'We zullen ook PSY wegspelen Feyenoord blijft een vraagteken Ruggesteun voor Rijnsburgse Boys Bellaart volgt de lijn Van Heumen LEIDSCH DAGBLAD Ajax vol zelfvertrouwen Ondanks royale overwinning op Fortuna Sittard MAANDAG 10 DECEMBER 1984 PAGINA 13 KARACHI (GPD) - Sneller dan hij ooit kon vermoeden heeft Joost Bellaart de technische eindverant woordelijkheid toegeschoven ge kregen over de nationale heren- hockeyploeg. Het gedwongen ver trek uit Karachi van bondscoach Wim van Heumen, die zaterdag nacht naar Nederland terugkeerde wegens het plotselinge overlijden van zijn 85-jarige moeder, leidde ertoe, dat de Hagenaar direct na af loop van de wedstrijd van de Ne derlandse equipe tegen Nieuw- Zeeland (2-1) voor de duur van het toernooi om de Champions Trophy werd benoemd tot hoofdcoach. „Een moeilijke opdracht", rea geerde Joost Bellaart op zijn tijde lijke promotie. „De leiding overne men in een toernooi van een derge lijke omvang is natuurlijk niet niks. Temeer niet, daar deze wisse ling van de wacht plaats vindt met een onervaren elftal, dat ik uiter aard lang niet zo goed ken als Wim van Heumen. Hij werkt al negen jaar in deze functie en is bovendien veel beter op de hoogte van de kwaliteiten van de spelers dan ik. Ik ben in feite pas vijf weken heel intensief met ze bezig. Het is dan ook erg vervelend om het op deze manier te moeten overnemen". Niettemin was het opvullen van de tijdelijke vacature door Joost Bellaart, die per 1 november als as sistent-coach van Wim van Heu men was aangesteld, een logisch gevolg van de constructie waar voor de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond twee maanden gele den koos. „Deze oplossing lag voor de hand", aldus de in Karachi aan wezige portefeuillehouder van het Nederlands team, Ab van Grimber gen. „We hebben destijds voor de ze vorm van begeleiding gekozen en dus was de tijdelijke opvolging van Van Heumen door Bellaart niet meer dan een formaliteit". In de gewijzigde constellatie neemt de derde man in de techni sche staf, Kees Koppelaar, die aan vankelijk alleen met de (looptrai ning was belast en de wedstrijden vanaf de tribune volgde, de plaats in de dug-out in van Joost Bellaart. Daarnaast zal Koppelaar een aantal organisatorische werkzaamheden uit het omvangrijke pakket van de Hagenaar naar zich toetrekken. „Vanaf dit moment zal Koppe laar zich nog intensiever met de veldtraining moeten gaan bezig houden dan hij tot dusverre deed", benadrukte Joost Bellaart giste ren. „Ik heb zelf mijn handen meer dan vol aan de voorbereiding en de coaching. Wel heb ik met Van Heu men de afspraak gemaakt, dat ik elke avond telefonisch contact met hem zal houden om een aantal za ken door te spreken". Hoewel Joost Bellaart die rugge spraak uiterst nuttig acht, ver wacht hij vooralsnog geen proble men. „We zitten hier al ruim een week. Er is in dié periode veel ge praat met de spelers en de coaches onderling. Dat heeft sfeerbevorde- rend gewerkt Verder hebben Van Heumen en ik al voor het toernooi duidelijke afspraken gemaakt over de koers die we zouden volgen. Van die lijn zal niet worden afge weken in de komende dagen. Ze ker niet wat de samenstelling van het team betreft. Daar staat tegen over dat elke coach zijn eigen aanpak heeft. Ik volg de uitgestip pelde lijn, maar ik ga Van Heumen niet imiteren. Mijn benadering van de spelers is nu eenmaal anders, net zo goed als ook de besprekin gen voorafgaande aan de wedstrij den anders zullen zijn". Toch is het niet ondenkbaar, dat de interim bondscoach in een aan tal gevallen (al dan niet door de omstandigheden gedwongen) voor een afwijkende strategie zal kie zen. Tenminste afgaande op zijn uitlatingen na de confrontatie van Nederland tegen Nieuw-Zeeland, die een uiterst moeizame 2-1-over winning opleverde. „Ik ben blij dat we die ontmoeting hebben gewon nen. Zowel voor de spelers als voor Van Heumen. Anders had hij toch een wanhopige boel achtergelaten. Dat neemt niet weg dat we de ko mende week nog gedisciplineerder moeten gaan spelen. Het was tegen Nieuw-Zeeland maar kantje boord en dat was tegen een dergelijke te genstander niet nodig geweest. Te gen Pakistan (morgen) en Spanje (woensdag) is een agressievere op stelling noodzakelijk, want die lan den hebben individueel meer te bieden. Het komt ons in elk geval goed uit dat we een paar dagen rust hebben. Het elftal snakt er naar en het geeft mij de gelegenheid even orde op zaken te stellen". Erg veel tijd om zich in zijn inval- lersrol in te leven, heeft Joost Bel laart echter niet. „Dat geeft niet", zegt hij zelfverzekerd. „Ik ben niet bang voor mijn nieuwe taak. Dat risico zat erin toen ik destijds die baan accepteerde. Ik realiseer me niettemin terdege dat ik de komen de week door iedereen word ge test". ADVERTENTIE ZEG MAAR TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions ^7ES(^K~V^RK^STE EG"zekerhe 10^ 5 DT ZEIST - De belangen van amateurclubs in de bekercompetitie van de KNVB zullen in het vervolg meer aandacht krijgen. Die toezegging deed Jo van Marle, de bondsvoorzitter van de amateurs, zaterdagmiddag tijdens de amateur- vergadering. Ook Van Marle was van mening dat met een paar amateurclubs was gesold, zo als Henny Troost, de voorman van het zater dagvoetbal stelde. Troost nam het met name op voor Rijnsburgse Boys en Heerjansdam, die morgenavond moeten aantreden tegen res pectievelijk PSV en Ajax. Rijnsburgse Boys keerde zich afgelopen week tegen deze speeldatum. Tot voor de pre sident van de Utrechtse rechtbank eiste het bestuur van de eersteklasser het cupduel op een zaterdag vast te stellen. Dat zou alle Rijns burgse supporters in staat stellen het 'grote ge- beuren' van nabij mee te maken. Tevens zou dat financieel veel aantrekkelijker zijn, omdat zaterdags meer publiek naar de velden trekt dan doordeweeks. Rijnsburgse Boys ver loor het kort geding en boekte tot gisteravond 'slechts' twee bussen vol supporters die mee willen. Henny Troost zaterdagmiddag: "Er is alleen gedacht aan de verenigingen die betaald voet bal spelen, terwijl dit bekertoernooi er is voor de hele KNVB". Van Marle gaf de vertegenwoordiger van de zaterdagvereniging ronduit gelijk, door te ant- Kandidatuur Van Marle maakte tijdens de vergadering van de amateursectie ook bekend dat Neder land zijn kandidatuur voor de organisatie van het Europees Kampioenschap 1988 handhaaft. Nederland heeft een achterstand ten opzichte van de andere kandidaten, West-Duitsïand en Engeland. Die achterstand geldt de accommo daties, alsook de onzekerheid dat door plaatse lijke verordeningen de afwikkeling van zoge naamd risico-rijke duels niet volgens schema kunnen worden afgewerkt VOLENDAM (GPD) - In de winter waarin het Nederlandse voetbal ver keert, heeft de enige ploeg die voor een nieu we lente kan zorgen, gis teren het herfstkam- pioenschap voor zich op geëist. Ajax, dat in het kikkerbad dat gewoon lijk als eredivisie wordt aangeduid, is komen bo vendrijven, vierde dat 'heuglijke' feit door na de zege van 3-1 op Volen- dam onder te duiken in een restaurant in Kat- woude. Om de feestvreugde nog verder te vergroten bracht trainer Aad de Mos ook alvast een toast uit op de winst, die Ajax zijns in ziens zondag gaat behalen op PSV. „Nu we de herfsttitel in bezit hebben zullen we volgen de week PSV nog even van de mat spelen". Worden de Eind- hovenaren inderdaad als voet veeg behandeld, dan betekent dat dat de opvolger van lands kampioen Feyenoord halver wege het seizoen al zo goed als zeker bekend is. Ajax heeft dan vier punten voorsprong op PSV en kan met de achterstalli ge wedstrijd tegen FC Den Bosch nog voor de boeg al een klasse apart gaan a Spanning Wordt die actie, nu toe alleen door Groningen en PEC niet is meegewerkt (als enige hebben zij de Amster dammers een punt weten te ontfutselen) zondag inderdaad voortgezet dan wordt de com petitie, die toch al niet interes sant is, nog meer ontdaan van het element spanning. Ton Harmsen heeft al eerder op die voor 'het voetbal ongewenste ontwikkeling' gewezen. Hij heeft dat meer gedaan als lid van het sectiebestuur, dan als voorzitter van Ajax, terwijl hij evengoed had kunnen consta teren dat met deze gang van za ken ook zijn eigen club niet is gediend. Ajax is immers gebaat bij zware tegenstand, waarvan het straks in Europa Cup-duels kan profiteren. Nu die oppositie er het zwijgen toe doet en de Am sterdammers het zelfs zonder de spreekwoordelijke slof en oude voetbalschoen nog wel zouden kunnen redden, zouden zij (net als trouwens enkele an dere 'toppers') eigenlijk ver plicht moeten worden om tij dens de winterstop in het bui tenland de concurrentie te zoe ken die in eigen land zo na drukkelijk ontbreekt. Deelnemen aan het indoor- toernooi van de KNVB mag fi nancieel dan aantrekkelijk zijn, sportieve waarde heeft het voor Kees Guyt ligt, achter de rug van Dick Schoenaker, met een gapende beenwond op de grond r met Marco van Basten. De Katwijker moest per brancard worden afgevoerd. een club als Ajax nauwelijks. Het kan alleen maar verder bij dragen tot meer zelfoverschat ting, die de ploeg bij het eerste het beste internationale contact kan opbreken, zoals onlangs te gen het Tsjechoslowaakse Bo hemians is gebleken. „De jongens blaken van zelf vertrouwen", stelde De Mos gistermiddag triomfantelijk vast. Dat gold dan met name voor Frank Rijkaard, maar pas na het moment, waarop de gra ten waren verwijderd uit de vis schotel, die door Volendam was opgediend. Tien minuten voor rust verloren de Volen- dammers in feite de wedstrijd, die tot dan toe in het teken van het 'niet verliezen' had gestaan. „We zijn voorzichtig begonnen, omdat we van Volendam het een en ander verwachtten". sprak De Mos zichzelf tegen. Na die angstige ouverture, waarin Ajax Volendam het ini tiatief gaf, dat niet werd geno men, zag scheidsrechter Geurds in een onschuldige ac tie van Ger Mühren ten opzich te van Marco van Basten een penalty, die door Ronald Spel- bos werd benut. Pal daarop raakte Volendam twee van zijn verdedigers kwijt. De sterk ge starte voorstopper Kees Guyt hield aan een duel met Van Basten een diepe, vijftien centi meter lange wond aan het lin keronderbeen over en moest per brancard worden afge voerd. De breuk, waarvoor aan vankelijk werd gevreesd, kon in het Lucas-ziekenhuis in Am sterdam niet worden geconsta teerd, zodat de Katwijker waar schijnlijk half januari weer zal kunnen voetballen. Kort daarna trok linksachter Ab Plugboer, die was begon nen met een gebroken midden voetsbeentje, zich terug. Volen- dam-trainer Leo Beenhakker kon daarmee de stunt, waaraan hij 'even' had gedacht, vrijwel vergeten: „Ik raakte in één klap mijn wissels en de helft van mijn verdediging kwijt". In een poging om nog te redden wat er te redden viel stelde Beenhak ker in de rust scheidsrechter Geurds voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor de schade, die Volendam had op gelopen: „Ik heb hem gezegd dat hij zich door Ajax heeft la ten verlinken en dat het hele maal geen penalty was. Verder heb ik hem een goede tweede helft toegewenst. Geurds heeft dat allemaal heel correct opge vat". Tevreden Beenhakker kon ook heel te vreden zijn over zijn interpella tie. Vijf minuten na rust kwam Geurds Volendam namelijk te gemoet door opnieuw een pe nalty te geven, die geen straf schop was. Rijkaard tikte Hen- nie Meyer buiten het 'beruchte' gebied aan, maar de bal ging op de elf meterstip, waardoor Ton Blanker zijn tiende treffer van het seizoen kon scoren. „Op zo'n moment moet je jongens hebben die de mouwen opstro pen, maar zulke spelers hebben we niet", keek Keje Molenaar, de beste man van het veld (ook in de ogen van De Mos: „Hij is een goede voetballer, maar geen goede prof') op het mati ge duel terug. Omdat Volendam zich daar na als tegenstander snel terug trok, kreeg Ajax alsnog de gele genheid om enigszins aan te to nen, waarom het de Nederland se eredivisie is ontgroeid. Mede gesterkt door de zwakte, die in de gerenoveerde Volendamse defensie steeds meer zichtbaar werd, wikkelden de Amster dammers af naar een 'normale' overwinning (Beenhakker: „Hier wordt getraind na een dag hard werken"), die dankzij goals van Ronald Koeman en Van Basten op 3-1 werd be paald. Cruijff zorgt nu al voor meer spektakel op 'Kaalheide' KERKRADE (GPD) - Voor 't eerst ge sfeer op Kaalheide. Het aarze lende applaus dat Johan Cruijff en drs. Tjerk Westerterp ten deel viel voor de wedstrijd tussen Roda JC en AZ'67, klonk naarmate de voet balmiddag vorderde steeds vaker van de tribunes en zwol soms zelfs aan tot gejuich. Onder het oog van de meester, vond Roda JC de wilskracht terug. Het was alsof diverse spelers toela tingsexamen deden om vooral straks, als Johan Cruijff zijn ge dachten omtrent het Roda-elftal in zijn advies neerlegt, niet buiten de boot te vallen. AZ'67 was met 4-2 het slachtoffer van het Cniijff-ef- fect. „Ik wist, voordat ik naar Kerkrade kwam, dat Roda kwali teit heeft", aldus Cruijff. „Zaak is het nu om voor spektakel te gaan zorgen". Hoe en op welke wijze dat spek takel terug moet komen, dient Jo han Cruijff aan te geven, werd hem in een gesprek met manager Coer- ver duidelijk gemaakt. „Ik ga na denken over de situatie hier bij Ro da JC; over het materiaal; over de organisatie. Ik zal proberen een op lossing aan te dragen, want dat er een spektakel ontbreekt is duide lijk. Dat was ook in de wedstrijd tegen AZ'67 te zien, ondanks zes doelpunten. Er gebeurde te wei nig". Desondanks heerste na afloop te vredenheid, ook bij drs. Tjerk Wes terterp, die zichtbaar genoot van het succes en de daarmee gepaard gaande publiciteit voor zijn bedrijf. „Dit is het Roda dat mij voor ogen staat. Er werd geknokt en de men sen hebben een leuke, positieve wedstrijd gezien", aldus Wester terp. De Optiebeurs-directeur, die vorige week reeds liet weten toch een verlenging van het sponsor contract met Roda JC te overwe gen, ging gisteravond een stap ver der. „Als de kentering doorzet op deze wijze en met de publiciteit rond een persoon als Johan Cruijff, groeien de mogelijkheden". Cruijff zelf ziet die ook. „Ik zal Roda JC vaker moeten zien en veel dingen tegen elkaar afwegen. De komst van de nieuwe trainer bij voorbeeld is erg belangrijk voor de ploeg. De sterke punten van elke speler zullen optimaal moeten wor den uitgebuit. Er zal meer van po sitie gewisseld moeten worden. Deze specifieke dingen ga ik alle maal op een rijtje zetten en als ik daarmee klaar ben zal ik mijn ad vies uitbrengen. Wanneer dat is, weet ik niet en wat Roda JC met dat advies gaat doen weet ik ook niet. Dat is ook niet mijn zaak; mijn werk zit er dan op". ROTTERDAM - Het teken op de rug van Gerard Meijer drukte ei genlijk alles uit. Op verzoek van de NOS, die was berispt omdat hij bij een vorig duel teveel in beeld was geweest als lopende advertentie voor de clubsponsor, had de ver zorger van Feyenoord voor de wed strijd tegen Fortuna Sittard de re clame op zijn trainingsjack afge plakt. Hij had de naam van het au tomerk vervangen door een vraag teken. Meijer bedoelde er zijn on vrede mee uit te drukken over de verscherpte regels van WVC („Wat nu minister?"), maar liep 80 minu ten lang alleen ongewild model voor datgene wat bij het voetbal van zijn ploeg gezet moest worden. Een heel groot vraagteken dus. De Rotterdammers wonnen dan wel, maar de royale cijfers waar mee dat gebeurde legden eerder de zwakte van Fortuna dan de kracht van Feyenoord bloot. Alleen om dat de tegenstander werkelijk niets voorstelde, kon het team van Ab Fafié na de rust opklimmen uit het diepe dal waarin het aanvankelijk had vertoefd. Tien minuten rede lijk voetbal waren na de pauze vol doende om de basis te leggen voor de ruime 4-0 zege, waarmee de lijn van Alkmaar (de 5-2 winst bij AZ) werd doorgetrokken. Althans, waar het op produktivi- Kuip, waar Feyenoord dit teit aankwam. Qua voetbal is er maar niet lijkt te kunnen aarden, nog altijd niets veranderd in de Ab Fafié kan schuiven wat hi) wil. zijn spelers tonen 'thuis' zelden de uit-vorm. „Het lijkt wel of ze hier met een syndroom rondlopen", moest de trainer naderhand bea men. „Ze zijn zo bang om te verlie zen dat ze paniekerig worden en zich verstoppen. Daarom is deze overwinning zo belangrijk. Het is vooral een mentale zege". Zo vlak voor de winterstop had Feyenoord die hard nodig. Niet al leen voor het eigen moreel, maar ook voor dat van het legioen, dat al geslonken is tot zo'n 12.000 man. Een nog verdere terugloop van het aantal toeschouwers zou het sei zoen voor de Kuipclub met zijn du re huishouding financieel nog rampzaliger maken; nu kan ten minste weer enige tijd de schijn worden opgehouden dat Feye noord nog 'meedoet'. Fafié weigert ook te geloven dat er geen kansen meer zijn („Ik heb de titel nog niet uit mijn hoofd gezet, we zijn nog niet eens op de helft") en probeert van alles om het juiste evenwicht te vinden in zijn ploeg. Daarbij grijpt hij aan de ene kant terug naar opstellingen uit het verleden en zet hij die aan de ande re kant juist overboord. Bij AZ kwam hij met de Cruijff-variant op de proppen, met Brard in een die nende rol op de linkervleugel, gis teren ontmantelde hij de vroeger zo sterke rechterkant. Met Rep als" rechtsbuiten, Gullit en Been sa men op het middenveld en Ben Wijnstekers voor het eerst sinds .lange tijd weer als rechtsback, bleek er echter ook allerminst sprake van een uitgebalanceerd ge heel. Alleen op sommige momen ten liep het zoals het lopen moest, voor het overige was het huilen met de lamp uit. Fortuna miste de kracht ervan te profiteren. De enige overgebleven Nederlandse Europa Cup-verte genwoordiger, die vrijdag bij de lo ting aan een nieuwe tegenstander wordt gekoppeld, liep in Rotter dam alleen het gras te beschadi gen. In negentig minuten voetbal slaagden de Limburgers erin zich slechts één kans te creëren en die werd dan nog grandioos gemist door Houtackers, de invaller voor Arthur Hoyer, die aangeschoten door Van der Korput vermoedelijk met een lichte hersenschudding moest worden afgevoerd. Voor het overige doolden de Limburgse spelers doelloos rond, zonder plan en zonder plannenma ker. Frans Thijssen, die voor die rol is aangetrokken, werd opgezadeld met teveel defensieve taken bij ab sentie van de verdedigende mid denvelder Suvrein. Dat leidde er toe dat de toevoer naar de ene spits volkomen stokte. Wout Holverda (die het niettemin uitstekend naar zijn zin zegt te hebben in Sittard) kreeg dan ook bijna geen bal goed aangespeeld. Aan de andere kant gebeurde dat wel twee keer bij Peter Houtman. Opvallend genoeg kwamen de voorzetten van Ruud Gullit, die pas echt gevaarlijk werd als hij zijn oude stek opzocht en doorging naar de achterlijn. Zijn individuele acties (hij scoorde ook nog met een vrije trap) bepaalden voornamelijk het verschil dat naar 4-0 opliep, omdat ook Been nog een keer blijk gaf van zijn aanwezigheid. Verder kwam de jonge spelmaker nauwe lijks tot opvallende daden, nu hij uit het centrum van het midden veld was weggehaald omdat Gullit daar stond opgesteld. Nadelig ef fect van diens verkassing was ook dat Hoekstra verloren rondliep, terwijl verder de samenwerking tussen Wijnstekers en Rep bepaald niet optimaal was. Fafié, die in januari de beschik king krijgt over Simon Tahamata, weet dan ook nog niet of hij Feye noord door laat voetballen in deze opstelling. Of dit de sterkste for matie is blijft ook na de royale winst voorlopig nog een groot vraagteken. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13