China ziet Marx niet meer zitten Soares tracht te slepen uit presidentschap politieke chaos Rabobank S 'Ideeën verouderd' Beyers Naudé leidt kerken Zuid-Afrika Duitse Groenen in tweestrijd Reagan en Tutu zijn het oneens Kies voor zekerheid op lange termijn. De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek de rente-schokken op.5% ZATERDAG 8 DECEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 PEKING (UPI) - De Volksrepubliek China heeft gisteren de betekenis van de communistische partij-ideologie gere lativeerd door te verklaren dat niet alleen op het marxisme kan worden vertrouwd bij de modernisering van het land. JOHANNESBURG - Dominee Beyers Naudé heeft gistermiddag de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken (SACC) medegedeeld dat hij ingaat op het verzoek van de raad om voor twee jaar het hoogste ambt van de SACC, dat van secre taris-generaal, op zich te nemen. Beyers Naudé wordt hiermee de opvolger van de Nobelprijs-win naar voor de vrede, bisschop Des- mond Tutu, die vorige maand werd gekozen tot de nieuwe Anglicaanse door Ruud de Wit bisschop van Johannesburg. Twee weken geleden verzocht het uitvoerende lichaam van de SACC dominee Beyers Naudé, die reeds ere-vice-president voor het leven van de SACC was, voor twee jaar het ambt van secretaris-gene raal waar te nemen. In deze perio de moet een speciale commissie zich buigen over het profiel van een nieuwe secretaris-generaal. Beyers Naudé zei toen het verzoek in beraad te willen houden, omdat hij zich niet de geschiktste persoon voor deze functie vond. Volgens de dominee was het beter, wanneer een zwarte geestelijke het ambt zou bekleden. De SACC vertegen woordigt 12 miljoen Zuidafrikaan se christenen van 18 verschillende kerken. Het merendeel van hen, zo'n 80 procent, is zwart. Ook betwijfelde hij, of hij, gezien zijn leeftijd, wel in staat zou zijn dit zeer zware ambt naar behoren te vervullen. Dominee Beyers Naudé is 69 jaar. In een eerste reactie verklaarde het presidium van de SACC „blij en vereerd" te zijn met het feit dat Beyers Naudé de functie van secre taris-generaal had aanvaard. Zelf zei de dominee, dat hij lang geaar zeld had, maar uiteindelijk bezwe ken was voor de aandrang die op hem was uitgeoefend. In een tele fonisch vraaggesprek zei hij ver der, dat hij niet van plan was de lijn van bisschop Tutu te veranderen. Dominee Beyers Naudé, die in Nederland gestudeerd heeft en vloeiend Nederlands spreekt, zei verder dat hij voorlopig de uitnodi gingen vanuit Nederland voor het houden van lezingen zal moeten af slaan. „Ik heb vandaag de de Vrije Universiteit te Amsterdam laten weten, dat ik gezien mijn nieuwe functie, de komende tijd onmoge lijk naar Nederland kan komen, maar ik hoop dat daar later vol gend jaar wel gelegenheid voor is". Dominee Beyers Naudé heeft een lange carrière als voorvechter voor gelijke rechten in Zuid-Afrika achter de rug. Voortgekomen uit de gelederen van de conservatieve blanke Hervormde Kerk en het ge heime genootschap 'De Broeder bond'; ontwikkelde hij zich in toe nemende mate als een van de be langrijkste blanke critici van de re gerende Nasionale Party. Een hou ding die hem door het overgrote deel van de blanke gelovigen nooit vergeven is. In 1977 werd het multi-raciale Christelijke Instituut, waarvan hij voorzitter was, verboden. Hijzelf kreeg huisarrest, wat tot 1984 duur de. In september van dit jaar werd dit huisarrest onverwacht door de regering-Botha opgeheven. Gedu rende zijn zevenjarige huisarrest mocht hij niet geciteerd worden in de media en mocht hij ook niet meer dan één persoon tegelijk thuis ontvangen. Nadat zijn huisarrest was opge heven, ging hij onvervaard door met zijn protesten tegen de blanke minderheidspolitiek. Overal in Zuid-Afrika hield hij lezingen en hij schaarde zich ook onomwon den achter de landelijke protestbe weging tegen de nieuwe grondwet, die wel aan kleurlingen en Aziaten stemrecht heeft gegeven, maar de zwarte meerderheid van de bevol king elk democratisch recht ont zegt. In een hoofdartikel op de voorpagi na ven het Volksdagblad, het or gaan van de communistische par tij, wordt gezegd dat de leer van Karl Marx is verouderd. „Marx stierf 101 jaar geleden. Zijn werken werden meer dan 100 jaar geleden geschreven. Sinds de vorming van Directeur giffabriek moet 'snel vertrekken BHOPAL (AFP/Reuter)— Presi dent-directeur Anderson van het Amerikaanse concern Union Car bide, die gisteren bij aankomst in India werd opgepakt vanwege de giframp in de stad Bhopal, moet zo snel mogelijk het land verlaten. „Zijn aanwezigheid zou tot ge welddadige reacties kunnen lei den", een woordvoerder van de deelstaat Madya Pradesh. Hij voegde er aan toe dat de aan klachten tegen Anderson gehand haafd bleven en dat vervolging zal worden ingesteld zodra het onder zoek is beëindigd. De directeur van Union Carbide is na zijn vrijlating doorgereisd naar New Delhi. Hij werd, samen met twee topfunctio narissen van de Indiase dochter maatschappij van Union Carbide gisterochtend gearresteerd bij aan komst op het vliegveld van Bhopal op beschuldiging van misdadige onachtzaamheid, samenzwering en wettelijke aansprakelijkheid. In een reactie op de berichten omtrent de mogelijke financiële gevolgen van de tragedie in Bhopal - waar duizenden mensen de dood vonden en gewond raakten door de ontsnapping van zwaar giftig gas uit de chemische fabriek - heeft Union Carbide Corporation giste ren meegedeeld dat zij de steun en de hulp zal verlenen die gezien haar betrokkenheid bij de ramp mogen worden verwacht. De on derneming spreekt ten sterkste te gen dat zij overweegt haar toe vlucht te zoeken tot de bepalingen van de faillissementswetgeving van de Verenigde Staten. zijn ideeën hebben zich geweldige veranderingen voltrokken. Som mige denkbeelden zijn niet meer geschikt voor de hedendaagse si tuatie omdat Marx, evenals Engels en Lenin, deze tijd niet heeft erva ren. En zij stonden niet voor dezelf de problemen als wij, zodat we geen marxistische en leninistische werken kunnen gebruiken bij de oplossing van onze eigentijdse vraagstukken", aldus het niet-on- dertekende commentaar. Westerse diplomaten wisten aan vankelijk niet goed hoe ze het arti kel moesten uitleggen. Maar vol gens hen is het de eerste keer dat China in een publikatie op een der gelijke uitgesproken en recht streekse manier de betrekkelijk heid van het marxistische gedach- tengoed verwoordt. „Zij hebben altijd gesproken over de opbouw van een socialis me op zijn Chinees, maar ik geloof niet dat zij ooit zo direct waren", zei een westerse diplomaat. Zijns inziens draagt het commentaar duidelijk het stempel van de oude, pragmatische Chinese leider Deng Xiaoping. „Ik denk dat het aardig in de lijn ligt van Dengs denkwe reld - het hele idee dat de praktijk het enige criterium is waaraan de waarheid wordt afgemeten. Ik kan me echter niet herinneren dat ze het ooit zo rechtstreeks naar voren hebben gebracht". Volgens het hoofdartikel (geti teld „de theorie moet worden ge combineerd met de praktijk") is een strikte naleving van de marxis tische leerstellingen „naïef en dom" en schadelijk voor het ambi tieuze moderniseringsprogramma van het land. „In termen van mar xisme en leninisme, kunnen we niet dogmatisch zijn. De tijden ver anderen. Als we doorgaan met het hanteren van de marxistische be ginselen.... zal onze historische ont wikkeling zeker worden belem merd". Het commentaar waar schuwt ervoor dat China „de band met de werkelijkheid zal verliezen en achter zal blijven" tenzij het af stand neemt van de marxistische filosofie. Deng en zijn pragmatische aan hangers lanceerden onlangs een reeks economische hervormingen die waren gericht op het bevorde ren van het particuliere initiatief en de vrije markt. Doel was het ontmantelen van het versteende systeem van centrale planning en prijsbeheersing. Dans, zang en als decor een muur met leuzen tegen milieuvervuiling, atoomwapens en omkoperij (het Flick- schandaal). In die omgeving trachten de Groenen een antwoord te vinden op de vraag of de deur naar andere partijen open gehouden moet worden. <roto ap> HAMBURG (GPD) Het moderne en luxueuze congrescentrum van de hanzestad Hamburg is dit week einde het toneel van een ongetwij feld heftig debat. De Westduitse Groenen houden daar hun partij congres en ter discussie staat de centrale vraag: moeten de Groenen een fundamentele (verzetsbewe ging blijven, of toch liever een min of meer echte politieke partij wor den, die bereid is macht uit te oefe- Het kamp van de Groenen is ver deeld. Het partijbestuur heeft een motie geformuleerd, waarin even tueel deelnemen aan een regering met de SPD in alle toonaarden wordt afgewezen en zelfs het alleen maar gedogen van een SPD-min- derheidsregering als 'nauwelijks voorstelbaar' wordt omschreven. In de deelstaat Hessen is dit laatste wel geprobeerd, maar kort gele den, na nog geen zes maanden, jammerlijk mislukt. De Groenen in de landdagfractie in Wiesbaden konden zich niet verenigen met de 'atoompolitiek' van de SPD-rege- ring onder minister-president Hol- ger Bomer. Maar afgelopen woensdag heb ben bekende en belangrijke Groe nen als de Bondsdagafgevaardig den Otto Schily, Joschka Fischer, Waltraud Sohoppe (een van de drie gelijkberechtigde vrouwelijke voorzitters van de fractie) een 'te- genmotie' ingediend. Het drietal wil de deur naar (vooral) de SPD open houden en beschouwt 'prin cipiële systeem-oppositie' als een terugval in het 'sekten-gedrag' van de jaren '70. Toen zes jaar geleden een veel bespotte 'Groene Lijst Milieube scherming' in de deelstaat Neder- saksen uit het niets ineens 3,9 pro cent van de stemmen kreeg, beoor deelden de meeste waarnemers dat als een politieke hooikoorts. In middels zitten de Groenen echter al sinds maart 1983 in de Bondsdag (bijna 6 procent). En wat voor de 'gevestigde' partijen CDU-CSU, SPD en FDP erger is: ze boeken als enigen winst en kunnen niet langer onder tafel worden geveegd. WASHINGTON (UPI)- De Zuid- kaanse president Ronald Reagan zijn gisteren in een gesprek van meer dan een uur niet nader tot el kaar gekomen. Reagan had zijn "weerzin" tegen de apartheidspoli tiek uitgesproken en Tutu had apartheid gekenschetst als "slecht, immoreel en volledig onchriste lijk". Beiden waren het er over eens dat apartheid zoveel mogelijk met vreedzame middelen ontman teld moet worden, zo zei Tutu na afloop. Gevraagd of Reagan instemde met de noodzaak van economische sancties tegen Zuid-Afrika, zei Tu tu: "Het is heel duidelijk dat we niet nader tot elkaar zijn geko men". Volgens Tutu is er geen en kele concreet resultaat zichtbaar van de Amerikaanse politiek van "constructieve betrokkenheid" ten opzichte van Zuid-Afrika. Het Amerikaanse beleid heeft in feite de situatie van de zwarten in Zuid- Afrika verslechterd en bijgedragen tot de huidige gewelddadige poli tiek van de Zuidafrikaanse autori teiten, zo zei hfi. Reagan stelde daarentegen op een persconferentie dat er vooruit gang is gemaakt en dat de Verenig de Staten op die weg doorgaan. Volgens de president hebben zwar te Zuidafrikanen baat bij de aan wezigheid van Amerikaanse be drijven in Zuid-Afrika. Roland Dumas (62) opvolger Cheysson in Frans kabinet PARIJS (AFP) - Roland Dumas (62) is benoemd tot minister van buitenlandse zaken van Frankrijk als opvolger van Claude Cheysson, die benoemd is tot lid van de Europese Com missie. Dit heeft een woord voerder van het Elysée gisteren bekendgemaakt. Tot regeringswoordvoerder is mevrouw Georgina Dufoix benoemd, die minister voor so ciale zaken en solidariteit is. De socialistische bewindsvrouwe zal de twee functies combine ren. Dumas was minister voor Europese zaken en regerings-- woordvoerder. Tot staatssecre taris van buitenlandse zaken, belast met Europese zaken is benoemd Catherine Lalumière. Met de benoeming van Ro land Dumas, een van zijn trouwste vrienden, op het mi nisterie van buitenlandse za ken heeft president Francois Mitterrand zijn greep op de bui tenlandse politiek versterkt. Hij heeft zodoende de onge schreven regel van de Vijfde Republiek toegepast, die wil dat de buitenlandse politiek het domein van de president is. Die traditie is gevestigd onder het bewind van generaal De Gaulle. Hoewel Claude Cheysson die regel niet direct heeft doorbro ken, heeft hij wel een duidelijk eigen stempel gedrukt op de buitenlandse politiek. De stijl van de onvermoeibare Cheys son, die soms onthutsend recht-voor-zijn-raap kon zijn, heeft daar zeker toe bijgedra gen. Maar deze weinig confor mistische diplomaat was ook een man met oorspronkelijke ideeën, waarvan hij ook het Elysée probeerde te overtui gen. Zijn optreden kon niet altijd bogen op algemene instem ming binnen de regering, en ze ker niet binnen de socialisti sche partij. Zo bracht hij Frankrijk tot het innemen van een onbuigzame positie ten op zichte van de financiële eisen die Engeland aan de Europese gemeenschap stelde. In het Midden-Oosten voerde hij een pro-Arabische en pro-Palestijn se politiek, meer uitgesproken dan het Elysee soms voor wen selijk hield. ADVERTENTIE Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrente op het moment van afsluiten 8%is.Zolangdehypo- theekrente tussen de 6% en 10% blijft, ge beurt er met uw rente niets. Stijgt de rente verder naar 11%, dan wordt uw rente 9%. uüinof vxiy ïuin o Daa't rente weer tot 1^0/o' ^an vai igc jvjiQai mi sg gaat uw rente weer naar 80/o r dan wordt uw rente 7%. Zo vangt de unieke Rente Stabiel- Hypotheek 30 jaar lang de rente- schokken op. Bij maandbetaling en gemeente garantie is de adviesrente 8,3%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheek-adviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat èn kan u precies vertel len wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad MADRID De willekeurige bui tenstaander, die het politieke wel en wee in Portugal op afstand volgt, moet zo langzamerhand het spoor bijster zijn geraakt, wat zich nu allemaal precies binnen het kabinet van premier Mario Soares afspeelt. Want de achttien maanden, dat de coalitie van so cialisten en rechtse sociaal-de mocraten van de PSD aan het be wind is, is een aaneenschakeling geweest van ondoorzichtige ope raties, bewegingen, stoten onder de gordel en beschuldigingen over en weer. Zeker dit jaar zijn de geruchten over de zoveelste regeringscrisis, die een bruut einde zou maken aan de coalitie van de partijen van het 'centrale blok', niet van de lucht geweest. door Gerrit Jan Hoek In juni van dit jaar dreigde vi ce-premier en minister van de fensie Mota Pinto met het stellen van de portefeuillekwestie in dien het kabinet niet binnen twee maanden een aantal struc turele veranderingen zou hebben doorgevoerd op het gebied van de arbeidswetgeving, sanering van de overheidssector en over heveling van genationaliseerde bedrijven naar de privé-sector. De maatregelen bleven uit zon der dat Mota Pinto daaraan per soonlijke politieke consequen ties verbond. Dreigende taal Vorige maand was het aan de socialistische partij om dreigen de taal uit te slaan. Indien de so ciaal-democraten tijdens hun sa menzijn in Viseu eind november zich niet voor een ondubbelzin nige steun aan het coalitiekabi net zouden uitspreken, zou pre mier Soares aftreden, zo gonsde het in politiek-Lissabon. De bij eenkomst in Viseu beperkte zich tot de presidentsverkiezingen, zonder een woord te wijden aan de coalitie, en premier Soares huist nog steeds in de ambtswo ning van Sao-Bento. De reden dat het tot dusverre gebleven is bij het uitdelen van plaagstoten en pogingen tot beentje lichten, is dat de PS noch de PSD gebaat is bij een werkelijke regeringscrisis en het uiteenvallen van de coalitie. Re cente pools hebben uitgewezen dat de populariteit van de socia listen zover gedaald is, dat de PS ver naar het tweede plan terug zou zakken, achter de PSD zelfs. De PSD zou echter evenmin veel profijt kunnen trekken uit ver vroegde verkiezingen. Het inter ne evenwicht tussen de drie frac ties binnen de partij is zo labiel, dat het niet uitgesloten is dat de PSD zelf uiteenvalt bij de proce dure om het ideologische verkie zingsprogramma op te stellen. Beide partijen hebben er daar entegen alleen maar belang bij om het gedwongen huwelijk nog enige tijd te continueren. De wankele positie van de PS biedt de PSD alle gelegenheid om ho ge eisen aan de socialisten te stel len. De coalitie biedt voor de PSD de enige basis om de ver langde grondwetwijziging, die onder meer betrekking heeft op verschuiving van het accent van de publieke sector naar de privé- sector en wijziging van de kies wet via afschaffing van het prin- cipe-d'Hondt, er door te krijgen. Mario Soares: politieke steun stormen nog overleefd. (foto api President Voor de socialisten liggen de prioriteiten anders. De hele poli tieke strategie van de PS is slechts op een centraal punt ge concentreerd, op het bundelen van de krachten om eind 1985 de ambitie van partijleider Mano Soares in vervulling te laten gaan: tot president van Portugal gekozen te worden. In die strate gie is de steun van de PSD essen tieel. De toeschietelijkheid van Soa res om aan de politieke wensen van de PSD tegemoet te komen, was dan ook niet in de eerste plaats ingegeven om het voortbe staan van de coalitie te garande ren, alswel om de ondersteuning door Mota Pinto (nooit expliciet uitgesproken, maar door Soares verondersteld) veilig te stellen. Maar tijdens de PSD-top in Vi seu liet Mota Pinto Soares als een baksteen vallen en pleitte voor een autonome presidents kandidaat vanuit de eigen partij. Zelfs de offerte die minister van buitenlandse zaken, de socialist Jaime Gama, vlak voor de bij eenkomst van Viseu deed, name lijk dat de door de PSD verlang de grondwetwijziging alleen haalbaar zou zijn indien er een gemeenschappelijke lijn getrok ken zou worden ten aanzien van de presidentsverkiezingen (steun van de PSD aan Soares), mocht niet baten. Met die onmiskenbare definië ring van de PSD dreigt de hele strategie van Soares om eind 1985 triomfantelijk het presiden tiële paleis van Belem te betre den in duigen te vallen. Want al leen gesteund door de eigen par tij (waarin bovendien een niet onaanzienlijk aantal kopstukken zijn twijfels heeft of Soares wel de meest adequate kandidaat voor het presidentschap is) maakt Soares weinig kans om zelfs maar de tweede en defini tieve ronde te halen. Zeker wan neer Soares' angst bewaarheid wordt, dat de PSD uiteindelijk toch met een militaire presi dentskandidaat (de namen van de generaals Lemos Ferreira, chefstaf, en Firmino Miguel wor den in dat verband genoemd) op de proppen komt, die als gecom bineerd kandidaat van het con servatieve blok gepresenteerd wordt. Offensief Vandaar dat Soares furieus reageerde, zijn voorgenomen af treden voorlopig uitstelde en tot het offensief overging. Tijdens het topoverleg tussen de coalitie partners legde de PS een uitvoe rig document van 24 punten aan de verbaasde PSD-delegatie voor. Daarin werd een strakke tijdtabel aangeboden voor de in voering van bepaalde wetten (zo als de wet op de binnenlandse veiligheid, herziening van de wet op de landhervorming en flexibi lisering van het ontslagrecht) waar de PSD tot dan toe steeds vergeefs op had aangedrongen. De tegenprestatie die de socialis ten van de PSD verlangen, is dat deze partij tot 1987 geen nieuwe conservatieve alliantie aangaat. Maar de keuze van het socialisti sche aanbod ligt in het hoofd stuk van een gemeenschappelij ke lijn voor de presidentsverkie zingen. Naast het 'mea culpa' van de PSD, dat deze partij de socialis ten niet geraadpleegd had over de presentatie van een autonome presidentskandidaat, verlangen de socialisten tevens een com promis, dat de presidentiële ver kiezingscampagne voor eind 1985 geprojecteerd wordt op 'het behoud van de coalitie'. Met an dere woorden: geen kandidaat pousseren die voor Soares on aanvaardbaar is omdat deze diens uitverkiezing in gevaar zou kunnen brengen. EG Intussen wacht Soares op een nieuwe gunstige gelegenheid om zijn regeringstaak af te stoten en zich full-time aan zijn campagne te kunnen wijden. Volgens insi ders lijkt april-mei van het vol gend jaar het meest plausibele moment. Na februari is Soares niet meer gebonden aan de socia le en financiële restricties van het Internationale Monetaire Fonds en kan hij zijn gedeukt imago weer wat opkrikken door het nemen van enkele aanspre kende sociale maatregelen, zoals loonsverhoging en belastingver laging, hoe opportunistisch ook. Tevens moet tegen die tijd klaar heid gekomen zijn in Portugals lidmaatschap van de EG. Een fundamentele pijler, waarmee Soares' kansen voor het presi dentschap staan of vallen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7