Vrouw moet zich vrij voelen in kleren Luxe-confectie Fong Leng heel draagbaar Provencaalse zon schijnt over de hele wereld Triumph mikt vooral op jonge consument ZATERDAG 8 DECEMBER 1984 EXTRA PAGINA Zeer ruim, gesneden nappa mantel „Ik kan er niet tegen als dingen statisch blijven. Ik moet altijd verder". Fong Leng, een vrouw met een taaie broosheid, zit na afloop van haar prêt-a-porter-show op het puntje van haar stoel. Migraine verduistert de blik van de snelle groene ogen. De modeontwerpster is moe, maar ze veert vol charme op als de cameraploeg van het televisieprogramma „Holland on Satelite" begint te filmen. Ze zegt: „Ik werk ontzettend hard. Ontwerpen is een obsessie geworden. „Eigenlek zou ik alles willen doen, maar ik heb er geen tijd voor. Ik kan niets uit handen geven. Echt delegeren lukt me niet. Ik zal in de toekomst wel produktielijnen opzetten voor schoenen, hoeden en tassen en misschien ondergoed en mannenkleren. Maar ik kan niet één ontwerp aan de confectie verkopen zoals Mary Quant. Ik moet bij de produktie betrokken zijn, de stof voelen en hier of daar nog iets kunnen afronden, veranderen". Trots Dit voorjaar is Studio Fong Leng als zelfstandige werkmaatschappij opgenomen in het grote verband van de Textielgroep Twente NV, naast een textielfabriek, confectieateliers, een tricotagefabriek en twee textieldrukkerijen. Deze moderne bedrijven, die in Overijssel, Brabant en België werk bieden aan 500 mensen en jaarlijks een omzet halen van ruim honderd miljoen gulden, vormen een veilige parapluie voor ontwerpster Carla Fong Leng Tsjang. „Ze zijn eigenlijk onze bankier", zegt Fong Lengs zakelijk leider Van Oss. „Onze hele administratie gaat daar in de computer. Dat bespaart ons veel manuren en heel wat problemen". „Een groot deel van mijn zorgen is van me afgenomen", knikt Fong Leng. „Het is toch heel abnormaal dat een ontwerpster in haar eentje zo'n groot bedrijf als het mijne heeft? Al zestfen jaar heeft dit bedrijf gedrukt op mijn twee schoudertjes. Dat bedacht ik laatst, toen ik in bad zat en me afvroeg wat ik nou deed met mijn leven. Zestien jaar! Ben er toch trots op dat ik het heb opgebouwd en zo lang heb volgehouden". Bereikbaar De nieuwe prêt-a-porter-collectie van Fong Leng zal in 40 of 50 belangrijke steden van ons land worden verkocht. Het gaat om luxe confectie voor modebewuste vrouwen vanaf een jaar of 25. Uit een marktonderzoek is gebleken Ontwerpen betekent voor Fong Leng dat zij jaarlijks aan een paar duizend ideeën vorm geeft. De nadruk ligt op mode, maar ze bedenkt ook meubels of kamerschermen en was tien jaar geleden de eerste Nederlandse die High Tech heeft toegepast voor het interieur van haar winkel in de Amsterdamse PC Hooftstraat. In haar stndio vlak bij het Confectiecentrum heeft ze grote Italiaanse stofontwerpen als schilderijen ingelijst. dat veel vrouwen schrikken van het woord haute couture. Niet alleen vormt het prijskaartje een beletsel, maar echte couture zou ook te apart, te extravagant zijn. Volgens Fong Leng is er behoefte aan kleding die niet al te modieus is, maar ook niet styf en damesachtig. Een gat in de markt? „Ja, ik wil elke vrouw bereiken die waarde hecht aan mooie en draagbare kleren. Vrouwen moeten zich vrij voelen in kleren. Ze moeten niet bang zijn om in de spiegel te kijken en dat zijn ze vaak wel. Je voelt je lekker als je weet datje er goed uitziet. Een modeontwerpster zit nooit op een onbewoond eiland. Neem dat maar van mij aan". Vrouwen die zich binnenkort laten verleiden door de redelijk exclusieve kleren met het etiket Fong Leng, betalen voor deze prêt-a-portermodellen f 195 tot f 1695. Het zijn herkenbare Fong Leng-ontwerpen met een brede schouderlijn, wijde vlindermouwen, zeer smalle tailles en sluike rokken. Broeken hebben ruimte vanuit de zijnaden. Zakken zijn knap verstopt achter stolpplooien of losse panden. Splitten op de rug, of in de naad van raglanmouwen duiden op een speelsheid en een vakmanschap dat alleen najaren is gegroeid. Plagiaat In november komt Fong Leng opnieuw met een spectaculaire coutureshow. Het een kan niet zonder het ander. De vrijetijdskleding die zij met groot succes ontwerpt voor jeansfabrikant Levi en de aparte collectie voor Kreymborg betekenen een stimulans voor haar ongebreidelde creativiteit. Dat twee van haar Levi-ontwerpen, de zogenaamde patatzak-broek en het schubbejack, geheel of gedeeltelijk zijn nagemaakt door anderen, raakt Fong Leng nauwelijks. De juristen van Levi moeten zich maar bezighouden met deze vorm van plagiaat. Ze vindt het veel belangrijker dat zij zowel voor haar couture als voor de confectie- en prêt-a-porter-collecties gebruik maakt van Nederlandse ateliers. „Ik heb ooit in het Verre Oosten gezien hoe mensonterend de werkomstandigheden daar zijn. Kinderen die onder hun naaimachine moeten slapen. Dat hoeft niet voor mij. Toen Levi mij vroeg of ik kans zag om de Fong-Leng-collectie op tijd te produceren, heb ik in Nederland gezocht naar de juiste mensen. En natuurlijk is dat gelukt". Creatief Fong Leng, die graag verwijst naar de talentvolle jonge mensen die zij om zich heen heeft verzameld, wordt ook in New York en Miami verkocht. Er zijn goede contacten met Arabische landen. Maar net zoals by de andere Nederlandse ontwerpers is haar grootste naambekendheid toch in eigen land. Drs. H. J. Hesselink, directeur van de Textielgroep Twente, is een enthousiaste bewonderaar van Fong Leng. Hij is ervan overtuigd dat Studio Fong Leng na een aanloopperiode winstgevend zal worden en bovendien de andere werkmaatschappijen in de groep gunstig zal beinvloeden. Hij zegt: „Ik geloof in Fong Leng. Het is een hele creatieve tante!". Van de vijf kinderen Deméiy kreeg ik Jean-Pierre te zien, een gedrongen man in een buitenmo- del-jeans en met een open hemd. Hij was toneelregisseur voor hij in de zaak van zijn vader kwam en die was ingenieur in gewa pend beton. Vader Charles kocht in 1935 een paar verlopen Pro vencaalse stoffenbedrijfjes op in Tarascon. Hij noemde de firma 'Souleiado', Provencaals voor de zon die door de wolken breekt. Voor de familie Deméry begon het zonnetje inderdaad te schij nen. Jaarlijks produceren ze nu zo'n duizend kilometer met Pro vencaalse motieven bedrukt ka toen en bedraagt de jaaromzet 50 miljoen francs. Meer dan de helft van de produktie gaat naar de Verenigde Staten en Japan. Be roemdheden als Jacqueline Ken nedy en signora Agnelli, echtge note van de Fiat-baas, lieten er hun eigen motieven maken. De katoen komt overigens uit China en Duitsland. Jean-Pierre heeft niets van de doorsnee Provencaal. Hij loopt Het bedrukken van de stoffen door middel van een model-plank. (foto GPD) wat wijdbeens: een man die er zeker van is dat alles goed gaat. Binnen drie kwartier heeft hij me het hele familiebedrijf laten zien en niets overgeslagen wat hij niet geheim wilde houden. Aan de telefoon is hij kort, op het onvriendelijke af. Tijd is geld in het 18e-eeuwse 'hotel-particulier' in Tarascon, een ingeslapen stad je op de grens van de Provence en de Languedoc, waar de bevol king er niet uitziet of ze doodop is van het werken. 'Souleiado' is een van de twee bedrijven met redelijk wat perso neel. De familie Deméry heeft er zo'n 200 in dienst, met nog eens 70 thuiswerksters. De produkten van het stoffenbedrijf gaan over de hele wereld: van Genève tot Kopenhagen, van Stockholm tot Tokio en in een 20-tal nederzet tingen in de VS. In ons land is Metz al ruim 40 jaar een trouwe representant van Charles Demé ry en de zijnen. Felle kleuren Je kunt van Provencaalse des sins houden of niet. Het wirwart voor je ogen van bloemetjes en wormpjes, allemaal in felle kleu ren en tegen een even felle ach tergrond. Als je er te veel van in huis haalt, vind je je Provencaal se tas niet meer terug op je Pro vencaalse stoel, en je Proven caalse stoel niet meer tegen je Provencaalse gordijn. Het is zoiets als met het doorsnee-Fran se behang (behang maakt 'Sou leiado' ook heel mooi), waarop wat je er tegenaan hangt, of het nu een scheurkalender dan wel een Rembrandt is, meteen in het gewarrel van motieven onzicht baar wordt. Tot het interessantste wat 'Souleiado' maakt, behoren ze ker de stoffen voor jurken, blou ses en rokken, ontworpen door Par ij se modeontwerpsters. Als je dat hebt aangetrokken, kom je alleen nog maar uit tegen een vooraf voorbereid neutraal de cor. De mooiste meisjes staan afge beeld in de modecatalogus van het Tarasconse bedrijf. Met diep zwart haar, een olijf-bronzen huidskleur en amandelogen, zijn ze mooier dan de romanheldin Mireille van Mistral. Het maakte me ongerust dat ik ze nooit eer der in de Provence was tegenge komen en ik belde monseigneur Hier worden de kleuren die zo typerend zijn gemengd. de Provencaalse stoffen (foto GPD) Jean-Pierre om hem te vragen waar je ze kon vinden. Even deed hij of hij dacht dat ik ze bloemen wilde sturen, maar toen duidelijk werd dat mijn vraag door puur professionalisme was ingegeven, kwam hij met zijn bekentenis voor de draad, en meldde hij kortaf dat het Amerikaanse mo dellen waren. De vertakkingen van 'Souleiado' zijn wereldwijd. Blokken De wortels van' het bedrijf lig gen overigens op zolder. Achter brandvrije deuren en elektro nisch bewaakt, loop je er tussen hoge rekken vol met zo'n 40.000, merendeels uit de 18e eeuw stammende zogenaamde reliëf- blokken. Aan de hand van die blokken, of liever: met die blok ken in de hand, maakt 'Souleia do' de enige echte Provencaalse stof van de wereld. In de loop van de eeuwen immers stookten de kleine textielarbeiders die geen afzet meer hadden hun blokken in de open haard op. Va der Charles, zijn vier zonen en zijn twee dochters zijn de enigen die nog over zulke reliëfblokken beschikken. De textielindustrie in de Pro vence kwam eind 17e eeuw goed op gang, toen de Provence nog geen Frankrijk was en het Frank rijk van minister Colbert de im port van textiel verbood, omdat de minister de eigen produktie puur wilde houden. En omdat wat niet mag het prettigst is, smokkelden de Provencalen hun stoffen over de Franse grenzen en verdienden ze er kapitalen In de reliëfblokken, zo groot als een behoorlijk boek. werden door 'compagnons' - dat waren speciale vaklui - motieven ge sneden. Het was een kunst van hetzelfde niveau als die van de 'compagnons' die de portalen van de Romaanse kerken met motieven versierden. Hun kunst stierf met hen uit. Het laatste blok van 'Souleiado' is in 1910 gestoken. De meeste echter stammen uit de 18e eeuw. In Ta rascon gaat de stoffenproduktie terug tot 1740. Opgewekt Alles wat „Souleiado" maakt, gaat uit van de motieven in of op die 40.000 blokken. Ik zag een handwerksman die een lap ka toen van zo'n 30 meter in tweeë- neenhalve dag met honderden afdrukken van het 'Pompadour'- blok bestempelde: een vriende lijk bloemetjesmotief, al maakte men in de 18e eeuw ook al geo metrische en abstracte. In vijf kleurgangen is het resultaat zó opgewekt, dat iedere druk afzon derlijk wordt verkocht: vrijwel uitsluitend naar Japan, waar de Japanners het achter glas aan de muur hangen. En alsof die 40.000 blokken nog niet genoeg motieven ople veren, werken tien ontwerpers en ontwerpsters in een helder atelier aan het fototechnisch ver groten en verkleinen ervan en bedenken ze zelf nieuwe kleu ren, uitgaande van al het oker, helder rood en olijfgroen dat de Provence te bieden heeft. Het mechanisch drukken is uitbesteed. 'Souleiado' drukte bij het Londense Liberty, waar mee het om artistieke reden dui delijke banden onderhoudt, en verder in Mulhouse en Lyon. Gi ganten zijn dat, vergeleken bij het opvouwbare instrumenta rium waarmee de familie Demé ry over de wereld reist. Op 6 ok tober zijn ze met hun inklapbare textieldrukkerij in Tokio, om de Japanners te laten zien hoe je een stofje maakt waarbij de Pro vencaalse zon meteen door de wolken prikt. Jeugdig en een tikje sportief of heel luxueus is de foundation en nachtkleding van Triumph voor dit seizoen. Het is vooral de jeugd waarop foundation- en lin geriefabrikanten zich richten. Een groep die ze een beetje ple zier in het dragen van mooie ted- dys met veel kant, frêle bh-tjes en hemdjes, willen bijbrengen. Vandaar dat men probeert on danks het 'dure' uiterlijk de prijs redelijk te houden. Daarbij spe len ook kleuren een belangrijke rol. Naast het altijd draagbare champagne en wit is er ruimte voor lichtblauw, rookgrijs en zelfs felrood. Hemdjes in die kleuren mogen natuurlijk ook best gezien worden. Vrouwen die graag in mooie nachtkleding door het huis paraderen, kunnen zeker bij Triumph terecht. Ook hier is veel met kant en soepel vallende stoffen gewerkt. Voo de jeugd zijn er grappige nacht hemdjes met hele verhalen er op maar wel in het Frans, dat bete kent dus voor velen een denboek aanschaffen. Pyama- fans kunnen in geisha-stijl de uurtjes voor het slapen gaan doorbrengen. Wie echt veel geld kan uitge ven voor nachtkleding hult zich in een eenvoudige model van zij de. En die eenvoud heel bedrieg lijk want met de dunne bandjes en de afgeronde panden is het een creatie die eigenlijk te mooi is om in bed te dragen. Voor vrouwen die j tisch nachtkleding houden Huispak waarin je best kunt gaan joggen (foto's pri Pyama met Japanse tekens, niet alleen maar voor in bed Nachthemd in 100% katoen, met een bedtime-story er op

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23