Noodtoestand in Suriname snel opheffen Tsjemenko: wedloop in ruimte uitbannen 'Oorlogsgeweld' tegen zwarten NAVO: meer waar voor zelfde prijs Denktank" ontvouwt plan Lagerhuis steunt plan Hong Kong 'Amman moet breken met PLO' DONDERDAG 6 DECEMBER 1 PARAMARIBO/DEN KAAG (ANP) De eerste stap op weg naar herstel van de democratie in Suri name moet opheffing van de sinds 1980 geldende noodtoestand zijn, samen met de vorming van een as semblee als hoogste wetge vend orgaan. Problemen over de zetelverdeling moe ten nog worden opgelost. Dat blijkt uit het plan voor demo cratisering van het Surinaams staatsbestel, dat gisteren in Para maribo is aangeboden aan premier Udenhout. Het plan is opgesteld door de zogenoemde Denktank, het adviesorgaan waarin militair gezag, vakbeweging en bedrijfsle ven z^n vertegenwoordigd. De te vormen assemblée zal ma ximaal 27 maanden in functie blij ven. De wetgevende bevoegdheid houdt o)k in dat de assemblée het recht >an amendement en het recht vrn initiatief moet krijgen, zo adviseet de denkgroep. Voorts moet le assemblée begrotings- rechtei krijgen. Een belangrijke taak vai de assemblée is voorts de opsteling van een grondwet, waar van eei kieswet deel uitmaakt, en een wit op de politieke partijen. De presentatie van het advies kwam gisteren nogal onverwacht, omda er problemen waren gere zen orer de zetelverdeling in de as- sembée. In Paramaribo was aan- vanlelijk aangekondigd dat de presentatie zou worden uitgesteld. Het probleem van de zetelverde ling s overigens nog niet opgelost. Het bedrijfsleven blijft bij de wens dat liet evenveel zetels krijgt als de vakbeweging. In het stuk van de denkgroep is dus sprake van een verdeling van veertien zetels voor het nilitair c.q. de revolutionaire leidiig, elf zetels voor de vakbewe gingen zes voor het bedrijfsleven. Hd is nu de regering-Udenhout zelf lie het probleem rond de zetel- vercfeling moet oplossen, zo wordt in laramaribo in goedingelichte kriigen gezegd. Tot begin deze weet was nog uitgegaan van een zetelverdeling: vijftien (militair ge- zigc.q. revolutionaire leiding), tien (rakbeweging) en vijf (bedrijfsle- \en), wat betekent dat de revolu- tDnaire leiding op de helft van de Zïtels zou kunnen rekenen. Naar een hoge functionaris ver- kaarde, heeft de vakbeweging dit weekeinde er met succes op aange- dongen dat de revolutionaire lei- HONGERSNOOD - Het nijpende vcdseltekort in het grootste vlichtelingenkamp in Etiopië dEigt het aantal hongerende men- sei dat daar iedere dag sterft nog veder te doen oplopen. Dit heb bel functionarissen van de hulpor- gaiisatie „Médecins sans frontiè- ref' verklaard. De voedselvoorra- dei in het kamp in Korem, waar 50J00 mensen hun toevlucht heb bel gezocht, zijn bijna op, aldus de orfanisatie. ding een minderheidspositie (14 van de 31 zetels) gaat innemen. De assemblée zal zelf een voorzitter uit haar midden kunnen kiezen. Het advies van de denkgroep houdt de mogelijkheid open voor een referendum over een op te stel len grondwet. Het is de assemblée die hierover zal moeten beslissen. De vakbeweging heeft de wens la ten vallen reeds nu rechtstreekse geheime verkiezingen te organise ren in de districten. Volgens vak bewegingskringen liggen hieraan technische en organisatorische problemen ten grondslag. In het advies is nu echter vastgesteld dat de assemblée een juridisch kader gaat opstellen waarbinnen zulke districtsraadsverkiezingen kunnen plaatsvinden. Het nu opgestelde advies moet nog worden goedgekeurd door de achterban van vakbeweging en be drijfsleven. De gezamenlijke vak centrales hebben besloten volgen de week met alle aangesloten bon den en hun leden te vergaderen over het democratiseringsplan. Bij het in ontvangst de nota verklaarde premier Uden hout dat de Surinaamse regering „de aanzet tot democratische structuren van duurzame aard" be schouwt als „de belangrijkste op dracht". Volgens de premier zal realisering daarvan het „draag vlak" zal zijn „waarop de samenle ving bereid zal zijn met ons mee te denken en oplossingen te brengen om onze economie gezond te ma ken". TAIPEH - Reddingsploegen speuren naar overlevenden van de mijnramp, die gisteren plaatsvond hoofdstad van Taiwan. Door een instorting zijn 96 mijnwerkers opgesloten. Er zijn al 32 doden geborgen. Na twee eerdere mijnrampen dit jaar zijn op last van de regering in Taipeh al 60 mijnen gesloten. (foto ap> MOSKOU (RTR-DPA) - De Sow- jet-Unie is bereid „de radicaalste oplossingen" te aanvaarden, als daarmee vooruitgang kan worden geboekt op de weg naar naar een beëindiging van de wapenwed loop, een verbod op kernwapens, en uiteindelijk het volledig uitban nen van kernwapens, aldus Tsjer- nenko gisteren in een brief aan de organisatie „Internationale artsen voor het voorkomen van kernoor log". De Sowjetleider legde er de na druk op dat een verbod van ruim- inwoners van het Indiase Phopal rouwen bij omgekomen familieleden na de giframp, die maandag plaatsvond. Het dodelijke gas heeft naar schatting meer dan 2000 levens geëist. (foto AP) IONDEN - Het Britse Lager- hiis heeft vannacht zijn goed- leuring gehecht aan het histori sme verdrag met China waar- coor de lu-oonkolonie Hong long vanaf 1997 weer Chinees g-ondgebied wordt. Lagerhuisleden van alle partij- «n toonden zich grotendeels te- Meden over het akkoord, dat de irwoners van Hong Kong garan- diert dat zij de eerste 50 jaar na d> machtsoverdracht hun huidi- gt levenswijze ongestoord kun nen voortzetten. Snige bezorgdheid was er bij deLabourfractie slechts over het lotvan de twee miljoen inwoners vai Hong Kong die een zoge- naamd „British Dependent Ter ritories" paspoort hebben, en op grond daarvan niet het recht hebben zich in Engeland te vesti gen. Het is nog lang niet zeker dat al deze mensen vanaf 1997 een Chi nees paspoort zullen krijgen, en dus dreigen zij statenloos te wor den, aldus Labour-man Denis Healey, die er bij de regering op aandrong bij Gemenebest- en NAVO-landen te peilen of deze bereid zijn inwoners van Hong Kong op te nemen die daar weg willen. Staatssecretaris Luce (buiten landse zaken) wees deze sugges tie met klem van de hand, omdat dit „een openlijk gebrek aan ver trouwen in het verdrag" zou to nen. Na de goedkeuring door het Lagerhuis staat nu niets meer de reis van premier Thatcher in de weg, die het Hong Kong-akkoord op 17 december in Beijing zal te- kpripn Israël stelt voorwaarden voor vrede JERUZALEM (DPA) - Om een vreedzame oplossing van het het conflicl in het Midden-Oosten te bereikoi dient Jordanië naar de woorden van de Israëlische vice- premier en minister van buiten landse zaken, Yitzhak Sjamir, „twee hindernissen" uit de weg te ruimen, Anman dient zijn „nieu we partneischap met de organisa tie, die zich PLO noemt" te verbre ken en er verder „niet meer over te dromen da Israël zich terugtrekt tot de gren:en van 1967". Aan het end van een debat in het Israëlische parlement zei Sjamir gisteren veder dat Israël contac ten met de ïalestijnse Bevrijdings organisatie PLO) blijft afwijzen en zijn militaie aanvallèn tegen de PLO zal bliyen voortzetten. Sjamir herhaalde de door pre mier Shimoi Peres uitgesproken „dringende uitnodiging" aan de Jordaanse loning direct met Israël over vrede fe gaan onderhandelen. „Egypte en Jordanië moeten kie zen", zei Sjamir. „Of deze landen steunen de PLO of zij kiezen voor vrede. Deze twee zaken zijn niet op een noemer te brengen.". De Israëlische premier Shimon Peres heeft gisteravond voor de Franse televisie verklaard geen kri tiek te willen leveren op de reizen die de Franse president Mitterrand heeft ondernomen naar landen in het Nabije Oosten en waarmee Is rael in conflict verkeert. Peres is voor een driedaags bezoek aan Frankrijk aangekomen en'hij ver klaarde in het interview dat alle po gingen die worden ondernomen om de vrede in het Nabije Oosten te herstellen alleen maar steun ver dienen. Van het bezoek van de Israëli sche eerste-minister aan Parijs worden geen wonderen verwacht. De omstandigheid dat president Mitterrand en Peres oude kamera den uit de socialistische internatio nale maakt dat zij hun gesprekken over het schier onoplosbare pro bleem van het Nabije Oosten zon der achterdocht zullen kunnen Peres is de eerste Israëlische pre mier die Frankrijk bezoekt sinds toenmalige eerste-minister Levi Eshkol in '64 door president De Gaulle ontvangen werd. Peres staat aan de wieg van de Frans-Is raëlische samenwerking melijk op het gebied var penleveranties aan de staat, een ontwikkeling die door het beroemde embargo van presi dent De Gaulle plotseling werd af gebroken. Hoewel dit onderwerp sindsdien in de doofpot is gestopt, herinnert men er nu in de pers weer aan dat na de mislukte Frans- Engelse SUEZ-expeditie in '56 de toenmalige Franse premier Guy Mollet er alles aan heeft gedaan de Israëliërs zo snel mogelijk aan hun eigen atoombom te helpen. tewapens momenteel de hoogste prioriteit heeft. „Indien de militari sering van de ruimte niet effectief wordt tegengehouden, kan alles te niet gedaan worden wat tot nu toe bereikt is op het gebied van wa penbeheersing", zo schreef de Sowjetleider. Tsjernenko sprak in zijn brief verder de hoop uit dat de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie over eenstemming zullen bereiken tij dens het overleg van minister Shultz en minister Gromyko op 7 en 8 januari in Genève. SS-20's CIA over de schreef met handleiding guerrilla's WASHINGTON (UPI) - Met het samenstellen van een handboek voor guerrillastrijders in Nicara gua heeft de CIA, de Amerikaanse geheime dienst, in strijd met de wet gehandeld. Tot deze conclusie kwam gisteren een commissie van het Huis van Afgevaardigden die zich bemoeit met zaken die het werk van de geheime dienst betref fen. Kort tevoren had de commis sie de directeur van de CIA, Wil liam Casey, over het handboek aan de tand gevoeld. Een commissielid verklaarde te genover journalisten dat de com missie een rapport zal uitgeven waarin wordt geconcludeerd dat de CIA inbreuk heeft gemaakt op een wet die verbiedt geld beschik baar te stellen voor pogingen de re gering van Nicaragua omver te werpen. De kwestie van het handboek, dat het gebruik van bepaalde ter reurmethoden aanbeval in de strijd tegen het Sandinistische bewind in Nicaragua, leidde in de Verenigde Staten aan de vooravond van de presidentsverkiezingen in novem ber tot heftige kritiek. Vrijwel tegelijk met de bevesti ging door minister de Ruiter van defensie uit Brussel woensdag van een verdere toeneming van het aantal SS-20-raketten in de Sowjet- Unie heeft het Warschaupact op nieuw verklaard bevriezing van kernwapens en plaatsing van nieu we raketten in Europa te willen. „Dit zou een belangrijke stap zijn in de richting van beperking en vermindering van kernwapens om tot volledige afschaffing daarvan te komen", zo zeiden de ministers van buitenlandse zaken van het door de Sowjet-Unie geleide pact in een slotcommuniqué na hun tweedaagse vergadering in Oost- Berlijn, die dinsdagavond eindig de. De ministers bepaalden in Oost- Berlijn het standpunt van het pact inzake de komende ontmoeting tussen de ministers van buiten landse zaken van de VS en de Sow jet-Unie, Shultz en Gromyko, van 7 en 8 januari in Genève, die ten doel heeft de mogelijkheden na te gaan om nieuwe wapenonderhandelin gen te openen. Eén zin uit het slotcommuniqué wijst erop, dat, indien deze ont moeting werkelijk tot onderhande lingen zou leiden, de Sowjet—Unie, als zij eenmaal aan de gang zouden zijn, zal kunnen laten weten van oordeel te zijn dat elke nieuwe plaatsing van Amerikaanse raket ten in Europa of elke proef met een ruimtewapen indruisen tegen de gezamenlijk te definiëren „onder werpen en doelstellingen" van de onderhandelingen. Dit blijkt uit de verklaring in het slotcommuniqué, dat „de lidstaten van het pact van Warschau van oordeel zijn dat vanaf het begin en in alle duidelijkheid de doelstellin gen zullen dienen te worden be paald van de onderhandelingen die moeten dienen ter versterking van de strategische stabiliteit, de mili tarisering van de ruimte moeten verhinderen en het niveau van nu cleaire confrontatie in Europa en de wereld moeten verlagen door middel van vermindering van de kernbewapening, of dit nu strategi sche wapens of wapens voor de middellange afstand zijn, om te ko men tot volledige afschaffing van kernwapens". Conventionele wapens BRUSSEL (GPD) „Meer waar voor geld". „Betere samenwer king". „Prioriteiten vaststellen en wapenprogramma's harmoni seren". In het Brusselse NAVO- hoofdkwartier waren termen als deze veelvuldig te beluisteren in de verklaringen van de NAVO- defensieministers en NAVO-se- cretaris-generaal Carrington na afloop van de halfjaarlijkse ver gadering van het zgn. Defensie Planning Comité, waarin de be windslieden de conventionele in spanningen van het bondgenoot schap onder de loep nemen. Eensgezind en bijzonder opge ruimd concludeerden defensie ministers als Weinberger (VS), Heseltine (Groot Brittannië), De Ruiter (Nederland), Wörner (Bondsrepubliek), dat er sprake was geweest van een „bijzondere en zeer succesvolle vergade ring". De nieuwe NAVO-secreta- ris-generaal Lord Carrington sprak van „extreem goede resul taten", die het „conventionele deel van onze afschrikkings macht zeer zullen versterken". door Hans Geleijnse Invloedrijke Amerikaanse se natoren als Nunn en Cohen zul len deze uitlatingen voor kennis geving aannemen en vervolgens kritisch naar de concrete resulta ten van het Brusselse overleg kij ken. Zij hebben gedreigd Europa te straffen met terugtrekking van een deel van de 90.000 man ster ke Amerikaanse troepenmacht, wanneer de Europese partners hun defensieinspanningen niet op peil zouden houden. Er moes ten bunkers voor Amerikaanse vliegtuigen komen, de munitie reserves dienden te worden ver hoogd en de in 1978 vastgestelde norm van een jaarlijkse stijging van de defensieuitgaven met 3 reële procenten diende strikt te worden nageleefd. Officieel heette het dat de NA VO als geheel al veel langer dan de Amerikaanse Senaat bezorgd was over de conventionele sterk te en naar wegen tot versterking zocht. Maar NAVO-functionaris- sen gaven toe dat de uitkomst van deze DPC-vergadering voor al moest worden gezien als een signaal aan het Amerikaanse par lement. De boodschap, Europa doet zijn best, moet daar goed overkomen. Minister Weinberger zei giste ren dat de Amerikaanse regering overtuigd is van de waarde van de Europese defensie-inspan ning. Als regering hebben wij ons tegen de acties van Nunn en anderen gekant en wij zullen dat zeker weer doen, wanneer zij op nieuw een tegen Europa gericht amendement in stemming willen brengen, zo verduidelijkte hij. Amerika Weinberger verwachtte niet dat op de Amerikaanse bijdrage aan de NAVO zal worden bezui nigd, nu het Amerikaanse defen siebudget onder vuur is komen te liggen. „Ik, en velen met mij, beseffen dat onze bijdrage aan de defensie van Europa tegelijk een bijdrage aan onze eigen defensie is. En de Europese landen leve ren op dezelfde manier een bij drage aan de veiligheid van Ame rika", meende hij. Een zoethoudertje voor de kri tische Senaat is ongetwijfeld dat in de plannen van NAVO-opper- bevelhebber Rogers (gisteren herbenoemd voor een periode van twee jaar) de bouw van hon derden voor vliegtuigen bestem de bunkers naar voren is ge haald. Datzelfde geldt voor het aanvullen van de munitie-reser ves, een operatie die op langere termijn moet leiden tot een NA- voldoende om mini maal dertig dagen oorlog te kun- Maar naast deze concrete re sultaten heerst vooralsnog on duidelijkheid. Of, zoals minister De Ruiter het zei, „we hebben de basis gelegd voor vooruitgang, nu moet nog blijken of ook voor uitgang kan worden geboekt". Want over de 3-procentsnorm werd dinsdag en woensdag voor namelijk gezwegen. De ministers beseffen immers dat in deze eco nomisch benarde tijden niet voortdurend meer geld aan de fensie kan worden uitgegeven. Verschuivingen Voor de meeste landen komt de verhoging van het infrastruc tuurfonds en het op peil brengen van munitievoorraden dan ook neer op verschuivingen binnen de defensiebegrotingen. De Brit se minister Heseltine bijvoor beeld gaf toe dat die norm niet strikt moet worden gehanteerd. Iedere keer twee of drie procent erbij, betekent dat je voortdu rend gaat verhogen op een al ver hoogd budget. Dat is over een lange reeks van jaren niet haal baar, je moet daarom veel beter letten op wat er met je geld ge beurt, was zijn redenering. Secretaris-generaal Carrington heeft nu de opdracht gekregen om alles op een rijtje te zetten. Bij de volgende bijeenkomst, vooijaar 1985, moet in hoofdlij nen duidelijk zijn hoeveel geld de NAVO-landen gezamenlijk beschikbaar hebben, aan welke verbeteringen, gebaseerd op prioriteitsafwegingen van de mi litairen, bij de conventionele de fensie moet worden gedacht, hoe de verschillende nationale defen sieprogramma's beter op elkaar kunnen worden afgestemd, wel ke rol nieuwe technologische vindingen kunnen spelen. Resultaten Deze benadering, zo verduide lijkten NAVO-diplomaten, bete kent dat er niet op voorhand meer geld voor defensie wordt uitgetrokken. In de woorden van Carrington: het gaat niet om wat je er in stopt, maar wat er aan re sultaten uitkomt. Een efficiënte re besteding van de bestaande fi nanciële hulpmiddelen als alter natief voor voortdurend stijgen de defensiebudgetten. Met een Nederlands voor beeld: naast veel waardering (al dus De Ruiter) voor de Neder landse inspanningen, was er kri tiek van de bondgenoten op het ontbreken van de aanschaf van een anti-tankhelikopter in de de fensieplannen voor de komende tien jaar. Binnen de defensiebe groting wordt nu geschoven om aan de andere NAVO-eisen (mu nitie, infrastructuur, modernise ring) te kunnen voldoen. De heli kopter, een zeer gewild wapen gelet op de tankovermacht van het Warschau-pact, zal er echter niet komen. „Het geld hebben we gewoon niet", aldus De Rui ter. Zuidafrikaanse bisschoppen brengen rapport uit JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse politie, geassisteerd door het leger, heeft zich tijdens haar re cente acties in zwarte woonwijken op een dermate schandelijke en ge welddadige wijze gedragen, dat een vergelijking mag worden ge trokken met het optreden van een buitenlands leger, dat probeert een haar vijandig gebied onder contro le te brengen zonder zich iets aan door Ruud de Wit te trekken van de burgerbevolking of de wet. Aldus staat te lezen in een rapport dat donderdag in Pre toria is uitgebracht door de Zuid- afrikaanse katholieke bisschop penconferentie. Het rapport is tot stand gekomen op basis van verklaringen van be woners van zwarte woonwijken. Vele getuigenissen zijn later door een advocaat opnieuw op hun waarheid getoetst. De Zuidafrikaanse katholieke bisschoppenconferentie zegt in de inleiding van het rapport geschokt te zijn over het politieoptreden ge durende de onrusten van de laatste drie maanden tegenover zoveel on schuldige mensen. In het rapport worden talrijke, gedetailleerd be schreven gevallen genoemd van onnodig en zinloos bruut geweld van de kant van het leger en de po- lotie. Het rapport bevat verklaringen van mensen, die spreken over moedwillige schietpartijen, moor den, verkrachtingen, intimidaties, alcoholgebruik, diefstal en brand stichting door leden van politie en leger tegenover de zwarte bevol king van de woonsteden. Volgens de katholieke bisschop pen is het doel van deze publicatie over het, blijkbaar door de rege ring gesanctioneerde, handelen van leger en politie, ertoe bij te dra gen dat dit soort optredens nooit meer zullen voorkomen. De bisschoppen zeggen, 'dat het voor het heil van heel Zuid Afrika Afkeer van apartheid wint veld bij conservatieven VS WASHINGTON (RTR-UPI) - Een groep van 35 conservatieve Republi keinse leden van het Amerikaanse Congres is voorstander van economi sche sancties tegen Zuid-Afrika als geen vorderingen worden gemaakt bij de afschaffing van de apartheid. Dit staat in een brief die ze gisteren aan de Zuidafrikaanse ambassadeur in de VS, Bernardus Fourie, hebben gestuurd. Als dergelijke stappen uitblijven zullen ze de regering-Reagan advise ren als eerste Amerikaanse investeringen in Zuid-Afrika aan banden te leggen tenzij aan bepaalde garanties op economisch terrein en op het gebied van de mensenrechten is voldaan, en ten tweede om internationa le diplomatieke en economische sancties tegen Zuid-Afrika te nemen. Onder de ondertekenaars van de brief zijn enkele zeer conservatieve Republikeinen die erkennen dat Zuid-Afrika van zeer groot strategisch belang voor de VS is maar die zeggen de apartheid niet te willen goedpra ten. Tot nog toe waren de conservatieven in het Congres tegen sancties jegens Zuid-Afrika, net als de regering-Reagan, die een politiek van „con structieve betrokkenheid" voert. het van zeer groot belang is dat po- litiedaden, zoals beschreven in het rapport, algemeen ervaard worden als zijnde noch legaal, noch in het belang van de goede orde in het land'. De bisschoppen betreuren het verder te moeten constateren, 'dat de politie niet langer meer geac cepteerd wordt als beschermer van ïar door de meeste be- zwarte woonwijken wordt beschouwd als verstoorder van de vrede en veroorzaker van de meest afschuwelijke misdaden'. Het nu door de katholieke bis schoppenconferentie gepubliceer de rapport zal veel opschudding in Zuid Afrika en daarbuiten veroor zaken. Door het repressieve optre den van de politie en de veilig heidspolitie is het nagenoeg onmo gelijk voor de pers informatie in te winnen over politieoptredens of daarover te publiceren. De afgelopen weken zijn in dit verband een tiental Zuidafrikaanse journalisten gedagvaard om de bronnen te openbaren, die ze heb ben gebruikt bij het schrijven van artikelen over de onlusten in zwar te woonwijken. De meeste van de in het rapport van de katholieke bisschoppenconferentie genoem de voorvallen waren nog niet eer der in de pers genoemd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7