We willen geen decoratie, maar emotie' Kunst te kijk Concertagenda 'Stelling' houdt twee jaar huis in Leiden Brediusmuseum sluit voorgoed Zonnige schilderijen van Melegari Dansacademies gered DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 iüWHWHM^iïïm^a»« PAGINA 21 Ruim twee jaar houdt 'Stelling' nu huis in Leiden. In die periode is de galerie de meest geruchtmakende culturele instelling van de stad geweest. Tenminste, dat vinden de 'galeriehouders'. Nergens in Leiden wordt volgens hen zoveel over beeldende kunst gepraat. In landelijke dag bladen, en zelfs in 'Flash Art', een internationaal tijd schrift voor beeldende kunst, wordt bij tijd en wijle aan dacht besteed aan de exposities. Een galerie 'nieuwe stijl', die ruimte geeft aan kunste naars die hun werk elders in Leiden niet kwijt kunnen, en die de drempel tussen kunstenaar en kijker wil verla gen. Het initiatief leek geen lang leven beschoren, maar is inmiddels uitgegroeid tot een (lokaal) begrip. Ook schoolklassen nemen er geregeld een kijkje. Stelling maakt zelf in het boekwerk '(s)Telling' de som op van de eerste twee jaar en heeft voor de komende periode ande re plannen. LEIDEN - Een vijftal jonge beel dend kunstenaars stond aan de wieg van 'Stelling'. Drie van hen zijn nog steeds aan de galerie ver bonden: Bert Kienjet (32), Ben Overdevest (31) en Okke Spieren burg (22). Zij huurden sinds 1981 de grote zolder van het pand aan de Lange Mare van de stichting LOK (school voor sociale agogie), die het op haar beurt in bruikleen had van de gemeente. De benedenruimte, een voormalige showroom, stond toen al leeg. Na overleg met de LOK besloot het vijftal daar een tentoonstel lingsruimte van te maken. Met be hulp van hamer, witkwast en poetsmiddelen werd het zaaltje op geknapt. De eerste tentoonstelling, met eigen werk van de oprichters, werd op 20 november 1982 ge opend. Een naam had de galerie toen nog niet. De naam 'Stelling' kwam er pas bij de tweede expositie, met werk van Bert Kienjet en Bert Ju. Een treffende naam, want door 'tentoon-' weg te laten kwamen op slag de uitgangspunten van de ga lerie aan de oppervlakte: een stel ling is een bewering, een stand punt waarover kan worden gespro ken. In de bouw zijn het de stei gers, die worden afgebroken zo gauw het bouwwerk gereed is. En dan kun je ook nog 'stellingen be trekken', je gereed maken om je te weer te stellen. 'Stelling' kiest posi tie, maar is ook een hulpmiddel bij een wordingsproces. In veel grotere steden in ons land zijn in de afgelopen jaren galeries 'nieuwe stijl' ontstaan. Een soort tweede circuit, dat het midden houdt tussen de 'traditionele' gale rie, de koffieshop met kunstver koop en het museum voor moder- door Ariejan Korteweg ne kunst. Ze hebben een informele aanpak gemeen; randversiering zo als sjieke boekjes, vernissages met toespraken en een representatieve entree blijven achterwege. De af stand tussen kunstenaar en kijker moet worden verkleind. Dat geldt met name ook voor 'Stelling'. Bo ven de tentoonstellingsruimte is daar het atelier gevestigd, waar al tijd wel een doek staat te drogen of de schets voor een nieuw werk wordt gemaakt. De nadruk ligt bij dergelijke ga leries meer op presenteren dan op verkopen. Op verkochte werken wordt slechts tien procent provisie geheven; net genoeg voor een paar potten witte verf of nieuwe tl-bui- zen. Dat kunnen ze zich ook per mitteren. Vaak wordt werk geëx poseerd van jonge kunstenaars, die (nog) niet van hun kunst hoeven te leven. Veel van die galeries 'nieu we stijl' zijn gevestigd in panden, waarvoor geen huur wordt betaald. Omdat de ruimte is gekraakt, of omdat de eigenaar van het pand de galerie gedoogt. Dat laatste is het geval met Stel ling. Want al heeft de LOK gezegd geen bezwaar te hebben tegen de galerie, het pand is en blijft eigen dom van de gemeente. Die laat Stelling vooralsnog ongemoeid, maar kan van de ene op de andere dag tot sloop of verkoop van het pand besluiten of er een andere be stemming aan geven. Krochten Stelling heeft van die betrekke Bert Kienjet, Okke Spierenburg en Ben Overdevest (v.l.n.r.): "Nergens kunst gepraat als bij Stelling". (foto spierenburg» lijke rust gebruik gemaakt door met grote regelmaat werk van kun stenaars te tonen, die elders in Lei den niet aan bod komen: Rob van 't Zelfde, Ben Geerts, de Israëliërs Jacob Mishori en Gidon Sinvani, Co van Gasteren, Jan van der Ploeg, Jan Wisse, Atelier bv en vaak ook de eigen produktie van Kienjet, Overdevest en Kölling. Kunstenaars die iets gemeen hebben, al is het moeilijk te zeggen wèt. Geen fijnschilders in elk ge val, maar gepassioneerde artiesten, die uit de krochten van hun ziel in spiratie putten, die met ferme stre ken aan het doek wordt toever trouwd. Het drietal van Stelling laat zich met moeite overhalen tot het doen van uitspraken over de exposities. "Wy zijn eerder visueel dan ver baal ingesteld. Mensen moeten maar komen kijken". Na langer aandringen doen ze toch een po ging tot omschrijving. Techniek?: "Je mag van iemand verwachten dat hij de techniek be heerst. Het is een vervoermiddel en verder niet interessant. De ma nier waarop een achterliggend idee of gevoel is uitgedrukt komt voor ons op de eerste plaats". De omvang van de doeken?: "Dat we zoveel groot werk hebben tentoongesteld, komt door de grootte van de zaal. Petieterige anecdotiek zou bij ons in het niet zinken. Maar we houden er ook niet van. In een kunstwerk moet je als het ware kunnen lopen". Trillen "Mensen hebben nog wel eens het idee dat Stelling alternatief is en dat düs iedereen er kan expose ren. Dat is absoluut niet het geval. Wie bij ons zijn werk tentoon wil stellen moet blijk geven van een cultureel besef dat verder gaat dan een stilleventje. We praten veel over kunst; ze moeten kunnen ver tellen wat ze ermee bedoelen. De meeste exposanten worden vrien den van ons. Beeldende kunst moet 'ver gaan', er moet diepgang in zitten. Eerder apollonische dan dionysische kunst" "Zoals het werk van Gidon Sin vani, die als Israëliër in Nederland woont en steeds met die twee we relden bezig is. Hij schildert niet anders dan zelfportretten, hij zegt dat hij anders zichzelf niet meer te rug kan vinden. Zijn zelfportret in de woestijn gaat wel even verder dan zo'n 'jonge wilde', die een pij pend jongetje schildert, gewoon omdat hij dat lekker vindt. Wij zoe ken geen decoratie, maar emotie. En als de schilderijen goed zijn op gehangen, begint de hele zaal te trillen". Geen 'jonge wilden' dus bij Stel ling. Al wordt het werk dat daar hangt er vaak op één hoop mee ge gooid, door de impulsieve indruk die het maakt. Niet louter abstract expressionisme ook, want bij bij voorbeeld Sinvani, Mishori en Söll zijn menselijke figuren duidelijk herkenbaar. "We weten van elkaar wat we mooi vinden", zegt het drietal van Stelling, bouwen. "Ons werk ziet er heel verschillend uit, maar on- dershuids zijn er veel overeenkom sten. Dat is ook het voordeel van een atelier te delen. Dan sta je on der een constante kritiek van el kaar. We worden steeds gedwon gen ons eigen werk te overwegen". Performance Daaruit is het plan voortgeko men de komende tijd de tentoon stellingen anders op te zetten. Geen individuele kunstenaars meer, maar werk dat is gegroe peerd rond een 'culturele bood schap'. Beeldende kunst, geselec teerd aan de hand van een idee. "Een theaterstuk zonder bewe ging", noemen ze het zelf. Ook vi deo en performances kunnen daar bij worden gebruikt. Het eerste thema is 'Verlangen' en wordt door het drietal van Stelling zelf inge vuld. Volgende tentoonstellingen zouden door andere groepjes ku- nen worden ingericht. Maar voor het zover is, komt er een expositie met werk van de fotograaf Dirk Ketting. "We hebben in de afgelopen ja ren veel gezien en geleerd en veel contacten gelegd. We kunnen nu beter dan in het begin kwaliteit on derscheiden. Van sommige van de exposities zouden we nu van de twaalf werken er nog maar vijf wil len hebben. Het podium-idee wil len we een beetje verlaten. Het wordt tijd om een stapje verder te Stelling is gevestigd aan de Lange Mare 65 en van dinsdag t/m zaterdag tussen 12 en 5 uur ge opend. Voor vijftien gulden is daar ook het boekwerk '(s)Telling' verkrijgbaar. DEN HAAG (GPD) - Het Museum Bredius in Den Haag gaat eind de ze maand voorgoed dicht. De maat regel is een gevolg van gedwongen bezuinigingen en werd al eerder dit jaar genomen. Wat er met de collectie gaat gebeuren, staat nog niet vast. Daarover zal ook met de erven van Bredius moeten worden onderhandeld. Het museum is een 17e-eeuwse patriciërswoning en oorspronke lijk het huis van de Rembrandt- kenner prof. Bredius. De r collectie bevat werk van Rem brandt, alsmede schilderijen van Jan Steen, Ruysdael, Adriaan Brouwer en Herman Saftleven. Daarnaast is er antiek- meubilair, 17e-eeuws aardewerk, alsook een grote verzameling tapijten. Een be zoek aan het museum aan de Prin sengracht is deze maand alleen nog mogelijk op dinsdagen en donder dagen van 14 tot 17 uur. Eveneens nog op eerste kerstdag, nadien is het definitief dicht. Judith de Vries, die yorig jaar afstudeerde als docente handvaardig heid en textiele werkvormen, exposeert haar keramiek in de vitrine op de begane grond van het Sylvius-laboratorium. Ze maakt tere schaalvor- men, waarmee ze tijdens haar opleiding heeft geexperimenteerd. De ten toonstelling van Judith de Vries, die haar atelier in Amsterdam heeft, duurt tot omstreeks half januari. Aquarellen en tekeningen van Marianne van Dorenmalen en foto's van Hilde Vaatstra zijn tot 9 januari te zien in de Leiderdorpse Muzenhof. De tentoonstelling van dit tweetal is in samenwerking met de Kunstkring Leiderdorp tot stand gekomen. Aan de opening op zondagmiddag zal het luitensemble van de Streekmuziekschool Leiden o.l.v. Ciska Mertens me dewerking verlenen. Hilde Vaatstra legt zich bij voorkeur toe op samenhangende fotoseries rond één onderwerp, zodat de vele kanten daarvan worden belicht. Zo ontstonden de series 'Impressies over Oman', 'Portretten van Jemenie- ten', een omvangrijke serie over het werk van het Franse kunstenaar sechtpaar LaLanne en over de bouw van een luit. Naast deze series ont stonden geleidelijk aan ook een aantal foto's, die een beeld geven van haar persoonlijke visie op abstracte onderwerpen. Deze expositie toont o.m. een aantal van laatstgenoemde foto's onder de titel Refelecties. Marianne van Dorenmalen, als onderwijzeres verbonden aan een lagere school in Den Haag, legt een voorkeur aan de dag voor het aquarelleren. De ambassaderaad van Oostenrijk, dr. H. Brunmayr, houdt tot 10 december in en bij zijn huis, een voormalige boerderij op Duindigt in Wassenaar, een overzichtstentoonstelling van werk van zijn landgenoot, de kunstenaar Sebastian Holzhuber. Van de sinds vijfjaar in Amsterdam wonende Holzhuber(35) worden schilderijen, objecten, tekeningen en fo to's getoond. Tot de objecten behoren schilden en ruimtelijke textiele voorwerpen in de open lucht. AMSTERDAM - Maar liefst zes man u Museum in Amsterdam. Het doek zal deel uit de schilderkunst na 1940. De expositie t ren er nodig om dit gigantische doek op te hangen in het Stedelijk itmaken van de tentoonstelling 'La Grande Parade', hoogtepunten irdt gehouden van 15 december tot 15 april. (foto anp» Gouden Pennetje DEN HAAG (ANP) - Het eerste Gouden Pennetje, een prijs voor jong journalistiek talent tot 26 jaar, is toegekend aan Frénk van der Linden van het weekblad De Tijd. Hij krijgt de prijs voor zijn inter view met de hoofd-redacteur van Het Katholiek Nieuwsblad, H.F. Gallée. De prijs is ingesteld ter ge legenheid van het 25-jarig jubi leum van het Nederlands Genoot schap van Hoofdredacteuren en wordt Van der Linden op 14 de cember in Den Haag uitgereikt. De prijs, die voortaan jaarlijks wordt toegekend, bestaat uit een gouden pen, een oorkonde en een bedrag van 2.500 gulden. V riendenprij zen DEN HAAG (ANP) - De vereni ging van Vrienden van de Haagse Comedie heeft haar jaarlijkse prij zen toegekend aan Wim van Rooij voor zijn rol van de ruin Elganger in 'Geschiedenis van een paard' van Mark Rosowskij en aan Hans Hoes voor zijn Hamlet in het gelijk namige stuk van William Shakes peare. Beide stukken werden vorig seizoen uitgebracht. De onderscheidingen zijn de pu blieksprijzen voor de meest op merkelijke spelpresatities. Ze be staan uit een oorkonde en duizend gulden. Ze worden 14 december uitgereikt. In Wassenaarse galerie Ulisse Melegari en Sandro Soravia in Galerie Henk de Greef, Schoolstraat 27, Wassenaar. Tot en met 13 decem ber. Geopend: di. t/m za. van 10-17 uur. WASSENAAR - Galerie Henk de Greef biedt op het ogenblik een mooie gelegenheid om met werk van de internationaal bekende Italiaan Ulisse Mele gari en van diens (wat minder bekende) landgenoot Sandro Soravia kennis te maken. Gezegd moet worden, dat het geëxposeerde een tamelijk magere indruk geeft van wat beiden in hun mars hebben, maar: beter iets dan niets. Bezoekers kunnen zich overigens verder informeren over deze kunste naars door middel van veelsoortig fraai en leer zaam documentatiemateriaal, dat op een tafel ligt uitgespreid. Van Ulisse Melegari (geb. 1935) is een twintigtal zachtgekleurde schilderijen te zien met landschap pen, stillevens en mensfiguren als onderwerpen. Melegari is in de leer geweest bij Georges Braque en bij Giorgio Morandi. Deze Morandi wordt tot de metafysische schilderbeweging gerekend, en iets van diens sobere, onwezenlijk aandoende stijl is wel terug te vinden in Melegari's werk. De werk wijze van de laatste is abstracter en minder lineair. In zachte tinten blauw, bruin en geel zijn de uiterst eenvoudig gehouden voorstellingen opgezet, waar bij de verf zowel vlak als in dikke lagen is opge bracht. De werken zijn in feite geschilderde reliëfs, die bijzonder licht en zonnig ogen. Ze lijken een transparante wereld te tonen die innerlijk licht doorlaat. De menselijke figuren in deze wereld zijn onpersoonlijke wezens zonder gezicht. Al met al zeker apart werk, met soms naar mijn smaak wat al te zoete kleurencombinaties en he laas afstotelijke kitsch-lijsten met glimmende gou den randjes. Hier en daar zijn de voorstellingen op een wel wat érg kunstmatige wijze eenvoudig ge houden, bijvoorbeeld waar de schilder een land schap uit een drietal heuvel-bobbels laat bestaan. En sommige werken wekken bij mij de indruk van maakwerk-volgens-een-maniertje. Maar ontegen zeglijk weet Melegari soms een heel bijzondere we reld tevoorschijn te toveren. Een vijftentwintigtal miniatuurbeeldhouwwer ken van Sandro Soravia (geb. 1931) vult de reste rende ruimte van de galerie. Soravia werkt met piepkleine, al of niet gekleurde, kleien poppetjes die in een sober décor geplaatst zijn. Hij maakte in het verleden indrukwekkende taferelen, met mas sa's mensfiguurtjes, waarvoor de onderwerpen vooral aan de politiek werden ontleend (o.a. 'Chili 1976' en 'Berlijnse muur'). Dergelijke creaties zijn helaas niet in Wassenaar te zien, alhoewel sommige werken een indruk van dit serieuze genre geven. Zo toont het hangende ceramische bord 'Even wijdige levens' een geschilderd landschap met een strakke rij bomen dat als décor dient voor een rij volslagen eendere (gekleide) mensfiguurtjes. Er zijn ook werken die enigszins surrealistisch aan doen - zoals de serie 'Het verlaten theater' - en de fantasie prikkelen. Maar vele van de getoonde crea ties zijn onbeduidende, mierzoete 'plaatjes', die So ravia mijns inziens maar beter niet had kunnen ma ken. ANTOON ERFTEMEIJER LEIDEN - Het William Byrd Vocaal Ensemble geeft vrijdagavond een uitvoering in de Lokhorstkerk. Er zal onder leiding van Nico v.d. Meel een programma van Duitse motetten worden uitgevoerd. Het programma vermeldt de namen van o.a. Heinrich Schütz, J.S. Bach, Felix Mendels sohn en Joh. Brahms. Aart Bergwerff zal op het orgel de intermezzi verzorgen. Het Oegstgeester jongerenkoor Cappella Pro Cantibus verzorgt vrij dagavond een adventsconcert in de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen. Onder leiding van Theo Tobé zullen Duitse koralen en motetten, Engelse Christmas Carols en drie lofzangen van J. Pasveer worden uitgevoerd. Het programma vermeldt voorts de Adventsmis van Haydn, Missa Tem pore Quadragesimae. Het orgel zal worden bespeeld door Hans van Nieuwkoop. Het Leids Studenten Kamerorkest geeft zondagavond in het LAK- theater een concert, dat geheel in het teken van Shakespeare zal staan. Het programma vermeldt de volgende namen: Dimitri Sjostakovitsj (Hamlet-suite für kleines Orchester opus 32), Peter Maxwell Davies (Sha kespeare Music), Willem Pijper (The Tempest Scene Music), Igor Stra- winsky (Three Shakespeare Songs), Michael Hurd (Phoenix and the Turt le) en Olivier Kunssen (Ophelia Dances I opus 13a). De pianist Alwin Bar geeft maandagavond in de Kapelzaal van K&O het derde en laatste concert van de Chopin-cyclus. Op het programma staan de drie zg. Nouvelles Etudes, de Ballades 1, 2,3 en 4 en de Sonate in b, opus 58. De uit Rusland afkomstige pianist Naum Grubert geeft woensdag avond een recital in de Kapelzaal van K&O. Hij zal composities van Franck, Scriabin en Chopin uitvoeren. Naum Grubert (33), die in 1978 prijswinnaar werd van het zesde Tsjaikowski-concours in Moskou, woont sinds vorig jaar in Nederland. ARNHEM (GPD) - De Arnhemse, Enschedese en Tilbugse dansaca demies zullen niet worden gekort wiekt. De plannen van de minis ters Brinkman (cultuur) en Deet- man (onderwijs) om zowel de voor opleiding als de vakopleiding voor toneel, dans en moderne dans van deze instellingen te sluiten, zijn van de baan. De ministers zullen de notities waarin deze plannen zijn vervat, terugtrekken. Dat is meegedeeld in het ambtelijk over leg met vertegenwoordigers van de Vereniging Landelijk Overleg Theateronderwijs (VLOT) Brinkman en Deetman waren van plan de toneel-dansopleiding te concentreren aan de Theater school in Amsterdam en het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag. De studie moderne dans zou door Amsterdam en het conserva torium in Rotterdam verzorgd moeten worden. De vooropleiding voor 10- tot 12-jarigen in Arnhem, Enschede en Tilburg zou per 1 au gustus volgend jaar niet meer door het rijk worden bekostigd. Die op leiding zou door de drie grote in stellingen in de Randstad verzorgd moten worden. Het vrijkomende geld zou worden gebruikt om de academies in Rotterdam en Am sterdam te versterken. De notitie met deze plannen werd om advies naar de onderwijs raad, de Raad voor de Kunst en de Raad voor het Hoger Beroepson derwijs gestuurd. Alle drie reageer den negatief. Ook de in het geding zijnde instellingen toonden zich ontsteld. Zij vreesden gedegra deerd te worden tot een tweede rangs opleidinkje. NTB daagt AVRO voor de rechter HILVERSUM (GPD) - De Neder landse Toonkunstenaars Bond zal de AVRO voor de kantonrechter dagen in het conflict dat de bond heeft met deze omroep over het voortijdig opheffen van het AVRO- Diligence-orkest. De NTB heeft van de AVRO geëist dat deze haar beloften jegens het orkest nakomt en in elk geval het honorarium doorbetaald aan de musici voor de periode dat het seizoen nog zou hebben geduurd. De AVRO heeft de eis inmiddels per brief afgewe zen en blijft bij haar standpunt dat het AVRO-Diligence-orkest per 1 januari dient te verdwijnen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21