'Krachttraining noodzaak "Je moet brutaal zijn" KM jonge s Jeugd ruikt zijn kans bij E/Leiden Revaliderende John van t Schip ZATERDAG 8 DECEMBER 1984 LEIDEN - Anderhalf seizoen geleden, bij zijn overstap van het Haarlemse Stars naar Elmex Leiden, verbaasde Ruud Harrewijn zich hardop over de samenstelling van het team. Niet dat de coach, in algemene zin, ontevreden was over de opbouw van zijn keurkorps, maar wel sprak hij zijn verwondering uit over het totaal ontbreken van Leids talent daarin. Alleen maar import, dat is niet goed voor het imago, zo redeneerde hij. Dat moest dus veranderen. Henk-Jan Piket contra zijn leermeester Emill Hagens. "In het begin durfde ik niks te doen". (foto Holvast) Nu hebben coaches, zoals bijvoor beeld Hennie Blom, in het verle den ook al eens een poging gedaan om de bijeen gekochte basketbal- ploeg te voorzien van een 'stadsge zicht' om zodoende de herkenbaar heid te vergroten, maar misschien op Peter Paulides na konden de meesten niet voldoen aan de eisen die het hoge eredivisieniveau stel de. Met veel extra zitvlees haakten jongens als Berendsen, Cornelis- sen en Van Weeren meestal na een jaar tamelijk gefrustreerd af, echt naar ze omgekeken werd er toch ook niet. Het blessureverhaal van Van 't Schip begon in april. „Toen kreeg ik last van constante pijn onderin mijn rug. Ik kon nauwelijks buk ken, maar ben wel blijven spelen. In mei ben ik zelfs nog met de ploeg naar Canada geweest. On danks de pijn heb ik daar lekker gespeeld. In Vancouver, waar ik dus vandaan kom, zat m'n familie op de tribune en werd ik zelfs uit geroepen tot de meest waardevolle speler. Bij Ajax werd ik ondertus sen behandeld en opeens verplaat ste de pijn zich naar mijn linkerbil. Eerst dachten we dat er een spier tje was verrekt, maar ik hield die pijn in de zomervakantie en in de eerste twee trainingen voor dit sei zoen kreeg ik zelfs een lam gevoel in mijn linkerbeen". Proeven in het Lucas-ziekenhuis en de Valeriuskliniek duidden op een hernia. Van 't Schip: „De medi sche staf van Ajax wilde dat ik eerst contrast-foto's zou laten ma ken en daarna meteen onder het mes. Maar daar had ik niet zo'n be hoefte aan. Ik wilde het eerst eens met fysio-therapie proberen. Toen dat niet hielp, heb ik die foto's als nog laten maken. Bleek ik inder daad hernia te hebben". Na zonder resultaat een maand plat te hebben gelegen in het Prin sengracht-ziekenhuis, kreeg Van 't Schip het advies om zich te laten behandelen door de Groningse chi rurg Deutman. „Die man heeft in Nederland een Amerikaans sys teem geintroduceerd waarbij ze met de spuit hetzelfde effect pro beren te bereiken als met een ope ratie. Bij een operatie schrapen ze de tussenwervelschijf leeg waar door de beknelde zenuw vrijkomt. Met een injectie krijg je een lang zaam werkende vloeistof ingespo ten die de uitstulping van de tus senwervelschijf moet oplossen. Het voordeel van deze methode is natuurlijk dat je geen operatie- wond hebt, maar ook dat er een kans is op herstel. Bij een operatie moeten ze die tussenwervelschijf openbreken. Met de injectienaald steken ze er dwars doorheen. Een zwakke plek zal het bij mij altijd blijven, maar misschien minder zwak dan na een operatie het geval zou zijn geweest". Inmiddels heeft Van 't Schip zijn eerste, korte bezoekjes aan Ajax er al weer opzitten. „Johnnie Bosman woont hier in de buurt en die heeft pas zijn rijbewijs gehaald. Zitten mag ik nog niet, dus dan kan ik mooi achterin liggen terwijl hü me in mijn eigen auto naar het stadion rijdt". Fout Tijdens de talloze uren die Van 't Schip de afgelopen maanden lig gend in bed of op de bank heeft doorgebracht („gelukkig ben ik Maar die tijd lijkt voorbij. Harre- wijn namelijk maakt er wel dege lijk werk van om regionale uit schieters klaar te stomen voor het grote werk. Deels doet hij dat uit de overtuiging om ook echt een Leids stempeltje op de ploeg te drukken, deels gaat dat ook nood gedwongen omdat het terugge schroefde budget aankopen van buiten nog nauwelijks toelaat. Voor versiering alleen is geen geld Jammer Er werd dus, na zijn komst in Leiden, gezaaid en inmiddels ook al een beetje geoogst. Rudolf Ouds hoorn, uit Katwijk, pikt zo links en rechts minuutjes en puntjes mee en volgens Harrewijn is het alleen maar jammer dat hij zo laat de overstap van een rayon-twee deklasser naar een eredivisionist h#eft gemaakt, anders had hij al lang vaste keus geweest. Voor twee anderen, Richard van Poelgeest en Henk-Jan Piket gaat dat 'laat' niet door Jaap Visser niet zo'n zenuwenlijer, anders had ik al lang in een inrichting geze ten"), is hij tot de conclusie geko men dat er structureel iets fout is met de lichamelijke opvoeding van jonge voetballers. „Je ziet het bij ons in de selectie. Bij iedere spelers is van onderen alles goed ontwikkeld, maar de buik- en rugspieren zijn slecht ver zorgd. En als er geen evenwicht is in het lichaam dan krijg je blessu res. Bij Ajax hebben jonge spelers vaak rugklachten. Niet alleen ik, maar ook Marco van Basten, John nie Bosman en vooral Gerald Van enburg en Robbie de Wit. Allemaal dezelfde soort spelers, lang en slank. Die jongens gaan nu naden ken. Dramatisch gesteld ben ik het trieste voorbeeld voor ze. Ze besef fen nu dat ze ook andere dan hun beenspieren moeten ontwikkelen. Tegen mij is dat voorheen ook al tijd gezegd, maar je komt er zo wei nig toe als je elke dag moet trainen. Voetballers zijn van nature nogal lui en duiken na de training niet nog even het krachthonk in. Maar ik weet nu dat het pure noodzaak is. Voortaan ga ik zeker één keer in de week het krachthonk". Leuk Hoewel Cruijff hem dus als spel bepaler heeft voorbestemd, Lijkt Van 't Schip straks weer met de rol van rechterspits genoegen te moe ten nemen. De voormalige voetbal ler van het Amstelveense NFC is immers een van de weinige Ajacie- den die, zoals dat in vaktermen heet, de achterlijn haalt. „Op dit moment lopen er in het eerste geen echte flankspelers. Vanenburg is natuurlijk geen echte rechtsbuiten met een voorzet vanaf de achter lijn, die Marco van Basten en ook Johnnie Bosman zo gevaarlijk ma ken. Ook Robbie de Wit is geen speler die op de linkerflank de ach terlijn haalt. Robbie is een voetbal ler die zwerft en graag van de vleu gel naar binnen trekt. Vorig jaar had je Jesper op links en stond ik op rechts. Twee typische buiten spelers en dat was wel zo leuk voor het publiek. Zonder het nu op me zelf te willen betrekken, het is ge woon een feit dat het voetbal met een echte rechter- en linkerspits leuker is om te zien dan het voetbal dat nu door Ajax wordt gespeeld. Marco van Basten moet zich vaak ver laten terugvallen omdat hij voorin zo geisoleerd staat. Eigen lijk moet hij te veel meevoetballen waardoor hij minder aan het ma ken van doelpunten toekomt". Een plaats op het overbevolkte op. Integendeel: ze zijn wat vroeg. En daarom nog niet zo nadrukke lijk in beeld. Daar zal evenwel beslist veran dering in komen, zeker wat Van Poelgeest betreft. Pas 18 jaar en nog nauwelijks in actie gekomen voor het eerste van Elmex, onder kende ook bondscoach Vladimir Heger de 'verborgen' kwaliteiten van Van Poelgeest die hij nu al se lecteerde voor het nationale team. Omdat hij in zijn examenjaar zit moest de 2.04 meter lange forward bedanken, maar van uitstel zal in zijn geval geen afstel komen. Daarvan is Henk-Jan Piket, de enige ras-Leidenaar van dit trio, ook overtuigd als het gaat om z(jn toekomstperspectief. Samen met Van Poelgeest 'maakt' hij momen teel nog zijn minuten in het junio ren-team en kijkt hij bij tijd en wij le vanaf de bank toe hoe Emill Ha gens het grote spel dicteert. Één maal, in en tegen Weert voor 1500 toeschouwers, mocht hij dit sei zoen eventjes van de eredivisie sfeer proeven. En dat beviel hem zeer. middenveld van Ajax is dus voor lopig niet weggelegd voor Van 't Schip. „Dat vind ik beslist geen 'punt hoor, hoewel ik van oor sprong inderdaad een middenvel der ben. Ik kwam op m'n twaalfde bij Ajax als middenvelder. Omdat ik zo klein bleef, hebben ze me in de B-junioren van het middenveld gehaald en rechtsbuiten gezet. In de toekomst zou ik best weer op het middenveld willen staan, maar voorlopig denk ik daar niet aan Als ik straks terug kom zal ik blij zijn met elk plekkie in de basis. Al is het bij wijze van spreken tussen de palen. Elke kans die ik krijg zal door Ad van Kaam Zozeer zelfs dat hij in de algehele euforie van én die onverwacht rui me zege op de concurrent én zijn geslaagde debuut daarbij hij zich zelf op de terugweg in de bus een biertje permiteerde. Maar dat schoot bij Harrewijn, die vindt dat de jeugd in zaken als roken en drinken soberheid moet betrach ten, in het verkeerde keelgat. Een berisping en een straftraining was het directe gevolg. Waarmee Harre- wijn nog eens aantoonde zijn pu pillen wel degelijk serieus te ne- "Dat doe ik dus nooit meer", zegt Henk-Jan Piket nu, "dat lesje heb ik er wel van geleerd. Normaal ge sproken drink ik niet en roken heb ik nog nooit gedaan. Maar van nu af aan is het er helemaal niet meer bij. Hij heeft gelijk. Zolang als je nog geen vaste basisspeler bent kan je daar beter vanaf blijven. Dat hoort niet bij het bedrijven van topsport." Ruzie Net als zijn voorbeeld, Emill Ha gens, begon de leerling van de pe dagogische academie in Oegst- geest pas op 13-jarige leeftijd met basketbal, vooral omdat hij zich groen en geel ergerde aan de vele ik aangrijpen, want ik moet terug komen. Hoe, dat maakt niet uit". Opmerkelijk Het eerste optreden van Van 't Schip in het eerste van Ajax viel opmerkelijk genoeg samen met de terugkeer van Cruijff. In de ge denkwaardige 'lob-wedstrijd' te gen Haarlem in november 1981 werd hij een kwartier voor tijd in gezet voor Tscheu La Ling. Aan het eind van dat seizoen, op 18-jari- ge leeftijd, voerde hij slechts met rugdekking van zijn vader de con tractbesprekingen met het Ajax- afgelastingen bij het voetbal. Zon der slag of stoot ging dat overigens niet, want Pa (Henk) Piket, de toenmalige secretaris van LDWS, zag dat spelletje voor zijn zoon he lemaal niet zitten. "We hebben er wat ruzie over gemaakt", lacht hij (fotoGPD) bestuur. „Ik vind niet dat je als spelertje dat net komt kijken en nog niets heeft bewezen met een adviseur kan komen aanzetten om er even alles uit te halen wat er in zit". Zeker niet bij Ajax waar al te eigenzinnige voetballers door het bestuurscollege tot de orde wor den geroepen en naar een andere werkgever mogen uitkijken. Zo is de hernieuwde relatie Cruijff-Ajax ook stukgelopen, tot groot verdriet van vooral Van 't Schip. In zijn tweede Ajax-periode toonde Cruijff meer dan gemiddel de belangstelling voor het talent Van 't Schip. Ook na zijn overstap achteraf. "De grap is nu dat hij steeds vaker komt kijken. Zelfs op de trainingen. 'Ik mag hem daar nog graag over jennen. Zoals hij toen dacht". Via het pleintje op de Brahms- laan trok hij met vriendjes mee naar Feyenoord volgde de 'last post' van het Ajax-bestuur nauw lettend de ontwikkelingen van zijn 'oogappel' en de laatste maanden heeft Cruijff dikwijls aan het ziek bed van de voormalige Havo-scho lier gestaan. Van 't Schip: „Je weet hoe dat gaat in de voetballerij. Als je niet bij de selectie zit dan zijn ze je snel vergeten. Zo was ik zelf ook. Dat verandert pas als je zelf iets meege maakt hebt. Alleen Marco van Bas ten toont veel belangstelling en Jo- han Cruijff. Van hem heb ik in deze periode heel veel geleerd. Hij heeft me ontzettend vaak bezocht en een heleboel zaken voor me geregeld. Die belangstelling van Cruijff doet me echt goed. Hij geeft mij het zelf vertrouwen om in een terugkeer te durven geloven in een periode dat je het eigenlijk hartstikke kloterig hebt". Kolder De emotionele (en zakelijke) band die tussen Cruijff en Van 't Schip bestaat, is een doorn in het oog van Ajax-voorzitter Harmsen. Van 't Schip: „Ik heb gehoord dat het bestuur Cruijff er van verdenkt te willen stoken in het Ajax-kamp. Dat is pure kolder. Alles wat Cruijff zegt en doet en wat betrek king heeft op Ajax wordt door het bestuur bewust verkeerd uitge legd". „In zijn hart is Johan nog steeds een echte Ajacied. En als hij mij advies geeft dan komt dat niet al leen mij, maar ook Ajax ten goede. Volgens het bestuur is er sprake van rancune van Cruijff ten opzich te van Ajax. Ja, vorig seizoen was er sportieve rancune bij Johan. En dat is begrijpelijk. Maar Harmsen weigert Cruijff als zijn gelijke te zien. Hij beschouwt Johan als een eenvoudige voetballer die niet moet denken dat hij hem kan ver tellen hoe de club moet besturen. Daarom geloof ik niet dat Cruijff ooit manager of technische advi seur bij Ajax zal worden zolang Harmsen er zit. En dat is voor ons voetballers heel jammer". En voor Ajax, want de club zou z'n voordeel kunnen doen met de ervaring van de voormalige Euro pese voetballer van het jaar. Mis schien dat de huidige koloper in de eredivisie dan ook eens een ronde verder komt in het Europese be kervoetbal. Van 't Schip: „Voor het Neder landse voetbal is het gewoon erg dat je er op alle fronten al weer in zo'n vroeg stadium uit ligt. Vooral jonge spelers moeten ervaring op doen in Europees verband. Zo'n wedstrijd in Praag is wel even wat anders dan het gewone clubvoet bal hier in Nederland. In het Euro pacup-voetbal gelden andere nor men. Scheidsrechter, spelers en trainers gebruiken andere normen omdat het op zich zelf staande wedstrijden zijn. Verlies je, dan lig je er uit. Het zijn meestal geen wed strijden waarin je plezierig loopt te voetballen, daar gaat het gewoon te hard voor. Toch vind ik datje er als beroepsvoetballer, vooral bij Ajax, naar moet streven om in het inter nationale voetbal zo ver mogelijk te komen. Je moet een beetje een strebertje zijn. Altijd een doel voor naar het Voorschotense Blitz waar hij het spel leerde verdelen en op zijn 16e debuteerde in het eerste team. Vanwege de sfeer vertrok hij daarop naar Leiderdorp waar Cees den Hollander bouwde aan één van de sterkste jeugdploegen van Ne derland en waarin voor Piket een vooraanstaande rol was wegge legd. Met snelheid en een goed schot als sterkste wapens haalde hij Jong-Oranje, werd uitgeroepen tot de beste speler van het interna tionale jeugdtoernooi afgelopen zomer in Leiderdorp en kreeg van Leiden-coach Harrewijn een eef- volle uitnodiging om bij hem te ka men ballen. "In eerste instantie bij de jeugd", vertelt hij. "Den Hollander ging ook mee en samen met Richard van Poelgeest moesten wy probe ren om het team naar het hoogste niveau te brengen. Dat lukt aardig, want tot nu toe hebben we alle ne gen duels gewonnen. Met z'n twee tjes scoren we meestal de helft van de punten. Daarnaast trainen we vier keer per week met de selectie mee. Daar leer je natuurlijk het meeste van. Spelen tegen Hagens, de beste spelverdeler van Neder land, is vanzelfsprekend heel wat anders dan tegen een junior van 1.70 meter. In het begin durfde ik uit respect voor hem ook niks te doen". Brutaal Dat respect bleef, maar zijn aan vankelijk wat schuchtere houding veranderde. "Je moet brutaal zijn", weet hij inmiddels, "anders heb ben ze maling aan je. Dus tik ik hem, Hagens, ook gewoon op zijn vingers, net als hij bij mij doet. Ik heb mezelf één doel gesteld. En dat is volgend jaar in de eredivisie spe len. Ik weet heus wel dat anderen voor mij dat ook hebben gezegd en daar niet aan toe zijn gekomen. Maar ik geloof erin. Een kwestie van zelfvertrouwen". Het woord is verder aan Harrewijn. ogen hebben, waar je naar toe kunt werken. Ook al is het qua voetbal niet altijd even plezierig, interna tionaal contact is van het grootste belang. En dat is dus waar het ons op dit moment aan ontbreekt". Van 't Schip wjjst in dat verband ook met de beschuldigende vinger in de richting van het Ajax-be stuur: „Vroeger, toen de Spaanse en Italiaanse grenzen nog gesloten waren, verkocht Ajax de mindere spelers aan het buitenland. Sinds die grenzen zijn geopend, worden de beste spelers verkocht. Ajax is als het ware een internationaal op leidingsinstituut. Dat zie je nu weer aan de verkoop van Olsen en de aankoop van Robbie de Wit. Een prima voetballer, maar wel een jongen die nog een hoop moet leren". Schuld Hoewel van 't Schip zich in be ginsel kan vinden .in de wens van het Ajax-bestuur om de aanslui ting met de Europese top te be werkstelligen met jonge, door de club zelf opgeleide spelers, is hij het duidelijk oneens met het trans- ferbeleid. „Wil Ajax op internationaal ni veau preseteren dan moet het be stuur de nodige consequenties aanvaarden." Dus in plaats van een Lerby en een Olsen te verkopen, zal er ook eens geinvesteerd moe ten worden. Dit jaar is er weer winst uit de transfers gehaald, maar ze moeten zich bij Ajax een keer in de schuld durven steken. De begroting is altijd afgestemd op één ronde internationaal voetbal. Nooit eens op de derde of vierde ronde, zoals bij Anderlecht bij voorbeeld. Daar blijkt de. voorzich tigheid van het beleid uit". „Okee, tot nu toe is Ajax een ge zond bedrijf en dat wil het bestuur kennelijk ten koste van alles zo houden. Daar is natuurlijk best wat voor te zeggen, maar dan moet je wel de conclusie trekken dat je in ternationaal nooit verder zal ko men. Maar dat doen ze bij Ajax niet. Ze willen presteren zonder te investeren. Bij Ajax zijn er acht of negen sponsors, maar op het veld zie je daar weinig van terug". Vroegtijdig Dus is Ajax na een opwarmronde tegen het Luxemburgse Red Boys door de eerste serieuze tegenstan der vroegtijdig uit het het Europe se bekertoernooi gekegeld. Voor de vierde keer in successie. Van 't Schip: „Net als Feyenoord en PSV. Maar die clubs leveren wel de spe lers voor het Nederlands elftal. Jongens van rond de 23 jaar die nauwelijks internationale ervaring hebben. Van zulke spelers mag je toch niet verwachten dat ze even hét Nederlands elftal naar de eind ronde zullen brengen. Als ik die wedstrijden tegen Hongarije en Oostenrijk bekijk, dan moet ik eer lijk zeggen dat ze op dit moment niet eens in Mexico thuis horen". Ze? „Ja, ze. Op dit moment denk ik nog helemaal niet aan het Neder lands elftal. Eerst maar eens terug komen bij Ajax". ADVERTENTIE AMSTELVEEN (GPD) - Op het dressoir staat een ingelij ste kleurenfoto waarop drie jonge voetballers gehurkt po seren in een lege Watergraafsmeer. Van links naar rechts: Robbie de Wit, Marco van Basten en Johnnie van 't Schip. „Dat had het dus moeten worden", stelt de revaliderende Van 't Schip. „Maar het kan natuurlijk nog", voegt hij er meteen aan toe. „In februari denk ik weer in het tweede te kunnen voetballen en ik hoop dat Ajax aan het eind van dit seizoen nog een paar wedstrijden met deze voorhoede zal spelen". Zijn voormalige ploeggenoot Johan Cruijff heeft hem ooit het grootste talent van Nederland genoemd. „Johnnie heeft het vermogen om uit te groeien tot de beste spelbe paler van het land", waren de woorden waarmee Cruijff vorig jaar een druk op de 20-jarige Van 't Schip legde. Toch speelde het in Canada geboren talent zich prompt in de basiself van de drievoudige Europacup-winnaar. „Die op merking van Johan heeft mij vertrouwen gegeven. Na tuurlijk legt het een extra druk op je, maar daar moet je mee leren leven in de professionele voetballerij". Luttele maanden na zijn doorbraak bij Ajax, leek het noodlot keihard toe te slaan voor de frêle rechterspits, die zowel in uiterlijk als spelstijl opmerkelijke gelijkenissen met zijn idool en 'beschermheer' Johan Cruijff vertoont. Een hernia dreigde een even abrupt als vroegtijdig einde te maken aan de voetballoopbaan van Van 't Schip. Maar de jonge Ajacied toonde karakter, negeerde de wens van Ajax om zich onmiddellijk te laten opereren en stippelde zelf zijn lange revalidatieweg uit. John van 't Schip: 'Voortaan duik ik zeker één keer

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 16