mm 5 0 T mm 5DT 'Het wordt een heel moeilijk toernooi' 'Simpele speler kan ver komen' Volendam ook in het zaaltoernooi Hockeyploeg nog niet klaar FC Fulham helpt Best Blessure verhindert terugkeer Wim Rijsbergen in Oranje mmiÊm 'Geen reden tot boycot van Spelen' QPR ontslaat oefenmeester Boksers bang voor vader.. Litjens nog topscorer Karpoven Kasparov evenaren record DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 Gerorge Best in betere tijden. Inmiddels is de oud-sterspeler van Man chester United in de goot beland. (archieffoto) LONDEN (DPA) - FC Fulham, een vroegere club van George Best, be taalt via een liefdadigheids-banket de kosten van het hoger beroep van de oud-voetbalster, onlangs veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf weken. De straf van Best volgde, nadat hij was aangehouden wegens dronken schap achter het stuur. Daarbij werd hij handtastelijk jegens een politie man. Bovendien bleef hij weg van de rechtszitting. De inmiddels 38- jarige Noordier, sinds 1979 kampend met een alcoholprobleem, is na be taling van ruim tweeduizend gulden, bijeengebracht door zijn manager, vrijgelaten op borgtocht. Elke woensdag moet hij op een vast tijdstip op het politiebureau verschijnen. Best heeft ook nog een belastingschuld van ongeveer 185.000 gulden, die hij in termijnen afbetaalt. ZEIST (ANP) - Volendam heeft zich by het sectiebestuur Betaald Voetbal alsnog gemeld voor het KNVB indoor soccertoernooi dat rond de jaarwisseling in een aantal steden van Nederland wordt ge houden. Voorzitter Bond meldde dit aan secretaris Jan Huijbregts. Het sectiebestuur, dat dezelfde avond vergaderde, toonde zich ver heugd over deze ommezwaai van de eredivisieclub. Met deze bereid verklaring van Volendam is het aantal deelnemende clubs op 31 TOKIO (AFP) - Landen die een boycot willen van de Olympische Spelen van 1988 moeten eigen uit vluchten zoeken. Zuid-Korea, het organiserende land, zal geen aan leiding geven tot het wegblijven bij het belangrijkste sportevenement. Dat heeft Lee Yong Hoo, de Zuid- koreaanse sportminster, verklaard tijdens een persconferentie in To kio. Het gevaar van een nieuwe boy cot is wezenlijk geworden door de dreigende taal, die Fidel Castro on langs sprak. De president van Cu ba verklaarde, dat de deelneming- van zijn land afhangt van een geza menlijke organisatie van de twee Korea's, nadat de Sowjet-Unie reeds eerder kritiek had geuit op de aanwijzing van Seoel. Over de mogelijkheid van sa mensmelting van de twee Korea's in sportief opzicht zei Lee Young Hee: „In de jaren vijftig kostte het vijf jaar en 200 bijeenkomsten, voordat de beide Duitslanden tot een gezamenlijke ploeg kwamen. Tussen Noord-Korea en ons land bestaat een nog groter wantrou wen. Om die reden hebben wij reeds in 1981 de mogelijkheid van eért afvaarding geopperd". Het communistische deel van Korea heeft pas dit jaar toegestemd in on derhandelingen over dat onder werp. De gesprekken worden her vat in het nieuwe jaar. Lee deed in Tokio een poging tot verzoening. „De organisatie van de Olympi sche Spelen is een grote eer voor het Koreaanse volk. Als er één land is op de komst waarvan wij hopen, is dat Noord-Korea. De afwezig heid van Noord-Korea zal onze vreugde over de organisatie aan merkelijk temperen". LONDEN (Reuter) - Alan Mullery, de oefenmeester van Queens Park Rangers, heeft de-bons gekregen. Aanleiding voor het ontslag waren de teleurstellende resultaten van de club uit Londen, spelend in de hoogste divisie, en de groeiende onvrede bij de aanhangers. Spurs Sunderland heeft gisteravond in de achtste finales van het toernooi om de League Cup bekerhouder Tottenham Hotspur uitgeschakeld. Sunderland won het duel met 2-1. De eerste wedstrijd was in 0-0 geëindigd. Voor Sunderland, dat voor het eerst in dit seizoen een uit wedstrijd won, scoorden Walker en Chisolm. Roberts had voor Totten- ham vanaf elf meter de score ge opend. gekomen. Zoals bekend had ook MW zich op de valreep nog ge meld. Volgens secretaris Jan Huij bregts zal het niet eenvoudig zijn Volendam nog in het wedstrijd- schema in te passen. We zitten nu met dertig clubs, dat geeft zes clubs per hal. Indien één club mocht afvallen kunnen we Volen dam toevoegen", aldus Huijbregts. Het sectiebestuur besloot in zijn vergadering dat iedere Betaald- Voetbalorganisatie gedurende het evenement een beroep kan doen op twee gastspelers. Voorzitter André van der Louw verduidelijk te: „Deze koerswijziging biedt de clubs wat meer speelruimte in het selecteren van hun team". MÜNCHEN (SID) - Omdat hij bij de Westduitse kampioenschappen in Duisburg in de finale van het lichtgewicht verliezend finalist werd, tracteerde vader Adolf Ten- cer zijn 20-jarige zoon Freddy op een oorvijg. De trainer en helpers van de bokser moesten hun pupil tegen verdere handtastelijkheden van de boze vader in bescherming nemen. Na een forse scheldpartij en een handgemeen slaagden zij er uiteindelijk in de man de kleedka mer uit te krijgen. De boksbond van Hessen heeft gisteren maatregelen tegen Tencer senior genomen. Hij mag geen bokswedstrijden meer bijwonen. „Over vijf jaar kan hij een verzoek tot strafvermindering indienen, aldus Gerd Graf, de voorzitter van de Hessische bond, die aan de lan delijke bond zal verzoeken de straf over te nemen. Met zijn twee jaar oudere broer Mathias heeft Freddy Tencer inmiddels het ouderlijk huis in Kostheim verlaten en is in getrokken bij de voorzitter van zijn club. UTRECHT (GPD) - Hoewel wordt beweerd dat Wim Rijsbergen het maximale rendement heeft ge peurd uit zijn voetbalkunsten, heb ben vrij serieuze blessures hem ge dwarsboomd op vier cruciale mo menten. Tijdens de wereldkam pioenschappen in 1974 zette de blonde verdediger weliswaar door met een scheurtje in de knieband, vier jaar later in Argentinië werd hetzelfde ongemak in een van zin enkelbanden hem na de eerste ron de toch te gortig. In 1979 ging Rijs- bergens entree in het Amerikaanse soccercircuit gepaard met achilles peesklachten, terwijl vijfjaar en ze ven competitiewedstrijden voor FC Utrecht later, een spierscheu- ring in het bovenbeen een opval lende terugkeer van de 32-jarige voetballer in Oranje verhinderde. Want niet Ronald Spelbos, maar Wim Rijsbergen, zo bleek nader hand, was voor bondsmanager Ri- nus Michels de aangewezen man om in het Weense Hanappi-stadion de libero-positie te beldeden. „Ik spreek Michels nog wel eens", zegt Rijsbergen, „maar hoe concreet het idee was om mij terug te halen in Oranje wist ik niet. Het is leuk om te horen, maar de verarming van het Nederlandse voetbal wordt met die truc wel goed getypeerd. Want laten we eerlijk zijn: ik ben maar een doodeenvoudige voetbal ler, die jarenlang achter een man netje heeft aangehold. .Plotseling ben je dan kandidaat om als vrije verdediger in het nationale team te worden opgesteld. Aaardig hoor, maar het betekent dat er iets niet in de haak is". De 28-voudige international be seft dat hij een open deur heeft in getrapt. „In die vijfjaar dat ik voor Cosmos in New York uitkwam is het voetbal in Nederland niet met sprongen vooruit gegaan, 's Win ters had ik drie maanden vakantie en was ik hier om wedstrijden te bekijken. Iedereen die je tegen kwam zei: als jullie ooit nog eens in eigen land land willen spelen dan beloop je het niet meer; het peil in Amerika ligt te laag. Maar Cruijff heeft het gered, ikzelf heb me bij Helmond Sport en FC Utrecht staande weten te houden en inmid dels is ook Thijssen bij Fortuna Sittard de opvallendste speler. Maar Thijssen is echt niet beter gaan voetballen, hij is altijd een goeie geweest. Alleen: nu valt zijn techniek op omdat hij een van de weinigen is". „Misschien dat Michels binne- kort het Oranje dat op Nieuwjaars dag tegen de Koninkllijke HFC speelt wel selecteert", grapt hij. „De teruggang is overigens wel te verklaren. We hebben de pech ge had dat de grootste talenten in een generatie bleken te schuilen. Een stap terug is moeilijk te verteren, maar onvermijdelijk. Hongarije heeft er mee te maken gehad, Frankrijk, Engeland, welk land ei genlijk niet. Maar wij raken in pa niek, de talenten van nu worden opgejaagd, achtervolgd met het ge zeur over 1974. Ik ben blij dat de betaalde jeugdcompetitie van de grond komt, want er is nu geen sprake van een rijpingsproces. Vanenburg, Van Basten, jongens van net 20 jaar, zij moeten de tijd krijgen. Als je in het eerste van Ajax, PSV of Feyenoord speelt dan is er voor geduld echter geen plaats". Roodenburg Zijn eigen situatie, vroeger. „Ik speelde bij Roodenburg, in Leiden. Als jochie van 16-17 jaar had ik ook aanbiedingen van profclubs op zak, maar ik heb bewust twee jaar gewacht met die stap. Liever in het eerste van een topamateurclub dan in het C-team van een grote betaal de club. In 1970 koos ik voor PEC, eerste divisie, pas een jaar daarop ging ik naar Feyenoord, waar jon gens als Romeijn en Laseroms in de herfst van hun carrière waren aangeland. Toen was voor mij de tijd rijp en stond ik binnen de kort ste keren in het eerste. Maar ik heb de tijd gehad om me aan te passen, dat is goed voor mijn ontwikkeling geweest". „Het stoort me enorm als PSV een jongen als Corbijn koopt. Een pri ma kracht voor Helmond Sport, waar hij veel ervaring had kunnen opdoen in de eerste divisie. Nu speelt hij op zaterdag in het tweede of is reserve bij het A-elftal. Die jongen ontwikkelt zich zo toch met? Wat gebeurt er met Van den Boogaard of hoe is het Van Duuren vergaan? Nee, het zou anders moe ten, zoals in het noorden bijvoor beeld het geval is. Groningen heeft afspraken met Cambuur, zo zou PSV moeten samenwerken met Eindhoven, Feyenoord met Excel sior, Sparta met SW of Twente met Heracles". Wennen aan het profmilieu, Rijs bergen put uit ervaring. „Ik ben al tijd een perfectionist geweest en heb mijn ogen en oren wijd open gehouden. Dit vak nodigt soms uit tot gemakzucht: een of twee keer trainen per dag, alles staat voor je klaar, je wordt in de watten gelegd. Maar degene, die daar misbruik van maakt zal het zondags moeten bekopen. Ook bij FC Utrecht zie ik af en toe jongens die na een trai ning de vuile voetbalschoenen zo maar in de hoek smijten. Daar be gint het hoofdstuk mentaliteit, een timmerman gaat toch ook niet non chalant om met zijn gereed schap?". KARATSJI (ANP) Een uitvoeri ge training op het nemen van straf- corners leverde gisteren tijdens de tweede oefenwedstrijd voor het toernooi om de Champions Trophy geen enkel rendement op voor het Nederlandse hockeyteam. Ten eer ste ging er te veel mis bij de uitvoe ring van de verschillende patro nen, ten tweede was de felle ploeg van Jong Pakistan niet van plan op de hen overigens onbekende Sin terklaasdag presentjes uit te delen. KARATSJI (ANP) - Paul Litjens, die in het begin van 1982 zijn inter landloopbaan beëindigde, is nog altijd met ruime voorsprong alge meen topscorer van de vijf voor gaande toernooien om de Cham pions Trophy. De oud-Kampong speler maakte alleen de toernooien van 1980 en 1981 mee en werd bei de malen topscorer met respectie velijk vijftien en elf treffers, zodat hij in totaal 26 doelpunten achter zijn naam heeft staan. Litjens was ook goed voor het hoogste aantal hattricks: drie. Ro- derik Bouwman is met achttien doelpunten tweede op de algeme ne lijst van topscorers. Hij was vo rig jaar het meest produktief met zes treffers. Cruijff Speltechnisch gezien dan. „Ik zie te weinig jongens meer die vooruit kunnen denken. Het beste bewijs voor die stelling is het functione ren van Hoekstra bij Feyenoord. Vorig seizoen goed voor twintig goals en nu? Het verschil-Cruijff dus. Hoekstra hoefde maar een sprint te trekken of de bal lag panklaar. Nu zijn de voetballers niet meer in staat om de bal ineens te spelen. Twee seconden bedenk tijd is vaak al te lang, maar men is nu eenmaal te veel met zichzelf be zig om de handelingssnelheid te kunnen vergroten. Een bal direct spelen zie je bijna niet; dan maar kaatsen en opnieuw positie kiezen voor een nieuwe aanvalsopbouw". Want voetbal beweert Rijsber- A1 na ruim een kwartier was de eindstand 1-1 bereikt. Kort na het begin zorgde cen trumspits Volkers vallend voor de enige Nederlandse treffer. Onder een strakblauwe lucht en opnieuw een temperatuur van te gen de dertig graden kon Neder land geen moment imponeren. Met name de nieuwelingen Parlevliet en Volkers liepen onwennig rond en lieten zich al snel provoceren door het harde spel van de jeugdi ge Pakistani, die in de tweede helft van december vijf keer tegen het bezoekende Jong Oranje zullen spelen. „Sommige spelers durven nog niet genoeg", zei een zorgelijk kij kende hoofdcoach Wim van Heu- men, die zijn keelontsteking lang zaam te boven komt en nu weer zijn gebruikelijke wandelingen langs het veld maakte. „Het wordt steeds duidelijker, dat het een heel moeilijk toernooi voor ons team zal worden. De nieuwe spelers zijn ei genlijk nog maar in opleiding. Dus wat kunnen we verwachten? Ik hoop, dat we wat puntjes bij elkaar kunnen sprokkelen, zodat we in ie- gen, is in wezen een simpel spel letje. „Laat er geen misverstand over bestaan: ik wil niet de profeet uithangen. Ik heb het spel niet uit gevonden, sterker nog: zoals het moet kan ik het zelf niet uitvoeren. Maar ik kan het wel proberen over te brengen, ik heb het tenslotte al lemaal wel om me heen gezien". Wim Rijsbergen doelt op Bec- kenbauer, Pele, Cruijff, „de groten der aarde", zoals hij dat zelf om schrijft, „met wie ik de eer heb ge had om te mogen spelen". Het overbrieven van die waarnemin gen, zo ziet hij ook zijn taak bij FC Utrecht. „In Amerika heb ik me ui teraard ook als voetballer kunnen ontwikkelen. Ik was een pure man- dekker, gewend aan slidings, maar op dat kunstgras is het nauwelijks mogelijk om lichamelijk contact te maken. In een van mijn eerste wedstrijden voor Cosmos nam ik een sliding, waarbij ik tweede graads verwondingen opliep. Ik moest op zoek naar andere oplos singen, schakelde over op ruimte- dekking en kwam meer aan voet bal toe. Vandaar ook dat ik nu libe ro kan spelen, zy het dat ik uit ga van mijn mogelijkheden en beper kingen. Ik ben niet in staat om Beckenbauer te imiteren, dus doe ik ook geen poging daartoe. Ik zie ook liever Pele op televisie voet ballen dan Wim Rijsbergen, maar ik heb toch het bewijs geleverd dat je met simpel voetbal goed kan functioneren". Hij baalt dan ook vreselijk van zijn huidige blessure, opgelopen tijdens een vrijdagtraining voor de wedstrijd tegen Sparta. „Ik wilde schieten, maar miste de bal. Door dat de weerstand weg was ont stond die scheuring in een boven- beenspier. Met krachttraining pro beer ik de rest van de spieren nu sterker te maken, want het letsel is blijvend. Maar ik word een jaartje ouder, dan vergt de herstelperiode een langere tijd. Bovendien wil ik zo graag. Tegen NAC ben ik te vroeg begonnen, heb ik de zaak weer geforceerd. Een paar weken terug dacht ik echt dat het afgelo pen was. Ik sta tot eind volgens sei zoen onder contract bij FC Utrecht, het moeten wel leuke ja ren blijven. Aan tobben heb ik een hekel". Een rot moment vindt Wim Rijs bergen het tijdstip waarop hij is uitgeschakeld. „Niet alleen met het oog op die interland tegen Oosten rijk, maar ook FC Utrecht zit er mee. Het liep toch gesmeerd, die eerste zes wedstrijden van het sei zoen. Onze fout was dat we op een gegeven moment op de successen liepen te voetballen. Dat is het ge vaar, dat dikwijls de kop opsteekt bij mindere clubs. De top-drie wint wedstrijden dank zij twee of drie beslissende acties, maar dat kan FC Utrecht wel vergeten. W(j zijn minder getalenteerd, dus zullen we iedere week weer op de toppen moeten spelen". der geval niet laatste worden. Mor gen weten we wat meer van onze mogelijkheden als we tegen het sterke Australië moeten spelen. Dat is meteen al een heel zware op gave om mee te beginnen". Van Heumen is vooral nog op zoek naar de juiste formatie in de voorhoede. Tegen Jong Pakistan koos hij voor Volkers als centrum spits, de robuuste Parlevliet als rechtervleugelspeler en Van Grim bergen op de linkervleugel. In de tweede helft mocht Heijn het op de plaats van Volkers proberen. Veel maakte dat niet uit. Het aantal kan sen, dat Nederland zich wist te scheppen, bleef te gering. Na de rust nam aanvoerder en strafcornerspecialist Den Hartog weer eens de post van ausputzer waar in plaats van Klaassen. „Het is voor mij voorlopig nog piekeren over de juiste formatie", gaf Van Heumen toe. „En zo zal dat wel het hele toernooi blijven, ben ik bang. Het is alleen maar te hopen, dat dat niet al te veel nederlagen oplevert, want dan konden we wel eens onze uitnodiging voor het volgende toernooi om de Champions Trophy verspelen". Opvallend was in de tweede helft wel het frisse spel van middenvel der Mare Delissen, de HGC'er, die anderhalf jaar geleden nog bij de tweede-klasser Geleen speelde en een reuzensprong naar het tophoc- key heeft gemaakt. „Die jongen heeft talent en zal het best nog wel eens een eind kunnen brengen", al dus Van Heumen. Ook in dit tweede oefenduel kwamen de meeste Nederlanders veelvuldig ten val door de spie gelgladde bovenlaag van het kunstgrasveld. Vooral bij het draaien en aanleggen voor een schot ging menigeen onderuit „Ik vrees, dat er weinig aan te doen is", aldus Van Heumen, „het veld wordt hier nu eenmaal niet zo goed bijgehouden als in Nederland. Ze laten die vette troep gewoon lig gen. De schoenen van de spelers zijn goed genoeg voor kunstgras- velden van normale kwaliteit. Maar bij dit soort bovenlagen ont staan er problemen. Het is te ho pen, dat dat geen ernstige blessu res oplevert". De opstellingen van Nederland tegen Jong Pakistan waren: Eerste helft: Bos; Klaassen, Kooy- man, Kossen en Pierik; Steens, Den Hartog en Diepeveen; Parle vliet, Volkers en Van Grimbergen. Tweede helft: Zijp; Den Hartog; Kooyman, Kossen en Van Steke lenburg; Delissen, Boele van Hens- broek en Diepeveen; Parlevliet, Heijn en Van Grimbergen. MOSKOU (Tass) - De op 10 sep tember begonnen tweekamp om het wereldkampioenschap scha ken tussen titelhouder Anatoli Karpov en uitdager Gari Kasparov sleept zich nog steeds voort. Ook woensdag had Karpov geen uit zicht op de overwinning, die een einde aan het duel zou hebben ge maakt. Integendeel; in een Russi sche partij moest hij zeer nauw keurig manoeuvreren om verlies te ontgaan. Het remise-aanbod van Kasparov op de 21ste zet, dat Kar pov na een kwartiertje denken aan nam, betekende dat de dertigste partij onbeslist was geëindigd. Met deze 25ste remise werd het record geëvenaard van de match tussen Alexander Aljechin en Jose Raul Capablanca in 1927 te Buenos Ai res. Deze tweekamp werd door Al jechin na 34 partijen gewonnen. Karpov zelf had in 1978 bij zyn eer ste match tegen Viktor Kortsjnoj 32 partijen nodig voor een over winning met 6-5. De met wit spelende Kasparov koos gisteren voor dezelfde opstel ling als in de 28ste partij. Karpov week af op de 6e zet met Le7 in- plaats van Pc6. Op de tiende zet bood de uitdager een pion aan in ruil voor stellingsvoordeel. De ti telhouder ging daar na 48 minuten bedenktijd niet op in. Inplaats daarvan koos Karpov voor een iets zekerder, maar zeker niet risicolo ze voortzetting. Kasparov kreeg het initiatief, maar na de dame-ruil op de 17e zet, had de bij zijn bin nenkomst met applaus begroete uitdager weinig zin meer het ont stane toren-eindspel uitputtend te behandelen. ADVERTENTIE EXTRAATJEMET DE KERST? NU WÉÉR 'N JACKPOT! Niemand won de eerste prijs. Dus jackpot! Dit geld komt bij het prijzengeld van volgende week. Kans op 'n extra hoge prijs. U streept thuis op een wedkaart de 5 paarden aan, waarvan u denkt: die winnen. Méér dan één paard per koers mag ook. Meer streepjes, meer kansen! Vraag om de week informatie plus wedkaart bij postkantoor, sigarenwinkel of andere inleveradressen met de geel groene W5-raamstrook. Doen! Spelen per post kan ook. Voor nadere info Stichting Totalisator Nederland, tel. 070-543600. f WS ELKE WEEK PRIJS! WEDDEN?

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13