s Kappersbond trekt zich van woede de haren uit het hoofd Van der Graaf wil geen glimp van paus opvangen Reportage Beunhazerij kost kappers handen vol geld vijf goede ^redenen ZEGMAAR TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION □I □I DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 PAGINA II Beunhazerij in de kap perswereld. Volgens schattingen zijn er op het ogenblik tussen de acht en tienduizend zwartknip- pers actief. „Er is geen dorp waar niet gebeun haasd wordt". Jaarlijks 'pikken' de zwartknippers zo'n 140 tot 200 miljoen gulden aan omzet van de reguliere kappers af. De Algemene Nederlandse Kappers Organisatie krijgt er grijze haren van en roept om een strenger vervolgingsbeleid. Op een ANKO-bijeenkomst in Amsterdam gingen zelfs stemmen op eigen fraude teams op te richten. door Willem van Dam (GPD) - „Een jaar of zes geleden ben ik hier op het dorp komen wonen. En het is heel gek, zodra ze weten dat je kapster bent ge weest, staan er ik weet niet hoe veel op je stoep. Zo van: jij bent kapster hè, zou je m'n haar mis schien willen doen? Zoiets gaat als een lopend vuurtje. En ook al weet je dat het eigenlijk niet mag, toch begin je eraan. Dat ge beurt automatisch. Want het is een leuke bijverdienste. En je wilt wat om handen hebben". „Ik heb jarenlang in een kapsa lon gewerkt. Maar je trouwt, er komen kinderen, dus dat ging niet meer. En alleen het huishou den, da's niks voor mij. Ik had binnen de kortste tijd een hele lijst klanten. Als ik wilde, zou ik er een volledige dagtaak aan ge had hebben. Er waren weken bij dat ik zo'n tien tot vijftien klan ten afwerkte. En dan kwam je toch al gauw aan zo'n zeshon derd gulden in de maand. Ja, al lemaal zwart. Best link natuur lijk. Want als je gepakt wordt, ben je zuur. Dus ik zei altijd te gen m'n klanten: luister, ik wil het wel doen, onder één voor waarde: als ze ooit aan je vragen of ik je geknipt heb, je zegt niks hoor. Zwartknipsters noemt de Al gemene Nederlandse Kappers Organisatie (ANKO) ze. Of thuis- kapsters, beunhazen. Ze rijden 's avonds door nieuwbouwwijken, over polderweggetjes - het kof fertje met de krulset, de föhn en de tondeuze op de achterbank van de Mini. Op weg naar weer een klant. Of ze hebben thuis in de schuur, de bijkeuken, de badka mer, de garage of de slaapkamer een nagenoeg complete kapsalon ingericht, waar ze voor een paar tientjes een permanentje of een watergolfje leggen. Gewoon om wat extra's bij te vérdienen; om de videorecorder of de nieuwe geluidstoren af te kunnen beta len. Of omdat ze werkloos zijn en toch graag iets te doen hebben. Jonge meisjes vaak, die overdag een kappersopleiding volgen en 's avonds wat bij-schnabbelen. Maar ook veel getrouwde vrou- Het leger zwartknipsters groeit. Om grijze haren van te krijgen, vindt de Algemene Ne derlandse Kappers Organisatie. Voor de ANKO is het klip en klaar: de Economische Controle Dienst, de fiscus, justitie en .de overheid moeten nu eindelijk maar eens een gecoördineerde actie op touw zetten om de beun hazerij in de kappersbranche, het grijze en zwarte circuit dat daar omheen hangt, en het toene mend aantal vestigingen van kapsalons in eengezinswoningen aan te pakken. Onvrede in kap- persland. Oneerlijke concurrentie. Die term valt steeds weer. Want de erkende kappers worden in een knellend corset van allerhande regeltjes, bepalingen en voor schriften geperst. En de beunha zen en thuiskapsters knippen er vrolijk op los, trekken zich vrij wel nergens iets van aan, zonder dat iemand ze bestraffend op de vingers tikt, zegt de ANKO. „Ik weet ook wel", zegt voor zitter Kalle, „het is verschrikke lijk moeilijk om het verschijnsel van de beunhazerij tegen te gaan. Want bewijs maar eens dat ie mand zich met dat soort praktij ken bezighoudt. De enige manier is eigenlijk om bij een verdacht adres voor de deur te gaan liggen en te wachten tot er iemand lelijk naar binnen gaat en er weer mooi uitkomt". Daar zit 'm de kneep. H. van Straten, hoofd van het district midden-west van de Economi sche Controle Dienst: „Wij krij gen een groot aantal klachten binnen. Maar het zijn vaak erg vage klachten, waar we bijzon der weinig mee kunnen begin nen. Het probleem dat zich steeds voordoet is het leveren van het bewijs. Vaak kun je er alleen maar via de klanten ach terkomen, en die houden hun mond wel". Valt een zwartknipster een maal door.de mand, dan kunnen er fikse straffen uit de bus rollen. In Maastricht werd enige tijd ge leden een zwartknipster veroor deeld tot een boete van 20.000 gulden. En zo moet het ook, vindt de ANKO. Want alleen als de beunhazen harder achter de vodden worden gezeten, is het kwaad uit te roeien. Maar de Economische Contro le Dienst voelt er niet zo gek veel voor om een klopjacht te ontke tenen. Van Straten: „Iedere klacht die bij ons binnenkomt wordt serieus bekeken. Het kap persvak is een branche die zich bijzonder goed leent voor beun hazerij. Maar de kappers verke ren wat dat betreft niet in een uit zonderingspositie. Ook garage houders, loodgieters en ga zo maar even door, vinden dat er harder tegen beunhazerij moet worden opgetreden. Dus zul je prioriteiten moeten stellen. En daarbij moet je jezelf ook afvra gen: wat is gevaarlijker - een kapstertje dat illegaal knipt, of een gasfitter die ergens aan het knoeien is. En dan ligt het ant woord voor de hand, denk ik". Opleidingen ANKO-voorzitter Kalle schudt de klachtenbus verder leeg: de vestigingseisen zouden strenger moeten worden. Het gebeurt maar al te vaak, zegt hij, dat kap sters zonder over de vereiste papieren te beschikken - in hun slaapkamer, bijkeuken, hobby kamer of op zolder een kapsalon beginnen. Zonder dat de Econo mische Controle Dienst of de fis cus daar enige grip op hebben. Een van de mogelijkheden om daar een eind aan te maken is be stemmingsplannen dusdanig aan te passen dat het verboden wordt om in een particuliere wo ning een kapsalon te vestigen. Een ander probleem vormen de 'wilde' kappersopleidingen. Ook daarin zou rigoureus de schaar gezet moeten worden. Een woordvoerder van de ANKO legt uit waarom. „Als een parti culiere kapper morgen een kap persopleiding wil beginnen, dan is er niemand die hem tegen kan houden. Onder het motto 'onder wijs is vrij' hangt-ie gewoon een bordje voor zijn deur: 'kappers opleiding'. Dan neemt-ie een paar leerlingen aan die gewoon in de zaak worden ingezet, maar ze moeten daar dan wel zo'n drie- vier-, vijfduizend gulden of meer lesgeld voor betalen. En na een jaar worden ze de deur weer uitgewerkt. Want dan hebben ze hun opleiding achter de rug en zijn ze te duur geworden. En wat krijg je dan: die leerlingen kun nen nergens werk krijgen en ko men m het zwarte circuit terecht. Landelijk voorzitter Kalle: „Als je de brieven leest die wij van onze leden binnenkrijgen, dan schiet er soms een brok in je keel. Er zijn kappers, met een paar personeelsleden in dienst, die echt in de grootste moeilijk heden komen alleen maar omdat een kapstertje om de hoek is gaan beunhazen". Groothandel Een strenger vervolgingsbe leid dus, de 'wilde' kappersoplei dingen moeten worden aange pakt en de gemeenten zullen via een wijziging van bestemmings planvoorschriften de vestiging van kapsalons in woonhuizen te gen moeten gaan. Maar er is nog meer. De gram van de ANKO richt zich ook op de groothandel. Dui zenden zwartwerksters betrek ken jaarlijks hun produkten via de grossiers, zonder dat via facturen kan worden nagegaan aan wie precies wordt geleverd. Eigenlijk zou de groothandel - ter bescherming van de branche volgens de ANKO geen speci fieke kappersartikelen aan parti culieren mogen leveren. Maar in de praktijk blijkt het geen enkel probleem om aan die spullen te komen. De groothandel richt zich via dagbladadvertenties openlijk tot de klandestiene kap sters. En in tal van grensplaatsen zetten leveranciers en fabrieken hun produkten massaal af. Han del is handel. Het is voor de officiële kappers uitermate moeilijk om daar een eind aan te maken. Een demon stratieve boycotactie misschien van produkten van fabrikanten die zich voor dit soort praktijken lenen? Dat blijkt iets te naief ge dacht. Want dat zijn nu uitgere kend die fabrikanten die grote sommen gelds in de kappers- branche stoppen; ze sponsoren tal van activiteiten, zoals kap- Bonafide kappers willen dat er wordt opgetreden tegen de beunhazen persbeurzen, demonstraties en die illegaal tegen veel lagere prijzen knippen. (foto Holvast» wedstrijden. ..HET GESPREKSTHEMA VAM VALAVOND: HOE STAAT HET KÊT P£ DEMOCRATIE IN SURINAME., Onze occasions worden van bumper tol bumper uiterst kritisch gecontroleerd. Pas daarna worden ze in de showroom geplaatst. Een hele geruststelling voor U als U kwaliteit weet te waarderen Prijsklasse 5.000,- tol 10.000.- vw Passat L bntin metallic VW Golf Automaat groen VW God green VW Passat Diesel grijs met. «ure- Prijsklasse 10.000,- tot 15.000,- VW Polo beige1982 Renault 5 GTL rood 1983 Ford Taunus 2.0 GLS groen met1981 Opel Ascona 1.9 oranje1982 Honda Civic 5 V wit 1981 Audi 80 LS grijs met1980 Peugeot 305 SR beige1981 VW Golf Automaat wit1981 VW Golf C blauw met1982 VWGolf SC 1.5 blauw met1981 VW Jetta LS 1.5 groen met1980 Opel Kadett wit 1982 Austin Mini Metro wit1983 Prijsklasse 15.000,- en hoger VW Golf GTI groen met1982 Audi 80 Diesel grijs met1984 Audi 80 GL 1.8 groen met1984 VW Golf Diesel blauw met1982 Speciale aanbieding: VW Passat 1.6 CL blauw met. r zaterdag 10 00-17 00 ut 5.000,10.000,- T- VW Polo LS 1100 cc VW Golf S Automaat VW Golf S 5-deurs Ford Fiesta beige Opel Kadett 12 N oud model 10.000,—15.000,- VW Golf S 5-deurs VW Golf S 1300 cc VW Golf Alpine VW Jetta GL Automaat VW Jetta Diesel beige Audi 80 GLS 85 pk Automaat Passat LS 1600 cc BMW 320/6 blauw met Opel Kadett 12 N blauw Renault 9 TL rood Volvo 244 GL brum Boven 15.000,- Audi Coupé GT5/E VW Polo C Elan zilver met VW Golf C 1500 cc VW Passat L Diesel 5-drs VW Golf C Diesel blauw VW Golf C Stayer Diesel VW Jetta C Diesel groen 7-80 5-81 3- 81 10-80 2-79 7-81 6-82 8-79 7-82 8-81 11-83 3-82 8-82 4-82 9-83 GLADI0LENSTR. 39 - 02521 -19131 dagelijks 09 00-18 00 uur donderdag koopavor zaferdag 10 00-17 00 uur VWGolf Sprinter VW Golf C 1100 cc VW Golf CL schuifdak VW Golf C 5-deurs VW Golf C 1300 cc VW Golf C Automaat VW Jetta CL 1500 cc VW Jetta GLS 1500 cc VW Passat LS 1600 cc VW Passat GLS S-bak 1 6 VWGolIC Diesel Audi 80 LSI 600 cc Keuze uit 40 o komsteeg v.d. VALK B0UMANW 2 - 071 -899212 dagelijks 09 00-18 00 uur vrijdag koopavond zaterdag 10 00-17 00 uur VW Derby LS2-dra1978 VWGolf 1.1 3-drs1979 VWGolf 5-drs Elan1982 VWGolf 11 3-drs1983 VWGolf Diesel 1980 VW Jetta GLS 2-drs1981 VW Jetta 4-drs Diesel1982 VW Jetta 4-drs. LX-1983 VW Passat GL Diesel 1978 Audi 80 LS 4-drs1979 Opel Ascona 4-drs. gas 1980 Toyota Carina 2-drs. gas1980 Keuze uit 40 occasions kamsteeg ZEEWEG 61-01718-15141 dagelijks 09 00-18 00 uur donderdag koopavond zaterdag 10 00-17 00 uur KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID! Het bespaar! u tijd en energie door bij ons de juiste keus te maken. "Alle drukte die anderen dan rooms-katholieken over het be zoek van de paus maken is te veel eer voor iemand die zich een eer aanmatigt die hem niet toe komt". Schrijft de algemene se cretaris van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk, ir. J. van der Graaf, vandaag in het blad 'De Waarheidsvriend' (waarvan hij hoofdredacteur is). "Als deze man zijn kerk bezoekt, waar men hem die eer geeft, laat hem dan zijn gang gaan. Hij is de paus van de rooms-katholieken en verder van niemand". De paus bezoekt echter niet al leen dit deel van zijn wereldkerk, maar kennelijk ook 'Nederland'. "Daarom moeten er allerlei offi ciële ontmoetingen zijn, met ver tegenwoordigers van kerk en staat". Dat gaat ir. Van der Graaf 'veel te ver'. Hij heeft ook .'de grootste moeite' met de voor waarden van het bestuur van de hervormde synode om aan de ontmoeting met de paus in klei ne kring en de daarop volgende gebedsdienst in de Utrechtse Pieterskerk deel te nemen. Een van die voorwaarden is dat bij deze ontmoeting de ge lijkwaardigheid van alle deelne mers tot uitdrukking moet ko men. "Nooit niet!", zegt Van der Graaf. "Moeten wij nu werkelijk de paus gaan vragen of hij de Re formatie als gelijkwaardig aan Rome wil erkennen? Dat zou be tekenen dat het omgekeerde óók moet geschieden. Eerder is een appèl op Rome nodig om zich tot de beginselen van de Reformatie (dus van de Schriften) te keren. Een eerste daad van de paus zou dan zijn dat h(j de paus zou af schaffen". Een andere voorwaarde van hervormde kant is dat op een of andere manier wordt blijk gege ven van 'onze gemeenschappelij ke solidariteit met het volk Is raël'. De paus heeft tot op heden de staat Israel niet erkend. "Dat zal me een zorg zijn", reageert Van der Graaf. "Net zo min als het me een zorg zal zijn of hij Ne derland erkent". "Dat zit 'm natuurlijk in het feit dat de paus vanuit Vaticaan stad ook wereldlijke pretenties heeft. Welnu, die pretenties mo gen wij als protestanten niet er kennen. Door er zo op te hame ren dat de paus Israel als staat moet erkennen, erkent men juist die pretenties wél". Van veel meer belang vindt de secretaris van de Gereformeerde Bond, of er erkenning is van soli dariteit in de schuld jegens Israel "vanwege alles wat het 'christe lijke Westen' de joden in de Tweede Wereldoorlog aandeed". "En als dan deze paus Auschwitz bezoekt zonder dat één woord over die schuld (en het Vaticaan zwéég in de oorlog) over zijn lip pen komt, dan begrijp ik, dat om die zaak alleen al de joden de paus niet willen ontmoeten". Ook de opmerking van het her vormde synodebestuur dat de geplande ontmoeting met de paus te kort is voor een echte dia loog, kan ir. Van der Graaf niet overnemen. Het tegendeel is het geval. "De ontmoeting is te lang. Want samen in een gebedsdienst zijn met de paus is méér dan wij als protestanten, als hervormden zouden moeten kunnen en wil len opbrengen. Dat is een oecu menische erkenning. En daarvan kan geen sprake zijn". Mocht de paus op doortocht ook Huizen aandoen, dan zal Van der Graaf (die daar woont) geen moeite doen ook maar een glimp van hem op te vangen. "Zo een voudig ligt dat". Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Goedereede M. Goudriaan Ouderkerk aan de IJssel. Gere formeerde Kerken: bedankt voor Rotterdam J. Geel Gronin- gen-Helpman. Christelijke Ge reformeerde Kerken: beroepen te Vlaardingen B. de Graaf Zie- rikzee. Jubileum. Ds. H. G. Oostinga te Sliedrecht is op 13 december 25 jaar predikant. Van 1964 tot 1976 was hij hervormd predikant in Lisse. Zaterdag 15 december wordt hem in de Maranathakerk van Sliedrecht een receptie aan geboden (half 4) en de zondag daarop is er in de Grote Kerk al daar een jubileumdienst (6 uur). St. Maartensdijk. Omdat Sint Maartensdijk (Tholen) 500 jaar geleden stadsrechten kreeg, wil het gemeentebestuur van Tholen in juni volgend jaar een herdenkingsbijeenkomst organi seren in de hervormde kerk van dit stadie. Maar het is zeer de vraag of dat wel kan doorgaan, want de kerkeraad heeft voor dit gebruik van de kerk een aantal voorwaarden gesteld waarmee het gemeentebestuur het niet Het gemeentebestuur wil een herdenking met een historicus als spreker en een passende vo cale en instrumentale omlijsting. De kerkeraad stelt daartegen over, dat de kerk een 'huis des gebeds' is, waarin men niet zon der meer van alles kan organise ren. Ook met de voorgestelde muzikale omlijsting heeft de ker keraad moeite. Ten slotte zijn ge meentebestuur en kerkeraad het oneens over de vraag onder wiens verantwoordelijkheid een dergelijke bijeenkomst zou moe ten staan. De tegengestelde argumenten afwegend, ziet het ernaar uit dat het gemeentebestuur voor deze herdenking naar een andere plaats moet. Dat zal overigens niet meevallen, want een tweede gebouw zo groot als de hervorm de kerk heeft Sint Maartensdijk niet. Leger des Heils. De kerstvie ring van het Leger des Heils in Leiden met bejaarden, eenzamen en alleenstaanden is dit jaar op vrijdag 21 december om 7 uur in de aula van de school 'De Vliet- schans' aan de Apollolaan. Gratis toegangskaarten worden uitge reikt op donderdag 13 december 's morgens van 9 tot 12 uur in het gebouw van het Leger, hoek Ves- testraat-Groenesteeg-Heren- gracht. Breuk. Als de Anglicaanse Kerk van Engeland en Wales in de jaren 90 inderdaad vrouwen tot priester gaat wijden, zal dat een niet meer te helen breuk be tekenen tussen anglicanen ener zijds en rooms-katholieken en orthodoxen anderzijds. Dat zei de rooms-katholieke aartsbis schop kardinaal Lustiger van Pa rijs tegen de anglicaanse kerklei der Runcie (aartsbisschop van Canterbury), die op uitnodiging van de Franse bisschoppencon ferentie een bezoek brengt aan dit land. Runcie is persoonlijk vóór vrouwenwijding, maar stemde onlangs op de anglicaanse syno de toch tegen, omdat hij dit be gin naar een nieuwe ontwikke ling nog té vroeg vond. De syno de echter volgde ziin advies niet.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11