Aruba, duur maar mooi EL, 33p'": Tapijtwereld Centre Pompidou en Covent Garden maarookde Groenoordhallen. iïp 1 ffe ëfilï Je eigen LEIDSCH DAGBLAD De complete krant over wereldstad en land. Tapijt wereld verkoopt in opdrnckt van een bekende importeur een overweldigende Partij Oosterse tapijten tegen - Slechts 5 dagen. WÈÊSÊm' kt nnwii^i W,) m PAGINA 10 DO/ST MAANDAG 10 DECEMBER 1984 door Pieter Rosier Aruba BonBini. Welkom op Aruba! Deze groet geldt vooral de toerist, die op het zonnige, piepkleine Antillen-eiland met open armen wordt ontvangen in de hoop dat hij zijn met dure dollars gevulde beurs bij zich heeft. Nu meer dan ooit. Want er staat Aruba een aanzienlijk minder florisante tijd te wachten wanneer straks de in 1924 gebouwde Lago-olieraffinaderij definitief dicht gaat. Met het in de afgelopen kwart eeuw flink ontwikkelde toerisme vormt de raffinaderij de twee allerbelangrijkste pijlers van de Arubaanse economie. De situatie op het mini-eiland van Betico Croes, die ondanks alle tegenslag nog steeds de status aparte voor zijn volk nastreeft, dreigt bij sluiting van het bedrijf in San Nicolas zo dramatisch te worden dat wellicht in de loop van volgend jaar al menig Arubaan in Nederland welkom dient te worden geheten, eerder dan andersom het geval zal zijn. De Antilliaanse gulden - een eigen Arubaanse munt lijkt bij het uitroepen van de aparte status op 1 januari 1986 alleen al om praktische redenen niet haalbaar - volgt namelijk onvoorwaardelijk de dollarkoers. En het is die dure dollar die maakt dat de Nederlander er niet gemakkelijk toe komt om zijn twee weekjes Majorca te verruilen voor een luiervakantie op Aruba, alle pogingen daartoe ten spijt. Voor een (reclame)prijs van f 1984 bijvoorbeeld bestaat dit jaar de mogelijkheid om tien dagen Aruba te doen, de retourvlucht per KLM en het verblijf in een hotelkamer met ontbijt inbegrepen. Men moet er dan wel rekening mee houden dat de dag van vertrek - 's-avonds om tien uur van Schiphol - en de dag van terugkomst - 's-morgens om zeven uur - tot de vakantiedagen worden gerekend. En om het slaaptekort na een vlucht van ongeveer twaalf uur in te halen heb je ook wat tijd nodig. In feite rest er dan een aangenaam verblijf van nauwelijks een week, tenzij men voor een langere en dus veel duurdere vakantie op Aruba kiest. Ook kan het per hotel nogal wat verschil uitmaken of men zijn bed in een standard-kamer heeft staan of dat het in de superior-klasse valt. Niet zo zeer de grootte van de kamers als wel de ligging ervan bepaalt de prijs. Verzekerd Afhankelijk van wat men precies zoekt kan Aruba, afgezien van de duurte, moeiteloos als vakantie-oord worden aangeprezen. Men kan ervan verzekerd zijn dat het met name aan het kilometers lange, hagelwitte en met palmbomen omzoomde zandstrand van dit immer zonnige eiland met zijn zeventigduizend inwoners heerlijk toeven is. En dat de riant aan de boulevard van Oranjestad residerende Nederlandse tandarts Verploeg je, omringd door lieve assistentes, resoluut van je kiespijn afhelpt. Er staan in het plaatselijke telefoonboek nog veel meer tandartsen, Arubaanse en Venezolaanse, vermeld, maar Verploeg klinkt wel zo vertrouwd. Waarmee niets ten nadele van de medische stand van Oranjestad gezegd wil zijn, want het nabij de grote hotels gelegen Horacio Oduber Hospitaal, dat in 1976 werd voltooid, staat als modern ziekenhuis zeer hoog aangeschreven. Een geruststelling misschien voor vakantiegangers, die medische hulp graag in hun nabijheid weten. Maar laat de somberheid niet overheersen: mocht u als liefhebber van zon, zee en strand (en van maanverlichte nachten) besluiten om op Aruba wat rust te zoeken, u zult er zeker met volle teugen van genieten. De hotels, laagbouw en hoogbouw, zijn vrijwel alle aan het werkelijk prachtige strand gesitueerd met alle daarbij behorende genoegens: zwemmen, zeilen, surfen, duiken. De gemiddelde temperatuur op Aruba, dat vrijwel even groot is als Texel, bedraagt bijna dertig graden. Dat betekent datje ook 's-ochtends heel vroeg zo vanuitje bed de diepblauwe en zeldzaam schone zee in kunt lopen. Wees wel voorzichtig en ga niet te ver van het strand af, want de zee kan er flink trekken. Taboe Het strandleven topless is er nog taboe speelt zich af aan de zuidwestkust; voor ander natuurschoon moet men naar de noordkust, waar de hoge golven met donderend geweld tegen de rotsen kapot spatten. Een door de kracht van de golven uitgesleten en tot een natuurlijke brug vervormde rotspartij behoort tot de weinige bezienswaardigheden - het wrak van een Duitse vrachtboot uit de Tweede Wereldoorlog gaat er ook voor door - van het kleine, Caraibische eiland, waar het overigens altijd waait. Die vrij harde, eeuwige wind is voor de blanke bruinbakkers mooi meegenomen, maar het schijnt dat sommige naar Aruba uitgezonden Europeanen er veel minder tegen kunnen dan tegen de hitte van overdag en er zelfs een aanleiding in vinden om naar het vaderland terug te keren. Geen haar op het hoofd echter van Jos van der Schoot dat er over denkt om naar Nederland terug te keren. Jos van der Schoot woont al zo'n slordige dertig jaar op zijn geliefd Aruba. Als hoofdredacteur van de Amigoe di Aruba schrijft hij heel wat kolommen in zijn 'daily' vol. Met veel chauvinistisch genoegen wijdt hij een hoofdartikel aan het 'nieuwsfeit' dat de bagageband van het vliegveld van Curacao in tegenstelling tot die van de nieuwe Arubaanse luchthaven 'Reina Beatrix' zo slecht functioneert. Jos van der Schoot, die ook correspondent is van ons eigen ANP, houdt kantoor aan dè winkelstraat van Oranjestad, de Nassaustraat - de ABN en Wulffsen en Wulffsen zijn er ook gevestigd - schuin tegenover bakkerij en koffiehuis 'De Dissel', waar hij elke dag persoonlijk de nieuwsbulletins op de Oudhollandse tafeltjes deponeert. Om vervolgens samen met de eveneens al vele tientalen jaren op Aruba verblijvende eigenaar van 'De Dissel' aan iedereen die het maar horen wil kond te doen van beider overtuiging dat Nederland een koud kikkerland is vol krampachtig levende kankeraars. 'Het leven op Aruba is goed', laat Jos met nadruk weten, in de afgelopen zomer nog onkundig van de voor dit eiland wellicht zo rampzalige ontwikkelingen rond de olieraffinaderij. Bedevaart Overigens, een wandeling door het van royale woonwijken voorziene Oranjestad doet onwillekeurig een beetje aan een koloniale bedevaart denken - er staat in het park vlak bij de haven een in smetteloos wit uitgevoerd standbeeld van koningin Wilhelmina - maar ook aan 'ons Indië'. De meeste woonhuizen hebben een waranda en in de tuinen heerst een serene stilte. Nu meer dan ooit is het noodzakelijk dat Aruba in toeristisch opzicht wordt opengelegd. Het zijn tot nog toe de Amerikanen, die per vliegtuig op Aruba neerstrijken of per cruiseschip Oranjestad aandoen. Amerikanen die wat te verteren hebben. De Venezolanen laten het sinds de devaluatie van de Bolivar afweten en voor de vakantievierende Nederlanders is een trip naar de Antillen vooralsnog te duur. Daar zal dus wat aan gedaan moeten worden, willen de grote Nederlandse touroperators Aruba met als slogan 'a touch of Dutch' wat gemakkelijker kunnen verkopen. Het merendeel van de reissom gaat weliswaar in de zilveren vogel zitten, maar een kamer met ontbijt houdt tevens in datje zelf voor lunch en diner moet zorgen. Nog afgezien van de drankjes, die je bij tropische temperaturen geneigd bent te drinken. Voor een biertje betaal je al gauw vijf gulden, in sommige luxe-hotels zelfs het dubbele, voor een pina colada nog wel meer. Kost drinken op Aruba veel geld, eten is nog duurder. Voor een eenvoudig aangeklede hamburger bijvoorbeeld dient in sommige gevallen bijna vijftien gulden te worden neergeteld. Helemaal duur uit ben je na het vallen van de avond. Gezellige en goede restaurants te over,zowel in als buiten de grote hotels. Een etentje - vooral de visschotels op Aruba zijn voortreffelijk - komt voor twee personen, inclusief een glaasje wijn, al gauw op vijftig dollar, dat is meer dan honderdvijftig gulden. Bij een verblijf van twee weken kan het voor de onder de recessie lijdende Nederlandse toerist financieel dus enigszins uit de hand lopen. Restaurants die wat sfeer en kwaliteit betreft zeer zijn aan te bevelen: De Olde Molen (keuken in een originele uit 1804 daterende Hollandse molen tegenover het Concorde-hotel), Buccaneer (visspecialiteiten, eveneens vlak bij de hoogbouwhotels), Trocadero (vis, vlees en oosterse gerechten, aan de Nassaustraat) en La Dolce Vita (Italiaanse keuken, eveneens aan de drukste winkelstraat van Oranjestad). Shows Heeft u behoefte om na een dagje strand of een rondrit over het eiland, waarvan het landschap in de eerste plaats wordt gekenmerkt door de watapanabomen, ook wel divi divi genoemd,met hun door de passaatwind in één en dezelfde richting omgebogen kruinen, en in de tweede plaats door de Het prachtige strand van Aruba duizenden rondzwervende geiten, wat zwoeler amusement te genieten, dan bieden behalve de disco in de stad zoals Scaramouche vooral de grote hotels op dat gebied veel verstrooiing. De beste shows vindt men in het al eerder genoemde Concorde-hotel, waar ook een casino is gevestigd. En in de Casa di Cultura is ook wel eens wat te doen, elk jaar bijvoorbeeld een Miss-Aruba-verkiezing, die door de Arubaanse televisie met grote gretigheid wordt uitgezonden. Tussen de strandhotels en het centrum van de stad zijn goede busverbindingen, evenals naar andere delen van het eiland. Gelukkig maar, want taxi's - ze hebben geen meters - zijn bijna niet te betalen. Het is overigens 's-avonds ook heerlijk tennissen op Aruba; de mogelijkheden daartoe zijn talrijk. In welke periode van het jaar u als vakantieganger het beste naar Aruba kunt gaan? Op dit zonnige eiland is het altijd zomer. Er is nauwelijks verschil in temperatuur tussen de dag en de nacht. De gemiddelde regenval per jaar is vijftig centimeter. Deze regen valt in de vorm van korte, hevige buien in de maanden november en december vooral en ook in januari nog wel. Het tijdsverschil met Nederland is vrij groot: het is op Aruba vijf uur vroeger en gedurende de zomertijd zes uur. De taal? Geen probleem: men spreekt op Aruba behalve Papiamento even vloeiend Nederlands als Spaans en Engels. En dat is op een in nood verkerend eiland, dat het straks misschien uitsluitend van het toerisme moet hebben mooi meegenomen. Het Leidsch Dagblad volgt het nieuws. Ziet hoe prachtig kunst en commercie in het buitenland gehuisvest worden, maar signaleert ook dat onze eigen accommo daties functioneel ruimte bieden aan veel uiteenlopende zaken. En dat resulteert in een uitgebalanceerde, gedegen verslaggeving van het nieuws Het Leidsch Dagblad is een krant van internationale, nationale en regionale allure. Probeer 'm maar Of u neemt een kwartaalabonnement en krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Of u neemt de krant vier weken op proel voor f 10,- en beslist later. Gewoon even de bon invullen en opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. Bellen kan ook. (071 -144941). Ja, ik wil uw krant Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 65,10) lk krijgde krant eerst twee weken gratis Vier weken op proef voor f 10,-. Pas daarna beslis ik. Adres Postcode- Telefoon - Woonplaats - *f Van dinsdag 11 t/m zaterdag 15 december a.s. Donderdag koopavond. De allergrootste voorraad zware Marokkaanse Berbers wordt on verbiddelijk geliquideerd tegen de allerlaagste prijzen. Naturel gemSleerd. 4,2 kg. Extra zwaar. 5,2 kg. VAN VOOR 565.- 685.- 815. 725. 885.- 1050. i S®! 15 Balen zware zitkamertapijten. Fijngeknoopt, vele soorten en kleuren. Soort Maat ca. Winkel prijs Groothandels- prijs incl. BTW Verdiend Tabriz 177x120 -u&r 650.- 500- Mir 195x132 1325T- 695.- 530 Enjelassi 192x130 695.- 530 - Kaskay 198x135 nxr- 695.- 530 - Hunting 226x166 v^tr- 1795.- 1355 - Bagtian 246x178 1875.- 1400 - Mir 235x171 y&r- 1895.- 1380 - Meer dan 1000 stuks tafellopers en tafelkleden. Uitzoeken voor de laagste prijs. Extra fijn. W.'ïW&aV A/se óx/tafr/we/é fa/rï/Aa/waZr/i 12 Balen eetkamer- en zitkamer tapijten uit de diverse oor- sprongslanden. Huss.bad 301x202 Lilahan 305x204 Winkel- Groothandels- Verdiend prijs prijs incl. BTW 1490.- 1795.- 1795.- 1975.- 1975.- 1975.- 2495.- Maat Winkel prijs Groothandels- prijs incl. BTW Verdiend Circa 125x30 -aer7 195.- 130 - Circa 145x30 198.- 152 - Circa 100x45 ■mr- 195.- 130 - Circa 120x50 -475T- 275.- 200 - Circa 90x60 JWr- 295.- 200 - Circa 150x95 jv*r- 495.- 355 - Extra lijn 150x95 775.- 575 - Hoge Rijndijk 90, Leiden Tel. 071-122450

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10