Lloyd's verzekert bijnaailes te kijk Mummies van Tholen niet ZATERDAG 8 DECEMBER 1984 EXTRA PAGINA 21 De ogen van Elisabeth Taylor, de be nen van Pele... men kan het zo gek niet bedenken of Lloyd's in Londen heeft er wel een passende verzekering voor. Ook politieke en oorlogsrisico's doen het goed bij dit curieuze Britse 'be drijf. Alles wat rampzalig is voor Lloyd's is ook rampzalig voor de we reld, meent een woordvoerder fijntjes. Een reportage. door Henk Dam De grote zaal van Lloyd's in Londen: hier worden dagelijks voor vele miljoenen verzekeringen afgesloten. In 1972 bedacht de whisky fabrikant Cutty Sark een aar dige publiciteitsstunt. Het bedrijf beloofde degene die er in zou slagen dat andere typische Schotse produkt, het monster van Loch Ness, te vangen een beloning van een mihoen pond. Het was de tijd dat een miljoen pond nog een mihoen pond was, en daarom was de fabrikant te recht enigszins ongerust dat iemand het beest aan de haak zou slaan. En dus werd daar tegen bij Lloyd's in Londen een verzekering afgesloten, tegen een premie van 2500 pond. Enkele jaren later werd er bij Lloyd's een andere opvallende verzekering gesloten. Het betrof nu de directeur van een lijmfa- briek, die zichzelf wilde verzeke ren tegen de dood als gevolg van onthoofding. Ook deze verzeke ring had te maken met een nogal bizarre publiciteitsstunt. De di recteur liet het touw van een guillotine in twee stukken snij den, met z'n eigen produkt weer aan elkaar plakken, en legde ver volgens zijn hoofd onder de vlijmscherpe valbijl. Z'n lijm deed het, gelukkig, en iemand bij Lloyd's was 150 pond aan premie rijker. Wat er bij de Londense verze keringsgigant niet allemaal ver zekerd is... de ogen van Elizabeth Taylor, de voor uiteenlopende doeleinden geschikte benen van voetballer Pele, filmster Betty Grable en danser Rudolf Nu- reyev, de neuzen van wijnex- perts, koffiemengers en de sa menstellers van parfum, alsmede de oren van componist Richard Stolker. Sabrina, een seksbom uit de ja ren '50, verzekerde haar voor naamste bron van inkomsten, haar borsten, voor een bedrag van 100.000 pond. In haar polis stond onder meer dat ze 2500 pond uitbetaald zou krijgen voor Goed verborgen in een speciaal voor dat doel gebouwde kelder ligt, onder de voormalige sacristie van de Grote Kerk te Tholen een aantal mummies. Het is geen geheim dat ze er zijn, maar de hervormde kerk loopt er ook niet mee te koop. De mummies of zelfs de kisten waarin ze liggen zijn niet zichtbaar en slechts enkele ingewijden weten welke tegels ze moeten oplichten in de vloer van de sacristie om af te kunnen dalen in de grafkelder. De mummies van Tholen zijn gevonden tijdens de restauratie van de Onze Lieve Vrouwe- of Grote Kerk, die in 1946 begon. Ze lagen in de grafkelder van de familie Van Vrijberghe, die in het kader van de restauratie open moest worden gemaakt. Uit enig speurwerk in allerlei archieven is het vermoeden ontstaan dat een aantal van de mummies eerst in een krypt onder de kerk heeft gelegen en later is verplaatst naar de graftombe van de familie Van Vrijberghe. Deze laatste famiüe genoot het nodige aanzien in het Zeeland van de zeventiende eeuw. Een van de leden van die familie, Pieter Carel de Bils heer v^n Coppendamme en gehuwd met jonkvrouwe Suzanne van Vrijberghe, is altijd in verband met de mummievondst genoemd. Aanvankelijk verkeerde men in de veronderstelling dat Pieter elke inch (2,5 cm) die haar bor- stomvang (officieel op 104 centi meter gesteld) zou krimpen. Ongebruikelijker nog was de Amerikaanse show-girl die haar lengte liet verzekeren. Haar be kendheid was dan ook vooral op haar lengte van twee meter vier gebaseerd. De Zuidafrikaanse actrice Ker ry Wallace die zich voor haar rol in de film „Startrek" geheel moest laten kaal scheren, verze kerde zich voor een bedrag van een half miljoen gulden tegen de mogelijkheid dat haar haar niet meer zou aangroeien. Een 20-jarige zeeman ten slot te, die onlangs per badkuip het Kanaal overstak, deed dat niet zonder zijn kuip voor een bedrag van 100.000 pond te verzekeren. Een assuradeur bij Lloyd's nam dat risico, maar liet in de polis de voorwaarde opnemen dat de stop van het bad te allen tijde op zijn plaats moest blijven... Curiosa Voor Lloyd's zijn dergelijke verzekeringen aardige curiosa, die vrijwel zonder risico zijn. Het maakt maar een heel klein ge deelte uit van wat er binnen het gebouw van Lloyd's in het hart van het Londense financiële- en zakencentrum, de City, omgaat. De cijfers zijn onvoorstelbaar. Elke werkdag komt er voor 70 miljoen gulden aan premies bin nen - dat is ruim 17 miljard gul den per jaar. Wie daarbij in het oog houdt dat de premies vaak minder zijn dan een procent van de verzekerde waarde van de goederen waar het om gaat, be gint de omvang van wat er bij Lloyd's zoal verzekerd is, in de gaten te krijgen. Een heel groot deel van wat er op de wereld aan schepen en vliegtuigen respectievelijk rond vaart en rondvliegt, is bij Lloyd's verzekerd. Net zoals talloze fa brieken, booreilanden en bij voorbeeld een zesde deel van alle auto's die er in Engeland te vin den zijn. De reputatie van Lloyd's is ge Carel de Bils verschillende van de lijken van de familie Van Vrijberghe heeft gebalsemd, voordat ze tussen 1600 en 1700 in de graftombe werden bijgezet. Een onderzoek van het anatomisch en embryologisch laboratorium in Leiden bracht echter aan het licht dat dit verhaal naar het rijk der fabelen moet worden verwezen. Prof. dr. A. G. de Wilde die het onderzoek in 1951 uitvoerde kwam tot het vermoeden dat de mummificatie werd veroorzaakt door een snel uitdrogingsproces. Die snelle uitdroging is volgens De Wilde waarschijnlijk te danken is geweest aan een bepaalde ventilatie in de grafruimte van de Thoolse kerk. Zeldzaam De vondst van de mummies is een voor Nederland zeer zeldzame zaak. Weliswaar zijn er in de hervormde kerk van het Friese dorp Wieuwerd in 1609 al vier mummies gevonden, maar samen met Tholen is het daar bij gebleven. Het onderzoek in het laboratorium van de Leidse rijksuniversiteit betrof vooral de kenmerken van de mummies en bijvoorbeeld afmetingen van allerlei lichamen en delen daarvan. Zo was een van de conclusies dat de gemiddelde lengte van de lichamen 152,1 centimeter was en dat is ook voor die tijd nogal klein. Ook is onderzoek gedaan naar de baseerd op het feit dat het, on danks de gigantische bedragen die op het spel staan, nog nooit niet in staat is geweest claims uit te betalen. Dat komt omdat de constructie van Lloyd's zodanig is, dat er over vrijwel ongelimi teerde kapitalen kan worden be schikt. Het zijn vooral journalisten die zich graag mogen verlustigen in het bedenken van „de ergst mo gelijke rampen". Bijvoorbeeld: kan Lloyd's ook alle claims uit betalen als twee volle Boeings 747 boven Manhattan tijdens het spitsuur tegen elkaar vliegen? Ja hoor, is het geruststellende ant woord, ook die calamiteit kan worden betaald. Vereniging Zoals gezegd, is het de manier waarop Lloyd's is samengesteld, die de dekking van dergelijke su perrampen mogelijk maakt. Lloyd's namelijk is geen bedrijf, maar een vereniging, een genoot schap, een club van momenteel 26.000 hele rijke mensen die ie der in beginsel hun totale kapi taal in de waagschaal stellen. In beginsel, want in de praktijk komt het nooit zo ver. Claims kunnen gewoonlijk worden be taald uit de premies die jaarlijks binnenkomen, en in noodgeval len is er nog altijd de borgsom die de leden van Lloyd's betalen als ze tot deze hoogst exclusieve club toetreden. Hoe word je lid van Lloyd's? De belangrijkste voorwaarde is dat je kan aantonen over ten minste 100.000 pond (430.000 gul den) te beschikken. Dan moet je verder iemand kennen die al lid is van Lloyd's en die je voor het lidmaatschap wil voordragen. Lukt dat, dan moet een borgsom van ten minste 25.000 pond wor den gestort. Vervolgens is het nog zaak iemand (een underwri ter, ofwel assuradeur) te vinden die namens jou bij Lloyd's wil optreden, met andere woorden: die premies int voor verzekerin gen waarbij jouw kapitaal als borg geldt, en dat is dan dat. leeftijd van de mummies, maar dat leverde slechts in enkele gevallen succes op. Zo kon aan de hand van gebitten en op grond van schedelnaadverbening nagegaan worden dat acht mummies die zijn onderzocht jonger geacht moeten worden dan 20 jaar. Daarvan zijn drie vrouwelijke mummies en een mannelijke zeker niet ouder dan driejaar. De kisten met de stoffelijke overschotten hebben na de vondst enige jaren opgeslagen gestaan in het koor van de kerk, en zijn pas in 1951 zijn ze naar Leiden vervoerd. Gedurende de periode dat de mummies in het koor stonden hebben ze zeker schade ondervonden, omdat die plaats allerminst geschikt was voor het behoud van de stoffelijke resten. Goed Een van de mensen die dat in de gaten kreeg, was de toenmalige president-kerkvoogd P. J. Droger uit Tholen. Hij kwam in die functie in 1949 en op dat moment was de restauratie ad bezig. Droger nam de zaak op met de architect en gezamenlijk besloten ze contact te zoeken met het laboratorium in Leiden. Droger heeft de mummies nog wel gezien. Volgens hem waren er al beschadigingen aangebracht bij de vondst en bij het transport naar Leiden. Toch zagen ze er, vertelt hij, opmerkelijk goed uit. De belangstelling voor het lid maatschap is groot. Terry At kins, woordvoerder van Lloyd's: „Er is een wachtlijst waarop nog duizenden namen staan. Het kan echt wel een tijdje duren voordat iemand als lid wordt toegelaten". Het zijn niet alleen Britten die lid van Lloyd's kunnen worden, hoewel die wel veruit in de meer derheid zijn. Maar daarnaast zijn ook 1700 Amerikanen lid, 37 Ne derlanders, onbegrijpelijk ge noeg een Roemeen en een Joego slaaf, en mensen uit afgelegen oorden als de Maagdeneilanden, Zambia, Fiji en Mauritius. Voordelen Wie zijn de huidige leden? In beginsel allerlei mensen met te veel geld. Leden van het Britse koninklijk huis behoren ertoe, adel, zakenlieden, maar ook film sterren, popmusici en voetbal lers. Het biedt namelijk nogal wat voordelen om lid te zijn van Lloyd's, die voordelen schuilen niet eens zozeer in de inkomsten uit premies (hoewel die hoog kunnen zijn, met name voor de genen die bereid zijn grote risi co's te nemen, zoals die bijvoor beeld momenteel gelden bij de verzekering van tankers die in het Golfgebied olie ophalen), maar vooral in het belastingpro fijt Wat zich op dat vlak zoal af speelt, is de afgelopen jaren voor een klein gedeelte duidelijk ge worden dank zij de financiële schandalen die Lloyd's op z'n grondvesten hebben doen schudden. Een klein aantal underwriters namelijk heeft zich de afgelopen jaren onrechtmatig verrijkt ten koste van de Lloyd's-leden. Het ging om grote bedragen: een van de betrokken assuradeurs die nu in Sparye zit (Engeland heeft met dat land geen uitleveringsver drag) heeft alleen al meer dan 100 miljoen gulden achteroverge drukt. Dat dat zo lang onopge merkt bleef, kwam niet in de laatste plaats omdat de fraude rende underwriters werkten met De mummies worden nu bewaard in zinken kisten in afwachten van wellicht een nieuw onderzoek. (foto gpd» kapitaal dat naar buitenlandse rekeningen van de Lloyd's-leden moest, rekeningen die buiten be reik van de machtige arm van de Britse belastingdienst dienden te blijven. Het is om die reden dat de fi nanciële schandalen bij Lloyd's naar verhouding zo weinig op roer veroorzaakten. Het volk maakte zich niet druk; het enige dat er was gebeurd was dat een groepje steenrijke mensen iets minder steenrijk was geworden. Ouderwets Voor een vereniging waarin zo veel geld omgaat, is het opval lend hoe ouderwets Lloyd's in vele opzichten nog is. Wie de nogal Spartaans ogende houten bankjes van de assuradeurs in de grote zaal van Lloyd's bijvoor beeld langsgaat, ziet maar zelden mensen achter beeldschermpjes zitten, zoals overal elders in de City gemeengoed is geworden. De verzekeringen worden nog vrijwel alle met de hand uitge schreven, en in een soort kleine ordners genoteerd. De manier waarop ze gesloten worden, is in principe niet veel anders dan de manier waarop de eerste verze keraars, de Italiaanse kooplieden van 500 jaar geleden zaken de den. Het gaat er bij Lloyd's als volgt aan toe. Verzekeringsagenten die werken voor een cliënt die iets wil verzekeren, melden zich in de grote zaal. In die zaal bevin den zich de namens de Lloyd's- leden optredende assuradeurs. Soms werken die assuradeurs voor maar enkele leden, enkele grote voor meer dan 3000. Wat nu de agent moet doen is een assuradeur zien te vinden, die het te verzekeren object voor een gedeelte wil verzekeren te gen een niet te hoge premie. Daarna gaat de agent andere as suradeurs af, net zolang tot het schip, het vliegtuig of het ge bouw van zijn cliënt voor 100 procent verzekerd is. Het aardige hiervan is, dat als er iets ergs met Van enkele exemplaren waren de gebitten nog gaaf en er was er zelfs één waarvan de kleding nog in redelijk goede conditie bleek te zijn. Na het onderzoek zijn Droger en de heer C. J. Zachariasse, lid van de kerkeraad, in Leiden geweest om het opbergen van de mummies bij te wonen. De stoffelijke resten werden in zinken kisten gedaan en dicht gesoldeerd. De twee Tholenaren werd uitgelegd dat ze daarvoor uitgenodigd waren, om op die manier de verzekering te hebben dat er vanuit Leiden inderdaad mummies naar Tholen vervoerd werden en geen kisten met bijvoorbeeld zand. Ze mochten zelfs als ze dat wilden met de kisten meereizen naar Tholen, maar dat vonden ze wat te ver gaan. Wie de mummies bij de restauratie gevonden heeft is niet meer na te gaan, maar vast staat wel dat de toenmalige opzichter van het werk, W. J. Reeder, er snel bij was. Volgens Reeder waren de mummies nog het best te vergelijken met een zeventiende eeuws perkamenten boek. Reeder kan zich ook nog een kruidenbed in sommige van de kisten herinneren en dat zou volgens hem wel eens bijgedragen kunnen hebben aan het mummificatieproces. Ook Zachariasse herinnert zich details. Hij weet nog dat er een klein meisje bij was dat een bosje bijvoorbeeld een bij Lloyd's ver zekerd vliegtuig gebeurt, de le den aansprakelijk zijn voor het gedeelte waarvoor ze zich garant hebben gesteld. Individuele le den lopen dus altijd een risico dat valt te overzien. Folkore Vindt zo'n calamiteit plaats, dan is dat bij Lloyd's altijd aan leiding tot een stukje folklore. Om te beginnen worden de grote scheepsrampen met een ganze- veer in een prachtig handschrift in het zogenaamde loss-book (ver- liezenboek) genoteerd. En dan is er de befaamde scheepsbel van de Lutine die bij rampen één maal wordt geluid, en bij goed nieuws twee keer. De bel is afkomstig van een schip dat in 1799 voor de kust by Ter schelling met man en muis .ver ging, en dat een grote lading goud en zilver aan boord had. Maar heel weinig van het edele metaal werd, ondanks talloze duikexpedities, teruggevonden. De bel (die in 1859 boven water werd gehaald) wordt nog maar zelden gebruikt. Niettemin, nog deze maand klonk hij twee keer, toen de bemanning van het Ame rikaanse ruimteschip Discovery erin was geslaagd twee in de ruimte op drift geraakte satellie ten met een bij Lloyd's verzeker de waarde van ruim 600 miljoen gulden, te bergen. De opluchting bij de heren leden en assura deurs was zelfs zo groot dat de twee astronauten die bij de ber ging betrokken waren inmiddels de Lloyd's zilveren medaille we gens verdiensten uitgereikt heb ben gekregen. Dat is iets dat sinds de oorlog maar vijf keer is gebeurd, het laatst in 1974. Terug naar de folklore. Wat er ook deel van uitmaakt, is het uni form waarin de man die de bel van de Lutine luidt, de portiers, de boodschappenjongens en an dere gedienstigen rondlopen. Een prachtige rode jas met zwar te omslagen. De mannen die het bloemen in haar hand had en erg mooi was aangekleed. „Ze leken wel van perkament en ze waren ook opvallend klein", vertelt hij. Professor De Wilde geeft iets dergelijks aan in zijn onderzoeksrapport. „Het blijkt voornamelijk de huid te zijn die gespaard is gebleven. Deze is geelbruin-perkamenteus en zeer hard geworden. Van de inwendige organen kan worden vastgesteld dat deze bij een van de mummies als dunne, verdroogde lamellen nog waren te herkennen". Onderzoek Momenteel zijn de mummies in zinken kisten, waaromheen weer houten kisten, opgeborgen en bijgezet in een speciaal daarvoor gebouwde kelder. Daarbij is rekening gehouden met de mogelijkheid dat er een nieuw onderzoek komt. Een van de mense die zich daar in de eerste plaats mee bezig zou moeten houden is dr. G. J. R. Maat van het anatomisch-embryologisch laboratorium van de universiteit te Leiden. „Voorlopig bestaan er geen concrete plannen", vertelt Maat. „Ik zou dan ander werk opzij moeten zetten. Pas als er een duidelijke vraagstelling komt kunnen we aan een nieuw onderzoek beginnen". Zo'n vraagstelling kan bijvoorbeeld voortkomen uit dragen worden waiters (kelners) genoemd. Koffiehuis Die titel hebben ze te danken aan de manier waarop Lloyd's begon. Wat nu een van de groot ste organisaties ter wereld op het gebied van verzekeringen is, was 300 jaar geleden een Londens koffiehuis, geleid door een han dige jongen uit Wales, ene Ed ward Lloyd (een achternaam die in Wales net zo gewoon is als by- voorbeeld De Vries bij ons). Hijzelf had niet zoveel met ver zekeringen te maken, maar ver wierf zich gaandeweg een klan tenkring van kooplieden, kapi teins en reders. Zijn koffiehuis werd zo als het ware een voe dingsbodem voor de aan het eind van de 17e eeuw snel populair wordende gewoonte om schepen en ladingen te verzekeren. En niet alleen schepen en la dingen, er werden in het koffie huis van de Welshman veel meer transacties met het oog op een onzekere toekomst afgesloten. Men kon bijvoorbeeld geld zet ten op het voor een bepaalde da tum overlijden van een kwakke lende vorst. Het soort praktijken, met andere woorden, dat nu bij de bookmakers thuishoort. De serieuze verzekeraars scheidden zich later af, en zij vormden wat nu Lloyd's is, een instelling die mede dank zij een aantal speciale wetten zo groot kon worden als zij nu is. Het uit 1928 daterende gebouw waarin Lloyd's nu zit, is het derde in successie. Twee vorige gebou wen werden te klein, en het hui dige pand is dat ook alweer aan het worden. Vandaar dat in Lime Street, pal naast het gebouw vanwaaruit nu zaken worden gedaan, een nieuw en zeer groot pand aan het verrijzen is, dat 700 miljoen gul den kost en in de lente van 1986 in gebruik zal worden genomen en dan - het zegt weer iets over de rijkdom bij Lloyd's- al geheel betaald zal zijn. Uniek Lloyd's is uniek, omdat het de enige organisatie op het gebied van verzekeringen is die gebruik maakt van particulier kapitaal. De vereniging neemt een aparte plaats in waar het gaat om het verzekeren van schepen, en was de eerste die (in 1911!) vliegtui gen begon te verzekeren. Woordvoerder Terry Atkins: „Daarnaast is de markt voor sa tellieten vrijwel geheel in onze handen, net als de markt voor politieke risico's en oorlogsrisi co's. Het is wel eens zo gezegd: alles wat rampzalig is voor Lloyd's is ook rampzalig voor de wereld." Alstublieft, geringer zijn de pretenties in Londen niet. Maar dat kan ook haast niet anders voor een organisatie die er prat op gaat alles te verzekeren. Nou ja, alles? Bijna alles. In 1965, net voor Mohammed Ali en Sonny Liston zouden vechten om de wereldtitel zwaargewicht bok sen, kwam er bij Lloyd's een tele foontje binnen uit de Verenigde Staten. Het was een man die vroeg of hij zich kon verzekeren tegen het niet doorgaan van het tweegevecht op de daarvoor aan gewezen dag vanwege een falen de gezondheid van een van beide boksers. De man zei bereid te zijn een premie van 20 procent te betalen. Dat is een buitengewoon hoge premie (premies boven 10 pro cent betekenen in het algemeen dat er niet een risico maar een ze kerheid in het geding is), en dus weigerde Lloyd's de verzekering af te sluiten. Daarom werd het ook niet nodig gevonden het te verzekeren bedrag of zelfs maar de identiteit van de opbeller vast te stellen. Men kan z'n vermoe dens hebben uit welke hoek de Amerikaan afkomstig was. Een dag later werd bekendgemaakt dat het boksduel moest worden uitgesteld omdat Mohammed Ali aan hernia leed- medische of historische aspecten, als duidelijk wordt dat er met de Thoolse mummies iets bijzonders aan de hand is geweest. Zolang dr. Maat geen verzoeken bereiken, zal er voorlopig geen nieuw onderzoek komen. Overigens benadrukt hij dat wel de bereidheid aanwezig is. Een ander aspect dat na de mummievondst in Tholen een rol heeft gespeeld was de vraag of ze wel of niet tentoongesteld moesten worden. Droger, de toenmalige president kerkvoogd, kan zich discussie herinneren: „We hebben er in een vergadering over gesproken en enkele leden opperden toen dat de restauratie geld kost en dat tentoonstellen misschien een bron van inkomsten zou kunnen betekenen. Persoonlijk was ik daar op tegen. Gelukkig was een meerderheid het met me eens. Het zijn geen objecten om tentoon te stellen. Ik weet zeker dat de kerkelijk gemeente dat, ook nu nog, met me eens is". In Wieuwerd wordt daar anders over gedacht. De vier mummies daar zyn wel te bezichtigen in de kerk en er wordt, tot grote tevredenheid van de penningmeester, druk gebruik van gemaakt. Een woordvoerder uit Wieuwerd vertelt dat het bezoek het laatste jaar iets is teruggelopen, maar er waren toch altijd nog 12.000 belangstellenden die de weg naar het kerkje wisten te vinden. In Tholen voelt men daar dus niets voor. Of zoals Zachariasse, voormalig lid van de kerkvoogdij, het uitdrukt: ,,'t Is geen kijkdoos". RENÉ SCHRIER

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21