Dokter Kortmann en de strijd tegen de tijd Een televisiedebuut met wat zenuwen jaloezie Meest bekende Zoeterwoudenaar viert 50-jarig jubileum als arts PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 8 DECEMBER 1984 RIO Leiderdorp decor voor Veronica Leerlingen van het Rijnlands Instituut zitten vrij ontspannen voor de camera. Presentator Alfred Lagarde met microfoon) volgt de laatste aanwijzingen op. (foto Holvast) LEIDERDORP - Soms kan het le ven bitter smaken: lang niet alle leerlingen van het Leiderdorpse Rijnlands Instituut voor Onderne mersonderwijs konden gister avond kijken naar de tv-opnamen die in hun school werden gemaakt. Met 1100 leerlingen zou de aula, de plaats van handeling, uit z'n voe gen barsten. Vandaar dat de schoolleiding de liefhebbers liet lo ten. Sommige pechhebbers pro beerden via slinkse wegen om als nog een kaart te bemachtigen, maar de leraren zijn ook niet gek: het ging op persoonlijke titel. Wat minder groot bleek de be langstelling voor het aanbod om 'Schoolplein', het jongerenpro gramma dat Veronica waar we het hier over hebben, écht mee te hel pen opnemen. En de 30 dapperen die er voor durfden uit te komen het 'best leuk' te vinden om 's voor de tv te komen hadden het de afge lopen dagen niet gemakkelijk. Be halve openlijke bewondering werd heel wat hoon en kritiek hun deel. "Allemaal jaloezie", verklaart de Leidse Babet Riethoven (18), één van die durfallen. Babet heeft het extra moeilijk. Zij zal als meisje dat echt wel als 'mollig' kan worden betiteld, in het jongerenprogram ma een hele minuut volpraten over het onderwerp 'dikke mensen solliciteren'. En dat is even slik ken, maar ja, ze heeft zelf op het enquêteformulier aangegeven dat ze wel degelijk ergens een uitge sproken mening over heeft, en te rugkrabbelen is duidelijk haar stijl niet. Vandaar dat zij volgende week donderdag even na zeven uur zal vertellen dat bazen van mode zaken éérst naar het uiterlijk kij ken, en dan pas naar de bekwaam heid van een sollicitant. door Miep Hoenson Verliefdheid Jilles Achterberg (16) uit Alphen heeft ook zo'n heet hangijzer in petto. Hij liet Veronica via dat en quêteformulier weten het graag over verliefdheid vriendschap te willen hebben. "Want", zo licht hij even voor de repetities toe, "Dat hoort erbij hè. Zonder vrienden mis je een hele hoop. Dan kom je nergens", weet hij. Minder zeker is hij over de pres taties die hij even later onder de felle lampen zal moeten leveren. Want: interviewen heeft hij nog nooit gedaan. Toch zal hij een aan tal medeleerlingen over dit bela den onderwerp moeten ondervra gen. Zenuwachtig zeker? Nee, zegt Jilles, nog niet. De andere hoofd rolspelers die bij het gesprek zitten ontkennen ook heftig. Behalve Ba bet. "Wat wil je?", vraagt ze. "Ik moet daar dus wel een minuut staan te raaskallen. En m'n moeder heeft de hele familie al gebeld om te vertellen dat ik op tv zou komen, dus het is best eng". Bijval van de anderen: de tele foon thuis heeft klaarblijkelijk de afgelopen dagen niet lang onaan geroerd gestaan. Het is niet niks, zo'n tv-debuut. Vindt Frank Hel mus (18) uit Lisse tenminste. Ove rigens zit Frank er rustig bij. Zijn bijdrage is eerder deze week al op genomen. Het gaat hier om een re clamespotje, waaraan behalve Frank ook de Rijnsburgse Ingrid Tijsterman (18) heeft meegewerkt. Op hun beurt zullen Ronald Ver- linde (18) uit Lisse, Wendy Heems kerk (13) uit Oud-Ade en de Ha- zerswoudse Leanne van Tol (13) 'ter opvulling' bij die beelden gaan staan. Presentator Alfred Lagarde zal Ronald wel wat vragen, gelooft hij, maar wat: dat is nog een verras sing. Leraar Spanning is er ook nog volop in de strijd om de verkiezing om de meest populaire leraarAerares op school. Dat is namelijk ook een on derdeel van het tv-programma. Pas tijdens de opnamen zelf wordt be kendgemaakt wie die eer te beurt valt. Misschien wordt het Rob van Denzei wel. Per slot van rekening was hij degene die Veronica zo ver wist te krijgen dat het RIO de spil is waar het programma komende donderdag om draait. Van Denzei is met recht een gloedvol promotor van de school. "Want hier gebeurt zoveel. Waar andere scholen knok ken om leerlingen zijn wij in een paar jaar van 850 naar 1100 man ge groeid. En tot nu toe krijgen ze al lemaal een baan ook als ze van school afzijn". Na donderdag misschien wel bij de televisie? Agenda ZATERDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Un dimanche a la campagne', 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Nostalghia', 21.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. ZONDAG Leiden Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, inl. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Un dimanche a la campagne', 20 en 22.15 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, disco, 14 uur, videocafé, 21 uur. Warmond Jazz Sociëteit - Dorpsstraat, jazzconcert Dixielandband, Harry Touw en Sin terklaas, 15 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel 4, koffiecon cert Streekmuziekschool Rijnakkoord. 12 30 uur. Wik's Bar - Hoofdstraat 12, travestie- show, 21 uur. MAANDAG Gemeentehuis - begrotingsraadverga- deyng, 13.45 uur. ZOETERWOUDE/STOMPWIJK Wybo Kortmann vijftig jaar huisarts. Het comité is op deze plaats al aan het woord geweest. Nu is de dokter zelf aan de beurt. We spraken hem in zijn met veel antiek ingerichte huiskamer. Kortmann is geen vlotte prater, meer een denker. Voor zijn patiënten zal dat geen nieuws zijn, zij kennen de zwijgzame arts op de rand van het bed. Volgende week zaterdag is het groot feest in Zoeterwoude. 's Middags is er een receptie in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. 's Avonds is er een feest voor genodigden. Dan zal namens de Zoeterwoudse en Stompwijkse gemeenschap een cadeau worden overhandigd. Typerend voor Kortmann is dat hij het "een beetje moeilijk vindt om in het middel punt van de belangstelling te staan". Wij blikken alvast terug op Wybo Kortmann, vijftig jaar huisarts. Vijftig jaar waarin de wereld veranderde, maar Kortmann de oude bleef. eed van Hippokrates. Deze be roepseed, die bij de voltooiing van de geneeskundige studie moet worden afgelegd, bevat onder meer de passages dat je als arts be looft nooit actief leven te zullen beëindigen en dat je nimmer mee werkt aan het verstoren van een zwangerschap. De eed stamt uit de tijd voor Christus. Op Oud Raadwijk, de mo numentale woning van de Zoeterwoudse huisarts Wy bo Kortmann, lijkt de tijd te hebben stilgestaan. De wachtkamer in de voormali ge boerderij ademt de sfeer uit van de jaren waarin de koffie nog met de hand werd gezet en het huwelijk de enig toelaatbare vorm van samenleven was. door Dirk Jan Roeleven Antieke medische instrumenten achter glas in donkerbruine hou ten kasten. Aan de muur hangen al jaren dezelfde aanplakbiljetten met opschriften tegen abortus ('Stem voor het leven'), roken en teveel eten. Af en toe een oproep om katjes te adopteren van een particulier die ze kwijt wil. Verder bevinden zich in de karakteristieke wachtkamer sinds jaar en dag de zelfde tafelkleedjes, krakende stoe len, gordijnen en planten. Voeg dat bij het geklop op het wankel in de rails liggende schuifraampje van de apotheek, en het is duidelijk dat het bij deze dorpsdokter heel an ders wachten is dan in de steriele kamers waar de meeste heden daagse artsen hun patiënten onder ling over hun kwalen laten praten. In de spreekkamer is het niet an ders. Sommige kindertekeningen die hij kreeg bij zijn veertigjarig ju bileum hangen nog altijd aan de muur. De stoelen veranderden niet, de twee belletjes boven zijn bureau (de één om 'de volgende pa tiënt' te laten komen, de ander voor zijn assistente) hebben er al tijd al gehangen en ook de behan- deltafel bleef op zijn plaats. De wereld veranderde, op Oud Raadwijk bleef bijna alles bij het oude. Ook de morele opvattingen van dokter Kortmann, geboren op 6 ju ni 1908 in Zoeterwoude, zijn ge worteld in de tijden van weleer. Kortmann ziet het gezin als de hoeksteen van de maatschappij, de natuur als leidraad voor zijn (me disch) handelen en 2weert bij de Omstreden Bovengenoemde passages uit de eed van Hippokrates zorgen ervoor dat Kortmann in het overwegend katholieke Zoeterwoude 'omstre den' kan worden genoemd. In de huidige tijd is de anti-conceptiepil immers een algemeen aanvaard verschijnsel. Abortus provocatus ligt voor veel mensen moeilijker, maar ook daar kunnen veel men sen genuanceerd over denken. Zo niet dokter Kortmann. Hij stapte zes jaar geleden uit de Ko ninklijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der Genees kunst omdat deze artsenclub abor tus aanvaardde. Hij werd lid van het Nederlands Artsenverbond datr "de eerbiediging van het men selijk leven" als doel heeft. Deze vereniging werkt samen met de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind die regelma tig landelijke publiciteit krijgt door de 'kruistochten' tegen abor tus van pater Koopman. Wybo Kortmann's zoon Thijs is één van de oprichters van deze vereniging. Kortmann heeft een rechtlijnige definitie van 'leven'. "Zodra de zaadcel en de eicel samenkomen is er leven. Het enige dat de jonge vrucht dan nog nodig heeft is voe ding, bescherming en plaats om te groeien. Vanaf dat moment is er sprake van leven. Het primaire recht van de mens is het levens recht. Welk mens, en welke medi cus, mag dat recht op leven met voeten treden door abortus te ple gen"? Kortmann gaat voorbij aan de soms desastreuze sociale gevolgen die een ongewenste zwangerschap kunnen hebben. Zijn verhouding tot God en 'de eerbied voor het le ven' spelen hierbij een overheer sende rol. Over het effect van de strijd tegen abortus zegt hij: "Er zijn tegenwoordig geen mensen LEIDEN - Een anderhalf jaar oude Leidse peuter heeft gisteren in een onbewaakt ogenblik kans gezien te drinken van een mengsel van terpetine en verf. Het kind is overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. Over de aard van het letsel was vanochtend bij de politie nog niets bekend. Zwaar gewond RIJPWETERING - Een 18-jarige Leidenaar en 21-jarige inwoner van Voorschoten zijn vannacht bij ongeval in Rijpwetering zwaar ge wond geraakt. De auto waarin het tweetal zat raakte op de Provincia le .weg ter hoogte van de afslag naar de rijksweg Amsterdam/Rot terdam van weg en kwam tegen een boom tot stilstand. Gouden arts Wybo Kortmann poseert in zijn antieke spreekkamer i Koffieconcert Tijdens het koffieconcert, ko mende zondag in de Leiderdorpse Muzenhof, wordt uitsluitend werk van Nederlandse componis ten uitgevoerd door docenterf van de Streekmuziekschool Rijnak koord. Jan van der Linden (clave- cimbel) speelt een compositie van Sweelinck en een sonate van Or- thel. Ben Hurrelbrinck begeleidt saxofonist Jef Weijers bij Cavati- na van Badings cn mezzo-sopraan Vera Verzijden bij liederen van Sch&fer. Aanvang half één op het adres Cor Gordijnsingel 4, Leider dorp. meer die abortus zien als het weg halen van een klompje slijm". Bandeloosheid Behalve zijn uitgesproken me ning over abortus is er nog een tweede punt waaraan Kortmann de kwalificatie 'omstreden' ont leent, de anti-conceptiepil. Wybo Kortmann verstrekt hem niet. Daarmee is hij anno 1984 een zeld zaamheid. Hij heeft medische en morele bezwaren tegen 'de pil'. "Ik heb een anti-conceptieweer zin om de meisjes en de vrouwen die erom vragen te beschermen te gen zichzelf. Het is foutief als ze hormonen gebruiken zonder medi sche indicatie. Dat vind ik ook van het gebruik van hormonen in de sport. Als een meisje bij mij komt om de pil, probeer ik uit te leggen dat het niet goed voor haar is. Ik wijs dan op de natuurlijke midde len om zwangerschap te voorko- Een tweede reden waarom ik de pil niet verstrek, is de bande loosheid die je ermee aanmoedigt. Het is hetzelfde als met heroïne. Je krijgt een karakterontaarding die de maatschappij kan bedreigen. Een maatschappelijk gevolg van het gebruik van de pil is bijvoor beeld het ontstaan van geslacht- ziekten. Bij de natuurlijke metho de zijn man en vrouw samen ver antwoordelijk voor het uitblijven van een zwangerschap. Er is spra ke van harmonie tussen man en vrouw. De chemische manier is eenzijdig, alleen de vrouw is ver antwoordelijk. Je krijgt dan het ge vaar dat de coïtus wordt gepleegd óm de coïtus, en niet uit de band die tussen partners bestaat". De wereld veranderde in vijftig jaar, Kortmann bleef de oude. Hij heeft het moeilijk gehad met de veranderende moraal in de voorbije vijftig jaar. Zijn reactie hierop is 'verzet'. Evenals in de Tweede Wereldoorlog komt hij in opstand tegen "het ondergeschikt maken van de hoogste waarde (Kortmann: daaronder versta ik de verhouding tot God en de eerbied [voor het leven) aan de tijdelijke vi- In de oorlog uitte hij dit verzet door mensen te helpen met onder duiken voor de Duitse bezetter. Kortmann was in de oorlog ver momd als assistent van zichzelf. Onder de schuilnaam Kervel (ge leend van een neef die in Neder- lands-Indië zat) zette hij zijn prak tijk voort. Twee keer is de Duitser hem komen zoeken. Telkens kon hij zich in Oud Raadwijk verschui len. Waar die schuilplaats is, wil hij dertig jaar na dato niet zeggen. "Hij rnocht nog eens nodig zijn..." Kortmann is ook na de oorlog in verzet gebleven. "Verzet tegen de uitvoering van het testament van Hitier", zoals hij het omschrijft. Dit testament zou volgens de arts be staan uit ongewenst te worden op geruimd, proeven op geborenen en ongeborenen en het afmaken van de ongewensten door een gehot morfine in het infuus. Opvolging nog Wie Kortmann opvolgt niet bekend. Verwacht werd dat de plattelandsarts zijn gouden artsen jubileum zou combineren met zijn afscheid. Dat moment van schei den lijkt nog ver weg. Het zou zelfs niet verbazingwekkend zijn als hij ook zijn zestigjarig jubileum haalt, getuige zijn uitspraak: "Ik ga door tot ik met een gerust hart mijn praktijk kan overdragen aan ie mand die ongeveer dezelfde ethi sche en maatschappelijke visie heeft als ik". Iemand die dat zeker heeft is Wy- bo's zoon Thijs. Zoals gezegd was hij nauw betrokken bij de oprich ting van de VBOK. De in Zoeter woude circulerende geruchten dat deze zoon zijn vader zal opvolgen als arts op Oud Raadwijk, ontkent Wybo Kortmann: "Hij heeft hier zo nu en dan geassisteerd, maar hij wil liever iets met medische recht spraak gaan doen. Na de voltooiing van zijn rechtenstudie is hij name lijk medicijnen gaan studeren". Wanneer Kortmann een geschik te kandidaat vindt zal hij zijn be moeienissen niet van de ene dag op de andere beëindigen. "Ik zal eerst een hele tijd met de nieuwe arts sa menwerken. Wie dat wordt weet ik niet, maar van de assistenten die hier regelmatig stage lopen krijg ik soms een indruk Verheugd zal Kortmann niet zijn als het moment aanbreekt dat hij voor het laatst beroepshalve 'Zeg eens: AAA' zal zeggen. "Ik zal heel moeilijk zonder dit werk kunnen. Ik blijf graag in contact met de praktijk" Over het verschil tussen oude en jonge artsen zegt Wybo Kortmann dat zijn ervaring een grote voor sprong is op de jeugd. "Aan de an dere kant hebben de jonge artsen natuurlijk de moderne geneeskun de meer in hun hand", zegt Kort mann die het moeilijk vindt om de snelle ontwikkelingen in de medi sche wetenschap bij te blijven. "Er zullen wel dingen zijn die ik niet zal weten". Natuurarts Kortmann is geen voorstander van pillen en poeders. Zo'n dertig jaar geleden zag hij de chemische industrie een grote vlucht nemen. Dit beangstigde hem. Om tegen wicht te kunnen bieden heeft hij een jaar lang een cursus voor na- tuurartsen gevolgd in Duitsland. De kennis die hij daar heeft opge daan gebruikt hij nog steeds. "Vooral in de pijnbestrijding helpt het dikwijls". Wie meer dan eens in de wacht kamer van Kortmann heeft geze ten, weet dat er kritiek is op het 'verwijsbeleid' van de arts. Velen vinden dat hij (te) lang wacht met het doorsturen naar een medisch specialist in één van de ziekenhui zen in de regio. Kortmann over deze kritiek: "Vaak zie ik er geen heil in om pa tiënten door te sturen. Ik doe het alleen als ik zie dat-ie het daar be ter heeft dan bij mij. Wanneer men sen zelf om een verwijskaart vra gen, sta ik daar in de regel achter. Alleen als het in het absurde is, werk ik niet mee. Dan gaat het ten koste van de ziekenfondsen". Ten slotte komt het gesprek op de veranderende positie van de huisarts. Ook op het platteland staat de dokter tegenwoordig ka- meraadschappelijker tegenover zijn patiënten. "Op zich vind ik dat wel prettig. Minder prettig is dat de patiënt bij de behandeling al een diagnose wil weten voordat die is gesteld. Vroeger was er meer ver trouwen. Ik heb liever zekerheid". Die zékerheid is ook een van de redenen dat Kortmann bij nacht en ontij uitrukt voor zijn patiënten. "Als arts moet je dat doen. Als je lang wacht kan dat gevaren met zich meebrengen. Ik overtuig me zelf graag even, door de telefoon kan dat niet. Nee, dat ik graag in mijn auto rij heeft daar niets mee te maken". Sinds de mensen minder gelovig zijn geworden, komen ze vaker bij de dokter met hun problemen. Die rol van psychiater/maatschappe lijk werker vindt hij niet de leukste kanten van het vak. "Ik hou meer van verloskunde en kindergenees kunde", zegt de dokter die in vijf tig jaar ruim vierduizend bevallin gen bij Zoeterwoudse en Stomp wijkse vrouwen heeft gedaan. Hij zet overigens nog steeds kinderen op de wereld. Ten slotte nog één keer abortus. Kortmann lacht voor de eerste en enige keer in het gesprek: "Weet u wat het verschil is tussen een arts die op verzoek aborteert en één die dat niet doet? De eerste heeft cliën ten. de ander heeft patiënten...". Waarmee de bekendste Zoeter woudenaar zichzelf voldoende heeft geprofileerd. LEIDSCH m DAGBLAD Bij automatische overschrijving Kwartaalabonnement 63,10 Commentaren HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een Sleuteltje opgeven: Directie: G. Koopman Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt Adj dir.: N. Quakernaat automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op gir< 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Hoofdredacteur Drs. J W E Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R D. Paauw H. v d Post (plv) W F J. Wirtz (bin. buit./eco.) P: J.de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W.C.H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen Bonn. Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo. Rome, Madrid, Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2