Steeds Bouw parkeergarage aan Levendaal begint Boycot Ontspan Actie staat voor belangrijk jaar Supermarkt Hoogvliet op begane grond Zoekactie naar bom op afgesloten Morsweg DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN De bouw van een parkeergarage aan het Levendaal, op het terrein waar de zeepfabriek Sanders heeft gestaan, gaat nu echt beginnen. Wethouder Fase (economische zaken) mag dinsdag het officiële startsein geven door de eerste paal in de grond te boren. Het complex is niet louter bestemd voor het stallen van auto's. De ruimte op de begane grond is ge heel verhuurd aan het Zoeter- woudse bedrijf Hoogvliet die er in elk geval een supermarkt zal vesti gen. Verder is daar plaats voor win kels, showrooms en magazijnruim ten. Op de eerste verdieping komt een kantoor en/of showroom, ge combineerd met parkeerplaatsen. Tweede, derde en vierde etage zijn geheel als parkeerruimte bedoeld. In totaal komen in de Sandersgara- ge ongeveer 350 parkeerplaatsen. Aan dit bouwplan gaat een lange voorgeschiedenis vooraf. Al in HUÜRCOMMISSIE. In het inter view met de secretaris van de huurcommissie, mevrouw Ydema- Berends, gisteren in deze krant, is in een zin het woord 'niet' weggge- vallen. Daardoor wordt ten onrech te de indruk gewekt dat zij het met de klachten over de huurcommis sie eens zou zijn. Dit is niet het ge val. De zin had moeten luiden: 'Me vrouw Ydema stelt dat die klach ten niet terecht zijn'. 1979 werd een bestemmingsplan vastgesteld voor dit gebied, waarin een parkeergarage met 350 auto's was opgenomen. Later werd de mogelijkheid geschapen om dit aantal tot 500 uit te breiden. In dat geval zou er geen ruimte zijn voor winkels e.d. in het complex. Met dit plan ging het Leidse aan nemersbedrijf Du Prie in 1983 aan de slag. Hij kreeg in januari het groene licht van B en W. Het colle ge had op dat moment ook voor het plein van het Leiderdopjse bedrijf Noorlander kunnen kiezen (min der auto's, wel winkels en kanto ren). B en W meenden toen nog dat uitbreiding van de winkelopper vlakte in het centrum van de stad niet gewenst was. De gebroeders Du Prie struikel den echter over twee zaken. Win kelbedrijven bleken slechts in be perkte mate bereid aandelen in de op te richten naamloze vennoot schap te kopen, omdat de parkeer garage niet een uitbreiding van het totaal aan parkeerruimte in de bin nenstad betekende, maar slechts in de plaats kwam van elders op te heffen plaatsen. Verder stuitte het bedrijf op bezwaren van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg tegen het ontwerp. Het tijdverlies dat deze problemen veroorzaakten, bleek uiteindelijk funest voor het plan-Du Prie. Waarna het plan van Noorlander weer in beeld verscheen. Het Lei- derdorpse bedrijf had overigens in tussen hardop nagedacht over de mogelijkheid een parkeergarage op het Ir. Driessenplein te bouwen. Noorlander Beheer BV slaagde er wel in de financiering rond te krij gen, zeker nadat de gemeenteraad de bezwaren tegen de vestiging van winkels in het complex had in geslikt. Noorlander Bouw BV, een werk maatschappij van Noorlander Be heer, zal het ongeveer 13 meter ho ge complex bouwen. De parkeer garage komt te staan op het kaalge slagen terrein dat wordt begrensd door Korevaarstraat, Levendaal, Sint Jonssteeg en Kaardesteeg. De totale bouwtijd wordt op ongeveer een jaar geschat. Het ontwerp is verzorgd door het architectenbu reau L. Korbee uit Noordwijk, in samenwerking met de architect Hans Latta. Antirapartheidsorganisatie doet beroep op Leiden voor financiële steun LEIDEN Voor de Boycot Out- span Actie (BOA) is 1985 een be langrijk jaar. De BOA bestaat dan 15 jaar, de ondergrondse Zuidafri- kaanse vakbeweging SACTU 30 jaar, de bevrijdingsbeweging ANC is 25 jaar een verboden organisatie en het is meer dan 30 jaar geleden dat het volkscongres het Handvest voor de Vrijheid aannam. De in Leiden gevestigde BOA grijpt deze gelegenheid aan voor een informatie- en donateurswer vingscampagne onder het motto 'Leiden tegen apartheid, Leiden steunt de BOA'. Op deze manier wil het actiecomité de inkomsten op peil brengen om de landelijke activiteiten te kunnen blijven orga niseren. De gekorte subsidie van de Nationale Commissie Ontwik kelingssamenwerking (NCO) is hiervoor ontoereikend. De ontwikkelingen in Zuid-Afri- ka maken meer actie noodzakelijk. De frontlijnstaten, de buurlanden en een door Zuid-Afrika omringd land als Lesotho, probeert het apartheidsregime van premier Bo tha te dwingen om de bevrijdings beweging African National Con gres (ANC) niet te helpen. Zo, stelt Esau du Plessis (coördinator van BOA), worden met behulp van Zuidafrikaans kapitaal en wapens de Mozambiquese beweging NNR in staat gesteld om olieleidingen en andere infrastructurele werken op te blazen. Lesotho wordt door Zuid-Afrika zo veel mogelijk geïso leerd, onder meer economisch. Grondwet Dan is er ook de nieuwe grond wet die in Zuid-Afrika is aangeno men, waarin veranderingen zijn opgenomen, die de apartheid lij ken op te heffen. "Alleen Aziaten en kleurlingen krijgen nu stem recht. De overgrote zwarte meer derheid niet. Omdat deze maatre gelen desondanks de blanke ach terban verontrusten moet men har der optreden tegen de zwarten. Ze mogen niet meer werken voor de blanken". "De wetten worden juist stren ger voor de zwarten. Het aantal de portaties neemt toe. En als het ver zet flink toeneemt, wordt Des- mond Tutu benoemd als bisschop van Johannesburg, een zwarte aan het hoofd van een gemeenschap die voor een groot deel uit blanken bestaat. Dat zijn allemaal cosmeti sche maatregelen, schijn. Voor bui tenlandse consumptie", aldus Du Plessis. Dit verklaart volgens hem ook de acties tegen de zwarte buurlan den." Maar hoe harder de ontwik keling, hoe groter het verzet. Voor al sinds het bloedbad in Soweto in 1976 is het sterker geworden. De laatste tijd is er geen dag zonder stakingen. Voor het verzet is dat belangrijk omdat de blanke econo mie is gebaseerd op zwarte arbeid. Een economische en culturele boy cot is daarom op dit moment poli tiek gezien erg belangrijk. Evenals hernieuwde aandacht en solidari teit uit het westen". Afgezien van de boycot maakt de BOA zich sterk voor materiële steun aan slachtoffers uit het ver zet en het verzet zelf. "Om deze bei de zaken te verwezenlijken is het nodig dat het publiek via de ste- denacties wordt geïnformeerd en bewust gemaakt. Zuid-Afrika is niet ver van ons bed. Ook in Neder land steekt het racisme de kop op. Van de goedkope Zuidafrikaanse arbeid wordt door Nederlandse be drijven geprofiteerd". door Raymond Peil Steun In 15 jaar BOA is best wat be reikt denkt Esau du Plessis. "Rond 1970 spraken Tweede Kamerleden zich zelfs nog uit vóór het apart heidsbewind. Dat tijdperk is in middels gelukkig afgelopen. De Tweede Kamer heeft zich zelfs twee keer voor een boycot uitge sproken. Sinds het bloedbad in So weto, de moord op Steve Biko en het verbod op achttien maatschap pelijke organisaties is het publiek veel beter geïnformeerd". "De omroepen, behalve de EO en de TROS steunen de vrije omroep in Zuid-Afrika. De dienstenbon den CNV en FNV hebben gepleit voor vrijlating van gevangen vak bondsleden. Ook internationaal is stelling genomen tegen apartheid, door het Europees Parlement en de Verenigde Naties". Met de donateursactie hoopt Du Plessis voldoende geld binnen te krijgen om de BOA extra armslag te geven. "Van de opbrengst kun nen we goed voorlichtingsmate riaal aanschaffen, de mogelijkheid scheppen om steeds nieuwe publi- katies uit te geven. We kunnen ons dan misschien permitteren om mensen van het verzet uit Zuid- Afrika naar Nederland te laten ko men voor lezingen en dergelijke". "We doen daarom een klem mend beroep op de maatschappe lijke organisaties om de BOA te steunen. Ten behoeve van het voortbestaan van de BOA. In sa menwerking raet de deelnemende organisaties zullen we vervolgac ties organiseren". Comité Een aantal Leidenaren is aange zocht om plaats te nemen in het co mité van aanbeveling voor de do nateursactie. De wethouders Van Dongen en Peters, internist Van Aalderen, theoloog Berkhof, schrijver Biesheuvel, pastor Van der Hoeven hebben onder anderen instemmend gereageerd. Dinsdag avond 11 december is er in het BOA-gebouw, Oude Vest 79, een voorbereidende vergadering over de donatiecampagne. Vrijdag 1 maart 1985 is in de Stadsgehoorzaal een culturele avond gepland, op zondag 3 maart een grote themadienst in de Hoog landse kerk met een voorganger uit Zuid-Afrika en een themadag over economische boycot van de apartheid en voor de arbeiders- strijd in Zuid-Afrika. Esau du Plessis: "Zuid-Afrika is niet ver van ons bed". (foto Holvast) Redactie: Wtm Brands Bart Jungmann LEIDEN - De Morsweg is sinds vandaag tijdelijk afgeslQten om de Explosieven Opruimingsdienst (EÓD) in staat te stellen de zoekac tie naar de tweede vliegtuigbom onder rijbaan mogelijk te maken. Gisteren is vergeefs gezocht onder het trottoir aan de huizenkant van de straat. De deskundigen van de EOD zoeken, mede op aanwijzingen van getuigen die in de Tweede Wereld oorlog de bommen hebben zien vallen, naar een tweede vliegtuig bom. Vorige week werd al een dui zendponder opgespoord. Als de tweede bom boven water komt zul len beide projectielen gelijktijdig worden opgeruimd. Winkeldief bij C en A betrapt LEIDEN - Een dertigjarige man uit Delft heeft gisteren geprobeerd twee kostuums te stelen bij C en A aan de Botermarkt. In de paska mer stopte hij beide pakken in een koffertje, maar hij zag bij het verla ten van de pasruimte over het hoofd dat een puntje van het gesto len goed uit het koffertje stak. Win kelpersoneel sprak de man aan, waarop hij de benen nam, met ach terlating van het koffertje. De dief werd gisteravond in Delft aange houden. Valpartij met groot cadeau LEIDEN De voorbereidingen voor pakjesavond zijn gisteroch tend voor een 32-jarige Leidse vrouw niet helemaal goed uitge pakt. De vrouw vervoerde een zo omvangrijk Sinterklaascadeau achterop de fiets dat zij tijdens dit omhandige transport op de Bos- huizerlaan ten val kwam. Met ver wondingen aan hand, voet en knie is zij naar het Diaconessehuis ver voerd. Sjon Cor (1) Een spiksplinternieuw levens lied-duo heeft het licht gezien. Sjon Cor, kleine zelfstandigen in de snack-sector, wagen de gro te stap. Platenmaatschappij Tel star, die zo geteisterd is door het verlies van Doe Maar, nam de twee zangers van de Leidse smartlap onder haar hoede. 'Na- tasja' heet hun eerste levenslied. Een grootse carrière licht op aan de horizon. Na Rubberen Robbie en de Sleutelgaten nieuwe Leid se sterren die overal stralen? Telstar zond ons een biografie, een korte levensbeschrijving, van Sjon Cor. De jongens zelf noemen dat (geintje) "een biolo- gietje". Uit de biografie leren wij dat zij vertolkers zijn van zoge naamde 'Hard-Smart'. Een nieu we, realistische, totaal eigen be nadering van het levenslied. Tel star schrijft: "Het betreft hier een muzikale uiting van keiharde smart, recht-voor-z'n-raap, maar- ....ook recht uit het hart. Smart van uiterlijk harde jongens, die sommigen als schokkend zullen ervaren". Echte studiehoofden waren Sjon «Sc Cor niet, zo vervolgt Tel star, maar de muziek stroomt door hun bloed, zit ze in hart en nieren. "Leidse Sjon zong jaren lang met veel succes in allerlei Nederlandstalige bandjes. Daar bij speelde hij al sinds zijn tiende jaar gitaar. Cor, van oorsprong Hagenees, maar op zijn veertien de verhuisd naar Leiden, is een geboren toetsenman, gewoon één met zijn instrument". Maar hoe kwamen Sjon Cor dan bij elkaar? Ook daar heeft Telstar antwoord op: "De oor zaak van hun uiteindelijke sa menwerking berust op een ge deelde ongelukkige liefde. Het meisje waar om het ging, was de blonde beeldschone Natasja. Al lebei werden ze smoorverliefd en kregen natuurlijk hooglopende ruzie. Hun vriendschap leek ver loren". Maar Natasja ging er met een ander van door en met hun verdriet vonden Sjon Cor el kaar in een smartlap. Sjon Cor (2) Voor een gesprek met Sjon Cor beginnen wij een speurtocht naar hun 'Snekboetiek'. Een snackbar waar "de broodjes fri- kando-ekstra-spesjaal-met over de toonbank vlogen", aldus Tel star en dat moet dus niet zo moeilijk te vinden zijn. In de hele stad echter geen 'Snekboetiek' te ontdekken, de platenmaatschap pij verwijst ons dan een woning naar Oegstgeest. Daar bevinden zich Edwin Pieter. Zij moeten naar eigen zeggen gezien worden als "de manager en de public-relations man" van het Leidse duo. Hun verhaal over Sjon Cor is weer iets anders dan dat van Telstar. Wie goed leest, ziet dat 'wij' en 'zij' in dat verhaal nogal eens wis selen. Edwin: "Eigenlijk zijn, het bloedserieuze popmuzikanten, speelden in de Leidse popgroep Fuse. Ze waren bezig in de stu dio toen ze op de radio hoorden van het cassettefestival, georga niseerd door het KRO-radiopro- gramma De Zwarte Roos. Dat is dat programma van Anne van Egmond, een parodie op pira ten". 1 "Voor de grap gauw een num mer in elkaar gezet en tot onze eigen stomme verbazing bleek het de winnaar. Brullen natuur lijk. We zijn toen bij Anne van Egmond geweest en later belde Johnny Hoes op. 'Knul, we ma ken er een plaatje van', zei hij". Hetgeen dus inmiddels gebeurd Edwin laat de aanstaande hit via de cassette-recorder horen. De bezongen Natasja wordt ge karakteriseerd als: "O, o, o, wat een lekker lijf. O, o, o, maar wat een teringwijf'. 'Hard-Smart' dus. Op de achterkant van het plaatje heet het 'Parels voor de zwijnen' (en biefstuk voor de hond) en daarin wordt het liefje van Sjon afgepakt door Cor met zijn Camaro. Ook 'Hard-Smart'. Het plaatje zelf hebben ze nog niet voorhanden. Ligt trouwens nog niet eens in de platenhandel en daar zijn Edwin Pieter ook een beetje ontstemd over. Wel hebben ze een foto van Sjon Cor. Een mooie foto. Sjon (links) lijkt eigenlijk een beetje op F. Ja- cobse en met een beetje goede wil is in Cor iets van Tedje van Es te ontdekken. Als je goed kijkt, zouden Sjon Cor trou wens ook best broertjes van Ed win Pieter kunnen zijn. Advertentie De WD weet "absoluut van niets" en ook de PvdA tast in het duister, noemt het zelfs "een be lachelijke manier van doen". De Leidse coalitiepartners rea geren daarmee op een adverten tie in het Leids Nieuwsblad. In die advertentie de tekst: 'Wij van de PvdA en WD roepen u op voor inspraak wat betreft de ver- keers- en parkeerproblemen van Leiden'. Daarop volgen vier vra gen over de bereikbaarheid van de stad en het nieuwe parkeer- plan. Nadat de meerkeuze-ant- woorden zijn ingevuld, moet de advertentie worden opgestuurd naar Postbus 33, Leiderdorp. "Niet van ons afkomstig", ant woorden WD en PvdA in koor. WD-secretaris Van der Meulen heeft geen idee van wie dan wel. Boze middenstanders misschien. "Het zou natuurlijk kunnen", antwoordt ze, "maar ik geloof toch niet dat die dat soort dingen doen". De plaatselijke PvdA-voorzit- ter Jan-Marinus Wiersma heeft de advertentie niet gezien, maar zegt wel: "Dit soort grappenma kerij is niet goed voor de PvdA en WD, is trouwens sowieso niet goed voor het imago van alle politieke partijen". Hij vindt het een verwerpelijke advertentie, maar weet nog niet of er actie te gen ondernomen moet worden. Misschien dat Loe Buijze, uit gever van het Leids Nieuwsblad, licht in de duisternis kan bren gen. Hij begint met te zeggen dat hij "uiteraard degene kent die dit opgegeven heeft". Dan echter valt een stilte, waarna Buijze zegt: "Misschien kan ik het toch beter laten zoals het is. Laat ik verder maar niets zeggen, nee. Ik denk dat de opstellers van de ad vertentie er zelf nog wel mee voor de draad zullen komen". Buijze vindt niet dat hij er on verstandig aan heeft gedaan die advertentie te plaatsen; ofschoon hij er toch twee partijen min of meer mee in diskrediet brengt. "Nee, ik vind dat niet immoreel of zo. Ik vind dat zoiets wel kan". Volgens hem moeten we gewoon maar even afwachten. "Dit is in houdelijk wel iets wat om een vervolg vraagt". Dat vervolg zou dan deze week in het huis-aan-huis-blad moeten staan. Op de voorpagina staat in derdaad opnieuw een adverten tie van de valse PvdA en WD. Alleen is het precies dezelfde ad vertentie, waar dus niemand wij zer van wordt. En de echte PvdA en WD alleen maar bozer. Bestelbus rijdt auto in elkaar LEIDEN - Een veertigjarige, Rijnsburgse chauffeur van een be stelbus heeft vanochtend om streeks kwart voor zeven een per sonenauto op het Stationsplein in elkaar gereden. De man verzuimde voorrang te verlenen aan een per sonenauto die werd bestuurd door een 23-jarige Leidenaar. De Leide- naar liep hoofdletsel op en is naar het Academisch Ziekenhuis Lei den vervoerd. Zijn auto werd totaal vernield. De chauffeur van, de bestelauto bleef ongedeerd. Zijn voertuig werd echter flink beschadigd. Om dat een tank met dieselolie door de botsing van de wagen werd ge scheurd is de brandweer ter plekke geweest om de op de rijbaan gelek te olie op te ruimen. 'Eerste paal' in Stevenshof LEIDEN - In de Stevenshofpolder is gisterochtend weer een eerste paal geslagen voor een project van 33 premie-A koopwoningen. De huizen zijn van het type waar van er al ruim honderd in de polder zijn gebouwd: opgetrokken uit een witte steen en met kozijnen en deu ren in rood en grijs. Wethouder Tesselaar, van volkshuisvesting, sloeg gisteren de officiële eerste paal in aanwezigheid van bijna alle kopers. De 'witte woningen' zijn zeer in trek. De 33 zijn op drie na verkocht. Langs de Stevenshof- dreef zullen mettertijd nog zestig van deze woningen worden ge bouwd. Reüniefeest St. Lodewij ksgroep LEIDEN - De St. Lodewij ksgroep bestaat op 8 december vijftig jaar. Dit jubileum wordt officieel ge vierd in de aula van de Visser 't Hooftschool, Kagerstraat 1, Lei den. Voorafgaand aan het feest, dat tevens een reünie is voor oud-le den, wordt die avond om zeven uur een mis in de Petrus-kerk aan de Lammenschansweg opgedragen. Vervolgens wordt het feest om half negen geopend. Een blik op de toekomstige parkeergarage. Aan de linkerkant van deze rechterbenedenhoek loopt het Levendaal maquette-foto is een stuk van de Garenmarkt te zien. Van links naar de boomstraat (links) en de Sint Jorissteeg. kruist daarbij de Oranje-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3