Demonteren bom Morssingel wordt gigantisch karwei Huizen uit, ramen en deuren open, gas afsluiten Leiden als Amersfoort Kassa: 50 gulden. Harry Mulisch op zoek naar ene' Omvangrijke voorbereidingen nodig 9Geopend Joden niet gewenschf Eindverslag van werk conferentie aangeboden ZATERDAG 8 DECEMBER 1984 LEIDEN (vervolg van pagina 1) LEIDEN "Het is onverantwoord om met de ontmanteling te wachten tot na de feestda gen", zei burgemeester Goekoop gistermiddag. Op stel en sprong wordt de vliegtuigbom aan de Morssingel/Morsweg opgeruimd. Niemand zegt dat er gevaar voor een ontploffing is. Maar Goekoops uitspraak en die van politiecommissaris Mostert ('de techniek is onbe rekenbaar') plus het EOD-advies aan de gemeente om haast te maken met de demontage wijzen wel in die richting. In verband met de omvangrijke voorbereidingen die nodig zijn voor de ontmanteling is gekozen voor de vroegst haalbare dag, woensdag 19 december. Om acht uur begint de ontruiming van een deel van de binnenstad. Vroeger kan niet omdat het dan nog te don ker is en een goede controle niet mogelijk is. Vanaf elf uur sleutelen drie EOD-mensen aan de bom. Naar verwachting is de klus uiter lijk om half vier geklaard, de bom onschadelijk en op transport ge steld. Voor Leiden betekent het oprui men van de bom dat op grote schaal voorzorgsmaatregelen moe ten worden getroffen. Dat begint al bij het terrein aan de Morssingel/ Morsweg. Grote containers zullen in een kring om de bom worden ge plaatst. Een grote politiemacht is op de been, onder meer om te voor komen dat kwaadwillende lieden misbruik maken van de ontrui ming van de omgeving. De zes- tot zevenhonderd politie mensen die nodig zijn voor het toe zicht en het regelen van het ver keer heeft Leiden niet zelf in dienst. Voor situaties als deze be staan echter regelingen, op grond waarvan' andere korpsen bijstand moeten verlenen. Enquête Alle burgers die met de maatre gelen te maken krijgen worden tij dig geïnformeerd. De gemeente zal enquêteformulieren verspreiden om te peilen hoeveel mensen niet zelf voor een tijdelijke verblijf plaats kunnen of willen zorgen. Vertalers zijn momenteel druk doende om deze, voor de burger belangrijke informatie, in het Ara bisch, Turks en Engels op schrift te stellen. Naar verwachting, op basis van de ervaringen in Spijkenisse, zullen 500 tot 750 mensen een op vangcentrum opzoeken. Als opvangcentra wordt gedacht aan de Pieterskerk, de Stadsge hoorzaal en de Vijf Meihal. Het centrale punt van waaruit de hele operatie wordt gedirigeerd is waar schijnlijk de Groenoordhal. Hier zullen de politie en de ondersteu nende organisaties een 'crisiscen trum' inrichten. De voorbereiding van de maatre gelen en de begeleiding van de ac tiedag is in handen van een groep onder leiding van burgemeester Goekoop. Brandweer, politie, de gemeentelijke afdelingen civiele werken, gezondheidszorg, econo mische zaken en energie en de so ciale dienst maken deel uit van dit team. Om alle noodmaatregelen moge lijk te maken zal de gemeente een noodverordening uitvaardigen. Op basis hiervan kan de burgemeester de politie de bevoegdheid geven huizen binnen te gaan, ook tegen de zin van de bewoner. Maandag krijgt de raadscommissie voor al gemeen bestuurlijke aangelegen heden de verordening ter goedkeu ring voorgelegd, woensdag of don derdag de gemeenteraad. Verkeer Het treinverkeer in West-Neder land zal ook te lijden hebben onder de veiligheidsmaateregelen, omdat het station niet kan worden ge bruikt. De treinverbindingen van Leiden met onder meer Amster dam, Den Haag, Haarlem en Utrecht zullen enige tijd uitvallen. Het station Lammenschans blijft buiten schot. De Nederlandse Spoorwegen zijn op de hoogte gebracht van de opruimactie. De gemeente is be reid bij de Schipholweg een tijde lijke gelegenheid voor de opstel ling van treinstellen toe te staan. Mensen die in Leiden overstappen zullen dat op 19 december wellicht in Hoofddorp of Nieuw-Vennep moeten doen. Het openbaar stadsvervoer en het andere verkeer komt ook in de problemen. Onder meer het Rijns- burgerviaduct, het Plesmanvia- duct en het parkeerterrein bij mo len De Valk mogen niet worden ge bruikt. Een groot aantal verkeers maatregelen zal noodzakelijk zijn. Voor de busdiensten moeten nood dienstregelingen worden opge steld. Ook de busondernemingen hebben bericht gehad van de ge meente. De nieuwbouw van het Acade misch Ziekenhuis en de keuken, het belastingskantoor, twee musea en universiteitsgebouwen liggen ook-binnen de 'gevarenzone'. Het ziekenhuis zal noodmaatregelen moeten treffen voor de voedsel voorziening, terwijl de overige in stellingen in elk geval een groot deel van de dag hun deuren wel ge sloten kunnen houden. Bombardementen De bom is gegooid op 10 of 11 december 1944. In die tijd voerden Engelse piloten nogal eens bom bardementen uit op Leiden. Op de eerste plaats omdat het station een overslagplaats voor Vl's en V2's was. Bovendien was in de bunker een voor de Duitsers belangrijke telefooncentrale ondergebracht. Bij deze bombardementen zijn echter ook'woonwijken getroffen. Bovendien ontploften sommige bommen niet. Er zijn getuigen die zeggen dat in de Leidse bodem nog veel meer bommen zitten. De bom aan de Morsweg/Morssingel is schuin ingeslagen, uit het zuiden. Omdat het projectiel na de inslag door een boomwortel werd geremd ligt het gevaarte niet dieper dan ongeveer drieëneenhalve meter. Het terrein waar de EOD over krap twee weken aan de slag gaat is van het rijk. Het ministerie van defensie heeft er een sporthal en enkele kantoren. Het Bureau Aan leg, Beheer en Onderhoud van Vliegvelden (BABOV) is er geves tigd. Op het terrein staat ook de ou de bunker, die een aannemer nog onlangs met explosieven wilde slo pen. De gemeente heeft daarvoor geen toestemming gegeven. De bom was vrij gemakkelijk te vinden, omdat ooggetuigen vrij nauwkeurig de juiste ligging kon den aangeven. De tweede bom daarentegen laat zich niet opspo ren. Gisteren werd onder het weg dek van de Morsweg slechts het staartstuk van een bom gevonden. De EOD en de gemeente overleg gen maandag over de vraag of de zoekactie moet worden voortgezet. Als dit het geval is dan zal de dienst haar toevlucht moeten zoe ken tot uitgebreidere apparatuur dan de metaaldetectors waar tot dusver mee is gewerkt. Schadeloos De Morsweg is inmiddels weer zo veel mogelijk in de oude staat teruggebracht. Mocht de tweede bom, waar deze week naar is ge zocht, worden gevonden, dan kan deze in principe op dezelfde dag worden gedemonteerd. Bij de voorbereidingen van alle nood maatregelen is daarmee rekening gehouden. De gemeente zal bekijken of een schadeloosstelling - in verband met de afsluiting van de Morsweg tijdens de demontage en de zoekactie - voor de winkeliers in de vorm van een extra koopavond noodzakelijk is. Voor schade die mensen voorts kunnen ondervin den van de opruimactie zal de ge meente nog overleggen met het mi nisterie van financiën. "In Spijkenisse was er geen schadeloosstelling", wees Goe koop weer even op het grote voor beeld voor Leiden. "In principe zal eenieder voor zichzelf moeten zor gen". De kosten van de opruimac tie komen voor een groot deel voor rekening van het rijk. Hoeveel deze zullen bedragen is nog niet duide lijk. In Spijkenisse kostte het op ruimen van de VI anderhalf mil joen gulden. Mensen die vragen of problemen hebben in verband met de bom kunnen met ingang van maandag terecht bij het tijdelijke hulp- en informatiecentrum, Morsweg 10. op werkdagen van 12.00 tot 20.00 uur, telefoon 133834. Protest tegen bouw Kijkhuis afgewezen LEIDEN - Het bestuur van de provincie heeft de bezwaren van winkeliersvereniging Haarlem merstraat tegen nieuwbouw van het Kijkhuis afgewezen. De vereni ging van slager Van der Zon had bezwaar gemaakt omdat er met de nieuwbouw parkeerplaatsen verlo ren zouden gaan. Als de winkeliersvereniging van verdere stappen afziet, kan de bouw beginnen en is daarmee ook de weg vrij voor een vestiging van C A aan de Haarlemmerstraat. Wethouder Peters (ruimtelijke or dening) die afgelopen donderdag een gesprek had met het bestuur van de vereniging zegt de indruk te hebben dat de gang van zaken niet verder vertraagd wordt. "Ik geloof dat er wel wat misverstanden bij het bestuur over parkeerplaatsen zijn weggenomen". De meeste winkeliers in de Haar lemmerstraat vinden ook dat de verhuizing van het film- en kle- dingwarenhuis zo spoedig moge lijk moet plaats hebben. Zij verkie zen de komst van C A boven het verlies van een paar parkeerplaat sen. Wethouder Peters spreekt overigens de bewering van slager Van der Zon tegen dat er in het be stemmingsplan sprake is van 270 parkeerplaatsen in De Camp. "Dat is beslist niet waar", zegt hij. Zwemsucces 'Mondriaan' LEIDEN - De Mondriaan scholen gemeenschap is gisteren goed uit de bus gekomen bij de zwemwed strijden voor het voortgezet onder wijs. In drie categoriën zegevier den de leerlingen. Het ging daarbij om 50 meter schoolslag, 50 meter vrije slag, 100 meter vlinderslag en 6x50 meter vrije slag estafette. Bij de meisjes tot en met dertien jaar won De Mondriaan, gevolgd door het Rijnlands Lyceum en de scholen gemeenschap Visser 't Hooft. In dezelfde leeftijdsgroep voor jongens zegevierde het Stede lijk Gymnasium. Het Visser 't Hooft werd tweede en Mondriaan derde. Het Rijnlands Lyceum was de snelste school bij de meisjes van 14 tot en met 16 jaar. Het Visser 't Hooft werd tweede en de scholen gemeenschap Bonaventuracollege derde. De snelste jongens van deze leeftijd waren die van De Mon driaan, gevolgd door het Bonaven- tura en het Rijnlands Lyceum. In de 'open' leeftijdscategorie won De Mondriaan bij de meisjes. Het Rijnlands Lyceum kwam daar vlak achter, gevolgd door het Voor- schotense Lucas College. Bij de jongens ging de zege in deze afde ling voor het tiende jaar in succes sie naar de MTS MSG. De Vliét- schans werd tweede en het Rijn lands Lyceum derde. De grens van het tijdens de ontruiming afgesloten gebied loopt via de De Wet straat, Rijnzichtstraat, Haagweg, Noord- einde, Rapenburg, Smidssteeg, Kruis straat, Eerste Binnenvestgracht, Stations weg en om het station naar de Rijnzicht straat. Volgens de huidige plannen moeten be woners binnen dit gebied, als de politie tussen acht en tien uur aanbelt, hun hui zen verlaten. Alle ramen en deuren moe ten worden opengezet en het gas afgeslo ten. Vanaf het moment dat de woning is verlaten bewaakt de politie deze perma nent. Als de bom is afgevoerd sluit de politie de ramen en deuren. De sleutels worden in de brievenbus gestopt. De bewoners moeten dus wel zelf een reservesleutel op zak houden. Geluidswagens zullen be kend maken wanneer de mensen hun hui zen weer kunnen betrekken. Binnen een groter gebied, zeshonderd meter rondom de bom, mogen de bewo ners en mensen in bedrijven tijdens het demonteren van de bom zich, vanaf onge veer half elf, niet op straat begeven. De politie adviseert ramen en deuren open te zetten. oorheelkunde en dermatologie, orthopea- die, urologie en immunohaematologie van het Academisch Ziekenhuis, Vossius- plein, Vondellaan, Jacob Catslaan, Da Costastraat, Ten Katestraat, De Genestet- straat, Schimmelstraat, Groenhoven- straat, Witte Singel, Doelengracht, Doe lensteeg, Houtstraat, Gerecht, Lokhorst straat, Pieterskerkstraat, Mooi Japik- steeg, Breestraat, Vrouwensteeg, Haar lemmerstraat, Stevenshof, Lijsbethsteeg. Lange Scheistraat, Maresingel, Schutters veld en een stukje Rijnsburgerweg. Als het eerste gebied is ontruimd en nie mand meer op straat is in het tweede, be gint de ontmanteling van de bom. Tweeë neenhalf uur na de demontage zullen ge luidswagens waarschuwen dat men zijn woning weer in mag. Een kwartier na 'uur X' mogen de mensen in het gebied tussen drie- en zeshonderd meter van de bom de straat weer op. LEIDEN "En dan Renee Souten- dijk, dat was een moeilijke rol! Ohhh, in die gevangenis, helemaal in haar blootje. Moeilijk hoor. Nou mevrouw, ik wens u nog veel suc ces". Geheel ongevraagd wendde een voorbijfietsende dame zich met bo venstaande tekst tot een medewerk ster bij de opnamen van de film 'Het bittere kruid'. Niemand hoefde gistermorgen in zijn blootje en ge lukkig maar, want het was bitter koud, 's morgens aan de Hoge- woerd en 's middags in het Plant soen. Tussen Rijnstraat en Bolwerk- straat was de weg afgezet, zodat hoofdrolspeelster Ester Spitz onge- stoord haar uitgestippelde weg naar de brillenwinkel van haar va der kon maken, waarbij zij het bord 'Even smullen. Geopend. Jo den niet gewenscht' passeert. Het bord 'Lijst 6. Groen Progressief Ak koord' blijft als het goed is - net buiten beeld. Een scene van alles bij elkaar misschien een minuut, maar de he le filmploeg was er wel de hele och tend voor in touw. Proefopname na proefopname en voordat het zover was moest er al met vereende krachten een voorrangsbord wor den verwijderd. Daar hadden de Duitsers kennelijk een ander bord Het is trouwens een mooi werk te ontdekken wat er nog van deze tijd is en wat er in veertig jaar geleden is veranderd: het bord 'Voor uw hoest helpt Santel siroop', toneelkij kers in een etalage en een zwaaien de kerstman. Alleen die zwaaiende pop bleek er 's middags nog te staan. Voor filmopnamen Het bittere kruid LEIDEN - Ruim vier jaar geleden klopte Kees van Oostrum aan bij schrijfster Marga Minco. Hij be sprak met haar de mogelijkheden tot verfilming van 'Het bittere kruid'. Van Oostrum haast veront schuldigend: "Dat was dus nog voor die hele hausse van oorlogs films". Hij mocht zijn gang gaan van Minco en begin dit jaar had hij een scenario klaar. "Dat wijkt nogal af van het boek, noodgedwongen. Omdat het boek niet rechtstreeks voor verfilming geschikt was". Vervolgens klopte Van Oostrum met zijn filmverhaal aan bijprodu cent Rob Houwer die hem in staat stelde de film te maken. Vijf mei volgend jaar zal 'Het bittere kruid' zijn galapremière beleven, precies veertig jaar na het eindigen van de door Bart Jungman oorlog. "En dat is natuurlijk niet toevallig", beseft Van Oostrum zelf. Met 'Het bittere kruid' maakt hij tevens zijn debuut als speelfilmre gisseur. Van Oostrum draaide als cameraman al diverse films en in Amerika maakte hij de tv-film 'Missing Persons'. Werken voor te levisie of bioscoop is een heel ver schil heeft hij gemerkt. "Je kunt veel meer aandacht besteden aan het materiaal, veel meer tijd voor nemen. En dat is natuurlijk heel prettig". Toch wil hij televisie niet als een gepasseerd station beschouwen. "Voor televisie worden ook kwali teitsfilms gemaakt. Ik denk boven dien dat er een tendens is waarbij de bioscoop er veel meer voor spektakelfilms zal zijn. Een me dium voor jong publiek" 'Het bittere kruid' is allesbehalve spektakel. "Een vrij intieme film", noemt Van Oostrum het. De opna men zijn bijna achter de rug. Mor gen is in Amsterdam de laatste draaidag, dan begint de montage. Opnamen van 'Het Bittere Kruid' aan de Hogewoerd. Links de opticien belangrijke rol in deze scène speelt. (foto Holvast) die Leiden doet in de gisteren ge draaide scenes dienst als Amers foort. Hoofdrolspeelster Sarah (Es ter Spitz) bezoekt haaf vader, een opticièn (rol van Gerard Thoolen) en gaat vervolgens met hem naar het park waar ze voor het eerst met de jodenhaat wordt geconfron teerd. Van Oostrum is zeer te spreken LEIDEN - De werkconferentie te gen racisme en discriminatie, die in oktober door het comité 'Leiden tegen Fascisme' was georgani seerd, heeft de grote pretentie om een actief anti-discriminatiebeleid tot stand te brengen niet kunnen waarmaken. Niettemin toonde Jur- jen Jacobs, een van de organisato ren, zich tevreden over deze aanzet tot bewustmaking van de veelzij digheid en ingewikkeldheid van discriminatie en racisme overal in de Leidse samenleving. Gisteren overhandigde Jacobs het eindverslag van de werkconfe rentie aan wethouder Van Dongen (samenlevingsopbouw). Zij beaam de dat uit de werkconferentie geen concrete zaken naar voren zijn ge komen. Alleen wordt binnen de ge meente, naar aanleiding van sug gesties tijdens de conferentieweek, zeer serieus over een meldpunt voor discriminatie en racisme na gedacht. Een projectgroep discri minatie houdt zich daarmee bezig en zal zeer binnenkort met een ad vies aan de gemeente over zo'n meldpunt op de proppen komen. De wethouder zei het zinvol te achten het eindverslag aan alle raadsleden toe te sturen en beloof de dat ook financieel mogelijk te maken. Th. van Noort onderscheiden LEIDEN - Th.Chr. van Noort (55) heeft gistermiddag uit handen van burgemeester Goekoop een koninklijke onderscheiding ontvangen, om dat hij veertig jaar in dienst is bij de vaste plantenkwekerij Gebr. Van Egmond. Van Noort ontving de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Veertig jaar terug kwam hij in dienst bij de plantenkwekers als leerling. Maar in de avonduren studeerde Van Noort, zodat hij in 1963 kwekerij chef kon worden. Deze functie vervult hij nog steeds. over Leiden. "Heel mooi. We zoch ten iets provinciaals en dit is echt prima. We hebben hier de grootste totalen van de film kunnen draai en. Dat zou in Amsterdam niet luk ken.. Toen ik hier kwam kijken, was ik gelijk enthousiast. Het bleek nog allemaal zo gaaf in Lei den dat we het park er gelijk heb ben meegenomen". Als u deze winter de schilder Ijji komen, zorgt lui voor een stevige premie Vjn nujr licht 50 gulden per nun per dag Harry Mulisch tijdens zijn lezing n de Pieterskerk. (foto Holvast» LEIDEN - Twee spreuken lagen ten grondslag aan de Huizinga-le- zing die schrijver Harry Mulisch gisteravond uitsprak in een over volle Pieterskerk. 'Eenvoud is de kenmerk van het ware', de lijf spreuk van de Leidse wetenschap per Boerhaave, en 'Eenvoud als de aard van de waarheid' yan de La tijnse geleerde Cicero. Het begrip 'ware' bracht Mulisch in verband met de kunst. Zelfs in een onwaarheid kan de kunst iets vertellen over de waarheid. Om dat aan te tonen verwees hij naar de door hem zelf verfoeide serie Holo caust die toch iets leerde over de verschrikkingen van de jodenver volging. "Als het ware leert het iets over de waarheid", bracht Mulisch de twee spreuken met elkaar in verband. Het begrip 'waarheid' koppelde hij aan de wetenschap en vroeg zich af of er zoiets bestaat als een historische waarheid: hoe uiteenlo pend zijn bijvoorbeeld de visies op de Franse keizer Napoleon. De na tuurwetenschappen zoeken, aldus Mulisch, de orde in de wanorde. Niet andersom, "want alles staat in dienst van de orde". Vergeten wordt bij die zoektocht de intuïtie, de inval van de weten schapper. De theorie ontkent die inval en ten onrechte. Elke fysicus, zo meent hij, ziet in één oogopslag of de voorgelegde theorie mooi is en concludeert daaruit dat zij klopt. "De werkelijkheid bezit een elegante eenvoud". Zodoende hebben wetenschap en kunst, ondanks wederzijds on begrip. veel verwantschap "Beide op zoek naar een eenheid' 'Ware' en 'waarheid' hebben dus veel ge- 'Het ene' De tweede helft van zijn betoog besteedde Mulisch aan de weten schap. Op zoek naar de titel van zijn rede. 'Het ene', belandde hij echter uiteindelijk toch weer bij de kunst. "De vraag naar 'Het ene' is de oervraag", zei Mulisch en dat bracht hem bij de 'Big Bang', het ontstaan van alles. Dat moment zal echter nooit door de wetenschap te herleiden zijn omdat de ruimtelij ken daarvoor ontbre ken, elke theorie schiet te kort voor "het uitroepteken van het punten- heelal". Zijn zoektocht naar 'Het ene' leidde hem naar de eerste ge dachten daarover in de dialogen van Plato. Deze Griekse filosoof kwam tot negen vooronderstellin gen die in volledige tegenspraak met elkaar stonden: 'door niet te zijn is het ene blijkbaar' De wetenschap is later in de plaats getreden van de dialoog, op zoek naar eenduidige oplossingen. "Maar nu de wetenschap op de drempel staat van zijn grootste triomfen, moet ze terugkeren naar de oorsprong". Alle oplossingen die de wetenschap aandroeg zijn te herleiden tot de omstandigheden van toen. Plato's discussies zijn echter tijdloos. De tegenspraak, de contradictie, blijkt dus bij de vraag naar 'Het ene' onvermijdelijk. Maar waarin is de tegenspraak van tonen te herlei den tot harmonie? In de kunst der kunsten: de muziek ■i. - De exacte plaats waar dë bom, ziclioevindt wordtaangegevendoor tweepeilstokken Op de voorgrond is de machine zichtbaar waarmee de dertien meter diepe gaten worden gegraven, waar eerst een pvc-buis en vervol gens een detector in gaat. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3