Wwv-mtkering blijft twistpunt Reuii Minima geen breekpunt, raketten wel De Graaf: offer van 23-30-jarigen Justitie onderzoekt mogelijk foute declaraties van artsen Aantal reizigers daalt sterker dan verwacht Kabinet: uitspraken Ploeg waren onjuist Verdachten schietpartij vrij PvdA-voorzitter Van den Berg bij presentatie sociaal-economisch beleid: DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) Werklozen tussen 23 en 30 jaar zouden moeten bloeden om gehuw de vrouwen recht te geven op een uitkering ingevolge de wet werkloosheidsvoorziening (wwv). Die suggestie droeg staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) gistermiddag aan in de Tweede Kamer. Het ziet er naar uit dat zijn oorspronkelijke voorstellen over dit onderwerp door een meerderheid van de Kamer (WD en links) zullen worden verworpen. Daarom kwam hij met zijn tussenvoorsel. Het CDA vroeg gisteren om schorsing van de beraadslagingen, omdat het nog geen standpunt heeft ingenomen. kering aan 23- tot 30-jarigen pas op 1 april te laten ingaan. In beide regelingen blijft echter staan dat alle gehuwde vrouwen te zijner tijd voor een wwv-uitkering in aanmerking zouden komen. Volgende week wordt het debat voortgezet. Het nieuwe voorstel van De Graaf komt erop neer dat het recht op een wwv-uitkeringen voor werklo zen tussen 23 en 30 jaar wordt be perkt: ze zouden bijvoorbeeld niet twee jaar maar slechts anderhalf jaar in aanmerking kunnen komen voor een wwv-uitkering. Wat de uitkeringsduur betreft zou daar mee al enigszins vooruit worden gelopen op de nieuwe werkloos heidsregeling die het kabinet voor juli 1985 voor ogen staat. Het kost het kabinet bovendien niet zo veel geld als wanneer gehuwde vrou wen zonder meer tot de wwv-rege- ling zouden worden toegelaten. De huidige wwv-regels moeten worden aangepast omdat ze in strijd zijn met de 'Derde Richtlijn' van de Europese Gemeenschap. Die schrijft voor dat in de sociale- zekerheidswetgeving van de EG- landen geen onderscheid mag wor den gemaakt tussen mannen en vrouwen. De huidige wwv maakt dat onderscheid wel: gehuwde vrouwen die geen kostwinner zijn, krijgen geen uitkering; gehuwde mannen krijgen zo'n uitkering wel, ook als ze geen kostwinner zijn. De regering heeft voorgesteld de kostwinners-eis nu ook voor man nen te laten gelden. Daarmee zou volgens het kabinet het onder scheid tussen mannen en vrouwen in de sociale zekerheid verdwijnen. De Tweede Kamer is het daar in meerderheid mee oneens. Dat geldt ook voor de Raad van State (het hoogste adviesorgaan) en van de Europese Commissaris voor so ciale zaken, Richards. Volgens hen wordt er met een wwv-regeling zoals het kabinet die voorstelt indirect ook gediscrimi neerd. De kans dat een vrouw vol doet aan de kostwinners-eis, is zo veel kleiner dan voor een man, dat de gelijke behandeling in de prak tijk niets voorstelt. De regeling zo als het kabinet voorstelt, zou 'slechts' 6.000 mannen uitsluiten van een wwv-uitkering. Rigoureus De PvdA en klein links willen een rigoureus andere aanpak van het probleem. Zij vinden, dat (ge huwde) vrouwen voortaan, nèt als mannen, recht moeten krijgen op een wwv-uitkering. Dat komt de staatskas, volgens berekeningen van het kabinet, te staan op een ex tra uitgaaf per jaar van 450 miljoen gulden. Staatssecretaris De Graaf wil daar niet aan. De wwv wordt uit de 'algemene middelen' (belastingop brengst) betaald en de bewinds man wil daarmee geen tweede in komen verstrekken in huishou dens waar al een inkomen binnen komt. In die redenering past ook dat voortaan ook geen wwv-uitke ring meer wordt betaald aan ge huwde mannen die geen kostwin ner zijn. De WD zag nog een andere, minder dure mogelijkheid: geef vrouwèn die geen kostwinner zijn een wwv-uitkering als zij na 23 de cember werkloos worden of dan hun ww-uitkering zien eindigen. Op 23 december moet de nieuwe regeling officieel van kracht zijn. Volgens de WD zouden de extra kosten met een dergelijke tus- senregeling in de eerste helft van 1985 beperkt kunnen blijven tot 55 miljoen gulden. Eventueel zou de WD ook wil len meegaan met een nog beperk ter regeling: die zou slechts vrou wen tot de wwv toelaten die na 23 december werkloos worden. Vrou wen die nu al in de ww zitten, zou den dan buiten de gewijzigde rege ling komen te vallen. Bij dit alter natief zou voldoende financiële dekking kunnen worden gevonden door de beperking in de wwv-uit- Discriminatie of niet, in de linkse 'vrouwenhoek' van de Tweede Kamer werd-gisteren wél even gelachen tijdens het debat over ae wwv. V'.l.n.r. Ina Brouwer (CPN), Ien Dales, Elske ter Veld en als nukkige uitzondering - Jeitje Nieuwenhoven alle drie PvdA). (foto Anefo) UTRECHT (ANP) - Een onderzoek van de Economische Controle Dienst (ECD) naar mogelijk valse of foute declaraties van röntgenologen en car diologen in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht heeft geleid tot twin tig processen-verbaal. De officier van justitie mr H.W. J. Droesen bekijkt nu of er aanleiding is tot een strafvervolging van de betrokken specialis ten. Het gaat om het berekenen van de zogenoemde 'hoogleraarstoeslag' van 25 procent op het gangbare tarief voor particuliere patiënten. De organisatie van particuliere ziektekostenverzeraars, het KLOZ, beklaagt zich er al lang over, dat die toeslag ook in rekening wordt gebracht als een patiënt niet door de hoogleraar zelf is behandeld. Het KLOZ heeft de zaak bij de ECD aangekaart. Volgens het KLOZ is de hoogleraarstoeslag meer regel dan uitzondering en is die toeslag in sommige academische ziekenhuizen zelfs helemaal geen uitzondering. KLOZ-directeur drs. R. Scheerens zei gisteren, dat het AZU daarvan een voorbeeld is. Daar wordt volgens hem „voor iedere patiënt voor iedere activiteit, ongeacht door wie, het particuliere tarief van de vrijgevestigde specialist plus een toeslag van 25 procent" berekend. ADVERTENTIE HONGER Deze week: Een verbijsterend relaas over de ware toedrach ten van ondervoeding en monoculturen in de derde wereld; in samen werking met Novib/ Gast aan Tafel. Smit-Kroes wil af van algemene snelheidsgrens DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil af van de landelijk geldende maximumsnelheid van 100 kilome ter per uur. Op sommige delen van snelwegen kan volgens haar mak kelijk een limiet van 120 kilometer gelden, terwijl elders 100 kilometer al te veel is. De huidige algemene maatregel is volgens haar 'waan- De minister sprak gisteren op een lunch van het Genootschap van Hoofdredacteuren in Den Haag. Zij verklaarde, dat er nu een onderzoek wordt uitgevoerd naar de mogelijkheden van verschillen de maximumsnelheden. Ook staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer) is volgens de minister voorstander van verschillende snelheidslimieten. De houding van de meerderheid in de Tweede Kamer in dit verband noemde mevrouw Smit 'hypocriet' omdat deze vasthoudt aan de hui dige snelheidsbepalingen. Derge lijke beslissingen bestaan slechts op papier, omdat in werkelijkheid een ruime meerderheid van de chauffeurs zich er niet aan houdt, zei zij. Bij de invoering van ver schillende snelheidsbepalingen is volgens mevrouw Smit het CDA- verkiezingsprogramma een pro bleem, omdat daarin onvoorwaar delijk voor 100 kilometer per uur is gekozen. „Het is daar kennelijk een emotioneel punt", aldus de mi nister. De bewindsvrouw liet verder we ten dat er voorlopig nog geen rege ringsstandpunt komt over de in poldering van de Markerwaard. Pas in de loop van de komende maanden zal zij aan de minister raad kunnen rapporteren hoe het staat met de pogingen om particu liere beleggers over te halen geld te steken in de drooglegging van de Markerwaard. Zy is zelf voorstand ster van inpoldering. DIEFSTALLEN (ANP) - Met de aanhouding van 28 dieven en he lers heeft de Rotterdamse politie een groot aantal diefstallen, waar bij in totaal voor ongeveer een half miljoen gulden werd buitgemaakt, opgelost. Volgens de politie kwam de zaak aan het rollen door een on derzoek van de spoorwegrecher che naar diefstallen uit goederen treinen op het spoorwegemplace ment De Kijfhoek in Barendrecht. Van de buit, die bestond uit com puters, schilderijen, ventilatoren, pannensets, sigaretten, schoenen en t.v.'s, is nagenoeg niets terugge vonden. DEN HAAG (ANP) - Sinds de stij ging van de tarieven voor het open baar vervoer in april van dit jaar, is het aantal reizigers in bus, tram en metro gedaald met vier tot vijftien procent. Dat wil zeggen: in de ste den met particuliere openbaar-ver voerbedrijven liep het aantal reizi gers met vijftien procent terug, de steden met eigen vervoerbedrijven verwerkten acht procent minder reizigers en de streekbussen zagen hun reizigersbestand met vier pro cent afnemen. Dit staat in een gisteren aan de Tweede Kamer gestuurd rapport van minister Smit (verkeer en wa terstaat) over de gevolgen van de tariefstijgingen. De Nederlandse Spoorwegen verwerkten zeven procent minder reizigers. De mi nister stelt dat het duurdere trein kaartje meer negatieve invloed heeft gehad op de ontwikkeling Tariefstij gingen openbaar vervoer: van het aantal reizigers dan de duurdere strippenkaarten en abon nementen voor bus en tram. Bij het openbaar vervoer in de steden en op het platteland hebben ook andere oorzaken een rol ge speeld, zoals bijvoorbeeld de nieu we zone-indelingen. De minister verwachtte in april nog dat het aantal reizigers in de steden met particuliere vervoerbe drijven met hooguit drie procent zou dalen. Voor de spoorwegen verwachtte zy een daling van 2,5 procent. Haar verwachtingen om trent de reizigersaantallen in de grote steden (min 7,6 procent) zijn uitgekomen. Voor het streekver voer voorzag zij een teruggang met 2,6 procent. Het samenwerkingsverband van de streekvervoerbedrijven ESO noemt de conclusies van Verkeer en Waterstaat vaag en zegt ook niet akkoord te kunnen gaan met de cij fers die in het rapport van minister Premier Lubbers en minister Brinkman (WVC) praten met bestuursleden van de Anne Frankstichting over de gewraakte uitlatingen van staatssecretaris Ploeg. In het midden de voorzitter van de stichting Dick Houwaart. (foto ANP) Verdenking van fraude met parkeertarieven AMSTERDAM (ANP) - Op ver denking van het plegen van frauduleuze handelingen zijn deze week in Amsterdam aan gehouden het hoofd van de ge meentelijke dienst parkeerge- bouwen, de 57-jarige H.D., de 48-jarige hoofdcontroleur van deze dienst, H.A.B, en de 48-ja- rige controleur H.v.d.M. Zij worden alle verdacht van het in rekening brengen van te hoge tarieven voor het wegslepen van auto's uit openbare par-" keergebouwen en op de contro leur rust bovendien nog de ver denking van verduistering in dienstbetrekking en valsheid in geschrifte. Zij zijn na ver hoor weer op vrije voeten ge steld. Dit heeft een woordvoer der van de Amsterdamse poli tie gistermiddag meegedeeld. Bij controle van de admini stratie van de dienst bleek vol gens de politie dat er bij de dienst parkeergebouwen nogal vreemd was omgesprongen met de tarieven en met de voer tuigen zelf. Zo kan er volgens de wet slechts één (kostendek kend) tarief worden geheven voor het wegslepen van auto's. Bij de dienst werden echter twee tarieven gehanteerd: één voor wrakken (120 gulden en 10 gulden bewaarloon per dag). Bij controle door de politie bleek verder dat achttien auto's die volgens de boeken van de dienst in de laatste anderhalf jaar naar de sloper waren ge bracht, daar nooit zijn aangeko men. Omgekeerd bleken 24 au to's wel bij de sloper te zijn ge bracht, terwijl zij niet voorko men op de lijst van afgevoerde auto's. DEN HAAG (GPD) - Tot tevre denheid van de Anne Frank Stich ting heeft het kabinet gisteren een verklaring uitgegeven waarin de uitlatingen van staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) over de stichting niet alleen worden be treurd maar ook onjuist worden genoemd. De verklaring is in sa menspraak met en met instem ming van Ploeg opgesteld. Dat ge beurde tijdens het gesprek dat mi nister-president Lubbers en minis ter Brinkman (WVC) met de Anne Frank Stichting hadden. Ploeg zei in een interview met het weekblad Vrij Nederland dat de Anne Frank Stichting een cryp- to-communistische organisatie is Hij noemde de stichting een verpo litiekte actiegroep die geen dacht heeft voor het lot van de jo den in de Sowjet-Unie. In eei merdebat dat op deze uitspraken volgde, weigerde Ploeg hiervan ook maar een letter terug te ne men. Ook in de dagen daarna zei hij de bewijzen van zijn uitlatingen in zijn bezit te hebben. De Anne Frank Stichting heeft de afgelopen dagen de uitspraken van Ploeg weerlegd en daarbij aan getoond dat ze op niets zijn geba seerd. Premier Lubbers zei dat hii grote waardering heeft voor de An ne Frank Stichting. Het werk heeft het volledige vertrouwen van het kabinet. In de uitgegeven verkla ring staat dat de Anne Frank Stich ting samenwerkt met mensen en organisaties van alle democrati sche politieke richtingen en daar bij waakzaam is tegen anti-demo cratische tendensen waar ook ter wereld. Voorzitter D. Houwaart van de Anne Frank Stichting zegt ak koord te gaan met de verklaring van het kabinet „omdat het op een goede manier helpt de door Ploeg veroorzaakte schade aan het imago van de stichting te beperken". De geleden schade is vooral dat men sen denken: waar rook is, is vuur, aldus Houwaart. De voorzitter van de Anne Frank Stichting verwacht van Ploeg geen excuses. „Maar het zou hem sieren als hij zijn veront schuldigingen aanbiedt". Het is niet bekend of de motie die na het kamerdebat met Ploeg door een meerderheid van de Tweede Kamer werd ingediend, zal worden ingetrokken of gewoon in stemming komt. De motie stelt dat Ploeg op het belangrijke werk van de Anne Frank Stichting een smet heeft geworpen. HILVERSUM (ANP) - De twee verdachten die sinds maandagavond in hechtenis zaten voor hun vermeende aandeel in de vechtpartij tijdens een rechtstreekse televisie-uitzending, zijn gistermorgen door de gemeente politie in Hilversum vrijgelaten. Volgens een woordvoerder van de politie konden ze niet langer worden vastgehouden wegens gebrek aan bewijs. Het onderzoek naar het tumult tijdens de praatshow van Karei van de Graaf gaat overigens door. De politie zoekt onder meer nog naar het vuurwapen waarmee een schot is gelost. Dat schot was te horen op de televisie. De kogel trof een aanwezige in de bovenkaak en werd later operatief verwijderd. Smit zijn weergegeven. Volgens het ESO heeft het ministerie slechts op basis van metingen in september een jaartotaal berekend en dat zou ontoereikend zyn. Het ESO komt, volgens een woordvoerder van het samenwer kingsverband, tot hardere cijfers: het aantal reizen dat jaarlijks in het Nederlandse streekvervoer wordt gemaakt, is in 1984 met twee tot vier procent gedaald; ruim 400.000 klanten reizen minder of helemaal niet meer met het streekvervoer; zeven procent van het totale klan tenbestand van 2,2 miljoen mensen zegt wegens de tariefstijgingen minder of niet met het streekver voer te reizen. Het ESO heeft deze gegevens ontleend aan enquêtes die onder 1.500 gezinnen zijn gehouden in de maanden september en november, en aan de maandelijkse enquête onder 2.000 gezinnen. Sergeant sloeg bezetters met een knuppel DEN HAAG (ANP) - Een sergeant van de koninklijke luchtmacht heeft gisteren tijdens een getuigen verhoor voor de rechter-commissa- ris in Den Haag toegegeven dat hij op 18 april van dit jaar met een knuppel ingesloten bezetters van de luchtmachtbasis Volkel heeft geslagen. De 180 anti-militaristen probeerden volgens hem voortdu rend te ontsnappen uit de honde- hokken waarin zij na hun bezet tingsactie waren opgesloten. Hij sloeg op het hek om ze koest te houden, maar raakte daarbij twee keer een lichaamsdeel. De sergeant, die de orde moest handhaven in de provisorische ge vangen verblijven, zei dat hy met een tiental collega's werd uitge maakt voor kampbeul, nazi en fas cist. Hij wist niet meer of deze scheldwoorden hem vóór of na het slaan met de knuppels werden toe gevoegd. De sergeant sloeg twee hardhouten knuppels stuk op deels met beton versterkte hekken van de hokken. Hij ontkende dat er ook met een puntige stok op de be zetters was ingestoken. Wel gaf hij toe dat met een brandspuit in de hokken was gespoten, naar hij zei om een brandje te blussen. Het verhoor van de sergeant had plaats in het kader van een voorlo pige procedure, aangespannen door twee van de actievoerders, Alex Sleebe en Theo van Kersber gen. Zij overwegen een schadever goeding te eisen van de staat, om dat zij zich onrechtmatig behan deld voelen. Sleebe zou aan de langdurige opsluiting in het voch tige hondehok een bronchitis heb ben overgehouden. De marechausseecommandant die op 18 april de leiding had over het marechausseepersoneel op Volkel, majoor P.J.M. van Loon, verklaarde gisteren dat in overleg met de officier van justitie was be sloten de bezetters vast te houden, nadat zij vrijwillig een eind hadden gemaakt aan de verrassende bezet ting van de wapenkamer op de ba sis. Bij de identificatie van de be zetters deden zich problemen voor, omdat zij zich niet bekend wilden maken en tegenwerkten bij het maken van foto's. Zeven jaar cel voor doodslag AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft vanoch tend de 38-jarige sportleraar C.J.R.C. uit Amsterdam veroor deeld tot zeven jaar gevangenis straf omdat hij zijn 18-jarige leer linge Karin Derks in juli 1983 heeft doodgeslagen. Tegen C. was acht jaar geëist. De man werd in juli dit jaar aan gehouden en bekende aanvanke lijk het meisje te hebben doodge slagen met de tegel die hij haar zelf had gegeven ter zelfverdediging. Hij zou daarbij onder invloed van verdovende middelen zijn ge weest. Later ging C. ontkennen. De rechtbank hield er rekening mee dat de man tijdens zijn daad ver minderd toerekeningsvatbaar zou zijn geweest. AMSTERDAM (GPD) - De econo mische positie van mensen met de laagste inkomens moet volgens PvdA-voorzitter Max van den Berg geen breekpunt worden bij een volgende kabinetsformatie. Hij zei gisteren in Amsterdam, dat de PvdA niet opnieuw de fout moet maken de vorming van een kabinet hiervan te laten afhangen. Van den Berg zei, dat hij zich er sterk voor zal maken dat alleen het niet-plaat sen van nieuwe kruisraketten een harde voorwaarde wordt bij de vor ming van een coalitie. De PvdA-voorzitter verklaarde bij de presentatie van de standpun ten van het partijbestuur over het te voeren sociaal-economisch be leid dat de partij weigert een koop krachtgarantie te verstrekken voor de minima, en zelfs niet voor de 'echte minima' (dat zijn de huis houdens waarbij meer mensen van één minimuminkomen moeten rondkomen). Ook in het huidige verkiezings programma 'Eerlijk delen' en an dere partijnota's ontbreekt een dergelijke garantie. De PvdA zal zich er wel voor beijveren dat bij een verdere economische achter uitgang de positie van de 'echte mi nima' wordt beschermd. Dat zou dan moeten gebeuren door belas ting- en premiemaatregelen. De PvdA streeft in elk geval naar een zo goed mogelijke koopkracht bescherming voor de minima en de echte minima. Indien de economi sche groei dat toelaat moeten de netto-inkomens van de minima dan ook met voorrang weer wor den verhoogd. Pas daarna moeten de hogere uitkeringen worden ge compenseerd voor het geleden koopkrachtverlies. Van den Berg kon geen tijdschema geven waar binnen de hogere uitkeringen weer op het niveau van 75 procent moe ten worden gebracht. Korter werken De minima mogen verder niet het slachtoffer worden van het streven naar korter werken. Wordt de werkweek korter, dan moeten de minima in elk geval hetzelfde netto-inkomen behouden. Dat kan door de belastingen en de premies te verlagen, zoals ook het kabinet- Lubbers doet. De netto-nettokope- ling tussen minimumloon en mini mumuitkeringen moet blijven be staan. Bij een verdere herverdeling van werk zal voorts een individu eel sociaal minimum moeten wor den ingevoerd, zoals de vrouwen beweging bepleit. De PvdA vindt dat een nieu\ binet waarvan zij deel uitmaakt moet beginnen met de wederop bouw van het sociale stelsel. Het kabinet-Lubbers heeft dat in enke lejaren tijd 'rücksichtslos' afgebro ken, aldus Van den Berg. Hij wees er op dat de minima bij een PvdA kabinet zeker niet verder achteruit mogen, en dat de nadruk zal ko men te liggen op handhaving van de inkomens tot modaal (f38.000). De hogere inkomens zullen daar entegen verder worden verlaagd, als het aan het PvdA-bestuur ligt. Dat zou moeten worden bereikt door de belastingen voor de hogere inkomens te verhogen, net als de' grenzen voor de premiebetalingen. Ook wordt eraan gedacht om som mige uitkeringen (bijvoorbeeld de aow) via de belastingen te financie ren. Ook dat leidt tot een belasting verhoging voor de hogere inko- 2000 voorstellen Het partijbestuur heeft deze week twee avonden over deze voorstellen vergaderd. Daarbij pas seerden 2000 wijzigingsvoorstel len, ingediend door de PvdA-afde- lingen, de revue. De nieuwe voor stellen, die zijn gebaseerd op het discussiestuk 'Sociaal-economi sche dilemma's voor de PvdA', zul len nu eerst weer door de partij worden besproken. Uieindelijk moet een congres in april het stuk definitief vaststellen. De nota zal daarna de basis vormen voor de so ciaal-economische paragrafen in het nieuwe verkiezingsprogram- De zeventien discussiepunten uit het oorspronkelijke 'dillem- ma's-stuk' zijn soms nogal ingrij pend gewijzigd. Met name bij de onderdelen koopkracht en arbeids tijdverkorting zijn de opvattingen afgezwakt. Terwijl oorspronkelijk was voorgesteld elke economische groei om te zetten in een koop krachtverbetering voor de laagste inkomens, moet deze groei nu 'vol doende' zijn. Volgens Van den Berg betekent dit dat de huidige groei (van ongeveer 2,5 procent) moet worden gehandhaafd. Arbeidstijdverkorting zal in eer ste instantie op vrijwillige basis moeten worden verwezenlijkt. Pas als dat mislukt, is een wettelijke maatregel aanvaardbaar. De opvat ting dat de overheid zo nodig al di rect met wettelijke regels kan ko men, kreeg onvoldoende steun in het partijbestuur. Het bestuur wees, net als de vak beweging, een strikt tijdschema om de 25-urige werkweek te berei ken, van de hand. In plaats daar van werd gekozen voor de formule ring dat uiteindelijk wordt ge streefd naar een 25-urige werk week, nadat een week van 32 uur 'naar het zich laat aanzien' in 1990 bereikt zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5