LE8DSCH DAGBLAD met doden LAATSTE KERSTBOTER NIEUWS. Grote maat? Chinezen kopen voor 200 miljoen Acht man gepalet voor nep-handel en fraude Leidenaar doodgeschoten Union Carbide ontkent schuld aan ramp in India Gaan direkteur Aniba en verkoopleider Van Velzen ijstaarten V-tÖSf Kapers schieten weer twee passagiers dood Rechter wijst eis RB af EUROPA Deze week 50% korting op al onze bovenkleding. Wij zijner in gespecialiseerd! MASTCRSIZP DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37571 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj- hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post6us54 2300 AB Leiden Voor tef.nry zie colofon Invallen in Katwijk, Rijnsburg en N'hout (Van t r verslaggevers) KATWIJK - Bij huiszoekingen op acht plaatsen in het land, waaron der Katwijk, Rijnsburg en Noord wij kerhout, is een omvang rijke belastingfraude aan het licht gekomen. Tijdens het onderzoek werd bovendien een handel in imi tatie-horloges ontdekt. In totaal werden acht personen aangehou den. Het onderzoek van politie, doua ne en een speciaal fraudeteam wees uit dat in België en Neder land schijn-bv's werden opgericht of overgenomen die onderling goe deren, zoals video-apparatuur en radio's, verhandelden. Hoewel er in werkelijkheid geen sprake was van export werd bij de fiscus wel teruggave van belastinggelden gevorderd. Om aan te tonen dat er goederen waren uitgevoerd werd gebruik gebruik gemaakt van valse douanestempels. Bij de invallen van de politie werden tevens grote partijen imita tie-horloges aangetroffen en in be slag genomen. De horloges wer den, aldus een woordvoerder de politie, aan de man gebracht als of het dure merken betrof. De uur werken werden in het buitenland gekocht en vervolgens omge bouwd. Ook bij de verhandeling daarvan werd de btw ontdoken, al dus de politie. Behalve in Katwijk, Rijnsburg en Noordwijkerhout werden ook huiszoekingen en aanhoudingen verricht in Breukelen, Diemen, Utrecht en Amsterdam. Volgens officier van justitie mr. J. Cozijn, die het onderzoek leidt, gaat het om 'een aanzienlijk be drag' dat is verduisterd. Over de hoogte daarvan wil zij nog geen mededelingen doen. De verdach ten zijn wegens plaatsgebrek in de huizen van bewaring voorlopig in vrijheid gesteld, aldus de politie. In woning aan De Sitterlaan gevonden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een 36-jarige Leidenaar is gisteravond dood aangetroffen in zijn bovenwoning aan de De Sitterlaan. De man is met schoten uit een vuurwapen om het leven gebracht. De overleden man werd gevonden door een kennis die op bezoek kwam. Volgens de politie was de man toen al vele uren dood. De recher che is gisteravond direct met een buurtonderzoek begonnen. Sectie moet vandaag uitwijzen op welk tijdstip het misdrijf is gepleegd, hoeveel scho ten zijn gelost en welk vuurwapen daarbij is gebruikt. In de woning werd het moordwapen niet aangetroffen. De politie wilde vanochtend geen nadere mededelingen doen over de identiteit van de man en de omstandigheden waaronder de man werd aangetroffen. BHOPAL (AFP/Reuter) - Het aantal doden bij de giframp in de Indiase stad Bhopal is volgens artsen al opgelopen tot 2500. Voor nog eens 2000 mensen is de toestand kritiek. "Wat wij vreesden lijkt werkelijkheid te worden: het gifgas gaat door met doden", aldus een van de geneeskundigen. De bedrijfsleiding van Union Car bide, eigenaar van de fabriek voor onkruidverdelgingsmiddelen in Bhopal, heeft vanmorgen elke ver antwoordelijk voor de giframp van de hand gewezen. Er is geen spra ke van nalatigheid van de bedrijfs leiding in Bhopal. De veiligheids voorschriften zijn in acht geno men, aldus Jackson Browning, di recteur gezondheid en veiligheid van het Amerikaanse concern. De Indiase minister van chemi caliën en kunstmest, Vasant Sathe, De Indiase beschuldigde het bedrijf ervan het premier Rajiv in de fabriek in Bhopal lang niet zo Gandhi (IJ tij- nauw te nemen met de veiligheids- dens zijn be- normen als in de twee bedrijven zoek aan een van het concern in de VS. Volgens van de zieken- Browning is de fabriek in Bhopal huizen waar ontworpen en gebouwd door Ame- de slachtoffers rikanen en zijn de veiligheidsvoor de gas- ramp worden verpleegd. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Een Chinese aankoopmissie die de afgelopen drie weken besprekingen heeft ge voerd met Philips en chemische bedrijven heeft voor meer dan 200 miljoen gulden orders geplaatst. Dit bedrag kan nog iets stijgen voordat de missie morgen naar'Pe- king terugkeert. Bij Philips zijn orders geplaatst voor meer dan 100.000 kleuren tv's, enkele tienduizenden koelkasten, onderdelen van cassetterecorders en wetenschappelijke elektroni sche apparatuur, en bii Oce-Van Klachten Stelling terzijde gelegd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De ambtenarenrechter in Den Haag heeft vanochtend alle vijf klachten die de Alphense luchtmachtkapitein mr. M.J.F. Stelling tegen zijn superieuren had ingediend, terzijde gelegd. De atoompacifist had onder meer geklaagd over een schriftelijk antwoord van staatssecretaris Hoekzema (defensie) op vragen uit de Tweede Kamer en over dienst- mededelingen naar aanleiding van zijn gedrag en enkele uitspraken. Ook had hij zich verzet tegen de weigering van de defensiestaf hem te benoemen tot chef personeel op de vliegbasis Twente. Stelling is nu beleidsmedewerker op het minis terie van defensie. De luchtmachtkapitein meent dat Defensie zijn overtuiging niet respecteert en probeert zijn be staan binnen de krijgsmacht on mogelijk te maken. De ambtena renrechter verklaarde drie klach ten van Stelling niet ontvankelijk en twee ongegrond. Perioden met zon Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur omstreeks twee graden. Mlddagtemperatuur ongeveer acht graden. Matige zuidwestenwind. Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 02.23 en 14.34 uur, laagwater om 10.37 en 22.40 uur. der Grinten voor printers. Totale waarde 100 miljoen. De missie heeft ook besprekin gen gevoerd met chemische bedrij ven als DSM, AKZO, en Neder landse kantoren van Solvay, Dow Chemical en General Electric. Daar werden voor ongeveer 100 miljoen gulden orders geplaatst voor che micaliën. De missie heeft ook haar licht opgestoken over de mogelijkheden voor de aankoop van medische en farmaceutische apparatuur, en van installaties voor varkens- en kippe- slachterijen, broeikassen en bloemkwekerijen. Een Chinese woordvoerster sluit niet uit dat binnen afzienbare tijd een speciale missie op medisch en farmaceu tisch gebied naar Nederland komt. KOFFIEPRIJS LAGER - Een aantal koffiebranders heeft de kof fieprijzen verlaagd. Douwe Eg berts was de eerste met een verla ging van 12 cent per half pond. Poederkoffie wordt niet goedko per. Volgens een woordvoerder Douwe Egberts heeft de prijs- grondstoffenprijzen of de dollar koers. "Wij willen gewoon meer koffie verkopen". Ahold (Albert Heijn en Miro) wil alleen één merk in prijs verla gen. Ook Van Nelle zal waarschijn lijk overgaan tot een prijsverla ging. i ÜëÜHetMotorhuis Leiden Vondellaan 80, Leiden schriften dezelfde als in de VS. "Ons personeel daar houdt zich voor zover wij weten aan alle wet ten". In India gaan steeds meer stem men op dat Union Carbide schade vergoeding moet betalen. Minister Sathe sprak van een bedrag dat de maatschappij in dezelfde omstan digheden verschuldigd zou zijn in de VS. Ook premier R^jiv Gandhi vindt dat Union Carbide een scha devergoeding moet betalen. RESTAURATIE - In Venetië zijn omvangrijke restauratie werkzaamheden begonnen aan het Dogenpaleis op de Piazza San Marco. Het schoonmaken en versterken van het uit de twaalf de tot vijftiende eeuw daterende gebouw zal zes jaar duren en 17 miljard lire kosten. Een van de belangrijkste opposi tiepartijen, de Bharatiya Janata partij, vindt dat de regering zelf meer geld beschikbaar moet stel len voor hulp aan de slachtoffers en hun nabestaanden. Tot nog toe heeft de centrale regering 1,4 mil joen gulden verstrekt en de rege ring van de deelstaat Madja Pra desh, waarvan Bhopal de hoofd stad is, 90.000 gulden, aldus de pre mier Arjun Singh van de deelstaat regering. Volgens de oppositie is er minstens 35 miljoen gulden nodig. Ongeveer 50.000 (van de 800.000) inwoners van Bhopal zijn medisch behandeld. Veel overlevenden kunnen ernstige nier- en levenaan doeningen krijgen, zo zei dr. Bhan- dari, medisch directeur van het Ha- midia-ziekenhuis waar de meeste mensen worden behandeld. Ook wordt gevreesd dat veel mensen blind zullen worden. In de stad zijn voor het eerst sinds de ramp winkels, scholen en kantoren weer geopend. Premier Singh zei dat alles in het werk wordt gesteld om de honderden lijken die op straat liggen zo snel mogelijk af te voeren. Ook wordt meer hout aangevoerd voor crematies. 22 PAGINA'S Toch dinsdagavond tegen PSV (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG/UTRECHT - Rijnsburgse Boys moet volgende week dins dagavond de bekervoetbalwedstrijd tegen PSV in Eindhoven spelen. De president van de Utrechtse rechtbank, mr. Van Harinxma Thoe Slooten, wees vanmorgen de eis tot verplaatsing van het duel naar een zaterdag af. verlagrng"n7et:T*te "maken ^met deed direct uitspraak na de behandeling van het kort geding dat de Rijnsburgse zaterdagvereniging tegen de KNVB had aangespannen uit spraak. Bij afweging van alle belangen telde volgens de rechter die van de voetbalbond het zwaarst, al gaf de president als belangrijkste motivering op dat Rijnsburgse Boys destijds zelf om uitstel heeft verzocht voor het spelen van de wedstrijd tegen Valleivogels in de eerste ronde van het KNVB-bekertoernooi. „Daarmee schep je zelf problemen voor een goed verloop van het verdere toernooi", aldus Van Harinxma Thoe Slooten. TEHERAN (AFP/Rtr/UPI) - De kapers van de Koeweit se Airbus, die op het vlieg veld van Teheran ruim 90 mensen in gijzeling houden, hebben vanochtend ge dreigd nog eens twee inzit tenden te executeren. Functionarissen op het vliegveld nemen het dreigement serieus om dat de kapers eerder vanochtend twee gegijzelde passagiers dood schoten en de stoffelijke over schotten uit het toestel wierpen. Een derde passagier die het vliegtuig wist te ontvluchten werd door de kapers beschoten maar bleef ongedeerd. Aangenomen wordt dat een van de twee slachtof fers van vanochtend een Ameri kaan was. De kapers schoten al kort na de landing op het vliegveld Mehrabad van Teheran een Ameri kaan dood. Onder de passagiers zijn nog drie Amerikanen die werken voor een Amerikaanse regeringsinstelling voor hulp aan de Derde Wereld. De kapers eisen de vrijlating van ifc Het topoverleg van de tien Westeuropese staatshoof den en regeringsleiders in het Ierse 'Dublin Castle' is op het eer ste gezicht niet die hang- en wurgpar- tij geworden waar de Europese Ge meenschap het patent op heeft. Bin nen het krappe bestek van twee da gen wist deze Europese top de dis cussie af te ronden over het indam men van de wijnpias, thans tot de rand gevuld met 3 miljard liter. Verder werd men het eens over de groente en fruitexporten, en ook kwam er een regeling tot stand over de inpassing van de Spaanse en Porugese vis sersvloot in het Europese visserijbe leid. Al deze punten maken de weg vrij voor het allerbelangrijkste resul taat van dit topoverleg: de weg ligt nu open voor de toetreding van Spanje en Portugal tot de Gemeenschap per I januari 1986. Tientallen jaren lang na de Tweede Wereldoorlog konden deze beide lan den zich afgesneden voelen van het democratische Europa, maar sinds de omwenteling in Portugal en de dood van de Spaanse dictator Franco kan de basis van de Europese ge meenschap verder worden verbreed. In dit licht bezien is het bijzonder triest dat nu juist Griekenland pro beert dwars te liggen. Griekenland, ooit zelf de bakermat van de demo cratie, heeft in zijn jongste geschiede nis zelf nog kunnen ervaren wat het betekent om als natie te zuchten on der het schrikbewind van een militaire dictatuur. Desalniettemin verzet Griekenland, zelf nog een jong lid van de EG, zich tegen de toetreding van Spanje en Portugal op grond van vrij banale re denen. Omdat ook het Griekse parle ment zijn goedkeuring nog aan die toetreding moet verlenen, ziet de Griekse premier Papandreou zijn kans schoon om een soort blokkade opwerpen. Papandreou eist op hoge toon zeer royale financiële steun van de rijke Europese partners, terwijl de anderen daar niet over piekeren. De Griekse eisen zijn volgens hen te bui tensporig. Zo valt er toch weer een schaduw over dat grote ideaal van een Europa dat zich op vrijwillige ba sis aaneensmeedt tot een gemeen schap van democratische landen. Als puntje bij paaltje komt probeert nu eens het ene dan weer het andere land het onderste uit de kan te halen. Te vaak draait het Europese idealis me uit op het beklinken van een naar geestige koehandel. Overigens is de toonzetting in de reacties zeer verschillend. Premier Lubbers denkt dat de Griekse soep niet zo heet zal worden gegeten als m m mm - die in Dublin is opgediend. Maar de UPU HOX MOtOrhUIS minister van buitenlandse zaken, Van vondellaan80. Leiden Tel 071-769315 den Broek, maakt zich ernstige zor gen over de komende fase in de on derhandelingen op Europees niveau. Want liggen de Grieken gewoon dwars, de Duitse bondskanselier. Helmut Kohl, heeft dit keer 'gewoon geen poot uitgestoken' aldus Lub bers. Een dergelijke houding van de Duitsers is zeker schadelijker dan de Griekse trucs om de toetreding van Spanje en Portugal ten eigen bate uit te buiten. Een teken aan de wand is verder dat in Dublin het zoveelste plan om de werking van de diverse Europese instellingen te verbeteren, dreigt te verzanden. Een rapport terzake werd door de Engelse premier, mevrouw Thatcher, kortheidshalve afgedaan als nitty gritty'. Kortom, dat belooft niet veel goeds. Met de uitbreiding van de EG wor den de problemen er niet eenvoudi ger op, er zal orde op zaken moeten worden gesteld. De onderlinge ver houdingen tussen de Europese raad, het parlement en de Europese com missie, leiden steeds weer tot grote spanningen en tot een onwerkbare toestand. Op weg naar een Europa van de Twaalf' moet er nog heel wat gebeuren, want anders is de Europe se gemeenschap gedoemd tot de treurige figuur van een reus op papie ren voeten. Rietkerk wil werkweek van 36 uur in jeugdwerk plan. PAGINA 9 Werklozen van 23 tot 30 jaar zouden moeten bloe den voor wwv-uitkering aan gehuwde vrouwen. PAGINA 5 Surinaamse 'denktank' stelt voor de noodtoestand snel op te heffen. PAGINA 7 Beunhazerij kost kappers handenvol geld. PAGINA 11 Galerie Stelling houdt al twee jaar huis in Leiden. PAGINA 21 AUTOVERHUUR Luxe en bestel Gratis Inzittenden verzekering gevangenen die in Koeweit wor den vastgehouden voor het plegen van bomaanslagen. \r j 1 i* door de Engelse premier, mevrouw Verdachte diamant- Thatcher, kortheidshalve afaedaan roof meldt zich DORDRECHT (ANP) - De i delijke hoofdverdachte van een omvangrijke diamantroof dit jaar in Antwerpen een 28-jarige Vlaardinger - heeft zich gemeld bij de politie van Dordrecht. Bij de overval werd voor 18 miljoen gul den aan diamanten buitgemaakt. Al eerder werd een 39-jarige Schiedammer aangehouden. De roof op een Antwerpse diamantair werd op touw gezet nadat deze had geweigerd zwijggeld te betalen aan enige figuren uit de Rotterdamse onderwereld. Koop nu uw kleding voor de kerstdagen voor 't hele gezin. Alleen deze week 50% korting op al onze bovenkleding. (Uitgezonderd baby- en sportkleding). Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 15 december. Zolang de voorraad strekt verkrijgbaar bij Albert Heijn: LEIDERDORP, Winkelhof 29. MANNENMODE T/M MAAT 70 MANNENMODE MANNENMODE IN GROTE MATEN DAMESMODE T/M MAAT 60 damesmode r in grote maten Taatedam 6-8-12 - Badcentrum - Katwijk aan Zee Telefoon 01718-14072 Als u bij Albert Heijn êên kilo kaas koopt, krijgt u gratis 'n pakje kerstboter. Deze aanbieding geldt alleen op 7 en 8 december. U kunt kiezen uit één kilo vacuüm verpakte huismerk kaas (twee stukken van te zamen ongeveer één kilo mag ook), of één kilo kaas vers van 't mes (niet in alle winkels). Overigens kost onze kerstboter vanat 7 dec. f 1,35 per pakje van 250 gram.. of de helft van de winkelwaarde contant

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1