Autobedrijf Huisman b.v. AUTO Mercedes heeft de lijn van dè 190 doorgetrokken E hGBS SE! Seat I biza: surprise uit 1 ianc van sinterldaas Citroëns toekomst Nog meer autoboeken 'Montego' komt de gelederen van Austin versterken DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 PAGINA 17 Samengesteld door Koos Post Mercedes-Benz heeft de lijn van de 'kleine' 190-serie zichtbaar doorgetrokken in de vernieuwde 200-serie, die begin volgend jaar ook naar Nederland zal komen. De nieuwe 200/300-serie kent zeven modellen: drie met diesel motor (200 D, 250 D en 300 D) en vier met benzinemotor (200, 230 E, 260 E en 300 E). De prijzen lig gen natuurlijk niet laag, waar schijnlijk variërend van 50 tot 60 mille. Hoewel de wagens nauwelijks groter of kleiner zijn geworden, wegen ze ongeveer 135 kg min der, zijn ze meer gestroomlijnd (een cw-waarde van 0.29 is zelfs bereikt) en gebruiken ze derhal ve minder brandstof. De fabriek zegt dat alle modellen tot 1 op 10 kunnen komen. Zoals al aangekondigd bij de introductie van de 190-diesel is de daarin gebruikte motor ge bruikt als basis voor de grotere 200/300-serie. Deze krachtbron is uitgebouwd tot nieuwe vijf- en zescilinder motoren voor de die selmodellen 250 D en 300 D. Ver der zijn twee nieuwe zescilinder benzinemotoren ontwikkeld voor de modellen 260 E en 300 E. 'Zowel technisch als wat be treft vormgeving past het con cept van deze middenklasser goed in het personenwagenpro gramma van Mercedes-Benz, waardoor vanaf de compacte 190-serie via de middenklasse tot aan de S-klasse een modern ver schijningsbeeld wordt gepresen teerd', constateert 'Das Haus' zelf. 'ECO 2000' Sinds bij Ford het zogenaamde experimentele model Probe uit groeide tot een nagenoeg identie ke Sierra is er voldoende reden om meer dan vroeger attent te zijn op probeersels, die door au toconcerns op de shows worden getoond. In de praktijk blijken het vaak opzettelijk losgelaten proefballonnen te zijn. Daarom ook aandacht voor de zogenoemde 'ECO 2000', waar mee Citroen niet alleen op de Sa lon van Parijs stond te pronken maar waarmee ook door een aan tal autojournalisten kon worden gereden. Het project mag dan nog niet geheel afgerond zijn maar het is wel een duidelijke richtingaanwijzer naar de nieu we kleine Citroen, die over enke le jaren klaar moet staan. Het programma is drie jaar gë- leden begonnen en moet volgens de opdracht over twee jaar wor den afgerond met eer) auto die gemiddeld drie litef benzine voor honderd kilometer afstand nodig heeft. Dat het een bitter se rieuze poging is om tot de opvol ger van de grandioos succesvolle Eend te komen blijkt wel uit de 170 miljoen Franse francs, die de overheid in het project heeft ge stoken. De jarenlange experimenten hebben tot nu toe geleid tot het bijna 3,5 meter lange, hierbij af gebeelde ronde model, dat in zijn huidige conceptie best past in de De 'ECO 2000' van Citroen van buiten en van binnen gezien. Een echt experimenteel model of een proefballon? De vraag lijkt reëel: 'Wanneer is deze wagen auto van het jaar?' Citroen-traditie van curieuze, ei gengereide modellen. Deze 'ECO 2000' is bijzonder licht (maar 480 kilogram) en sterk gestroomlijnd (een luchtweerstand van cw 0,21). Het wagentje biedt plaats aan vier personen, heeft voorwiel- aandrijving en onafhankelijk op hanging van alle vier de wielen. Onder de kap zit een driecilinder watergekoelde en dwars geplaat- Er zijn nog meer autoboeken in de winkel en op mijn bu reau verschenen. In de eerste plaats Autovisies 'Jaarboek 85'. Met de gegevens van alle personenauto's en vijf tig autotests. Die liggen natuur lijk in dit geval voor het grij pen, in de loop van het jaar stonden ze in Autovisie. Bij de catalogisering van de in Nederland verkrijgbare au to's heeft de redactie ditmaal de terreinwagens in een aparte hoek geplaatst. Een gelukkige en ook logische greep, gezien de opgang die dit type auto maakt. Om voor een extraatje te zorgen is er een aantal artike len in opgenomen over zeer uit eenlopende onderwerpen. Van het effect van lood in benzine tot een blik op autogekken op zijwegen. Dat alles voor een prijs van 32,50. 'Encyclopedie' Ook Ted Sluymer is weer op oorlogspad geweest. Vorig jaar resulteerde zijn agressieve aanpak in 'Autopraktijk', dit jaar brengt hij zijn pennevruch- ten onder de. noemer 'Keesings auto-encyclopedie' in de han del. Een uiterst pretentieuze naam voor een boekwerk, dat zich in hoofdzaak van de vele andere onderscheidt door een veel persoonlijker aanpak. Im mers, het dik 350 pagina's tel lende boek omvat niet alleen de technische gegevens van 500 auto's en 145 caravans, vouw wagens en kampeerauto's, maar de auteur geeft ook nog eens rapportcijfers aan ruim 200 courante auto's. Het voor 19,95 verkrijgbare boek bevat vele aankoopadvie zen (of juist niet) en maakt (al thans volgens Sluymer) duide lijk dat dieselen minder inte ressant is dan velen denken. Men behoeft het niet met Sluy mer eens te zijn dat zijn velen zeer beslist niet - maar hij durft in elk geval zijn nek ver uit te steken. ste lijnmotor met bovenliggende nokkenas. De cilinderinhoud be draagt 750 cc. Het maximale ver mogen bedraagt 35 DIN-pk bij 4750 toeren per minuut. De in houd van de tank voor superben- zine kan 18 liter bevatten. Volgens de opgave van de fa briek kan de wagen in achttien seconden uit stilstand naar een snelheid van 100 km per uur wor den gestuwd. De top is 140 km. Andere onderscheidingen De Kadett werd zoals gemeld 'auto van het jaar 1985'. Het was niet de enige onderscheiding die Opel deze weck in ontvangst kon nemen. De Opel Junior (vorig jaar voor het eerst te zien op de autoshow in Frankfurt) kreeg de 'Car design award 1984' als de interessantste studie voor de toekomst. De internationale jury van deskundigen waardeerde de vele originele oplossingen in de Ju- De Renault 25, die tweede werd in de strijd om de titel 'Auto van het jaar' werd in West-Duitsland door het grootste zondagsblad van Europa 'Bild am Sonntag' bekroond met het 'Gouden Stuur wiel'. De Franse wagen troefde daarmee concurrenten als de Saab 9000, de Alfa 90 en de Maserati Biturbo af. Veiligheid, zuinigheid, motorkwaliteiten en prijs gaven de doorslag. Austin Montego De al geruime tijd in Engeland rijdende Austin Montego ver schijnt over enkele weken ook hier in de showroom. Hoewel dit model evenals de Maestro in de fabriek in Cowley wordt gebouwd en zestig procent van de onderdelen uitwisselbaar is, blijven de constructeurs er op hameren dat de Montego geen ge wone Maestro-met-kont is maar een volledig nieuw model. 'De Maestro is bestemd voor de lagere middenklasse, de Montego voor de hogere', zeggen ze. In die richting wijst ook de prijsstelling. Er zullen vijf ver sies beschikbaar komen: één met een 1,3 liter motor, twee met 1,6 liter motor en twee met 2 liter mo tor, waarvan de MG Montego de duurste is. De exacte prijzen zijn nog niet bekend, maar de lijst zal bij 21 mille beginnen. De Nederlandse introductie van de Montego was een tikkeltje in mineur getoonzet. De nieuwe directeur van het sterk geredu ceerde importbedrijf Austin Rover Nederland, de Belg G.van Overbéke, dook namelijk eerst even in de geschiedenis van Bri tish Leyland.. En dat is een trieste zaak. Nog maar een jaar of vijf gele den balanceerde het Britse auto concern op de rand van de af grond. 'In verouderde fabrieken werden door veel te veel mensen veel te weinig auto's gebouwd', aldus Van Overbeke, die er niet bij zei dat ze dan ook nog vaak kwalitatief te wensen overlieten. Een surprise uit het land van sin terklaas. Zo kan men de Seat Ibiza best noemen. Want het is hoogst ver rassend dat de Spaanse fabriek met het eerste de beste eigen mo del zo hoog scoorde in de race om de titel 'Auto van het jaar 1985'. Een vijfde plaats achter Opel (Kadett), Renault (25), Lan cia (Thema) en Honda (Civic) is in de autowereld zonder meer een surprise. Tot voor enkele jaren bouwde Seat alleen Fiats in licentie. En toen de Italianen zich plotseling hadden teruggetrokken moest er nog hevig worden gebakkeleid of de daarna in Spanje gebouwde auto's wel voldoende verschil vertoonden met de Fiats. De rechter vond van wel, maar in Spanje had men allang beslo ten om koste wat het kost met een echt eigen model te komen. Wat men aan kennis zelf niet in huis had moest dan maar elders worden gekocht. Porsche werd bereid gevonden motoren te ont wikkelen. Giugiaro en zijn 'Ital Design' gingen aan de tekentafel staan. Karmann hielp bij het uit werken van de carrosserie-con structie. Het is in de autobranche niet gebruikelijk dat men met de le veranties van andere fabrieken te koop loopt. Maar bij Seat deed niemand daar moeilijk over. In tegendeel, men was er duidelijk trots op, want - zo werd gezegd 'niet in het minst door het uit brengen van de Seat Ibiza heeft Seat bewezen een capabele Spaanse autofabriek te zijn'. Het is maar hoe je het bekijkt. Hoe dan ook: het resultaat mag er zijn. Meester-ontwerper Giu giaro heeft opnieuw gaaf werk afgeleverd. Men zal moeilijk kunnen volhouden dat het hele maal origineel is, maar het ziet er leuk uit. Met veel glas. De wielen zijn prettig scherp in de hoeken geplaatst. Dat gevoegd bij de voorwielaandrijving zorgt voor een Fikse ruimte binnenin, zodat vier personen er royaal plaats in kunnen nemen. Porsche heeft zijn faam ook ge stand gedaan. Maar dat kon men al weten van de Seat Ronda. Daarin zitten al enige tijd dezelf de door de fabriek uit Stuttgart ontworpen krachtbronnen. Maar ook hier een maar: niemand zal kunnen beweren dat de wagen bij hogere snelheden geruisloos is. Integendeel, men behoeft niet naar de snelheidsmeter te kijken om te weten dat de naald de 120 is gepasseerd. Ik had de Ibizi GL 1,2 een tijdje ter beschikking. Volgens de im porteur het 'volumemodel', het model dus dat waarschijnlijk het meest zal worden verkocht. Een wagen van ongeveer zeventien mille. Er zijn twee goedkopere versies (L en LE) verkrijgbaar, maar die zijn een stuk kaler en hebben maar vier versnellingen. Er is ook een duurder model met een anderhalve liter motor en er zijn diesels. De door mij gereden GL 1,2 heeft een vijf-versnellingsbak, die een 1193 cc viercilinder mo tor met een vermogen van 63 pk dirigeert. Daarmee kan in de vier een topsnelheid van iets meer dan 150 km per uur worden be reikt. In de vijf (een overdrive) gaat het iets minder hard. Maar nog altijd snel genoeg voor een auto van deze proporties. Zo ver zo goed dus: een leuk model, een pittige motor, een re delijk goede besturing (al zou ik die bij hogere snelheden wat minder vaag wensen) en ook over de solide wegligging valt niets te zeggen. Het zijn kleinigheden die de Spanjaarden nog parten spelen. Het feit dat men een beetje scheef voor het vrij vlak liggende stuurwiel zit, zal ik verder buiten beschouwing laten. Ik neem aan dat men daar na enige tijd aan gewend raakt. Zo ook aan het erg dicht achter het stuur zittende platformpje. Alle benodigde knopjes en hendeltjes zitten daar wat vreemd gerangschikt op, maar ze zitten niet onhandig. En wellicht zal men ook nog wel ge wend raken aan die enorme ruimte in de versnellingsbak. Roeren in een emmer met sop. Zulke royale slagen maken exact schakelen erg moeilijk. Waar ik echter wat meer moei te mee heb is de afwerking. Een aan twee bandjes bengelend dashboardkastje (je moet echt zorgvuldig mikken om de slui ting te kunnen raken), het moest niet mogen. De aanjager is ui terst kabalig en je hebt dat ding nodig om warmte in de cabine te krijgen. De gordels gaan zeer stroef, waarschijnlijk door de ex tra breedte. De klep van de kof ferbak (prettig tot op de bumper overigens), gaat zo moeizaam open, dat je de nagels van je vin gers breekt. En na enkele dagen had ik al een stuk van de zijkant van de stoel los in de auto liggen. Nu kan men zeggen dat het be drijf pas op eigen benen staat en dus nog wat wankel ter been mag zijn, maar van de andere kant: wie zeventien mille neer telt wil graag dat élles in orde is. Het zou mij overigens niet ver bazen als de zich snel ontwikke lende fabriek deze kinderziekten vlot onder de knie kreeg. Het zijn maar details. En die kleine on volmaaktheden kunnen het feit niet verdoezelen dat Seat zij het met behulp van anderen een opvallend knappe prestatie heeft geleverd met deze Ibiza: leuk, rap, ruim en redelijk rustig. Maar niet al te zuinig. Ik kwam op één op elf. Het kan beslist be ter, maar toch... Model hogere middenklasse Sir Michael Edwardes werd door de Britse regering gerecru- teerd om orde op zaken te stellen. Hij deed dat verschrikkelijk ri goureus. Oude fabrieken werden gesloten, nieuwe gebouwd. De helft van het personeel moest af vloeien. Het instrumentarium werd drastisch gemoderniseerd. Een groot aantal robots werd in huis gehaald. En achter de schermen werd met man en macht gewerkt aan de ontwikkeling van nieuwe mo dellen. De nu gelanceerde Monte go is er één van. Volgens de Brit ten en de importeur een aantrek kelijke, goede en zuinige auto. Maar dat was volgens de gunsti ge kritieken de Maestro ook. Toch werd die slecht verkocht: in Ne derland in één jaar niet meer dan 2100 stuks. 'Waarom?', vroeg Van Overbe ke zich af. Omdat Austin Rover tot nu toe verstek heeft laten gaan in die populaire m denklasse, meende hij. Dus geen lijst met klanten, die een nieuwe uitvoering kon worden aangebo den. 'Bovendien zijn de toenmali ge eigenaren van een Allegro, Maxi of Marina misschien niet altijd even gelukkig geweest met hun auto', zo drukte hij zich (zacht) uit. 'Elke verkochte Mae stro is een overwinning op de concurrentie. Zo zal het ook gaan met de Montego. Ik behoef niet te zeggen hoe moeilijk dat is'. Zeker als men in ogenschouw neemt, dat in Europa een ox produktie aan auto's van zo'n 25 procent bestaat, zodat iedere fa brikant heel hard moet knokken voor zijn plaatsje onder de zon. Maar de Maestro doet het vol gens Van Overbeke de laatste maanden eindelijk beter. De nieuwe Metro was op de auto show van Birmingham te z Binnenkort staat dus de Montego in de showroom. En vroeg in het volgend jaar komen de aange kondigde Rovers 213 en 216 uit. Voor de middenklasse liggen ook dieselversies in het verschiet. Voor Van Overbeke dus voldoen de reden om optimistisch te ein digen. ADVERTENTIE Levendaal 80, 2311 JM Leiden, tel. 071-144345 Zelfdoding onder tieners in VS wekt verontrusting NEW YORK (DPA) - Een golf van zelfdodingen onder tieners veront rust een toenemend aantal Ameri kaanse ouders. In de kranten wordt bij herhaling gesproken over "zelfdodingsepidemieën", vooral onder jongelui uit de gegoe de milieus in de "suburbs" van de grote steden. In de slaapsteden ten noorden van New York City hebben zich dit jaar elf jongelui van het leven be roofd. Rondom Dallas in Texas wa ren het er vorig jaar 34. In Houston werden in de eerste zes maanden van het jaar 29 zelfdodingen van jongelui onder de twintig geregi streerd. Sinds 1960 is het aantal bekend geworden gevallen van zelfdoding onder jongelui verdrievoudigd. In 1983 waren het er 5.239. Een nog veel groter aantal heeft geprobeerd zijn jonge leven te beëindigen. Men schat het op 400.000. Vele scholen proberen het pro bleem op te vangen met voorzorg sprojecten. Schoolpsychologen vangen jongelui op die hun zwaar moedig toeschijnen. Er zijn telefo nische hulpdiensten die dag en nacht openstaan om vertwijfelde kinderen de gelegenheid te geven zich uit te spreken. DEN HAAG (GPD) - De Twee de-Kamerleden Vermeend en Kombrink (beiden PvdA) zijn niet tevreden met het antwoord van staatssecretaris Koning (fi nanciën) over het belastingvoor deel voor kloosterlingen. Zij kondigden gisteren aan zo spoe dig mogelijk een kamerdebat over deze zaak te willen aanvra gen. Dat bleek gisteren na afloop van de vergadering van de ka mercommissie voor financiën over deze zaak. Vermeend en Kombrink hebben aanstoot ge nomen aan de brief van Koning aan de belastinginspecties, waar in wordt voorgeschreven dat le den van rooms-katholieke kloos ters moeten worden gezien als al leenstaanden. De kloosterlingen komen daarom in aanmerking voor een toeslag op het belas tingplichtige inkomen. Gisteren hield Koning vol dat de regeling terecht is getroffen. Kloosterling blijft fiscaal probleemgeval Kloosterlingen dragen hun gehe le inkomen af aan het klooster en krijgen daarvoor in ruil kost en inwoning. Het zijn individuen onder één dak die geen gezamen lijke huishouding voeren, zoals mensen die in een pension wo nen, aldus de staatssecretaris. In de schriftelijke stukken over deze tweede fase van de wet tweeverdieners (van kracht van af 1983) heeft de regering op ka mervragen geantwoord dat kloosterlingen niet als alleen staanden mogen worden aange merkt. Met de brief aan de belas tinginspecties komt Koning hier op terug. Volgens de bewinds man heeft hij toen te snel geoor deeld. In de richtlijnen aan de belas tinginspectie wordt alleen mel ding gemaakt van rooms-katho- lieke inrichtingen, omdat nog niemand anders om een regeling heeft verzocht, aldus Koning. Maar andere instellingen die een verzoek tot de belastingdienst richten zullen op dezelfde wijze worden behandeld. „Gelijke monniken, gelijke kappen", zei de bewindsman. Een meerderheid in de Tweede Kamer bleek zeer kritisch tegen over de redenering van de staats secretaris te staan. Volgens Ver meend en De Grave (WD) heb ben kloosterlingen wel degelijk een gezamenlijke huishouding. Bovendien zou het verlenen van een belastingvoordeel helemaal niet bij de kloosterlingen terecht komen, maar meteen worden doorgeschoven naar de kloos ters, die als instelling al belas tingvoordeel hebben. Kamer heeft problemen met financiering milieubeleid DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Tweede Kamer is het on eens met de nieuwe financiële structuur van het milieubeleid. PvdA en CDA willen dat de directe milieukosten, met uitzondering van de bodem sanering, niet alleen worden betaald door middel van een heffing op brandstoffen, omdat die direct aan de consument wordt doorbrekend. Om meer recht te doen aan het principe van „de vervuiler betaalt" en om de fabrikant te stimuleren milieuvriendelijker te produceren, vinden PvdA en CDA dat ook op basisprodukten een toeslag moet worden ge legd. In de Tweede Kamer zeiden de woordvoerders van PvdA en CDA dit niet met zoveel woorden tegen minister Winsemius (milieubeheer). Sa men met WD, CPN en D'66 eisten ze wel van de bewindsman een nieu we nota over de financiële structuur. Daarin moet precies worden aange geven wat de effecten zijn als de milieukosten worden gefinancieerd uit de algemene middelen of door middel van een heffing op basisprodukten zoals ijzererts en nafta. Winsemius had de Kamer een dergelijke nota al toegezegd. Maar uit het overleg met zijn collega's Ruding (financiën) en Van Aardenne (economi sche zaken) was gebleken dat alleen een heffing op de brandstoffen haal baar was en ook op korte termijn viel te verwezenlijken. Dat plan presen teerde hij zonder alternatieven aan de Kamer. Ennni

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17