGEN (Reuter) - Het ijs hockey heeft opnieuw een slacht offer geeist. Nadat vorige week voor de tweede maal in korte tijd in Canada een speler stierf na een slagaderlijke bloeding, overleed in een ziekenhuis in.Kopenhagen een jonge Deense ijshockyer. De 24-ja- rige Palle Schultz was in het zie kenhuis opgenomen, nadat hij in een wedstrijd door een tegenstan der met de stick in de hals was ge troffen. Daarbij was een slagader, die bloed naar de hersenen voerde, onherstelbaar beschadigd. Schultz stierf een week later. MELBOURNE (Reuter) - Mats Wilander heeft voor de tweede achtereenvolgende maal de Open Australische tennistitel gewonnen. De als tweede geplaatste Zweed versloeg in twee uur en 58 minuten in vier sets de zuidafrikaan Kevin Curren, die negende op de plaatsingsranglijst was. De cijfers waren 6-7 (5-7), 6-4, 7-6 (7-3), 6-2. Wilander, die vorig jaar in de eind- strijd de Tsjech Ivan Lendl in drie sets versloeg, werd door zijn zege 100.000 dollar (zo'n 350.000 gulden) rijker. Curren verdiende 50.000 dollar. De Zweed, vierde op de we reldranglijst, heeft drie grand sla- moverwinningen geboekt. Behalve de twee Australische titels won hij in 1982 de Open Franse kampioen schappen. Na een enerverende tie break ging de eerste set voor de Zweed verloren. Daarna beheerste Wilander de partij. In de derde ga me van de tweede set doorbrak hij voor het eerst de opslag van zijn tegenstander. De Zweed kwam snel in zijn spel. Hij kwam met 4-1 voor. In de tiende en laatste game van die set bij een stand van 15-15 klaagde hij over het rumoer dat be dienende kelners veroorzaakten. Curren had geen last van de en kelblessure die hij vrijdag opliep tijdens zijn partij tegen de Ameri kaan Ben Testerman. In 33 minu ten bracht Wilander de tweede set op. zijn naam. Curren had voor de eerste twintig minuten meer nodig gehad. Zowel in het laatste spel van de tweede als in het eerste van de der de set kreeg de Scandinavier enige last van zijn zenuwen. Ook de der de set werd door een tiebreak be slist. Zes maal doorbrak een speler in deze set de opslag van zijn te genstander. Drieenvijftig minuten had Wilander nodig om de derde set op zijn naam te brengen. Hij kwam evenals in de eerste tiebreak met 3-1 voor te staan. Dit maal liet hij zich echter niet verrassen. Toen hij in de vierde set de op slag van zijn tegenstander door brak en met 3-1 voor kwam was de partij in feite beslist. Wilander vond dat de eindstrijd van dit jaar een beter gehalte had dan die van 1983. „In de eerste set ging het niet al te best", waren zijn woorden, „maar in de tweede voel de ik me beter. Deze eindstrijd had meer kwaliteit dan die van vorig jaar, toen ik tegen Lendl stond. Ik geef er de voorkeur aan op gras te spelen. Mijn opslag was bijvoor beeld aanmerkelijk beter." Chris Evert-Lloyd gaf onomwon den toe dat ze haar Australische ti tel voor een belangrijk deel te dan ken had aan de zege die Helena Su- kova in de halve eindstrijden boek te tegen Martina Navratilova. De Amerikaanse behaalde haar eerste grand slamoverwinning van dit seizoen door zaterdag in de eind strijd van het damesenkelspel de Tsjechoslowaakse Helena Sukova met 6-7 (4-7), 6-1 en 6-3 te verslaan. Het was de zestiende grand slam- zege in haar loopbaan. Slechts eén speelster was succesvoller. Dat was de Australische Margaret Court die tot 24 overwinningen is gekomen. Chris Evert-Lloyd moest eerder dit jaar op Wimbledon, bij de Fran se en de Open Amerikaanse kam pioenschappen de titel aan Navra tilova laten. Ze leed onder de druk favoriet te zijn in de eindstrijd. „Het was een vreemde wedstrijd", zei ze, „Ik had moeite met mijn opslag. Het liep allemaal niet zo als het lopen moest. Iedereen verwachtte van mij dat ik zou winnen. Dat heeft me onder druk gezet." Het zag er aanvankelijk naar uit' dat de 19-jarige Sukova voor een nieuwe verrassing zou gaan zor gen. Via een tiebreak bracht zij de openingsset op haar naam. Daarna was het echter snel met de Tsje choslowaakse gebeurd. Suklova sloeg maar liefst veertien dubbele fouten. Chris Evert kreeg alle gele genheid terug te komen in haar spel. Vechtlust kan Sukova even wel niet ontzegd worden. Ze door brak bijvoorbeeld in de slotset de opslag van de Amerikaanse toen die op het punt stond de partij uit te maken en met 5-2 leidde. MELBOURNE (Reuter) - De politie heeft de organisatoren van de open Australische tennis-kampioen- schappen in Melbourne gewaar schuwd dat zij mogelijk gaat optre den tegen spelers wegens vloeken in het openbaar. Carol Grigson, de coordinator van het toernooi, ver klaarde, dat de politie zich bij haar beklaagd had over het gebruik van onwelvoeglijke taal door spelers op de banen van het Kooyong-stadion, waar de titelstrijd wordt gehou den. Politiefunctionarrissen ver klaarden dat op de baan en in de televisie-uitzendingen duidelijk te horen was geweest dat spelers vloekten en dat het publiek zich be klaagd had. Toernooi-directeur Bill Gillmour, die verantwoorde lijk is voor het gedrag van de spe lers, zei dat het probleem ligt in de definitie wat hoorbaar is. Hij ver klaarde, dat de microfones van de televisie hadden weergegeven wat de spelers riepen en dat sommige toeschouwers dat eveneens konden hebben gehoord. De spelers zijn van mening dat zij zich mogen af reageren en dat zij ook recht heb ben op een bepaalde vorm van pri vacy, waarin zij hun frustraties kunnen uiten," aldus Gillmour. Maar als zij iets uitroepen, dat dui delijk hoorbaar is en in strijd met het fatsoen, zullen wij natuurlijk Mats Wilander aan bod in de finale legen Kevin Curren. De Zweed won. moeten optreden." (foto anp» BONN (SID/DPA) - Bayern München is zaterdag in de Bundesliga herfstkampioen ge worden door in eigen huis met 3-0 te winnen van Eintracht Braunschweig. Zelfs met de inhaalwedstrijd van morgen tegen Borussia Mönchengladbach nog voor de boeg, is de vier punten voorsprong van de Zuidduitse vereniging genoeg om dit officieuze kam pioenschap te veroveren. Een steun in de rug voor Bayern in de race om de titel is de weten schap dat in de zestien van de 21 jaar dat de hoogste voetbalafdeling bestaat, de herfstkampioen ook aan het einde van de competitie boven aan de ranglijst stond. Wer- der Bremen klom naar de tweede plaats door vrijdag Borussia Dort mund eenvoudig met 6-0 te ver slaan. Bayer Ürdingen staat derde na de magere zege met 1-0 op Ar- mina Bielefeld. Bayern München maakte zater dag in eigen huis tegen rode lan taarndrager Eintracht Braunsch weig, dat oud-Bayern speler Paul Breitner als manager op de bank heeft zitten, echter niet de indruk van een kampioen. Voor slechts 12.500 toeschouwers kwam de thuisploeg niet verder dan 3-0 door treffers van Hoeness en Mattheus (2). De Bayern-spelers wisten nau welijks raad met de buitenspelval - die de gasten uit Brunswijk tot ver velens toe gebruikten. Hamburger SV beleefde een ui terst onplezierige generale repeti tie. Het team van Happel, dat woensdag in Milaan tegen Inter een 2-1 voorsprong moet verdedi gen in een poging de volgende ron de van het Europa Cup 3-toernooi te bereiken, ging bij Schalke met 3-0 kansloos tenonder. Extra ver velend voor trainer Happel waren de twee treffers van de in Hamburg verguisde spits Schatzschneider die bij Schalke weer helemaal op- leefd. Het derde doelpunt werd ge maakt door Trauber die een straf schop benutte. De nederlaag voor HSV had nog hoger kunnen uit pakken als de kersverse internatio nal Thon de bal niet tegen de paal had gekopt. De beste kans voor de gasten was voor de Schot McGee die eveneens slechts de paal raak te. Brussia Mönchengladbach ver loor de aansluiting met de koplo pers door in Frankfurt tegen Ein tracht niet verder te komen dan 1- 1. De gasten namen in de eerste helft door een doelpunt van libero Bruns nog wel een voorsprong maar een treffer van de uitblinken de Tobollik bezorgde de Borussen andermaal een verliespunt. Bayer Ürdingen blijft verrassend goed aan de kop van de ranglijst mee draaien. Tegen nummer zeventien op de ranglijst Arminia Bielefeld duurde het tot de 66e minuut alvo rens Funkel het enige doelpunt maakte. FC Köln schakelde Kai- serslautern verlopig uit voor een plaats in de top. De Keulse ploeg won in eigen huis door treffers van Bein en Littbarski met 2-0. Engeland Manchester United, de Engelse titelfavoriet, heeft zaterdag een goede mogelijkheid laten liggen de koppositie in de eerste divisie voor de eerste maal dit seizoen over te nemen. Een voorsprong van 2-0 bij rust tegen Nottingham Forest werd tegen wil en dank ingeruild voor een nederlaag met 2-3. Aange zien koploper Everton in de letter lijke zin van het woord een gelijk spel zonder doelpunten bevocht bij het in moeilijkheden geraakte Queens Park Rangers, zou een overwinning Manchester United op de eerste plaats hebben ge bracht. Ondanks twee treffers voor rust van de Schotse international Gordon Strachan lukte dat niet. Zeventien minuten voor tijd kwam Nottingham Forest langszij door treffers van Steve Hodge en Gary Mills, terwijl de van Real Madrid afkomstige Johnny Metgod in de laatste minuut met een slim geno men vrije trap buiten bereik van doelman Gary Bailey voor de dra matische 3-2 voor Forest zorgde. Manchester United viel zelfs te rug naar de derde plaats door de winst van Tottenham op Newcast le (3-1). Tottenham staat één punt achter op Everton, dat 34 punten heeft uit 18 wedstrijden. Everton heeft overigens in het geheel niet de allure van de ware kampioen. De ontmoeting op het kunstgrasveld van Queens Park Rangers ontaardde na 35 minuten in een algemene vechtpartij. De Schotse aanvaller Andy Gray en Rangers' Simon Stainrod waren de eersten, die zich van hun vuisten bedienden. In een oogwenk ston den twaalf spelers van beide partij en in de middencirkel op elkaar in te slaan. Scheidsrechter John Dea- kin probeerde de orde te herstellen en stuurde vervolgens Stainrod en Everton's met bloed bespatte ach terspeler Pat van den Hauwe naar de kleedkamer. De gebeurtenissen dragen weinig bij tot het oplossen van de problemen bij QPR, dat en kele dagen geleden trainer Alan Mullery ontsloeg en pogingen deed de vroegere coach van het Britse elftal Don Revie tot zijn opvolger te benoemen. België Ook op de zeventiende dag van i Hugo Sanchez' speciale ingooi: een handstand-overslag. Atletico verloor overigens i noot Real Madrid. de Belgische voetbalcompetitie is de positie van koploper Ander- lecht niet in gevaar gekomen. Zelf won de Brusselse ploeg met 2-1 bij Mechelen, dat doelman Custers mocht bedanken dat de nederlaag niet hoger uitviel. Waregem her stelde zich goed van de nederlaag met 2-8 vorige week tegen Ander lecht. In eigen huis werd Lokeren met 3-1 verslagen. In Brugge ein digde de derby tussen Club en Cer- kel in een afgetekende overwin ning voor de ploeg trainer TOKIO (ANP) - Independiente is gisteren in Tokio winnaar geworden van de wereldbeker. De Argen tijnse voetbalclub versloeg Liverpool met 1-0. Jose Percudani scoorde de beslissende treffer in de zes de minuut. Het is voor het zesde achtereenvolgende jaar dat de wereldbeker in bezit is van een zuidamerikaan- se club. Independiente, winnaar van Coppa Libertado- res, verdiende de zege. Dat gaf ook manager Joe Fagan van Liverpool na afloop onomwonden toe. „Zij hebben een team dat defensief zeer sterk speelt", was zijn commentaar, „We konden de speelwijze niet vinden waarmee hun verdediging gepasseerd kon worden. Ik heb geen excuus voor deze nederlaag. Het weer was ideaal en onze ploeg was geheel fit." Independiente ging direct na de aftrap in de aan val. Met hun voortreffelijke techniek en steeds wis selende aanvalspatronen zetten zij de Britten onder druk. Dat resulteerde in een zeer vroege, en naar later zou blijken beslissende, treffer van Jose Per cudani. De Argentijn, door Claudio Marangoni met een lange pass in balbezit gebracht, omspeelde in de zesde minuut over links de defensie en rukte op door het centrum. Doelman Grobbelaar wierp zich voor de voeten van de aanvaller, doch was toen al gepasseerd door diens zuivere schot. Liverpool ging in de aanval maar werd zelden gevaarlijk. De spelers hadden grote moeite met de technisch beter geschoolde zuidamerikanen en met het hard veld. In de Argentijnse aanval daarentegen zorgden Eurruchaga, Percudani en Barberon steeds weer voor gevaarlijke momenten. De buitenspelval red de Liverpool enkele malen. Liverpool kreeg zijn beste kans in de veertigste minuut. Twee schoten op het doel smoorden echter in de melé van verde digers. Henk Houwaart. Via ondermeer drie treffers van Jan Ceulemans won Club met 6-1. Aan de staart van de ranglijst behaalde Lierse een belangrijke 4-3 overwinning in de uitwedstrijd op St. Niklaas en klom daardoor drie plaatsen. Ra cing Jet bleef laatste na de neder laag met 0-2 tegen Seraing. Ook Waterschei verloor. Antwerp won met 0-1 door een treffer van Ver-- niers. Anderlecht stond bij Mechelen al na vijf minutenmet 1-0 achter door een doelpunt van de Nederlander Piet den Boer. Het duurde slechts een kwartier alvorens de koploper de stand gelijk trok. Op een pass van De Groote scoorde Amesen. Vlak voor de pauze moest doelman Custers van Mechelen zich voor ge wonnen geven bij een schot van Scifo. Na de pauze veranderde er weinig aan het spelbeeld. Ander lecht viel doorlopend aan, maar zag zonder Vandereycken en Van- denbergh geen kans Custers an dermaal te passeren. Waregem bleek de grote neder laag vorige week bij Anderlecht goed te hebben verwerkt. Na een kwartier scoorde Mutombo nadat doelman D'Hondt in eerste instan tie zijn strafschop had gestopt. Tien minuten later vergrootte Des met de voorsprong voor de thuis ploeg. Hoewel Lokeren vlak na de pauze door een doelpunt van M'Buyu nog terug kwam tot 2-1, kwam de zege voor Waregem nooit in gevaar. Desmet zette een kwar tier voor het laatste fluitsignaal de eindstand op het scorebord. Club Brugge behaalde een ge flatteerde overwinning op stadge noot Cerkel. Al voor de rust had de ploeg van de Nederlandse trainer Henk Houwaart een 3-0 voor sprong door twee treffers van de weer herstelde Ceulemans en één van Degryse. Na de pauze breidde Wellens het verschil nog een uit tot vier treffers alvorens Courant de stand voor Cercel een wat milder aanzien gaf. Andermaal Ceule mans en het jonge talent Degryse bepaalde de eindstand echter op een geflatteerde 6-1 voor Club. Spanje Barcelona heeft op de vijftiende speeldag van de Spaanse voetbal competitie de voorsprong van vijf punten op Real Madrid behouden en met nog twee wedstrijden te gaan het herfstkampioenschap be haald. De Catalaanse topclub won voor eigen publiek van Sevilla. De Westduitser Bernd Schuster was opnieuw de uitblinker in de ploeg van trainer Venables. Hij bepaalde de eindstand op 3-1, nadat Carras- co en Archibald al hadden raak ge schoten voor Barcelona. Ruda scoorde tegen. De „Koninklijke" uit Madrid had aan één doelpunt genoeg om de derby tegen stadge noot Atletico tot een goed einde te brengen. Valencia raakte weer een punt verder achterop door een ge- Üjkspel (0-0) tegen Santander.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14