SUIZEBr *4LLEN Arbiters en stress Wereldrecord in schaaktweekamp Foreholte doet gooi naar titel Westduits onderzoek Vier goals van Voller Betaalde vakantie Feyenoord test Noor ZATERDAG 8 DECEMBER 1984 SPORT PAGINA 17 Havenarbeider (2) Volgens de Haagsche Courant werd ex RCL-voetballer Hans Braat, nu spelend bij hoofdklas ser Wilhelmus, afgelopen week einde "terecht wegens het trap pen naar zijn tegenstander" van het veld gezonden bij Elinkwijk. Ruud de Groot, vorige week in hevige discussie gewikkeld met DHC-trainer Guus Haak, had evenwel een andere mening, be schreef het Utrechts Nieuws blad. "Het enige waar ik echt mee zit is de rode kaart van Hans Braat. Dat paste volstrekt niet in de sfeer van de wedstrijd". Verslaggever Boerop deelde de visie van de Leidenaar, in Utrecht niet optredend als 'ha venarbeider', omdat de sportle raar zijn megafoon nu in de Stiel tjesstraat had achtergelaten: "Vriend en vijand sloten zich bij de mening van De Groot aan. Scheidsrechter Van der Bol uit Rotterdam had vanzelfsprekend een andere mening, maar de snelheid waarmee hij Braat dui delijk maakte dat hij moest ver trekken, had niets te maken met het gedrag van de spelers, maar meer met zijn eigen interpretatie van de scheidslijn tussen goed en kwaad". Benieuwd of De Groot in de komende weken nog een paar goede woorden voor de Haag sche Courant over heeft. Kom terug Korfbalcoach Ben Crum zondig de enkele weken geleden toen hij tegen de afspraken in een com petitiewedstrijd met zijn club DKOD speelde. De korfbalbond stuurde club- en bondscoach Crum daarop de laan uit. Binnen de korfbalgelederen wordt ech ter veel kritiek geleverd op de beslissing van het KNKV. Ook de Leidse club Fides Pacta rea geert namens Peter van der Vel den in het verenigings-orgaan: "Wat blijkt tn het eerste compe titie-weekeinde. DKOD-speler geblesseerd, Crum binnen de lij nen. Hoofdbestuur haalt het knuppeltje uit het hoenderhok en stuurt Crum de laan uit. Snel ge reageerd uiteraard, maar niet erg doordacht. Hoewel ik de cryptische uitspraken van Crum over korfbal-techniek en taktiek niet altijd kan volgen, denk ik dat hij zelf uitstekend weet waar hij mee bezig is. Ik geloof niet dat zijn objectiviteit beïnvloed zal worden door zijn optreden als speler". "In de laatste NK-blad blijkt dat de voltallige selectie Crum te rug wil en is ook de conclusie van de NK-scribenten dat het Hoofd bestuur er verstandig aan zou doen dit besluit terug te draai- Van der Velden besluit zijn be toog met een opmerkelijke ver gelijking: "Het lijkt erop dat het Hoofdbe stuur niet onder wilde doen voor de grote broer van het voetbal. Rijvers weg, Crum weg. Kijk kijk, wij zijn niet bang". Valse tonen Scheidsrechters zijn tegenwoor dig hun leven niet zeker in de voetballerij. Elk weekeinde wordt de man in het zwart ergens Nederland belaagd, dan wel neergeslagen. In het afgelopen weekeinde werd een triest re cord geboekt. Niet alleen in de Leidse regio (klappen op de Bos- huizerkade) was de arbiter het slachtoffer van een agressieve benadering. In Purmerend maakte een speler van het Am sterdamse DWS het zaterdag wel heel erg bont, meldde de Nieuwe Noordhollandse Courant: "Scheidsrechter Bakker uit Nieuw Vennep moest zaterdag na afloop van het treffen tussen Purmersteijn en DWS onder be geleiding naar zijn auto worden gebracht. Aanleiding vormde het dreigement van een van de DWS- spelers, die scheidsrechter Bak ker stond op te wachten met een "Terwijl de Nieuw Vennepse arbiter na afloop van het treffen, dat in een onverwachte 3-2 over winning eindigde voor de Pur- merenders, een plekje had gevon den in de bestuurkamer, kwamen spelers van Purmerend hem waarschuwen dat bij de uitgang een van de DWS-spelers de leids man met een mes stond op te wachten. Dit omdat de Amster dammers verbolgen waren over de nederlaag en het incident waarbij de spits van DWS en doelman John de Bruin waren betrokken. Daarbij kreeg De Bruin een schop, nadat hij achteruitlopend over de op de grond liggende DWS-spits was gevallen". "Ook tijdens het verdere ver loop van de wedstrijd werd een aantal onvriendelijke opmerkin gen over de arbitrage van de heer Bakker gemaakt door de Amster dammers". Gezellig dus, dat fluiten in de vrije tijd. Nog een voorbeeld. Uit de Arnhemse Courant: "In de vierde klasse F ontstond er groot tumult bij Theole-Fortis- Redactie Jaap Visser en Rob Onderwater Alphenaar Kees Jansma, Noordwijker Joop Niezen masochisme hun persoonlijke blunders op. simo. Vijf minuten voor afloop buur-Heerenveen wond grensrechter Passanea van Theole zich zo op over het feit dat scheidsrechter Nieënhuis uit Wij fie een strafschop gaf aan Fortis simo, dat hij het veld instormde en de arbiter vol op de kaak trof. De vlaggenist moest vervolgens door omstanders in bedwang worden gehouden". Geen wonder dat het KNVB- scheidsrechterskorps steeds kleiner wordt. AVRO's Ruud ter Merknamen Leidenaar Eelco Brinkman houdt de gemoederen bezig. Heel Hilversum is gevallen over de absurde richtlijnen van be windsman wat betreft het in beeld brengen van merknamen. In zijn column in Vrij Nederland toont Nico Scheepmaker nog eens aan hoe belachelijke en in consequent het mediabeleid van de Merenwijker is: 'Tn Hilversum, waar ze anders naar voetbal kijken dan u en ik, zagen ze op de binnenstromende beelden van Sparta-PSV dat de reclameborden niet aan de voor waarden voldeden. Een seintje naar de frontlinie voorkwam dat we net als eerder bij SC Cam- twee mi nuten van de wedstrijd te zien kregen, gevolgd door een tien mi- nuten durend interview met trai ners en spelers. Wat was het ge val? Er stonden nog steeds bor den langs het veld met de merk naam driemaal daarop vermeld. Drie is het getal van de duivel, althans voor minister Brinkman. Twee keer mag wel. Bij AZ'67 de NOS had de KNVB verzocht om Sparta, AZ'67 en NAC er op te attenderen dat de reclameborden nog steeds niet conform de regels waren) waren de drienaamsbor- den verdwenen, maar ik noteer de wel veel tweenaamsborden: Sony Sony, Mita Mita, Zanussi Zanussi, Campari Campari, Ni kon Nikon, Agu sport Agu sport, Pelgrim Pelgrim, Atag Atag, Bauknecht Bauknecht. Adidas Adidas en Panasonic Panasonic. Tjongetjonge, alang-alang, Du- ran Duran, mensen mensen, en zovoort enzovoort. Hiep hiep hiep hoera! mag dus niet, maar hiep hiep hoera hoera weer wel. Het vreemde is dat er wel elf merkna men door elkaar mogen lopen, als ze maar niet op borden maar op shirtjes staan. En als de spelers zich voor de wedstrijd even, keu rig op een rijtje, aan het publiek voorstellen, zie je zelfs een grillig en ademend bord met elf merkna men naast elkaar, zonder dat WVC en NOS in paniek raken". Kat Roodenburg riep afgelopen weekeinde de hulp van Sin terklaas in, om de eersteklasser aan de eerste thuisoverwinning van het seizoen te helpen. Uit de Weekbrief van de Leidse voet balvereniging: "Zondag speelt ons eerste elftal een thuiswedstrijd tegen Rood Wit Amsterdam. Tot nu toe wilde het in thuiswedstrijden niet zo lukken. Misschien inspireert Sint Nicolaas en zijn zwarte Piet ons eerste team, bij een overwinning zit er zeker wat in de zak". Dat bleek dus een kat. Blunders Kees Jansma, waarschijnlijk de enige sportjournalist waar een liedje aan is gewijd, Ruud ter Weijden en hoofdredacteur Joop Niezen van Sport International hebben in een vlaag van maso chisme een paar prachtige per soonlijke blunders opgebiecht. Die staan in de laatste SI af- gdrukt: Joop Niezen over zyn in 1985 gehouden interview met Sir Alf Ramsey, de coach van voetbal- wereldkampioen Engeland: "Echt, ik hèb het hem gevraagd daar in het statige hoofdkwar tier van de FA... 'Vertelt u mij nog eens het verhaal van de wk- kwalificatie, Sir Alf. En de we reldkampioen, verbaasd, verzon nog iets van een antwoord dat in tegraal werd afgedrukt in Voet bal International. En zelfs toen realiseerde ik mijn blunder nog niet, nl. dat Engeland zich als or ganiserend land in 1966 niet be hoefde te kwalificeren. Overigens blijf ik het vreemd vinden dat Ramsey deed alsof hij mijn En gels niet verstond... en toch ant woord gaf'. Kees Jansma over zijn eerste radio-optreden in het begin van de jaren zeventig. Een nabe schouwing van Go Ahead-Ajax vanuit Deventer: "Stiknerveus wachtte ik op de aankondiging uit Hilversum, mijn ogen samengeknepen onder het stralende kunstlicht van de Adelaarshorst. 'Over nu naar Kees Jansma in Deventer', klonk het. 'Ajax heeft hier voor 14.000 toeschouwers in Deventer'... be gon ik bibberend op te lezen... 'te genstander Go Ahead overtui gend'... Op dat moment vond de terreinmeester van Go Ahead het welletjes. Het kostbare kunstlicht brandde al te lang. En na een handomdraai stond ik in het donker. 'Mijn God, het licht gaat uit. Sorry, ik kan mijn aanteke ningen niet meer lezen. Ajax won wel, gauw terug naar Hilver sum', zei ik. In Hilversum draai den ze verbijsterd een plaatje". Ruud ter Weijden over zijn in terview met Louis Ocana in een live-uitzending van AVRO's Sportpanorama in 1975: "De kranten haddend daags voor mijn interview vol gestaan met het nieuws dat Ocana niet mee zou gaan naar het wereld kampioenschap op de weg. Dus was één van mijn 'logische' vra gen of het nu duidelijk was dat h ij niet zou gaan. Het antwoord al kennende dwaalden mijn ge- dachen af naar m'n draaiboek en het volgende onderwerp dat zou volgen op het interview. Op de achtergrond van mijn tijdelijke 'geestelijke' afwezigheid murmel de het antwoord van Ocana voort. En toen hij dan ook was uitgesproken, vertaalde ik ra zendsnel dat het een ieder duide lijk was dat Ocana dus niet aan het wereldkampioenschap wiel rennen zou meedoen. Zoetemelk keek mij weliswaar ietwat ver baasd aan, maar deed er het zwijgen toe. Het interview werd afgerond en het volgende onder werp aangekondigd. Op dat mo ment rinkelde de telefoon al in de redactiekamer. De heer Ter Weij den had het allemaal niet begre pen. Dat klopte. Want na het filmonderwerp toen ik weer in beeld kwam moest ik ietwat be smuikt melden wat Ocana dus werkelijk gezegd had". Doelpunten In Hazerswoude Dorp zijn ze al lergisch voor alle fratsen van het bestuur van de Nederlandse to- feltennisbond en van de bonds- coaches, zolang die tenminste geen Bakker heten. Dat blijkt ook nu weer uit de Lange Vinger, het clubblad van Avanti. Over de Open Nederlandse kampioen schappen schrijft Hans de Rijk: "Bij de heren stond in Neder land II Rob Turk opgesteld. De eerste wedstrijd om 9.00 tegen Is raël verviel omdat deze ploeg niet aanwezig was. Daarna heet te de tegenstander Zweden met Lindt en Persson. Coach Vlieg stelde Bob Potton en Anne Vlieg op en voor Rob was als troost het dubbel. Dit was nu een pracht ge legenheid geweest om een jongere als Rob eens in te zetten, maar nee hoor. Een eenzijdige speler als Anne Vlieg moet tegen het technisch superieure Zweden een potje zien te breken. Aan me nooit niet. Ook Potton (in de in terland tegen West-Duitsland als een krant) wordt weer doodleuk opgesteld. Lang leve de ouwe hap! Wat een beleid; wat een toe komstvisie. Belachelijk toch! Ik heb twee minuten naar de verto ning gekeken en kon het toen al niet langer meer aanzien". Op zondagavond had De Rijk voor de buis graag wat langer dan twee minuten naar het tofel- tennisspektakel in Ahoy willen kijken: "Ook zo genoten van de beelden bij Studio Sport van de Open Dutch? Bij voetballen laten ze toch ook de doelpunten zien en niet alleen de laatste minuut? Ze leren het blijkbaar nooit". Stel je voor dat Studio Sport alle doelpunten van een tafeltennis toernooi zou tonen. Met de her halingen erbij heb je dan t och gauw een week zendtijd nodig. KEULEN (SID) - Door voetbalkijkers worden ze gehoond met de ordinairste taal, voetballers en trainers geven hen vaak de schuld van nederlagen, hun beoordelingen en be slissingen lokken meermalen discussies uit van in voetbal geïnteresseerden. Het leven van de dikswijls autoritaire voetbalscheidsrechters heeft een keerzijde. „De spelleider staat naast lichamelijke inspanningen aan enorme psychi sche belastingen bloot", beweert de gerenommeerde Keul se sportarts Wildor Hollmann. In het door hem bestuurde insti tuut voor hart en bloedsomloop op de sportacademie in Keulen is hft een uitgebreid onderzoek begon- 'nen onder twintig scheidsrechters "uit de Bundesliga. De eerste taak was onderzoeken onder welke voetbalomstandigheden de scheidsrechter in staat van opwin- dig komt te verkeren. Een half uur voor het begin van de wedstrijd werden by de arbiters kleine meetelectroden op het li chaam aangebracht. De pols werd met een klein elektrocardiogram gecontroleerd. Vóór de wedstrijd lag het normale aaptal polsslagen BREMEN (SID) - In de Westduitse .Bundesliga werd gisteravond één .wedstrijd gespeeld. Werder Bre men zegevierde op eigen veld met 6-0 over Borussia Dortmund. Grote man bij de thuisploeg was interna tional Rudi Voller die in de tweede helft binnen zestien minuten een hattrick maakte. In de eerste helft scoorde Voller ook al het derde doelpunt voor zijn club. De andere treffers werden gemaakt door Neu- barth en Reinders. Werder Bremen klom door deze zege op naar de tweede plaats op de ranglijst ach ter Bayern München. ADVERTENTIE op 50 tot 60 per minuut. Alleen al het betreden van het veld bracht het aantal polsslagen op 75 tot 90. „Tijdens de wedstryd doen zich vijf situaties voor, tijdens welke de scheidsrechter psychisch bijzon der zwaar belast wordt", zegt pro fessor Hollmann. By ver doorgetrokken sprints, een lichamelijke belasting, kwam de hartslagfrequentie op 180, bij geestelyke stress-situaties zonder verdere inspanning kwam de pols slag op 150. De Keulse weten schapper maakte op basis van zijn bevindingen een ranglijst op van scenes in het veld die het bloed van de scheidsrechter op het kookpunt brachten: 1. voor de uitvoering van hoekschoppen en vrije trappen, 2. het ordenen van de muur bij vrije trappen, 3. voor de beslissing tot strafschop, 4. bij geblesseerde spe- Aantal remises: 26 MOSKOU (DPA) - De tweekamp om het wereldkampioen schap schaken tussen titelhouder Anatoli Karpov en uit dager Gari Kasparov, heeft een wereldrecord opgeleverd. Gisteren eindigde de 31ste party na 35 zetten in remise. Het totaal aan puntendelingen is daarmee gekomen op 26 (de overige vijf partijen zijn gewonnen door Karpov). Het oude record dateerde van 1927 in Buenos Aires, toen Alje- chin en Capablanca 25 remises lieten aantekenen. Een scheidsrechter in moeilijkheden. Schoolvoorbeeld Rijnsburgse Boys supporters mee naar P.S.V. a.s. dinsdag vertrek 16.30 uur voor 10,- (excl. toegang) p.p. met de bus. Opgeven In de kantine Rljnsb. Boys ma.avond van 7-9 uur. KATWIJK - Rechterspits Mar tin van der Plas van derdeklas ser Katwijk is vanaf morgen twee weken op proef bij de Por tugese club Olhanense. De twee de divisieclub, dochtervereni ging van Benfica, wil de 20-ja- rige Katwijker veertien dagen testen en besluit dan of hem een contract wordt aangeboden. Met Van der Plas, die van daag nog meespeelt tegen 's Gravenzande, is via via con tact gelegd. "Een ongeloof waardig verhaal", beseft ook zijn vader, zelf jeugdvoorzitter van Katwijk. "Maar ik heb al les grondig onderzocht en het is echt waar. Ik heb contact gehad met de president van de club en tot nu toe heeft die alles waar gemaakt wat hij in dat gesprek heeft toegezegd. Het ticket ligt klaar, ze betalen alle kosten. We zien wel wat er uit voortkomt. Voorlopig beschouwen we het als een betaalde vakantie." De opwinding ontstaat bij de scheidsrechters dus niet in de eer ste plaats bij strafschoprijpe spel momenten of bij de uitvoering van de strafschop zelf. „Voor het spel bezit de strafschop een zekere dra matiek, voor de scheidsrechter is de scene volkomen overzichtelijk. In tegenstelling tot de momenten bij het nemen van hoekschoppen en vrije trappen", meent sportme- dicus Hollmann. In de kluwen van spelers in het strafschopgebied komt het steeds weer tot irritaties. „De scheidsrechter kijkt naar de man die de corner trapt en hoort achter zijn rug het gekrakeel en de handtastelijkheden", berichtte een van de onderzochten. Erger zijn nog de vrije trappen by het straf schopgebied. De muur van verde digers laat zich niet eerder dan na lange en heftige uiteenzettingen op de reglementaire afstand van de bal zetten. Onoverzichtelijke spelmomen ten stellen de scheidsrechters voor de grootste problemen. Scheids rechter Hans-Heinrich Barnick weet daar over mee te praten. Afge lopen zaterdag maakte hy tijdens de regionale derby tussen Borussia Dortmund en Schalke'04 bij het tweede doelpunt van de thuisclub een fout. In een voor hem moeilij ke situatie zag hy de handsbal van de Dortmunder Schuiers voor zijn doeltreffende schot niet. Barnick kende het doelpunt toe, al verbaas de hij zich over het feit dat geen van de Borussia-spelers juichte ter wijl hij door protesterende spelers van Schalke werd omringd. „Ik voel me niet goed", bekende de leidsman na de wedstryd, „de tele visie zal wel een foutieve beslissing van mij bewijzen". Al in de pauze van de wedstrijd had Schalke-trai- ner Assauer over de scheidsrechter laten weten: „Die is ongelooflijk over zijn toeren". De wetenschap bewijst nu dui delijk dat de autoriteiten op het voetbalveld dicht bij stress komen. Alleen ervaren scheidsrechters, stelde professor Hollmann vast, zijn wat beter tegen stress opge wassen. Maar ook zij gaven toe voor de wedstrijd onder hoogspan ning te staan. Tachtig procent van de medewerkende scheidsrechters bekenden ruiterlijk: „Ik ben ze nuwachtig". Topper in handbalwedstrijd VOORHOUT - Wat gaat er komende winter allemaal weer met Foreholte gebeuren? De Voorhoutse handbalsters draaien weer met de besten mee in de op één na hoogste Nederlandse divisie en doen morgenmiddag tegen Wings een gooi naar een toppositie. we een keer promoveren", zegt Nel Geerlings, "maar het is geen must. Komt het, dan is het meegenomen. Odin, Quick en Wings bijvoorbeeld staan veel harder te dringen. Wij zijn echt een dorpsclub. Het moet gezellig zijn, en leuk blijven". "Nee, als wij kampioen worden dan zou dat geen al te grote proble men opleveren. De oudere speel sters gaan dan zeker nog een jaar tje door en daarna moet de jeugd het over kunnen nemen. We heb ben namelijk een heel goed junio renteam. Worden we het niet, dan zullen misschien een paar oudere speelsters mee ophouden. Dat zien we vanzelf'. Kasparov ontsnapte overigens op wonderbaarlijke wijze aan een ne derlaag. In het verre middenspel beschikte zijn tegenstander over een gezonde pluspion, die hem de overwinning had moeten brengen. Beide schakers waren echter in he vige tijdnood geraakt. Vooral Kar pov, die nauwelijks meer op zijn stoel kon blijven zitten. Toen Kas parov op de 36ste zet remise voor stelde, nam hij dat onmiddellijk Dat einde stond in schrille tegen stelling tot de overmacht, die Kar pov eerder ten toon had gespreid. In een onregelmatige opening ont wikkelde hij al vroeg druk tegen de zwarte centrale pionnen. De theo rie hielp beide grootmeesters tot de vijftiende zet. Toen nam Kaspa rov de gewaagde beslissing Da7 te spelen inplaats van Dxb3. Het ant woord van Karpov: Lg3 was heel knap. Vanaf dat moment was Kas parov dfinitief in de verdediging gedrongen. De vrij-pion waarom zijn spel was gebouwd moest hij opgeven en het einde leek nabij. Karpov, die voor de gelegenheid het lot had getart en voor het eerst een nieuw pak had aangetrokken, speelde het wellicht niet op zijn scherpst. Kasparov daarentegen kwam met een serie diep door dachte zetten, die hem zowaar iets van een koningsaanval opleverde. Bij het zoeken naar de winst, die technisch gesproken binnen hand bereik moest zijn, verloor Karpov zoveel tijd, dat hy het uitzicht ver loor. Inplaats van een zekere over winning was de party plotseling een loterij geworden, waaruit de wereldkampioen zich tot zijn zicht bare opluchting kon redden, toen Kasparov remise aanbood. De 32ste partij staat voor maan dag aanstaande op het programma. Dan heeft Kasparov wit. ROTTERDAM (GPD) - Feye noord gebruikt de trip naar India om minimaal een speler te testen. De Noor Arve Seland, een 20-jarige vleugelspits van Stort Kristian- sand, gaat eind december met de Kuipploeg mee naar New Delhi en Calcutta, waar de Rotterdammers twee wedstrijden spelen. Seland komt al op 17 december naar de Kuip, waar hij eerst nog eerst tien dagen mee traint. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat ook de IJs lander Siki Jonson mee zou reizen, maar volgens de berichten heeft hij inmiddels getekend voor Sheffield Wednesday. Nu hy afvalt,denkt Ab Fafie er over nog een of meer jonge buiten landse voetballers mee te nemen naar India. „Wij hebben een hele lyst met namen van zulke jon gens", aldus de Feyenoord-trainer, „maar hoeveel er mee gaan,hangt af van het aantal selectiespelers dat geblesseerd moet thuisblijven". Voorlopig ziet het er naar uit dat Petursson (buik-liesblessure) en Henk Duut (uit het gips, maar nu heeft hy weer geelzucht) niet mee mee kunnen naar India. Feyenoord vertrekt op 27 december en komt 2 of 3 januari terug. Vorig seizoen kon eenzelfde balans worden opgemaakt. Toen ging een gelijksoortige topper verloren en zakte Plantenhoek/Foreholte plotsklaps ver af, tot in de onderste regionen. Dat gevaar loopt de for matie van trainer Wim Geerlings nu niet. "Want het verschil tussen de ondersten en bovenste clubs is dit seizoen veel groter", zegt zyn vrouw en spelmaakster Nel. "De competitie is niet zo sterk als ande re jaren". Dat doet overigens niets af aan de prestatie van de Voorhoutse vrouwen, die al een aantal seizoe nen tegen de eredivisie aanhikken. "Het zou hardstikke leuk zijn als ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 i COMPETITIEWEDSTRIJD EERSTE KLASSE U.V.S. - Oud-Beijerland Deze advertentie is aangeboden door Dorpsstraat 106, Warmond

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17