'Ruimte benutten voor jeugdbanen' Le Monde valt om van deftigheid Smetje op RSV-rapport Werkgevers wijzen eisen bonden af Inpolderen Markermeer voor economie nutteloos Boskalis kan lening niet op tijd aflossen Noren eisen meer haring Dit jaar nog 1000 ton kabeljauw voor vissers Verliezen verleiden redactie niet tot 'nieuwlichterij Sinterklaas koopt meer dan in 1983 ^©[LMFkeukens WOENSDAG 5 DECEMBER 1984 DEN HAAG (GPD) - De grote werkgeversorganisaties VNO en NCW willen in 1985 alleen banen voor jongeren scheppen. De leden wordt geadviseerd in de bedrijfstak ken en bedrijven 2 procent jongeren aan te nemen boven de personeelssterkte, voor 20 of 32 uur per week. De kostenontwikkeling in de bedrijven levert voor 1985 geen financiële ruimte voor het inwilligen van looneisen, verdergaande arbeidstijdverkor ting en prijscompensatie. DEN HAAG (ANP) - Het Land- bouw-Economisch Instituut vindt dat inpoldering van het Markermeer noch voor de boe ren noch voor de nationale eco nomie noodzakelijk is, rekening houdend met de huidige situatie in de agrarische sector. Dat blijkt uit een gisteren verschenen stu die van de waarde van de grond van de Markerwaard voor de Ne derlandse staatshuishouding. Het instituut is tot de conclusie gekomen dat de afzetmogelijk heden van boeren die zich in de Markerwaard zouden vestigen, beperkt zijn. Van landbouwpro ducten waarvan de verkoop door de Europese Gemeenschap gega randeerd is tegen vastgestelde prijzen, bestaan grote overschot ten. De „vrije" landbouwproduk- ten die uit de Markerwaard op de markt zouden komen, zullen een prijsdrukkend effect teweeg brengen als gevolg van het grote re aanbod dat ontstaat, zo voor ziet het instituut. Deze opstelling van het Land- bouw-Economisch Instituut staat tegenover die van de boe- renorganisaties. Die zijn grote voorstanders van inpoldering van het Markermeer. Zij zeggen de grond nodig te hebben om te kunnen uitwijken voor stadsuit breidingen, ruilverkavelingen en het opzetten van nieuwe bedrij ven. Het Landbouw-Economisch Instituut stelt dat agrarische grond in de Markerwaard vanuit nationaal economisch oogpunt een belangrijke waarde kan heb ben als de produkten tegen de huidige prijzen kunnen worden verkocht. Volgens het instituut is dit echter theorie. De Europe se Gemeenschap voert de laatste tijd een landbouwpolitiek die de produktie moet afremmen en de prijzen in een strak keurslijf houdt In de studie heeft het instituut rekening gehouden met alle ex tra baten en lasten die een agrari sche exploitatie van de Marker waard met zich mee zal brengen. De onderzoekers hebben ook re kening gehouden met de effec ten van inpoldering voor de boe ren op het „oude" land en voor de consument. De Vereniging Behoud van het IJsselmeer verklaarde gisteren „zeer ingenomen" te zijn met de conclusies van het landbouwin- stituut. Volgens haar is nu het laatste argument voor inpolde ring van het Markermeer verval len. Dit schrijven beide werkgeversor ganisaties deze week in hun leden bladen. Al eerder hebben VNO en NCW laten blijken grote reserves te hebben tegen de wensen van de vakbeweging. De beide werkge versorganisaties vinden dat de be perkte financiële ruimte gebruikt moet worden voor het in dienst ne men van jongeren in deeltijdba nen. De werkgeversorganisaties stre ven er nog steeds naar werkgele genheid te scheppen voor alle 250.000 schoolverlaters van dit jaar. Daar boven willen ze probe ren nog eens 20.000 werkloze jon geren in dienst te nemen alsmede 16.000 langdurig werkloze jonge ren via het overheidsuitzendbu- reau START. Korter werken VNO en NCW wijzen een verder gaande arbeidstijdverkorting af. Zij zeggen dat uit onderzoek is ge bleken dat de 2 uur korter werken het afgelopen jaar in 45 procent van de bedrijven heeft geleid tot het korter open zijn van de bedrij ven, wat niet de bedoeling is ge weest. De werkgevers menen voorts dat er een eind komt aan het inleveren van loon voor kortere werktijden. Dit geldt volgens hen met name voor de eenverdieners. De werkgevers vinden dat Ne derland door een verdere arbeids tijdverkorting van 38 naar 36 uur volgend jaar uit de pas gaat lopen met de ons omringende landen. Dit zou volgens hen wel eens de con currentiepositie kunnen aantasten, die de laatste jaren juist door de loonmatiging weer was versterkt. De werkgevers vertellen hun le den ook dat de loononderhandelin gen voor 1985 onder extra druk ko men te staan doordat de vakbewe- Vaten vissen Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) overweegt een premie regeling in het leven te roepen om vissers ertoe te bewegen dat zij op geviste vaten of containers met ge vaarlijke stoffen gaan inleveren, dan wel de vindplaats ervan gaan melden. Zij heeft de Tweede Ka mer meegedeeld, dat met de be trokken departementen overleg is geopend over zo'n regeling. Winsten De gehele Tweede Kamer wil dat de regering voor de begroting '86 onderzoekt of er (zo nodig wettelij ke) maatregelen kunnen worden genomen tegen het schuiven met winsten door internationale bedrij ven. De Kamer nam gisteren een motie vann de PvdA aan waarin om een dergelijk onderzoek wordt gevraagd. Internationale bedrijven kunnen door met de winsten van hun verschillende vestigingen te schuiven de hoogte van de in ons land gemaakte fiscale winst bein- vloeden. Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren sterk, met onge veer vijf cent, gedaald. Bij het slot van de handel in Amsterdam zakte de koers naar ruim 3,46 gulden. Maandag was de dollar nog 3,52 gulden waard. De banken vragen vandaag 3,55 voor een dollar en ge ven er 3,43 gulden voor. Zakenauto Een commissie uit de Sociale Verzekeringsraad buigt zich over premie-heffing over de zogenoem de auto van de zaak. Wie in een au to van zijn werkgever rijdt moet 'éen vijfde van de nieuwwaarde van die auto bij zijn inkomen tellen en daar belasting over betalen. De SVR-commissie denkt er aan om over diezelfde twintig procent ook premies sociale verzekeringen te gaan heffen. Videorecorders De besprekingen tussen Japan en de EG over de export van Ja panse videorecorders naar de lan den van de gemeenschap hebben maandag nog niets opgeleverd, zo heeft Etienne Davignon, vice-voor- zitter van de Europese Commissie, in Tokio gezegd. Er zit nog een ver schil tussen het aantal videorecor ders dat de EG uit Japan wil im porteren en het aantal dat Japan wil leveren. Kranten in Japan noe men een aantal van een miljoen stuks. De EG zou meer videorecor ders in onderdelen willen toelaten, maar het aantal complete recor ders op 3,96 miljoen stuks willen houden, het maximum dat Japan dit jaar aan de EG mag leveren. ging bovenwettelijke uitkeringen wil op het ziekengeld en de werk loosheidsuitkeringen. Volgens VNO en NCW gaat dit ten koste van de ruimte voor arbeidstijdver korting. Wel denken de werkge vers aan een tijdelijke verlaging van de VUT-leeftijd om daarmee een doorstroming in het perso neelsbestand te krijgen. VNO en NCW wijzen erop, dat dit niet het standpunt is van alle werkgeversorganisaties die hoe dan ook in de cao-onderhandelin gen moet worden vastgehouden. „We voeren een decentraal beleid. Dat wil zeggen dat de onderhande lingen zonder onze bemoeienis in de bedrijfstakken en bedrijven wordt gevoerd", aldus een woord voerder. Per bedrijfstak en bedrijf moe ten alle mogelijkheden worden af gewogen. Volgens VNO en NCW moet daarbij worden gekeken naar het akkoord dat in 1982 in de Stich ting van de Arbeid tot stand is ge komen. Hierin staat herstel van de werkgelegenheid en de winst van de bedrijven voorop. AMSTERDAM (ANP) - Het bouw en baggerconcern Boskalis, door gasprojecten in Algerije en Argen tinië in problemen geraakt, wil het aflossen van een obligatielening BRUSSEL (ANP) - Noorwegen wil volgend jaar veel meer vis in de wateren van de Europese Gemeenschap vangen dan de EG bereid is toe te staan. Van de haring, waarvoor een vangstbeperking geldt van 400.000 ton, willen de Noren 120.000 ton hebben. Staatsse cretaris Ploeg van landbouw en visserij wil echter niet verder gaan dan twintig procent en ook de andere EG-lidstaten wil len de Noren hun zin niet ge ven. Dit is gisteren gebleken tij dens de EG-visserijraad in Brussel. Door de houding van de No ren, die weliswaar geen deel uitmaken van de Gemeenschap maar met wie wel jaarlijks ge zamenlijke afspraken worden gemaakt over de vangstverdel- ning, is de kans groot dat er op 1 januari 1985 geen overeen stemming is over de vangstver deling. Bij de totstandkoming van het gemeenschappelijk EG-visserijbeleid, nu bijna twee jaar geleden, hebben de EG-landen de uitdrukkelijke wens uitgesproken ieder jaar op 1 januari die verdeling op ta fel te hebben. drie jaar uitstellen. Dat geldt ook voor de rentebetalingen. De hou ders van de obligaties, die op de Amsterdamse beurs in waarde zijn gekelderd, zullen hiervoor toe stemming moeten geven. Dit blijkt uit een brief van de Ne derlandse Trust-Maatschappij aan obligatiehouders. Op 21 december zal een speciale vergadering van obligatiehouders worden gehou den ter bespreking van het voor stel. Het gaat om een 8,5 procent achtergestelde obligatielening. Over de drie jaar uitstel zal rente worden betaald. Op 20 september van dit jaar vond de uitloting plaats van 4000 obligaties van elk f 1000 met ver schuldigde rente van f 2.379.320, te betalen op 1 december. De aflos- sings- en rentebedragen moesten op uiterlijk 29 november worden gestort ten behoeve van de trustee. Deze heeft alles in het werk gesteld om zekerheid te krijgen over de wel of niet betaling van rente en aflossing per 1 december. Deze zekerheid kon echter niet worden verstrekt. Op 27 november om 16.28 uur werd de trustee door Boskalis op de hoogte gesteld van de onmogelijkheid tot betalen. De Vereniging Effectenbescherming (VEB) heeft op 30 november de beurs verzocht de notering voor de obligaties op te schorten, zonder succes. Wel worden deze obligaties sinds 3 december in de rubriek niet-offlcieel genoteerde fondsen opgenomen. Mede gezien het feit dat de le ning is achtergesteld bij alle ande re schulden van Boskalis acht de trustee het van wijs Boskalis tege moet te komen en aan het verzoek tot uitstel toe te geven. ESSEN - Dit winkelautootje is dezer dagen te zien op een tentoonstelling in het Westduitse Essen. Het achterste deel kan worden Isogekoppeld. De prijs van dit voertuig, dat wordt aangedreven door een VW-motor, zal zo'n 32.000 mark zijn. Als het op de mark komt, tenminste. (foto AP) DEN HAAG (GPD/ANP) - De par lementaire enquêtecommissie RSV is er niet in geslaagd'overeen stemming te bereiken over een eensluidend eindrapport, dat maandag wordt gepubliceerd. WD-commissielid mr. A. H. Korthals is het als enige niet eens met de conclstsies over het functio neren van zijn partijgenoot Van Aardenne, minister van economi sche zaken. Een laatste, ingelaste vergadering heeft hem gisteren niet op de lijn van de andere com missieleden kunnen brengen. De mening van Korthals zal nu als minderheidsstandpunt aan het rapport van de RSV-enquetecom- missie worden toegevoegd. Eerder is al gebleken dat Kort hals het niet eens Is met de verwij- BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse vissers kunnen dit jaar nog 1.000 ton kabeljauw vangen. Staatssecretaris Ploeg van visserij heeft gisteren in de kantlijn van de EG-Visserijraad in Brussel met zijn Westduitse collega politieke overeenstemming bereikt over het ruilen van 2.000 ton die de Westduitsers dit jaar mogen vangen tegen 1.250 ton van het quotum dat Nederland voor volgend jaar krijgt. Eerder hadden Nederlandse en West duitse visserij-organisaties daarover al overeenstemming bereikt. De Westduitsers wilden 1.500 ton, maar staatssecretaris Ploeg vond dit te veel. Dat de Nederlandse vissers ondanks het extra quotum van 2.000 ton de rest van dit jaar toch maar 1.000 ton mogen opvissen is het gevolg van het feit dat Nederland zijn oorspronkelijke quotum voor dit jaar al met 1.000 ton had overschreden, aldus de bewindsman. Ben Daalder, de voorzitter van het Visserijschap, toonde zich in Brus sel tevreden met het bereikte resultaat. Als er geen extra hoeveelheid waB gekomen, zou dat volgens hem tot grote onrust hebben geleid. De vissers moeten juist in de laatste maand van het jaar als de kabeljauw vlak onder de kust zwemt - een groot deel van hun jaarinkomen halen, aldus Daalder. ten aan het adres van minister Van Aardenne, die de commissie nu, naar verwachting, met de grootst mogelijke meerderheid in het eind rapport zal verwoorden. Zoals be kend wordt Van Aardenne in het verleden zonder medeweten van de Tweede Kamer honderden mil joenen guldens uit de riikskaB te hebben 'weggegeven' om RSV-ver- liezen te dekken. Dit 'eigenmach tig optreden' is de WD-minister kwalijk genomen. Opmerkelijk is dat binnen de WD-fractie in de commissie geen eenstemmigheid bestaat. De vice- voorzitter van de enquêtecommis sie, Th. H. Joekes, kiest de zijde van de commissie. Voorzitter Van Dijk van de commissie heeft giste ren overigens geconstateerd "dat er opnieuw lekken zijn in de RSV- enquête-commissie". Hij reageer de op de uitgelekte berichten dat Korthals heeft aangedrongen heeft op het opnemen van een minder heidsstandpunt in het uiteindelij ke RSV-rapport. Korthals wilde hierover geen mededelingen doen. Eerder kwam dezelfde Korthals samen met zijn partijgenote en col lega-kamerlid mevrouw Rempt- Hallmans de Jongh in opspraak, omdat ze vertrouwelijke informa tie over minister Van Aardenne vanuit de commissie doorgespeeld hadden naar partijgenoten. PARIJS - Frankrijks beroemdste dagblad is in ernstige moeilijkhe den. Het gaat slecht met Le Monde en directeur André Laurens heeft gisteren bekendgemaakt dat hij zal aftreden. Hij deed dat in vervolg op een besluit van de Vereniging van Redacteuren, tevens aandeelhou ders, van Le Monde die het plan van Laurens afwees om het ge bouw waarin zij sinds de oprich ting werken te verkopen, verande ringen in het formaat van de krant aan te brengen en de salarissen te verminderen. Dit jaar leed de krant een verlies van meer dan 35 mil joen frank en het abonnee-aantal loopt schrikbarend terug. De sane ringsplannen van Laurens zouden niet de juiste oplossing voor het probleem betekenen, aldus de Ver eniging van Redacteuren. door Rudolph Bakker Le Monde werd veertig jaar gele den opgericht op aanstichten van generaal De Gaulle, die droomde van een nationaal dagblad waarin de waarden van het verzet hoog zouden worden gehouden. Het blad ging van start op de persen van Le Temps, dat in de oorlog met de Duitsers heulde, en het wordt nog steeds op diezelfde persen ge drukt. De eerste hoofdredacteur, Hubert Beuve-Méry, nam tegen over De Gaulle een uiterst kriti sche houding aan, toen die presi dent van de Vijfde Republiek ge worden was. Eigenlijk kan men zeggen dat Le Monde altijd „duide lijke sympathieën" voor links aan de dag heeft gelegd. Het blad verwierf roem met el lenlange en gedegen reportages en commentaren, waarvan de lezers wisten dat ze waren geschreven door journalisten die in de hele we reld bij de hoogsten in den lande gehoor vonden. Een eigenaardig heid van het blad is dat het in han den is van redacteuren, die ieder over een aantal aandelen beschik ken en daarmee verhinderen dat de „onafhankelijkheid van het blad wordt aangetast". De redacteuren zijn zó deftig dat ze bij de dagelijkse bespreking met de hoofdredacteur rechtop blijven staan, en nieuwlichterij wijzen zij vierkant van de hand. Zo ging een plan niet door om de inkomsten te vergroten middels een drukorder van het massale weekblad France- Dimanche, omdat dit een sensatie blad is. En ook het plan voor kleu- renbijlage ging de mist in, omdat de redacteuren zichzelf kleurrijk genoeg vonden. Zonder foto's Le Monde is de enige krant zon der foto's, al worden die dan nu in de pseudo-blijmoedige zwart-wit weekendbijlage toegestaan. Het is ook het enige landelijke blad dat in de avond verschijnt en dat wordt altijd een dag vooruit gedateerd, om de lezers in de provincie de illu sie te geven dat ze Le Monde op tijd krijgen. Maar daar loert de ac tieve provinciale pers om de hoek, die het nieuws, dat des avonds in Le Monde verschijnt, zelf gebrui ken om er des morgens eerder mee in de provinciale krantenstallen te zijn dan Le Monde er per speciale koerier kan arriveren. Le Monde is het blad voor de Franse intellectuelen, maar terwijl de oplage in '82 nog ruim 400.000 exemplaren bedroeg, waren er in '83 al 15.000 minder. En dit jaar loopt de oplage naar schatting nog met zes procent terug. Die neergang is al meteen begon nen nadat de socialisten de parle- ments- en de presidentiële verkie zingen van '81 gewonnen hadden. Zij viel ook samen met de onmid dellijke teleurstelling met het nieu we regime, zoals dat zich uitte in de eerste tussentijdse verkiezingen. Hoewel Le Monde onafhankelijk heette te zijn, viel het op dat het blad de mislukkingen van het so- cialistisch-communistische regime bleef goedpraten, tot de eerste kri tiek zich voornamelijk begon te ui ten in de sociaal-economische ru brieken. Op dat moment echter was het vroegere ultra-linkse Libé- ration er echter al mee begonnen vlijmscherpe en echt onafhankelij ke commentaren te geven op de ac ties van de regering. En omdat Li beration daarnaast van een grapje l de redacteuren-aandeelhou- (fotoAP) houdt, modern is en opvalt door originele illustraties, keerden zelfs de 'intellectuelen' zich van Le Monde af. De plannen van directeur Lau rens, die nu door de redacteuren zijn afgestemd, waren er niet echt op uit de werkelijke kwaal van Le Monde te genezen. Maar ook de re dacteuren weten niet goed hoe ze de ramp, zonder zichzelf geweld aan te doen, moeten keren en ze populariseren het ene het andere vol waardige artikelen die weliswaar zo in de archieven kunnen worden opgeborgen, maar allerminst voldoen aan de levens noodzaak van een krant om iedere dag een klein cabaret te zijn. Niet alleen blijkt uit de crisis van Le Monde dat het levensgevaarlijk is van een krant een 'instituut' te maken, ook blijkt dat de eigen domsstructuur, waarbij de redac teuren het voor het zeggen hebben, het nemen van bepaalde diep-in- snijdende beslissingen bemoei lijkt. Een gelijksoortig geval als de Londense Times heeft het leven al leen behouden doordat het door een uiterst ondernemende en dic tatoriale krantenmagnaat werd op gekocht, die bijvoorbeeld een ein de maakte aan de idiote gewoonte van het blad de voorpagina te vul len met kleine annonces. Nieuw eeuwig Behalve bij Le Monde doet zich een gelijksoortige crisis voor in het socialistische weekblad Le Nouvel Observateur. Deze maand vieren de redacteuren het 20-jarig bestaan van dit weekblad, waarvan vriend en vijand zeggen dat het in zijn el lenlange en betweterige opstellen over het verbeteren van de wereld zichzelf heeft overleefd. Groepen van intellectuele programmama kers kunnen niet eeuwig op het zelfde aambeeld blijven hameren. Nieuwe generaties en nieuwe eco nomische gegevenheden stellen andere eisen. Als uitstel van betaling bij Le Monde zou worden aangevraagd, staat het vast dat de regering zal inspringen om het blad voorlopig te redden. Nu al leeft het van lenin gen die het bijna blindelings toege schoven krijgt door de Banque Na tionale de Paris. De BNP is de staatsbank. Van de onafhankelijk heid van Le Monde is, ondanks de heldhaftige houding van de deftige redacteuren, dan nu ook al niet veel meer over. DEN HAAG (ANP) - De winke liers in ons land zijn redelijk tevre den over de Sinterklaasverkoop. De omzet ligt hoger dan in 1983, dat overigens een zeer slecht jaar was. Wel toont de consument meer belangstelling voor de goedkopere produkten en is het duidelijk dat er een grens aan het budget is ge steld. Dat was de avond voor Sin terklaas de indruk van zowel groot winkelbedrijven zoals Vroom en Dreesman en de Bijenkorf, als die van de detailhandel, georganiseerd in het Nederlands Christelijk On- dernemersverbond (NCOV). De beide grootwinkelbedrijven constateerden een geringe vraag naar winterkleding, maar verklaar den dat door het uitblijven van koud weer. „De speelgoedomzet daarentegen is aanzienlijk hoger dan verleden jaar, met als uitschie ters de Lego en gezinsspelletjes als mens-erger-je-niet en ganzenbor- d",aldus een woordvoerster van de Bijenkorf in Amsterdam. Opval lend noemde zij de vraag naar arti kelen die betrekking hebben op de Roze Panter, een van de tv bekend stripfiguur. Een woordvoerder van Vroom en Dreesman proefde een „feeste lijke Sinterklaasstemming" onder het publiek in de winkels. Hoewel bij hem de video-apparatuur hoog scoorde, signaleerde hij toch een verschuiving naar de wat goedko pere gebruiksartikelen. Wat hem met name tegenviel was de ver koop van computerspelletjes. Deze conclusies werden onder schreven door woordvoerder Bos man van de NCOV. Bij de detail handel verschoof de vraag ook naar goedkopere praktische artike len. „Vooral in dure apparaten zo als elektrische broodmessen en grote mixers zit behoorlijk de klad". Ondanks de door de winkeliers geconstateerde teruggang van de wat luxere artikelen, was ook de overkoepelende organisatie voor de juweliersbranche niet ontevre den. „De verkoop is laat op gang gekomen, maar is toch nog boven verwachting", aldus E.W. Canne- man, secretaris van de Federatie Goud en Zilver. Vooral de geel gouden sieraden worden volgens hem goed verkocht, evenals de „stijlvolle horloges". Ook de bakkers klagen niet over hun omzet. Met name de verkoop van de boterletters is verrassend hoog, meldde woordvoerder Haan van het Bedrijfschap Banketbak kersbedrijf. Vooral omdat Shell dit keer ook een enorme partij letters op de markt bracht, hadden de bakkers zich van te voren nogal wat zorgen gemaakt over de ver koop van hun eigen produkt. „Dank zij een inténsieve reclame campagne hebben de mensen toch voor onze kwaliteitsletter geko zen", meende Haan. De letters van Shell waren dinsdagavond overi gens ook geheel uitverkocht, zo deelde een woordvoerster van het bedrijf mee. ADVERTENTIE Onze ervaring berust op. honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, pertekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9