'Een huis voor het Woord' ëji 1 lv#3' -luft; cA Werkloosheid predikanten zal licht toenemen Fraai kijk- en leesboek over het protestantse kerkinterieur TT n K sfe. 1; ■W-W Ij it'FI i. ff AU Lastige luis in kerkelijke pels ZATERDAG 8 DECEMBER 1984 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 f i 'S 1 i t - Wijf]} Jpi f fel" Hf' --K;' -|U.' 'ii.. Het interieur van de kerk in Otterlo. Bij de Staatsuitgeverij in Den Haag is een prachtig lees- en kijk boek verschenen over het protes tantse kerkinterieur in Nederland tot 1900. Het is een produktie van het Kunsthistorisch Instituut van de Vrije Universiteit in Amster dam en de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg in Zeist. Velen hebben er met grote toe wijding en kennis van zaken aan meegewerkt. C. A. van Swigchem, T. Brouwer en W. van Os compo neerden alle gegevens, foto's en te keningen tot een geheel, dat 'voor allen die belangstelling hebben voor oude kerkgebouwen' bijzon der interessant en boeiend is. Die groep belangstellenden is blijk baar groot genoeg om bij het ma ken van zo'n boek de verleiding te weerstaan uitstapjes naar allerlei nevengebieden te maken. De sa menstellers hebben hun opzet geen moment uit het oog verloren. Van Swigchem, vroeger hoofddi recteur van Monumentenzorg, nam de tekst voor zijn rekening, Brouwer de tekeningen en Van Os de documentatie. Het boek heeft als titel 'Een huis voor het Woord'. De bedoeling van de makers was, zoveel mogelijk verantwoorde informatie over dit onderwerp bijeen te brengen in een hanteerbare en betaalbare vorm. Een boek waar men voor zijn plezier in bladert en leest. Streven naar volledigheid zou dwaas zyn geweest. Daarvoor is het terrein veel te uitgestrekt. Zo wel bij de afbeeldingen als bij de beschrijvingen moest heel veel worden weggelaten. De samenstel lers noemen hun boek dan ook een 'schets'. Zij kozen het jaar 1900 als afsluiting van het behandelde tijd perk, al houdt de geschiedenis van het protestantse kerkinterieur daar natuurlijk niet op. Er is een be zienswaardig vervolg. Ook moder ne inzichten over liturgie, restaura tie en stijl moesten buiten be schouwing blijven. Het onderwerp is behandeld in de breedte. Er zijn voorbeelden ge kozen uit het hele land, waarbij ook ruime aandacht wordt ge schonken aan verschillende pro testantse stromingen, zoals luthers en doopsgezind. Het hervormde aandeel overheerst, maar dat is lo gisch, omdat in die sector verre weg de meeste oude kerkgebou wen worden gevonden. De makers hadden ook oog voor de 'diepte': het gebruik van de kerkgebouwen, de historische ach tergrond daarvan en de kunsthisto rische betekenis van het interieur. Behalve uit kerkarchieven werden ook gegevens gehaald uit stadsbe schrijvingen, kronieken, encyclo pedieën, naslagwerken en diverse verhandelingen. Na een eerste verkenning vraagt het boek achtereenvolgens aan dacht voor de oorsprong van de protestantse eredienst, de diversi teit van de stromingen binnen het Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot Nederlandse protestantisme, het karakter van de eredienst, het ge bruik van het kerkgebouw (dat ui teraard samenhangt met het litur gische karakter ervan), de kerkin richting, de manier waarop het in terieur in de loop der eeuwen werd verrijkt (met doophekken, preek stoelen, beschilderde schotten. wets-, tekst- en gedenkborden en zovoort) en de veranderingen die zich in dat interieur na verloop van tijd hebben voorgedaan. Verschil lende onderdelen van het interieur worden in afzonderlijke hoofd stukken nader onder de loep geno- Tekst en beeld vullen elkaar steeds aan. Elke dubbele pagina behandelt een apart onderwerp, waarbij woord en afbeelding naast elkaar staan, soms met citaten ter aanvulling. Aan de voet van zo'n pagina wordt de lezer verwezen naar bladzijden waar verwante the ma's aan de orde komen. Achterin het boek staan registers voor lezers die iets over een bepaald onder werp willen nakijken. In overeen stemming met de bedoeling van het boek is die bibliografie breed opgezet. De vraag mag worden gesteld, waarom in dit boek dat toch gaat tot 1900 - het kerkinterieur van de afgescheidenen en gereformeer den geheel ontbreekt. Dat interieur is langzamerhand ook 'historisch' geworden. Het is karakteristiek, zeker voor de tweede helft van de vorige eeuw. Als voorbeeld kan de nu vrijge- maakt-gereformeerde kerk aan de Herengracht in Leiden worden ge noemd, die onlangs met subsidie van de overheid werd gerestau reerd juist omdat ze zo markant het type 'Doleantiekerk' vertegen woordigt. Een dubbele pagina met representatief gereformeerd foto materiaal had er in een boek over het protestantse kerkinterieur toch wel af gekund. Een paar keer wordt verzuimd, in het bijschrift bij een foto te ver melden wat er met een kerk later is gebeurd. Zo begint het boek met een fraaie foto van de kerk in Maas land, maar daar staat niet bij, dat Oud offerblok dit centraal ingerichte interieur (preekstoel in het midden en alle stoelen en banken eromheen) na de allesverwoestende brand van kort na de oorlog grondig werd ge wijzigd. Wie daar nu komt, mis schien geïnspireerd door dit boek, treft een heel andere situatie aan, met de preekstoel op een hoek van het koor en alle zitplaatsen daar heen gericht (lengte-as). En de kerk van Oude Niedorp bestaat helemaal niet meer. Na de brand van enige jaren geleden, die slechts schamele muurbrokken overliet, bleek herbouw niet moge lijk en ook niet nodig, gezien de combinatie van de kerkelijke ge meente met Nieuwe Niedorp, waar al een kerk staat. Dan nog een foutje: het vierde in terieur op pagina 196 stelt niet de kerk van Wijk in Noord-Brabant voor, maar van Wijhe in Overijssel. Dit zijn maar een paar opmerkin gen bij details. Wie zich op een of andere manier - bouwkundig, his torisch, kunsthistorisch, kerkelijk of godsdienstig - tot het oude kerkgebouw voelt aangetrokken, komt in dit voorbeeldig verzorgde boek - waaraan een aantal jaren is gewerkt ruim aan zijn/haar trek ken. Er staat vrijwel alles in wat be langstellenden er in grote lijnen van willen weten. ('Een huis voor het Woord', Staats uitgeverij Den Haag, 326 bladzijden, 49,50). Discriminatie. De hervormde Raad voor de zaken van Kerk en Gezin en de hervormde Raad voor de zaken van Kerk en School heb ben elk in een afzonderlijke brief het CDA-bestuur gevraagd, niet te aanvaarden dat homofielen op grond van levensbeschouwelijke overtuiging worden gediscrimi neerd. De brieven zijn verzonden naar aanleiding van het ontwerp voor een resolutie over homofilie, dat de CD A-partij raad op 15 de cember zal bespreken. Daarin wordt een beroep op het evangelie aanvaard als grond om mensen we gens homofiele geaardheid niet in een bepaalde functie aan te stellen. De Raad voor Kerk en Gezin geeft in overweging, de meest ge schikte kandidaat bij een bepaalde vacature in aanmerking te laten komen. De Raad voor Kerk en School vraagt het CDA-bestuur een duidelijke keus te maken voor de homofiele medemens in het christelijk onderwijs. Doodvonnis. Het bestuur van de Raad van Kerken in Nederland heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken gevraagd, bij de Indonesische regering te pleiten voor het veranderen van het dood vonnis voor een aantal gevangenen in levenslange gevangenisstraf. De raad wijst speciaal op het lot van twee mensen die ter dood zijn ver oordeeld wegens vermeende be trokkenheid bij politieke gebeurte nissen in en na 1965. In tegenstelling tot West-Duitsland - waar sprake is van een overvloed aan theologen komt het pro bleem van de werkloze predikan ten in Nederland nog maar zelden voor. Maar het is, volgens ds. C. Blomaard (Den Haag), niet on denkbaar, "dat ook wij in de nabije toekomst met dit verschijnsel te maken krijgen". Hij is secretaris van de Bond van Nederlandse Pre dikanten en verwacht een lichte toeneming van de werkloosheid in de komende jaren. Blomaard noemt in het blad 'Woord en Dienst' vier oorzaken. De eerste is, dat het aantal aan komende predikanten zo toeneemt •dat ze niet allen tijdig een beroep van een gemeente krijgen. Het werk in ziekenhuizen, inrichtingen van justitie, de krijgsmacht en scholen zou weieens eerder kun nen af- dan toenemen. Het aantal predikantsplaatsen daalt ook, zij het langzamer dan was verwacht. Een prognose voorspelt in de ko mende jaren een overschot aan kandidaten. Een andere oorzaak ziet ds. Blo maard in de 'merkwaardige positie van de parttimers'. Het beroep op hen is voor een bepaalde periode uitgebracht. Over verlenging van die periode moet tevoren overleg worden gepleegd, waarbij de ge meente niet tot verlenging ver-' plicht is. Dus kan de parttime-pre dikant op straat komen te staan. Dan is er geen andere 1 ning dan de algemene bijstands wet. Wel heeft hij of zij in de actie ve periode het inkomen zien ver minderen door sociale premies en dergelijke, maar als puntje bij paal tje komt is er voor de werkloos ge worden parttimer geen WW-uitke- ring. "Bij een toenemend aantal parttimers zal deze kant van hun rechtspositie nader bekeken moe ten worden", schrijft ds. Blomaard. Het moderamen (bestuur) van de hervormde synode heeft hier oog voor. Daar is het getal part-timers het grootst. Hulpeloos Een derde oorzaak is dat ge meenten niet langer in staat zijn hun predikant te betalen. Het ver schijnsel van de part-timer ver sluiert dit probleem enigszins. Zo lang de mutatiemogelijkheden voor de predikanten nog ruim wa ren, konden zij een onvermogend geworden gemeente vrij gemakke lijk inruilen voor een andere. Maar als het beroepingswerk gaat stag neren, wordt die uitwijk geblok keerd. De vierde oorzaak van werkloos heid hebben predikanten aan zich zelf te wijten. Zij hebben het dan zo bont gemaakt, dat ze uit hun ambt worden ontzet. Een onvrij willig werkloos geworden werkne mer komt niet in aanmerking voor een WW-uitkering. Daar moeten ook predikanten rekening mee houden. In de Gereformeerde Ker ken bestaat de mogelijkheid dat de kerk toch zo-iemand nog even helpt met een overbruggingsuitke ring om een andere baan te zoeken. "Werkloze predikanten die in de kerk voorlopig niet terecht kunnen zijn vrij hulpeloze wezens", schrijft ds. Blomaard. De Bond van Neder landse Predikanten heeft aandacht in de kerken voor dit probleem ge vraagd. Zijn secretaris: "Het heeft vele kanten en mag niet onbespro ken blijven". Ds. Blomaard besluit zijn ver haal in 'Woord en Dienst' met het advies, zich nu reeds te bezinnen op een situatie waarin werkloos heid onder predikanten duidelij ker vorm gaat "Nederland functioneert niet al leen wat betreft de ontwikkeling van het katholicisme maar ook ten aanzien van de joods-christelijke betrekkingen als een verschrikke lijk lastige luis in de pels van de wereldkerk". Dat zegt de theoloog dr. Hans Jansen, vroeger predikant in Noordwijk en schrijver van het standaardwerk 'Christelijke theo logie na Auschwitz' (waarvan deel twee op het punt van verschijning staat). Ondervraagd door het Nieuw Is- raelitisch Weekblad, met als inzet een mogelijke ontmoeting van de joodse gemeenschap met de paus in mei volgend jaar, vreest Jansen een negatief resultaat als de paus voorbijgaat aan de schuld van de kerk aan het antisemitisme. "Dan zal de joodse gemeenschap op nieuw worden bevestigd in haar overtuiging dat de kerk schuld zal blijven ontkennen". "Dan wordt de hoop op een werkelijke dialoog de bodem ingeslagen". "Het be zoek mag niet aan de beleefdheid worden opgeofferd". Als de paus vindt, dat de kerk in haar theologie en beleid niet mede plichtig is aan Auschwitz, dan moet hij dat uitleggen, vindt Jan sen. Tot nu toe heeft de Rooms-Ka- tholieke Kerk het antisemitisme op rekening geschreven van indivi dueel falen. Volgens dr. Jansen is het Vaticaan geweldig geschrok ken van de reactie van de Neder landse joden op de uitnodiging, omdat in andere landen een derge lijk contact nooit gepaard is ge gaan met discussies. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Kinderdijk A. van de Beek Genemuiden; aangenomen het beroep tot pastoraal-missionair predikant te Rotterdam-Delfsha- ven kandidaat W. L. Terlouw Utrecht, naar Numansdorp E. J. Bos Hattem, naar Deurne-Asten- Helenaveen-Someren (bijstand in het pastoraat) M. S. J. de Jong, aan staand emeritus-predikant te Mij drecht. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen de benoeming tot pastoraal werker (deelwerk) te Steenwijk mevrouw Ch. Elema Nieuw-Vennep. Pausbezoek. In verband met de voorbereidingen van het paus bezoek zal pater Roberto Tucci vol gende week vier dagen in Neder land verblijven. Tucci is directeur van Radio Vaticana en 'reisleider' van de paus. Onder meer zal hij met het dagelijks bestuur van de Stichting Pausbezoek de plaatsen bezoeken, die in het programma zijn opgenomen. Deze week was Tucci voor hetzelfde doel in België en Luxemburg. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. De Jong,5 ds. Smaling, Rijnsburg; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra, ha; Oecumenische geloofsgemeenschap De Reger' sius, 1 Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. v. Achter berg, opendeurdienst, mmv combo 'Dawwagiem' V.schoten; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Petrakerk (Surinamestr.) 10.30 hr. K. J. v. Boggelen, dovendienst; Waalse kerk (tijdel. Rapenburg 6): 10.30. Jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg en mevr. ds. v. Beinum, ha; Diakonessenhuis 10.30 hr. H. J. v. Straa- len, elke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Vredeskerk zie herv. gem.. Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. v.d. Zwaan, 10.30 hr. K. J. v. Boggelen, do vendienst; Oude Vest 10 dr. Vlym; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 mevr. ds. Jacobi-v. Duijn, L.dorp; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. H. P. de Roest. Geref. K. Vryg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 ds. Boogaard, 4.30 ds. Kuyt. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): zie doopsgez.-remonstr. gemeente. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr 10.30 samen met luth. gem., ds. Koek en ds. Mostert, gezins- dienst. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. 7.45 r Zendingswerk Middemachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. De Leeuw. Evangeliecentrum (Zylsingel 2): zo. 10 en wo. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Elker- Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nest.): 10 heiligingssame'nk.. 7 verlos- singssam. Njeuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (BrahmsL): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): zat. 7. Rooms-Kath. K.. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11, Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 d Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 3.30 ds. v. Amstel, Ede. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. De Jonge, 5 ds. Bo- gers; Kruiskerk 10 ds. Bogers; Op- st.kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bouw, Oud-Loosdrecht; Nabij 10 jeugd kapel; G. Herderkerk 10 ds. Verheul, ha, 6.30 ds. Mulder, ha; De Bron 9.30 ds. Ta- selaar, ha, 10.15 ds. Nieuwenhuis, ha, 6.30 ds. Nieuwenhuis, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; Ouds- hoornse kerk 10 ds. Ouwendijk, mmv kinderkoor; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 hr. W. Groenenboom, Capelle a.d. IJssel, 6.30 ds. Geluk, Baarn. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 en 6.30 ds. Wil schut; Salv.kerk 10 ds. Rietveld, Zoeter- meer, 6.30 ds. Couvee. Voorburg. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 ds. Spijker, 5 ds. Sliggers. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. Blokhuis, Schiedam, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Blom. 11 dec. 7.30 ds. Tanis. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw 62): 10 hr. v. Gemeren, 6.30 hr. Vork. VoUe-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr): 10 en 6.30. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv Gem. 9.30 kand. Hoek, Alblasserdam, 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 leesdienst. 7 ds. De BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Jansen, Gouda; Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 ds. v.d. Hoef. 6.30 ds. Wie- Geref. Kerk: 10 ds. Elderman, 7 ds. Schoep, Gouda. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem.: 10.30 mevr. H. W. Muller, A.dam. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8.30 en 10. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. Romein, Ede; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Hagen, Wes tendorp. Chr. Geref. Kerk. 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7. zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 10 ds. Ferwerda, S.heim, 5 ds. Snel, Rijnsburg. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. ds. Rothfusz, ha. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal, ha. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11. Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- 10. Rk Kerk: KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents. 6 ds. Boer; Ontm.kerk 10 ds. Boer, 6.30 hr. Hoffe- naar. Voorhout, interk evangelisatie- Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 10 hr. Brouwer. 5 ds. v. Breevoort. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds Schuurman, O. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. v. Slie- dregt; Ichthusk. 10 ds. v. Roon, 5 ds. De Jong; Pnielk. 9.30 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Drie bergen; aula Bestevaer-mavo (Rynsoever) 10 ds. Smaling, Rijnsburg. 1 Beid. deelgemeente 'De Rank' te Katwyk (au la P. Groen-college): 10 ds. v.d. Steen, Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. Koster, 6.30 zie Ont- moetingskerk. Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk 8.45 ds. M. de Jong, Alphen, 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Geref. Gein. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16). 10 ds. W. van Reijn, Kerkrade. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Hen' Gem. 10 ds. Lapré, 7 zie geref. kerk Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 7 ds. Lapré LEIDERDORP Herv Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, ha, 3 ds. Bovenberg, Leiden, met gehandicapten, 6.30 mevr. ds. Westera; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen, ha. Scheppingsk 9 en 10.30 (jongeren- dienst) ds. v.d. Born. Leythenrode 10 ds. De Leeuw, Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem 9.30 ds v.d Staat, Uithoorn. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Bos wijk, Lisse. Rk Kerk: i. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft. 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, ha Geref. Kerk: 10 ds. Boswyk. 5 ds. Aal- ders, Woubrugge Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 4.30 stud. Dron- kers. Kampen. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 9 ds. v. Dy- ken, 3 ds. Stui, Kampen. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 4.30 ds. v Dij- Geref. Gem.: zo. 10 en 4 en wo. 7.30 ds. Hakkenberg. Rk Kerk Agathakerk zat. 7. zo. 10 en Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. kerk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Roos. Remonstr. Gem.: 10 prof. dr. Andriaan- Evang. gem. (Kruispunt, Kennedyl. 33): 9 en 10.45, 4.30 in- NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Ouwendijk, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Snel, Rynsburg, 7 ds. Wattel, Hoofddorp. Rk Kerk. zat. 7, zo. 9 en 11. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 4,30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN. Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 hr. v. Wal- linga, L.dorp, 7 ds. Fernhout, Alphen NOORDWIJK Herv Gem Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 kand. Kir- penstein; geref. k. Vinkenl. 7 ds v.d. Lee; Sole Mio 9 ds. v.d. Werff, Voorhout; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Jansen, Leiden. 5 ds. Kuiper; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Eijk, Gou- Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kui per, zie ook herv. gem Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma. 7 ds. ■v.d. Lee; Stichtmgskerk 11.15 ds. Elgersma Woensdag 12 dec. 7.30 m herv k Hoofd str. geref-herv.-rk adventsdienst Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 9.30 en 11. Binnen zat. 7, zo. 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey. Rk Kerk: Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Vegter; Gemeentecentrum (Lytw.) 10.30 prof dr. Leertouwer, 7 ds. Heemskerk. Geref. Kerk: 10 ds. Heemskerk Geref Kerk Vryg. (aula Dr. Schilder school): 9 ds. Blijdorp, Wageningen. 5 ds. Roosenbrand. R.dam. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 ds. Kooman. Endegeest: 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4 Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Korte. 5 ds. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar Pres. zat. 7. zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30 RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 kand. Paap. Utrecht, 5 ds. v Niel; Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Ribberink; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Damsma, jeugddienst, Mar.kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Baayen. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang, Christengem. (aula mavo): 10 br H. de Raaf, Leiden. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ha. Geref. Kerk: 10 ds Baas, ha. 7 zie herv gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 ds Blaauw, A.dam. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg, 6.30 ds. Koelewyn. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Jas pers Focks. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12. kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30 VALKENBURG. Herv Gem. 10 prof. v.d. Beek. 6.30 kand De Boer (Valken burg). Geref. Kerk 9 30 en 6.30 ds. Oegema, ha. Geref. K. Vryg.: 9.30 leesdienst. 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong Rk Kerk: zat. 7. zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN. Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v. Leusden. Leidschendam, 7 oecum. zangdienst. ds. De Zeeuw, De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot; 'De Ark' (Leidseweg 31) 10 jongerendienst. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz, ha. Herv evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. G. Jansen, Werkhoven, 4.30 ds. De Vos, A.dam. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw, zie ook herv. gem. Geref. K. Vryg. (Bachlaan): 10.30 en 5 ds. Blydorp. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 woorddienst. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. British School in The Netherlands (Jan van Hoofl. 3): 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Geluk, Woerden. 5 ds. Vroegin dewey, A.foort; Hoeksteen 9.30 ds. Goossen, 6.30 ds. Kunz, Dordrecht, Bethelk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Goos- Imm.kerk 10 ds. Hulst, 5 ds. v. Itterzon. Gouda. Geref. Kerk: Kruisk. 9.30 ds. De Moor, 5 ds. Schoep, Gouda; Ontm.kerk 10 prof. mr. Reugebrink, Leiderdorp. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 10; Ont m.kerk zat. 7, zo. 11.45. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, Geldermalsen. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Wolters, Kievietk. 10 dr v. Bruggen, Messiask. 10 ds. v Waasbergen, Dorpscentrum 9.30 drs. Paul. Zoeter- Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 5 ds. Gesink, Noordwijk; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. Schuman. Zaandam. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Friederich, O.geest. cantatedienst. Rk Kerk 10 ZEVENHOVEN Herv Gem 9 30 ds Goverts. Lynden. Geref Kerk 9.30 kand. Eigenhuis. Pur- merend, 7 ds. Rang. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 10.45. naarkerk. Rk Kerk: St. Jan zat 7 30. zo. 9.30. Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10. om 5 u. in terk. adventsvesper; H. Ryndyk zat. 7. zo. 10 emn 11.30. ZWAMMERDAM Herv. Gem. 10 ds. Eysenga, 6.30 ds. Zevenbergen, Den Haag Geref Kerk 10 ds. Buikema. 6.30 ds Boswyk, Lisse Remonstr. Gem.: gez. dienst in Bos koop.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11